Premier Tsjoe En Lai van China: 1 VAL VAN DACCA BEGIN VAN EINDELOZE STRIJD Incidenten in Oost-Pakistan Duitsers ondertekenen verkeersverdrag Berlijn-akkoord goedgekeurd door westelijke drie Vijfentwintig jaar oorlog in Vietnam Onderzoek in V erenigde Staten naar studie-pil Paus Paulus wil systeem verkiezing opvolger veranderen „Laat Andrei Amalrik vrij” i „Project Indonesië in 1 0 miniatuur gaat door” Ontvoerde Duitse Volgens vrouw van Soeharto: Vrouw van Joeri Daniel uit t werkkamp vrijgelaten miljonair vrijgelaten 3 2 Mei 399kleine,malse, jonge tuinboontjes Y, kunnenvanuw kerstdiner iets rV feestelijks maken. 399 kleine,malse, jonge tuinboontjes kunnenvanuw i kerstdiner iets S feestelijks maken. ZATERDAG 18 DECEMBER 1971 Losgeld: 7 miljoen mark Executies Ijdele hoop Kritiek Erfenis van haat Valeri Chalidze vraagt Russische leiders: (Geef ze die kans). o Automatische oorlog „Doen' (Geef ze die kans. r t 1 «wv (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE MAAMAAAAAA4VWIAAAAJWUUIAAAAAAAA4MWI AMMMMIWUVMMMA MAMWWMMMi tMIWMWDtflMWWWIMMMMWMWWWV i RJUlfUVUWlAAMWMU 1 i e In de nacht van donderdag op vrijdag en ook gisteren nog speelden zich in de straten van Dacca talrijke incidenten af. tingen zal voldoen. De moderne toerist heeft steeds minder behoefte aan namaak en is juist op zoek naar ongerepte plekjes op de wereld, aldus de „Indonesia Raya”, die mevrouw Soeharto tenslotte aanraadt de raad van haar man te volgen die op een recente bijeenkomst van gouver neurs heeft gezegd dat de dringende za ken het eerst moeten worden aangepakt. De Duitsers hebben hun bijdrage giste ren definitief afgesloten door het akkoord over het verkeer, dat vorige week zater dag in Oost-Berlijn al was geparafeerd, door de onderhandelaars Bahr (west) en Kohl in Bonn te laten ondertekenen. De afzonderlijk tot stand gekomen overeen komst tussen West- en Oost-Berlijn wordt maandag in het oostelijke stadsdeel on dertekend. Dat de reis van oppositieleider Barzel naar de Sovjet-Unie verandering zou kun nen brengen in de houding van CDU en CSU jegens de verdragen, is gisteren ijde le hoop gebleken. Dit betekent eenvoudigweg, commen tarieert Chomsky, dat we van plan zijn om van Vietnam één grote, geautoma tiseerde moordmachine te maken. De technieken waar Westmoreland en Sul livan zo prat op gaan zijn natuurlijk ontworpen om tegen een heel bijzonder uaa :uapjoM a; i^mjqag pus ft a jjoos vijand die te zwak is om terug te slaan, wiens land bezet kan worden. Deze „jaar 2000” uitvindingen, die vol gens Westmoreland een grote sprong voorwaarts in de oorlogvoering beteke nen, zijn alleen voor koloniale oorlo gen geschikt. Er zit ongetwijfeld iets krankzinnigs in deze technocratische nachtmerrie. Ze zat er sinds oktober 1968 een straf uit omdat ze op het Rode Plein in Mos kou had gedemonstreerd tegen de Inter ventie in Tsjecho-Slowakije. Ze was ver oordeeld tot vier jaar werkkamp en heeft dus drie jaar en twee maanden van de straf volbracht. Het nieuws van de vervroegde vrijlating kreeg mevrouw Daniel eeen paar weken geleden. Ze heeft het kamp, in Tsjoela, al verlaten. Haar man Joeri Daniel werd in 1966 (samen met de schrijver Andrej Sinjavski) tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Na het uitzitten van zijn straf werd hij in september vrijgelaten. Hij verblijft op het ogenblik in Kaloega, 200 kilometer ten zuiden van Moskou. Franse kaas. Het Amerikaanse cen trum voor ziekte-onderzoek heeft mee gedeeld dat zeker 227 personen maag- dat be- ch- ?eft sts- ux- itie lied in en- ek- en zen en le- en- dat □li- rer- ver 'in een 'gal an- de jfs- t r D> 3 t 5 en- een 10e- iig- de 701- mst een mi en in iro- lele »el- op en »eft de iro- ing. osé zan in tem is De nen ing (Van onze redacteur in Rome) eu- ver de ar- fen uit eu- het >er- rbij er in po- bij :nst ten lili- in Op een diner in Peking zei Tsjoe dat de Indiase regering „brutaal” de resolutie van de Verenigde Naties heeft verworpen, waarin werd aangedrongen op een bestand en een terugtrekking van de troepen. India „ging door met zijn gewapende aanvallen en bezette het oostelijk gedeelte van Pakistan en de hoofdstad van dat gedeelte, Dacca”, aldus Tsjoe. In Dacca is intussen het grootste pro bleem van het Indiase leger in Oost- Pakistan de bescherming van de krijgsge vangenen en de minderheden en het voor komen van eigen rechter spelen. Kosmos-467. De Sovjet-Unie heeft be kend gemaakt dat opnieuw een Kosmos- atelliet de 467de in de ultra geheime serie is gelanceerd. Dit is het begin van de automatise ring van het slagveld. Uiteindelijk zul len we in staat zijn om te zeggen wanneer iemand schiet, waar hij op schiet en waar vandaan hij schiet. Je krijgt er een soort „jaar 2000” visie van: een elektronische plattegrond met kleine lampjes die bij verschillende soorten activiteiten gaan branden. Dat is wat we nodig hebben voor deze poreuze oorlog, waar vriend en vijand niet van elkaar te onderscheiden zijn.” ESSEN (DPA/AFP). De 49-jarige Westduitse miljonair Theodor Albrecht die op 29 november werd ontvoerd, is vrijge laten. Hjj is gisteren naar zjjn gezin in Essen teruggekeerd. (Van onze redactie buitenland) Morgen is het op de kop af vijfentwintig jaar geleden dat de oorlog in Indo-China begon. Op 19 december 1946 braken de eerste gevechten uit tussen Vietminh-opstandelingen en het Franse leger. De Franse militairen waren met behulp van Groot-Brittannië naar hun koloniën in Zuidoost-Azië teruggekeerd, waar ze een einde maakten aan een kort stondige onafhankelijkheid van het land, uitgeroepen na de Japanse capitulatie in september 1945. BONN. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben officieel hun goed keuring verleend aan de regeling voor het verkeer naar Berlijn, die de Bondsrepu bliek met de DDR heeft getroffen. In een brief aan bondskanselier Brandt beves tigen de ambassadeurs van de drie landen dat die regeling in overeenstemming is met de Berljjn-overeenkomst, die zjj op 3 september met de Sovjet-Unie hebben gesloten. De Amerikaanse geleerde doet deze voorspelling In zijn nieuwste boek over de Vietnamese nachtmerrie: „De Azia tische oorlog.” Het werd door de Am sterdamse uitgever Van Gennep enkele weken geleden op de markt gebracht in een vertaling van Yvonne Scholten. Chomsky zuigt die profetie niet uit zijn duim. Hij voert als bewijs de „mandarijnen” zelf op, in dit geval de Amerikaanse generaal Westmoreland, die in een toespraak geciteerd door het blad „Christian Sciene Monitor” enige tijd geleden zei: „Ik stel mij een leger voor dat opgebouwd is rond een inte graal gebiedscontrolesysteem, waarbij gebruik gemaakt wordt van hoog ont wikkelde technologische middelen van ROME Paus Paulus VI zou ernstig overwegen het systeem van de verkiezing van zijn opvolger ingrijpend te veranderen. Nadat paus Paulus al kardinalen van toekomstige conclaven had uitgesloten die ouder zijn dan 80 jaar, staat er nu een veel revolutionairder plan op stapel. Het houdt in dat voortaan ook bisschoppen die geen kardinaal zijn en ook leken aan de ver kiezing van de nieuwe paus zouden kun nen meedoen. TOKIO (Reuter, DPA, AFP en AP) De premier van de Chinese Volks republiek, Tsjoe En Lai, heeft gisteren gezegd dat de val van de Oost- pakistaanse hoofdstad Dacca zeker geen mijlpaal is op de weg naar een Indiase overwinning, maar eerder het beginpunt van eindeloze strijd op het Zuidaziatische subcontinent. Hij zei dat India en de Sowjet-Unie er goed aan zouden doen „niet te vroeg te juichen”. afgeslacht zouden worden”, aldus generaal Aurora. Pakistaanse militairen, die naar krijgsgevangenkampen zijn overgebarcht, worden door hun eigen officieren ontwa pend, onder toezicht van het Indiase leger. Deze hervormingsplannen hadden al tij dens de in oktober gehouden bisschopssy- node aan de verzamelde hoogwaardigheids bekleders voorgelegd dienen te worden. Het verzet tegen de hervorming is vanuit de Vaticaanse curie echter zo groot, dat paus Paulus eerst bereid blijkt te zijn over het plan opnieuw na te denken. Volgens de mededelingen van de correspondent van het rechtse Romeinse dagblad „II Messag- gero”, aan welk blad deze gegevens wor den ontleend, is het ontwerp nu weer bij de paus op tafel. Amalrik die herstellende was van tu berculeuze hersenvliesontsteking, zou op nieuw zijn ingestort. In de brief van Chalidze aan het presidium van de Opper ste Sovjet die gisteren onder de buiten landse correspondenten werd verspreid, wordt gezegd dat Amalriks toestand het gevolg is „van de verschrikkelijke om standigheden op de weg naar en in het strafkamp zelf”. De 33-jarige auteur die onder meer het boek „Haalt de Sovjet-Unie 1984?” heeft geschreven, is in november van het vorig jaar tot drie jaar dwangarbeid veroor deeld wegens „het verspreiden van tegen de Sovjet-Unie gerichte verzinsels”. Hij zit zijn straf uit in een kamp bij Magadan aan de Zee van Okhotsk. Verwanten van Amalrik hebben ver klaard dat de auteur die meningitis heeft gekregen, in de afgelopen zomer aan de beterende hand was maar de vorige maand weer is ingestort. Het blad noemt als voorbeeld het bou wen van lagere scholen voor de zeven mil joen kinderen die nu geen onderwijs krij gen. Het blad vraagt zich ook af of Indo- nesië-in-miniatuur wel aan de verwach- Eergisteren heeft de Indiase generaal Jack Jacob de Moechti Bahini gewaar schuwd dat „de machtsoverdracht zonder bloedvergieten en zonder incidenten moet verlopen”. „We zullen het proberen en ons best doen”, was het antwoord. „Niks pro beren doen”, riep de generaal daarop, „of ik zal jullie laten neerschieten”. Een andere deskundige over deze wijze van oorlogvoering is de directeur van het instituut voor onderzoek en ontwikkeling van Zuidoost-Azië, Leo nard Sullivan. Hij vertelde op gedefor- meerd-enthousiaste wijze: „De ontwik kelingen openen machtige perspectie ven voor wat over vijf of tien jaar mogelijk zal zijn: als men zich reali seert dat we alles zullen kunnen ont dekken dat ademt, zich beweegt, me taal draagt, een geluid maakt, warmer of kouder is dan de omgeving, begint men de mogelijkheden te zien. Chomsky bezocht de ongelukkige staten waar de oorlogsmoloch diepe sporen trok door het land, de steden en de dorpen. Laos, waarop de Ameri kaanse luchtmacht al langer dan vijf jaar intensieve bombardementen uit voert. Volgens een cijfer van het Franse blad Le Monde enkele jaren geleden: 12.000 aanvallen per maand. Kosten van de oorlog hier: van 1946 tot 1968 meer dan 3,5 miljard gulden. Cambodja: sinds begin vorig jaar be trokken bij de oorlog. Op het ogenblik een van de belangrijkste slagvelden van de Aziatische oorlog. Noord-Viet- nam: waarvan het platteland en de steden zijn vernietigd door een luch toorlog. „Ook al zouden de Verenigde Staten zich volledig terugtrekken uit Indo- China en op het moment wijst niets er op dat dit de bedoeling is deze erfenis van haat waardoor het leven in Indo-China vergald is en waardoor de hoop op een betere toe komst hun ontnomen is, zal blijven” zo eindigt Chomsky zijn huiveringwek kende reportage. Vijfentwintig jaar oorlog in Indo- China. En dan te bedenken dat V.V.D.- fractievoorzitter Wiegel enkele weken geleden in een interview debiteerde: „Die oorlog is bijna afgelopen. Er sneuvelen momenteel meer Britten in Ierland dan Amerikanen in Vietnam.” Het plan heeft veel kritiek uitgelokt. Behalve het ongelukkige moment van pre sentatie, wjjst het dagblad „Indonesia Raya” erop dat deze honderd miljoen gul den beter besteed kunnen worden. Hoe dat allemaal in zijn werk is gegaan kan men nalezen in het officië le aanvankelijk geheime document van de regering in Washington de be ruchte „Pentagon Papers.” Bij uitgeve rij „Het Spectrum” in Utrecht is een handzame versie van dit 2,5 miljoen woorden tellende rapport samengesteld door J. Sampiemon. Het kreeg de titel „De affaire Vietnam” en het bevat behalve een historisch overzicht van de oorlog zevenenvijftig onthullende no ta’s, rapporten en andere officiële stukken uit de geheime laden van het Witte Huis. In juli van dit jaar ver schenen voorts twee pagina’s over het rapport in onze weekend-bijlage Erbij. Is het einde van de oorlog na 25 jaar Albrecht, die eigenaar van een keten zelfbedieningswinkels is, zou volgens de „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” vrij zijn gekomen door bemiddeling van de r.-k. bisschop van Essen, mgr Franz Hengsbach. Hengsbach zou de ontvoerders het door hen geëiste losgeld van zeven miljoen mark hebben overhandigd. MOSKOU (AFP). Mevrouw Larissa Bogoraz, vrouw van de Russische schrij ver Joeri Daniel is volgens goedingelichte kringen in Moskou vrijgelaten uit een werkkamp in Siberië. MOSKOU, (Reuter). De Russische natuurkundige Valeri Chalidze die een belangrijke rol speelt in het in Moskou gevestigde comité ter Bescherming van de Mensenrechten, heeft het Kremlin ver zocht de verbannen Russische auteur en toneelschrijver Andrei Amalrik gratie te verlenen. Na de plechtigheid in Bonn verklaarde staatssecretaris Bahr dat nu, na het slui ten van een algemeen verkeersverdrag, onmiddellijk kan worden begonnen aan onderhandelingen over een verdrag zoasl dat tussen staten gebruikelijk is om de betrekkingen van Bondsrepubliek en DDR fundamenteel te regelen. De inmiddels tot stand gekomen over eenkomsten zullen pas van kracht worden als de drie westelijke grote mogendheden in de Sovjet-Unie het slotprotocol van hun Berlijn-overeenkomst hebben onderte kend. Dit zal op zijn vroegst in mei gebeuren, omdat Moskou die onderteke ning afhankelijk heeft gemaakt van de ratificering van de verdragen van War schau en Moskou door het parlement in Bonn. In Bonn tekenden gisteren de West- duitse onderhandelaar Egon Bahr (rechts) en zijn Oostduitse collega Kohl het Berlijn-akkoord. Dit gebeur de in het Schaumburgpaleis. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA Mevrouw Tien Soehar to, echtgenote van de Indonesische presi dent, heeft verklaard dat haar omstreden „Indonesia in miniature”-project zal door gaan. Zjj zei dit kort nadat bekend was geworden dat de donor-landen waaronder Nederland, Indonesië komend jaar 670 miljoen gulden ter beschikking zullen stel len. Het „Indonesia in miniature”-project dat op honderd miljoen gulden is begroot, houdt het midden tussen Madurodam en Disneyland. Het werd gelanceerd vlak voor de conferentie van de donor-landen in Amsterdam. Het geld voor dit project waarmee de presidentsvrouwe buitenland se toeristen hoopt aan te trekken zal bui ten de gewone begroting om uit de (straat arme) provincies en van het bedrijfsleven moeten komen- in zicht? De Amerikaanse taalgeleerde prof. Noam Chomsky heeft daarover deze mening: „Als de Amerikaanse ge- vechtstroepen teruggetrokken worden zal hun plaats ingenomen worden door een meer efficiënte strijdmacht van Vietnamezen. Ondertussen zal de oor log ongetwijfeld worden geëscaleerd in technologisch opzicht. De oorlog gaat meer kapitaal-intensief worden.” De gevechten in de straten van Ha noi tussen Fransen en Vietnamezen vormden de ouverture tot een kwart eeuw oorlog waarbij miljoenen mensen werden gedood. Acht jaar na die straatgevechten na de val van Dien Bien Phoe waren de Fransen definitief verslagen door Ho Tsji Minh en zijn militaire raadgever generaal Giap. Maar het ergste moest nog komen voor het Vietnamese volk. Stap voor stap raakten de Verenigde Staten betrokken bij de oorlog. Barzel, donderdag teruggekeerd uit Moskou, liet na overleg met zijn fractie weten dat de bedenkingen zijn bevestigd en zelfs verhard. De komende tijd zal de oppositie dus onverminderd de indruk wekken dat zij aanstuurt op een afwijzing van de verdragen in het parlement. In een tv-gesprek verklaarde Barzel ’s avonds zelfs heel nadrukkelijk dat het tot een negatief oordeel over de verdragen zal komen, als die blijven zoals ze zijn. Hij zelf acht het praktisch uitgesloten, dat er nog veranderingen kunnen worden aangebracht. Niettemin verlangt hij aan passing op drie punten: Een positieve instelling van de Sovjet- Unie tegenover de EEG. Een bepaling dat alle Duitsers recht op zelfbeschikking hebben en Een bepaling over een vrij verkeer van personen tussen beide Duitslanden. Vooral de „bewuste niet-erkenning” van de EEG blijkt Barzel „een zeer ernstig punt” te vinden. Bondskanselier Brandt zei gistermiddag: „De CDU zal terdege moeten overwegen of zij werkelijk wil afwijzen wat een grote meerderheid van de bevolking en bovendien de regeringen van praktisch alle andere landen als een goede ontwik keling beschouwen”. communicatie, van detectors, van vuurgeleiding, van een proces van au tomatische verwerking van gegevens.” Het middel UCB-6215, hersenen kennelijk brek, zo hebben de Memphis meegedeeld. De Nederlandse bioloog dr. Otto Wot- hüis, die in Memphis is in het kader van een uitwisselingsprogramma, verklaarde dat het wetenschappelijk klinisch onder zoek naar UCB 6215 pas een jaar lang wordt gedaan en dat de gegevens nog zeer voorlopig zijn. Bij de eerste proeven is, volgens dr. Wolthuis evenwel gebleken, dat dieren die met het mddel zijn behandeld, tweemaal zo snel leren als normaal. Men hoopt dat UCB 6215 eens geestelijk minder valide kinderen zal helpen sneller te leren en het begin van mentale aftakeling bij be jaarden zal vertragen. De woordvoerder voor UCB-Nederland in Den Haag zei dat ook in Nederland met het middel proeven in die richting worden genomen. Hij voegde hieraan toe dat in tegenstelling tot hetgeen in het oorspronkelijke bericht werd vermeld het product UCB 6215 nooit op de markt is gebracht, maar vroeger wel „zonder veel resultaat” klinisch beproefd is tegen be- wegingsziekte. beschermt de tegen zuurstofge- onderzoekers in MEMPHIS, (AP) De medische fa culteit van de universiteit van Tennessee in de Verenigde Staten onderzoekt een pil die volgens geleerden de leersnelheid bij dieren verhoogt. Het voornaamste doelwit van de Moechti Bahini zijn de „razakers”, colla borateurs met het Pakistaanse leger, die door de guerrillastrijders verantwoorde lijk worden gesteld voor het moorden, plunderen, en verkrachten van de afgelo pen tijd en voor het platbranden van dorpen, en het vermoorden van de bewo ners. Eén razaker sprong schietend van een dak naast het Intercontinental Hotel en viel dood op straat. Anderen werden in de straten achtervolgd. Drie van hen werden terechtgesteld voor het Britse consulaat. Ook met achtergebleven Pakistaanse militairen hebben de Moechti Bahini gis teren slag geleverd. Voorts zijn wraakoe feningen gemeld van Bengalen op niet- Bengaalse minderheden en omgekeerd. De Indiase militairen gaan er van uit dat de officieren van het Oostbengaalse bevrijdingsleger de Moechti Bahini zullen ontwapenen om verder bloedvergieten te voorkomen. Niettemin waren gisteren de straten van Dacca nog vol gewapende guerrillastrijders? Genegaal Aurora, de In diase opperbevelhebber, heeft de Pakis taanse militairen in sommige gevallen toegestaan hun wapens te houden om zich tegen wraakzucht van de Bengalis te kunnen beschermen. „De wrok tegen het Pakistaanse leger is zo groot dat ze anders ADVERTENTIE klachten kregen na het eten van ge ïmporteerde Franse camembert of brie.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3