Heemskerkse leraar H. Graafsma wil duidelijke onderwijsvisie Verrassend spel van Nobuko Imai Aanvoer van bolbloemen verloopt nog langzaam „Bezuinigingen gevaarlijk voor democratisering” Minder aanvoer van groenten Goede prijzen voor selderijknollen (j Wilt Nieuwe bejaardenwoning „VOOR MIJ IS DE MAAT VOL” Voor de kerstdagen bewoond u tapijt en gordijn marktplein 50 IJmuiden. Instuif van damclub Sportief NPO voor derde keer onder Katlewicz stakingsrecht voor leraren Wel meer keus Voorstander van 5 1 ZATERDAG 18 DECEMBER 1971 IJMUIDER COURANT Kort TJmondnieuws de ru ijler n.v. HAARLEM De Poolse dirigent Jerzy Katlewicz heft vrijdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal moge lijk voorlopig zijn laatste concert met het Noordhollands Philharmonisch Orkest geven. Het was het derde con cert van de serie C, die, zo men kan weten, in hoofdzaak bestemd is voor uitvoeringen van moderne liefst he dendaagse muziek. open brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer verliep dan ook bijzon der plezierig. (Vau een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Over de resultaten van de afgelopen woensdag in Den Haag gehouden onderwijsprotesten is de initiatiefnemer hiervan, de Heemskerkse leraar drs. H. Graafsma, bijzonder teleurgesteld en eigenlijk verbitterd. Donderdag kaartte hij tijdens een interview na over alle op gedane ervaringen en in zijn woning aan de Henegouwenlaan praatte hij over veel onderwijszaken, ondermeer over de gesprekken tussen delegaties van leraren eveneens van het Beverwijkse Pius X-College op welke school hij lesgeeft en de verschillende fracties van de Tweede Kamer. Ruim een week is hij bezig geweest met de voorbereidingen van de pro testdemonstratie in Den Haag. Samen met zijn collega H. Boontje en an dere leraren van het College stelde hij een „Open Brief aan leden van de Staten Generaal” op, welke aanvankelijk naar alle scholen voor voortgezet onderwijs in Nederland werd verstuurd en later aan alle kranten en pers bureaus. Hoewel veel scholen zelf plaatselijk acties voerden, kwamen toch tien tallen afvaardigingen van leraren en leerlingen woensdag naar Den Haag. Niettemin viel de opkomst tegen en de op het Binnenhof geplaatste drang hekken stonden er wat verloren bij. Er was geen sprake van een opdrin gerige menigte. Integendeel, de sfeer was goed en de aanbieding van de in Uw speciaalzaak ADVERTENTIE Zou u stakingsrecht willen hebben? er (Van een medewerker) de heeft Drs. H. Graafsma: voor mij is die grens bereikt”. r uit pen- door fiets s de ouw Rijn pho- oor- Jos i de uis- cht. ;och zee- het kon een )ske cij- der- 1OU- C. aan tuur weg I ui zoek af- t de irige voor ofd- r uit het sen aal lek. dat the un- ipo, ere zan soit van ge- is di- alt ver ow ro- len van oor len 'en- !OH e er •aag als ook ma- reeg ;pel. leek on- jiste der- ren, go- Dit peil den sid- olz, lui- eke ng- van de n. ■ing de or- olle kan rde. en wat eek leit las in- ral Je- •ng •en ind to- ic- vat rd- en >ok te 43- -44; Is 2- ia 3 Sea The s 4- 24- s 4- -51; Jars 15-9; ■zel- ’-47; The en >te ok re in de iet en ig- de IJMUIDEN. In de bondscompetitie van het district Kennemerland eerste klas heeft DS Sportief een eervolle plaats op de ranglijst ingenomen. Vooral de laatste overwinning, waarvoor een reis naar Texel moest worden gemaakt, bewees dat de IJmuidenaren over een goed tiental beschikken. Wat vindt u van de uitlatingen van dr. P. Cathier, directeur voor het algemeen voortgezet en wetenschappelijk onderwijs bij het ministerie? Hij zei dat het op veel scholen om te huilen was, dat veel lera ren hun tijd vermorsten en bijvoorbeeld taakuren nauwelijks gebruikten voor on derwijsactiviteiten. „Als hij dat genuanceerd heeft gezegd, staat hij natuurlijk in zijn gelijk. Overal waar mensen werken, worden fouten ge maakt. Ook door Gathier. Zijn grootste Inbraak. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is woensdagavond ingebroken in een pand aan de Pieter Breughelstraat in Heemskerk. Er werden twee bankbil jetten van honderd gulden ontvreemd. Ontsnapt. Woensdagmorgen zijn drie paarden ontsnapt uit hun weide, doordat de Neksloot in Heemskerk ter plaatse was drooggemalen. De eigenaar heeft de dieren naar een andere weide gebracht. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De aanvoeren aan de veiling Kennemerland zijn niet groot meer. Naast de restanten kas-andijvie be staat het aanbod uit winterartikelen, waarvoor een redelijke belangstelling be staat. BEVERWIJK. Het gaat met aanvoer van bolbloemen heel langzaam. Narcissen komen met flinke partijen aan de markt, maar met de tulpen gaat het tot nu toe stug. De handel heeft over het algemeen een uiterst vlot verloop gehad met goede prijzen, hetgeen ook wordt veroorzaakt door het vrij gunstige weer. Het Is dan ook logisch, dat de bloemen handel nog niets wil weten van de komst van koning Winter. Er kwam in het tulpensortiment meer keus. Naast de soorten Tommy’s, Apel doorn, Paul Richter, Queen of Sheba en witte tulpen kwamen ook de kleine bol- tulpjes in de afgelopen week hun op wachting maken. Voor de bostulpen werd van 240 tot 380 cent per bos betaald, terwijl de soort Brilliant Star van 19 tot 28 cent per stuk noteerde. Narcissen lie pen nogal in soort uiteen en schommelden in prijs van 75 tot 185 cent per bos. Voor goede kwaliteit hyacinten werd tot 69 cent per stuk betaald. Bij de irissen liep de soort Prof. Blaauw op tot 540 cent per bos. Blauwe druifjes varieerden van „Inderdaad. Het recht van staken is even elementair als het recht op arbeid. Ik vind dat als je iets heel eerlijk wilt be reiken. je af en toe maatregelen moeten kunnen nemen als staken. Dat moet kun nen, als er een bepaalde grens is bereikt. Een grens van: Nu kan het niet meer. Bij mij is die inmiddels bereikt. Ik vind het langzamerhand niet meer verantwoord onderwijs te geven. En dan is het moreel juist om te staken.” Is er voor u een vervolg op deze actie? „Op dit moment ben ik fysiek helemaal uitgeput. We hebben erg veel contacten gehad met vreselijk actieve scholen die zeiden: „Jongens, we vinden het geweldig, maar we kunnen zelf niet meer.” Ik heb misschien een beetje mijn hoop gesteld op een fusie van de drie lerarenbonden met ingang van 1 januari 1972. Als dit door gaat, kan misschien door de aanstelling van professionele krachten aan nieuwe acties worden gewerkt.” Onder invloed. Een in Beverwijk wo nende Duitser van 23 jaar, die op de krui sing Zeestraat-Warande bij een verkeers ongeval betrokken is geweest, heeft een procesverbaal gekregen, omdat hij onder invloed verkeerde. Winkeldiefstal. Een 20-jarig Heems kerks meisje is betrapt bij het meenemen zonder betalen van enkele kosmetica ter waarde van ongeveer vier gulden uit de supermarkt van Simon de Wit aan de Breestraat in Beverwijk. iedereen die kan leren, daartoe in de gelegenheid moet worden gesteld. Het be wijs dat dit nog lang niet zo is, wordt geleverd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit instituut berekende dat het bevolkingsgedeelte van zeven percent welke groep de hoogste inkomens heeft, maar liefst negenenveertig percent van onze studenten levert. Daarentegen heeft vijfenvijftig percent van de bevolking la ge inkomens. Deze bevolkingsgroep van ongeschoolde en gering geschoolde tot en met lager administratief personeel levert slechts negen percent van het aantal stu denten. Ik krijg het idee dat door deze bezuini gingen nog meer intellect vooral van de arbeidersklassen vermorst gaat worden. Want wat is namelijk het geval? Deze milieus zijn niet studiegericht. Als nu door de inkrimping van de lessen en de handhaving van het examenpeil de kinde ren nog grotere leermoeilijkheden krijgen, wordt hier al snel door de ouders gezegd: „Ga jij maar naar de mavo!” Nu heb ik niets tegen de mavo, maar wanneer een jongen of een meisje geschikt is voor de havo of het atheneum, moet het kind na tuurlijk niet naar de mavo gaan. Zo bestaat er een grote kans dat door dit kabinetsbeleid de sociale drempel tus sen de verschillende klassen weer hoger wordt en dat moet er juist uit Wanneer we doorgaan, kunnen we wel vergeten dat er een nieuwe generatie komt, waar die drempel verdwenen is. Op deze manier worden vooral die kinderen afgeknepen. Ook door het CRM-beleid worden er nu kinderen opgevoed die leren tevreden te zijn met het simpele. Het worden kinde ren die nooit willen leren of denken. We kweken mensen die nooit de waarde heb ben geleerd van kritisch te zijn. Want als je niet studeert, weet je niets. En als je niets weet, kun je niet denken. Als je niet weet dat er iets aan de hand is, denk je nergens over na. Een vicieuze cirkel waar je nooit uitkomt. Dit kabinet voert een afbraakpolitiek door de kinderen die deze democratisering of vermaatschappelijking van het onder wijs zo hard nog hebben, af te knijpen.” /ferOs, 62 tot 76 cent per bosje. Nerinen werden nog altijd ruim aangevoerd en gingen weg voor prijzen van 60 tot 120 cent per stuk. Anjers gingen vlot van de hand voor prijzen van 20 tot 65 cent per stuk. Rozen waren duur en liepen op tot 120 cent per stuk. De babyroosjes schommelden tussen 20 en 50 cent per stuk. De jaarrondchrysanten noteerden van 135 tot 255 cent per bos. Trosanjers waren goed aan de prijs; er werd van 200 tot 285 cent per bos betaald. Bij een grotere aanvoer van fresia’s waren de prijzen goed. Er werd tot 450 cent per bosje betaald. De potplanten gingen vlot weg. De wit te cyclamen liepen hierbij in prijs op tot 750 cent per stuk. De poinsettia noteerde van 180 tot 1300 cent per stuk. Tijdens de kerstweek wordt er elke dag om half twee geveild. Op vrijdag 24 december begint de veiling ’s morgens om negen uur. De noteringen van vrijdag waren: anjer 20-65; trosanjer 180-280; anthurium 90- 320; chrysant 80-255; fresia 120-450; ger- bera 35-68; hyacint 28-69; iris 280-540; narcis 75-180; nerine 60-120; orchidee 40- 340; roos 40-120; babyroos 20-50; tulp 240- 380; tulp met bol 19-28. Uw collega Eggermont werd nogal fel, toen op de persconferentie de vraag werd gesteld of de leraren in hun vrije tijd les kunnen geven. „Ja, ik wilde zelf aan die journalist vragen: „Hoe was uw naam ook weer? Colijn zeker!” Dit vind ik namelijk iets ongelofelijks. Die mentaliteit heb ik ook ontmoet in een telefoongesprek dat ik met het G.P.V. voerde. Daar valt niet redelijk over te praten. Ik heb wat dat betreft duidelijk socia listische ideeën. En vooral één duidelijk principe: Arbeid moet betaald worden! En als dat niet gebeurt, zeg ik: Ho! Daar ben ik op tegen!” Maar als uw leerlingen nu eens werke lijk de dupe worden? Wat dan? „Het zou onwaarachtig zijn als we het alleen zouden doen voorkomen of het om de leerling gaat. We hebben wel het accent op het studerend kind gelegd, maar niet als een soort verkoopargument. Ver geleken bij alle sociale vooruitgang, zou zo’n oplossing een stap terug in de middel eeuwen zijn. Colijn! In één worod!” De andijvie noteerde in het begin van de week een prijs van 1,75 per kilo, maar liep later terug naar een prijs van 90 tot 136 cent per kilo. Ook de witlof kon de vrij goede prijs van het midden van de week niet handhaven en viel terug naar een prijs tussen de 90 en 115 cent per kilo. De waspeen schommelde rond een prijs van 20 tot 52 cent per kilo. Bij de winterprodukten hield de prijs voor prei goed stand. Deze lag tussen 25 en 50 cent per kilo. De uienhandel verliep traag; er werd deze week niet boven de 20 cent per kilo betaald. De geschoonde spruiten noteerden vrijdag van 100 tot 130 cent per kilo. Door een te kleine aan voer op vrijdag trokken de prijzen voor boerenkool aan tot 37 cent per kilo. Groene en rode kool noteerden van 10 tot 20 cent per kilo. Opmerkelijk waren de goede prijzen voor selderijknollen. Deze liepen op tot 43 cent per stuk. De noteringen van vrijdag waren: an dijvie 90-135; breekpeen 8-22; boerenkool 23-37; groene kool 10-17; knollen 15-43; prei 23-50; rode kool 8-19; spruiten 35- 129; uien 6-19; waspeen 29-52; witlof 90- 115. bleemloos van werking door bevattelijke muzikale gedachten en het gebruik van een gevarieerd palet van de timbres van twee fluiten, twee hobo’s, twee klarinetten, twee fagotten, twee hoorns en twee trom petten. Bij deze groep werden nog ge voegd pauken, slagwerk en een vleugel. Onder de nauwgezette leiding van Katle wicz brachten de bespelers van al deze instrumenten een bijzonder knappe, goed klinkende uitvoering tot stand. Verzorgd klonken ook de Essays van Baird, al bleek het lang geen eenvoudige aangelegenheid om de hybriditeit van zui vere muziek naast de werking van de klank om de klank tot een aanvaardbare organische eenheid om te buigen. EEN VERRASSING was op dit concert het optreden van de Japanse alt-violiste Nobuko Imai. Zij speelde het zeer roman tisch geaarde, melodierijke Concert voor altviool en orkest van de Engelse compo nist William Walton met fraaie loonvor ming en ongerepte zuiverheid, met be heerste kernachtige bezieling en met een zeldzame vaardigheid, die verkregen moet zijn door natuurlijke aanleg ongetwijfeld, maar misschien meer nog door de voor treffelijke scholing, die zoveel Japanse vio listen tot uitblinkers gemaakt heeft. Jerry Katlewicz zorgde bij haar vertolking voor een doorgaans ook dynamisch goed aan sluitende, muzikaal geladen begeleiding. Er waren voor dit toch zo gematigd modern concert eigenlijk te weinig toe hoorders in de zaal. Die er waren hebben met langdurige bijval soliste, dirigent en orkest hun grote erkentelijkheid betuigd. P. ZWAANSWIJK. fout was dit te zeggen. De grootste psy chologische blunder die hij kon maken! Hij wist donders goed dat dit verkeerd zou overkomen. Je moet niet verwachten dat als je zo’n rede uitspreekt, alles voor de volle honderd percent overkomt. Ik zou me doodschamen als ik na een leraarschap ik heb hem nog meege maakt als collega-docent zo’n functie zou vervullen en dit zou publiceren. Je kunt niet allerlei besluiten nemen, waar door de leraren veel harder moeten gaan werken en ze dan nog zo’n stoot onder de gordel geven. Er zijn collega’s die zeggen dat dit een doelbewuste actie is geweest. Wel weet ik dat er op deze manier een scherpe communicatiestoornis is ontstaan tussen het onderwijs en het departement.” Hoe hebben uw leerlingen gereageerd? „Wel, ze stonden er bijzonder positief tegenover. Ze weten donders goed wat er aan de hand is. Ook doordat ik ze volledig op de hoogte heb gehouden. Ze hebben me zo een dikke week bezig gezien. Ik heb bij de leerlingen nog nooit gehoord van: „Hoi, we krijgen fijn twee uur minder op die rotschool. Ze weten zelf maar al te goed dat deze bezuinigings maatregel voor de meesten gevaarlijk is.” Waarom heeft volgens u minister Van Veen geen visie? „Er is geen visie in die zin, dat men wel een vaag idee heeft van wat er gemaakt moet worden van de Mammoetwet, maar dat men niet consequent is en de gelden beschikbaar stelt welke men voor de rea lisering hiervan nodig heeft. Nou ik geloof en dat vind ik lang niet alleen dat het aanvaarden van de Mammoetwet een enorme fout is geweest. Niet omdat deze wet verkeerd is, want het kan best mooi worden, als alles eenmaal goed gaat draaien. Maar als je iets aanvaardt, dan moet .ie ook weten wat het gaat kosten. En nu gaat het daar ben ik heilig van overtuigd over de ruggen van de leer lingen en leraren.” Merkt u dat dagelijks voor de klas? „Ja, doordat je met normaal begaafde leerlingen slechts een peil kunt bereiken dat in feite minimaal is. Je kan best iedereen een papiertje of een diploma geven, maar als dat papiertje geen inhoud of achtergrond heeft of als je er niets mee kunt doen? Op deze manier krijg je ook een enorme kortsluiting tussen het voortgezet onderwijs en het wetenschap pelijk onderwijs, doordat de universiteiten hun poorten gaan sluiten en slechts een klein gedeelte selecteren. Deze minister van Onderwijs neemt maatregelen, waarvan hij zelf zegt dat de motieven niet onderwijskundig zijn. Als je maatregelen neemt op het vlak van A en je doet dit met de motieven van B, dan is dat geen beleid. Maar intussen neemt hij wel zijn besluiten. We zijn vanaf 1968 al van vijfendertig naar tweeëndertig uur gegaan. Dat heette toen efficiency. Nu worden het er dertig en men fluistert dat er plannen in het laatje van Van Veen liggen voor achtentwintig. Hij zegt dat het niet waar is, maar hoe komen die praatjes dan in de wereld? Zo wordt het aantal lesuren steeds meer ingekrompen en als het doorgaat, komen we demagogisch gezegd op nul uit. Dat zal natuurlijk niet gebeuren. Maar waar ligt de grens? Als het kabinet vindt dat veertien uur genoeg is, maakt men een KB’tje en dan wordt het veertien uur. In het raam van de Mammoetwet is dat allemaal moge lijk.” U heeft op de persconferentie in Nieuwspoort gezegd dat door de bezuini gingen van minister Van Veen de demo cratisering van het onderwijs in gevaar komt? Wat verstaat u daar precies onder? „Ja, democratisering komt natuurlijk in allerlei soorten en vormen voor. Wat ik eigenlijk bedoel, is de vermaatschappelij king van het onderwijs. Ik vind dat Op het programma, dat vrijdagavond ten gehore werd gebracht, was een plaats ingeruimd voor het Concerto grosso in g kleine terts, opus 6, dat door de Italiaan Arcangelo Corelli gecomponeerd werd „per la notte di Natale”, de kerstnacht. Het concerto behoort tot de orchestrale barok-muziek, waarvoor een basso conti nuo: een „doorgaande bas” geschreven werd, welke door de leider van het uit voerende barok-orkest als „maestro al cembalo” aan de clavecimbel werd uitge werkt. Deze uitvoeringssituatie zal destijds wel voldaan hebben. Bij de uitvoering op dit NPO-concert vervulde Jerry Katlewicz de functie van „Maestro al cembalo”, welke hij blijkbaar wilde combineren met die van de hedendaagse dirigent. Het was begrijpelijk, dat deze tweedelige taak niet bevredigend vervuld kon worden. Katle wicz’ greep op het voor een barok-orkest te omvangrijke ensemble werd door de Nu deze bondswedstrijden achter de rug zijn heeft DC Sportief weer tijd om de zaken ter plaatse eens stevig aan te pak ken. Vanavond organiseert zij een snel- damtoernooi voor thuisdammers in het gebouw Velserduin aan het Velserduin- plein. In ieder gezin is altijd wel een dambord te vinden en het komt ook weleens op tafel om als schuifspel te worden ge bruikt, maar velen weten niet dat het damspel pas inhoud krijgt, als men het als denksport gaat beoefenen. In de snelheidswedstrijden van vandaag kunnen zowel de beginnende als de meer gevorderde spelers aan hun trekken ko men. DC Sportief stelt hiervoor prijzen ter beschikking. De deelname aan deze wed strijden is kosteloos. Nog voor de feestdagen kunnen acht entwintig bejaarde echtparen hun in trek nemen in de nieuwe bejaarden woningen aan de Alkmaarseweg, hoek Vlaanderenstraat. Enkele huisjes zijn al bewoond en het geheel ziet er bij zonder fris en leuk uit. Voor de huizen heeft de gemeente een plantsoentje aangelegd en ook de wegen zijn aan gepast. De achtentwintig bejaarden woningen liggen nu aan een dood lopend straatje, dat dus alleen wordt gebruikt door de bewoners zelf, hun bezoek en de leveranciers. In het plantsoentje, dus pal voor de deur, is een bushalte aangelegd. Dergelijke bejaardenwoningen bevorderen de doorstroming en waarschijnlijk kun nen eveneens nog voor de feestdagen ook enkele op een woning wachtende gezinnen gelukkig worden gemaakt met een door een bejaard echtpaar verlaten huis. Het complex bejaar denwoningen is gebouwd in opdracht van de woningbouwstichting St. Willibrordus. claVecimbelopdracht te onbestendig met onevenwichtige klankverhoudingen en on bevredigende tempi als gevolg. Zo miste de traag gespeelde Pastorale alle muzika le kern. De twee andere composities, die door het orkest zelfstandig werden gespeeld, nu onder leiding van Katlewicz als volstrekte dirigent, behoorden tot de „nieuwe” mu ziek. Het waren het Piccolo Concerto, opus 67 van de Nederlander Lex van Delden en vier „Essays” van de Pool Tadeusz Baird. Het concerto van Van Delden bleek een onderhoudend muzikan- tesk stuk te zijn, aantrekkelijk en pro- Waarom wilde drs. Graafsma na de onderwijsprotesten van Utrecht opnieuw een actie? „Allereerst iets over Utrecht. Dat was een schitterende happening. Ik was zelf. Geweldig. Maar de pers gebruikte alleen het woordje chaos en constateerde nauwelijks de spontaneïteit. Natuurlijk was het een chaos, maar het feit dat zo veel mensen voor een zo belangrijke zaak naar Utrecht waren gekomen, maakte dit protest toch wel een happening. Daarna wilden wij iets wezenlijk anders gaan doen, namelijk praten met de men sen die werkelijk iets kunnen doen aan de hopeloze situatie waarin het onderwijs op het ogenbik verzandt, namelijk praten met parlementsleden en journalisten. Ik heb het idee dat de gesprekken met de politieke partijen eigenlijk mislukt zijn, terwijl de later gehouden persconferentie in Nieuwspoort mij ook tegengevallen is. Ik geloof niet dat we er door deze actie in geslaagd zijn een betere communicatie tot stand te brengen tussen het onderwijs, het parlement en de pers. Misschien heb ik te hoge verwachtingen gekoesterd, hoewel mijn collega’s na afloop erg optimistisch waren. Maar misschien ben ik door mijn pessimisme een beetje te verbitterd. Ik ben ervan overtuigd en daarom kunt u mij best verbitterd noemen dat heel de visie op het onderwijs en de onderwijssi tuatie ontzettend verziekt is. Op een be paald moment is de maat vol en dat is nu wel ongeveer.” '"T* N

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7