Barry Hughes tegen generaal De Jong: beslissingen wordt gewonnen door Laagterecord voor Feyenoords Kuip Gejaagd Telstar niet in staat winst tegen Excelsior ook vast te houden Geels blijft de topscorer HET LUKT AJAX THUIS ALTIJD WEL EEN KEER Amateurs bang voor betaling „U moet toch weten dat een oorlog O S w nor 13 2 MAANDAG 20 DECEMBER 1971 99 Voorsprong ÏBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBbT BWiWWl in (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Uit een voorzet van Manders heeft Van Egmond (11) met een schitterend doelpunt Telstar aan 1-0 geholpen. De assistentie van André (1) en Stout (29), later vervangen door Jonker, is niet meer vereist, terwijl de Excelsiorverdedigers Gerard den Butter, Van Nierop, Tetteroo, en Arie Butter kansloos zijn. dacht: „André oogt misschien niet zo (Van onze sportredactie) Castenmiller van aantreden. Maar zelfs Keizer (Rijvers: „hij is goed uitgeschakeld door Willy van de Kerkhoff”), in de eerste helft enkele keren briljant en Cruyff konden het spel niet zo dicteren als anders. Cruyff („ik had zaterdagochtend nog 37.7 gra den koorts”) voelde zich niet helemaal fit wat tot gevolg had dat hij niet die ravage kon aanrichten zoals men dat van hem gewend mag zijn. De vraag is DEN HAAG. De achttiende dag in de competitie van de eredivisie heeft geen schokkende wijzigingen gebracht aan de kop van de topscorerslijst. Ruud Geels (Go Ahead Eagles) leidt nog steeds met dertien doelpunten. De stand is: 1. Geels (Go Ahead Eagles) 13. 2/3 Schoenmaker (Feye- noord) en Groenendijk (FC Utrecht) 11. 4. Kowalik (Sparta) 10. 5/10. De Vrindt (PSV), Cruyff (Ajax), Koudij- zer, Bosveld (beiden Sparta), Van Veen (FC Utrecht) en Bish (NAC) allen 8. Dat toen was om het Reeds in het begin van het seizoen had NAC pech tegen Feyenoord toen de Brabanders op eigen veld schlemie lig een 1-0 voorsprong uit handen moesten geven en tenslotte nog met 1- 2 verloren. „Opnieuw hadden we het geluk niet aan onze kant”, stelde Ben Peeters vast. „We zijn hier zonder angst naar toe gekomen, want ik weet dat NAC voldoende kwaliteit heeft om Feyenoord goed partij te geven, al Geen beslissing ten gunste van zijn team kon de ex-generaal de zaterdag morgen daarop forceren. Toen name lijk volgde een onderhoud tussen trai ner, de betrokken spelers en de voor zitter zelf met als doel de hele affaire in der minne te schikken. Gepraat werd het A-elftal dat dus die middag Nijmegen had moeten aantreden tegen het eerste elftal van NEC. Dit hield dus in dat sommige spelers binnen de 24 uur twee keer in het veld moesten verschijnen en het Deventer publiek duur entreegeld zou moeten betalen voor een incompleet elftal. Is het pu bliek dan zo onbelangrijk? Was het niet mogelijk om de betaalde spelers met geldboetes te straffen en de hele affaire buiten de publiciteit te houden? Afgezien van het feit dat de leiding van een betaalde club zich in een dergelijke affaire zeer amateuristisch heeft gedragèn door zulke incapabele handelingen te verrichten, is het an derzijds toch ook zeker een ramp dat een dergelijke uit de proporties ge groeide grap zo’n grote opwinding te weeg kan brengen. Men kan er uit leren dat ook in de sport de oplossing van interne problemen niet altijd op een faire wijze geschiedt. Fair is het ook niet om alleen de leiding aan te vallen. Fair is het wel deze zaak objec tief te bezien en te concluderen dat kennis van zaken een eerste vereiste is Bleef de vraag waarom Twente na die achterstand er toch niet veelvuldi- ger uit durfde komen Drost negatief: „Ja we zijn daar gek. Daar zit Ajax net op te wachten Kom je er dan uit dan word je afgeslacht.” Maar Kees Rijvers: „Daar waren geen mogelijkhe den voor met die intimidatie van Ajax. De spelers raakten ook teleurgesteld. Zij waren bang om initiatief te tonen. Als je ziet hoe een Jeuring door Nees- kens wordt onderuit gehaald en je ziet hoe een Van de Kerkhoff door Keizer wordt gepakt er. je krijgt dan zelf de waarschuwingen tegen, dan kom ik tot de conclusie dat bij alles wat scheids rechter Keizer wel kon constateren de balans toch wel in ons nadeel over* sloeg.” VELSEN. Kees van Kooten, gis termiddag als toeschouwer bjj Telstar Excelsior aanwezig, kreeg een exact beeld van wat er van hem in de toekomst verwacht wordt. De Velsense ploeg manifesteerde zich weer eens als het oude Telstar, dat legio mogelijkhe den kreeg maar er hiervan tenslotte slechts één wist te benutten. Met name in de tweede helft werd er zo koorts achtig op de winst gejaagd en was er van zo weinig overleg in de combina ties sprake dat Telstar-trainer Rab zelfs van „chaotisch voetbal” sprak. Rab: „Je mag zo’n wedstrijd na een 1- 0 voorsprong natuurlijk nooit meer uit handen geven. Er werd ronduit slecht gevoetbald. Excelsior kwam er vooral na de rust echter goed uit. Dat ging te gemakkelijk”. ROTTERDAM. Zelfs Feyenoord kan niet ongestraft zijn publiek keer op keer teleurstellen. Dat bleek zon dagmiddag in het Rotterdamse stadion, waar de grootste sensatie een laagtere cord was: slechts 20.000 toeschouwers bevolkten de tribunes. Voor zo weinig publiek hadden de Rotterdammers dit seizoen in de competitie nog niet ge speeld. En die thuisblijvers, die storm en regen liever niet trotseerden, kregen gelijk want Fyenoord speelde een er- barmelijk slechte wedstrijd. ZEIST Het enthousiasme bij de eerste klassers voor een hoofdklasse b in het zondag-amateurvoetbal is sterk verminderd. Want ook al is dan de kwestie-OVVO formeel uit de wereld, de naweëen zjjn nog heel sterk. Dit bleek zaterdagmiddag overduidelijk in Zeist, waar een hearing werd ge houden over een nieuwe competitie-opzet. Verschillende aanvankelijke voor stemmers wijzigden namelijk resoluut hun standpunt. De overweging van de commissie van beroep bij de behandeling van de OVVO-zaak („in een zo j grote bond als de KNVB kan het voorkomen, dat niet alle verenigingen de amateursbepalingen strikt naleven”) werd door menigeen geïnterpreteerd als vrijbrief tot knoeierijen. De kans op dergelijke praktijken zou in die even- J tueel te vormen hoofdklassen (drie afdelingen van 14 clubs) alleen nog maar groter worden. Voorzitter J. van Marie liet zich niet verleiden op de gestelde i problemen in te gaan. „Deze hearing was er alleen om te vernemen hoe de stemming bij de clubs was”, verkondigde hij na afloop. „Een hoofdklasse is dan ook geen voorstel van het sectiebestuur, maar alleen een mogelijkheid om tot een andere opzet te komen. Met de enquête (hierin stemden evenveel eerste klassers, 32, voor als tegen) en dit gesprek als ondergrond gaan wf ons binnenkort over dit vraagstuk beraden”. voor het publiek, maar hij is uiterst lastig. Lastiger ook dan heel wat spit sen bij andere ere-divisieclubs”. Dat André niet uit de verf kwam in de spits kwam echter ook omdat iedereen op een gegeven ogenblik bij Telstar de doelpunten wilde maken. Zo kwam het zelfs voor dat en André en Bijl, bij één van de vele kansen, tegelijk naar de bal schopten waardoor het leer hoog over verdween in plaats van achter de goed keepende Van der Roer. gen zouden moeten nemen met een gelijkspel. Coenen was ogenschijnlijk weinig gevaarlijk, hoewel wel beweeg lijk. Zijn directe tegenstander Kees de Vries, die in het centrum van de verdediging niet half zo tot zijn recht komt als op het middenveld, over hem: „En toch weet ik het niet met die Coenen. Hij was wel niet zo gevaarlijk maar hij kreeg ook weinig steun. Je kunt er zo moeilijk een oordeel over vellen”. En Joop Castenmiller: „Hij is toch wel een handenbindertje. Hij is alleen iets te netjes, daar mag wat mij betreft wel enige verandering in ko men”. Aan de andere kant deed zich met André dezelfde situatie voor. Ook hij had het bijzonder moeilijk tegen de lange Van Nierop, die echter wel be- bij het nemen van beslissingen. Zo wordt immers ook een „voetbaloorlog” gewonnen. Ook de wedstrijd tegen NEC stond nog in het teken van het conflict tussen de Deventer-spelers en hun trainer. Als grimmige roofvogels stort ten de Eagles zich op hun prooi, waar bij zij alle voorzichtigheid uit het oog verloren. Reeds in de eerste minuut had dit tot gevolg dat linkerverdediger Jan Veenstra in zijn geagiteerdheid zelf de bal achter Nico van Zoghel schoof. Met verdubbelde ijver zwermde Go Ahead weer in de richting van het Nijmeegse doel. Een schitterend schot van Egbert ter Mors trok de balans weer gelijk. Toch zou NEC nu via Eggenkamp op 1-2 komen. Toen werd het voor de Eagles helemaal va banque en kort voor rust werden zij beloond via Amtz: 2-2. Na de hervat ting daalde het spelpeil door de te grote grimmigheid, waarmee de beide ploegen elkaar nu bestreden. Alleen NEC kwam via de gevaarlijke Theo de Jong nog wel eens tot aanvaardbare acties. Het bracht echter geen verande ring meer in de stand. Naarmate de tweede helft vorderde, Telstar ging ook steeds meer ervaren dat het maken van het spel op deze gladde en zware grasmat erg veel kracht kostte, nam Excelsior langzaam maar zeker de zaak in handen. Het verdedigde vooral na de gelijkmaker erg rustig en kwam niet noemens waard meer in moeilijkheden. Casten miller: „Er is door Excelsior een goed positiespel gespeeld. Ik ben met die 1-1 uiterst tevreden. Ook al omdat wij de afgelopen weken een uiterst zwaar programma hebben afgewerkt. Wij hebben in de eerste helft van de com petitie slechts met 1-0 van Feyenoord en Ajax verloren, wij hebben gelijkge speeld tegen Sparta en wij hebben zelfs gewonnen tegen PSV. Om dan hier op Schoonenberg nog 1-1 te spelen is niet gek”. er wel, tot overeenstemming kwam men niet. Als de generaal dan nog nooit van veto’s en sancties had ge hoord dan had hij zijn elftal wel een verplichting tot spelen kunnen opleg gen, maar in plaats van dit te doen gingen de betrokken partijen met el kaar met de afspraak dat het hele eerste elftal diezelfde middag tegen het B-elftal van NEC in Nijmegen zou had toegestaan. De eerste chaotische situatie deed zich voor na vijfendertig minuten, toen Drost de bai na een scrimmage uit het verlaten doel werk te en de tweede keer was enkele seconden voor rust toen lijnkeeper Piet Schrijvers met een reflex-beweging een uitstekende kopbal van Sjaak Swart uit een vrije trap van Keizer onschadelijk maakte. De reden dat Ajax toch nog erg veel moeite had met dit Twente was erg simpel. In het eerste kwartier domi neerden de Enschedeërs zelfs omdat er een wanverhouding op het midden veld ontstond omdat Johan Neeskens zich moest belasten met de uitschake ling van Jeuring, die er niet aan te pas kwam, die slechts één kansje voor rust kreeg omdat Hulshoff en Blankenburg een te afwachtende houding aannamen en na de hervatting één keer gevaar lijk was met een kopbal, die tegen de kruising van paal en lat belandde. Aanvallen kostte Ajax tegen dit simpe le maar goed gegroepeerde voetbal van Twente (Suurbier: „ik vond toch wel dat het de bal knap In eigen ploeg hield”) erg veei energie. Eerst werd het geconfronteerd met een reeks van sto rende middenvelders en vervolgens met een sterk gegroepeerde verdedi ging. De enige mogelijkheden om gaten te trekken via de vleugels of schieten uit de tweede lijn bleek in de praktijk niet zo eenvoudig. Kovacs: „In de rust heb ik ook gezegd dat er meer geschoten moest worden. Twente verdedigde te goed om het met frie- melwerk te proberen.” VOETBAL. Morales van Nacional voor vier wedstrijden uitgesloten we gens zijn optreden tegen de Griekse voetballer loannis Tomaras in de wed strijd PanathinaikosNacional op woensdag 14 december in Athene voor de wereldbeker. Dit houdt in dat Mo rales niet zal kunnen meespelen in de tweede wedstrijd tegen Panathinaikos op 28 december in Montevideo. Dat was dan voornamelijk het werk van Excelsior-oefenmeester Joop Cas tenmiller die, ondanks het feit dat hij in de eerste helft werd geconfronteerd met een sterker Telstar dat zijn equipe zelfs op een 1-0 achterstand had gezet, goed besefte dat er tegen deze Velsense ploeg beslist mogelijkheden lagen. Hij gaf opdracht om meer vanuit het mid denveld over links te attaqueren omdat de Telstar-middenvelders Bijl (die één keer met een afstandschot de lat trof) en Manders te graag wilden en zich als zoveelste aanvallers meer bezig hielden met het proberen om doelpunten te maken dan het afstoppen van hun directe tegenstanders. Dit stelde de handige Van der Vaart („ik kon maar blijven opkomen omdat ik alle vrijheid kreeg die je je maar kon bedenken”) in staat om de beloning te incasseren voor zijn goede volhouden. Na een kwartier in de tweede helft nivelleerde hij de achterstand omdat hij toch maar weer op de juiste plaats stond toen een mislukte kopbal van Meuste- ge voor zijn voeten sprong en Van der Meeren bij zijn inzet kansloos was. Van der Vaart accentueerde daarmee dat Excelsior in meer dan één opzicht met Telstar te vergelijken viel, want ook bij Telstar was het een middenvel der die uiteindelijk een doelpunt maakte. Paul van Egmond rondde na een half uur met een voortreffelijke kopstoot een voorzet van Manders, die Tetteroo voorbij was geglipt, af. Niets deed op dat ogenblik vermoe den dat de Velsenaren toch nog genoe- Tien minuten na rust kreeg NAC een schitterende kans om de leiding te nemen toen Bish doorbrak, maar Schneider bracht hem door een ruk aan het shirt vlak voor het strafschop gebied tot staan. Ditmaal trok de wei nig overtuigend fluitende arbiter Beek zijn boekje niet. Nadat het Rotterdam se publiek langdurig en tevergeefs om de niet opgestelde Boskamp had ge schreeuwd om zijn afkeuring kenbaar te maken nam Feyenoord in de vijf tiende minuut na rust toch de leiding toen Maiwald door een dekkingsfout alleen voor doelman De Jong kwam en de bal uit een verre pass van Theo van Duivenbode over de keeper in het doel kopte: 2-1. De beslissing viel een kwar tier later toen Schneider (nadat Israel ten val was gebracht) uit een vrije trap de bal langs de muur in het doel schoot: 3-1. Arbiter Beek noteerde ook Rinus Israel nog omdat hij met een afkeurend gebaar liet blijken het niet eens te zijn met een arbitrale beslis sing. Men vertrok, kwam in Nijmegen aan na een ongetwijfeld woelige reis en hoorde daar via een KNVB-official dat de wedstrijd niet gespeeld mocht wor den. Volgens het competitiereglement betaald voetbal art. 6 is het opzettelijk vormen van een zwak elftal niet toe gestaan. De leiding van Go Ahead Eagles verklaarde nota bene in het openbaar voor de radio van deze rege ling niet op de hoogte te zijn. Een dergelijke kapitale blunder doet na tuurlijk wel de nodige vermoedens rij zen. Niettemin had de leiding, met haar beslissingen nog niet aan het einde van haar capaciteiten, ook beslo ten dat het volledige B-elftal, nota bene aangevuld met enkele spelers van (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ondanks het feit dat FC Twente-trainer Kees Rijvers gelijk had toen hij na afloop van het met miniem verschil in Ajax’ voordeel besliste duel, waardoor Twente op nieuw wel definitief is uitgeschakeld voor de landstitel, opmerkte: „Wij heb ben bewust op 0-Ó gespeeld en zijn daar ook goed in geslaagd dacht ik”, drong zich toch de vraag op wat Twente nu eigenlijk met de uitgestip pelde tactiek van Rijvers had bereikt. Als de Enschedeërs op dezelfde wij ze zoals zij zaterdagavond deden, tien wedstrijden in de Meer spelen dan zullen zij negen keer hoe dan ook het onderspit moeten delven. Zeker, het kan één keer allemaal goed aflo pen maar het risico is onevenredig veel groter dat Ajax dat in zijn thuis wedstrijden toch negentig minuten lang pressie probeert uit te oefenen en de aanval blijft zoeken er tenslotte één keer doorheen breekt. Of zoals Johan Neeskens dat uitlegde: „Het is zo moeilijk om in uitwedstrijden tegen sterke tegenstanders op 0-0 te spelen. Wij hebben het vorig jaar ook gepro beerd in uitwedstrijden voor de Euro- pa-cup tegen Celtic en Atletico Ma drid. Het lukt praktisch nooit. Er ge beurt altijd wel iets.” Toch was het niet onbegrijpelijk dat Twente hardnekkig in zijn strijdwijze bleef volharden. Temeer ook daar het de eerste helft ongeschonden door kwam en Ajax pas een kwartier na de hervatting in staat bleek een beslissing te forceren. Swart leverde een zeer mooie pass aan Haan af, het centrum van de Twente-defensie (dat zich later zou beroepen op buitenspel van de Ajax-middenvelder) reageerde niet alert genoeg, waarna Haan de bal zeer goed behandelde en tussen de benen van Schrijvers in het verlaten doel tikte. Een harde klap voor Twente dat tot dusver Ajax slechts twee kansen denk je natuurlijk niet aan een zege in „de Kuip”. Maar we hadden dit Feye noord, dat het heel moeilijk heeft, toch kunnen pakken. Toen het zo snel 1-0 werd voor Feyenoord kwamen we prachtig terug en na de stand 1-1 kregen we zelfs uitstekende kansen.” Een onbevangen spelend NAC bracht de Rotterdammers zowaar bij herhaling in gevaar. Niettemin zege vierde Feyenoord, zoals vrijwel altijd voor eigen publiek, opnieuw maar dat was minder een verdienste van het eskadron van Ernst Happel als wel een gevolg van enkele gruwelijke dek- kingsfouten in de Bredase verdediging, waardoor het toch nog 3-1 werd. Niet langer is Feyenoord de supe rieure topclub die moeiteloos vrijwel alle vaderlandse tegenstanders in de Kuip naar een nederlaag speelt De oorzaak is duidelijk aanwijsbaar: met uitzondering van de schitterend spelen de Henk Wery en de wilskrachtige Rinus Israel lijken de sterren volledig uit vorm. Bovendien moeten de Rotter dammers het stellen zonder een echte spitsspeler. Willem van Hariegem. die zondagmiddag voortdurend naar de eerste linie oprukte, werd bijna steeds uitgeschakeld dooi de aan hem kleven de Arie Delmotte. Scheidsrechter Beek uit Amsterdam noteerde Delmotte, nadat deze speler eerst een een berisping had gekregen wegens vasthouden van Van Hanegem, toen hij vervolgens ook Israel vast hield. Dat wekte niettemin de ont stemming op van NAC-trainer Ben Peeters. „De uniformiteit is volledig zoek in de rechtspleging”, stelde hij na afloop vast. „Onder het mom van pro fessionele aanpak worden veel overtre dingen niet bestraft, maar dat onschul dige shirtjesvasthouden wordt nu geno teerd.” speculatiei maar relevant wat er met Twente gebeurd zou zijn als Cruyff honderd percent was geweest Twente zelf ook realiseerde dat Ajax er eenmaal in geslaagd dat gouden doelpunt te maken afgelopen was werd geïllustreerd door een irritatie die zich van de Twente- spelers meester maakte. Nadat Nees kens een overtreding had begaan tegen Jeuring begon Epi Drost een sprint over zestig meter om de zich met de zaak bemoeiende Keizer een por in de maag te geven. De grensrechter die Neeskens’ overtreding niet geconsta teerd had zag dit wel en attendeerde scheidsrechter Keizer, die bepaald niet zijn avond had. hierop. Gevolg een waarschuwing voor Drost. Hoe Telstar in de afwerking opnieuw te kort schoot werd ook nog geaccen tueerd door libero Frans van Essen. Eén van zijn inzetten werd door Ge rard den Butter van de doellijn ge haald. Daarom kan Telstar met het aantrekken van Van Kooten wel eens de juiste keuze hebben gedaan. Van Kooten-kenner Castenmiller (onder wie van Kooten zich tot topscorer van de tweede-divisie opwerkte) trok voor Telstar alsvast een wissel op de toe komst. Castenmiller: „Je kunt in dit soort wedstrijden als vandaag bij Tel star gaan denken over een Van Kooten en een André in de spits. Zo’n duo is niet alleen levensgevaarlijk in bepaalde wedstrijden maar bindt ook alle twee nog de nodige verdedigers aan zich”. DEVENTER. Het bekende grapje van enkele spelers van Go Ahead Eag les heeft toch enige merkwaardige din gen aan het licht gebracht. Vrijdaga vond begon het allemaal. Eagles-trai- ner Barry Hughes sprak toen histori sche woorden tot de voorzitter van de ere-divisieclub generaal b.d. D. de Jong. Drie kwartier na de .staking” van zijn manschappen om de training weer te hervatten, zei Hughes tot zijn voorzitter: „U als generaal moet weten dat een oorlog door beslissingen wordt gewonnen”. Voorzitter De Jong knikte begrijpend. Of deze man het allemaal wel zo goed begrepen heeft, is niemand duidelijk geworden, want sindsdien volgde de ene na de andere dubieuze beslissing. De tweede was voor Achterberg, in gevallen voor Willy van de Kerkhoff die na een botsing met Keizer met een ernstige knieblessure per brancard het veld verliet. Achterberg („tegen Cruyff met de gouden beentjes mag je ook niets doen ook”) bezondigde zich aan een serie idiote overtredingen (arbiter Keizer: „Achterberg is genoteerd we gens herhaalde overtredingen van de spelregels”). Inderdaad deed de start van Feye noord het ergste voor NAC vrezen. Na een bliksemactie van Maiwald op rechts kopte Wery vallend de bal uit diens voorzet in de touwen: 1-0 in de derde minuut. NAC bleef echter onbe vangen spelen en na een moeilijke kopbal van Stanley Bish sloeg Treijtel de bal precies op het hoofdvan de Pool Mandziara, die moeiteloos raak kopte in de 24ste minuut: 1-1. Ook daarna was NAC zeker zo vaak in de aanval als Feyenoord.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13