Hans Kuipers revelatie van ARD SCHENKS POSITIE WAS IN HEERENVEEN ONAANTASTBAAR Nationale judoploeg mag van NOC in Japan trainen Titel kunstrijden weer Annemieke Bouma en Mieke van Doorn: 1.75m. voor Diane de Leeuw Roemeense bondscoach roeibond Buenting (met Ruska) kampioen „Gouden Schaats” 1 Schaatssters sterk in Inzell Jutte bereid SOPHIA VERLAAN REED DE BESTE KÜR IN GRONINGEN Nieuw juniorenrecord hoogspringen Winst voor Donner I zien. Karpov en Stein wonnen toernooi tot stap terug Rugbyteam verpletterde Oeganda (42-0) in slotpartij Judobondsploeg boekte zege 16 1 SCHAKEN MAANDAG 20 DECEMBER 1971 Te sterk Invitatie Ware verschil I naai De uitslagen zijn: Kaiser. i (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 1 Schenk, die zich ondanks zijn studie lijkt te ontwikkelen tot een soort super- kampioen, weet niet of hij zal deelnemen aan de nieuwjaarswedstrijden. „Dat hangt onder andere af van de training en van de tien kilometer, die ik tijdens trainings- wedstrijden zal rijden. Zulke ontmoetin gen kosten mij minstens drie a vier da gen. Ik heb het ondervonden door de wedstrijden, die verbonden waren aan de uitreiking van de Oscar.” MOSKOU. De Russische grootmees ters Karpov en Stein hebben zaterdag het uitermate sterk bezette Aljechin-herden- kings-schaaktoernooi gewonnen Zij ein digden met 11 punten uit zeventien partijen In de laatste ronde won Karpov van de Russische kampioen Savon Stein kwam remise overeen met Toekmakov. (Van onze sportredactie) stond een laagje water. Het spiegel beeld van Bols is er duidelijk in te 1 toi in ve fir tel du lei he in 500 dat ze alle vijf kunnen gaan. Onze spon sor Neckermann, vliegt ze er goedkoop heen, wat voor het NOC een meevaller was”. n d X P n d n ii d v n he- n t r v r a z r t e c De afgetreden voorzitter van de KNAU, Frans Jutte, is bereid in de affaire Mieke Sterk een stap terug te doen. Had hij aanvankelijk het „onaanvaardbaar” uitge sproken, gisteravond verklaarde hij posi tief te staan tegenover het voorstel van de Unieraad om de zaak Sterk naar de strafcommissie te verwijzen. Als de ove rige leden van het bestuur het met hem eens zijn, hetgeen meer dan waarschijn lijk is, betekent dat dat het KNAU- bestuur 27 december de zetels weer in neemt. Op die datum wordt een bestuurs vergadering gehouden. De strijd bij de dames was boeiend. Het bleek, dat het peil vooruit is gegaan. De Nederlandse kampioene, getraind door de Amerikaan John Mixe ze kwam over vliegen voor dit toernooi toonde zich .vaster.” Zij heeft haar studie aan de highschool er aan gegeven en staat zo’n zes uur per dag op het ijs. Zij verzamelde bij de verplichte figuren zoveel punten, dat ze zich daarna een wat minder goede kür kon veroorloven. Tot aan die misser bij de derde figuur stond Sophia Verlaan Tussen de Zweed en Ard Schenk zat na de vijfduizend meter het grote verschil van drie punten. Zaterdagavond nog had Goeran gezegd tevreden te zijn met zijn prestaties en met de rol, die hij verplicht was te spelen tijdens de duels om de Gouden Schaats, die op de kunstijsbaan Thials dit weekeinde werden gereden. „Ard Schenk”, stelde Claeson vast, „is te sterk voor mij. Zo lang Ard er nog is, zit er voor mij geen eerste plaats in.” (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Goeran Claeson stond in Heerenveen naast het po dium. De Zweed, qua kracht en techniek gisteren onbetwist nummer twee, had zich verkeken op de vijfduizend meter van „de Lange”. Tot de vijf kilometer slaagde Claeson er in de grote meester Schenk zij het op ge paste afstand te volgen. Claeson stelde zich ook tijdens de vijfduizend meter op Schenk in. De wereldkampioen had immers met zichtbaar gemak tevoren drie afstanden gewonnen. Schenk, zo rekende de Zweedse stayer, zou ook op de vijf kilometer hoge ogen gooien. Claeson misrekende zich. Routinier Schenk had al genoeg bewezen. Het was niet meer nodig om bij na alles te geven op de laatste afstand. Schenk stemde op zijn beurt de race af op Claeson. Hij stelde zich tevreden met een eerste plaats in dit duel. Een toptijd vond hij niet noodzakelijk. niet al te zeer opjutten) uitgaat Inzell. Inkpen mag in de winterperiode vrijwel niets aan hoogspringen doen van haar trainer om in de lente des te gemotiveer der aan de start te verschijnen. Een vrij zeldzame methode. In Eneeland wordt meer dan in Nederland aan gewichttrai- ning gedaan. Murray: „Dat is duidelijk te zien. De Nederlandse springsters hebben wel talent, maar zijn niet sterk genoeg in de benen. Men lijkt hier een beetje bang voor zware gewichten, hoewel dat toch beslist noodzakelijk is”. Toch bedroeg het verschil in hoogte tussen de Nederlandse springsters en Ink- pen niet meer dan drie centimeter. An nemieke Bouwma en Mieke van Doorn, kwamen, gezien het feit, dat ze volop in Claeson eindigde op 3.9 seconden achter Schenk. Op 7.55.4 werden de stopwatches voor de Zweedse schaatser ingedrukt. Verheyen de winnaar van de vijfduizend meter was tien seconden sneller. Goed voor een tweede plaats in het eindklasse ment. Ook Jan Bols profiteerde van de rekenfout van Claeson. Zijn tijd 7.48.5 leverde hem een tweede plaats op in het klassement van de vijfduizend meter en een derde plaats in de eindrangschikking. Claeson weid vierde. Het is de bedoeling dat de vijf judoka’s in januari vertrekken en in april terugko men. Martin Poglajen, die al in Japan is, komt wel met de anderen terug, maar hij heeft een verzoek ingediend om na de Europese kampioenschappen (mei, Voor burg) opnieuw 'naar Japan te mogen af reizen om zich optimaal op München te kunnen voorbereiden. Er zit een ,maar” aan de trainingsstage in Japan. Wim Luiten: „Wat we niet voor elkaar hebben kunnen krijgen is de maat schappelijke begeleiding, dat wil zeggen de loonderving tijdens die periode. Ik had wat dit betreft meer resultaten verwacht van het overleg met de Stichting Maat schappelijke Begeleiding Topsport, maar daar is het afgelopen jaar weinig uitgeko- men. In elk geval heeft de budobond gemeend financieel tegemoet te moeten komen, al kan dit natuurlijk maar tot op een bepaalde hoogte het geval zijn. Wel heeft het NOC zich bereid verklaard deze post te dekken voor het tussen de EK en de Spelen te houden buitenlands trai ningskamp.” Ook zwaargewicht Henk Kruijs, niet direct een Olympische kandidaat, krijgt de kans Japanse ervaring op te doen. Door bemiddeling van de sponsor van de BBN reist ook hij naar het verre oosten. DEN HAAG. De Nederlandse judo- kernploeg mag zich ter voorbereiding op de Europese kampioenschappen en de Olympische Spelen enkele maanden gaan voorbereiden in Japan. Het Nederlands Olympisch Comité heeft de judobond tele fonisch meegedeeld zich garant te stellen voor reis- en verblijfkosten van Karei Gietelink, Eddy van der Pol, Martin Pog lajen, Ernst Eugster en Wim Ruska. Technisch directeur Wim Luiten van de BBN: „In oktober hebben wij een subsi- die-aanvrage gedaan en het resultaat is Zondag was het ook in Heerenveen slecht weer. Op de ijsbaan Thialf De vierentwintigjarige student medicij nen Harm Kuipers profiteerde ook al van de Gouden Schaats. Hij één van de door Ard Schenk gememoreerde B-rijders was de revelatie van dit toernooi. Uit gezonderd een zwakke vijftien honderd meter („Ik maakte een misslag in de race met Jappie van Dijk”) klasseerde hij zich tussen de groten. Een vijfde plaats achter Goeran Claeson was het resultaat van zijn inspanningen, die vooral op de vijf duizend meter indrukwekkend waren. Te vens leverde zijn arbeid hem een invitatie op van de Stichting Schaatssport. Voor man Besseling van de stichting was van mening dat Kuipers met onmiddellijke ingang moest worden toegevoegd aan de selectiegroep van Leen Pfrommer. De KNSB deelde die overtuiging niet met Besseling. Harm Kuipers kan zich tijdens de Nederlandse kampioenschappen (8 en 9 januari) in de kernploeg rijden Niet daarvoor. De stichting van Besseling nu financiert een trip van Kuipers met zijn coach Kees Smouter naar Davos, waar Leen Pfrommer binnenkort eveneens gaat trainen of naar een ander door Kuipers te kiezen trainingsoord Het ziet ernaar uit, dat Kuipers’ voorkeur om begrijpelijke redenen (hij wil zijn toekomstige maten Na 27 december zal dan een gesprek tussen het bestuur en Mieke Sterk plaats vinden. Jutte: „Iemand met een gezond verstand moet zelf kunnen uitmaken waar de grenzen van het toelaatbare lig gen. De hele affaire heeft zuiverend ge werkt ten aanzien van de negatieve krachten binnen de KNAU. Men moet weten dat je niet kunt doen en laten wat je wilt. Mieke Sterk is iemand met gezond verstand en ik zal haar proberen te over tuigen”. (Van onze judomedewerker) VOORBURG. Het leek onmogelijk, maar hij presteerde het Henk van de Hoek, de 39-jarige veteraan uit het Am- stelveense judoteam van Sportschool Bu enting bezorgde zijn ploeg in de finale om het Nederlands A-teamkampioenschap een beslissende voorsprong tegen de Amers- foorter Rob Geurtsen, (door insiders als één van de coming-men in het Neder landse judo gezien). Middengewicht v.d. Hoek bracht daarmee de stand op 2-1 voor de Amstelveners en omdat wereld kampioen Ruska nog moest opkomen, was de buit binnen. Overigens gaven pas de finale en de halve finale acceptabel judo te zien op deze marathonavond. mi tei re pi' aa di de pa GRONINGEN. De in Californië wo nende zestienjarige Nederlandse Diane de Leeuw is opnieuw Nederlands kampioene kunstrijden geworden. Zij zal ons land op de Europese kampioenschappen vertegen woordigen. Diane de Leeuw was duidelijk de sterkste, al reed zij niet de beste kür van de deelneemsters. Die prestatie kwam op naam van de veertienjarige IJmuidense Sophia Verlaan. Op de niet ideale ijsvloer van de Groningse ijshal waardeerde de jury haar voortreffelijke kür Ik heb nog nooit zo goed gereden”) met cijfers tussen de 5,4 en 5,7. De jeugdige IJmui dense liep daarmee 20 punten in op haar concurrenten. Ze kon de tweede plaats net niet ontnemen aan de Amsterdamse Lia Does (twintig jaar). Sophia Verlaan had namelijk bij de verplichte figuren door een figuur minder goed te rijden een achterstand van dertig punten opgelopen. Evenals vorig jaar werd zij derde in het eindklassement. Haar twaalfjarige zusje Annemarie. die bij de senioren debuteerde was een voortreffelijke vierde. Bij de heren was er geen nationaal kampioen. De enige serieuze kandidaat Rob Ouwerkerk haalde niet één keer een vier. Zijn pun tentotaal was zo mager, dat men hem geen titel waardig keurde DEN HAAG. Het Nederlands vijftien tal heeft zaterdag in Den Haag een mon- steroverwinning behaald op het team van Oeganda 42-0 Bij rust leidde Nederland reeds met 18-0. Een zeer fel Nederlands team heeft Oeganda op alle onderdelen van het spel overklast. Vooral de driekwart Rob Brou wer excelleerde en hij voorzag zijn voor- waartsen van sublieme passes. Nuchtere Ard Schenk weigerde dan ook al te veel consequenties te verbinden aan de gemakkelijk behaalde overwinning. „Het is moeilijk het ware verschil tussen mij en de -est aan te geven. Niemand of het moeten de B-rijders zijn laat in dit soort wedstrijden het achterste van zijn tong zien Ik heb zelfs op de vijfhon derd metei niet voluit gereden. Hoe het seizoen gaat verlopen, is daarom niet te voorspellen Een aantal concurrenten was niet in Heerenveen. Ja, Claeson wel, maar die heeft veel te veel op mij gelet.” PALMA DE MAJORCA. De Zuidsla- viër Liuboyevic en de Argentijn Panno eindigden ex-aequo op de eerste plaats in het internationale schaaktoernooi in Pal ma de Majorca. In de laatste ronde ein digde de partij tussen beide grootmeesters in remise AMSTERDAM. Het bestuur van de KNRB heeft overeenstemming bereikt met de Roemeen Ion Bulugioiu als bonds coach van de roeibond. De nieuwe coach is thans lector aan de Akademie voor Lichamelijke Opvoeding in Boekarest. Hjj was vele jaren trainer van de nationale roeiploeg van Romenië. Tijdens de algemene vergadering van de KNRB, zaterdag in de RAI te Amsterdam gehouden, werd unaniem het bestuurs voorstel een bondscoach aan te trekken aanvaard. De Roemeen krijgt tot taak jonge coaches op te leiden en het begelei den van centrale regionale conditietrai ningen. Vooralsnog krijgt hij geen be moeienissen met de nationale roeitop M. Suermondt werd gekozen tot voor zitter van de KNRB. Hij volgt de heer Dokkum op. De heer B. Kernkamp uit Zeist neemt de plaats van de heer Suer mondt als secretaris in. In de vacature Van der Lee, werd de heer G. de Wolf als commissaris van het bestuur gekozen. Atje Keulen was de snelste op de 1500 meter: 2.19,48. Ook op deze afstand lagen alle dames dicht bij elkaar. De enige die uit de toon viel was Stien Baas Haar 500 meter was zwak. Zondagavond constateerde de sterkste Zweedse schaatser dat het krachtsverschil nog groter was dan hij aanvankelijk dacht. „Ard Schenk rijdt in dit noodweer zo soepel. Het lijkt wel of hij er geen last van heeft De weersomstandigheden in Heerenveen waren dit weekeinde alles behalve ideaal. Zaterdag was de kwaliteit van het ijs uitstekend, maar de dichte mist plakte als een dikke, benauwende deken op de ijspiste. Zondag maakten de harde wind (windkracht 8) en de regen een krachtmeting op niveau onmogelijk. Weliswaar viel gemakkelijk vast te stellen dat Ard Schenk’s positie aan de top onaantastbaar is (althans voor de dit weekeinde in Heerenveen aangetreden ve dettes), maar in hoeverre de mindere góden hun prestaties maskeerden viel niet te constateren. Onze landgenoot Donner, die in de laat ste ronde de Spanjaard Medina versloeg, kwam met Tatai (It.) op een gedeelde negende plaats. De eindstand was: 1 ex-aequo Liuboye vic en Panno 11 pnt„ 3. Portisch (Hon.) 10Vz pnt. 4. Reshevsky (VS) 10 pnt„ 5. Andersson (Zwe) 9’/2 pnt., 6. Csom (Hon) en Larsen (Den) 9 pnt., 8. Benkö (VS) 8 It pnt., 9. Donner (Ned.) en Tatai (It) 7 pnt., 11. Keene (GB) en Pomar (Spa) 6 pnt., 13. Bisquier (VS) 5*/2 pnt., 14. Garcia (Cuba) 4’/s pnt Gerenommeerde leden van de kernploeg als Kees Verkerk en Peter Nottet kwa men in Heerenveen niet aan de bak. Nottet omdat hij werd geplaagd door griep en Verkerk omdat hij na goede prestatie op vijfhonderd en vijftienhon derd meter viel tijdens de vijf kilome ter. 500 m. sprinters: 1. Erhard Keller (W.dl.) 39.00 see (evenaring van zijn eigen baanrecord), 2. Seppo Hanninen (Fin.) 39.2, 3. Leo Linkovesi (Fin.) 39.9. 4. John Olof (Ned.) 41.1. 5 en 6 Mar ten Hoekstra en Jos Valentijn (Ned.) 41.2, 10 Jan Bazen (Ned.) 71.0 (gevallen). 1000 m sprinters: 1. Keiler 1.21.9 (nieuw baanrecord), 2. Bazen 1.22.5 3. Hanninen 1.22.6, 4. Linkovesi 1.23.9, 5. Hoekstra 1.24.2. 500 m. sprinters op zondag: 1. Linkovesi 39.5, 2. Bazen 40.2, 3. Keiler 40.5, 4 Hanninen 41.2, 5. Bleeker 41.3. Sprinters 1000 m., zondag: 1. Linkovesi 1.25.8. 2. Keiler 1.27,2. 3 en 4 Hanninen en Bazen 1.27,7, 5. Valentijn 1.28,-. Eindklassement sprinters: 1. Keiler 164.050 pnt.. 2. Linkovesi 164.150 pnt., 3. Hanninen 165.550 pnt.. 4. Bleeker 169.350 pnt. 5 en 6 Valentijn en Olof 172.400 pnt., 7. Demkes 172.900 pnt., 8. Tipper 173.100 pnt., 9. Hoekstra 173.400 pnt., 10. Bazen 196.300 pnt. 500 m. all-round: 1. Aard Schenk (Ned.) 39.8. 2. Timo Koskinen (Fin.) 40.6. 3. Jan Bols (Ned.) 40.8, 4 en 5 Goeran Slaeson (Zwe.) en Eddy Verheyen (Ned.). 3000 meter: 1. Schenk 4.21.0, 2. Claeson 4.24.4, 3 en 4 Kuipers en Ver heyen 4.26.1, 5. Bols 4.26.2. 1500 meter: 1. Schenk 2.08,4, 2. Claesson 2.11,0. 3. Verkerk 2.11,7, 4. Bols 2.12 6, 5. Verheyen 2.12,8. 5000 meter: 1. Verheyen 7.45,4 Bols 7.48,5, 3. Kuipers 7.50,6, 4. Schenk 7.51,5' 5. Claeson 7.55,4. Eindklassement: 1. Schenk 173.250, 2. Verheyen 176.157, 3. Bols 176.217, 4. Claeson 176.274, 5. Kuipers 177.743 6. Verkerk 178.700 7. Koskinen 179.036, 8. Van Dijk 179.053, 9. Hoeglln 180.076, 10. Olsen 180.183. 11. Kleine 180.620, 12. Guttormsen 180.916, 13. Nottet 182.880, 14. Sandler 183.837, 15. Salakka 184.700, 16. Vink 184.894, 17. Palsma 185.166, 18. Derksen 185.787 19. De Koning 185.814, 20. Giling 187.307, 21. Heida 188.936, 22. Hampton 189.634. Schenk mengde zich in de discussie over het nut van het houden van wed strijden als de Gouden Schaats, waar behalve enig prestige niets op het spel staat met: „Ik vind zulke duels wél nut tig. Voor schaatsers. Als je je een doel stelt en daarop rijdt, kan het met de entourage van de wedstrijd eromheen een goede test zijn.” Eddy Verheyen, gisteren nummer twee, was het volledig met Ard eens. „Het was schaatsen onder de meest barre omstandigheden. Soepel werken was noodzakelijk. Dat was het best aan Schenk te zien. Je was verplicht je voort durend opnieuw in te stellen op de wind. Ik heb op twee afstanden mijn mogelijkhe den kunnen aftasten Op de vijfhonderd en op de vijfduizend heb ik prestatiege richt gereden.” training zijn, tot de alleszins aanvaardba re hoogte van 1.73 meter. Dat betekende tevens een verbetering van het nationale juniorenrecord (Mieke van Doorn) met 5 centimeter. Barbara Tnkpen was bijzonder kwaad op zichzelf. Zij had graag een poging ondernomen het wereldrecord van Ilona Gusenbauer (1.85 m.) te verbeteren. Dat de pogingen, ook zaterdag onderno men, mislukten, houdt verband met het feit, dat Inkpen pas enkele weken voor Helsinki overstapte op de Fosburry Flop. Verbazing wekte wel Murray’s uit spraak, dat Nederland over een betere indooraccommodatie beschikt dan Enge land. Hij zelf was dan ook verrast, dat de deelname aan de wedstrijden in Gronin gen buiten het hoogspringen bepaald zwak was Toch werden er nog drie andere jeugd- records verbeterd. Eljo Schutter (Quick) die bij het polsstokhoogspringen als te genstanders de Duitse jeugdkampioen Wolfgang Ritte en de Bochumse 5-meter- springer Heinz Busche had, kwam hoger dan Frank Nusse (4.15 m.) vorig jaar: 4.30 meter. De deze winter uit Suriname over gekomen Sam Monsels, broer van de Ne derlandse sprintkampioen Eddy, vestigde voor zijn nieuwe vereniging AAC een iuniorenrecord op de 50 meter: 5.8 sec. Een poging van de 17-jarige Haarlem mer Ruud Wielart om het jeugdrecord hoogspringen te verbeteren mislukte. Hij bezit echter onmiskenbaar talent en zijn oogineen om de 2 meter te halen zagen er veelbelovend uit. Het nummer werd ge wonnen door nationaal kamnioen Ruud Smit, die voor de twende maal in zijn jonge loopbaan over de hw meter kwam Wielart kwam tol i m Jos Mooien (Atmodnsi Kogel stoten (12.28 meter). terv-H’ Keijser van dezelfde (Haarlemse) vereniaina de 50 meter voor meisjes A won in 6.8 sec. Kathleen Verzijlenberg werd hier derde (7.0 sec.). die zich met haar zusjes in Duitsland op de strijd had voorbereid, slechts twee punten achter. Het kunstrijden in Nederland is weer op de goede weg. Mevr. Benedict-Stieber, die Nederland als jurylid op vele interna tionale kampioenschappen heeft vertegen woordigd, ziet dan ook weer enig perspec tief voor de toekomst. „Op Lia Does na zijn alle meisjes, die de eerste vijf plaat sen in het eindklassement bezetten, goed vooruit gegaan ten opzichte van het vorig jaar.” Toch zal Nederland evenals in 1968 vrijwel zeker geen kunstrijdster uitzenden naar de Olympische Winterspelen. Jan Cottaar, die namens het NOC de verrich tingen van de kunstrijdsters-top nauwlet tend gadesloeg, was in ieder geval niet optimistisch, hoewel een definitieve beslis sing nog niet is gevallen. Cottaar: „Als Diane de Leeuw straks bij de Europese kampioenschappen een achtste plaats be haalt, gaat zij mee naar Sapporo. Maar dat is allerminst waarschijnlijk, omdat zij vorig jaar op de negentiende plaats be slag legde. En zo’n grote vooruitgang in een jaar is in deze sport haast ondenk baar Wat de andere zusjes Verlaan betreft Annemarie debuteerde met een vierde plaats zeer goed. Zij reed constant. Corry Verlaan eindigde als derde bij de junioren A achter Elly Lekkerkerk en Ilona Blok- poel. Monique Verlaan werd vierde bij de allerkleinsten, de junioren B. Winnares werd hier het talentje Herma v.d. Horst. De uitslag van de senioren was: 1. Diane de Leeuw (16 j) 1470.2, 2. Lia Does (20 jaar) 1417.9, 3. Sophia Verlaan (14 jaar) 5. Barbara van Zanten (13 jaar) 1215.2 Het 5. Barbare van Zanten (13 j) 1215.2. Het aantal deelneemsters was twee keer zo groot als vorig jaar. INZELL. De Nederlandse dames- kernploeg heeft zaterdag in Inzell tijdens het eerste gedeelte van internationale wedstrijden geen slechte indruk gemaakt. Zowel op de 500 als op de 1500 meter hielden de Nederlandse en Russische da mes, die momenteel ook in Inzell trainen, elkaar uitstekend in evenwicht. Vera Krasnova won de 500 meter in 44.31 seconden voor haar landgenote Ljoedmilla Titova in 44.36. Atje Keulen-Deelstra bleef slechts weinig achter. Met 44.70 seconden noteerde zij een van de beste tijden van haar loopbaan. Opvallend was ook de tijd van Elly van de Brom, die enige tijd over een heup/rugblessure klaagde. Met 44.92 bleef zij voor de eerste keer binnen de 45 seconden. Wil Schenk was zelfs sneller dan Nina Statkevitsj 45.19 om 45.21. Rob Boom veroverde in het lichtge wicht het eerste punt voor Amstelveen. Zonder moeite ging dat échter niet Van de Bor gaf goed partij en kwam zelfs voor te staan, toen Boom een waarschu wing wegens buiten de mat stappen kreeg van scheidsrechter Essink. Van de Bor werd door een boze Boom in de heupworp genomen. Vervolgens moesten de halfmiddenge- wichten Do Boersma (Amersfoort) en Ka rei Gietelink de mat op. Boersma verving zijn broer Huib, die in de voorronde al van Gietelink had verloren. De jongste Boersma deed het beter en hij verraste Gietelink volkomen met een heupworp. Was Henk v.d. Hoek vorig jaar kansloos tegen Rob Geurtsen, nu draaide hij de partij van zijn leven. Toen v.d. Hoek 1 't minuut voor het einde een voordeel be haalde me* een overname was de strijd beslist. Rob Paanen wist dat de buit binnen was voor zijn ploeg en kwam in feeststemming de mat op tegen de Amers- foorter Jan Janssen. Deze profiteerde daar fraai van en bracht de stand met een houdgreep op 2-2. Zoals gezegd hadden de Amstelveners Willem Ruska echter nog achter de hand. Ton Hendriksen was na tuurlijk kansloos en verloor met een houdgreep Eveleens wilde zich tijdens het toernooi tegenover de judobond waarmaken, na gepasseerd te zijn voor zowel de Europese als de wereldkampioenschappen. Een prestigestrijd dus. Wereldkampioen Ruska dacht echter in het geheel niet aan zijn reputatie en stelde zich volkomen in dienst van zijn ploeg. Een onbeslist tegen Geleen was namelijk voldoende. Hij pa reerde dan ook kundig elke poging van Eveleens en stond deze laatste daartoe tot onbeslist te komen. DEN HAAG. In Den Haag vond als omlijsting van de nationale kampioen schappen voor A-teams een ontmoeting plaats tussen een Nederlandse bondsploeg en een team uit Hongarije, Spartacus Budapesti. De Nederlandse bondsploeg won met 4-1 (judopunten 23-20). De gedetailleerde uitslagen waren: lichtgewicht: Schilder wint op beslissing van Feneys; halfmiddengewicht: Heyne wint op beslissing van Szabo: middenge wicht: Van Polanen wint op waza-ari van Keseri halfmiddengewicht: Peters verliest; op ippon van Varrga; zwaargewicht: Kruys win* on ippon van Kristof. GRONINGEN. Annemieke Bouma, 15 jaar en Nederlands recordhoudster hoogspringen en Mieke van Doorn, 16 en tot gisteren alleen jeugdrecordhoudster met 1.68, boden tijdens de openingswed strijden van het indooratletiekseizoen gis termiddag in de Martinihal te Groningen meer tegenstand aan de Engelse Barbara Inkpen dan verwacht. Met zes collega- spring(st)ers trainde de 22-jarige Engelse, die op de Europese kampioenschappen verrassend tweede werd met 1.85 meter, zaterdag onder leiding van hun bekende coach Ron Murray. Gegevens werden uit gewisseld en de Nederlandse bondstrainer Hofstede was bijzonder verheugd over het contact, dat Murray als volgt karakteri seerde: „Wij komen als eerste de EEG binnen, maar dan met hoogspringen” Barbara Inkpen echter wilde wel graag, maar kon niet. Haar techniek is in tegen stelling met haar sprongkracht zo onont wikkeld, dat elke „goed”-sprong een toe valstreffer lijkt. Iedere regelmaat ont breekt. Zij kwam dan ook niet verder dan een evenaring van het Britse indoor record: 1.76 meter. 'v Ss W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16