Gesprek PvdA met KVP niet Politiecontrole: Nieuwe structuur zonder D’66 en PPR 233 man reed Conflict opgelost onder invloed DRS. VAN DAM NEEMT bij „De LIEFDESVERKLARING KVP SERIEUS Politie vuurt op Spanjaard Automobilist reed door... Jongens aangereden, Protesterende militairen één overleden belegerden strafkamp Narcotica als kerstcadeau Studente dood gevonden De Zilvervloot. Pak 1971 nog mee! Horst” O Proletarisch Links wil conflict met Betogers: Nieuwersluis dwangbuis DOUANE OP SCHIPHOL DOET GROTE VANGST Op achtergrond politieke polarisatie PSP oplossen 2 GISTING GUNSTIG SCHEIDING A x? ÜL MAANDAG 20 DECEMBER 1971 M tot IC f Donderdagmiddag vond de douane in een De 18-jarige H. W. Versteeg uit Wer- UTRECHT Drs. Marcel van Dam, lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid, vindt dat als daar politiek aanleiding voor is, zijn partij een gesprek over een gedeelde regeringsverantwoordelijkheid met de KVP niet moet schuwen. De ontwikkelingen in de KVP sinds de ver kiezing van de heer De Zeeuw tot voorzitter moeten naar zijn mening se rieus worden gevolgd. Het lijkt hem evenwel uitgesloten en zelfs onbe hoorlijk zo’n gesprek met de KVP te beginnen zonder D’66 en de PPR. Voor wie b, al meedoet is het zaak tijdig vóór het einde van dit jaar het maximum spaarbedrag van f300,-vol te maken. Kijk het even na en maak, als het kan, die f 300,- nog dit jaar vol. Voor wie het nog niet weet: de.Zilvervloot is een uniek spaarplan. Zes tot negen jaar mag je elk jaar maximaal f 300,- sparen. Over dat geld krijg je rente. Plus na afloop een belastingvrije spaarpremie van 10%! Over inleg rente! Stap nog vóór het einde van dit jaar aan boord én pak zo 1971 als vol jaar mee. BREUKELEN „De dienstplich tige soldaten zijn niet dol op mar cheren, maar eigenlijk zouden zij al lemaal aan deze protestmars moeten meedoen. Het is hoog tijd voor een duidelijk protest tegen de straf van Schul en Dona, tegen de strafbe- voegdheid van de commandanten, en tegen het bestaan van de tuchtklasse Nieuwersluis”. Dat zei Rob Rama kers, bestuurslid van de Vereniging ■v Inlichtingen bij /wjL banken en W spaarbanken. Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) zaterdag aan het begin van een door de VVDM georganiseerde protestmars van Breukelen naar het militair strafkamp Nieuwersluis waarover wij zaterdag reeds bericht ten. 1 de San DRS. MARCEL VAN DAM ADVERTENTIE 1 I 1 In dit strafkamp zitten de redacteuren Schul en Dona van het VVDM-biad „A- larm” wegens het verspreiden van een onkrijgstuchtelijk artikel momenteel drie maanden tuchtklasse uit. i 1 1 i 1 1 i i 1 De 63-jarige mevrouw H. Roos-van Eist uit Heerhugowaard is zaterdag overleden, nadat de auto waarin zij zat in Heiloo tegen een boom was gereden. De auto raakte uit de koers doordat de echtgenoot van mevrouw Roos een hevige hoestbui kreeg. De heer Roos werd slechts licht gewond. De verklaring van de heer De Zeeuw, dat hij voorstander is van een regering met de P.v.d.A., is volgens drs. Van Dam op zichzelf geen nieuws. „Telkens in het verleden als de K.V.P. met de V.V.D. regeerde probeerde men de progressieve katholieken rustig te houden door te lon ken naar de P.v.d.A.”. Nieuw voor de heer Van Dam zijn evenwel de omstandigheden waarin de bereidheid werd getoond. „Die zijn naar mijn mening aanleiding voor de Partij van de Arbeid het streven van de heer De Zeeuw serieus te nemen. Zijn SCHIPHOL. De douane op Schiphol heeft in de grote stroom kerstpakketten, die deze dagen het vrachtgebouw op Schiphol binnenkomt, donderdag in twee „geschenkverpakkingen" een aanzienlijke hoeveelheid verdovende middelen aan getroffen. Deze sinds de anti-K.V.P.-resolutie van de P.v.d.A. gewijzigde P.v.d.A.-visie ver kondigde de heer Van Dam zaterdagmid dag in Utrecht op de jaarvergadering van het gewest Utrecht van de P.v.d.A. De heer Van Dam hield daar een inleiding over de politieke situatie. Inspecteur V ssei hoofd van de douane op Schiphol, gaf de volgende verklaring De douane op Schiphol heefl overigens geen verscherpte controle ingesteld. voor de toenemende zendingen van ver vende middelen: De docent Eric Behrend werd waarnemend directeur benoemd. betogende militairen zaterdag mee voerden in hun demonstratie tegen Tussen de bedrijven door voerde de groep Sater actueel straattoneel op. Met feestneuzen, commandogebrul, hakkenge- klak en pief paf poef werd het dagelijks leven van Nieuwersluis nagebootst. Een geschrokken jongetje: „Wordt er gevoch ten?”. Zijn vader: „Het gaat er juist om dat er niet wordt gevochten” Op 16 januari zal de actiegroep weer bijeenkomen om de reacties op de resolu tie uit alle geledingen van de partij te bespreken. de straf van de VVDM-redacteuren Dona en Schul. 5 S 1 1 1 1 1 kendam is zondagmiddag in Sleewijk om het leven gekomen toen zijn auto door een windstoot uit de koers raakte en tegen een boom botste. Een medeinzitten- de werd ernstig gewond. In Rucphen zijn bij het elkaar passeren van een vrachtauto, waarin jongens van een voetbalclub zaten, en een tractor met aanhangwagen drie jongens gewond ge raakt, toen beide voertuigen elkaar raak ten. Eén van de drie gewonden, de 14- jarige Franciscus Warmoeskerke uit Roos endaal, was zo ernstig gewond dat hij tijdens zijn overbrenging naar een zieken huis overleed. UTRECHT. De actiegroep „Proleta risch Links” heeft zich zaterdag in Utrecht uitgesproken voor een buitenge wone algemene vergadering van de PSP om het huidige conflict tussen actiegroep en partijbestuur op te lossen. Aan deze vergadering zouden ook de geschorste le den moeten kunnen deelnemen. De politie van Voorhout heeft zondag middag in een sloot langs de Rijnsburger- weg het stoffelijk overschot aangetroffen van de 17-jarige A. van Hoekelen uit Sassenheim Sporen wezen uit dat de jongeman, na met zijn bromfiets tegen een boom te zijn gebotst, in de sloot gevallen en verdronken is. Wegens rijden onder invloed werden negen automobilisten, twee (brom)fietsers bekeurd. Honderdelf bestuurders bleken niet in het bezit van een geldig rijbewijs. In 81 gevallen was het kentekenbewijs ongeldig. Kale banden hadden 72 voertui gen en 116 voertuigen vertoonden ondeug delijke of defecte verlichting. Drs. Van Dam merkte nog op, dat hoe langer de gisting in de K.V.P. voortduurt, des te geringer de kans wordt op een Nederlandse C.D.U. Hij voegde daaraan toe, dat naarmate de P.v.d.A. duidelijker is in de afwijzing van de huidige K.V.P., de bereidheid van de regeringsfracties om het kabinet te laten vallen geringer zal zijn, omdat er dan geen alternatief is. Er moeten naar zijn mening openingen ko men voor een mogeliik vergelijk, want anders hebben conflicten geen zin. Er komen dan misschien nieuwe verkiezingen en op basis van de huidige blokvorming verandert er niets. Overigens vindt drs. Van Dam wel, dat niet alleen de progres sieve ideeën van de K.V.P. zijn partij moeten aanspreken, maar vooral de daden van de K.V.P. in de Tweede Kamer. AMSTERDAM. Een 35-jarige in Sebastian geboren Spanjaard is in de nacht van zaterdag op zondag in Amster dam aangehouden, nadat hij op de politie had willen schieten. Nadat de politie op de man had geschoten gaf deze zich over. „Het is niet pluis in Nieuwersluis”. Dat was één van de vele leuzen die De crisis die in de top van „De Horst” was ontstaan na het vertrek van directeur dr. Boerwinkel, staat mede in verband met de vraag, op welke wijze en binnen welke grenzen de beroepsopleiding aan een sociale academie dienstbaar kan zijn aan de vernieuwing van de beroepen waarvoor men opleidt en aan de maat schappij. Aan „De Horst” is als minder- heidsafdeling een afzonderlijke alternatie ve academie gevormd. De studenten Van deze alternatieve academie hebben van zich doen spreken bij verscheidene acties, zoals het kraken van het leegstaande groot-seminarie Rijsenburg. Daarover is een conflict onstaan. De voorstanders van de alternatieve academie weigerden ver der mee te werken aan de uitvoering van reeds genomen besluiten en zitting te nemen in de bestuursorganen. De onder wijssituatie aan „De Horst” werd daardoor ontwricht, zodat leerplannen niet tijdig konden worden ingediend. Zaterdag bleek echter dat er nu een grote mate van eenstemmigheid bestaat tussen beide groe peringen. Zionistenbond. Tijdens de 69ste algemene jaarvergadering van de Nederlandse Zionistenbond in het RAI-congrescen- trum in Amsterdam, is zondag de 58- jarige heer S. Cohen uit Voorburg voor twee jaar gekozen tot voorzitter. De heer Cohen was reeds voorlopig bestuurslid van de bond. De vergadering werd door ongeveer 150 mensen bij gewoond. naar het door politie te paard afge schermde hek van het depot voor discipli ne: „Wij staan aan de goede kant. Aan de andere kant moet je je mond houden, want daar regeert de macht, niet het gezag”. DRIEBERGEN. Stafleden, docenten, studenten en personeelsleden van de soci ale academie„De Horst” in Driebergen hebben zich zaterdag beraden over de dreigende intrekking van de subsidie. Dit instituut wordt niet lager subsidiabel ge acht, zo is in een brief van het ministerie meegedeeld MAASTRICHT. De rijks- en ge meentepolitiekorpsen van Limburg hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een verkeerscontrole uitgevoerd. Op 53 contro lepunten werden door 209 manschappen in totaal 5613 personenauto’s, 60 motoren of scooters en 496 bromfietsen of wielrij ders gecontroleerd. Bij 233 verkeersdeel nemers werd gebruik van alcohol gecon stateerd. Dertien petsonen werd een tijde lijk rijverbod opgelegd. In Oostwold (Gr.) is zondagavond de 43- jarige A. Loer verongelukt. Hij werd door een achteropkomende auto aangereden toen hij volgens de politie slingerend over de weg fietste. De 25-jarige A. J. P. van Melis uit Mill is in de afgelopen nacht om het leven gekomen toen hij op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen in Schaijk na een inhaal manoeuvre te ver naar rechts zwenkte en tegen een boom botste. Op de rijksweg tussen Meppel en Assen is zondagmiddag de 21-jarige R Nijhof uit Voorst bij Deventer verongelukt. Hij bot ste bij een inhaalmanoeuvre met zijn auto op een tegenligger. Zijn vrouw en het echtpaar in de tegenligger werden ernstig gewond. De 11-jarige René Snoeren uit Dongen is zondagmiddag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het jongetje werd uit de auto van zijn vader geslingerd toen deze plotseling moest afremmen, over het linkerweggedeelte schoot en tegen een boom botste. driedelig, Chinees kamerscherm 45 kilo gram hasjiesj Een douanebeambte had argwaan gekregen doordat het scherm wel wat zwaarder was dan normaal. Heel voorzichtig heeft men geprobeerd het scherm dat duidelijk met de hand was gemaakt zonder het te beschadigen open te krijgen. Daarvoor is zelfs de hulp van de brandweer op Schiphol ingeroepen. De inhoud was, keurig in zakjes ver pakt. in houten latjes in de wand van de panelen vastgezet. Het scherm was, als onderdeel van een zending Chinese meu belen afkomstig uit Beiroet en bestemd voor een inwoner van Amsterdam. De man. die ook bekend staat als gebruiker van dit hennepprodukt is aangehouden Rond één uur zaterdagmiddag verza melden zich op het marktplein in Breuke- len naar schatting 800 militairen, die met speciale bussen en met een extra trein uit kazernes in de wijde omgeving naar de demonstratie waren gekomen. Omstreeks half twee vertrokken de betogers in een lange stoet voor de vier en half kilometer lange mars naar Nieuwersluis. De WDM-gelederen werden verstrekt door onder andere P.v.d.A.-voorzitter Van der Louw, de Kamerleden Van der Spek (P.S.P.), Kremer (C.P.N.), Haars (C.H.U.), Wieldraaijer (P.v.d.A.), De Gaay Fortman (P.P.R.) en Visser (D’66). Voorts liepen in de colonne mee het NVV-hoofdbestuurslid Kok en vertegenwoordigers van onder an dere de jongerenorganisatie van de P.v.d.A., FJG, de NVV-jongeren en de ASVA. Na een volkomen zonder incidenten verlopen mars kwam de colonne tenslotte luid handenklappend voor de poort van Nieuwersluis aan. In de stoet werden spandoeken meegedragen met slagzinnen als „Vrijheid van meningsuiting voor dienstplichtigen”, Schul en Dona Vrij” en ..Nieuwersluis dwangbuis”. Als een kampioen werd het Kamerlid De Gahy-Fortman (P.P.R.) ingehaald. „Niet jongens als Dona en Schul onder- miinen het leger”., vond hij. „maar het leger wordt ondermij nd doordat er geen vrije meningsuiting is”. Met een gebaar Donderdagochtend vond de douane bij controle in een grote speelgoed-olifant, die afkomstig was uit Bangkok, niet alleen de kapokvulling. In het damasten beest was vijf kilo marihuana verborgen. De douane schat de waarde ervan op 25.000 gulden Het kerstcadeautje was bestemd voor een inwoner uit Volendam, die bij de politie bekend staat als een regelmatige gebruiker van verdovende middelen. Hij is inmiddels aangehouden. Hij wenst daaronder niet alleen te ver staan het wachten op het moment dat voldoende K.V.P.’ers op de P.v.d.A. stem men, want dat kan nog heel lang duren. Zowel in de P.v.d.A. als in D’66 heeft men in de discussie over een progressieve volks partij de eigen identiteit erg belangrijk horen noemen. Men vindt dat zo’n ingrij pende beslissing alle tijd van voorberei ding moet krijgen. Drs. Van Dam vindt dat terecht en hij wil daarom de progres sieve katholieken minstens dezelfde tijd gunnen. Het tot stand komen van zo’n progressie ve volkspartij kan inmiddels wel acht tot twaalf jaar duren. Die tijd vindt drs. Van Dam te lang om de P.v.d.A. buiten de regering te houden „en Nederland een progressief beleid te onthouden”. Tijdens de discussie toonden veel afge vaardigden begrip voor de visie van drs. Van Dam, maar vrijwel alle discussianten bleken op basis van de in het verleden opgedane ervaringen („nacht van Schmel zer”) en de daden van de K.V.P.-fractie thans weinig vertrouwen te hebben in een mogelijk nieuwe-K.V.P.-lijn. Het Tweede- Kamerlid voor de P.v.d.A. ir. H. Vredeling vond het idee van drs. Van Dam zelfs spectulatief. omdat het „uitsluitend is op gehangen aan de nieuwe K.V.P.-voorzitter De Zeeuw”. „In de eerste plaats is de kersttijd gunstig. Er komt hier ontzettend veel vracht bin nen. waardoor de kans op ontdekking natuurlijk vermindert In de tweede plaats is de oorlog tussen India en Pa kistan een oorzaak. Veel handelaren in die landen proberen nu zolang het nog kan, zoveel mogelijk van hun voorraden naar het buitenland kwijt te raken. En dan zijn er nog de jeugdige zwervers, die uit alle delen van de wereld naar Oos terse landen zijn getrokken. Nu is het daar winter, ze willen naar huis, maar ze hebben geen geld. Daar maakt de handelaar gebruik van Hij geeft ze een vliegticket in ruil voor de aflevering van een zei ding verdovende middelen,” aldus 'nspecCeur Visser „Handhaving van de schorsingsbesluiten maakt het onmogelijk dat de actiegroep „Proletarisch Links” nog langer binnen de PSP zijn streven naar een revolutionaire socialistische arbeiderspartij voortzet Dit staat in een resolutie van de actiegroep, die verklaart dat de actie aan de basis van de PSP tegen de schorsingsbesluiten zeer ernstig moeten worden genomen. liefdesverklaring voor de P.v.d.A. moet namelijk worden gezien tegen de achter grond van de politieke polarisatie op dit moment”. Gezien de prijs die de heer De Zeeuw bereid is voor zijn keuze pro-P.v.d.A. te betalen (30 percent stemmenverlies), lijkt het de heer Van Dam de plicht voor de P.v.d.A. om na te gaan of de relatie tot de K.V.P. zoals de heer De Zeeuw die ziet niet een andere moet zijn dan die van dit moment. Een gesprek over een gedeelde rege ringsverantwoordelijkheid heeft nu nog weinig zin, „want de K.V.P.-fractie steunt nog steeds zonder restricties een regerings- politiek die voor ons onaanvaardbaar is”. De heer Van Dam voegde daaraan toe, dat de K.V.P.-fractie alleen evenwel de K.V.P. niet is. „In de partij zijn ontwikkelingen gaande, waarvan naar buiten nog weinig te merken valt, maar die er toe zouden kunnen leiden dat in de K.V.P. de pro gressiviteit niet alleen in woorden, maar ook in daden tot uitdrukking zou kunnen komen”. HEERLEN. Een onbekende automo bilist heeft in de afgelopen nacht in Simpelveld (Zuid-Limburg) drie op de weg lopende jongelui van achteren aange reden. De automobilist is na de aanrijding doorgereden. Twee van de slachtoffers moesten naar het ziekenhuis in Heerlen overgebracht. Eén van hen is in de loop van de nacht overleden. De Spanjaard werd op heterdaaa be trapt bij het openbreken van een Duitse personenauto op het Beursplein in Am sterdam. Toen hij ontdekt werd vluchtte hij. Nadat een waarschuwingsschot door de politie was afgevuurd bleef hij staan, draaide zich om en richtte een pistool op de dichtst bij hem staande agent, die echter het wapen van de Spanjaard hoor de ketsen. De man zette het weer op een lopen. Pas nadat de politie enige gerichte schoten afgevuurd had. die geen doel troffen, kon de man worden ingerekend. Bij nader onderzoek bleek een kogel schuin in de kamer van het pistool te zitten, waardoor het wapen had geketst. De Spanjaard had geen vaste verblijf plaats in ons land. De P.v.d.A. heeft weliswaar voor polari satie gekozen, maar de heer Van Dam ziet de betekenis daarvan veeleer in een schei ding tussen voorstanders van een progres sief en van een conservatief beleid. Als de K.V.P. zich voor de volgende verkiezingen vastlegt op een progressief regeerprogram en bereid is dat vier jaar te blijven steunen, dan is er volgens drs. Van Dam evenzeer sprake van polarisatie. Concurrent van PTT. De heer R. J. Pesie in Den Helder heeft met zijn stadspost- besteldienst opnieuw de strijd aangebon den met de PTT Met ingang van maan dag kunnen particulieren op twintig plaatsen in Den Helder drukwerk aan bieden dat voor 12 cent door de stads- postbesteldienst bezorgd zal worden, ook in Schagen en Landsmeer. Hjk aangespoeld. Op het strand van Vlis- singen is zondagmiddag het lijk aange spoeld van de 36-jarige Engelsman W. G. York uit Shatham. De man, die bij een Engelse firma werkte in het Sloegebied, was als vermist opgegeven na het be- identificeerd door de politie in Vlissin- indentificeerd door de politie in Vlissin- gen. Met een meerderheid van 98 percent van de 757 stemgerechtigden werd het voorstel aangenomen, dat de directieleden tijdelijk hun functie niet zullen uitoef-- nen. In deze periode moet worden ge werkt aan een democratisch bestuur, dat wèl subsidiabel kan zijn. De directieleden worden wèl bij de vormgeving van nieuwe structuur betrokken. WAGENINGEN. Achter de studen tenflat Hoevestein in Wageningen is za terdag het stoffelijk overschot gevonden van de 19-jarige Anneke de Haan uit Rijswijk. Het meisje, studente aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen, moet over de balustrade van één der flatbaicons zijn gevallen. Omtrent de juis te toedracht van het ongeluk tast de Wageningse politie nog in het duister.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2