TITO Koersen aangepast Wander'-stok In West-Pakistan neemt kritiek op Jaja Chan toe Zeker 125 vermoorde intellectuelen aangetroffen buiten hoofdstad Dacca Vier doden in Ulster Aardbeientaart? Van verse aardbeien? Nu? Mmmm...! Arrestaties na o ontvoering in W est-Duitsland Capsule van Mars-3 snel HM IN JOEGOSLAVIË OP KOMST” „Buitenlands ingrijpen mogelijk” door Kroatië-crisis uitgewerkt „PARTIJREORGANISATIE New York s Etna werkt weer Finse werkster zat twee weken in de Bijenkorf opgesloten in lift o MAANDAG 20 DECEMBER 1971 3 ii Interventie Logge organisatie n Rust Op Mars gelande zender slechts 20 seconden actief ei Ditis het recept: Kaasfondue van Nederiandsekaas. Italiaanse politie vindt gestolen kunst terug ■4 ADVERTENTIE ?r te ADVERTENTIE n i c ADVERTENTIE e ff r HELVETIA ONGEVALLEN Aan het westelijke front heerste giste ren rust. Beide partijen nemen kennelijk het bestand in acht. Wat de situatie op diplomatiek gebied betreft meent men in New Delhi dat India, gezien de militaire voordelen die het behaald heeft, wachten kan op de volgende stap van Pakistan. De verse aardbeien komen per vliegtuig uit Mexico, de taart komt uit Bijenkorf’s eigen patisserie. Lekker dat ie is! In onze gebakstands: 1- persoons aardbeientaart 1.50 Gezinstaart 6.-, feesttaart voor wel 10 mensen 12.50 Ook in ons restaurant kunt u genieten van deze buiten- seizoenliike lekkernij. Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven: parterre 2e etage Den Haag: parterre 3e etage e e s n Andere protestacties werden gevoerd in Lahore en Rawalpindi. In Lahore leidde de gepensioneerde luchtmaarschalk Noer Chan, die bevelhebber van de Pakistaanse luchtmacht was tijdens de oorlog met In dia van 1965, een protestmars. Tito kondigde een reorganisatie van de Joegoslavische partij aan die zich nog De Etna, die in het voorjaar drie maan den 'ang heeft gewerkt, is de laatste dagen weer enigermate actief. r. tl L r r ri r SCHADEVERZEKERINGEN: e t e ■t ;n :p le re it P, is >n n- a- sn lit ie n, er s- ie :r. in ?- P ■P se Intussen cirkelen de Mars-3 en de Mars- 2 nog om de planeet. Volgens een artikel in het partijblad Pravda is het nog te vroeg om te kunnen vaststellen, waardoor het overbrengen van televisiebeelden maar zo kort heeft geduurd, waarschijnlijk is het falen toe te schrijven aan de onbekendheid met de omstandigheden op het oppervlak van de planeet en aan een stofstorm, die ten tijde van de landing woedde. Mars is 470 miljoen kilometer van de aarde ver wijderd. DÜSSELDORF (DPA). In Dusseldorf zijn gisteravond twee mannen aangehou den, die er van worden verdacht betrok ken te zijn geweest bij de ontvoering van de multimiljonair Theo Albrecht uit Es sen, die donderdag tegen betaling van een record-losprijs van zeven miljoen mark in vrijheid is gesteld. BELFAST (Reuter). In Noord-Ier- land zijn bij twee explosies vier mensen gedood. Drie jongemannen kwamen in het stadje Magherafelt om het leven toen hun auto explodeerde. Men gelooft dat de slachtoffers onge veer vijf dagen geleden zijn vermoord. De meesten waren twee dagen voordat het Pakistaanse leger zich on voorwaardelijk aan de Indiërs overgaf, in hun huizen gearresteerd omdat ze bekend stonden als felle tegenstanders van het bewind van president Jaja Chan. uw assurantieman weet èr MEER vanf Het zijn de 29-jarige Udo Rieser en de 34-jarige Dieter Westerhof, die al werden gezocht. Zij werden herkend toen zij in een auto door Düsseldorf reden. Volgens de politie boden zij geen verzet. Het tweetal werd direct naar Essen overge bracht voor ondervraging. De moeder van Udo, de 68-jarige me vrouw Rieser, verklaarde dat de politie haar al had ondervraagd over de moge lijkheid, dat vanuit haar huis in Essen op zeven december zou zijn getelefoneerd met de familie Albrecht. Zij zei dat dit niet was gebeurd en dat het ook niet buiten haar medeweten mo gelijk zou zijn geweest doordat zij wegens een oogkwaal voortdurend thuis was ge weest. beurd. Dat betekent in ieder geval dat er geen scheuren meer door het groene front gaan lopen ter hoogte van de Benelux- grenzen. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Langzamerhand begint de eenheidsgedachte, die moet breken met de voorrang voor nationale belangen, daar in de praktijk concrete vormen aan te ne men en dat is winst. Overigens zullen ook in de landbouwprijzen de verschillen doorwerken, die de D-mark ten opzichte van de gulden vertoont als gevolg van de opwaardering. De gulden is sinds de mei-situatie ruim 1 percent opgewaardeerd. Hij wordt duur der voor het buitenland, maar daalt weer ten opzichte van de Japanse yen, de D- mark en de Zwitserse frank. Nederland kan dus gemakkelijker exporteren naar Duitsland. Daar staat tegenover dat de Duitse produkten in Nederland duurder worden. Veel schade (onder meer in de vorm van stijgende werkloosheid) hoeft de Nederlandse economie daarvan niet te vrezen. Dat zou eerder het geval kunnen zijn wanneer de Japanse goederenstroom zich ten volle op Europa gaat richten, nu de Japanners voor de V.S. te duur gewor den zijn. Omdat ook de export naar Europa voor de V.S. interessant wordt, zit de mogelijkheid erin dat Japan en de V.S. op de Europese markt een concurrentie slag beginnen, die het Nederlandse be drijfsleven schade kan berokkenen. Onze concurrentiepositie is in het algemeen dan wel gunstiger geworden, maar hoe de toekomstige ontwikkelingen zijn, staat nog lang niet vast. De Verenigde Staten heb ben beloofd van protectionistische maat regelen af te zien en de invoerheffing van 10 percent onmiddellijk op te heffen. Dat betekent het afwenden van het gevaar van een handelsoorlog op dit moment. Dat is dan een gunstige bijwerking van het Washingtonse akkoord. Maar de soepele aanpassingsmogelijkheden van de wissel koersen zijn er nog altijd niet gekomen. Misschien dat de Europeanen daarin de rest van de wereld eens kunnen voorgaan in een monetaire unie, waarvoor de kan sen nu beter zijn dan ooit. Alle politiemannen en voormalige poli tiemannen (van wie de meeste zich sinds maart bij de Moechti Bahini hadden aan gesloten) moeten zich melden, en de guer rillabeweging is gevraagd alle wapens met uitzondering van geweren in te leveren. Het hoogste gezag blijft voorlopig nog in handen van generaal Aurora, de opperbe velhebber van de Indiase troepen in de oostelijke sector. Er is nog geen datum vastgesteld voor de formele installatie van de regering van Bangla Desj in Dacca. „Hadden wij het kunnen toestaan dat er iemand anders komt om rust en orde in ons land te brengen? aldus Tito op een bijeenkomst van het presidium van het Joegoslavische vakverbond in Belgrado. 4 In New York is de vraag naar wan delstokken sterk gestegen. Niet zo zeer omdat de bewoners van de Ame rikaanse miljoenenstad zich nu opeens allemaal te voet door de straten voort bewegen. Nee, de belangstelling is vooral gericht op extra zware stokken, waarmee men op straat eventueel aanvallers op een afstand kan houden. De winkelier op deze foto heeft zijn collectie dan ook uitgebreid met een aantal extra stevige „wandel”-stokken. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren meegedeeld dat de capsule van de Mars-3 die op 2 december een zachte landing op de „rode planeet” heeft gemaakt, slechts gedurende twintig secon den televisiebeelden heeft uitgezonden. Deze beelden kwamen via het moederschip naar de aarde. repatriëring van gevangenen en „gebieds- aanpassingen”. Indiase politici hebben, Voor de vijande lijkheden begonnen, herhaaldelijk ver klaard dat India niets zal teruggeven van de gebieden die het bij een oorlog mocht bezetten. Militante oppositieleiders zijn daar in de loop van het weekeinde op teruggekomen. Zo verklaarde Atal Behari Vajpayee, de leider van de rechtse hin- doepartij Jan Sangh, gisteren op een bij eenkomst dat India het op Pakistan vero verde gebied niet moet teruggeven en bij de onderhandelingen met Pakistan de te ruggave moet eisen van het deel van Kasjmier dat Pakistan sinds 1947 bezet houdt. In elk geval zijn er nog geen data vastgesteld voor onderhandelingen ter re geling van verschillende kwesties zoals de Het Joegoslavische staatshoofd was er mee ingenomen dat de arbeidersklasse van Zagreb zich niet heeft geschaard achter de hervormers die aansturen op een „brede beweging”. In Kroatië, aldus Tito, heeft men de vijand van de arbeidersklasse de eerste slag toegebracht. „Ik zeg met nadruk de eerste slag, want op deze slagen moeten andere volgen en de strijd moet onafge broken in alle republieken gevoerd wor den”. Daarop deed hij een beroep op alle ooenmunisten uit de Kroatische organisa tie „Matica Hrvatska” te treden die be doeld is als „een partij naast de bestaande communistische partij” en een tehuis is voor allen die tegen een socialistisch Joe goslavië zijn. Minister van Defensie Djagdjivan Ram zei in het parlement dat India geen terri toriale ambities heeft, maar dat de troe pen die zo dapper hebben gevochten, er zeker van willen zijn dat hun offers blijvend vrucht zullen dragen. DACCA (Reuter, DPA en AFP) Zeker 125 artsen, professoren, schrij vers en onderwijzers intellectuelen die de nieuwe staat Bangla Desj van de grond hadden kunnen helpen zijn zaterdag vermoord aangetroffen in een veld buiten de voormalige Oostpakistaanse hoofdstad Dacca. Bij alle slachtoffers waren de handen op de rug gebonden. Ze waren doodgestoken met bajonetten, gewurgd of neergeschoten. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge wi tte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak <V"~) afmaken met f-4 zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. In West-Pakistan neemt de kritiek op president Jaja Chan toe, en er gaan geruchten dat hij de macht zal moeten afstaan aan de leider van de linkse volks partij, minister van Buitenlandse Zaken Bhoetto. In de stad Pesjawar vielen beto gers een luxueuze woning aan die naar zij dachten eigendom was van de president. Ze sleepten meubilair naar buiten en sta ken het in brand. Ook bestormden ze twee hotels. Op 2 december deed de lift het I plotseling niet meer. Maar omdat het gebouw twee liften heeft, vond de I directie het niet nodig de geblokkeerde I lift direct te laten herstellen. Dit ge- beurde pas op 16 december. Werklieden vonden toen de vrouw die volkomen uitgeput was. Zij ligt nu in een zieken huis maar kon nog steeds niet praten. Kort na het weigeren van de lift schijnt zij een flauwte te hebben ge- had waardoor zij niet hard om hulp I meer kon roepen. Daarna was zij te Izwak om om hulp te roepen. ^vwvwwwwvwwwwwwwwwwwvwwwv Het vierde slachtoffer was een 16-jarige jongen die in een café in de hoofdstad Belfast de dood vond, toen een bom tegen de buitenmuur ontplofte. Vijf bezoekers werden licht gewond. In Londonderry tenslotte kreeg een vrouw van middelbare leeftijd een kogel in de maag tijdens een gevecht tussen Britse militairen en tieners die met stenen gooiden, waarbij sluipschutters vanaf da ken het vuur op de militairen openden. Dat gebeurde aan de rand van de rooms katholieke wijk Bogside. NAPELS (Reuter). In Napels heeft de politie bekend gemaakt, dat zij 102 schilderijen heeft teruggevonden, die in het gebied van Napels uit kerken en par ticuliere woningen waren gestolen. Vier mannen zijn aangehouden op beschuldi ging van heling. Over de waarde van de kunsterken vervaardigd in Frankrijk, Italië en Vlaan deren en stammend uit verschillende tij den gaf de politie geen schatting. In het noorden van Italië zijn achttien mannen aangehouden die worden beschul digd van diefstal of heling van talrijke kunstvoorwerpen in Emilia en Piemont Een deel van de buit ter waarde van ongeveer 600.00 gulden is teruggevonden. Volgens de politie zijn de diefstallen de afgelopen twee jaar gepleegd in steden als Turijn, Asti, Alessandria en Cuneo. De politie vraagt zich af of de bom onder de wagen was gelegd, of dat zij in de auto werd vervoerd en voortijdig is geëxplodeerd. Tito gaf de stoot tot deze zuivering toen hij de Kroatische partijleiders aan de kaak stelde omdat zij het toelieten dat nationalistische en separatistische stro mingen de kop opstaken. Een lid van het Kroatische politieke bureau verklaarde eind vorige week tegen over journalisten dat de „dreiging van een buitenlandse interventie” het ernstig ste element is van de crisis die Joego slavië doormaakt. In de afgelopen weken zijn in Kroatië studentenbetogingen gehouden en ruim 300 arrestaties verricht. CATANIA, Sicilië, (AP) Zuilen zwarte rook komen te voorschijn uit de werkende krater van de Etna. In de vulkaan doen zich ontploffingen voor. In Washington hebben de tien „rijke landen” besloten tot een heraanpassing van de wisselkoersen, waarmee in feite een definitief karakter is gegeven aan het zweven van enkele munten. Het akkoord betekent een grotere zekerheid voor de wereldhandel, die de laatste maanden een merkbare stagnatie was gaan vertonen. Alle deskundigen waren het erover eens dat de aanpassing een realistische is ge weest. Men kan erover discussiëren of de Japanse yen nu wel voldoende in waarde is gestegen ten opzichte van de dollar, maar in het algemeen is geen van de conferentiegenoten ontevreden over het bereikte resultaat. Het akkoord betekent overigens niet, dat dollars nu in de toe komst weer tegen goud inwisselbaar zul len zijn. We blijven een soort „dollar- standaard” houden, die de mogelijkheid van een herhaling van de geldcrisis in houdt, wanneer de VS de dollarstromen onvoldoende in de hand houden. De vraag hoe Nederland uit de strijd is gekomen, kan nog niet precies worden beantwoord. Daarvoor is het nodig dat we de resultaten kennen van het landbouwo- verleg in Brussel, waar deze week gepraat zal worden ovër de positie van de Europe se boeren, die inkomensverlies lijden door dat de munteenheden van hun land zijn opgewaardeerd. Het gaat daarbij om de Bondsrepubliek, België en ons land, waar het nadeel respectievelijk 4,61 en 2,76 percent is. In feite worden eerst alle landbouwprijzen met het Amerikaanse devaluatiepercentage verhoogd, waarna het opwaarderingspercentage voor West- Duitsland en de Benelux nog moet wor den verrekend. Het is voorstelbaar dat de verschillen aan de grenzen met compense rende heffingen worden opgevangen, maar aan de andere kant zou overwogen kun nen worden de rekeneenheid van de „groene markt”, de Amerikaanse dollar, op te waarderen. Wat er in Brussel ook uit de bus mag komen, aan te nemen is, dat de Benelux ook daar dezelfde eensgezindheid aan de dag zal leggen als in Washington voor de onderlinge pariteitsverhoudingen is ge- In Dacca zijn tien hoge functionarissen van de regering van Bangla Desj aange komen. Zij zouden er gisteren al be stuurswerkzaamheden beginnen. Radio- Dacca heeft al het personeel van vitale diensten opgeroepen, zich binnen 24 uur te melden om een begin te maken met de wederopbouw van het zwaar geteisterde land. Er is voorts een dringend verzoek gericht tot alle winkels en kantoren, het normale werk te hervatten. De lijken lagen bijna onherkenbaar verminkt in waterpoelen, rood van het bloed. Duizenden mensen begaven zich zaterdag naar de bewuste plek om de vermoorde mannen en vrouwen te identi ficeren. De meeste slachtoffers werden gevon den op circa 400 meter van een moskee, waar zich nog „Razakars” (pro-Pakistaan- se collaborateurs) verschanst houden. Twee van hen, gevangen genomen door leden van de Moechti Bahini (het bevrij dingsleger van Bangla Desj), bekenden enkele van de intellectuelen te hebben vermoord en werden zelf doodgeslagen. Andere „Razakers” vuurden op mensen die op zoek waren naar de lijken van verwanten. Duizenden Pakistaanse militairen bevin den zich nog gewapend in hun kazernes omdat het Indiase leger voor hun veilig heid vreest als ze ontwapend worden. Zaterdagavond is een stevig veiligheids- kordon, met inbegrip van vier tanks, rond het Hotel Intercontinental gelegd. Dit ge beurde nadat leiders van de Moechti Ba hini hadden gezegd dat ze misschien een bestorming van het hotel door hun volge lingen niet zouden kunnen verhinderen. In het hotel (een neutrale zone van het Internationale Rode Kruis) bevinden zich door de Moechti Bahini gehate figuren als de voormalige Oostpakistaanse gouverneur Malik en zijn medewerkers. Sommige waarnemers in New Delhi zijn van mening dat India, nu in Oost- Pakistan bijna 90.000 krijgsgevangenen zijn gemaakt en gebieden in het westen zijn veroverd, als onderdeel van een rege ling met Pakistan ook de vrijlating zal eisen van sjeik Moedjiboer Rachman, de leider van de Awami-liga in Oost-Pakis- tan. Hij zit in West-Pakistan gevangen. BELGRADO, (DPA en Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft verklaard dat hij door gebruik van de „krachtigste middelen” heeft willen voorkomen dat Joegoslavië zich binnen een half jaar voor een burger oorlog in Kroatië geplaatst zou hebben gezien die mogelijk had kunnen leiden tot buitenlandse interventie. voor eind januari op een bijeengeroepen partijcongres moet voltrekken. „Wij moeten van de logge en onhan teerbare organisaties af en komen tot kleinere, actieve eenheden”. Tito dreigde alle partijleden die zich niet storen aan de besluiten van het partijbestuur, met uit stoting en ontslag uit hun functie. Maar ook bij de leidende kaders moet zich een ontwikkeling in verschillende richtingen voltrekken. Met nadruk verklaarde hij dat alle voorlichtingsmedia met krachtige hand geleid moeten worden. Wat het streven naar autonomie van de verschillende republieken betreft zei Tito dat geen van de zes Joegoslavische repu blieken een eigen bestaan kan leiden om dat er zulke nauwe banden tussen hen bestaan. De inhoud van Tito’s rede houdt ver band met de recente ongeregeldheden in de republiek Kroatië na het gedwongen ontslag van de leiding der plaatselijke communistische partij. HELSINKI (AFP). Een 48-jarige werkster heeft twee weken lang in een lift van een gote brouwerij in Helsinki vastgezeten. Zij heeft dit benauwde avontuur kunnen overleven door water te drinken uit een emmer die zij bij zich had. 4 - 4 x 14 "L- ”1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3