DE WONDERLIJKE WERELD VAN ST. EUSTATIUS EN SABA Bewoners blijven in leven zonder middelen van bestaan Overheid verkoopt grond om salarissen te kunnen betalen Nederlands voor de schooljeugd een overbodige ballast Op straat en thuis alles Engels Amerikaanse hotelbouw in Amsterdam .0 11 o SABA Ramp DINSDAG 21 DECEMBER 1971 urn iiniiiim nnmnniinmfmiiiiinnuinn Ex-,,Golden Rock” (Van onze correspondent) Eenheid op papier „Ziekenhuis” „Kapitalisten” Columbus... 'fc Verbindingen Enige indicatie (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (Curasao) Het leven op St. Eustatius met op 21 vier kante kilometer 1.600 inwoners, is nogal primitief. Dat ervaar je al als je op St. Maarten in het vliegtuig stapt. Ruim twintig passagiers klemvast in een kabine ter grootte van een minibusje maken het gebruik van veilig heidsriemen eigenlijk overbodig. Als op het laatste moment nog een late klant komt aanhollen, mag hij op de plaats van de tweede piloot zitten die dan achterblijft. Als „No Smoking” aanfloept, steekt de eerste piloot, ex- oorlogsvlieger, een verse pijp op en slaan de passagiers een fors kruisteken, waarna ze de ogen stijf dichtknijpen. WILLEMSTED (Curasao) Op de Bovenwindse Eilanden is men, meer nog dan op Curacao, nogal geschrokken van het rumoer rondom het bezoek van de Venezolaanse president Caldera aan Curacao en van de onafhanke- lijkheidsboodschap, die begin september door de Nederlandse parlemen taire missie tijdens het bezoek aan de Nederlandse Antillen is gepredikt. „We prefer to go back to Holland”, zegt gedeputeerde (wethouder) J. Brooks op Saba. Een uitspraak, die in Nederland weinig weerklank zal vinden, maar die op de Bovenwindse Eilanden goed is voor een verkiezings overwinning. Voor Saba en St. Eustacius, twee eilandjes zonder enige eigen bron van inkomsten, is het een kwestie van zelfbehoud. De nood is hoog en de ervaring heeft geleerd dat men van het naburige St. Maarten geen hulp heeft te verwachten. till Geen WWVXA/WWW^WVWWWWVWUWW\/\/WVW\/WW XXINMNXv ■Ml VOLKSWONINGEN OP ST. EUSTATIUS Twee voor Zestig percent van de moeders is onge huwd. Tweeënvijftig percent van het aan tal inwoners bestaat uit kinderen beneden 15 jaar. Verder zijn er veel ouden van dagen en nog wat werkschuwe jongeren. Waar iedereen van leeft is ook voor het eilandbestuur een raadsel. hoofdplaats ..The Bottom”. Saba „The Unspoiled Queen” staat er op de toe ristenfolder ziet er opmerkelijk vriendelij ker uit, dan St. Eustatius. Veel groener en schoner, met tegen de berghelling een paar dorpjes, die met hun witgevefde of uit natuursteen opgetrokken huisjes het eiland het uiterlijk geven van een Madu- rodam op ware grootte Via de Welvaartsweg en de Drs. Kort- halsweg de ontwikkelingshulp laat overal sporen achter komen we in Oranjestad. Veel forten en ruines, die nog dateren uit de periode van de Amerikaan se Vrijheidsoorlog, toen St. Eustatius als vestiging van de Westindische Compagnie een belangrijke rol speelde in de wapen smokkel naar de Verenigde Staten. De bijnaam „Golden Roek” heeft Oranjestad uit deze periode overgehouden. De enige in bedrijf zijnde logiesgelegen- heid is een voormalig officiersverblijf, dat als „Government Guest House" deels dienst doet als stadhuis deels als herberg voor enkele uit de koers geraakte toeris ten. Hun kamers komen uit op de trouw zaal met een grote jeugdfoto van prinses Juliana. „Noem mij maar gekke Gerrit”, zegt de gerant, een buiten het nest gevallen Ne derlander, die via de wilde vaart en de inpakafdeling van een Amerikaanse com- puterfabriek in de horecasector van St. Eustatius is beland. Hi’ is in dienst van een Amerikaan, die op St. Eustatius grote activiteiten ontplooit in de groothandel. Hij heeft het bedrijf op zijn beurt ge pacht van een landgenoot in New York, die het weer gehuurd heeft van de eilan delijke overheid. De zestienhonderd bewoners van St. Eustatius en de ongeveei duizend Sabanen moeten leven van datgene wat overschiet uit de nadelige begrotingssaldi van Cu racao en Aruba. Dan toch maar liever Nederland. De band met het moederland mag dan niet zo natuurlijk zijn, de band met Curacao en Aruba is dat zeker niet. „Wij kunnen het niet helpen, dat wij bij de Nederlandse Antillen zijn ingedeeld, zegt een verongelijkte Sabaan. „Dat heb ben de Hollanders gedaan”. Het ziekenhuis van St. Eustatius kwam ruim een jaar geleden in het nieuws, toen een Nederlandse arts, die drie jaar op het eiland gepionierd had in enkele Neder landse kranten een uitvoerig verslag gaf Het sprongetje naar St. Eustatius duurt nog geen tien minuten. Dan staan we op de President Roosevelt luchthaven, een soort slecht onderhouden voetbalveld met een kleedlokaal als stationsgebouw. Een politieagent, tevens ambtenaar van de Vreemdelingendienst, douanebeambte en luchthavenmeester, is ook belast met de brandbeveiliging op de luchthaven Maar daar kan hij moeilijk een dagtaak aan hebben. Het enige brandblusapparaat kan maximaal twee minuten schuim produce ren. Daarna is de voorraad schuimblus- middelen van St. Eustatius uitgeput Het kruisteken van de medepassagiers heeft een diepe betekenis. De taxichauffeur kent de weg van het vliegveld naar Oranjestad blindelings, want een groot gedeelte van de rit ver toeft hij onder het dashboard om een draadje los of vast te maken. Desondanks kan een leek constateren, dat de motor niet goed loopt. „Het ligt aan de benzine”, zegt de chauffeur. „We hebben er deze maand teveel water in”. Dat kun je van de radiateur niet zeggen, gezien de hoeveel heid stoom, die na drie moeizaam geno men heuveltjes onder de motorkap van daan komt. ï.-. «iX* Op St. Eustatius staan veel ruïnes van forten uit de tijd van de West-Indi- sche Compagnie. Eén ervan dient als onderdak voor de telefooncentrale van het eiland. in de Voorstraat op St Maarten evenmin ver als in de Kalverstraat in Amsterdam. Op de Bovenwinden wordt namelijk En gels gesproken: een zangerige variant op het Oxford-Engels, waarbij uitbundige ge baren er wonderwel in slagen een beperk te woordenschat te compenseren. Maar om de koninkrijksband in stand te houden wordt er echter van de eerste klas lagere school af les gegeven in het Nederland. Daar merk je verder weinig van. Een lagereschoolleerling op Saba kan wel de Nederlandse tuinbouwgebie den opnoemen en iets over Willem de Zwijger vertellen, maar als je hem de weg wil vragen, kun je het maar beter in het Engels doen. Dan kom je tenminste nog ergens. De schoolkinderen zijn de enigen die deze koninkrijksballasi met zich mee moeten dragen. In alle overige sectoren van de bovenwimdse samenleving is het Nederlands als officiële taal al lang ver vangen door het Engels Het nuttig effect van het onderwijs komt daardoor wel enigszins in gedrang. Van de twee lagere AMSTERDAM Sonesta International Hotels Corporation in Boston (V.S.) wü in Amsterdam een hotelcomplex bouwen met financiële steun van de Nederlandse re gering. Het project vergt twaalf miljoen dollar De Nederlandse Investeringsbank heeft 3,1 mi1? oen dollar toegezegd voor een langlopende 'woede hypotheek. De maat schappij verwacht dat de onderhande- lingen over de financiering van een eerste hypotheek deze maand afgesloten zullen worden. Engels thuis en op straat, maar op school wordt les gegeven in het Neder lands en dat is dan samen met een foto van de koningin in alle officiële en semi- officiële gebouwen en de Delftsblauwe klompjes (Made in Hongkong) in de sou venirwinkels de enige indicatie, dat wij De bewoners van Saba, het eilandje op enkele kilometers van St. Eustatius hebben met dezelfde noodtoestanden te kampen. De hele oppervlakte van Saba, 13 vier kante kilometer, wordt in beslag genomen door de Mount Scenery een uitgewerkte vulkaan, die steil uit zee oprijst. Op het enige vlakke gedeelte van het eiland, een plateau op 50 meter boven de zeespiegel tegen de berg geplakt ligt het vliegveld. Er is nauwelijks ruimte voor een airstip van 400 meter. Vanuil de lucht lijkt het onmogelijk, dat een vliegtuig op dat opge lapte stukje asfalt zonder ongelukken aan de grond kan komen. Maar de „Winair”- piloot speelt het klaar zonder zelfs zijn pijp uit zijn mond te nemen „Opstijgen gaat nog veel gemakkelijker”, zegt hij, „ik rijd gewoon de baan af en dan vliegen we”. De enige weg op het eiland kronkelt van het vliegveld tegen de berg op en aan de andere zijde naar beneden tot in de scholen op St. Eustatius zijn aan het einde van het afgelopen schooljaar zeven leerlingen naar Curasao vertrokken om verder te studeren. De overigen zullen het Nederlands, waar zij zeven jaar of langer mee zijn geplaagd, nooie meer gebruiken. Toch is er weinig weerstand te bespeu ren tegen het Nederlands in het onder wijs. „You should know your own langu age first” zegt gedeputeerde J. Brooks van Saba. En hiermee bedoelt hij dan het Nederlands, dat hij zelf niet beheerst De enige regelmatige verbinding met de buitenwereld is het vliegtuigje van en naar St. Maarten. Als het regent laat de „Winair” het echter afweten, hetgeen ge zien de toestand van het vliegveld wel te verklaren valt. De „24-uurs”-radioverbin- ding met St. Maarten functioneert gemid deld twee uur per dag De proviandering wordt verzorgd door een kustvaarder die, als alles meezit, eenmaal per maand bij Oranjestad het anker laat vallen want er Is geen haven en geen steiger. De lading wordt per roeiboot aan land gebracht. Als ons nog steeds in het Koninkrijk der Nederlanden bevinden Op St. Maarten leest men de San Juan Star uit Puerto Rico. Radio en televisie staan afgestemd op Portoricaanse golflengten. De Curaqao- se dagbladen, die met enige dagen vertra ging op de Bovenwinden arriveren, vinden alleen enige aftrek bij de ambtenaren en bij een handjevol Nederlandse onderwij zers, die op Curacao een paar krantepa- gina’s per dag vulden zijn op de Boven winden nauwelijks doorgedrongen. Dokter Smit, een jonge Nederlandse arts, beschikt in zijn ziekenhuis over één gediplomeerde verpleegster en een aantal meisjes in witte-,jurken, wier enige kennis bestaat uit hetgeen zü zich nog uit hun lagere schooltijd herinneren. De bedden zijn al jaren rijp voor de schroothoop. De matrassen zijn volledig vergaan. In de keuken wordt een wrakke ijskast met een touwtje dichtgehouden. De pan nen moeten 12 jaar geleden nieuw zijn geweest.Omdat de omheining van het zie kenhuis een meer symbolisch karakter heeft, lopen kippen en ander kleinvee ook buiten het bezoekuur door de gangen. Achter het ziekenhuis staat een station car: een weinig hoopgevende combinatie van ambulance en begrafenisauto. klapstoeltjes dienen als onderstel brancard of doodkist. Een instrumentarium is er niet, röntgentoestel, maar ook geen injecties puit. Prikken worden gegeven met een voor eenmalig gebruik bedoelde wegwerp- spuit, die door het herhaalde uitkoken vrijwel onbruikbaar is. De voorganger van dr. Smit klaagde in het krantenartikel over een tekort aan geneesmiddelen. Die zijn er nu helemaal niet meer, omdat het eilandbestuur de rekeningen niet kan betalen. Ernstige zie ken moeten naar het ziekenhuis op St. Maarten. Geen tien minuten vliegen, maar vooral ’s nachts een hele expeditie. Dr. Smit: „Ik zat laatst midden in de nacht met een acuut geval. De radiover binding met St. Maarten deed het zoals gewoonlijk niet. Gelukkig woont een van de piloten van „Winair’ op St. Eustatius. Die komt ’s avonds met een vliegtuigje naar huis. Ik heb die man met veel moeite uit zijn bed gekregen. In het pikdonker zijn we van onze „luchthaven” opgestegen. De ezels, die er ’s nachts ronddolen, waren door het lawaai geluk kig op de loop gegaan We hebben een tijdje boven het vliegveld van St. Maarten rondgecirkeld, in de hoop dat iemand de baanverlichting zou ontsteken. Die bleek kapot, zodat de piloot het daar ook in het donker moest klaren De patiënt werd naar het ziekenhuis' gebracht. Ik was nauwelijks thuis of ik moest bij de admi nistrateur (burgemeester) op het matje komen. Daar ik als ambtenaar zonder zijn toestemming het eiland had verlaten kreeg ik een officiële berisping.” Een aanbod van Amerikaanse en Ne st. Maarten, Saba en St. Eustatius vor men samen het eilandengebied der Boven windse Eilanden. Maar ook deze admini stratieve eenheid lijkt alleen op papier te bestaan. In tegenstelling tot Saba en St. Eustati us, de twee meest armlastige gebieden van de Nederlandse Antillen, heeft St. Maar ten de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt in de toeristen sector. Als dit zo doorgaat verwacht men binnen vijf jaar financieel onafhankelijk te zijn. Claude Wathey, de ongekroonde koning van St. Maarten, voelt er echter niets voor om de buit met de andere twee eilanden te delen. Vandaar zijn pogingen om St. Maarten los te maken van Saba en St. Eustatius. Het feit dat hij zijn politieke greep op deze twee eilanden bij de laatste verkiezingen heeft verloren, kan deze af scheidingsbeweging slechts versnellen. Saba en St. Eustatius hebben echter als autonoom gebied weinig bestaansrecht en nog minder bestaandsmiddelen. „Liever afhankelijk van Nederland dan van Cu racao” is dan ook niet zo’n onbegrijpelijke leuze. Alle hoop is gevestigd op het tover woord toerisme. Maar ook op Saba heb ben de Amerikanen hun activiteiten tot nu toe hoofdzakelijk beperkt tot grond aankopen. „We hebben geen enkel pro bleem meer met die Amerikaanse grond- speculanten”, zegt de administrateur. „We zijn namelijk uitverkocht”. „Columbus heeft zich persoonlijk met de ontdekking van de Bovenwindse Eilan den beziggehouden”, zegt men op St. Maarten. En als je zoiets maar star blijft volhouden komt het vanzelf eens een keer in de Amerikaanse geschiedenisboeken, waardoor er ongetwijfeld nog meer Ame rikaanse toeristen naar St. Maarten zullen komen. Na Columbus moesten de Bovenwinden nog ruim twintig keer veranderen voordat Peter Stuyvesant er uiteindelijk de Ne derlandse vlag plantte. Omdat hij bij het verrichten van dit wapenfeit een been verspeelde, wordt hij op de Nederlandse Antillen nog steeds als held vereerd, wat iets te veel eer lijkt voor een kaperkapi tein, die voor de Westindische Compagnie fortuinen heeft verdiend in de slavenhan del. De band die in deze periode ontstond tussen de Bovenwindse Eilanden en de Benedenwindse Eilanden Curacau Aruba en Bonaire heeft het nooit veel eerder kunnen brengen dan een louter administratief contact. Een Curacaoenaar voelt zich op St. Maarten in het buitenland en dat mag ook wel na een reis van ruim 800 kilome ter waar een DC-9 ruim tweeënhalf uur voor nodig heeft, inclusief een tussenlan ding in Puerto Rico. Met het papiamento van de Benedenwindse Eilanden kom je De ongeveer duizend Sabanen, verspreid over vier dorpen, zijn verdeeld in twee streng gescheiden bevolkingsgroepen. De blanken, afstammelingen van Engelse en Nederlandse kolonisten, wonen in „Heli’s Gate” en „English Quarter”. De andere twee dorpen worden bewoond door kleur lingen. Een bijna volledig Zuidafrikaanse toestand met voor elke groep een eigen kerk en een eigen club. Met dit verschil echter, dat de rassenscheiding op Saba niet van bovenaf is opgelegd, maar per tradidtie in stand gehouden wordt. Ge mengde huwelijken zijn uitgesloten. omtrent de wantoestanden bij de zieken verzorging. Het krantenartikel sloeg op Curacao harder in dan in Nederland. Spoorslags togen dan ook enkele Antilli aanse ministers naar de Bovenwinden, waar zij tot hun schrik moesten constate ren,dat het verhaal van de Nederlandse arts akelig waarheidsgetrouw was. Terug op Curacao verklaarden zij evenwel dat het allemaal nogal meeviel. Vervolgens gebeurde er niets, zodat de tegenwoordige gouvemementsarts er nog veel slechter aan toe is. de boot te laat komt of een maand overslaat zit het eiland een tijdje zonder suiker of melkpoeder. Maar het ergste wat een inwoner kan overkomen is, dat de bieraanvoer stagneert. Er wordt waar schijnlijk meer bier geconsumeerd dan drinkwater. Het hele eiland is bezaaid met lege bierflesjes. Een avond zonder storing in de elektri citeitsvoorziening is zeldzaam. De water voorziening is afhankelijk van de regen val. Bussen butaangas moeten van overzee komen. De gasvoorziening is dus even onbetrouwbaar als de scheepsverbinding. De telefoon is nog van het slingertype. De telefooncentrale bevindt zich in een hokje boven op de ruïnes van een oud fort. Een juffrouw met krulspelden en een haakwerkje moet achter een prikbord de verbindingen tot stand brengen. Het is elke keer weer een verrassing wie je aan de lijn krijgt. Soms prikt ze echter de eerste keer al goed. Een kippenhok even buiten Oranjestad blijkt het slachthuis te zijn. Onder toe zicht van een groepje kinderen, ettelijke honden en zwermen vliegen worden gei ten en ander kleinvee op de meest ele mentaire wijze geslacht en ontleed. Drie politieagenten vormen samen ook het brandweerkorps. Voor uitslaande branden staat hun in theorie een jeep ter beschikking. Meestal is deze echter uitge leend aan een van de plaatselijke keuter boertjes. Voor het transport van huisvuil, water en zand en voor het legen van beerputten beschikt het eilandbestuur over een vrachtauto die op instorten staat. Hij wordt gestald in de „dienstgarage” De twee monteurs hebben echter geen tijd voor reparatiewerkzaamheden. Een groot gedeelte van de dag werken ze als taxi chauffeur in de buurt van het vliegveld. In het gunstigste geval wordt het huis vuil één keer per maand opgehaald. De vuilnisbakken worden daarom meestal langs de kant van de weg geleegd. Riolering is in Oranjestad onbekend, ’s Morgens vroeg worden de nachtspiegels op straat geleegd. Achter het sehilderachtige uiterlijk van Saba gaan dezelfde problemen schuil als op St. Eustatius Geen eigen inkomsten, grote werkloosheid, geen sociale voorzie ningen en weinig geld van de landsover- heid. Na de eerste zes maanden van dit jaar waren de begrotingsgelden al volledig uitgeput. Een Nederlandse onderwijzeres, die op eilandskosten voor geneeskundige behandeling naar Nederland moest, bete kende voor het eilandbestuur een finan ciële ramo. ''XX'XXXX'^XxXX’^XK^x^x^vS&S^^. *xw*****^^^»»*t^jjj| ^***w**^'n.' .((((nnn'mnnijm^iui XXXXXXXX^XX^XXKXXXN^^^ derlandse mariniers, die op St. Eustatius een gezamenlijke oefening hadden gehou den, om het hospitaal aan geneesmiddelen en nieuwe bedden te helpen, werd door het vorige eilandbestuur niet aanvaard. „We hebben het niet nodig” zo werd gezegd. Na de verkiezingsnederlaag van de Democratische Partij heeft de WIMP, de „West Indian Progressive Movement” het bestuur overgenomen. Dr. Smit heeft nu weer hoop dat het de zaken grondig gaat saneren. Maar ook het meest welwillende eiland bestuur kan weinig uitrichten zonder fi nanciële middelen. Het toerisme, de mo ney-maker van het naburige St. Maarten, stelt op St. Eustatius niets voor. Het eilandje heeft trouwens op dit gebied weinig te bieden: een grijsachtig strandje voor Oranjestad en wat ruines uit de tijd van de Westindische Compagnie. Wat ech ter weer niet belet, dat een aantal Ameri kanen het grootste gedeelte van het eiland heeft opgekocht. Verder dan het plaatsen van borden, waarop de toekomstige wel vaartsstaat met hotels bungalows, casino’s en golfbanen wordt beschreven, gaan ze echter niet. De enige werkgever op St. Eustatius is het eilandbestuur. Vooi 24 zijn enkele gelukkigen twee dagen per week in dienst van Openbare Werken Materiaal voor nieuwbouw of onderhoudswerken is er echter niet. De werkzaamheden bestaan meestal uit grassnijden Wie wil werken moet zijn geluk buiten het eiland beproe ven, hetgeen een duidelijke weerslag heeft op de samenstelling van de bevolking: veel moeders met hele reeksen kinderen. De bewoners van St Eustatius blijken in staat te zijn om zonder middelen van bestaan in leven te blijven. St. Eustatius j is de meest noodlijdende nederzetting in het Koninkrijk, een eiland zonder eigen inkomsten. Alleen een handjevol „kapita listen”, die meer dan 3.000,per jaar verdienen, betalen belasting. Voor het overige is men afhankelijk van de gelden die de landsregering (Curacao en Aruba) via St. Maarten waar het grootste gedeelte blijft hangen kan en wil afschuiven. Het is meestal net niet vol doende om de salarissen van 'een paar ambtenaren en de rekeningen van het voorafgaande jaar te betalen. Enkele maanden geleden moest het eilandbe stuur een stuk grond aan een Amerikaan se grondspeculant verkopen om de sala rissen van de onderwijzers te kunnen betalen. Gezien de geringe oppervlakte van het eiland kan deze wijze van finan ciering slechts een paar maal herhaald worden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11