EN FREULE PIETERNEL Pakistaanse president is ANNE THOMASVAER gewetenloos mens GEEN NIEUW BELEID ONDER ALI BHOETTO Tijl van Limburg schrompelt ineen tot eenzame jongen iu Brusselse rechtbank oordeelt over Man die vrouw D’66-raadsleden in Rotterdam rouleren blind sloeg moet naar gesticht dief van Vermeers „Liefdesbrief” DINSDAG 21 DECEMBER 1971 5 Alibi Simpele diejstal Grote baan Protesten Oppervlakkig rr J omwille van comfortabele zuinigheid Mercedes-Benz Diesels r L$6T GESCHENKKISTJES met verse delicatessen verzenden wij door het gehele land. WIJZIGING ABONNEMENTSPRIJS I N.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023 - 32 62 50 ofwel de hoogst verwonderlijke Mercedes Kado-plaat! die heel speciale LP MI/ORIETEN FESTIWL kost maar 10,- Kado-plaat! die heel speciale LP MINORIETEN FESTIWL kost maar 10,- (Van een speciale medewerker) HAARLEM. Met de benoeming van Zoelfikar Ali Bhoetto tot pre sident van Pakistan, is een van de meest gewetenloze politici van Azië aan de macht gekomen. Bhoetto, leider van de Pakistaanse volkspartij, is een van de trouwste medespelers geweest van de nu afgetreden pre sident Jaja Khan in de menselijke tragedie die aan het ontstaan van de nieuwe staat Bangla Desj is voorafgegaan. Het zou dan ook een volko men verkeerde conclusie zijn, te menen, dat met zijn benoeming een nieuw beleid zijn intrede doet in wat van de Pakistaanse staat nog rest. „de Uilenboom” Santpoort Wie van de ene verbazing in de andere wil vallen, stapt in een Mercedes DieseL Zelden zag u zo weinig (verkeerde) verwachtingen uitkomén. De motor laat geen dieselgeluiden horen, maar een zacht gesnor. Van diesel- traagheid is geen sprake, wèl van een soepel opschakelen naar 130 km per uur. En al doet de afwijkende benaming „diesel” Geïnteresseerd? Een (lange!) proefrit is een kwestie van nn even bellen! (Van onze Brusselse correspondent). BRUSSEL. Een dossier vol dreigbrieven en sympathiebetuigingen: een waarschuwing voor een bom in de rechtszaal. Een aardige verdachte met lange wimpers en blond haar, die getekend en omringd door zes rijks- wachters wordt binnengeleid. Het is een bizarre entourage van een in we zen eenvoudige strafzaak tegen een gelegenheidsdief. Plaats van handeling: een zeer ontoereikend zaaltje van het alleen aan de buitenkant pompeuze Brusselse Paleis van Justitie. Hoofdpersoon: een verdachte met een schuilnaam, alias Tijl van Limburg, 21 jaar een jon gen met problemen die in de nacht van 23 op 24 september 1971 een van ’s werelds beroemdste schilderijen ter waarde van 15 miljoen gulden stal van een tentoonstelling in de Belgische hoofdstad. Dit kunstwerk, Ver meers Liefdesbrief; hing (in bruikleen van het voorzichtige Amsterdamse Rijksmuseum) als een van de pronkstukken op de expositie „Rembrandt en zijn tijd” in het Paleis voor Schone Kunsten. Deze dief echter wilde niet zelf rijk worden. Met de losprijs die hij eiste zou hij volgens zijn fantasieën „uitgehongerde mensen uit Bengalen” gaan helpen. Anders vermoeden,i rijdt in het originele Mercedes concept. Tot in alle details gelijk aan de overeenkomstige benzine-types van Mercedes. Wonderlijk, niet? Even wonder baarlijk als uw eerste tankstop: voor rond de 15 gulden gaat de 65-litertank vol. En u kunt weer zo’n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! Kerkdijk nieuws ADVERTENTIE BHOETTO ADVERTENTIE r ADVERTENTIE DEZE VOORSTANDER van socialisme en nationalisering is groot geworden on der twee opeenvolgende militaire dictato ren, die het meest conservatieve bewind voerden dat denkbaar was. Dat kan allemaal bij Ali Bhoetto. Geen wonder: bij een man die op 26 maart 1971 door Dacca is rondgevoerd door triomfantelijke militairen, terwijl de lijken nog in de straten lagen en de verbrande huizen nog rookten, en die toen terugging naar Islamabad om de uitvoer der van deze volkenmoord verder te die nen, kan alles Misschien zelfs laat hij Moedjiboer Rachman vrij als hij vindt dat het zijn brandende ambitie kan die nen. Integendeel, er kwamen protestbewegin gen op gang die zijn vrijheid eisten. De Tijl kan behendig en overtuigend liegen en daarbij toont hij ook grote zelfbeheer- Ned. Hervormde Kerk Bedankt voor Wekerom B. Haverkamp te Nijkerkerveen. Geref. Kerken Beroepen te Arnhem evangelisatie-pre- dikant I. de Jong te ’s-Hertogenbosch. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Terneuzen W. Pouwelse te Apeldoorn Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Murmerwoude P. de But ter te Bunschoten, voor Zwolle dr. J. de Vuyst te Zutphen. In het tv-programma Eenmaal, an dermaal” van de NCRV zullen dins dag 4 januari Thomasvaer en Pieter- nel de traditionele nieuwjaarswens uitspreken. Het oud-Kamerlid van de CHU freule Wittewaal van Stoetwe gen speelt Pieternel. Voor Thomas vaer heeft men de socialist dr. A. Vondeling weten te strikken. Diese De 23ste september ging hij naar Brus sel en hing drie uur lang op de tentoon stelling rond. Een vluchtig onderzoek in een ander museum leverde voor hem geen bruikbare gegevens op. In het Paleis voor Schone Kunsten vond hij een opslagka- mertje achter een paneel waar wat elek trische apparaten werd bewaard. Toen de bel klonk, die sluitingstijd aankondigde, verstopte hij zich daar en bleef er vijf tot zes uren wachten. Op zijn sokken en met de schoenen aan veters om zijn hals geknoopt sloop hij in weerwil van de strenge bewaking naar het schilderij en nam het weg. Via een open raam en een balkgn verdween hij in een taxi. Van de Vermeer was toen al het eerste grote stuk verf afgesprongen tijdens de afdaling. woordigers van de Awami-liga. Die liga, de partij van sjeik Moedjiboer Rachman, die autonomie voor Oost-Pakistan binnen de eenheidsstaat als voornaamste doel had, had echter een zwak punt: ze had geen van haar zetels verworven in het westelijk deel van het land evenmin trouwens als Bihoeto’s partij een zetel had verworven in het oosten. Die boycot heeft dus gediend als excuus voor het niet laten voortgaan van het parlementaire proces. Het uitstel wordt vervolgens gebruikt om een grote troe penmacht naar Oost-Pakistan over te brengen, terwijl Moedjiboer Rachman met onderhandelingen aan het lijntje wordt gehouden. En op 25 maart slaat Jaja Khan dan toe met moord en militaire bezetting van Oost-Pakistan. van eind ’68 tot februari ’69. En toen een maand later Ajoeb viel, was er onder het nieuwe regime een nieuwe kans voor Zoelfikar Ali Bhoetto. In juni van dit jaar had de schilder een 40-jarige zweminstructrice, met wie hij samenleefde, met een glazen asbak zo ernstig mishandeld dat zij aan beide ogen blind raakte. De vrouw ging pas enkele dagen later over tot aangifte toen de man op ziekenbezoek bij haar in het ziekenhuis haar opnieuw trachtte te slaan. sing. Hij weet dat hij liegt maar hij vindt dat het voor een goede zaak is. Hij is de zoon uit een naderhand mislukt huwelijk voor wie de moederfiguur domineert en de tweede vader in de karakteristiek van de psychiater „een zwijgende onuitstaan bare figuur is”. Tenslotte gaat hij naar zijn eigen vader in Spanje en trekt zich daar steeds meer in zichzelf terug. En tegen zijn stiefmoeder zegt hij: „Door de paarden beter te worden begrepen dan door de mensen”. De psychiaters hebben in 6 weken tijd hem 13 uur ondervraagd. Zij menen dat hij geen gevaar is voor de maatschappij, maar dat het moeilijk voor hem zal zijn om zich zonder steun bij de werkelijkheid aan te passen: Hij heeft psycho-sociale voogdij nodig en wellicht psychothera peutische steun. De diefstal zelf ging uiterst eenvoudig in zijn werk. Veel te eenvoudig voor de uitgebreide veiligheidsmaatregelen inclu sief nieuwe sloten op de deur die het paleis voor Schone Kunsten had moeten treffen. De verdachte kénde het gebouw niet eens. Hij heeft de weg gevraagd om er te komen en zegt nu: „Ik zou het niet eens meer kunnen terugvinden”. Bhoetto was met deze uitnodiging bij zonder blij. „Heeft hij dat werkelijk ge zegd?”, informeerde hij met grote ogen. Hij vroeg onmiddellijk een telefoonge sprek aan met Moedjiboer, die echter niet aanwezig bleek. gelegd maar dat hij zijn partij moest meekrijgen. Niet lang daarna echter, half januari, heeft Bhoetto in Larkhana, zijn geboor testad in de provincie Sind, een gesprek met president Jaja Chan. Wat er bij die gelegenheid is besproken, is natuurlijk niet bekend geworden. Maar uit het vervolg van de geschiedenis valt het gemakkelijk af te leiden. Want toen op 27 januari besprekingen begonnen tussen Bhoetto en Moedjiboer Rachman, bleek dat Bhoetto zich op geen enkele manier wenste te binden en ook niet zelf met tegenvoorstellen kwam. Op 12 februari had Bhoetto een nieuwe, langdurige ontmoeting met Jaja Khan. Een dag later vertelt hij op een cocktail party in de stad Peshawar: „Bhoetto is weer in het zadel. Dat is besloten door de bestaande machten. Moedjib ligt eruit: Ik word minister-president.” WEER TWEE dagen later deelt hij op een persconferentie mee dat hij de ope ning van de nationale vergadering, die is uitgeschreven voor 3 maart in Dacca, zal boycotten, tenzij hij tevoren overeenstem ming zou kunnen bereiken met sjeik Moedjiboer over een regeling die de be langen van West-Pakistan veilig stelde. Hij dreigt ook ieder lid van de Assemblée uit West-Pakistan die de bijeenkomst wel zou bijwonen „de benen te breken”. Op 1 maart besluit Jaja Chan, zonder de leider van de grootste partij in zijn parlement te raadplegen, de openingsbij- eenkomst van de nationale vergadering voor onbepaalde tijd uit te stellen. Als reden geeft hij de boycot op van de bijeenkomst door de Pakistaanse Volks partij. Dit bindende advies is zaterdagavond uitgebracht door een commissie van drie wijze mannen, bestaande uit drie D’66- leden: mej. mr A. M. Goudsmit, Tweede- Kamerlid, mr. E. Lukacs, voorzitter van de geschillencommissie van D’66 en ir. N. F. I. Schwarz, Eerste-Kamerlid van D’66. Het advies was door de vier raadsleden gevraagd ter oplossing van de in hun fractie bestaande in het persoonlijke vlak liggende moeilijkheden. Zoals gezegd een ogenschijnlijke simpe le rechtszaak, want het schilderij is terug. De dief bekende grif en glimlacht zelfs met enig welgevallen als de rechter zijn ongeloof belijdt in de aan improvisatie ontleende doch weergaloze behendigheid waarmee een in allerlei opzichten extra beveiligd tentoonstellingsgebouw werd ge kraakt. Maar toen de voormalige para trooper eenmaal was begonnen onder de schuilnaam Tijl van Limburg openbare aandacht te vestigen op zijn daad en een losprijs van 14 miljoen gulden eiste (voor een schilderij dat door allerlei beschadi gingen volgens experts inmiddels 35 per cent van zijn waarde heeft verloren), toen werd hij eensklaps een merkwaardige ei gentijdse erfgenaam van mannen als Ro bin Hood. Dat hij tenslotte in de stinken de mest van een koeienstal zijn coupe de theatre met arrestatie zag eindigen, deerde zijn reputatie voor de Belgen geenszins. Het onderzoek van de rechtbank is uiterst oppervlakkig. Niet voor niets zegt de president keer op keer dat hij elke letter van het dossier heeft gelezen. Be halve de twee deskundigen zijn er verder geen getuigen. Op 12 december schreef verdachte een brief aan de rechtbank. Niet alleen valt hij daarin het psychiatrisch rapport aan en de psychiater zelf omdat hem naar zijn smaak woorden in de mond zijn gelegd die hij niet heeft gezegd of die verkeerd zijn weergegeven. Hij zegt nog meer: „Ik besef dat ik de wet heb over treden en mij strafbaar heb gemaakt. Dat spijt me en ik beloof en verzeker u dat dit de eerste en de laatste keer is geweest in mijn leven. „Tijl van Limburg” is voorgoed verdwenen. Ik wil een volwas sen en verantwoordelijk man worden. Voorbeeldig voor vrouw en kinderen zor gen, is alles wat ik verlang”. Vraag van de Procureur des Konings: „Wat heeft verdachte nu positief voor de hongerlijders gepresteerd?” Verdachte: „Ik heb het geprobeerd omdat de grote man nen niets doen en de kleine mannen niets konden doen. Dat is mislukt”. Daarmee kwam de eerste procesdag ten einde. Vandaag krijgt verdachte te horen wat de Procureur des Konings zal eisen op grond van zijn aanklacht: Diefstal met braak en afpersing. Nieuwe, centrale Mercedea-showroom Utrecht. Niet Iedere dealer kan u alle Mercedes-Benz typen tonen; hl) zal t> daar om desgewenst gaarne vergezellen naar onze nieuwe, centrale showroom In Utrecht Daar kunt u kiezen uit vele typen en kleuren. U vindt de showroom aan de Reactorweg 25, langs de autoweg Utrecht-Amsterdam, afslag Lage Weide. U bent van harte welkom maandag t/m vrijdag van 9 tot 17 uur, zaterdag van 10 tot 17 uur. DEN HAAG. De vier leden van de Rotterdamse gemeenteraadsfractie van D’66 zullen een rouleerschema in twee fasen van 15 maanden invoeren. Op 1 januari 1972 zullen mr. H. J. Mentink en mevrouw mr. A. M. Löbler-Polling aftre den om 1 april 1973 weer in de raad terug te keren. Dan zullen de heer E. C. Rein hardt en mevrouw W. J. C. Schuiten- Wilmont aftreden. D’66 heeft voldoende kandidaten om de opengevallen plaatsen te bezetten. Het is voor onze abonnees en voor ons altijd een onplezierige zaak om de abonnementsprijzen te verhogen. De sterk toegenomen kosten van de dagbladproduktie noodzaken ons ech ter daartoe. Niet alleen wij, maar nagenoeg alle dagbladen hebben moeten besluiten deze prijsverhoging per 1 januari 1972 door te voeren. Per 1 januari zijn onze abonnements- Het meest spectaculaire van Bhoetto’s benoeming als president is misschien nog wel, dat het weinig heeft gescheeld of hij was premier geworden in een regering, steunend op een parlementaire meerder heid van de partij van sjeik Moedjiboer Rachman, de leider van de Oostpakistaan- se Awami-liga, de man die nu al sinds 25 maart in Islamabad gevangen wordt ge houden. AMSTERDAM. Een 44-jarige schil der uit Curacao is gisteren door de rechtbank in de hoofdstad wegens zware mishandeling van zijn vriendin conform de eis veroordeeld tot plaatsing in een krankzinnigengesticht en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. De man werd door de rechtbank ontsla gen van alle rechtsvervolging. pompstationhouder die hem na een uit puttende achtervolging greep kreeg een uiterst moeilijk leven en bij vele betrok ken instanties stroomden brieven binnen ten gunste van de eenvoudige, eigenlijk altijd enigszins mislukte jongen, aan wie de essentie van de verhoudingen in deze wereld helaas grotendeels was ontsnapt. Tijl van Limburg werd zodoende een nationale held en kreeg zelfs internatio nale bekendheid. DRIE WEKEN na de verkiezingen, zo vertelt Mascarenhas, hoorde sjeik Moedji boer dat een studentenleider die uit Lon den over was voor een bezoek aan de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca, van plan was naar de (Westpakistaanse) stad Karatsji te gaan, waar hij Bhoetto zou ontmoeten. Moedjiboer gaf hem de bood schap mee dat „als Bhoetto de grote baan wil, ik bereid ben hem die te geven als hij mijn zes-punten-programma aan vaardt”. Tevens nodigde Moedjiboer de leider van de volkspartij uit om „samen te werken teneinde het leger uit de poli tiek en in de kazernes te krijgen”. ZOELFIKAR ALI BHOETTO heeft hem het alibi verschaft voor deze moord en sindsdien heeft hij in West-Pakistan zelf en recentelijk nog in de VN, het beleid verdedigd dat daaruit voortkwam. Het programma van zijn partij is geba seerd op Islam, democratie en socialisme, op gelijkheid van alle klassen, nationali satie van financiën en basisindustrieën, op niet-gebondenheid in de buitenlandse poli tiek en nauwere relaties met de Volksre publiek China. Zijn programma vermeldt ook: het voeren van een sterke politiek tegenover India, tot alle geschillen met dat land, zoals over Kasjmier, zijn opge lost. Bhoetto is ook de architect van het Pakistaans-Chinese vriendschapsverdrag dat tot stand kwam toen hij minister van Buitenlandse Zaken was onder Jaja Chans voorganger, Ajoeb Chan. Bhoetto was een beschermeling van president Ajoeb. Bhoetto was ook een van degenen die de onlusten leidde die tot het aftreden van Ajoeb Chan hebben geleid. Hij heeft daarvoor zelfs in de gevangenis gezeten Op de verdachtenbank is Tijl van Lim burg inmiddels tot zijn ware proporties ineen geschrompeld: een nerveuze vrien delijk uitziende jongeman, die zacht spreekt als hem iets wordt gevraagd. Uit het psychiatrisch rapport van de sterk getuigende dr. Lievens komt hij tevoorschijn alS een zeer middelmatig be gaafde jongeman die voordeel weet te trekken uit „een momentele configuratie van de werkelijkheid”. Heet dat dan leep?”, vraagt de president. Zo kan je het noemen”, antwoordt de psychiater. OM TE VOORKOMEN dat hierdoor een tegenstelling zou ontstaan tussen de twee delen van het land, heeft sjeik Moedjiboer Rachman aan Bhoetto de post van minis ter-president aangeboden in de nieuw te vormen regering. Wij weten hiervan dank zij Anthony Mascarenhas, journalist van Westpakis taanse oorsprong, die door de moordpartij In Oost-Bengalen van 25 maart van dit jaar zo geschokt was, dat hij de reportage van wat er werkelijk was gebeurd, aan de „Sunday Times” verkocht en uit zijn land vluchtte. Mascarenhas heeft een boek geschreven over de achtergrond van de recente ge schiedenis van Pakistan, „The rape of Bangla Desj”, (De verkrachting van Bang la Desj), dat net is verschenen bij Vikas Publication in Delhi. prijzen bij vooruitbetaling: Voor een maandabonnement 7,80 Voor een kwartaal abonnement f 22,65 Voor een kwartaal abonnement per post f 25,— Voor een jaarabonnement 89,85 Van de abonnees, die een machtiging hebben gegeven tot automatische pe riodieke afschrijving van het abon nementsgeld van hun bank- of giro rekening nemen wij aan, dat zij ermee accoord gaan, dat bij de eerstvolgen de afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE De 43-jarige advocaat Ali Bhoetto, zoon van rijke ouders, verwierf bij de verkie zingen van zeven december vorig jaar met zijn partij 85 van de 313 zetels in het Pakistaanse parlement. Daarmee zou hij de aangewezen leider van de oppositie zijn geweest, omdat de meerderheid werd gevormd door de 169 gekozen vertegen- Hij gaf de student de boodschap mee dat hij persoonlijk niet tegen de zes punten was waarin het verlangen naar autonomie van Oost-Bengalen was neer-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17