Voor gastronomen die kruiden beminnen Feestelijke recepten uit de Derde Wereld Anders dan Macrobiotische keuken anders vvvvvvvvvwvvvvvvvi ■L* ■ton Xbi BSSSS5 WIJ ONTVINGER 11IR 8 DINSDAG 21 DECEMBER 1971 Sajor loddeh of opor Ibrahimiyya Kokoda •fa Feijoada ft Lembaran ft Peru ft Zimbabwe breedie ft Asado grediënten je zou kunnen zeggen: met spul dat je zo, vers en wel, op de markt koopt. Pilau-Sarda (Van onze redactie in Amsterdam) DAGEN ALS Kerstmis en Nieuwjaar zijn, waar men ze ook maar viert, aanleidingen voor een extra feeste lijke maaltijd. In landen waar de honger dagelijkse gast is, betekent dat extraatje veel. In andere streken: ver fijnd, gevarieerd, extra verzorgd. Maar overal in landen buiten het ontwikkelde Westen is de maaltijd op feest dagen meer dan bij ons samengesteld uit natuurlijke in- ft Dolmas tl m wl z./z -.^0 MVVWWVWW en van met fijngesneden uien, zout, peper andere vleeskruiden. Genoemd naar prins Ibrahim (779-839), zoon van Khalief al-Mahdi. Deze recepten zijn uit de Pakistaanse keuken. Poientasoep is een hoofdgerecht uit de macrobiotische keuken. Bak een paar gesneden uien en stoof meteen wat worteltjes en prei mee. Als dat gaar is, voeg dan wat water toe en Iaat het zacht koken. Meng maismeel aan met water en strooi daar een beetje sesamzout en wat tjjm in, roer dit langzaam door de groenten. UITGEVERIJ J. H. KOK-KAMPEN. Drs. A. J. van Duist: „Varen we wel In de Welvaart?”, een bundel artikelen en toespraken van een theoloog, omroep- functionaris, raadslid en sportbestuur der, vier kwaliteiten die deze schrijver in zich verenigt. Waarom men dat zou doen? Wel, gewoon om het eens anders dan anders te doen. Of met een diepere gedachte om de gedachte eens te verplaatsen naar streken in deze wereld, waar de hieronder be schreven maaltijden, hoe eenvoudig soms ook, toch tot de grote weelde-artikelen be horen die vele miljoenen maar een enkele maal per jaar op tafel zien verschijnen en soms helemaal niet. Waar elke maaltijd toch al een feestje-op-zich is. Dat is zo’n beetje een gedachte, die als toespijs kan dienen bij elk van onder staande menu’s. tobasco en zout naar smaak toe en het sap van zes tot acht citroenen. Bestrooi het geheel met witte peper en roer er ten slotte twee grote, fijngesneden uien door heen. Laat dit een nacht staan. Een uurtje of drie is ook wel voldoende. Drapeer dit mengsel op een gastvrij bedje van sla op een grote schaal en bestrooi het met gesneden peterselie. U kunt hierbij ge- kookte hele maiskolven serveren, of maïs korrels, of zoete gekookte aardappelen. Pilau is de hoofdmaaltjjd, die alles aan uw fantasie en variatievermogen overlaat. Rjjst. Vleesstukjes, in de olijfolie gebak ken. Alle mogelijke kruiden erdoor. Amandelen wellen, van hun velletjes ont doen en hakken. Pistache nootjes hakken. laat het samen koken tot de saus goed gebonden is. U serveert hier rijst bij. U kunt bij dit gerecht diverse bijgerechten geven zoals: Dit is een recept van de Fidji-eilanden. Feestelijk gerecht; 3 koppen rauwe vis (geen rauwe viskoppen X driekwart kop citroensap, 1 Spaanse peper, halve teen knoflook (geperst), 1 eetlepel fijngesneden ui, halve kop dikke kokosmelk (santen), zout naar smaak. Veel van de gerechten uit de Derde Wereld zjjn tropische ge rechten, die een bijzondere rijkdom aan smaak en geur hebben. Met wat zoeken zijn de kruiden, die men ervoor nodig heeft, ook wel in Nederland te vinden of anders zijn er vervan gingsmiddelen voor die het karakter van het gerecht niet al te zeer wijzigen. Het is best te doen een aantal van deze gerechten in Nederland te bereiden. U mengt de stukjes vis met de citroen sap, de fijngesneden Spaanse peper, de knoflook en de ui en laat het g eheel gedurende een uur aan zijn lot over. Vergeet niet wat zout toe te voegen. Meng daarna de kokosmelk er doorheen. Dit wordt als vissalade geserveerd met even tueel wat tomaten of paprika erbij. Het klinkt misschien alsof het wat vreemd zal smaken, maar probeert u het eens, mis schien vindt u het verschrikkelijk lekker. Het volgende dessert lijkt uitstekend te passen bij bovengenoemde vissalade. On rijpe bananen met schil en al in kokend water leggen tot ze zacht zijn. Giet het water af, trek de bananen hun jasje uit en snij ze doormidden. Verwarm een kop je verse geraspte kokosnoot in wat melk en voeg suiker naar .smaak toe. Giet deze saus over de bananen. Kan zowel warm als koud geserveerd worden. UITGEVERIJ HELMOND-HELMOND B. Tegner A. Mc. Grath: „Zelfverde diging voor meisjes” Geen karate of judo, maar wèl een heel handig en nut tig boekje om te lezen, te zien en te leren hoè je je in allerlei benarde situa ties kunt verdedigen als vrouw. Chr. Kerler stelde een boekje samen voor een betere conditie: „Olympia- Dieet”; de medische begeleiding is van dr. R. Sopart. boe ken boe ken boe ken boeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl Nog een feestelijk Zambiaans gerecht. Haal acht tot tien bladeren van een donkergroene kool en dompel ze, na ze even in koud water te hebben gewassen, in een kom met kokend water. Laat ze even aan hun lot over. Snij een ui klein en bak hem in de olie bruin, voeg dan een kopje gekookte rijst toe en een kopje gehakt. Strooi wat zout en peper en meng goed. Als de koolbladeren inmiddels zacht genoeg zijn om ze te vouwen, mogen ze uit hun hete bad. De volgende dag het vlees met boter in de oven bruin en gaar laten worden in ongeveer anderhalf uur, waarbij de „ros- biefrollade” regelmatig met de marinade bedropen moet worden. Vlees laten afkoe len en in plakken snijden, waarbij telkens een zeer kleurig beeld te voorschijn komt. Het voordeel van dit gerecht is, dat u op de feestdag zelf alleen even in de keuken hoeft te zijn om de salade te bereiden die bij de Asado wordt gegeten. U snijdt aardappelen in blokjes en roert daardoor wat mayonaise. Dit deponeert u op het midden van een schaal. Drapeer daaromheen de doperwt jes, snijboontjes, de in repen gesneden bietjes en de in plakjes gesneden tomaten. Daarover strooit u wat fijngesnipperde peterselie. De raviottosaus (van o.a. azijn en stukjes augurk) giet u over de groente en dan past de salade, alleen al wat kleu righeid betreft, uitstekend bij de Asado. Dat allemaal door elkaar en dan hebt u zes kardemonpitten door uw pudding-in- 'wording en doe er nog een mespuntje saffraan in poedervorm bij. Nogmaals roeren en in een diep bord of in een vorm op laten stijven. U kunt de pudding decoreren met geraspte amandelen. Een feestelijk gerecht uit Zambia. Stoof een pond lams- of rundvlees, in stukken gesneden, totdat het gaar is. Braad twee fijngehakte uien bruin. Schil een pond tomaten, snijd ze in stukjes en voeg ze bij de uien in de pan. Als dat even gezamenlijk heeft gesudderd mag het vlees, goed gekruid, erbij. Voeg ten slotte een theelepel suiker toe en laat dat alles zachtjes stoven tot de saus dik is. Voor het eerste bijgerecht kookt u al lerlei soorten groenten bijna gaar, boon tjes, worteltjes, kool, met 3 lepels fijnge sneden laos, wat groene lomboks (Spaanse peper), 2 theelepels rauwe trassi en 2 theelepels zout. De kemiries worden uit gehaald en met de boemboe-boemboes fijngestampt. Kook alles samen op en voeg 2 eetlepels fijngesneden rode lom boks toe. Opor kunt u met de kip of met vlees maken, 5 lepels gesneden uien, gesneden knoflook, 5 kemiries, trassi, laos, sereh, halve theelepel ketoembar, een mespunt djinten, suiker, zout, 1 lepel asem, 1 djeroekblad en salamblad (1 bouillonta blet) stampt u fijn en u bakt het in de olijfolie. Daarna voegt men 1 glas dikke santen toe. Laat hierin het vlees of de kip sudderen. Eventueel kunt u een handvol geraspte klapper meekoken. Verder kunt u bij de Lembaran, sambal, kroepoek en dergelijke naar believen bij serveren. Wordt gegeten bij Braziliaanse familie feesten en het feest van San Juan, in juni.. Zwarte boontjes, uien, knoflook, diverse soorten worst, rookspek, malagetti pepertjes, laurierblad, rijst, bloemkool, si- naaspappels, maniok- of cassavemeel. Zwarte bonen, malagetti pepers en ma- niokmeel kunt u in tropische of Indonesi sche winkels krijgen. Lukt dat niet dan kunt u de zwarte bonen vervangen door bruine, de malagetti pepers (groen-blauw) door Spaanse pepers en het maniokmeel laten vervallen. Gebruikt u zwarte boon tjes, dan verdient het aanbeveling deze een dag van te voren in ruim water gaar te koken. Bruine bonen kookt u op de grote dag zelf, maar niet helemaal gaar, omdat ze zo snel kapot barsten. Sauteer een paar flinke, gesneden uien en knoflooktenen (gesneden of geperst naar smaak) in een paar eetlepels olijfolie.. Dan ui, knoflook en olijfolie bij de boontjes. Vervolgens voegt u een groot aantal Kolbaz worstjes toe (Hongaarse worstjes), en verder worst naar keuze: zoals boeren worst, metworst, saucijsjes, Gelderse rookworst en knakworst. Deze worsten kunnen, zonder het recept geweld aan te doen, de plaats innemen van Brazi liaanse worstsoorten die hier niet voor handen zijn. Ook laat u een stuk mager rookspek meekoken. De malagetti (of an dere) pepers werpt u gestampt in de zacht kokende brij, vergezeld van een laurier blad. Als de vlezen gaar zijn, vist u ze uit de pan en snijdt ze in stukken, die kunt u op een aparte schaal serveren. Net als de gesauteerde bloemkoolstronkjes en de stukjes sinaasappel. Feijoada wordt met zeer droge rijst gegeten. Als u in het gelukkige bezit bent van maniokmeel of cassavemeel, dan kunt u dit ook in een bakje apart serveren, om over uw Brazili aanse feestmaaltijd te strooien. Koop een grote kip, bind de pootjes bijeen en kook haar in weinig, gezouten water met een halve gesneden ui, wat gesneden tomaten en hele selderiestengels. Als de kip gaar is laat u hem rustig afkoelen terwijl u de saus prepareert. Giet veel olijfolie in een pan, vergezeld van fijngesneden ui, drie geperste knof looktenen en at zout en peper. Houd dat op het vuur tot de stukjes ui goud bruin zijn en voeg een behoorlijke hoe veelheid chilipoeder toe. Nogmaals koken. Zeef de kippenbouillon en giet twee eetle pels hiervan bij de saus die nu even van het vuur af moet. Bevrijd de kip van pootboeien en botjes en gooi stukjes kip in de saus. Voeg nu de parmezaanse kaas toe en zeef een aantal korstloze, in melk ge weekte, witte boterhammen. Goed door de saus roeren dat gezeefde brood, totdat het een gladde massa is geworden. Giet er zo nodig nog wat bouillon en(of) olijfolie bij. Beleg nu de bodem van een schaal met plakjes gekookte aardappel en doe de saus daar overheen. Decoreer het geheel met stukjes tomaat, hard gekookt ei en hopen zwarte olijven. Maak een siroop van bruine suiker, een halve kop ongeveer. Neem dan een halve kop gepelde amandelen, een kop pitloze rozijnen, een pijp kaneel, een kop gepelde walnoten, een halve kop hazelnoten, een halve kop gemalen kokosnoot en twaalf kruidnagels. Hak de noten fijn, verbrijzel de rozijnen en de kruidnagels en werp het allemaal in de siroop. Als u dan nog vier kopjes oud brood in stukjes hebt gesneden en ze in boter hebt laten bruin bakken, kunt u dit ingrediënt ook aan de siroop toevoegen. Ten slotte voegt u kleine stuk jes heel jonge en vette kaas toe. Lembaran van kip bij ketoepat, feest gerecht voor het Indonesisch islamitisch nieuwjaar. Kip, water, gebrande, geraspte klapper, fijngesneden gebrande uien, gepofte kemi ries; schijfjes gebrande laos; zout; santen van een halve klapper; sereh, djeroek- poeroet-bladeren; fijngesneden blimbing asem. Een mooie gelegenheid om uw specerij enplankje aan te vullen met Indonesische ingrediënten. Verkrijgbaar in Indonesische of tropische winkels. De kip wordt, in stukken, zeer gaar gekookt. De klapper moet u bruin-geel droog opbraden en met de uien, laos, kemiries en zout fijnstam pen. Het mengsel in olie gaarbraden, vlees en bouillon van de kip toevoegen en goed laten doorkoken. Doet u er dan de sereh, de bladeren en de blimbing asem bij, en Neem nu een koolblad in de palm van uw hand, deponeer een lepel van het rijst-gehakt-ui-mengsel op het blad en vouw dat vervolgens tot een keurig pakje. Leg het in een pan. Ga zo door tot vulling en blad beide op zijn. Hak een pond tomaten fijn of neem een beetje tomaten puree vermengd met twee kopjes water. Bedek daarmee de rolletjes, doe de deksel op de pan en laat rustig sudderen tot de koolbladeren zacht zijn en de saus dik is. Dat duurt één a twee uur. N.V. KLUWER UITGERSMTJ-DE- VENTER - TECHNISCHE BOEKEN. Heinz Richter „Service Gids Kleuren- Televisie-Techniek” „Service-Gids Te- levisie-Techniek», „Service-Gids Ra- dio-Techniek” J. H- Jansen: „Elektronische meet instrumenten en meetschakelingen zelf bouwen” Ing. H. W. Fricke: .Digita le Meettechniek”. G. W. Schanz: „Stereo Handboek”. Transistorschakelingen deel 5 en deel 6. „Transistoren modem toegepast” door H. Glaser en H. D Heek. „Auto- elektronica” door G. Bredow. „Het Einde van de twintigste eeuw’” is de titel van het boek van Desmond King- Hele, waarin hij zich afvraagt: „Ha len wij het jaar 2000 nog wel?” Zon der paniek te zaaien wil hij het mens dom toch wel met een paar ontstellen de feiten confronteren. Volgens de schrijver liggen de mogelijkheden tot vernietiging voor het grijpen. In de zo bijzonder eenvoudig maar toch zo fraai uitgevoerde serie „Pri- vé-Domein” is nu ook een vertaling van „Brieven van Belle van Zuylen” verschenen onder de titel: „Rebels en Beminnelijk” Simone Dubois heeft de brieven uitgezocht, vertaald en van een inleiding voorzien. Dat „vertaald” klinkt natuurlijk wel heel uitzonderlijk want Belle van Zuylen werd als Ne derlandse in Nederland geboren waar zij tot haar 31ste jaar neeft gewoond. Maar in de 18de eeuw, rij leefde van 1760-1805, werd in bepaalde kringen Frans gesproken -n volgens Belle van Zuylen was Frans de taal, waarin zij zich het eenvoudigst en best Kon uit drukken Toch is dit waarschijnlijk wel een van de redenen waarom deze vrouw als schrijfster zo lang onbekend is gebleven in eigen land Toch was en is zij nog een van onze grootste schrijfsters en een van onze markant ste en interessantste vrouwen uit de literaire vaderlandse geschiedenis. Laten we blij zijn met „Belle van Zuy len” in deze meesterlijke uitgave.... met recht een combinatie: „Rebels en Beminnelijk”. Arabisch recept. 650 gram gesneden vlees, 350 gram hachévlees, 200 gram uien, 250 gram ro zijnen, 200 gram amandelen, 10 gram ko riander in poedervorm, 10 gram gember in poedervorm, 10 gram peper in poeder vorm, 5 gram kaneel in poedervorm, 150 gram mosterd, 25 gram suiker en zout. Leg het gesneden vlees in een pan, bedekt met water en laat het stoven tot de bouillon is getrokken en het vlees gaar is. Zeef de bouillon en bewaar het. Het gestoofde vlees wordt straks bij de rest van de maaltijd op een aparte schotel geserveerd (na met wat zout te zijn be strooid), met de mosterd erbij. De rozijnen worden geplet, in bijvoor beeld een vijzel, waarna u de pitten eruit moet vissen. Verdun het verkregen papje met een beetje water. Week de amandelen in warm water en pel ze. Wrijf ze daarna fijn in de vijzel en zeef ze met wat water. Meng het amandelpapje met het rozijn- papje en voeg suiker bij naar smaak. Dit alles giet u goed roerend in de vleesbouil lon. Strooi vervolgens de kaneel hierover. Als de uien fijn zijn gesneden, kunt u ze ook bij de bouillon doen. Ook de peper, gember en koriander liefst in een klein zakje genaaid, en met een touwtje aan het oor van de pan gebonden mogen met de rest op een zacht vuur trekken. Het hachéevlees moet nu snel week wor den gekneed en met zout bestrooid wor den, waarna u er balletjes van 1— - UITGEVERIJ A. W. BRUNA- UTRECHT. Zwarte Beertjes: Godfried Bomans: „Korte berichten”. Aforismen, verzameld door Gerd de Ley, met een interviewdoor Michel van der Plas. den, w aarna u er balletjes van kunt maken of het op vingerdikte kunt snijden. Ook het hachévlees gaat in de bouillon. Laat het geheel een uur zacht stoven. Dan het zakje kruiden eruit en serveren met brood en de al eerder bereid vleesschotel met mosterd. uw Pakistaans hoofdgerecht klaar. Voor Sarda hebt u allereerst sarda- poeder nodig, een geurig geparfumeerd goedje, zonder welke het gerecht zijn naam niet waard is. U kookt rijst met melk en rozijnen. Daarna voegt u wat zout en sardapoeder toe. Sevian is het Pakistaanse toetje. Maak 100 gram ongezouten boter heet in de pan en braad hierin 200 gram itte vermicel li aan. De vermicelli kunt u in Chinese en Indonesische winkels krijgen. Het heet daar respectievelijk lakso en soe’oen. Giet er langzaam een halve liter melk bij en laat het pruttelen tot de vermicelli gaar is. Voeg zo nodig meer melk toe. Kruimel UITGEVERIJ HET WEERELDVEN- STER-BAARN. Albert Gols: „DeBosch- plaat”. Het mooie en zo bekend gewor den,‘ook over de grenzen, stukje Ne derland op Terschelling, dat uitgeroe pen is tot „Europees natuurreservaat”. De burgemeester van Terschelling, L. J. Hoogland schreef het voorwoord, ver der is erin opgenomen een gedeelte uit de rede van de secretaris-generaal van de Raad van Europa, ter gelegenheid van de aanbieding van het Europees diploma voor „De Boschplaat” en van het antwoord van de staatssecretaris van het ministerie van CRM. De rest is een fijn stuk informatie over dit verrukkelijk en, voor flora en fauna, zo belangrijk stukje Nederland. Mooie foto’s, leuke tekeningen en vignetten lachen u uitnodigend toe. ELSEVIER-AMSTERDAM. Elsevier- Focus: Jan A. Klein, dè stimulator van het smalfilmen voor amateurs, brengt een boekje „Filmen zonder Kopzorg” speciaal ingesteld op het voorkomen van specifieke beginnersfouten. ELSEVIERAMSTERDAM In de bekende Natuurgidsen-serie weer twee delen: „Elseviers Aquarium- vissengids” en „Elseviers Vlindergids”. De eerste is samengesteld door A. Schiotz et circa 450 illustraties in kleuren van P. Dahlström, bewerkt en ingeleid door Frank de Graaf. Conser vator Artis-Aquarium: het andere is samengesteld door L. G. Higgins en N. D. Riley met circa 800 afbeeldingen in kleuren, van alle in ons land en overig Europa voorkomende dagvlinders, en bewerkt door B. J. Lempke. Zowel voor leken als kenners is er op gemakkelij ke wijze informatie of kennis uit te ha len. UITGEVERIJ BOSCH KEUING N.V. BAARN Oekumene-serie: „Da angst voor de vrede” door Jórg Bopp, Hans Bosse, Wolfgang Huber. AMBO-UITGEVERIJ. Michel van der Plas: „De Mens leeft niet van bloot alleen”. L. J. VEEN’s UITGEVERSMIJ-WA- GENINGEN. In de serie Amstelboeken drie herdrukken van Louis Couperus. „Wereldvrede” en „Majesteit”, twee bundels min of meer samenhangende verhalen, die zich afspelen omstreeks 1895 in de landen rond de Middellandse Zee. „Van oude Mensen, de dingen die voorbijgaan” half en half toch één van zijn zogenoemde „Indische romans”, al speelt het- verhaal zich in Nederland af. L. Sijtema: „Beter Zeilen”, eigenlijk min of meer een vervolg op „Zeilen voor iedereen” dat meer de elementaire kennis, begrippen en handelingen van de zeilsport duidelijk maakt. Dit boek is afgestemd op de meer ervaren zeiler, toer- enwedstrijdzeiler, om hem op de hoogte te brengen van de vele zich snel ontwikkelende theorieën en de talrijke materialen en bootuitvoeringen, die aan de markt zijn. UITGEVERIJ WEST-FRIESLAND- HOORN. Edgar Rice Burroughs: „Prin ses van Mars” in de John Carter-serie. Vier boeken in de Tarzan-serie: „Tar zan van de Apen”, „De Terugkeer van Tarzan”, „Tarzan en zijn Dieren”, „De Zoon van Tarzan”. en het var kensvlees worden gehakt of gemalen (misschien wil uw slager dat ook voor u doen) en dienen als opvulling van de rosbief. Ze worden vergezeld van wortel tjes (in de lengte leggen), stukles olijf en wat hardgekookte eieren. De rosbief goed binden, als een rollade. Dan een nachtje in een marinade leggen van bier of wijn Columbiaans feestgerecht met Nieuw jaar. Rosbief, kippeborst, mager varkensvlees, worteltjes, olijven, eieren, bier en wijn, uien, aardappelen, tomaten, peterselie, mayonaise, raviottosaus, doperwtjes, snij boontjes en bietjes. Laat een mooi stuk rosbief bij de slager opensnijden. De kippeborst worden Het hoofdgerecht wordt bereid met gekookte gierst, een zeer licht verteerbare graansoort, waarmee de bodem van een vuurvaste schotel wordt belegd. Daar overheen drapeert u in olie gestoofde kool en gebakken stukjes ui. Dat gaat dan voor een half uurtje in de oven. In aparte bakjes serveert u de tahinsaus (sesampasta met water aangelengd), geroosterde nori (zeewier dat u over een vlamverdeler van gaas strijkt totdat het donker wordt), rode sojabonen en tamari, een biologische sojasaus. Omdat het feest is kunt u ook nog tempora maken, een groente-beignet. U snijdt bijvoorbeeld prei aan kleine ringetjes en mengt dit door een dun deeg van wit bloem en water. Vervolgens gooit u telkens een lepeltje van deze brij in de hete olie, nadat u het preideeg eerst even in de ijskast heeft laten staan U serveert hierbij nog een beetje aangelengde tamari. Deze groente-beignets kunnen van allerlei groenten gemaakt worden Voor het toetje ontneemt u een paar appels het klokhuis. De appels gaan dan voor een half uurtje, of drie kwar tier, de oven in. Daarna worden ze met een heel klein beetje ongeraffineerd zout bestrooid. Bij deze maaltijd kunt u mu-thee drinken of bijvoet-thee, die in alle goede kruidenwinkels te verkrijgen is. De andere ingrediënten kunt u krijgen in derde wereld winkels, macrobiotische winkels en bij de Reformhuizen. De menu’s zijn samengesteld met behulp van medewerksters aan het Koninklijk Instituut voor de tropen, personeel van diverse ambassades en de eigenaar van een macrobiotisch restaurant in Amsterdam. Ceviche de pescado, aji de gallina en ranfanote vormen een feestelijk menu met hors d’oeuvre, hoofdgerecht en toetje. Snij een mooie tarbot of kabeljauw (of een andere „stevige” vis) in stukjes en drapeer ze i n een diepe schaal. Voeg

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19