Nieuwe orde" viert verjaardag Twintigjarig meisje doodgeschoten ZESTIEN BOMAANSLAGEN IN NOORD-IERLAND Leden van militaire junta ontslagen Verbod op Oostpakistaanse Azvami-liga ottgeheven VN zijn tegen regeling in Rhodesië Kroatië in Nixon: douanevoorkeur Vlakte der Kruiken N oord-V iet nam voor Reorganisatie Joegoslavisch politbureau Over champagneglazen en hun inhoud Dick Bartels ontwikkelingslanden Arrestaties KERSTBOOM UIT „DEN HOGE" dood veroordeeld Tanker in brand voor Cubaanse kust Zuidafrikaanse euthanasie in Denemarken Volgelingen van Lin Piao ter geloofsbrieven VN afgewezen Per taxi achter Mild vonnis voor op hol geslagen lokomotief aan n de Bijenkorf f AVONDVERKOOP ook 's avonds geopend I I 3 DINSDAG 21 DECEMBER 1971 2 Radio-Moskou: Krachtige poging VOORAL VOOR LATIJNS-AMERIKA (’tHoeftnietzoduur!) ZWARE VERLIEZEN AAN BEIDE KANTEN BIJ VEROVERING r Bontmodehuis Grote collectie bontmantels, bonthoeden en cravattes De strijd tussen ’flüte’ en ’coupe’ blijft onbeslist: neem het glas dat u ’t prettigst vindt - we hebben beide.En de inhoud? Onze champagnes zijn niet duur. De Geismann, demi-sec of brut, kost per hele fles 19.95, de Pol Gessner maar 16.95. En *t mag ook best een andere ’vin mousseux’ zijn, mits gemaakt op de champagne-manier. Zoals onze Vouvray mousseux van 7.95, of een Sekt ’Schlossgarten’ van 7.50 of ’Cabinet’ van 4.95. Avotre santé! Afd.Wijnen IJK (Vervolg van pagina 1) 'AAAAAAAAAA-WAAAAAAAA/ ten ADVERTENTIE V1O* vy- ter- jol- dat BELFAST (Reuter, AFP en AP). In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteravond een 20-jarig meisje dood geschoten toen sluipschutters het vuur openden op een Britse patrouil le. Enkele ogenblikken eerder was el ders in de stad een Britse soldaat neergeschoten. De schietpartijen volgden op een reeks van zestien bomaanslagen waarbij enkele personen gewond raakten. mee te helpen een einde te maken aan de gewelddadigheden, die sinds augustus 1969 van 203 mensen het leven hebben geëist. Tuzo zei, dat de activiteiten van de IRA uitstel van de vrijlating van de gedeti neerden in Noord-Ierland betQ1’"nt. HONGKONG (Reuter)Radio-Moskou heeft gisteren in een Chinese uitzending verklaard, dat velen in China ter dood ver oordeeld zijn of verbannen na de verdwij ning van waarnemend partijvoorzitter Lin Piao. De ter dood veroordeelden en verban- nenen zijn volgens radio-Moskou aanhan gers van Lin Piao. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, verklaarde gisteravond dat deze preferenties voorna melijk voor Latijns-Amerika zullen gelden. Het Amerikaanse staatshoofd en de Brit se regeringsleider zijn gisteren naar de Bermuda-eilanden gegaan voor een ge sprek over internationale kwesties. van iing dijk dit die an- a is op- de op per zijn rale na- na den an- er- in >rdt ans en ■en- van hi de *en at- ge- het ing ng iet en. iet ui- ;rd lus en an ka- tijd len, op- eur net ‘len eve lan de in rk- de lijk lit— or- ui- an ren iar )e- SPECIAALZAAK in PELTERIJEN ctie aad de no- icht van olg oet :he lij- ing ei- dat de 'ijn len ge- de de am- ing. ite- lere van ier- Zij •rp- 7en te- in te de >og De acht leden zijn vertegenwoordigers van de zes republieken en de twee auto nome gebieden. President Tito is geen lid maar heeft als partijleider het recht het bureau bijeen te roepen en aan de zittin gen deel te nemen. NEW YORK, (Reuter). De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren de geloofsbrieven van Zuid- Afrika voor de huidige zitting afgewezen, maar dit betekent niet dat dit land zijn zetel verliest. Ook vorig jaar werd een dergelijke beslissing genomen. De twee bewindslieden waren voorts van oordeel dat het multilaterale overleg over een Europese veiligheidsconferentie pas kan beginnen na de ondertekening van het protocol van het Berlijn-akkoord. Deze ondertekening wordt in mei of juni vol gend jaar verwacht. De vooruitzichten op onderhandelingen over een wederzijdse en evenwichtige ver mindering van de strijdkrachten van het Pact van Warschau en de NAVO zijn op het ogenblik niet rooskleurig. De reden daarvan is dat de Sovjet-Unie nog niet de wens kenbaar heeft gemaakt dat zij bereid is de onderhandelaar van de NVO, Manlio Brosio, voor voorbereidend overleg uit te nodigen. Premier Heath zei in een toespraak aan een diner ter ere van de Amerikaanse president dat er zeker enkele veranderin gen zullen komen in de Brits-Amerikaan- se betrekkingen nadat Engeland tot de EEG is toegetreden. „Ik zie hierin geen reden voor paniek of verslagenheid. Onze traditionele banden zullen op velerlei ge bied onveranderd blijven”, aldus de Britse premier. Boven de vuurtoren van Longships bij Landsend in Engeland wordt door een helikopter een kerstboom neerge laten voor de wachters die hier hun kerstfeest zulten vieren. De gift is afkomstig van de marine-luchtvaart kazerne in Culdrose. bestaan over zijn gedachten ten aanzien van een verenigd Pakistan. Hij zei bereid te zijn over een regeling voor de toekom stige betrekkingen tussen West- en Oost- Pakistan te spreken zogauw de Indiase troepen uit het oostelijk deel zijn terugge trokken. Deze regeling zou een „zeer los karakter” kunnen hebben maar wel moe ten passen in het kader van één Pakistan. De kapitulatie van de Pakistaanse strijdkrachten in Oost-Pakistan noemde hij een „vernedering” waarvoor Pakistan wraak zou nemen. Oost-Duitsland. Oost-Duitsland zal de ko mende jaren krachtig streven, naar het verhogen van de levensstandaard en het produceren van meer en betere con sumptiegoederen. Maar de Oostduitsers moeten beslist niet iets dergelijks ver wachten als een westerse consumptie maatschappij. Met deze woorden heeft premier Willi Stoph maandag het Oost- duitse parlement (Volkskamer) het nieu we economische vijfjarenplan ter goed keuring voorgelegd. De Oostduitsers zul len in 1975 kunnen beschikken over meer voedsel en huishoudelijke goederen van hogere kwaliteit. Lonen en premies zul len jaarlijks met 4,1 percent stijgen en in 1975 zal het reële inkomen 22 percent hoger liggen dan in 1970. Terwijl de mensen zich verdrongen in het centrum van de Noordierse hoofdstad om hun kerstinkopen te doen, lieten terro risten weer een aantal bommen ontplof- fem' Winkels en een café werden getroffen door zeven gasexplosies, waarbij mensen bedolven werden door puin en glasscher ven. De politie deelde mee dat zeven mensen onder doktersbehandeling zijn ge steld wegens shocks en snijwonden. In de buitenwijken van Belfast hadden de terroristen van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) het voorzien op het Conway Hotel en een overhemden fabriek. Beide gebouwen werden op tijd ontruimd, zodat er geen slachtoffers vie len. De nieuwe uitbarsting van aanslagen door de IRA valt samen met een perscon ferentie door luitenant-generaal Sir Harry Tuzo, de commandant van de Engelse troepen in Noord-Ierland. Tuzo deed een beroep op de roomska tholieke minderheid in Noord-Ierland om zich van de terroristen af te keren en Rogers zei voorts dat bij het afzonder lijke overleg met zijn Britse ambtgenoot, Sir Alec Douglas Home, een grote mate van overeenstemming was bereikt ten aanzien van activiteiten die na de Indiaas- Pakistaanse oorlog zullen worden ont plooid. RAWALPINDI (Reuter en DPA). In Pakistan is gisteren een voorlopig einde gekomen aan een jarenlang militair bewind. Als direct gevolg van de nederlaag tegen India in Oost-Pakistan nam Ali Bhoetto de plaats in van president Jaja Chan. Een van zijn eerste belangrijke besluiten was het op heffen van het verbod op de Awami-Liga van sjeik Moedjiboer Rachman. Natsjampassak zei dat nog niet eerder een dergelijke aanval op alle regerings posten was uitgevoerd. De regeringstroepen hadden zondag de gehele dag stand gehouden, maar zich tenslotte uit nagenoeg alle versterkingen In de vlakte moeten terugtrekken. Volgens de minister bedroegen de ver liezen aan doden en gewonden onder de BELGRADO (DPA). In Kroatië ztfn opnieuw arrestaties verricht onder studen ten. Het Joegoslavische partgorgaan, „Bor- ba”, meldt vandaag, dat in de Kroatische plaats Osjijek zes studenten van de econo mische hogeschool zijn gearresteerd. De arrestanten worden ervan beschul digd, de rust en orde verstoord te hebben en in de straten van de stad betoogd te hebben vóór de anderhalve week geleden tot aftreden gedwongen Kroatische partij leiders. De uiterst rechtse Franse beweging „Nieuwe Orde” hield in het afgelopen weekeinde in Parijs een bijeenkomst om het tweejarig bestaan te vieren. Ter voorkoming van ordeverstoringen had de politie in de Franse hoofdstad een enorme politiemacht op de been gebracht, en een cordon om het feest gebouw gelegd. De aanhangers van „Nieuwe Orde” zijn overigens zoals de foto toont tot de tanden bewapend. ^AAAAAAAAAAAA/UVWV\A/VIAAAAA'tlV'óAAAAAAAAAA/l De nieuwe Pakistaanse president begon gisteren met een krachtige poging de eenheid van het land te redden en de militaire dictatuur te vervangen door een democratische regering. In zijn met span ning tegemoetgeziene speech waarbij hij met opgewonden stem steeds weer van thema wisselde kondigde hij een demo cratische grondwet aan. Gelijktijdig hief hij het verbod op dat zijn voorganger Jaja Chan op 26 maart van dit jaar had ingesteld voor de Awami Liga van sjeik Moedjiboer Rachman en maakte hij het ontslag bekend van vooraanstaande leden van de militaire junta, onder wie oud- president Chan, chef-staf generaal Abdoel Chan en generaal-majoor Choelman Chan die de portefeuille van Militaire Veilig heid beheerde. Hij beloofde het Pakistaanse volk ver der de vorming van een voorlopig kabinet waarvan hij zelf de portefeuilles van Buitenlandse zaken en Defensie onder zijn hoede zal nemen. De door Jaja Chan georganiseerde na-verkiezingen in Oost- Pakistan na het verbod van de Awa mi-Liga verklaarde Bhoetto voor on geldig. De nieuwe president liet geen twijfel In zijn eerste redevoering als president legde Bhoetto er de nadru'k op dat Oost- Pakistan een onafscheidelijk onderdeel van Pakistan vormt. Desondanks kreeg de onafhankelijkheid van Bangla Desj weer een iets bredere basis door hert overlopen van vele Bengaalse diplomaten die ver bonden waren aan Pakistaanse ambassa des in verscheidene landen. Tijdens de WAGENWEG 146 HAARLEM TEL. 31 5 29 BELGRADO (DPA) Het uitvoerend bureau van de Joegoslavische communis tische partij zal voortaan slechts 8 leden tellen in plaats van 15. Dit besluit is gisteren genomen „om een eenvoudiger organisatie en een betere werkzaamheid van het bureau te waarborgen”. Enkele uren voor de toespraak van Bhoetto had de Indiase minister van De fensie Jagjivan Ram de nieuwe president met zijn benoeming gelukgewenst. Ram sprak de hoop uit dat Bhoetto de door India uitgestoken vriendschapshand niet zal afweren. Wel zou hij rekening moeten houden met de realiteit van Bangla Desj. Ram riep de Pakistaanse regering op Bangla Desj te erkennen. Jaja Chans terugtreden was zondag al officieel aangekondigd. Aan het besluit van de 54-jarige generaal waren talrijke demonstraties in Westpakistaanse steden voorafgegaan waarbij hem de schuld werd gegeven van de nederlaag tegen India en het verlies van het oostelijk landsdeel. Van verschillende zijden werd bovendien aangedrongen op zijn berechting. Wat er precies met de generaal gaat gebeuren is niet bekend. In Rawalpindi blijven de geruchten aan houden als zou hij zijn toevlucht zoeken in Iran. Er zouden voorbereidingen zijn getroffen opdat than in stilte het land kan verlaten. Bij de stemming, op voorstel van Soma li, gesteund door China, spraken 60 leden zich uit voor afwijzing, 36 tegen en 22 onthielden zich. De Assemblee aanvaardde het rapport van de commissie voor de geloofsbrieven zoals dat door het voprstel van Somali gewijzigd was met 103 stemmen tegen één (Zuid-Afrika) bij 16 onthoudingen. De Algemene Vergadering heeft verder een resolutie aanvaard, waarin de Veilig heidsraad wordt uitgenodigd een verzoek van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid te overwegen tot het houden van raadsvergaderingen in een Afrikaanse hoofdstad. MIAMI. (AP) De Liberiaanse tanker „Calypso’s Master” is voor de Cubaanse kust in brand gevlogen. Toen een vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht bo ven het brandende schip vloog zag het een onbekend schip naast de tanker lig gen. Er waren reddingsboren te water gelaten. HAMILTON (AFP/Reuter). President Nixon heeft de Britse premier Edward Heath laten weten dat hjj in januari bjj het Amerikaanse Congres een aantal wets voorstellen inzake douane-preferenties voor ontwikkelingslanden zal indienen. Door een onopgehelderde oorzaak zette de lokomotief zich in beweging, I; terwijl de machinist even weg was. Toen deze de verdwijning bemerkte, zette hij per taxi de achtervolging in. I Het mocht hem echter niet baten: voor zijn ogen reed de lokomotief door een stootblok de zee in. aanvallers 1500 man terwijl de eigen ver liezen „zeer zwaar” waren. Twee T-28- jachtvliegtuigen van de Laotiaanse lucht macht en verscheidene Amerikaanse vliegtuigen, die te hulp waren gekomen, zijn door de aanvallers neergeschoten. Slechts Moeongphan in de zuidoosthoek van de vlakte is nog in handen van de Laotianen, maar deze post zou het naar werd verwacht niet lang meer uithouden. Een Amerikaanse woordvoerder in Sai gon heeft meegedeeld dat in het afgelopen weekeinde vier Phantom-jachtbommen werpers verloren zijn gegaan. Een van de toestellen zou zijn neergeschoten door een Noordvietnamese Mig. Noord-Vietnam toonde gisteren vier ge vangen genomen Amerikaanse vliegers. i NEW YORK, (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met 94 stemmen voor, 8 tegen en 22 onthoudingen een resolutie goedgekeurd, waarin de voorstellen voor een Rhodesische regeling tussen Engeland en „het racistische minderheidsbewind in Salisbury” worden verworpen. In de goedgekeurde resolutie worden deze voorstellen gebrandmerkt als „een duidelijke schending van de onvervreemd bare rechten van de Afrikaanse bevolking van Zimbabwe (Rhodesië) op zelfbeschik king en onafhankelijkheid”. Bankovervallen. In de week voor Kerstmis is in West-Duitsland een plotselinge stij ging in het aantal bankovervallen gere gistreerd. De totale buit beloopt een waarde van meer dan een miljoen gul den. VIENTIANE, (Reuter) Ongeveer 15.000 Noordvietnamezen hebben met steun van tanks en een regiment luchtaf weer de strategisch belangrijke Vlakte der Kruiken in Noord-Laos onder de voet gelopen, zo heeft Sisoek Natsjampassak, minister van Financiën belast met de Laotiaanse defensie gisteren in Vientiane meegedeeld. Wel gaf hij toe dat West-Pakistan de Oostbengalen onrechtvaardig heeft behan deld. „Als u boos op ons bent vergeef ons dan” riep hij hen toe. Oost-Pakistan is een „onafscheidelijk en onverbrekelijk onderdeel van Pakistan”. KOPENHAGEN, (DPA). In het Deense Roskilde zijn gisteren twee broers van 21 en 26 jaar tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij in september van dit jaar hun ongeneeslijk zieke moeder om het leven hadden gebracht. De tanker zond vannacht een noodsig naal uit dat brand was ontstaan in de machinekamer en op het voordek. Vier minuten later, aldus de kustwacht, meldde de kapitein dat het hele schip in brand stond. De kustwacht heeft het noodsignaal doorgegeven aan Cubaanse functionaris sen, die op hun beurt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben ingelicht dat zij eigen reddingsactiviteiten op touw hebben gezet. De openbare aanklager en de verdediger waren het er over eens, dat de twee broers uitsluitend hadden gehandeld op herhaald aandringen van hun 56-jarige moeder, die al jaren leed aan een ge wrichtsontsteking en zich vrijwel niet meer kon bewegen. - v -**■- - ATHENE (AFP). In de omgeving van Volos, een havenplaats in Midden- Griekenland, heeft gisteren een machi nist tevergeefs betracht e en „op hol geslagen” lokomotief te achterhalen. r #5 5/ W x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3