z AMBTENAAR BURGERLIJKE STAND Politierechter nu ook Experimentele HEEFT HET WEL DRUK, MAAR... geconfronteerd met Kerst-in Katholiek Huidige subsidieregelingen moeten één jaar voortgezet Postkantoren Kerst-in voor werknemers uit het buitenland Nachtmissen in noordelijke IJmond slijterij-Zeewijk gemengd koor in kerstweek II w nieuwe opiumbeleid „De Mei” vroeger dicht opvoering voor Belastingpaartjes blijven thuis bejaarden Nadruk op steun aan organen van provincie Nederlanders van harte welkom Vliegende Vogels had weinig moeite met Heemskerk PROVINCIALE JEUGDRAAD: „KANS GEVEN OM ANDERE BRONNEN AAN TE BOREN” Lichte kentering in zogenoemde fiscale huwelijken Hoo go vencontact „De Schouw” in jijn IJMUIDER COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1971 In Dr. Prinsenhal Nicotine LSD HEEMSKERK sprak dit gisteravond door met de betrokken organisaties en instellingen. Experimentenpot Stijging TEL. 1 7316 IJMUIDEN ZEEWIJKPLEIN 23 Uitbreiding Motorenca N.V. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft de Raad van Jeugd en Jongeren de provinciale jeugdraad gevraagd een advies uit te brengen over een nieuwe provinciale subsidieregeling die de thans bestaande regelingen voor de vrije jeugdvorming in het bijzonder jeugdwerk zal vervangen. De raad heeft een ontwerpadvies gemaakt en BEVERWIJK. In het Kennemer Theater aan de Beverwijkse Zee straat wordt donderdagavond 23 de cember een internationale kerst-in gehouden, speciaal voor de buiten landse werknemers van elke nationa liteit die tijdens de komende feestda gen niet naar hun geboorteland kun nen. Maar daarnaast zijn vooral ook Nederlanders van harte welkom, want te veel nog blijven de buiten landers een aparte groep. Zij zijn te weinig geïntegreerd op het gebied van ontspanning en cultuur en Ne derlanders zijn nog minder bekend met wat zij op dit terrein meebrach ten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De maand de cember is voor de ambtenaren van de burgelijke stand gewoontegetrouw een van de drukste perioden. Honder den toekomstige jonge paartjes be sluiten na ampel beraad toch nog op het nippertje de huwelijksboot in te stappen, waarmee belastingtechnisch gezien aanmerkelijke financiële voor delen behaald kunnen worden. Deze zogenoemde fiscale huwelijken leve ren voor de ambtenaar van de bur gerlijke stand heel wat zweetdrup peltjes op, want de arme man wordt nauwelijks de tijd gegund de toga voor een half uurtje aan de kapstok te hangen, behoudens dan in de mid dagpauze. KERSTPAKKETTEN en RELATIEGESCHENKEN NU 35,- I (Van een onzer verslaggeefsters) van de ADVERTENTIE WORDEN II In het Kennemer Theater treedt een Om even een vergelijking te trekken hoe druk het in de trouwzaal van Bever wijk is even de cijfers van het aantal huwelijken in de afgelopen maanden: no vember 29, oktober 31, september 37, au gustus 43, juli 32, juni 29, mei 29, april 26, maart 24, februari 14 en januari slechts 5. BEVERWIJK. In de sporthal te Be verwijk zegevierde titelhouder Vliegende Vogels gisteravond in de eerste klas van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie onbe dreigd met 9-0 over Heemskerk. De „vo gels” hadden met deze tegenstander geen enkele moeite en konden met de rust al op een voorsprong van 5-0 bogen. voorwaardelijk en vrijwillig toezicht. Het vonnis was conform. BEVERWIJK. Het Beverwijks Ka tholiek Gemend Koor zal de avond voor Kerstmis om half acht zingen tijdens de liturgieviering in de Jozefkerk aan de Laan der Nederlanden. Uitgevoerd worden de Missa Festiva van Gretchanow en een keur van kerstliederen. Op tweede kerstdag zingt het koor om 17.00 uur tijdens de Anglicaanse vesper dienst in de oud-katholieke H. Engelmun- duskerk aan de Wilhelminakade in IJmui- den. Deze dienst trekt elk jaar een grote belangstelling en heeft tot nu toe niet nagelaten indruk te maken. GETROUWD Comelis D. Meuldijk en Clara H. Brouwer, Petrus J. Kuijs en Maria A. Blom, Philip- pus J. Koopziek en Geertruida M. Meijer, Jan Koster en Catharina P. M. Adrichem, Petrus J. Welp en Petronella M. G. Lam mers, Jacob R. Dekker en Cornelia M. Beentjes, Gerardus F. Rozing en Lambertha H. Faber, Schelte H. Commies en Trijntje C. van Genderen, Robert R. B. Heiblom en Antje de Boer, Wilhelmus J. Kakabeen en Catharina M. Berkhout, Johannes J. de Jong en Boukje Herder. OVERLEDEN Johanna M. E. Ascherman, 81 jaar, we duwe van J. S. Oldenhove, Anna C. van Kralingen, 84 jaar, weduwe van K. Tats. Wel behandeld werd een zaak tegen een 23-jarige Haarlemse beeldhouwer. Hij had LSD gebruikt in Wormerveer. Een regel matige gebruiker, die momenteel is opge nomen in paviljoen drie in het Amster damse Wilhelmina Gasthuis. Mr. Swanen- burg: „Nu kunnen anderen weer aan het werk om u op te knappen”. De behande ling verliep, vertelde een begeleider, gun stig. De officier die vond dat de knaap ondanks het feit dat hij patiënt was, toch maar geld uitgaf voor de stuff, eiste 100 boete (het bedrag wat de jongen ook aan hasj de laatste keer besteedde), 4 dagen De zaak van een 21 jaar oude Ameri kaan (1 kilo hasj) werd verwezen naar de meervoudige kamer. Ook hij was al weer in de States. Dezelfde juridische weg ging een 28-jarige Haarlemse timmerman na de eis van 200 en een week voorwaarde lijk wegens het bezit van codeïnehydroch- loride. Er zit in deze ambtelijke hol- en vlieg- partij wel een lichte kentering. Zowel de afdeling bevolking van Beverwijk als van Heemskerk, verklaarde, dat jonge bruidjes en bruidegommen er voor schromen een paar dagen vóór 1972 begint te huwen. „In december 1971 was de toeloop naar de trouwzaal groter” zo zei men. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de noordelijke IJ mond worden de kerstnachtmissen op de volgende tijden gehouden. Agatha: 21.30 en 24 uur; Goede Raad: 22 en 24 uur; H. Joseph: 19.30, 22 en 24 uur; Apostelkerk: 22 en 24 uur; Regina Caeli: 22 uur; Odulfus, Wijk aan Zee: 23 uur; H. Joseph, Velsen-Noord: 21 en 23 uur; H Laurenti- us, Heemskerk. 21.30 en 24 uur en H. Maagd, Heemskerk: 21.30 en 24 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN-NOORD. Naast het nor male clubwerk wordt in de kerstweek in het buurthuis „De Mei” voor de» jongeren van negen tot ongeveer twaalf jaar een instuif gehouden op woensdagmiddag 22 december. Op deze middag kunnen de jeugdige bezoekers creatief bezig zijn met onder meer het maken van kerstkaarten en kerstversieringen. Een deskundige lei ding zal de kinderen zoveel mogelijk as sisteren. Deze kerstmiddag begint om twee uur en de kosten zijn twee kwartjes per kind. noodzakelijk dat de provincie zo mogelijk in samenwerking met de rijksinspectie van CRM, de provinciale en regionale organen voor begeleiding en service door licht op hun bestaansrecht, alsmede hun efficiency alvorens over te gaan tot subsi diëring volgens de nieuwe regeling. Deze- „doorlichting” zal periodiek herhaald kun nen worden. Een vertegenwoordiger van het Salco stelde dat dit dan wel in samen werking met de betrokken organisaties zal dienen te geschieden. (Van een onzer verslaggeefsters) Hij vond het bovendien in strijd met het rechtvaardigheidsgevoel dat zijn cliënt, die met zijn handel in de „chris- mastijd” veel geld verdient, vastzat en de andere buitenlanders al vrij zijn. De poli tierechter stelde de Amerikaan op vrije voeten en zal woensdag schriftelijk vonnis wijzen. het rijk daarin volgt, betekent dit een verdubbeling van de verhoudingsgewijze verlaging van de subsidies. Indien de pro vincie bereid zou zijn de nieuwe provinci ale subsidieregeling in werking te laten treden per 1 januari 1971, dus met terug werkende kracht, zou dit voor de gesubsi dieerde instellingen een pleister op de wonde kunnen betekenen”, suggereert het ontwerp-advies. „Een andere mogelijkheid is een door de provincie verleende toeslag op de uit te keren subsidies over de jaren ’71 en ’72”. GEBOREN Jeroen N. z. v. J. T. Beentjes en J. B. M. v. d. Kolk, Maria C. d. v. G. F. Bruins en M. A. Sap, Christel d. v. G. J. M. Beentjes en M. T. Oudejans, Arno S. z. v. J. Corne- lisse en R. C. Verboom, Cornells z. v. H. Jager en S. Groendijk, Fiona E. M. d. v. J. M. Dekker en E. A. Baltus, Sabine d. v. J. van der Heide en M. G. van Rossum, Michaël B. z. v. A. J. de Reus en A. M. Hoogland, Maarten H. z. v. P. S. de Vries en J. K. Tol, Reinder A. z. v. H. Grift en K. H. Zeegers, Edwin z. v. P. Stolk en P. Jungerius, Anthonius J. z. v. J. C. G. van den Braak en M. C. Koper, Miriam M. A. d. v. G. A. Zonneveld en G. M. Groot, Onno J. z. v. H. J. Hogenhout en J. J. van Ha- neghem, Yvonne d. v. J. P. J. van Doesum en M. M. A. Winkelaar, Richard T. z. v. J. P. Kuil en W. A. Hoogeboom, Natasja d. v. W. van Hekezen en M. E. Bakker, Mark z. v. W. J. van der Zon en A. F. C. Hagens, Marijn L. A. J. z. v. A. M. Baaij en A. M. den Hartog. ONDERTROUWD Herman Klaver en Wilhelma Muskee, Ger rit Roessink en Johanna M. Aardenburg, Cornelis A. van Assema en E. Hummel, Philippus O. Galis en Krijntje Burger, Cor nelis L. G. Commandeur en Margaretha E. Dekker, Leonardus H. M. Boon en Magda lena J. C. Slotemaker. Wel nog in de cel zat een 25-jarige Amerikaanse kunsthandelaar. Ook bij hem de kwestie: wist hij of er THC in de hasj zat? Wist hij niet. Voor mr. Bredius was er genoeg bewijsmateriaal om van het opzettelijk bezit van het essentiële THC te praten. Hij noemde nicotine, es sentieel voor sigaretten, coffeïne voor koffie, alcohol voor wijn en THC voor hasj. „Je wilt toch iets volledigs hebben.” Hij geloofde niet dat het spul (1 kilo, in mans laarzen) alleen voor eigen gebruik was. („Hoewel hij er wel niet vies van zal zijn”) en wees weer eens op de goedkope markt die Nederland zo zijns inziens wordt. De raadsman, mr. Doorenbos, noemde eerst het Rotterdamse vonnis, waardoor hasj zonder meer al afviel. Maar ook het „opzettelijke” bezit van THC vocht hij aan op grond van een arrest van de Hoge Raad over „opzet” en „willens en wetens.” Commercie en handel leken mr. Dooren bos niet aanwezig. Zijn cliënt zou alleen schuldig zijn door het zonder meer bezit ten van THC. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De leden van de Unie van Beambten en Hoger Personeel, de Nederlancse Rond van Middelbaar en Hoger Personeel en de Nederlandse Katho lieke Bond van Leidinggevend en Toezicht houdend Personeel zijn uitgenodigd voor een vergadering van het Hoogovencontact op woensdagavond 22 december in de grote zaal van „De Schouw” in Velsen-Noord. Besproken worden het resultaat van het CAO-overleg, de fusie Hoogovens-Hoesch en de nieuwe structuur van de bedrijfs groep na de fusie BHP-KLP. BEVERWIJK. Handelsonderneming en machinefabriek Motorenco N.V. aan de Alkmaarseweg stelt een ieder op 31 de cember in de gelegenheid de uitbreiding van magazijnen, verkoopruimte en kanto ren in het bestaande pand te bezichtigen. Van 11 tot 17 uur is men welkom. Moto renco sloopte een fabriekshal om de bouwvakkers in staat te stellen een nieu we hal op te trekken. Op het bestaande pand werd een nieuwe verdieping ge bouwd, dat als magazijn in gebruik is genomen. V, De kantoorruimte, beneden in de hal, is veranderd in een showroom. Aan het plafond van de nieuwe verdieping werd een kantoor gebouwd. De totale uitbrei ding omvat 450 m2. Motorenco bezit door deze verbouwing een vernieuwd en aangepast pand, waarmee de ongemakken in de afgelopen maanden voorgoed achter de rug zijn. Aan de Heemskerkweg be schikt de N.V. nu over een nieuwe fa- brieksingang, die in de oude constellatie te klein bleek te zijn. Zoals de twee Canadezen, 20 en 23 jaar. Ten laste gelegd was hasj en THC (tetra- hydrocannabinol)-bezit, de oudste wat meer dan de jongste (10 kilo). Sinds het vonnis van de Rotterdamse rechtbank (vrijspraak op grond van een leemte in de Opiumwet-omschrijving van hasj) eist de officier straffen op grond van opzettelijk bezit van THC, het enig bekende werkza me bestanddeel in hasj. Zo ook gisteren: de eis was zes weken en zes maanden. De politierechter volgde de meervoudige ka mer: veroordeling bij verstek wegens het onopzettelijk bezit van THC: vier weken en drie maanden hechtenis. In de trouwzaal in het Stadskantoor van Beverwijk: hoofdpersonen bruid en bruidegom, familieleden, en de ambtenaar van de burgerlijke stand. In de decembermaand volgen de bruidsparen elkaar snel op. Een kinderkoortje van de Spaanse school zal stellig vele aanwezigen kunnen ontroeren en dan treedt nog op het koor van de Kritische Gemeente IJmond, dat voor één keer de gewijde muziek zal vervangen door meer frivole liederen. Tijdens deze kerst-in wordt een verlo ting gehouden. Men verwacht een grote belangstelling en daarom wordt aangera den vooraf kaarten te halen bij Casa Nostra aan de Dr Schuytstraat in Bever wijk. De kerst-in wordt georganiseerd door de Peregrinus-dichting en de actiegroep voor buitenlandse werknemers in de IJ mond. BEVERWIJK In verband met komende feestdagen is het postkantoor Wijk aan Zee op 24 en 31 december om 15.00 uur voor het publiek gesloten De postkantoren Beverwijk, Laan van Meerestein, Heemskerk, Coehovenstraat en de postagentschappen Plantage en Wij- kerbaan in Beverwijk en Europaplein in Heemskerk zijn op die dagen om 17.00 uur gesloten. Op 24 december vindt de laatste lich ting van de kantoorbrievenbus aan de Laan van Meerestein plaats om 19.00 uur en op 31 december om 17.00 uur. De overige brievenbussen worden op 31 de cember om 16.00 uur gelicht. De adviescommissie vindt verder dat „de instelling van een zogenoemde provin ciale experimentenpot van groot belang is en dat het onlangs ingestelde fonds voor jeugdaccommodatie dient te worden ge continueerd Het budget van dit fonds moet zelfs worden verhoogd, daar deze aanvullende subsidies in grote behoeften voorzien.” „Het aantal niet-subsidiabele posten is door het rijk verhoogd. Als de provincie IN DIVERSE PRIJSKLASSEN GEHEEL VOOR U VERZORGD Speciale aanbieding 1 liter JONGE JENEVER 1 liter VIEUX 1 liter BESSENJENEVER 1 liter CITROENBRANDEWIJN (eigen merk) Totaal 4 liter, normaal 39,85 De heer Van Niekerk, directeur van de provinciale raad, citeerde het advies toen hij zei dat: „de rijkssubsidieregeling jeugd- en jongerenwerk in de praktijk alleen een verbetering betekent in de financiële positie van de plaatselijke in stellingen voor het open jeugdwerk. Ver houdingsgewijs houdt de nieuwe regeling een subsidievermindering in voor het club- en buurthuiswerk en de lokale, regionale, provinciale en landelijke instel lingen voor begeleiding en serviceverle ning”. Het adviescollege is verder van mening dat de nadruk zal moeten worden gelegd op de subsidiëring van de provinciale organen voor begeleiding en service en stelt daarbij een stijging van 15 percent voor. Ook de regionale organen voor be geleiding en service komen voor deze subsidie in aanmerking waarna deze bin nen drie jaar weer verlaagd zouden kun nen worden. Het college is van mening dat hier een taak ligt voor provincie en de betrokken gemeenten. „Wij menen dat de landelijke organen volledig gesubsidi eerd dienen te worden door de rijksover heid”. Voor de begeleidende organen in de provincies wordt gedacht aan een samen spel tussen de provinciale besturen van de desbetreffende provincies en de groepen die door de organen worden begeleid. De Raad voor Jeugd en Jongeren acht het Het is een stuk volkstoneel, dat zo is bewerkt dat wezenlijke elementen uit to neel, cabaret en de wereld van de vrije expressie zijn samengesmolten tot een no viteit, een spontaan experiment. De opvoering zelf wordt op typisch eigen manier tot stand gebracht, namelijk door een groot aantal medewerkenden, dat spontaan bij elkaar gekomen is. Dit zijn onder anderen leden van de bejaar denbonden, een jongerengespreksgroep van de gereformeerde kerk en de Ge meenschapsraad Heemskerk, die heeft ge adviseerd. Al deze categorieën maken de organisatie van deze middag mogelijk. „Spelers in dit stuk zijn onder meer hoofdbode Kroon, de spycholoog van het St. Jozef ziekenhuis drs. Van Dijk, een leerlinge van een gymnasium, de heer Tuitjen, mejuffrouw Zuiderveld. De regie is in handen van mevrouw Kusuma Sub- rata, die goed op de hoogte is van be werkte uitvoeringen van volkstoneel. De uitvoering betekent een primeur voor ons land en men heeft zich al van rechten op een draaiboek verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Door een eigentijds stukjes burgerzin is het mogelqk weer een bejaardenmiddag te houden op 24 decem ber in de Dr. Prinsenhal aan de Maere- laan. Als hoogtepunt van deze feestelijke samenkomst kan worden beschouwd een toneelstuk, dat zal worden opgevoerd on der de titel „Bruiloft rond Kerstmis”. De belangrijkste aanmerkingen op net ontwerp zullen in het definitief advies worden verwerkt. Het bestuur van de Raad voor Jeugd en Jongeren acht een subsidieregeling die voor alle provincies van kracht zou zijn, moeilijk te verwe- van kracht zou zijn, moeilijk te verwe zenlijken. Het streven is erop gericht in elk geval een zelfde basis te creëren, met slechts verschillen in percentages. Het be stuur adviseert de huidige regelingen nog één jaar voort te zetten teneinde de organisaties die met minder subsidie ge noegen zullen moeten nemen de kans te geven andere financiële bronnen aan te boren. keur van artiesten op, onder meer „The Wanted” een Italiaanse band die vooral het dansen zal begeleiden. De leden van deze band zijn allen als buitenlandse werknemers naar Nederland gekomen. Zij spelen dikwijls in allerlei plaatsen in Noord-Holland en ook in Den Bosch, waar veel Italianen wonen en werken. Voorts wordt medewerking verleend door „Los Tropicos” een Spaanse formatie, die al vaker is opgetreden in de IlJmond. Topscorer in dit treffen was Uitendaal met vijf doelpunten. Aad Eynsbergen en Van de Berg scoorden allebei tweemaal. Het tweede van Kennemerland bleef in een partij zaalvoetbal voor de reserve eerste klas duidelijk met een score van 5- 0 de baas over Geldermans 2. Voor de Haarlemse treffers zorgden De Groot (2), Spithorst (2) en Klompmaker. De tweede teams van Assumburg en HFC hielden elkaar na spannende strijd met een 2-2 gelijkspel in evenwicht. Voor Assumburg 2 scoorden Wissink en Hartkamp, terwijl Reigersberg en Newton bij HFC 2 de schutters waren. HAARLEM. De Haarlemse politie rechter, mr. Swanenburg, heeft gisteren voor het eerst sinds de meervoudige ka mer een principiële uitspraak deed in de zaak tegen twee hasjvervoerende Canade zen, weer enkele hasj en LSD-bezitters tegenover zich. De buitenlanders waren grotendeels alweer na hun ontslag uit voorarrest vertrokken. Heemskerk en Beverwijk Deze geringe afname van de belasting- huwelijken het is nog altijd aantrekke lijk een paar honderd gulden van ’s rijksbelastingen terug te ontvangen wordt door menigeen in verband gebracht met veranderingen in de wetgeving. Niets is minder waar. De fjscale voordeeltjes blijven onveranderd gehandhaafd, dus hiermee is de kentering niet verklaard. Ook de ambtenaren van de burgerlijke standen moesten het antwoord schuldig blijven. Het aantal huwelijken, dat voor de wet in de gemeentelijke trouwzalen wordt ge sloten, is nog altijd een ferme hoeveelheid in vergelijking met dat in andere maan den van het jaar. Heemskerk meende alles nog wel te kunnen overzien. „We hebben er in de cember zo’n vijftig. Dat is niet mis, maar het kan toch niet tippen aan het aantal, dat we vorig jaar te verwerken hebben gekregen. „In Heemskerk huwen in ande re maanden van het jaar ongeveer 20 paren.” In Beverwijk is het beeld al niet an ders. „Een drukke toestand, ja. Maar ge lukkig niet zo druk als vorig jaar, toen wij 80 huwelijken sloten. Nu zijn het er precies 65. „In Beverwijk valt het met de ambtelijke zweetdruppeltjes ook mee, want de gemeente bezit vier ambtenaren van de burgerlijke stand, terwijl daar naast twee mensen onder wie burgemees ter J. G. S. Bruinsma en oud-wethouder J. Gerritse, inspringen om een privé-wens van een bruid of bruidegom in te willi gen. Die verzoeken om de heren Bruinsma of Gerritse als voltrekkers van het wette lijk huwelijk komen regelmatig voor

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7