Na vijf verloren wedstrijden JOOP BURGERS TRAINER V. D. MEENT ONDERSTREEPTE BREDE SELECTIE VAN HAARLEM Meester Anatoli Gantwarg steekt in zeer grote vorm CÊi yoetbcl „DWS IS NIET DOOD” mi z ^wooWoöEnoli ^^qnpaa aBEoo Twente verloor Amerikaanse coach Geen artsen meer op Italiaanse voetbalvelden Open overdekte kampioenschappen C. winterspelen 1,5 miljoen Akkoord kost van Brugge optimistisch over Sapporo B ÖO ACTUEEL VOETBALBLAD JOQDDD iOttJDD roBoD' 1SJI8Ï jij||[df; j Deze week een kerstnummer I met 40 grote pagina’s, for- 1 maat 40x28 cm., dus extra dik. Daarvan 16 pagina’s in 1 kleur met vele kleurenfoto’s. Met o.a.: «p«*20D®00DÜDLIL b i i f 19 WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 I (Van onze sportredactie) Atletiek Armoede Uitslagen 0 0 0 Lp_> k iS I Erfenis AMSTERDAM Ten vierde male heeft de Russische dammeester Ana toli Gantwarg (hij is nog steeds geen internationaal grootmeester) getoond dat hij in grote vorm steekt. Dinsdag middag verstevigde hij zijn leiders positie in het derde Suikerdamtoer- nooi in Amsterdam door oud-wereld- kampioen Viatsjeslav Tsjegolev een gevoelige nederlaag toe te brengen. Van de concurrentie kon alleen An dreiko, de huidige wereldkampioen, gelijke tred houden. Door een gemak kelijke zege op de jonge Gambiaan Faal kwam Andreiko op zes match- punten tegen Gantwarg zeven. •we, 91 sa»«#21 Rn nnr»r- Ja JiAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAATWYAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/lAAAAAA tX 'ff Joortnn PIM v. d. MEENT (Van onze sportredactie) ♦BW* 'argers luiden: De tn'otipr JVUVUVlAAA/VUKAAAAA>UVlAAAAAA/UWVVVVUVU\AAAAAAAAAAAAA>VVUVVWtAAAAAAyVU\AAAAAAAAAAAA/VVUVVUUUWWV GANTWARG Standen: grootmeestergroepGantwarg in Losse nummers 1, Grootmeester?r' v de ronde: Scho- tanus-Baba Sy 1-1, Kuyken-v. d. Sluis 1- 1, Drost-Hermelink 1-1, Andreiko-Faal 2- 0, Hisard-Koeperman 1-1, Gantwarg-Tsje- Internationaal jeugdkampioenschap vier de ronde: Jubal-Joesoef 2-0, Schaverdain- Smeenk 0-2, Martini-Goudt 0-2. 7 punten, Andreiko 6 punten, Baba Sy 5 punten. Meestergreep: De Boer 4 punten, Limon 3 punten. DEN HAAG. De Nederlandse indoor atletiekkampioenschappen, die op 26 en 27 februari in de Groenoordhal in Leiden worden gehouden, zullen ook voor buiten landse atleten toegankelijk zijn. Het is nu al vrijwel zeker dat Engelse en Oostduitse atleten zullen deelnemen. Een week daar voor starten in het Sportpaleis in Rotter dam tijdens internationale indoorwedstrij- den. namelijk Engelse en Oostduitse ploe gen. 1 3 1 3 1 1 3 2 1 3 1 1 1 nomisch gebied met behulp van dezelfde fatalistische filosofie als hij de politiek op het wereldtoneel bekijkt: „Ups en downs volgen elkaar nu eenmaal op JOHN DRÏESKENS Meestergreep tweede ronde: De Groot- Sanirsad 0-2, De Boer-Riesenkamp 2-0, Jansen-Schmutz 0-2, Birnmann-Limon 1-1 Biscons-Cordier 1-1. NAC—NEC Den BoschVolendam De GraafschapWageningen De VolewijckersRoda JC Heracles—-SW Willem II—VW VeendamAZ ’67 PECHaarlem Helmond SportHVC Fortuna VlaardingenDFC EindhovenBlauw Wit DSC—Cambuur Leeds UnitedDerby C totnnnnt Tw»nt* J MAC. 4 U.sport 5 C-Afo. 6 De overige vier partijen eindigden zoals nu bijna gebruikelijk in dit toernooi in remise. De Senegalees Baba Sy was de enige, die tenminste nog dichtbij een zege is geweest. Tegen Schotanus schakel de hij bij een 13 om 13-stelling heel tactisch over op een andere spelkarakte- ristiek. Slechts met de allergrootste moei te (een dreigend dubbeloffer) kon Schota nus nog een puntendeling uit het vuur slepen. Haarlem is nu op de helft. Het wordt unaniem gezien als toch wel één van de meest geroutineerde bijkans sterkste elftallen uit deze afdeling. Zou dit elftal ook mee kunnen draaien in de ere-divisie? Burgers: „Wat achter hoede en middenveld betreft zeker. Dan zou dit elftal zoals het nu speelt beslist kunnen concurreren met de middenmoot van de ere-divisie. Ver sterking op bepaalde plaatsen kan na tuurlijk nooit kwaad. Dat is zelfs ge wenst als je het iets verder wilt bren gen. Wij zouden natuurlijk een goede afmaker kunnen gebruiken. Maar waar is dat geen probleem. Praktisch ieder een zoekt toch naar een spits?" Van der Meent verwacht overigens een crisis. Hij beziet de ontwikkeling op eco- 1 golev 2-0. 1 Grote kerstpuzzel, fraaie J prijzen Drama van PSV Jan Wolkers over voetbal i Cruijff/Van Hanegem en Oranje Frans Derks in de gevangenis Piet Roomer lacht nog steeds Po! van Himst over Hollanders DONDERDAGMORGEN alle kiosken. Wim van der Sluis bleek niet gedemo raliseerd door zijn maandag tegen Baba Sy geleden nederlaag. In zijn partij tegen de Zwitser Kuyken leverde hij fel strijd en verkreeg zelfs een kansrijk eindspel. De jonge Fries Frank Drost maakte in de openingszetten tegen Hermelink een blun der en verloor een schijf. Fel doorzettend wist hij echter de schade te herstellen en ontfutselde de hevig teleurgestelde Her melink een punt. SAPPORO Het akkoord van Wash- ington, waarbij de dollar gedevalu- I eerd werd en de yen werd opgewaar- I I deerd, kost het organisatiecomité van I I de Olympische Winterspelen in Sapporo I i 150 miljoen yen, ongeveer 1,5 miljoen I gulden. Secretaris-generaal Tomoo Sato I hoopt dit verlies ten minste ten dele te I kunnen wegwerken door bezuinigingen I en de verkoop van meer toegangskaar- I ten voor de spelen. Met de Amerikaan- I se National Broadcasting Corporation I (NBC) de European Broadcasting Uni- I on (EBU) en de Canadian Broadcasting I Corporation (CBC) heeft het comité I namelijk overeenkomsten gesloten op I basis van de waarde van de Ameri- I kaanse dollar. Ook zijn In veel gevallen de vergoe- I dingen voor onderdak en voeding van I buitenlanders vastgelegd in dollars. I Voor het Olympisch dorp en het pers- I centrum bedraagt de vergoeding die I per dag per persoon moet worden be- taald acht dollar. Voor het akkoord was I ;het Japanse equivalent daarvan 2880 ;l yen, nu nog maar 2464 yen. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/Wt.^/LAAA/IAAAAAAAAAAAAAA LAM-‘'''iAAAAAAAAAAAAA' AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. IJSHOCKEY. De Tilburgse ijshockey- club Trappers heeft in Nijmegen de com petitiewedstrijd in de eerste divisie tegen de club van die naam gewonnen met 8-2. De standen per periode waren (Nijmegen- TYSC) 0-3 0-1 2-4. Er waren 2.000 toeschouwers. „In het eerste geval hoeft DWS niets anders te doen”, aldus Van der Meent, „dan zo goed mogelijk te voetballen. Het publiek komt dan waarschijnlijk vanzelf terug. Je zag het in het verleden en je ziet het nog in de landen om ons heen. Waar armoede heerst, floreert voetbal. Tijdens de crisis in de jaren dertig hadden de mensen alleen de prestaties van de clubs om over te praten. Ze stonden uren in de rij voor een kaartje en zij vonden dat niet erg omdat zij toch de tijd had den.” „In betrekkelijk arme landen als Italië en Spanje draaien de voetbalclubs geolied, maar in Zwitserland dat toch zeer kapi taalkrachtig is en dat zeker drie tot vijf topclubs zou kunnen bekostigen, gaat het slecht met het voetbal.” Tweede mogelijk heid: „Dan zal DWS veel moeten verande ren aan zijn accommodatie. Er zal ver warming moeten komen op de tribunes, crèches voor de kinderen en evenals in het Feyenoord-stadion veel buffetten waar het mogelijk is een kopje koffie te bemachtigen in de pauze.” Er volgt een verwijzing naar de omschakeling die Van der Meent bij DWS tracht te bewerkstelligen. „Vroeger werd stérk verdedigend gespeeld. Punten moes ten er gehaald worden. Tegenwoordig tracht DWS als het mogelijk is uit de verdediging te komen. Dat lukt vaak. Tegen Vitesse hebben we er immers twee ballen ingeduwd. Maar ergerlijk was het feit, dat we zelf drie doelpunten achter onze oren kregen.” En met nadruk: „Alle maal kleine foutjes die zeer ongelukkig uitpakten.” Toch laat Brand Haarlem volgens Burgers voetballen zoals het tot nu toe nog niet gedaan heeft. Dit elftal valt naar zijn mening nauwelijks te verge lijken met het promotieteam van en kele seizoenen terug dat onder Hughes een glorieuze entree in de hoogste voetbalafdeling maakte. Burgers: „Toen werd er toch te specifiek gespeeld op een voetballer als Wytse Couperus. Er zit nu wel wat meer variatie in dacht ik. De meeste doelpunten ontstaan bij ons nu vanuit een versterkt midden veld. Dat houdt ook in dat er meer gevoetbald wordt. Bovendien is de werk- en vechtlust weer aanwezig." Van der Meent is belast met een uiterst lastige erfenis. Nog altijd wordt het huidi ge elftal vergeleken met het kampioens- team van enkele jaren geleden. Een groep waarvan Rinus Israel, Daan Schrijvers, Mosje Temming en Frans Geurtsen deel uitmaakten. Een onrechtvaardig afwegen van kwaliteit. Het DWS van nu bundelt niet zo veel talent in zich en het heeft bovendien pas een forse aderlating moe ten ondergaan. Terwijl Stoop zijn angst voor de toekomst trachtte te overschreeu wen met: „Wij hebben ze niet nodig”, verlieten sterke krachten als Karei Bon- sink, Finn Seemann en Jos Dijkstra DWS. Pim van der Meent achterlatend met een gedecimeerde groep. Het geld was er niet om „namen” te kopen. Pim van der Meent, loyaal werknemer, stelt zelfs dat hij geen gearriveerde voetballers wenste te kopen. „Dat is een verfoeilijke Nederlandse gewoonte. Het geld wordt op de verkeerde plaatsen in een vereniging gestoken. Kijk naar Engeland. Dat land heeft een traditie van 100 jaar voetbal. Wij zijn pas zo’n 15 jaar goed bezig. We hebben de Engelsen weliswaar qua prestaties ingehaald, maar we kunnen nog veel van hen leren. De Engelse profclubs steken handenvol geld in hun jeugdafdelingen. Terecht, want daar moeten zij het in de toekomst van hebben. Het is onmogelijk om sterren te blijven kopen. Daaraan ga je failliet.” De 31-jarige Burgers sleutelt voor zichtig aan een carrière als oefenmees ter. Hij is momenteel bezig voor zijn D-diploma, waar hij op zijn vrije za terdagochtenden en maandagavonden druk mee bezig is. Dat het allemaal niet zo snel kan gaan als bij zijn zwager Rinus Israel (die met een selec te groep van Nederlandse full-prof- voetballers, waaronder ook Piet Keizer, in vier jaar op Zeist de A-licentie kan bemachtigen) is voor Burgers niet zo’n probleem. Bovendien moeten ook Ne- derlands-stervoetballers maar afwach ten hoe zo’n trainersloopbaan voor hun uitpakt. Burgers: „Dat zie je aan een groot voetballer als Kick Smit. Die heeft toch ook zijn A-licentie. Die trainerscursus heeft voor mij wel dit voordeel dat je de oefenstof die je nu tijdens de trainingen krijgt beter hebt leren begrijpen AMSTERDAM Na vijf verloren wedstrijden, waaronder een neder laag, geleden tegen Vitesse, beweert trainer Pim van der Meent: „DWS is niet dood”. De oefenmeester, in dienst van de grijze provo van de Nederlandse voetbalmaatschappij Dé Stoop, is bang voor paniek. Hij wil rust in en om zijn team dat kalmte in deze fase van de competitie brood nodig heeft. Pim van der Meent weigert dan ook oorzaken te noemen van de terugslag die zijn elftal te verwerken kreeg na een zeer gunstige start. Vaag geeft hij aan dat de verdediging steken laat vallen. „De achterhoede wordt onzeker”. Om direct daarop te camoufleren met: „Het zijn geen grote, aanwijsbare fouten. Het zit gewoon tegen”. BRUGGE FC Twente heeft dinsdag avond in België een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische rangHjstaan- voerder FC Brugge verloren met 1-2. „Club” Brugge gaf gedurende het eerste half uur de toon aan, maar kon niet scoren. Twente had bij zijn eerste aanval len meer succes: Notten gaf zijn ploeg in de 30ste minuut de leiding. Het initiatief bleef bij Brugge en tien minuten later was de gelijkmaker een feit. De bal kwam via Thio bij Rijnders, die via Twentespeler De Vries doel trof. Na rust ging de wedstrijd gelijk op. Een kwartier voor het einde kreeg Brugge een strafschop toegekend. Doelman Schrijvers stopte Rijnders’ schot, maar de Neder landse international had zich te vroeg bewogen. Veenstra mocht het overdoen en hij trof wel doel: 2-1. Na afloop van vierdaagse selectiewed strijden op de baan van West Allis is de Amerikaanse ploeg voor de winterspe len samengesteld. De groep is tamelijk uitgebreid en bestaat uit tien heren en zes dames. Bij de heren zijn geselecteerd: Neil Blatchford, Dan Carroll, Bill Lani gan, Peter Ehberling, Charles Gilmore, Gary Jonland, Clark King, Greg Lyman, Jack Walters en John Wurster. Bij de dames zijn uitgekozen: Anne Henning, Diane Holum, de 42-jarige Jeanne Ome- lenchuk, Kay Lunda (pas 14 jaar), Sheila Young en Leah Poulos. Enigszins verras send ontbreken de namen van Marie Sax ton, Pat Sheehan en sprinter Jim Keane. Toch zegt de harde, maar altijd gemoede lijke Rudoph: „Wij hebben in het verle den nog nooit zo’n sterke ploeg gehad als nu het geval is”. ROME. Ploegartsen en masseurs mo gen niet meer op de Italiaanse voetbalvel den komen om gewonde spelers te behan delen. Aldus heeft het hoofd van de Italiaanse scheidsrechtercommissie be paald. Giulio Campanati zei, dat een spe ler die gewond is geraakt van het veld zal worden gedragen zo nodig op een brancard om pas dan door een arts of masseur te worden behandeld. Campanati zei. dat op de Italiaanse voetbalvelden openluchtvoorstellingen werden gegeven door spelers die simuleer den gewond te zijn om tijd te verliezen met wachten tot hun artsen konden in grijpen. Jan Hein Donner getrouwd. Schaakgroot meester Jan Hein Donner is dinsdag middag in Amsterdam getrouwd met de 28-jarige mr. Marian Couterier, ambte nares op de afdeling juridische zaken van de gemeente Amsterdam. Donner is eerder gehuwd geweest met Irene van de Wetering, die als voorgangster van Roel van Duijn de provo-stemmers in de Amsterdamse raad vertegenwoordigde. MILWAUKEE. „Wij zullen tijdens de Olympische Winterspelen in Sapporo vijf tot zeven medailles winnen. Neil Blatchford en Anne Henning kunnen goud veroveren op de 500 meter" Dat is de uiterst optimistische verwachting van Ed Rudolph, trainer van de Amerikaanse schaatstop. „Blatchford is een van de beste rijders, die de Verenigde Staten ooit hebben gehad. Hij is vooral fysiek sterk en is nu in topvorm’. Internationale jeugdgroep: Goudt 6 punten. Mets janski 5 punten, Jubal 5 punten. «-S.V.V. gl Met andere woorden de jeugd kreeg bij DWS een kans; met gevolg een jong elftal dat moeilijk zijn balans weet te vinden. Het team is slechts vier „veteranen” rijk (Jongbloed, Flinkevleugel, Nuninga en Vrauwfleunt). De rest heeft de leeftijd van 23 jaar nog niet bereikt. Bovendien, en dat is een wellicht nog groter pro bleem, bestaat de kerngroep van DWS uit 15 man, waarvan twee keepers. „De kleinste blessure schept al moei lijkheden. Met een zo kleine kern zal DWS dan ook nooit een topper worden.” Een uitspraak vol bravoure, die Pim van der Meent als volgt verdedigt: „De moge lijkheid is er. DWS zal de jongeren kan sen moeten geven. Het moet de jeugd erg goed blijven begeleiden. Zo’n beleidslijn kan succes opleveren.” „In Nederland breken bijzonder weinig jongeren door. Terwijl toch in het buiten land jongens als Jimmy Greaves al op hun zeventiende jaar in een eerste team liepen te voetballen. Begrijp me goed: van de 20 jongens met wie je bij de jeugd begint, zal er misschien slechts één over blijven, die geschikt is voor het topvoet bal. Maar zo’n knaap is dan ook het geld, dat je in de loop der jaren hebt geïnves teerd, waard”. „Mij maak je niet wijs dat er maar zo weinig jonge spelers geschikt zijn voor voetbal op topniveau. De begeleiding faalt. Knapen zoals Johan Neeskens hoeven niet aan het handje te worden genomen. Die komen er toch wel. Maar er zijn ook jongens tegen wie je moet zeggen hoe noodzakelijk het is vroeg naar bed te gaan. Het gaat om de twijfelgevallen.” Via de jeugd hoopt Pim van der Meent op te bouwen. Resteert nog één probleem: het publiek dat DWS schuwt. Enkele duizenden bezoekers in de kille betonnen kolos, die Olympisch Stadion heet, is te genwoordig bij Door usance. Ook voor deze handicap weet de ambitieuze trainer een oplossing. Er zijn volgens Van der Meent twee mogelijkhe den waarmee rekening dient te worden gehouden. De depressie, waarmee onze economie worstelt, houdt aan of hij ver dwijnt weer om plaats te maken voor een stralende hoogconjunctuur. HAARLEM. Twee loepzuivere doelpunten van Joop Burgers in de wedstrijd tegen PEC Zwolle onder streepten voor Haarlem-trainer Joop Brand nog eens het feit dat hij toch wel over een behoorlijk brede selectie beschikt. Vooral belangrijk omdat dit juist één van Haarlems voornaamste troeven is om ook de tweede helft van de slijtageslag in de eerste-divisie goed te doorstaan Bovendien had deze wed strijd voor Joop Burgers persoonlijk nog dit voordeel dat zijn zelfvertrou wen weer wat werd opgekrikt. Door een hardnekkige spierblessure kwam Burgers dit seizoen pas in de uitwed strijd tegen Roda JC weer aan bod. Na de wedstrijden tegen Veendam (inge vallen in de tweede helft) en Willem II kwamen daar afgelopen zondag ook nog de doelpunten bij. Toch heeft Burgers de tijd dat hij op de reserve-bank zat niet als frustre rend ondergaan. Hij legt uit: „Zo’n blessure moet je voor jezelf een beetje opvangen. Bovendien heb je er niet zoveel schade van als je reserve bent. Natuurlijk speel je liever maar je hebt er als voetballer geen financieel nadeel van. Dat is ook belangrijk. Daar komt bij dat een elftal niet meer uit elf spelers bestaat. Je hebt een selectie van zestien, zeventien spelers nodig. Zeker in deze eerste-divisie waar je tweeënveertig wedstrijden moet afwer ken.” Wilskracht Sterk X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19