I Minister Boersma wil strafsancties: MINIMUM-LOON WORDT ONTDOKEN Nieuwe actie van Hoogovens Godfried tegen lawaai Bomans overleden naar China Waldheim Crown Zellerbach Zeker tien 50 pet belang doden in in na Van Gelder Zonen Relatie tussen Engeland en Ambtenaren boven de 60 half uur eerder huistoe W< iek ti Parijs explosie volgt Thant op eigen rente verminderd Loonbelasting AOW-ers met Waar vindt U eksklusieve interieurs? Dick Bartels VS gewijzigd ^hoetto gaat binnenkort m I Nog achter prikkeldraad Nieuwe secretaris- generaal van VN AGENDA pagina 13 HET WEER Ruilverkaveling leidt tot oproer van boeren Verder in de krant i a II SEEGERS AVONDVERKOOP WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 42 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Bontmodehuis (Van onze redactie economie) Veldslag in Tubbergen Bermnda-top geëindigd Tijdelijk regen Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Grote collectie bontmantels, bonthoeden en cravattes WMtMiHUMuaMumMUffuuMfuauMmumffMmufMmnuuuMUfHU. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. AMSTERDAM Crown Zellerbach krijgt een 50% belang in Van Gelder Zonen. Sinds 16 december van dit jaar was de beursnotering voor aandelen Van Gelder opgeschort in verband met de aangekondigde samen werking, die zich tot alle sectoren van Van Gelder uitstrekt. Er is geen bod van Crown Zellerbach op de aandelen Van Gelder te verwachten. Wel zullen de Amerikanen naar rato van hun belang vertegenwoordigd worden in de raad van bestuur en de raad van commissarissen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De bekende schrij ver Godfried Bomans is vannacht om kwart voor een plotseling over leden in de leeftijd van 58 jaar. Hij stierf in zijn woning, Parkweg 10 in Bloemendaal, aan een hartinfarct. Godfried Jan Arnold Bomans was gehuwd en had een dochter. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Als u vanaf de Schouwburg naar het Houtplein gaat en U blijft langs het water rijden, dan stopt U bij nummer 42. Daar vindt U karaktervolle meubelen. IJmuider Courant J oubert: (Zie verder pagina 4) (Van onze redacteur in Washington) 16 Luidsprekers Suède^kleuren Raamsingel 42, Haarlem. Tel. 31 51 12. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur DEN HAAG Vast staat dat in toenemende mate lonen worden be taald die beneden het wettelijk minimumloon liggen. Dit geldt zowel voor werknemers die onder een colectieve arbeidsovereenkomst vallen als voor hen die géén CAO hebben. Choorstradt 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem Wie nooit zijn ongelijk bekent, heeft niet de waarheid lief doch zijn eigenwaarde. w (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Amtenaren van zestig jaar en ouder kunnen desgewenst een half uur per dag korter werken. De raad voor de rijksdienst, een vast college uit de mi nisterraad. heeft dat besloten om aldus rekening te houden met de afnemende belastbaarheid van de „gemiddelde mens” Mimster Geertsema van Binnenlandse Zaken, die dit in een brief aan de ministers meedeelt heeft de colleges van b. en w. gevraagd ook gemeente-ambtenaren boven de zestig in de gelegenheid te stellen van de regeling gebruik te maken De werktijdbekorting kan geschieden dooi verlenging van de middagpauze ot dooi eerder vertrek. Onderwijzers vallen niet onder de regeling. Ook militairen vallen erbuiten, omdat het hier uitsluitend gaat om „personeel in burgerlijke rijksdienst”. RAWALPINDI. (Reuter) De nieuwe president van Pakistan Ali Bhoetto, heeft vandaag bekendgemaakt, dat hij binnen kort een bezoek aan China zal brengen. De leider van de Oostpakistaanse Awa- mi Liga sjeik Moedjiboer Rachman, zou uit zijn gevangenschap in West-Pakistan zijn ontslagen. Hij bevindt zich nu onder huisarrest” aldus meldde Radio-Pakistan vandaag. (Zie verder pagina 3) DAMESKAPSALON SPECIAALZAAK in PELTERIJEN TUBBERGEN. De tweede stemming voor ruilverkaveling in Tubbergen is gis teren uitgelopen op een enorm volks oproer. Een wachtmeester werd met een mes in de rug gestoken, acht andere agen ten alsmede drie burgers werden licht ge wond. De uitvaartmis zal op vrijdag 24 decem ber om drie uur 's middags worden opge dragen in de parochiekerk van de Aller heilige Drieëenheid, Korte Kleverlaan 1 in Bloemendaal. Daarna zal Godfried Bo mans naar zijn laatste rustplaats worden gebracht op het St. Adelbertskerkhof aan de Dennenweg, eveneens in Bloemendaal. De overledene is opgebaard in de rouwka pel van bet ziekenhuis Joannes de Deo. Waldheim kreeg elf stemmen, één ont houding, en drie tegen-stemmen. Hoewel de stemming geheim was, wordt aangeno men dat China zijn oorspronkelijke oppo sitie opgaf, en zich in deze derde stem- mingsronde onthield van een stem. (Zie verder pagina 3) Verwachting van het K.N.M.I. tot donder dagavond WASHINGTON. De 53-jarige Oos tenrijkse vertegenwoordiger bij de Vere nigde Naties, Kurt Waldheim, is gistera vond door de Veiligheidsraad gekozen als opvolger van secretaris-generaal Oe Thant. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Als eerste industrie in ons land gaat Hoogovens een automatisch geluidsmeetnet bouwen, dat ten doel heeft de fabrieksgeluiden te registreren en ver werken teneinde aan de hand van de verkregen gegevens de geluidsbestrijding, waarmee men op dit bedrijf reeds begon nen is, te perfectioneren. Bij Hoogovens is men ervan overtuigd, dat waar het hier in feite pionierswerk betreft, een flinke tijd van experimente ren ingecalculeerd moet worden, alvorens men tot waarneembare resultaten kan komen. De geluidsbedrijding gebaseerd op waarnemingen door het gehoor blijft ech ter onverminderd van kracht. Daarmee zijn reeds meerdere miljoenen guldens gemoeid. In de niet-industriële sector kent men zulk een geluidsmeetnet ook bij de lucht haven Schiphol. Bij Shell in Pemis wordt het geluid op twee plaatsen niet- automatisch ter plaatse geregistreerd. Deze nieuwe bijdrage aan de milieuver betering in de IJmond zal een investering van 250.000 van het Hoogovenbedrijf vergen. (Zie verder pagina 7). Tijdens de ook 's avonds geopend I WAGENWEG 146 HAARLEM TEL. 31 >5 29 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9 Radio en tv11 De Kleine Wereld 13 Weerrapport 13 Beeldverhalen 13 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport19 EDISONSTRAAT 5 IJMUIDEN TEL 1 42 32 J (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Een hevige gasexplosie in de kelder van een flatgebouw in de Parij- se voorstad Argenteuil heeft gisteren aan zeker tien mensen het leven geëist. Meer dan honderd bewoners moesten in zieken huizen worden opgenomen. Van 43 slacht offers waren de verwondingen ernstig. Gevreesd wordt dat nog verscheidene flatbewoners onder het puin bedolven zijn. De explosie gebeurde tijdens het etens uur, toen het merendeel van de negentig families, die in het gebouw woonden voor de maaltijd thuis was gekomen. De druk van de explosie was zo hevig, dat er mensen door de ramen van het flatge bouw naar buiten werden geslingerd. Kort voor het ongeluk had een bewoner de brandweer gewaarschuwd, omdat hij een sterke gaslucht rook. Enkele minuten na de komst van de brandweer deed de enorme ontploffing het gebouw schudden. Plafonds en binnenmuren stortten in. Al leen de buitenmuren zijn blijven staan. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. President Nixon en de Britse premier Heath hebben hun tweedaagse besprekingen in Bermuda ge ëindigd met de wederzijdse erkenning dat de relaties tussen de Verenigde Staten en Engeland ingrijpend zijn gewijzigd. In een slottoespraak zei president Nixon: „Nu Engeland op het punt staat toe te treden tot de EEG, zal er een nieuw Europa ontstaan zoals ook de Ver enigde Staten op weg zijn een nieuw Amerika te worden Het is van belang dat het nieuwe Europa en het nieuwe Ameri ka op constructieve manier blijven sa menwerken President Nixon heeft onder meer Kri tiek te horen gekregen van premier Heath over het Amerikaanse beleid in de strijd tussen India en Pakistan. Godfried Bomans werd op 2 maart 1913 in Den Haag geboren. De familie verhuis de kort daarna naar Haarlem. Hier door liep hij de lagere school aan de Cruquius- straat om vervolgens het einddiploma te behalen aan het Triniteitslyceum. Hij stu deerde daarna achtereenvolgens rechten in Amsterdam en psychologie in Nijme gen. Van 1945 tot 1951 was de heer Bomans redacteur van „Elseviers Week blad” en van De Volkskrant. Hij schreef voor De Volkskrant tweemaal per week een commentaar op de voorpa gina. De laatste jaren trad hij veelvuldig op voor de televisie. Zie voor een levens bericht en een in memoriam pagina 9. Veel bewolking met lijdelijk regen, maar later van het noord westen uit enkele opklaringen. Matige, aan de kust mogelijk krachtige westelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 6 graden, maxima on^e''e»r 8 graden. Al eerder is aan aandeelhouders meege deeld dat voor 1 juli van het volgend jaar geen ontslagen of afstotingen van bedrijfs onderdelen moeten worden verwacht, zo deelde mr. Olgers secretaris van de raad van bestuur ons vanmorgen mee. In het uiterste geval zouden bij Van Gelder nog 1300 van de 5800 overgebleven personeels leden ontslagen moeten worden. Specialis ten van Crown Zellerbach hebben Van Gelder inmiddels doorgelicht en met de conclusies uit het rapport kan Van Gelder zich in grote lijnen verenigen, aldus mr. Olgers. De hulp van Crown Zellerbach betekent dat de fusie met de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek Maastricht nu helemaal van de baan is. Zoals bekend raakten eerdere besprekingen daarover in een impasse, omdat Maastricht al te dras tisch wilde amputeren. Proost en Brandt, ook eerder bij fusiebesprekingen betrok ken, trok zich in een vroeger stadium al terug. (Zie verder pagina 17) De regering wacht op het resultaat van een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarvan het resultaat naar minister Boersma hoopt, binnenkort bekend wordt. „Ik hoop dat het meevalt.” De Sociaal-Economische Raad heeft ten aanzien van de handhaving van het mini mumloon geadviseerd geen strafsancties op te nemen. Maar minister Boersma acht het niet uitgesloten dat de SER daartoe tóch zal moeten besluiten, „al realiseer ik mij dat voor bepaalde categorieën bij voorbeeld het huishoudelijk personeel ontduiking moeilijk te achterhalen valt.” (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Van 1 januari af zullen AOW-trekkers, die ook nog rente trekken uit een vrijwillige ouderdomsverzekering niet langer in het nadeel verkeren door het betalen van loonbelasting. De minister van Financiën gaat per 1 januari de regel hanteren dat over deze rente, opgeteld bij de normale AOW- uitkering, niet meer de loonbelasting moet worden betaald volgens de tabel. In dat geval zijn de AOW’ers stukken nadeliger uit dan zij er beter van worden door die ouderdomsrente. Zo moest een AOW’er, die bijvoorbeeld f 1,80 aan rente uit een vrijwillige ouderdomsverzekering trok daarover opgeteld bij zijn AOW, bijna tien gulden loonbelasting betalen. Daaro ver zijn veel klachten binnengekomen bij het ministerie van Financiën, dat daar nu een einde aan heeft gemaakt. Dat de regeling er per die datum niet gunstiger op wordt met andere woor den dat deze rente uit de vrijwillige ouderdomsverzekering niet in aanmerking wordt genomen hangt samen met de technische aspecten van een wetswijzi ging, die daarvoor nodig zou zijn. Tijdens de enorme rel werden verkeers borden en lantaarnpalen vernield, straten opgebroken en vrachtwagens, die waren gebruikt om straten af te zetten, bescha digd. Vooral bij het invallen van de duisternis laaide de strijd tussen politie en boeren op die pas tegen tien uur ’s avonds luwde. Grootscheepse charges waren no dig om d® rust te herstellen. Oorzaak van de boerenopstand is het feit dat zij ernstige bezwaren hebben tegen de ruilverkaveling. Officieel zal de ze echter doorgang vinden, omdat van de 27 uitgebrachte stemmen 15 vóór en 12 tegen hebben gestemd en de niet-stem- mers. te weten 2926. geacht worden te hebben voorgestemd. Maar volgens de voorzitter van het stembureau de heer H Schoenmakers, zou de uitvoering van de verkaveling betwiifeld moeten worden gezien de heftige reacties (Zie verder pagina 2) Minister Boersma van Sociale Zaken deelde dit dinsdagavond mee aan de Tweede Kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het minimumloon, de minimum vakantietoeslag en een aantal sociale ver zekeringswetten. „Een verontrustende en te betreuren ontwikkeling”, vindt de minister, volgens wie ook een vrij groot aantal werknemers niet méér dan het minimumloon ontvangt. 4 Een Oostpakistaans kind kijkt door de prikkeldraadversperring om het vluchte lingenkamp „Salt Lake” in de buurt van Calcutta. Hoewel er al vluchtelingen naar Bangla Desj (Oost-Pakistan) zjjn teruggekeerd, durft het merendeel van de tien miljoen Oostpakistani’s in India het nog niet aan naar hun geboorteland terug te keren.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1