Onderzoek naar machtsconcentraties instituut politieke wetenschappen: TOPMENSEN VERDELEN DE VETSTE BAANTJES Veel minder dan 1300 Vuurzee in Ongerustheid over economie Vijfhuizen Winst Hoogovens 26 pet gedaald Technische Unie wil fusie met Stokvis ontslagen morris before you buy your real sheepskin coat. PBROl Gasparaplu Geen witte maar natte kerst AGENDA pagina 21 Verder in de krant ONTSLAGEN TE VERWACHTEN HET WEER Moedjiboer verwacht Gesprek tussen Bhoetto en Niet meer dan anders geen stakingsgeld 4 in metaal, Negers plasten op „blanke” W.C.: ihuur opgezegd Fheelhuids de tei 1» winter door-- L DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 43 Garantie van Van Gelder kerstdagen Autobedrijf KONING N.V. Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),Tel.(020)223596 viaamsJf weg,Haarlem.t^?4 32^ wenst U prettige FME eist van werkgevers: Plaatselijk regen Verschijnt dagelijks, beh, zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288.' Postbus 18. E Purol helpt tegen Injc^ie,^ Het woord is aan... IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze redactie economie) dealer official Tel. 11001 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Bloemstraat 34, IJmuiden - Tel. 15141 Showroom Vechtstraat 2 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s ROTTERDAM. Unie Beheer NV zonen een noodzakeljik geachte herstructurering van de technische groothandel in Nederland. Andere belanghebbenden bij deze groot handel zullen dan ook waar mogelijk in het overleg worden betrokken. Inmiddels zijn er echter aanwijzingen, dat de Duitse regering bereid is om de economie te gaan stimuleren. De heer Justman Jacop hoopt, dat deze maatrege len tegen 1973 effect zouden hebben op de Nederlandse export en daarmee op het geheel van onze eigen economie. De heer Justman Jacob zei dat uit studies is gebleken, dat op de toekomstige omvang en samenstelling van de arbeids markt zich in de komende jaren in toene mende mate een tekort zal gaan voordoen aan Nederlanders voor uitvoerende pro- duktiefuncties. „Dit is mede het gevolg van op zich verheugende tendensen als voortdurende stijging van het opleidings niveau en de toenemende belangstelling voor het algemeen vormend onderwijs.” Ook in het afgelopen jaar heeft Hoogo vens een beroep moeten doen op buiten landse werknemers. „Wil Hoogovens kun nen blijven produceren, dan blijven wij op z’n minst voor afzienbare tijd nog aangewezen op deze werknemers”. (Zie verder pagina 9). zelfbediening uincentrun^ j Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM De Amsterdam-Rotterdam Bank heeft verreweg de dikste vinger in de Nederlandse economische pap. Via zijn directeuren en commissarissen heeft de bank zo sterke banden met de overheid, werk geversorganisaties en kleinere bedrijven, dat hij onbetwist de invloedrijk ste instelling van ons land is. Amro’s president dr. J. R. van den Brink zou daardoor een van ’s lands machtigste, zo niet machtigste man op het economische vlak zijn. Technische Unie Beheer is een 51 pet. belang van Ogem nv. Bij Technische Unie werkten medio 1971 bijna 3400 personeels leden en bij Stokvis werkten eind 1970 2888 man. Met de vakorganisaties zal overleg worden gepleegd over de sociale Een en ander blijkt uit het voorlopige rapport dat is opgesteld na een onderzoek naar de „invloedsstructuren van politieke en economische elites in Nederland”. Het onderzoek werd uitgevoerd door een werkgroep van het instituut voor politieke wetenschappen aan de universiteit van Amsterdam. Het werd ter hand genomen na de uitlatingen van NKV-leider Mertens over zijn berucht geworden „200”. Het HAVANNA. (Reuter) Kapitein José Villa van het vrachtschip „Johnny Ex press”, dat vorige week door de Cubaanse marine is opgebracht, heeft bekend dat hij een agent is van de Amerikaanse Geheime Dienst (CIA). De Cubaanse premier Fidel Castro heeft dit gisteravond meegedeeld in een toe spraak van twee uur voor radio en televi sie. Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 23 Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Medische verzorging Kerkdiensten Films Schrijvende lezers Kunst Radio en tv Hitwijzer Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Sport Luidsprekers Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. RAWALPINDI. (AFP) De leider van de Oostpakistaanse Awami Liga, sjeik Moedjiboer Rachman, die gisteren uit ge vangenschap in West-Pakistan zou zijn ontslagen, zou, volgens goedingelichte bron, in het geheim naar Rawalpindi zijn overgebracht. De eerste gesprekken tussen de Pakis taanse president, Bhoetto, en Rachman zullen naar verwachting spoedig beginnen. Sjeik Moedjiboer, die al acht maanden in West-Pakistan wordt vastgehouden, ontvangt vandaag of morgen een delegatie van het Internationale Rode Kruis, die eergisteren uit Genève is aangekomen. (Zie verder pagina 3) 3 9 4 4 9, 17, 19 11 15, 17, 19 15 19 21 21 25 25 27 6 In nauwelijks twee uur tijds heeft een felle brand vannacht drie bedrij ven op het industrieterrein in Vijf huizen in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat groot alarm werd gegeven en de Haarlemse brand weer, die twee waterkanonnen inzet te, om assistentie werd verzocht. Dat gebeurde om kwart voor twaalf. De schade wordt voorlopig geschat op een een miljoen gulden. (Zie verder pagina 11). OGEM-Technische en R. S. Stokvis en onderzoeken de mogelijkheden voor fusie. Het onderzoek is gericht op UTRECHT. A. de Jong van de industriebond-NVV meent dat de perspek- tieven voor de werkgelegenheid bij Van Gelder aanzienlijk gunstiger zijn gewor den door de vergaande samenwerking met Crown Zellerbach. De bonden hebben de garantie gekregen dat tot juni 1972 geen personeelsleden zullen worden ontslagen. Als er dan al mensen moeten afvloeien, zal het in ieder geval om veel kleinere aantallen gaan dan waarover eerder dit jaar werd gesproken, toen zouden er 1300 weg moeten. Met de bonden zal dan bijtijds overleg worden gepleegd. De heer De Jong heeft ook de indruk, dat het aan de plannen voor de samen werking met Crown Zellerbach te danken is dat in september de beslissing om de papierfabriek in Apeldoorn te sluiten, is ingetrokken. DEN HAAG. De werkgevers in de grootmetaal en in de elektronische indus trie (FME) moeten in geen enkel geval toegeven aan pogingen van de vakbonden om per bedrijf het collectieve standpunt van de werkgevers te doorbreken. Dat eist de centrale FME-organisatie van haar le den, op straffe van het verspelen van aanspraken op de onderlinge steunrege ling, die voor 1972 f 11 per gestaakt manuur bedraagt De werkgevers mogen maximaal 4 per cent geven per 1 januari zolang er geen nieuwe cao grootmetaal is. Er mag niets veranderen in de arbeidsvoorwaarden, al dus een circulaire aan de leden, Per 1 januari mag er uit hoofde van het lopen de contract 3 percent worden gegeven aan cao-personeel. Daar bovenop adviseert de FME nog een reële verhoging van 1 percent. Normale periodieke en leeftijds- verhogingen kunnen gewoon worden be taald, aldus het FME-advies. De metaalbonden houden ernstig reke ning met het voeren van acties na 1 januari. Als het CAO-loze tijdperk zijn intrede doet. Om niet de kans te lopen door de werkgevers bij het voeren van acties via een kort geding voor de rechter te worden gesleept, hebben de metaalbon den mr. M. G. Rood te Amsterdam tot hun juridisch adviseur voor de komende acties benoemd. Verwachting van het K.N.M.1. tot vrij dagavond Veel bewolking met plaatselijk regen en hier en daar mist. Ma tige tot krachtige zuidwesteliike wind. Vanavond in het binnen land weinig wind Minimum temperaturen rond 3. maxima morgen ongeveer 9 graden. IJMUIDEN. Van januari tot en met september van dit jaar is de nettowinst van Hoogovens gedaald met 26,6 percent en teruggelopen van 127,4 miljoen tot f 93,5 miljoen, De bedrijfswinst in IJmui den daalde met 26,8 percent. Dit deelde drs. P. L. Justman Jacob namens het Hoogovenbestuur mee in een rede tijdens een kerstlunch voor het personeel van middag in Heemskerk. Hij zei, dat de algemene economische situatie reden tot ongerustheid geeft, doordat thans de neiging om door middel van protectionistische maatregelen de ei gen nationale belangen te beschermen, weer de kop opsteekt. De heer Justman Jacob zei blij te zijn met het in Washington gesloten akkoord, waarbij tevens de extra invoerheffing in de Verenigde Staten werd opgeheven. Juist deze heffing heeft Hoogovens grote schade berokkend. Hij hoopte, dat de EEG-landen, uitgaande van dit akkoord, tot een nauwere monetaire samenwerking zullen komen. De heer Justman Jacob verwacht een opleving van de Amerikaanse economie. Hiervan zullen de andere landen echter nog niet direct profijt trekken als gevolg van de relatief gedaalde waarde van de dollar, waardoor de export naar Amerika minder gemakkelijk is geworden. In Nederland ziet het bedrijfsleven zich geconfronteerd met een onrustbarende stijging van lonen en prijzen. „Langza merhand kan men zich afvragen of de grens van het incasseringsvermogen van de bedrijven niet is bereikt. Als bij het matigen van de loonstijgingen geen we zenlijke resultaten worden geboekt, zullen met name die bedrijven waarbij de loon kosten een belangrijk deel van de kosten uitmaken en die vanwege de internationa le concurrentie hun gestegen loonkosten niet op de prijzen kunnen afwentelen, een zeer moeilijke periode tegemoet gaan”, zo zei hij. De heer Justman Jacob gelooft dat het aantal werklozen in 1972 de 100.000 zeker zal overschrijden. Voor Hoogovens zal in 1972 waarschijn lijk de totale produktie zich kunnen handhaven, al voorziet de heer Justman Jacob ernstige moeilijkheden in een toch ook overwegend voor het particulier ge bruik werkende sector als de automobiel industrie. „Het gehele beeld van 1972 is, gezien de marktverwachtingen. voor Hoogovens dan ook somber.” ^vvvvvvvvvvvvvvvvvwvvv -Vvvvvvvvvvvvvvvvvvvv DEN HAAG (ANP). Omdat in hetI' gebouw van het Christelijk Insti- tuut in Johannesburg negers ge- I bruik hebben gemaakt van toiletten,I I; die alleen voor blanken bestemd', zijn, heeft de eigenaar van heti gebouw tegen februari 1972 de huur'j; I aan het instituut opgezegd. i Dominee C. F. Beyers Naudé, het hoofd i van het Christelijk Instituut, dat I; zich in Zuid-Afrika tegen de apart- I; I; heid keert, ziet zich nu genoodzaakt I; de bouw van het nieuwe oecumeni- I; sche centrum in Johannesburg te Ibespoedigen. I I; Deze nieuwbouw ten behoeve van het ;l Christelijk Instituut wordt voor het ;i grootste deel gefinancierd door de evangelische kerk in West-Duitsland. rVWVVWVVWVWVUWVVWVVWWVVWWWWVWVWVWWWWWI 1 DE BILT. Dit jaar geen witte of winterse Kerst. Niet in ons land, maar ook niet in driekwart deel van Europa, waar eenzelfde weertype heerst met nor male of bovennormale temperaturen. Morgen geeft een volgende depressie ons opnieuw regen en een toenemende wind. Tijdens de kerstdagen dringt wel licht iets koudere polaire lucht binnen met enkele buien. Wat de temperatuur betreft voor het kerstweer, ook in de wintersportcentra blijft de vorst- en sneeuwgrens ongewoon hoog boven de 2000 meter. weekblad De Nieuwe Linie gaat over het rapport op 19 januari een symposium beleggen. De werkgroep stelde vast, dat in Neder land een hecht netwerk van gemeen schappelijke benoemingen wordt opge trokken. In dat systeem krijgen invloed rijke personen belangrijke posities in verschillende bedrijven: ex-ministers of ex-staatssecretarissen als commissarissen bij bedrijven, directeuren of commissaris sen van het ene bedrijf als commissaris sen bij het andere. Op die manier, aldus de werkgroep, ontstaan „kanalen” tussen bedrijven on derling en tussen bedrijven en overheid die op zijn minst goed kunnen zijn voor de communicatie. De Amro-bank heeft via allerlei commissariaten de grootste invloed. Vaak hebben Amro-directeuren of commissarissen door commissariaten beslissende invloed in andere ondernemin gen. Het rapport duidt aan dat in dit net werk. waar de top van het bedrijfsleven elkaar de bal toepseelt, elke openbare controle onmogelijk is. Op politiek-econo- misch gebied worden de beslissingen niet door het parlement genomen maar door de mensen in het netwerk dat de onder nemingen zelf hebben gevormd. Er is geen democratische greep op. (Zie verder pagina 25). Deze Parisienne toont het nieuwste wapen tegen overvallers. Het is een paraplu met in het handvat een traan gasreservoir. Een druk op de knop is voldoende om het gas naar buiten te laten stromen. Mocht dit nog niet vol doende zijn, dan is de paraplu ook nog voorzien van een bijzonder scherpe punt. gevolgen van eventuele onvermijdelijk ge achte saneringsmaatregelen. Zij zijn in middels ingelicht omtrent de te voeren besprekingen. Wanneer de fusie een feit wordt zal het personeelsbestand in ieder geval moeten worden ingekrompen. Om hoeveel mensen het zal gaan is nog niet te zeggen. Pas in februari als het eerste deel van het on derzoek is afgerond, kan worden bezien wat de consequenties zullen zijn voor het personeel. Een gedeelte van de inkrim ping zal mogelijk via het natuurlijke verloop kunnen worden ondervangen. Maar hoogstwaarschijnlijk zullen er ook ontslagen moeten vallen. Dit deelde de heer A. G. Kruisinga, woordvoerder van de drie in het landelijk overlegorgaan groothandel samen werkende vakorganisa ties mee. De bonden zijn woensdagmiddag door de directie van de T.U. op de hoogte gesteldh. „Dit samengaan is bepaald geen fusie uit weelde maar een noodzakelijk stuk sanering” aldus de heer Kruisinga. Vol gens hem is de groothandelsbranche door de teruglopende conjunctuur flink in de moeilijkheden gekomen. (Zie verder pagina 25). Vrijdag 24 december a.s. zijn onze kantoren van 4 uur af gesloten. De directie Godfried Bomans: Het is waar, de dood kunnen wij niet ontgaan. Dat is ook niet erg. Want dan begint de grote logeer partij bij een gastheer die zo boeiend is dat de tijd volledig stil gaat staan en eeuwig wordt.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1