Gerard Voogd na zijn Cubaanse trip Kwart ton voor dravers Gr ote-Ker stpr ij s in NBB schorst drie spelers levenslang Fiat Stars organiseert sterk bezet toernooi Gyula Sax nog ongeslagen RECORD AANTAL REMISES IN SUIKERDAMTOERNOOI PIM JANSSEN TE VALLEN TEGENOVER ITALIË” „HONKBALTEAM DREIGT OOK WEG Ard Schenk start niet in nationaal kampioenschap voor influenza Moskou kandidaat Nijmegen Record-transfer voor Alan Ball Panathinaikos en Nacional Engelse bokser overleed in Wereldtijd Shane Gould spelen dinsdag Nederlands vaccin Joegoslavische bank sponsor Fischer-Spasski Japanse paarden op wisselslag d- zomerspelen 1980 SZ I 27 PREMIELOTING BIER BOTTEL- VERS J DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 zen Kinderhuisvest 37 Tel. 31 01 35 Het voetbalhuis van Haarlem A larmerend i i Sporthuis 1/N ALLEEN BIJ UW SLIJTER O LITERS O* IN DRAAGTAS g Ook Ook voor de slotmeeting op dinsdag- (Van onze basketbalmedewerker) ama- Uitslagen Limon Er was echter ook nog een andere re den waarom Voogd in staat werd gesteld om wat te grasduinen in Havana. Als ge delegeerde van de KNBSB heeft hij de vier dagen durende vergadering van de wereld- honkbalbond (FIBA) bzocht, waarop enkele knellende punten zijn besproken. Voogd: „Er komen nieuwe reglementen voor wat betreft de amateurstatus van een honk baller. Dat is een probleem dat wel bij de meeste sportbonden speelt, maar het be langrijkste is dat het in de toekomst mo gelijk wordt dat een profspeler weer ama teur kan worden.” Alarmerende taal van Voogd, die nog wel een mogelijkheid ziet om de drenke ling een reddingsboei toe te werpen. Hij stelt: „Er zal een goed samenspel dienen te komen tussen de nieuwe coach, wie dat dan ook mag worden, en de begeleidings- Van der Sluis leverde met Drost een overwegend flankspel-duel waarin de jon ge Fries wel voordeel bereikte. Het sterke verdedigen van de Amsterdammer maakte dat ook deze partij in een puntendeling eindigde. 1. 3. finale op 2e kerstdag tegen niemand min der dan Clermont Ferrand. De Franse dames bereikten vorig seizoen de finale van de Europa-Cup. Vermaardste speel ster van deze ploeg is de ook in ons land bekende Chazalon. Op de uitnodiging van de Westduitse basketbal bond om na de kerstdagen als oefenpartner van de natio nale Duitse ploeg te fungeren kon The White Stars helaas niet ingaan. HOC komt vanavond nog voor de com petitie binnen de lijnen. In Amsterdam moet dan aangetreden worden tegen Wils kracht. Voor HOC, dat het zonder de ge schorste Joke de Leth moet stellen een uiterst lastige opgave. Meestergreep 3e ronde: Riesenkamp— Cordier 2-0., SanirsadDe Boer 1-1., Jan senDe Groot 2-0., LimonBiscons 1-1., Schmutz Birnmann 0-2 MONTEVIDEO Panathinaikos en Na cional zullen de tweede wedstrijd van de finale om de wereldbeker dinsdag spelen in het Centenario station van Montevideo. Dat is woensdag door Nacional-officials besloten. Er is een tijd lang sprake van geweest, dat de wedstrijd in Buenos Aires zou plaatsvinden. De eerste wedstrijd tus sen Panathinaikos en Nacional eindigde eerder deze maand in een gelijkspel: 1-1. AMSTERDAM. In verband met zijn studie en voorbereiding op het examen fysiotherapie, dat hij op 10 januari aan staande moet afleggen heeft Ard Schenk aan het dagelijks bestuur van de KNSB het verzoek gericht vrijgesteld te mogen worden van hei deelnemen aan de Neder landse a-kampioenschappen op 8 en januari te Deventer Dit verzoek heeft het dagelijks bestuur van de KNSB ingewil ligd. De bond is van mening, dat de toekomstige maatschappelijke positie van Ard Schenk prevaleert boven het Neder lands kampioenschap. (Van onze sportredactie) HAARLEM Gerard Voogd (60 jaar) heeft als enige Nederlander de wereldkampioenschapen honkbal in Cuba bijgewoond. Zo heeft hij als voorzitter van de Stichting Sport Initiatieven Haarlem alvast contacten gelegd voor de van 1 tot 8 juli te houden Haarlemse honkbalweek, waar voor hij gedurende zijn maand omvattende trip ook de Nederlandse An tillen bezocht. Voogd: „De komst van de Antillen naar de honkbalweek is nu wel zeker. Ik heb een onderhoud gehad met de minister van Sport, die een post op de rijksbegroting heeft uitgetrokken om het Antilliaanse team financieel in staat te stellen om naar Nederland te komen”. De levenslang uitgesloten spelers zijn van Een Eerder toonde de Russische hoofdstad belangstelling voor de spelen van 1976. Het IOC-Congres van Amsterdam in 1970 wees deze echter toe aan Montreal. binnen de NBB is evenals bij andere bonden het aantal strafzaken de laatste tijd onrustbarend gestegen. Via een krachtig ingrijpen van de Straf en Ge schillencommissie wil de NBB thans een einde maken aan deze excessen. DEN HAAG. De premie in toto nummer 18 ten bedrage van 174.657,— is ten deel gevallen aan de houder van het formulier U 2166856. die nu aan prijs en premie in totaal bruto f 184.733,40 ont vangt. Voogd: „De Italianen hadden voor dit toernooi zelfs een Cubaanse coach aange trokken. Bovendien waren zij al veertien dagen voordat de wedstrijden begonnen in Cuba aanwezig om wat te acclimatiseren. Italië heeft momenteel een bedrag van vier ton tot zijn beschikking om de honk- balsport weer op een wat hoger peil te brengen. Dat staat wel in schrille tegen stelling tot de 20.000 guldentjes die de KNBSB heeft. Bovendien is Italië in Cuba een begrip geworden. Dat blijkt ook wel uit het feit dat Cuba wel naar Nederland wil komen als het daar meteen daarna een trip naar Italië aan vast kan koppelen. Dat zegt toch wel wat. Als wij internatio naal verbinding willen houden met de rest van de toonaangevende honkbalnaties dan zullen wij in de toekomst toch niet weg kunnen blijven van dergelijke evenemen ten. Anders vallen wij binnen enkele ja- ren ook tegenover een land als Italië vol komen weg” Een klassiek duel tussen Baba Sy en Kuyken werd na 23 zetten verrassend remise gegeven Nog sneller deden Gant- warg en Koeperman het, die binnen één uur in 17 zetten de punten deelden. Internationaal vijfde ronde: Smeenk- -Jnbal 0-2. LONDEN Dt Engelse middenvelder Alan Ball, die 53 maal voor het Engelse elftal is uitgekomen, is voor een record- transferhedrag van 220.000 pond sterling (zo’n 1,85 miljoen gulden) overgegaan van Everton naar Arsenal De 26-jarige aan voerder van Everton zal maandag al voor zijn nieuwe vereniging uitkomen tegen Nottingham Forest. Op nieuwjaarsdag zal hij met de „Gunners” tegen zijn oude club spelen w De tips: 1. Dodge-prrjs: 1. Hinde; 2. Harold Signal; 3. Imperatrice. Outs: Hanover D. 2. Toyotaprijs: 1 Jolanda Z; 2. Janny v. Al- kestis: 3. Johnny Again Outs: Jimmy Boy. 3 Daffodll-prijs: 1. Iliona Marijke; 2 Irnka Way; 3.11ovler Outs: Joan Hollandia. 4 Plymouth-prijs: 1. Gina; 2 Interest; 3. Ho ney Six. Outs Granda. 5. Datsun-prijs: 1. Impie Hanover; 2. Irresis tible; 3. Hermien Outs: Hans Hollandia. 6. Goed Uiteinde-prijs: 1. Gehade Hollandia; 2. George van Rhea: 3. Ereprijs. Outs: Fabiola Kitty. 7. Rolls Royce-prijs: 1. Ivonne Hanover: 2. Jacob R; 3 Idas Outs: Joyce. 8. Buick-prljs: 1, H. Bond; 2. Gratie Norton: 3. Ideal Buitenzorg Outs: Horse L. 9. Datsun-prijs: 1 Harrovo; 2. Ivoor S; 3. Iria Way Outs- Jolly Jumper allen gestraft voor het toebrengen lichamelijk letsel aan de arbiter spelers van Koejake ditzelfde deden in wedstrijd tegen JRC Boxtel, terwijl twee spelers van Koejake dit zelfde deden in Leiden bij de wedstrijd KoejakeSigi. Een derde speler van de thuisclub liep hier een schorsing van twee laar op HAARLEM. Het overladen basket- balprogramma van de laatste maanden weerhoudt de topploegen er niet van ook met de kerstdagen weer in toernooien aan te treden. Zo gaan Levi’s-Flamingo’s en Mars Energie Stars naar Amsterdam om uit te komen in het toernooi van Fiat Stars. Vierde deelnemer is het College team van Sewanee uit Tenessee. De tips: 1. Hulsttak-prijs: 1. Jungfrau W; 2. Johny Walker; 3 Jerolimo Outs: Judge Olivier. 2. Grote Kerst-prïjs: 1. Irish Kan; 2. Hea Al- kestis VE; 3 Hazleton B. Outs: Ereprijs. 3. Grote Kerst-prijs II: Flamingo Six; 2. Eber- dine TH; 3 Treize F. Outs: Quarteron II. 1. Keistman-prijs1. Hans; 2 Iris van Buren: 3. Ixion Mars. Outs: El Cid d’Aster 5. Mistletoe-prijs ie afd.: 1 Granda; 2. Han nibal; 3. Hilda O Outs: Generlque Belwln. 6. Kerstklokken-prijs: 1. Ida de Mercelle; 2. Isnathan; 3 Gretchen W. Outs; Hans Hollandia. 7. Mistletoe-prijs 2e afd.: 1. Hansi Buitenzorg: 2. Hertogin v Gelre: 3 Gieteling S Outs: Ga- 9. Kerstbout-prijs: 1. Import N; 2. Ida S; 3. Guy Nathan H Outs: Gravin v. d. Golf. 10 Kerstspar-prijs: 1. Julia B; 2. In Petto; 3. Indicator S Outs- Jantine D BELGRADO. Een Joegoslavische bank wil optreden als sponsor van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Robert Fischer en Boris Spasski. Dit heeft de directeur van de bank, de heer Basaraba, woensdag in Belgrado verklaard. De belangstelling voor deze schaakwedstrijd is in Joegosla vië zeer groot. Verscheidene plaatsen wil len als gastheer optreden. Men heeft nu besloten op 24 december in Belgrado een vergadering te beleggen met alle belang hebbenden. Een boeiende en ingewikkelde partij speelden Hermelink en Schotanus. De laatste kreeg aanzienlijk voordeel. Bij de noodzakelijke verbreding van de positie had Hermelink nog net voldoende verde digende mogelijkheden om remise te be reiken. TOKIO Japan heeft vaccin uit Ne derland geïmporteerd om een aldaar on der de ren- en springpaarden uitgebroken influenza te bestrijden. Deze ziekte van het type a-2 heeft inmiddels bijna 800 paarden aangetast. De Japanse bond be raadt zich momenteel over het al of niet uitstellen van de rennen, die voor de rest van de maand op het programma staan. In Nederland heeft men met deze ziek te, die overigens niet kwaadaardig is, maar zeer snel kan opkomen, ervaring opgedaan in 1965. Toen zijn de koersen bijna drie weken stilgelegd en moest zelfs de Grote Prijs der Lage Landen worden geannuleerd wegens een heersende epide mie. Sindsdien is voor alle paarden inen ting verplicht gesteld. Men vermoedt in Japan, dat het virus is overgedragen door vijf onlangs uit Nieuw Zeeland geïmporteerde paarden. Het Ne derlandse vaccin is voorlopig voldoende voor de inenting van ongeveer 200 dieren. GRONINGEN De Hongaarse mees ter Gyula Sax is er woensdag in de derde ronde van het Europees jeugdschaakkam- pioenschap in Groningen in geslaagd zijn score op honderd percent te houden. Hij versloeg de Bulgaar Velikov. Na twee achtereenvolgende nederlagen won de Ne derlandse jeugdkampioen Roy Dieks van de Belg Luminet. De Groninger Christo- foor Baljon verloor, met zwart, van de Russische meester Gorchakov. GERARD VOOGD commissie. Er moet vooral meer overleg komen om tot een gerichte aanpak te ge raken”. Dat de (vooral financiële) faci liteiten daarbij niet gering kunnen zijn wordt geïllustreerd door het verhaal dat Gerard Voogd vertelt over de „Staats- amateurs” van wereldkampioen Cuba. „De resultaten van het Cubaanse negental wor den door de regering beschouwd ais regel rechte propaganda voor het land. De re gering heeft de honkballers op een bepaald voetstuk geplaatst. De spelers worden met de nodige égards omgeven en eten ook iets beter dan de gewone burger. Op een gegeven moment moet ook alles wijken voor de honkbaisport. Het toernooi, waar aan tien negentallen deelnamen, werd in vijf plaatsen gespeeld, waarvoor het beste materiaal werd ingezet dat voorhanden was. Om de spelers te vervoeren werden splinternieuwe autobussen van Tsjechi sche en Russische makelij gebruikt. De sport is bijzonder populair op het eiland.” De finale, waarin Cuba zijn titel prolon geerde door Colombia met 3-0 te verslaan, werd door 65.000 toeschouwers bij ge woond”. Bovendien spraken 59 landen zich er voor uit om honkbal tot een Olympische sport te verheffen. In de verre toekomst zit dat er ook wel in. Voogd verklaart: „In ’76 worden de Olympische Spelen in Mont real gehouden. De Canadese afgevaardigde zal voorstellen om het honkbal op deze spelen als demonstratiesport te laten fun geren, zoals dat in München 1974 met het badminton gebeurt”. Belangrijker voor Nederland was echter dat Voogd in Cuba nog eens pijnlijk met het feit werd gecon fronteerd dat Nederland zijn toonaange vende positie in Europa op honkbalgebied binnen afziebare tijd dreigt te verliezen. De voorgeschiedenis is bekend: er waren niet genoeg financiën (vooral de loonder ving van de spelers die mee moesten ging te veel in de papieren lopen) en na het fiasco van de WK in Colombia in 1970 besloot de KNBSB om niet deel te nemen Concurrent Italic! waar met name de fi nanciële facility *n voor de honkbaisport beduidend hoger liggen, ging wel en er was de Italianen geen moeite te veel om ook tijdens dit toernooi weer veel op te steken. avond (6.00 uur) zijn de tien draverijen vrijwel alle tot het maximum bezet. Ver scheidene paarden nemen deze avond de finitief afscheid van de baan. Enkele daar van wagen nog een poging in de inter nationale Goed Uiteinde-prijs, doch on danks hun capaciteiten zullen zjj niet op gewassen zijn tegen het vinnige Bever- wjjkse duo Ad Pools Gehade Hollandia. De merrie steekt in een geweldige vorm. Bij haar laatste zege passeerde haar totaal gewonnen bedrag de halve ton reeds. Cuba belooft derhalve een aantrekke lijke invitatie te worden voor de Haar lemse honkbalweek. Naast de Cubanen komen opnieuw de Sullivans en een nieu weling de Pontoms uit Alaska, die in de zelfde amateurleague uitkomen als de Sullivans. Naast dit superdrietal wordt de deelnemerslijst gecompleteerd door de Ne derlandse Antillen, Italië en ons nationale team, dat tegen de eerste drie uitgenodig de teams nog kanslozer is dan het in voor gaande toernooien al was. Voogd echter: „Wij hebben ernaar gestreefd om min of meer gelijkwaardige tegenstanders te creëren. Dat is ook het aantrekkelijkste voor het publiek. Wij hebben dus nu drie teams die duidelijk de sterkste zijn» maar toch wel aan elkaar gewaagd blijven. Dat geldt ook voor Italië, Nederland en mis schien de Antillen. Dat Nederland daarbij opnieuw een pak slaag krijgt van een team als de Sullivans is niet zo vreselijk. Als Ajax tegen Telstar voetbalt dan zal Tel star ook wel verliezen, maar dat neemt niet weg dat het publiek daar toch wel sportief genoegen aan zal beleven. In de praktijk zijn dat vaak de aardigste wedstrijden" SYDNEY De 15-jarige Australische zwemster Shane Gould, die sinds enkele weken alle wereldrecords bezit op de vrije slag nummers van 100 tot en met 1500 meter heeft zich ook ontpopt als een wisselslagzwemster van wereldformaat. In Sydney noteerde zij op de 400 meter wisselslag een tijd van 5.09.3 waarmee zij slechts 4.6 seconden boven het wereldre cord van de Amerikaanse Claudia Kolb bleef. De Gambiaan Faal speelde een goede partij tegen Hisard. Hij kwam in de aanval, kreeg het beste van het spel. Verder liet de Fransman het niet komen. De standen zijn: Grootmeestergroep Gantwarg 8 punten. 2 Andreiko 7 Baba Sy 6 jeugdkampioenschap Goudt-Schaverdain 0-2., 2-0. JoesoefMetsjanski (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. De Straf- en Geschil lencommissie van de NBB, die de afgelo pen maanden in het middelpunt van de belangstelling stond naar aanleiding van de zware staf aan de Levi’s-speier Ger hard Sehreur, heeft opnieuw de aandacht op zich gevestigd. De commissie schorste de afgelopen week drie spelers voor het leven. NIJMEGEN In het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis is woensdagmorgen de En gelse amateurbokser Peter Parker (24) overleden. Parker zakte zaterdagavond na een gevecht tegen de Westduitse half- zwaargewicht Peters in Kleef bewusteloos in elkaar. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis in Kleef gebracht waar men onder meer een hersenbloeding consta teerde. Men achtte vervoer naar het beter uitgeruste Radboudziekenhuis in Njjmegen noodzakelijk. Parker was echter niet meer te redden. Hij laat een vrouw en een kind achter. Parker was een vooraanstaande teurbokser in zijn land. Hij deed in het begin van de maand onder meer mee aan de wedstrijd EngelandOost-Duitsland in Bournemouth. LAUSANNE. Moskou heeft zich, vol gens een melding van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), officieel kandi daat gesteld voor de organisatie van de Olympische zomerspelen van 1980. Moskou is de eerste stad die zich bij het IOC heeft aangemeld met het verzoek de spelen van 1980 te mogen organiseren. AMSTERDAM. Een record-aantal van zes remises heeft de vijfde ronde van het Suikerdamtoernooi woensdag in Am sterdam ipgeleverd. Dit zou de indruk kunnen wekken dat de spelers in de grootmeestergroep er een rustig dagje van hebben gemaakt. Dat was echter aller minst het geval Deze ronde had zelfs bijna een sensationeel verloop gehad door een nederlaag van Andreiko. De wereld kampioen viel in de partij tegen zijn landgenoot Tsjegolev massaal over het centrum aan toen hij in het middenspel verrast werd door een geraffineerde dam- combinatie Die dam kostte Tsjegolev we- iswaar drie stukken, maar was dat meer dan waard. SJechts met de grootste moeite kon Andreiko de dam afnemen met schijfverlies Het eindspel van vii* tegen vier stukken resulteerde in een oositie van een dam en drie stukken vooi Tsje golev en eer. dam en één stuk voor Andreiko. De oud(jwereldkampioen zag net geen kans deze stand in winst om te zetten. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM. Met een kwart ton aan prijzen is de Grote Kerst-prjjs op tweede kerstdag (1.30 uur) de laatste grote finan ciële prooi voor de dravers. De animo voor deze kerstsurprise is dan ook enorm groot. Niet minder dan 34 paarden treden hier voor aan. Zij zijn verdeeld over twee se ries, waarvan de vijf best geplaatsten overgaan naar de finale. Vooral de Hil versummer Manus Bouwhuis heeft beste papieren om zijn al zo goede seizoen nog beter te maken. Hiervoor moeten zorgen Hea Alkestis VE en Eberdine TH, die vrij zeker tot de beslissende rit zullen door dringen. Of beide paarden echter vol doende reserves hebben om ook in de fi nale weerstand te kunnen bieden aan de absolute top is aan twijfel onderhevig. Jan Wagenaar jr stuurt in de finale Fla mingo Six, die bij een zege op de tweede plaats komt van de meest winnende paarden. Zijn serie met 18 paarden zal hij vermoedelijk niet kunnen winnen, maar in het veel kleinere finale-veld zijn de kansen voor hem beduidend beter. Grootmeestergroep 5e ronde: Herme linkSchotanus 1-1, V.d. SluisDrost 1- 1., Baba SyKuyken 1-1, TsjegolevAn dreiko 1-1., KoepermanGantwarg 1-1., FaalHisard 1-1.. Tot nog toe was Martin Peters de duurste voetballer van Engeland Hii ging van West Ham United over naai Totten ham Hotspur voor een bedrag van 200.000 pond sterling in maart 1970. Meestergreep 1 De Boei 5. 2 Birnmann en lansen, allen 4 pnt. Internationale jeugdgroep: 1. Metsjanski 7, 2. Goudt en Smeek beiden 6 punten. Het toernooi gaat van start op tweede kerstdag om 20 uur in het Frans Otten- stadion. Op de eerste dag wordt de wed strijd tussen de Amerikanen eh Levi’s gespeeld, terwijl Fiat Stars en Mars Ener gie Stars elkaar daarna ontmoeten. Het toernooi wordt maandag en dinsdag voortgezet. De goede resultaten van The White Stars zijn in het buitenland niet onopge merkt gebleven. Tijdens de komende kerstdagen gaat The White Stars naar België. Op eerste kerstdag is Maccabi Tel Aviv de tegenstander. Wordt deze wed strijd in winst omgezet dan wacht de V v

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 27