Voorwasmiddelen nutteloos VEEL KRITIEK OP WETSONTWERP LIJKBEZORGING Onderwijsplannen blijven ongewijzigd Hulp DRUGGEBRUIK OP SCHOLEN TOEGENOMEN hensen NZH-koffiehuis wordt gedemonteerd Oppositie stemde tegen schuilplaats kost 14,2 mln Ongelukken op de weg een epidemie voor oorlogsslachtoffers Onderzoek naar tegenover het monetair akkoord VERGELIJKEND WARENONDERZOEK Onderzoek van twee criminologen: TWEE DODEN BIJ BOTSING Dr. Veringa niet terug als KVP- fractieleider Kamer argwanend Twee overvallen: buit f 5700 Zwijgen op het spreekgestoelte \mag niet 2 FOSFATEN REGERING: DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 (Van onze Haagse redactie) Grondwetswijzigingen Financiën Nieuwe leningswet (Van onze parlements redactie) DEN HAAG Vijf linkse opposi tiepartijen in de Tweede Kamer heb ben woensdag geweigerd hun steun te geven aan de onderwijsbegroting. PvdA, D’66, PPR en CPN stemden eendrachtig tegen de begroting uit protest tegen de bezuinigingspolitiek van de ministers Van Veen en De Brauw. Zij konden echter niet ver hinderen dat de beide ministers hun begroting ongewijzigd door de Kamer kregen, iets waarvoor de bewinds lieden de gelukwensen van vele poli tici in ontvangst mochten nemen. DEN HAAG Proeven in de laboratoria van het TNO, uitge voerd in opdracht van de Stich ting Vergelijkend Warenonder zoek, hebben opzienbarende resul taten opgeleverd over het nut van sommige soorten wasmidelen. Vol gens de onderzoekrapporten kan men maar het beste in de was automaat een gewoon witwasmid del gebruiken voor voor- en hoofd was. Dat is het goedkoopste en het schoonst. iVWlAAAJWlAAAAAAAAAA/UV^AJWVWlAAAAAAAA^UWLAAAAAAAAAAAAAAAJlAAAAAJiAAAAA/WlAAAAflAAAAAAAAAAJVlAJlAAJV^AAAAA/UlAAAAAAAA/KAAAAAA VUtAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ Bij ADVERTENTIE PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM 0 specialist In vakktedlng DEN HAAG. Ruim eenvijfde van de middelbare scholieren heeft dit jaar wel eens drugs gebruikt. Dat is bijna twee keer zoveel als in 1969. Ruim 73 percent van deze scholieren heeft alleen hash of marihuana gerookt, waarvan 14 percent regelmatig. Ruim 33 percent van de hasj- gebruikers is daarmee het laatste half jaar gestopt. Dat is ongeveer tien percent meer dan twee jaar geleden. Wethouder Lammers (Stadsontwikkeling) zei dat de gemeente niet verder wil gaan dan deze kosten en daarom ook geen actief beleid zou voeren om het koffiehuis herbouwd te krijgen. Het gemeentebestuur zou slechts een geïnteresseerde gespreks partner zijn voor particulieren of organisaties die de herbouw geschat op 2 mil joen voor hun rekening willen nemen. AMSTERDAM Het Noord-Zuid-Hollands Koffiehuis bij het Centraal Station in Amsterdam, dat moet wijken voor de metrobouw, zal niet zonder meer worden ge sloopt, maar zorgvuldig worden gedemonteerd en opgeslagen. De Amsterdamse ge meenteraad ging woensdagavond akkoord met een hiertoe strekkend voorstel van B. en W. De kosten geraamd op 200.000 zullen door de gemeente worden betaald. i i i DEN HAAG. De kosten van het lande lijk onderzoek naar schuilgelegenheid in woonhuizen, zich uitstrekkende over de jaren 1968/1972, worden thans geraamd op 14,2 miljoen gulden, inclusief de ver werkingskosten. Oaarvan is tot nu toe een bedrag van rond tien miljoen gulden uitgegeven. In het antwoord zegt minister Geertsema dat het rapport van een werkgroep van de technische hogeschool Twente over de gevolgen voor Nederland van een be perkte aanval met kernwapens thans wordt bestudeerd. Het rapport zal kri tisch worden geanalyseerd, zo blijkt uit het antwoord. De Kamer ging akkoord met de Le- ningwet 1971. Deze wet geeft de minister van Financiën machtiging staatsleningen tot een maximum van 3 miljard aan te gaan. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) trok tijdens Aan dit blad ontlenen wij het vol gende: Voorwasmiddelen hebben helemaal geen nut. Ze halen de vlekken er min der goed uit dan biologische totaalwas- De vandaag gepubliceerde bevindin gen van de stichting zjjn vervat in een met tabellen en schema’s doorspekte brochure. Een eenvoudige samenvatting staat in het blad „Koopkracht” van het Consumenten Contact Orgaan, één van de deelhebbers in VWO. het korte debat zijn amendement in. Dit bevatte het voorstel in de wet geen maxi mumbedrag op te nemen. De Kamer keurde met algemene stem men de gelijktijdige bijstelling goed van AOW, AWW, minimumloon en vakantie bijslag en enkele andere voorzieningen aan de hand van de loonindexering. In het wetsontwerp wordt de mogelijkheid geopend dit op 1 januari en 1 juli van elk jaar te doen Dat blijkt uit een onderzoek, dat de Groningse hoogleraar in de criminologie, prof. W. Buikhuisen en zijn medewerker drs. H. Timmerman in 1971 onder middel bare scholieren hebben verricht. Een ver slag van het onderzoek is opgenomen in het Nederlands tijdschrift voor criminolo gie. middelen. En bij gebruik van een voor- wasmiddel wordt de was ook niet zo wit als anders. „Koopkracht” vaart fel uit tegen de wasmiddelenfabrikanten, die volgens Het Rode Kruis heeft een medisch team van zes personen geformeerd dat gedurende twee maanden chirur gische hulp zal gaan verlenen aan gebruikers daarvan was dit jaar 17,3 per cent, twee iaar geleden: 12,9 percent. Het laatste halfjaar hield 41,7 percent van de LSD-gebruikers daarmee op (1969: slachtoffers van het conflict India- Pakistan. Op de foto een beeld van het prepareren van de veelomvatten de medische uitrusting, die ter be schikking is gesteld door het ministe rie van Defensie. Het team zal deze uitrusting meenemen. Aldus de ministers Drees, Stuyt, Lang- man en Boersma in antwoord op vragen van het Kamerlid Imkamp (D66) over de toename van het aantal verkeersongeval len in ons land. Uit het antwoord blijkt, dat ongeveer eenzesde deel van de chirur gische bedden in de ziekenhuizen wordt in beslag genomen door de verkeersslachtof fers. s t i 1 1 i i i Gewone wasmiddelen: fosfor (aanwe zig in fosfaten), uitgedrukt in een per centage van het gewicht gewone was middelen: Albimatic 7,3, Dixan 8,6, Dob- belman 7,4, Hemax-o-matic 5,5, Persil 9,8, Radion 7,8, Rhenomatic 7,4, Skip 7,5, Sunil 7,8. Swift-o-matic 7,6, Witte reus 6,6. <3 r r c i I t r (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. De K.V.P.-fractieleider In de Tweede Kamer, dr. G. H. Veringa, treedt als zodanig af. Hij wordt per 1 februari lid van de Raad van State als opvolger van prof. Romme, die 75 jaar is geworden en tot minister van Staat is benoemd. Oud-minister dr. Veringa is nog herstel lende van een zware maagoperatie. Hij is fysiek niet in staat het fractieleiderschap van de K.V.P. te vervullen. Verwacht wordt dat de plaatsvervangend fractielei der, mr. F. Andriessen, als zijn opvolger zal worden gekozen. Het druggebruik blijkt zich volgens de onderzoekers in Nederland niet in ongun stige zin ontwikkeld te hebben. Zij menen dat het druggebruik wel eens op weg zou kunnen zijn naar het verzadigingspunt, dat vooral in de grote steden al aardig wordt benaderd. Veel jongeren zouden drugs alleen hebben gebruikt bij wijze van experiment. Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) heeft dit woensdagavond aan de Tweede Kamer meegedeeld In antwoord op vra gen van de Kamerleden Nooteboom en mej. Goudsmit (beiden D’66). Voor het verlenen van rijksbijdragen in de bouw kosten van schuilplaatsen Is een bedrag van 23,3 miljoen beschikbaar gekomen, waarvan thans 17,1 miljoen gulden is uitgegeven, terwijl voor f 2,5 miljoen verplichtingen zijn aangegaan. SCHOORL. Een ernstig verkeerson geluk bij Schoorl heeft woensdagmiddag het leven gekost aan de 51-jarige J. A. Schouten uit Leidschendam en de 41- jarige mevrouw C. A. Rodewijk-Zand uit Den Helder. Het zoontje van de omgeko men vrouw en haar schoonmoeder wer den bij dit ongeluk respectievelijk ernstig en licht gewond. De economische schade als gevolg van verkeersongevallen in ons land wordt ge raamd op een bedrag van twee miljard gulden per jaar. Bij benadering kan de helft van dit bedrag worden toegeschre ven aan het verlies van arbeidsproduktie van de slachtoffers (schade door dood, blijvende invaliditeit, schade als gevolg van arbeidsongeschiktheid). De oppositie zag woensdagmiddag al haar pogingen om de regeringsplann'en wat om te buigen door de fracties van K.V.P., A.R.P., C.H.U., V.V.D. en DS’70 getorpedeerd. Hun vijf moties en 20 amendementen liepen stuk op de steun die deze regeringspartijen de beide minis ters gaven voor hun plannen tot school- geldverhoging, vermindering van het aan tal lesuren bij het voortgezet onderwijs tot 30, taakverzwaring van de vormings- leiders, vergroting van de groepen bij het lager beroepsonderwijs en verhoging van de collegegelden. DEN HAAG. Ongeveer tien percent van de totale ziekenhuiscapaciteit wordt benut voor de behandeling en verpleging van ongevalspatiënten, waarondei begre pen verkeersslachtoffers. „De ernst van de verkeersongevallen-epidemie kan geens zins worden ontkend. Uit de cijfers blijkt, dat de sterfte, ziekte en invaliditeit ten gevolge van verkeersongevallen een ern stig probleem vormen. ontruimen van graven, waarvoor in het verleden grafrechten verleend werden, wordt onjuist genoemd. Ook blijkt ernstig bezwaar te bestaan tegen de mogelijkheid van het alsnog cremeren van stoffelijke resten, die na ruiming van een graf wor den opgegraven Ook de in het ontwerp neergelegde mogelijkheid tot het bestem men van lichamen van bijvoorbeeld on- vermogenden voor ontleding in een uni- versiteit ontmoet veel kritiek. Bio-programma’s op de wasauto maat maken bij de huidige wasmiddelen niets uit voor het wasresultaat. De onderzoekers testten dertig mer ken en soorten wasmiddelen. Prijs zo wel als wasresultaten in aanmerking nemend, konden zij geen enkel groot merk aanbevelen. Na hasjiesj zijn amfetaminen en LSD de populairste middelen. Het gebruik daarvan is ten opzichte van twee jaar geleden ongeveer gelijk gebleven. Dit jaar gebruiger daarvan was dit jaar 17,3 per- nen (in 1969: 13,7) en 11,7 percent LSD (in 1969: 12,3 percent). Amerikaanse sportieve overall. Met of zonder sporthemd/sportjack te leveren. Kleuren: wit, blauw, khakl en groen. Maten: 46 t/m 58 EINDHOVEN/AMSTERDAM. twee overvallen gisteren is 5700 buitge maakt. Een man met een nylonkous over het hoofd roofde woensdagmiddag bij een overval op een bijkantoor van de PTT in Eindhoven ruim 4000. Hij bedreigde één van de twee lokettistes met een pistool en ontving een bak met bankbiljetten. De overvaller was ongeveer 35 jaar en sprak gebroken Duits. Drie mannen, vermoedelijk buitenlan ders, overvielen het bijkantoor van het ziekenfonds AOZ in de Van Hilligaert- straat in Amsterdam. De kantoorbeheer- der werd beschoten met een traangaspis tool. De buit was circa 1700 gulden. DEN HAAG De bijzondere com missie uit de Tweede Kamer, die de behandeling van het wetsontwerp op de lijkbezorging voorbereidt, heeft veel kri tiek op dit ontwerp ontvangen, niet alleen van particulieren maar ook onder andere van de „Stichting Nederlandse Centrale voor het Begrafeniswezen”, van een aan tal kerkelijke gemeenten en van de „De- putaten bij de Hoge Overheid van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland”. Biologische totaalwasmiddelen be vatten enzymen. Daarom zijn ze wel eens nuttig voor wasgoed met bloed en eiwitvlekken. Ze wassen echter meestal niet zo wit als een gewoon was middel, zodat men dat beter kan ne men, als men dergelijke vlekken niet in het wasgoed heeft. het blad onoordeelkundig omspringen met fosfaten in de wasmiddelen, welke uiteindelijk onze sloten en plassen be dreigen met verstikking door algengroei. Nóg een opmerkelijk feit: in de Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek is ook de industrie vertegenwoordigd. De ze moet geen steekhoudende bezwaren tegen testrapporten kunnen aanvoeren, anders mogen deze van het ministerie van Economische Zaken, dat de onder zoekers subsidieert, niet worden gepu bliceerd. Een commissie van toezicht houdt hier de hand aan. Dat deze com missie de rapporten voor publikatie heeft vrijgegeven is veelbetekenend. 26,7 percent van de gebruikers heeft wel eens hard drugs tot zich genomen, al dan niet in combinatie met hasjiesj. In 1969 was dit percentage 35,2. Regelmatig Ook de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft ernstige bezwaren tegen de nieuw ontworpen wettelijke regeling. De vereniging zegt het te betreuren, dat in de nieuwe bepalingen de verlenging van het recht op een eigen graf op verzoek van rechthebbende imperatief is gesteld. Op deze wijze, aldus de vereniging, wordt de bedoeling van de bepaling, te weten het tegengaan van het vestigen van altijddu rende grafrechten, illusoir. Het komt de vereniging voor, dat er aan een imperatie ve bepaling op dit punt geen behoefte bestaat. De vereniging acht een verder gaande regeling in de wet van het begrip „recht op een eigen graf” gewenst. Uit de reacties van particuliere zijde blijkt, dat men bevreesd is voor het aantasten van verkregen rechten. Er wordt aangedrongen op het behouden blijven van eigen graven, zolang er recht hebbenden op dat graf bekend zijn Het Tegen waren 5 leden van de P.v.d.A.- fractie, omdat zij principiële bezwaren hebben tegen de vrijdom van belastingen. De fractie van de C.H.U. en de minder heid van de P.v.d.A. lieten weten, dat zij gekant blijven tegen de afkoop van de jaarlijkse uitkering aan kerken en een subsidieregeling voor alle kerken en ge nootschappen op geestelijke grondslag voorstaan. Het ongeluk gebeurde nadat de heer Schouten met zijn personenauto op de linker weghelft kwam. Daar botste zijn auto op die van mevrouw Rodewijk. Bij de behandeling van de begroting van Financiën bleken de drie confessione le partijen en de oppositie van mening te zijn dat de ontwikkelingslanden bij het akkoord van Washington ter bezwering van de valutacrisis tussen wal en schip gevallen zijn. Er waren ook nogal wat vragen over onzekere gevolgen van de re en devaluaties van een aantal betaalmid delen. Vooral de handelspolitieke voor waarden die de Verenigde Staten zullen gaan stellen om het akkoord er in het Amerikaanse congres door te krijgen, werden door met name de drie confessio nele partijen en de V.V.D. met argusogen bekeken. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) viel minister Nelissen aan op zijn verklaring, die hij dinsdag naar aanleiding van het bereikte akkoord in het parlement aflegde. De minister zou wel erg luchthartig over een nadeel van 300 miljoen gulden zijn heen gestapt. Dat bedrag moet de staat name lijk vergoeden aan de Nederlandsche Bank door de revaluatie van de gulden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Kamerlid Jac. de Jong eenling voor de Democrati- sche Middenpartij heeft het gister- middag in de Kamer aan de stok gehad met voorzitter mr. Van Thiel. Het Kamerlid wilde in zijn rede bij de 1 behandeling van de begroting van Fi- nanciën enkele ogenblikken stilte in- 1 lassen „voor al die ondernemers die na I slapeloze nachten toch het loodje heb- ben moeten leggen”. Prompt viel de hamer van de voor- I zitter. „Het woord is aan de volgende spreker”. Boos protesteerde de heer De Jong. Hij bleef op het spreekgestoelte staan. „Met die twee minuten erbij bent u precies door uw spreektijd heen. In het Reglement van Orde staat trouwens dat men spreekt vanaf de spreekplaats en niet dat m en zwijgt vanaf de spreekplaats”, zei mr. Van Thiel de boze De Jong terecht. Toen de I heer De Jong toch bleef staan ook na herhaalde verzoeken om het J spreekgestoelte te verlaten schorste de voorzitter boos de vergadering voor vijf minuten. Daarna bleek de heer De Jong van het spreekgestoelte verdwe- nen te zijn. 33,0 percent). Ruim zes en vijftig percent van de gebruikers van opiaten stopte ermee (1969' 28,8) Grote „voordeelpakken” (of tonne tjes) biologisch totaalwasmiddel bevat ten voor de consument vaak een strop. De enzymenwerking is er allang uit verdwenen voordat zo’n pak, bij ge bruik voor één of twee wassen per week, op is. Met een zeer i'uime meerderheid aan vaardde de Kamer in tweede lezing twee voorgestelde Grondwetswijzigingen inzake uitkeringen aan en belastingvrijdom voor de koning en andere leden van het Ko ninklijk Huis en inzake de financiële regeling tussen kerk en staat. Met 128 stemmen voor en 3 stemmen van de S.G.P.-fractie tegen ging de Kamer akkoord met het voorstel om uit de Grondwet te schrappen de bepaling dat een aantal kerken recht heeft op een jaarlijkse uitkering van de staat. De wijziging inzake de grondwettelijke bepalingen over inkomen en belastingvrij dom voor koning(in) en leden van het Koninklijk Huis stemden 127 Kamerleden. Voorwasmiddel: Albitex 11,1, Ariel 16,6, Biotex-blauw 7,9, Dobbelman-bio 8.4, Hemax-bio 12,4 Hencomat 11,8, Lu- vil 13,9, Splenzym 9,5. Biologische totaalwasmiddelen: All 7.5. Dalli 7,2, Dash 7,5, Dc Matic 6,1, Fakt 8,6. Hemax compleet 7,3, Omo 8,4, Swift 2 in 1 7,4.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2