REGERING VAN BANGLA DESJ TERUG IN DACCA Afscheid Oe Thant van Verzet van studenten in van Chef van VN: zeer moeilijke baan Indonesië tegen project van mevrouw Soeharto pAlSinC Vechtpartij bij verkiezing president in Italië F "1 Triomfale intocht na 8 maanden ballingschap Kwaliteit en integriteit bij de belastingdienst in i Ex-man Yoko Ono Drie gewonden in Djakarta P rrni .a Kinderen verontreinigd water omgekomen na drinken van Boekovski kreeg bezoek van zijn moeder naar gevangenis Kernexplosie in Sovjet-Unie 3 2 1 ■WT: DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 Leve Moedjib Gearresteerd Trekpleister Hammarskjöld Oe Thant VACHT-SUÈDE JASJES (Van onze redactie buitenland) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties mag volgens de let terlijke tekst van het Handvest dan wel de „hoogste administratieve ambtenaar” van de organisatie zijn, maar in feite omvat zijn functie veel meer. Hij moet niet alleen een goede ambtenaar zijn, maar ook een diplomaat van superklasse. Op de oprichtingsconferentie van de Ver enigde Naties in 1945 werd zijn taak als volgt omschreven: „De secre taris-generaal vertegenwoordigt meer dan wie ook de organisatie als geheel. In de ogen van de wereld, en die van zijn staf, belichaamt hij de beginselen en idealen van het Handvest. s 1 t i I Jaap !S Wil 1 (Van onze redacteur in Djakarta) MEVROUW SOEKARTO ADVERTENTIE k GROTE SORTERING Ook l J GOIANIA (Brazilië) (EFE). In de Braziliaanse staat Goias is een onbekend aantal kinderen om het leven gekomen door het drinken van water dat vervuild was door insectenbestrijdingsmiddelen Dit hebben ambtenaren van de volksgezond heid van deze staat gisteren meegedeeld De 423 kiesmannen van de „Democrazia Cristiana” hebben in de eerste zes kies- ronden en nog eenmaal in de elfde ge stemd. Sedert de twaalfde ronde onthou den zij zich in afwachting van de resulta ten van opiniepeilingen. De verkiezingsbijeenkomst werd later hervat, maar ook ditmaal slaagde men er niet in een president te kiezen. De presidentiële verkiezingen worden vandaag voortgezet. MOSKOU. (Reuter) De dissidente in tellectueel Vladimor Boekovski die negen maanden lang door de Russische autori teiten in volledige afzondering is gehou den heeft gisteren even met zijn moeder mogen spreken. Volgens de commissie is de ontploffing, de twaalfde proef die dit jaar gehouden is, wellicht voor vreedzame en niet voor militaire doeleinden verzoorzaakt. Zijlstr 29 Tel. 310766 Tei 310685 Raaks 34 ran ge- ird de re- :tie od, olg ent rdt ing re de ns- Ikt, ten rn- ig- ;en de al- kt, ^ir- in of- let en, tig eid ke jr- ;rp m- >n- ni- Volgens kennissen van hem in Moskou kreeg mevrouw Boekovski toestemming voor een bezoek van 20 minuten aan haar zoon in de Lefortovo-gevangenis. Tijdens het bezoek was een bewaker aanwezig. De moeder had broodjes en sigaretten meege nomen maar de bewaker zou niet hebben toegestaan dat ze die aan haar zoon gaf. De 28-jarige Boekovski is in het Wes ten voornamelijk bekend geworden door aandacht te vestigen op de, door de auto riteiten tegenspreken, beweringen dat dis sidente intellectuelen in de Sovjet-Unie in psychiatrische klinieken worden opgeslo ten om hen over te halen hun politieke denkbeelden te wijzigen. Sinds zijn arresta- 24ste partijcongres heeft Boekovski zelf 24 ste partijcongres heeft Boekowski zelf het grootste deel van zijn gevangenschap doorgebracht in een dergelijke psychiatri sche kliniek, het Serbski-instituut in Mos kou. Er zullen speciale rechtbanken worden opgericht om „oorlogsmisdadigers” en col laborateurs te berechten. Hun eigendom men zullen door de staat in beslag wor den genomen. Er zal een voorlopige grondwet komen, die bepalingen zal be vatten voor de bescherming van minder heidsgroepen. Er is gewaarschuwd tegen zwarte han del en profiteurs. Regeringsfunctionarissen zullen vluchtelingenkampen in India be zoeken om regelingen te treffen voor de terugkeer van de miljoenen, die na het ingrijpen van het Pakistaanse leger in maart het land verlieten. HOUSTON (AP). De ex-echtgenoot van Yoko Ono is gisteren tot vijf dagen gevangenisstraf veroordeeld omdat hij haar ondanks een gerechtelijk bevel toe stemming geweigerd heeft voor een bezoek aan haar achtjarige dochter. Er is de laatste tijd toenemende aan dacht gekomen voor een groep ambtena ren, die zwaarder dan elke andere catego rie overheidspersoneel belast wordt met de gevolgen van snel veranderende en gecompliceerd wordende besluiten op de partementaal niveau: dat is de groep van belastingambtenaren, het personeel van de rijksbelastingdienst. In de Kongolese crisis haalde hij zich daarbij tenslotte de vijandschap van de Sovjet-Unie op de hals. Toen Hammarskjöld op 17 december 1961 tijdens een reis naar Kongo bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, was hij al zó in zijn vrijheid van Oe Thant feliciteerde gisteren in de Algemene Vergadering zijn opvolger Waldheim (geheel rechts) met diens benoeming tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Thants ambts termijn is officieel op 1 januari ver streken. De leden van de Algemene Vergadering brachten Thant staande een ovatie. Toen president Syed Nazroel Islam In de deuropening verscheen, werd hij be groet door een wild gejuich van duizen den Bengalezen. die zich overal rond het vliegveld hadden verzameld. De ovatie werd overgenomen door de mensen die vijftien rijen dik langs de anderhalve kilometer lange weg naar het vliegveld stonden. Alles verliep uiterst vreedzaam tot het moment dat een groep van ongeveer twintig jongelui de studenten met messen en vuurwapens aanviel. Bij die overval werden drie demonstranten gewond. Een van de studenten is er vrij ernstig aan toe. Negentien andere studenten worden nog door de politie vastgehouden voor onderzoek. De herkomst van de gewapen- Hier en daar hoorde men roepen „Zin- dabad sjeik Mojedjib” (lang leve sjeik Moedjib) Men hoopt, dat hij zal mogen terugkeren in ruil voor de repatriëring van de voormalige bestuursfunctionarissen en de 30.000 Westpakistaanse soldaten die zich onder Indiase bewaking in het gebied van Dacca bevinden. Het nieuwe bewind ziet zich gesteld voor enorme taken, zoals het weer op gang brengen van de belangrijke jute- industrie. Gisteren is een aantal maatre gelen bekendgemaakt. De insecticiden zijn bij de bestrijding van ziekten in de katoenplanten door vliegtuigen in grote hoeveelheden over de plantages verspreid. De boerenbevolking in dit gebied heeft om aan drinkwater te komen de afgelopen maanden op de be spoten landerijen putten moeten graven. Het water in deze putten bleek echter besmet te zijn Het vervuilde water heeft ook aan vogels en vissen het leven gekost. Siddiqui, die leider was van 17.000 guer rillastrijders in Dacca en omgeving, hield zich na dit incident schuil. De Indiase troepen zeggen, dat zij de situatie in de hand hebben. Maar er wordt nog steeds melding gemaakt van moorden in de buitenwijken van Dacca, waar veel „bihari’s” wonen (Indiase moslims, die er van worden beschuldigd de Westpakis- ROME. (DPA, AFP en Reuter) De toenemende nervositeit bij de Italiaanse presidentsverkiezingen was er gisteren in het „Palazzo Montecitorio” de oorzaak van dat de 21ste verkiezingsbijeenkomst moest worden afgebroken. De vergadering was begonnen met een protestdemonstratie van de communisten tegen het besluit van de christen-demo- craten zich opnieuw van stemming te onthouden. Na scheldpartijen over en weer begonnen enkele kiesmannen met elkaar te vechten. Voorzitter Sandro Pertini schorste daar op de vergadering en riep de fractievoor zitters in vergadering bijeen. Volgens onbevestigde berichten hebben Indiase militairen generaal Abdoel Wadir Siddiqui gearresteerd, een leider van de Moechti Bahini, die vorige week voor een aantal journalisten een vastgebonden man met de bajonet aanviel en vervolgens doodschoot. Rechter Solito in Houston kwam tot de conclusie, dat de filmer Anthony Cox daardoor de rechtbank had beledigd. In de straf van vijf dagen valt het kers-tweek- end. Yoko, die nu de vrouw is van John Lennon, en Cox scheidden in 1969. Doch ter Kyoko woont nu bij Cox en zijn huidige vrouw. DJAKARTA. Tijdens een kleine de monstratie van studenten tegen het plan Indonesië-in-miniatuur van mevrouw Tien Soeharto zijn vanmorgen drie stu denten gewond geraakt van wie een ern stig. Verder geeft artikel 99 van het Handvest hem het recht elke zaak, die naar zijn mening de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt, aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Het is vooral dit laatste artikel dat de secretaris-generaal een autoriteit geeft die uniek is in de geschiedenis. Toch is dit wapen slechts tweemaal gebruikt. Eenmaal door Trygve Lie bij het uitbreken van het Koreaanse con flict in 1950 en eenmaal door Dag Hammarskjöld in de Kongolese crisis. Trygve Lie en Dag Hammarskjöld: dat zijn ook de beide secretarissen- generaal die de volkenorganisatie in de eerste 15 jaar van haar bestaan gestal- gebaseerd zijn op grote deskundigheid, een goede personeelsselectie, een intensieve scholing en een prettige werksfeer. Als een van die factoren gaat ontbreken, duikt het gevaar op dat de kwaliteit van de groep achteruit gaat en dat zij niet langer meer in de pas kan blijven met de ingrijpende veranderingen op het gebied van de belastingberekening en -inspectie, die de overheid vaak met een handom draai op hoog niveau doorvoert. Er is op het gebied van de belasting wetgeving en de methode van aanslagbe- rekening de laatste jaren enorm veel overhoop gehaald. Bij personeelsgebrek of bij gebrek aan kwalitatief capabel personeel raken zowel de scholing als de arbeidssfeer onmiddelliik in de knel Mocht te geringe betaling de oorzaak zijn van dit personeelsverloop, dan is het zaak dat die wordt aangepast aan de opge schroefde eisen van deze tijd. Misschien ook is er geen behoorlijk promotiebeleid, wellicht zijn er andere oorzaken aan te wijzen die de als normaal beschouwde hoge kwaliteit van deze categorie ambte naren aanvreet. Een gericht onderzoek naar deze oorzaken en een goed advies ter verbetering van de gebreken zijn dan zeer urgent. Het publiek is in de eerste plaats ge diend met een integere, in goed tempo producerende, met redelijke wetstoepas singen werkende belastingdienst. Elk falen op dit gebied, elke frustratie en elke kwaliteitsverslechtering tasten onmiddelijk de functie van de dienst ten opzichte van het algemeen belang aan. De belasting ambtenaar is niet de uitvinder van de belastingen en van de zware lasten die de belastingbetaler te dragen krijgt. Hij kan echter de hem opgelegde taak op verschil lende manieren ten uitvoer brengen. Het publiek hoopt en vertrouwt dat hij die taak zal blijven vervullen op een wijze, waardoor de onvermijdelijke lasten niet onnodig verzwaard worden. Dat kan al leen als de ambtenaren plezier in hun werk blijven scheppen, niet overbelast worden, behoorlijk gehonoreerd en op an dere wijze beloond kunnen worden voor het moeilijke werk dat hun is toever trouwd. handelen beknot, dat hij zo hij zou zijn blijven leven waarschijnlijk niet meer voor een herbenoeming in aanmerking zou zijn gekomen. De wijze waarop zowel Lie als Ham marskjöld met de Sovjet-Unie in con flict was geraakt, heeft ongetwijfeld een stempel gedrukt op het beleid van de derde secretaris-generaal: de Bir maan Oe Thant. In zijn vrees om door één van de machtsblokken te worden ingelijfd, liet hij zich echter meerma len tot passiviteit en zelfs al te grote toegefelijkheid verleiden. Zo trok hij in 1967 op het eerste het beste teken van president Nasser het VN-bufferle- gertje uit het Israelisch-Egyptisch grensgebied terug. Onder bloemen bedolven en omstuwd door honderden journalisten en fotografen inspecteerden premier Tajoeddin Achmed en de minister van Buitenlandse Zaken, Moesjtaq Achmed, een erewacht van troe pen van India en de Moechti Bahini (vrij heidsstrijders). Radio Bangla Desj meldde, dat de waarnemend president Islam de menigte toesprak. Hij zei, dat Bangla Desj nu werkelijkheid is en dat geen macht ter wereld dit ongedaan zou kunnen maken. Premier Achmad deed een beroep op de bevolking de revolutie voort te zetten, om de idealen van de democratie en socialis me in daden om te zetten. De Tweede Kamer is nu eindelijk ook spreekbuis van de bezorgdheid over deze categorie overheidsdienaren geworden en zowel de regeringspartijen als de oppositie hebben van grote ongerustheid doen blij ken ten aanzien van de werksituatie bij deze dienst, die volgens verschillende Ka merleden niet gunstig is. Het blijkt zo te zijn dat veel belastingambtenaren de dienst verlaten, waardoor de toch al zo moeilijke taak van de overbliivenden nog aanmerkelijk verzwaard wordt. Onlangs zijn ook berichten verschenen over toene mende ziektegevallen ten gevolge van overmatige verzwaring der werkzaamhe den. Dat alles wijst erop dat maatregelen ter verlichting van de belastingwerkzaam- heden en sanering van de dienst ten gunste van de ambtenaren noodzakelijk zijn. De belastingambtenaren vormen uit de aard van hun beroep geen populaire groep en hun werkzaamheden worden dan ook zelden naar waarde geschat, maar dat geldt voor het publiek dat nu eenmaal een begrijpelijk vooroordeel heeft tegen alles wat met belastingbetalen te maken heeft. Wanneer echter de werkgeefster van deze ambtenaren, de overheid, de diensten van deze groep ook niet naar waarde honoreert, wordt de kwestie ern stiger. Want dan loopt diezelfde overheid het gevaar dat zij deze belangrijke dienst verzwakt en de uitholling van de kwali teit ervan bevordert. De Nederlandse belastingambtenaren mogen dan niet populair zijn, de faam van integriteit hebben zij wel degelijk en dat is een waarborg voor een rechtvaardi ge en humane toepassing van de belas tingwetten, die niet hoog genoeg gewaar deerd kan worden. Deze integriteit kan niet zomaar in de lucht hangen. Zij moet IVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV' vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv^yvvvvvvvvvvvvvw^ i Oe Thant is ongetwijfeld een intege re secretaris-generaal geweest, maar of de waardering veel verder kan gaan is de vraag. Hij signaleerde de tekortko mingen nauwkeurig en deelde af en toe ook een vermaning naar deze of gene zijde uit. Grote schokken veroor zaakte hij echter niet. Hij beperkte zich er toe als een nijvere seismograaf de door anderen veroorzaakte schok ken te registreren. Om gezondheidsre denen zag hij tenslotte af van een verlenging van zijn ambtstermijn. Maar hoe men ook over de verdien sten van Oe Thant wil oordelen, het staat vast dat zijn opvolger Waldheim het na de entree van de Volksrepu bliek China en de toenemende ver deeldheid in de VN voor nog grotere problemen zal worden geplaatst. Het stemgedrag van de grote mogendheden in het Pakistaans-Indiase conflict vormde daar al een voorproefje van. Nadat de studenten de afgelopen dagen bij verschillende ministeries en het Dja- kartaanse gemeentebestuur petities had den aangeboden om uitdrukking te geven aan hun ongenoegen over het voorstel van de presidentsvrouwe om honderd miljoen gulden uit te geven voor dit disneyland- achtige plan, togen zij vanmorgen naar het bureau dat al met de voorbereiding van dit veel omstreden project is begon nen. De secretaris-generaal beschikt dan ook over een aantal bevoegdheden, die hem in staat stellen een diplomatieke rol te vervullen. Hij schrijft niet alleen de jaarrapporten die als basis dienen voor de algemene beschouwingen in de VN-Assemblee, maar hij kan ook alle kwesties, die hij belangrijk vindt, op de agenda van dezelfde Assemblee plaatsen. Het gewapende conflict in Korea, waarin Lie van het begin af aan een uiterst actieve rol had gespeeld, luidde het einde van zijn carrière in. De Sovjet-Unie, die hem als een „lakei van de Amerikaanse agressors” afschil derde, sprak eerst haar veto uit over zijn herbenoeming. Toen Lie eind 1950, dank zij een juridisch foefje, niettemin voor drie jaar in zijn ambt werd gehandhaafd, boycotten de Russen hem op alle mogelijke manieren. Twee jaar later, toen de wapenstil stand in Korea zich aankondigde, dien de Lie zijn ontslag in. In zijn memoi res „In the cause of peace” erkende hij het later ruiterlijk: hij was moe. Niet alleen de Russische boycot, maar ook het onderzoek naar on-Amerikaanse te hebben geheven. De Noor Lie, een méér doortastende dan tactvolle figuur, fungeerde als pionier, als onverzettelij- ke pleitbezorger van niet altijd even gelukkige initiatieven. activiteiten onder het VN-personeel het was de tijd van de beruchte heksenjachten van senator McCarthy hadden hem murw gemaakt. Onmiddellijk begon de speurtocht naar een opvolger. Evenals in de afge lopen weken gonsde het van de namen van mogelijke kanshebbers. De keus viel echter, tot veler verrassing, op een „outsider”: de niet geheel van groot heidswaan vrij te pleiten Zweed Dag Hammarskjöld. Fungeerde Lie als baanbreker, Hammarskjöld ontpopte zich al spoedig als een architect, die er door zijn diplomatieke gaven in slaag de de functie van secretaris-generaal een veel grotere inhoud te geven. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse kemenergie-eommissie heeft be kendgemaakt, dat er aanwijzingen zijn voor een ondergrondse kernontploffing in de Sovjet-Unie De grootste speciaalzaak in SUÈDE en NAPPA kleding taanse militairen te hebben geholpen bij het doden van duizenden Bengalezen). Pakistan heeft gisteren ontkend, dat zijn militairen tweehonderd leidende bur gers in Dacca hebben vermoord kort voordat de stad in handen van Indiase troepen viel. Volgens radio-Pakistan noemde een militaire woordvoerder in Rawalpindi het bericht van radio New Delhi over de moorden „ongegrond en boosaardig”. Hij zei, dat de 200 doden, waarnaar radio-New Delhi verwees, wa ren vermoord door terroristen en guerril lastrijders. De Pakistaanse regering heeft opdracht gegeven, de paspoorten van de leden van de 22 rijkste families in Pakistan in beslag te nemen. Volgens de radio heeft een officiële woordvoerder de bevolking er ook aan herinnerd, dat mensen die hun kapitaal naar het buitenland hebben over gebracht dit naar Pakistan moesten laten terugkeren Voorts deelde de radio mee, dat presi dent Ali Bhoetto heeft bepaald, dat het verkeer niet voor hem mag stilhouden als hij langs rijdt. Ook hoeft er dan geen politie langs de route te staan. De president meent, dat hij als een vertegenwoordiger van het volk geen poli tiebescherming nodig heeft. „Ik wil niet, dat de politie van haar dringende taken wordt losgemaakt om alleen maar te wachten tot ik gepasseerd ben.” Een officiële woordvoerder in Karatsji heeft meegedeeld, dat de beperkingen voor schepen die de haven ’s nachts aan doen, zijn opgeheven. De haven van Ka ratsji is nu dag en nacht open. voor HANDSCHOENEN natuurlijk bij DACCA (Reuter) De waarnemend president van Bangla Desj, de pre mier en leden van het kabinet zijn gisteren in triomf in Dacca terugge keerd onder het gejuich van meer dan 100.000 Bengalezen. De mannen die allen de afgelopen 8 maanden in India doorbrachten na de ingreep van Pakistan in maart, kwamen met een transportvliegtuig van de Indiase luchtmacht uit Calcutta. de groep is onbekend, maar het ernstige vermoeden bestaat dat zij door voorstan ders van het miljoenenproject zijn ge huurd. De bezwaren van de studenten, wier acties zich de laatste dagen hebben uitge breid tot Bandoeng. Djokja en Medan (Noord-Sumatra) richten zich niet tegen de persoon van mevrouw Soeharto, maar tegen het feit dat in een arm land als Indonesië een dergelijk groot bedrag, ook al wordt het dan niet onttrokken aan de begroting, beter kan worden gebruikt. Ook een aantal kranten hebben zich krachtig verzet tegen de plannen voor een Indonesië in het klein, dat een toeristische trekpleister zou moeten worden. Het project omvat onder andere een zoölogisch museum, een theater, een hotel, een ronddraaiend restaurant en een kunstmatig meer. Van westerse zogenoemde „donor”-lan- den krijgt Indonesië het komende jaar voor ontwikkelingshulp 670 miljoen gul den. Hammarskjöld is nooit een man ge weest die aan de weg timmerde en journalisten konden maar zelden tot zijn werkkamer op de 38ste verdieping van het VN-hoofdkwartier doordrin gen. Zijn kracht school in de „stille” diplomatie, de bemiddeling achter de schermen. „Let Dag do it” (Laat Dag het opknappen) was lange tijd een slogan in de Verenigde Naties. Ham marskjöld heeft dan ook alles gedaan om de VN binnen het raam van het Handvest en soms zelfs daarbuiten optimaal te laten functioneren.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3