werkbezoeken en demonstraties Milieubelasting niet groter door uitbreiding Hoogovens Dr. C. J. J. Ninck Blok nam afscheid van Van Gelder Forum beantwoordde vragen over regionale problemen Milieucongres stond in teken van hensen VERENIGINGSMIEUWS 'Ki meetapparatuur Ir. W. Visser Vier gewonden naar ziekenhuis Jonge uitvinders ontwierpen zelf sprak voor scholieren Scheltinga schaakt toch ■"■t u«40ND DISCUSSIES MET HOOGOVENS EN MOBIL OIL 4 V u. ’s Morgens bestond er gelegenheid een uitgebreide tentoonstelling te be zoeken in de Vissering-school aan de Briniostraat te IJmuiden. In de gym nastiekzaal hadden ondermeer de wereldwinkel IJmuiden, het Actiecomité Schiphol Stop, het Anti-Vervuilingsleger, de Actiegroep Strohalm en een boekhandel een groot aantal stands ingericht. Op de expositie gaf verder het Haarlemse waterzuiveringsbedrijf met behulp van eenvoudige appara tuur een demonstratie van hoe in Haarlem water wordt gereinigd. IJMUIDEN De deelnemers aan het „School en Milieu”-congres dat op het ogenblik in IJmuiden wordt gehouden, kregen woensdag een zeer in teressante programma aangeboden. Hoogtepunten waren misschien de werkbezoeken die ruim honderd leerlingen en leraren aan Hoogovens en Mobil Oil aflegden. Bij het staalconcern werd een bedrijfsfilm getoond, waarna ir. W. Visser sprak over het onderwerp „Hoogovens en Milieu”, welke inleiding het uitgangspunt vormde voor talrijke groepsdiscussies. Hierbij werden door de congresgangers pittige vragen gesteld over de ver vuiling van het milieu en de effectiviteit van de maatregelen welke dit bedrijf hiertegen neemt. Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk V elsen-N oord Wijk aan Zee 6 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 vrijetijdskleding vakkleding PAARLAARSTEEG 1 Haarlem (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 62, 4, alle Alle 19.30 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) De Jonge Onderzoeker Wim Harm sen uit Haarlem legt uit hoe hij met zijn gasmeter stof opzuigt en de hoe veelheid later precies bepaalt. De dag maar dan niet als schoenpoetsers in de nieuwe hotels die als paddestoelen in de hoofdstad verrezen. Een opmerking waar op wethouder Ockeloen onmiddellijk rea geerde door te zeggen dat hij bij een over nachting in een hotel nooit zijn schoenen liet poetsen, omdat hij het thuis zelf ook niet deed. Toen door een van de congresgangers vervolgens de vraag stelde waarom de Amsterdammers dan niet by Hoogovens komen werken, omdat dit bedrijf nog veel arbeidsplaatsen open heeft waarvoor nu Vast afval wordt, zover dat nodig is bij Hoogovens geselecteerd aan de bron en vervolgens op verschillende manieren af gevoerd. Hierbij wordt van overheidszijde toegezien dat op geen enkele wijze belan gen worden geschaad. De overheidstaak is volgens ir. Visser bij het probleem van het vaste afval van snel en toenemend belang. continuïteit van het centraal laboratorium verzekerd is. Een van de stands die in de gymna stiekzaal van de Vissering-school wa ren ingericht. idag rst- rst- (ge- rst- tel- iag sde ui- ~ten :dag igd- W. aan, D. zen; rste iven 9.30 7 u. :rse g 9 net E. >an- nis- en 9.30, ter- H. :dag aat, 5 H. H. iae- ds. ist); D. J. aan, mg- pan sen, 1 11 1 12 t 2, rste I u., ).45, ns- sla- :est ée- an- er- iag u. •st- lein ij er 9.30 en- len- ler- B. ede rv.- <o- ds. •aat, rste u., ssen erk, cht- 9.30 9.30, u. iber u. nte. •aat en ooi, u. Zan ds. in !ee 10- 1). •k- st- l.v. J. en D. an u. or, ip- lag nst lan ds. le ste st), :sel (gd se- u. St), »n- aen rk, u. 32, en en 58, ste 30, n- u. H. VELSEN. Op de kruising van de Amsterdamseweg en de oostelijke afvoer van de Tunnelweg waren woensdagmid dag drie auto’s betrokken bij een botsing. Noordzeekanaalgebied van de Gemeente Universiteit van Amsterdam. Elk van deze drie deelnemers hield voor afgaande aan de forumdiscussie een korte inleiding, waarin de verschillende aspec ten van het streekplan voor het Noordzee kanaalgebied en de vestiging van een Voor haven bij IJmuiden nog eens werden be licht. Vermeldenswaard is de opmerking van de heer Goossens die stelde dat wan neer er te veel ono ver komenlijke milieu hygiënische bezwaren tegen de Voorhaven zouden bestaan, de aanleg van de buiten haven wel niet door zou gaan. De heer Ottens kwam met een alterna tief voor de buitenhaven. Hij wilde deze bestemmen voor veerdiensten op Engeland en Skandinavië, containeropslag en zoge noemde roll on - roll off-activiteiten. Toen hierover later aan het forum een vraag werd gesteld was wethouder Ockeloen van mening dat een investering van tweehon derd miljoen gulden voor zo’n Voorhaven zeker niet rendabel zal zijn. Overigens kreeg de heer Goossen het tij dens het vragenuurtje zwaar te verduren. Vooral toen hij stelde dat Amsterdam het hoogste percentage werkelozen had en dat de Amsterdammers wel wilden werken. Voordat de congresgangers de tentoon stelling bezochten had 's morgens in de aula van de lagere technische school aan de Briniostraat een forumdiscussie plaats gehad. Hieraan werkten mee wethouder C. Ockeloen van Velsen, drs. D. J. Goossen van de Amsterdamse Haven en Handelsin- richtingen, alsmede drs. H. F. L. Ottens, die verbonden is aan de Projectgroep Spanjaarden en Italianen worden aange trokken, antwoordde de heer Goossen dat de Amsterdammer het werk van deze bui tenlandse werknemer niet zo bevalt. Uit de zaal kwam onmiddellyk de interruptie: „Maar niet elke Spanjaard loopt bij Hoog ovens met een bezem in zyn handen, want zeer velen zitten in de eigenlijke «taalpro ductie!” De tweede dag van het congres „School en Milieu” werd besloten met enkele im provisaties rond het thema milieuvervui ling onder leiding van leden van het Witte Tcjater te IJmuiden. Velsen, drs. H. Ottens en drs. D. Goossen. Geheel recht discussielei der Peter Stouthandel. Verder bestond er gelegenheid om van De Jonge Onderzoekers enkele uitvindin gen te bekijken, waarmee het mogelijk is op zeer eenvoudige wijze de vervuiling van lucht, water en bodem te bepalen. Voor een aandachtig publiek legde de Haarlemmer Wim Harmsen uit hoe met zijn eigen ap paratuur metingen gemaakt kunnen wor den van de hoeveelheid stof die er in de lucht aanwezig is. Hij vertelde op het Wa- terlooplein in Amsterdam een oude gas meter te hebben gekocht, waarop hij zelf een luchtpompje had geplaatst. Door een verwisselbare filter, gemaakt van een pa pieren zakdoekje, wordt gedurende een be paalde tijd lucht gezogen. Het stof blijft dan op het filtertje achter. Wim Harmsen demonstreerde eveneens zijn lichtreflectie-instrument, waarmee het mogelijk is precies te bepalen hoeveel vuil in de filter aanwezig is. Daarbij zijn gege vens als tijdsduur en de verplaatste hoe veelheid lucht (keurig aangegeven door de gasmeter) van belang. Volgens deze Jonge Onderzoeker werken de bestaande „professionele” meetnetten op dezelfde manier. Door de opbouw van een landelijk meetnet willen deze amateur-uit- vinders meer gegevens verzamelen over de luchtvervuiling. Eveneens liet men zien hoe kleine een voudige papieren strookjes de aanwezig heid van zuren in buitenwater kunnen aan tonen. Deze stukjes papier kunnen allerlei kleuren aannemen en met behulp van een speciale kleurencode kan men zelf bepa len van welke verontreinigende zuren spra ke is. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Hoogovens behoort tot de meest geoutilleerde bedrijven in zijn soort op het stuk van de bestrijding van milieuverontreiniging. In de laatste jaren is aan de verbetering van de milieuhygië ne per jaar 15 20 miljoen besteed”. Dit zei woensdagmiddag ir. W. Visser op het Hoogovenbedrijf tegen een groot aan tal deelnemers aan het IJmuider congres „School en Milieu”. Leraren en leerlingen waren naar het staalconcern gekomen om te praten en te discussiëren over de ver vuiling van het milieu. Spreker verwachtte dat de produktie- vergroting van 4,5 miljoen ton staal naar 6 miljoen ton per jaar over het geheel IJMUIDEN. Dezer dagen maakten wij melding van de mogelijkheid, dat de Be- verwijkse schaakmeester Theo van Schel tinga voor het eerst sinds 30 jaren niet zou kunnen deelnemen aan het in ja nuari te houden 34ste Hoogovenschaaktoer- nooi in Wijk aan Zee. Een bericht, dat de Fide-voorzitter dr. Max Euwe de wenk brauwen deed fronsen. De reden van het niet kunnen deelnemen was de ziekte van een collega van Van Scheltinga op diens afdeling bij Hoog ovens. Thans is daarvoor een oplossing ge vonden. Theo van Scheltinga’s naam blijft dus gehandhaafd op de lijst van deelne mers. Uit naam van de medewerkers in het centraal laboratorium heeft ir. L. v. Teyn het aandeel van de scheidende man in de research van Van Gelder geschetst en daarbij geconstateerd, dat daarbij heel wat problemen in het kader van het papieronderzoek door de heer Ninck Blok zijn opgelost. De heer H. Jongetjes be schreef vervolgens op geestige wijze het ontstaan van het kunstvezel-project bij Van Gelder Papier, een geesteskind van het vertrekkende hoofd van het centraal lab. Een ander belangrijk researchonder- deel is het stromingslaboratorium, dat als uniek onderzoekproject in de papierindus trie over de gehele wereld bekendheid heeft gekregen. Namens de oud-gedienden sprak de heer P. Zalm, oud-chef van het bedrijfs- laboratorium, eens de leermeester van de heer Ninck Blok, die hem in de geheimen van deze materie heeft ingewijd en die diverse gebeurtenissen in de herinnering terugriep. Nadat verscheidene cadeaus waren aan geboden en mevrouw Ninck Blok een bloemenbak in ontvangst had mogen ne men, sprak haar echtgenoot een dank woord, daarbij als zijn ovretuiging uit sprekend, dat met de benoeming van de heer J. K. Kaper als zijn opvolger, de De Amsterdamse automobilist en zijn twee passagiers liepen kneuzingen op. Voor een onderzoek zijn ze overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk. De wagen van de Amsterdammer werd geheel vernield. De twee andere voertuigen kregen behoorlijke schade. Op het Koningsplein in IJmuiden-West botste woensdagmiddag een vijftienjarige fietser die op de linker weghelft reed, tegen een personenauto op. Deze wagen voerde bovendien geen licht. De jongen liep een zware hersenschudding op en kreeg verder enige wonden aan zijn hoofd en voeten. Het slachtoffer is opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. De fiets werd geheel vernield, de auto werd licht be schadigd. VELSEN-NOORD. Bij Van Gelder Papier heeft dr. C. J. J. Ninck Blok, hoofd van het centraal laboratorium na ruim 32 dienstjaren zijn functie neergelegd en in gebouw „Concordia” afscheid genomen. Tijdens de discussie werden door de congresgangers talrijke vragen ge steld aan het forum dat bestond uit: (v.l.n.r.) Wethouder C. Ockeloen van ADVERTENTIE genomen géén vergroting van de milieu belasting meer zal betekenen en op een aantal belangrijke punten zelfs verminde ring. Daarnaast is de kans op calamiteiten tengevolge van heftige explosies, laaiende branden of verstikkende rookwolken bij een ijzer- en staalfabriek vrijwel uitgeslo ten, zeker wanneer daarbij gedacht wordt aan effecten voor de naaste omgeving van het bedrijvencomplex, terwijl ook nie mand, ook niet de baby en de grijsaard, behoeft te vrezen voor zijn gezondheid. Hoogovens verspreidt stof, zwaveldioxy- de, fluorwaterstof, stikstofoxyden, kool- monoxyde en zeer geringe hoeveelheden van enkele andere gassen. De hoeveelhe den zijn volgens ir. Visser bekend bij de vergunningverlenende overheden en heb ben nimmer aanleiding tot ingrijpen gege ven. De warme verbrandingsgassen die uit een schoorsteen van 100 a 150 meter hoogte opstijgen, zijn enorm verdund als ze tenslotte de grond bereiken. Zó ver dund, dat de meetinstrumenten die zo langzamerhand in groten getale in de IJ- mond staan opgesteld veel meer luchtver ontreiniging uit de schoorstenen van de huizen en de uitlaten van auto’s en brom fietsen aantonen, dan van Hoogovens. Toch worden hoge schoorstenen vaak met wantrouwen bekeken. Men hoort ook vaak zeggen dat ze het vuil alleen maar verder wegbrengen. In feite echter treedt door een hogere schoorsteen een grotere verdunning op, voordat dé verontreinigin gen de grond bereiken. En dit betekent dat de op leefniveau aanwezige concen tratie op alle afstanden van de uitstoot lager is, naarmate de bron hoger is. De concentratie van zwaveldioxyde is volgens ir. Visser in het IJmondgebied buiten het stookseizoen nauwelijks hoger dan die in oostelijk Flevoland. Ondanks het feit dat Hoogovens 12.000 ton zwavel dioxyde uitstoot. Over de bekende „bruine pluimen” van salpeter-zuurfabrieken en vroeger ook van zwavelzuurfabrieken zei ir. Visser vervolgens dat deze nergens schade aan richten. Ook de kunstmestfabriek Mekog verspreidt zo’n pluim uit een 110 meter hoge schoorsteen. In sommige rookgassen is een gering percentage van het giftige koolmonoxyde gas aanwezig. Ook hiervoor toonden de metingen echter aan, dat op de grond bereikte concentraties ongevaarlijk zijn voor mens en dier. De gemiddelde sigaret tenroker krijgt tientallen tot honderden malen zoveel koolmonoxyde binnen als iemand die zonder onderbreking op of rond het terrein van Hoogovens zou ver blijven. Hoogovens ligt midden in een belang rijk bollencultuurgebied. Daarom hebben wij veel moeten doen aan de fluoridebe- strijding. Dit is ondermeer gedaan door vervanging van fluorhoudende door fluor- vrije stoffen en door uitwassing van fluo- ridehoudende schoorsteengassen. Ir. L. v. Teyn (links) overhandigt het echtpaar Ninck Blok een bureaulamp. DONDERDAG 23 DECEMBER Openbare bibliotheek Velsen, Filiaal Parochiezaal onder Petruskerk. Venus- straat, IJmuiden, 19-21 uur; filiaal Sant- poort-Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72, 19- 21.15 uur. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- ning van 19.30 tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerkstraat Oud- IJmuiden. VRIJDAG 24 DECEMBER Jeugdcentrum IJmuiden, in oude Pen- centrale, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u. Modesty Blaise en penligtsjo. Openbare bibliotheek Velsen en filialen zijn de gehele dag gesloten. DONDERDAG 23 DECEMBER Het Groene Huis, Raamveld. 19.30 u. Multi movement. Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg 2. 20-22 u. spreekuur. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 u. voor kamerbewoners. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. VRIJDAG 24 DECEMBER Sporthal, Hoflanderweg 9-12 u. sportin- stuif voor pa en ma. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend tot 18 u. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 u. voor kamerbewoners. Verenigde openbare bibliotheek, filialen geopend tot 16 u. DONDERDAG 23 DECEMBER Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. schietvereniging De Vrijheid. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 19.30 u. VRIJDAG 24 DECEMBER Dr. Prinsenhal, Maerelaan 14 u. experi mentele opvoering voor bejaarden, 20 u. kerstviering gezamenlijke bejaardenbon den. Verenigde openbare bibliotheek. Beide filialen geopend tot 16 u. DONDERDAG 23 DECEMBER De Mei, Geelvinckstraat, 20-21.30 u. tie- nerinstuif, 21.30-22.30 u. volksdansen. VRIJDAG 24 DECEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend tot 16 uur. VRIJDAG 24 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. Gesloten. Een personenauto, bestuurd door een inwoner van Amsterdam stond tussen de middenberm. De chauffeur wilde de aan- voerroute naar de tunnel oprijden en toen hij de zuidelijke rijbaan van de Amster damseweg overstak, gaf hij volgens de politie een naderende vrachtwagen geen voorrang. Deze wagen ramde de personen auto tegen een andere personenauto aan, waarna het geheel in de middenberm terecht kwam.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5