Drs. P. L. Justman Jacob tijdens kerstlunch HOOGOVENS VERWACHT MOEILIJK TE GAAN JAAR TEGEMOET Fusie Hoogovens-Hoesch in gevorderd stadium een Suède Vooruitzichten zijn weinig hoopgevend \W VELDHUIS Nappa kleding IN DE UMOND investeren na 1972 Kerstdienst in Marktberichten STAP NAAR INTERNATIONAAL CONCERN IJmuiden Heemskerk Aanzienlijk minder Beverwijk Samen op derde plaats in West-Europa Kerstspel in Agathakerk Pius X-kapel Produktie Derde Nadelen Japanse invloed Cinema Marquette Luxor (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „De Raad van Bestuur van Hoogovens is niet gerust op de economische situatie waarin ons land zich bevindt. Het bedrijfsleven ziet zich geconfronteerd met een onrustbarende stijging van prijzen en lonen. Langzamerhand kan men zich afvragen of de grens van het incas seringsvermogen van de bedrijven niet is benaderd. Thans is wèl het punt bereikt naar de mening van Hoogovens waarop zowel nationaal als internationaal een duidelijke gezamenlijke lijn moet worden gevolgd en ingrijpende maatregelen nodig zijn om het op velerlei manieren verstoor de economische evenwicht te herstellen.” Deze zeer ernstige woorden wer den vanmiddag nadrukkelijk uitgesproken door drs. P. L. Justman Jacob, voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens tijdens de jaarlijkse kerstlunch in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk, waar ruim 900 werknemers van deze basisindustrie aanzaten. City IJMUIDEN BIJ HET STREVEN naar een kerstprogramma met een film van uitzonderlijke kwaliteiten, heeft de directie van City besloten tot een serie wedervertoningen van „Dokter Zjivago”, waar dan heden avond een begin mee zal worden ge maakt. Zoals bekend is hiermee des tijds sprake geweest van een bijna ongekend bioscoopsucces, waarbij deze film alleen in Amsterdam reeds meer dan een jaar onafgebroken in hetzelfde theater kon worden ver toond. Geen wonder overigens, want niemand die houdt van het genre familieroman, waarvan de intrige met veel handelende en eikaars le venspad kruisende personen over et telijke jaren wordt uitgestreken, heeft toen kennelijk David Leans spektakelstuk willen missen. Stadsschouwburg i F M Wi tulp de van films Drs. P. L. Justman Jacob somber beeld IJMUIDEN, „Hoogovens staat thans voor een van de belangrijkste momenten in haar ruim 50-jarige historie. De fusie- besprekirgen met Hoesch verkeren in een gevorderd stadium; een aantal vraagstuk ken moet echter nog worden opgelost, voordat een fusie tot stand kan komen. Zou de fusie doorgaan dan zal een periode van nationale ontwikkeling worden afge sloten en wordt een grote stap gezet naar het internationale concern en daarmede naar een verdere groei van de onderneming op lange duur” aldus vertolkte drs. P. L. Justman Jacob tijdens de kerstlunch in de Heemskerkse Sporthal het standpunt van de Raad van Bestuur van dit concern. (Van een onzer verslaggevers) OOK IN DIT theater een reprise voor het kerstprogramma en wel de nog altijd „Het is niet te verwonderen dat de voor bereiding van deze fusie zo’n lange tijd (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een vijftigtal leden van de jeugdbeweging „Jong en Vrij”, dat re gelmatig met zang de eucharistievieringen in het weekend opluistert, zal op eerste kerstdag om half vier ’s middags voor de zevende maal een levende kerststal uit beelden. Het oude verhaal wordt gebracht in een nieuwe vorm met moderne zang, klank en kleur. Als gast treedt op het oud- lid Mieke Backer. 180- 180- Overigens brengt fusie ook nadelen met zich mee zoals het mogelijk logger worden van de organisatie, het meer tijd en werk kracht eisen van communicatie en coördi natie en een ingewikkelder besluitvor mingsproces. Vooral in het begin zullen die nadelen zich doen gevoelen. Er is een periode van aanpassing der partners en van zich inleven in de nieuwe situatie voor nodig aldus de heer Justman Jacob. Hoogovens verwacht niet, dat als gevolg van de fusie, personeelsmutaties van enige omvang zullen plaats hebben. Voor het personeel in IJmuiden zal in de dagelijkse praktijk in totaliteit weinig verandering merkbaar zijn Dortmund en IJmuiden blijven zelfstandige eenheden, met dien verstande dat het investeringsbeleid in de centrale vennootschap wordt gecoördineerd, terwijl ook op andere gebieden een zekere coördinatie vanuit de centrale plaats heeft. De beide werkmaatschappijen zullen elk de ontwikkeling van de sociale structuur in het eigen land blijven volgen. Overigens wordt met de Ondernemings raad een intensief overleg gepleegd over de fusie en is de O.R verzocht er advies over uit te brengen. Nadat dieper ingegaan was op de voor gestelde en thans in uitvoering zijnde aan passingen in de bestuurs- en organisatie structuur van Hoogovens, vernamen de aanwezigen, dat de Raad van Bestuur tot het inzicht is gekomen dat zaken, welke IJmuiden betreffen sneller moeten wor den behandeld er met minder afhankelijk heid van de concernvraagstukken. Een goed dee van de vraagstukken zou vlugger op een iets lager niveau kunnen worden opgelost wanneer ze niet worden ver mengd met de totale problematiek van de onderneming. beroemde klucht ,,’t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld”, een monsterproduk- tie op het komische vlak van Stanley Kramer. Het is een dol verhaal over een autorace naar Las Vegas, waarbij de deel nemers elkaar tot letterlijk elke prijs de zege willen beletten. De meest dwaze situaties zijn hier uiteraard het gevolg van, waarbij op een paar brokken meer of minder niet werd gekeken. Bovendien heeft de regisseur hiervoor een kostelijke troep gekke figuren bij elkaar gebracht, onder meer vertolkt door bekende acteurs als Spencer Tracy, Mickey Rooney, Jim my Durante en Terry Thomas. De film draait in het Luxor theater van heden- tot en met woensdagavond, terwijl in de matinees van zaterdag en zondag de vro lijkheid zal worden voortgezet met „Bugs Bunny festival”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vrijdag 24 december is er in de kapel van het Pius X-college een kerstdienst. De bijeenkomst, die ’s avonds om half acht begint bestaat uit drie delen. Het eerste deel houdt een voettocht van ongeveer een uur in. Omstreeks half negen worden de groepen in de kapel terug ver wacht, waar dan onder leiding van de heer Den Ouden de eucharistie zal worden gevierd. Een broodmaaltijd sluit de kerst dienst af. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 22 december aan de groentevei ling Kennemerland waren: andijvie 95-125; breekpeen 13-23; boerenkool 7-22; groene kool 12-20; knollen 12-34; prei 18-51; rode kool 10-21; spruiten 25-140; uien 6-18; was peen 35-63; witlof 85-115. Aan de bloemenveiling 't Centrum gol den op woensdag 22 december de navol gende noteringen. Bloemen: anjer 28-66; trosanjer 290-365; anthurium 190-360; chrysant 90-180; chrysant (per stuk) 30; fresia 90-400; gerbera 48-56; hyacint 20-65; lelie (per kelk)18-25; narcis 90-210; nerine 65-155; roos 55-125; babyroos 18-46; 120-455. Planten: achmea 490-780; azalea 1360; brommelia 290-380; cyclamen 810; poinsettia 135-365; hedera 80-105; ka- lanchoe 60-90; st. paulia 85-115; vriesia 280-420. voor dit met twee, vergt, want het gaat in dit geval om een fusie over de grenzen heen en van twee bedrijven die ieder reeds tot de zeer grote ondernemingen in West-Europa behoren. Op dit moment nemen zij gezamenlijk de derde plaats in op de lijst van Westeuro- pese staalindustrieën met een totale pro duktie van meer dan 11 miljoen ton. De gezamenlijke omzet bedraagt ruim f 6 mil jard. Het personeelsbestand ruim 70.000. De belangrijkste voordelen van de be oogde fusie vloeien voort uit de mogelijk heid tot een optimale afstemming van investeringen en produktie te komen. Bo vendien verkrijgen de beide partners te zamen een breder industrieel-commercieel draagvlak Ook het internationalen worden van de beide partners samen vormt in het huidige tijdsgewricht reeds een voordeel op zich. De combinatie zal over meer midde len en aanknopingspunten beschikken voor diversificatie op ruimere schaal dan de bedrijven afzonderlijk. Op de grondstoffen- markt zal een sterkere positie worden in genomen hetgeen zal kunnen resulteren in het deelnemen in mijnbouwprojecten. Last bui not least zal de samenwerking in het personele vlak een belangrijke ver sterking kunnen geven. De bundeling van alle kennis betekent dat Hoogovens en Hoesch onder andere zullen kunnen profi teren var, de snelle technologische ontwik kelingen terwijl een actievere rol wordt mogelijk gemaakt in de ontwikkeling van de techniek zelf.” heeft de revolutie en alle gevolgen daar van te verwerken. Daarbij wordt hij met enige liefdesproblemen geconfronteerd, omdat ook na zijn huwelijk met Tonia (Geraldine Chaplin) een jeugdliefde voor de arme Lara (Julie Christie) een belang rijke rol in zijn leven blijft spelen. In zijn rede besprak de voorzitter van de Raad van Bestuur eveneens de staal- markt vanaf 1969 en de positie van Japan daarin. De Japanse staalindustrie heeft, na overleg met de Europese staalfabrieken, besloten haar export naar de Euromarkt en Groot Brittannië in 1972 te beperken, zij het dat het op een hoger niveau ligt dan de export naar Europa in 1970. Hij achtte het duidelijk, dat de staalindustrie in West-Europa zich daardoor voor ernsti ge afzetproblemen gesteld ziet. In het algemeen heeft Hoogovens on danks alles zijn af zet qua hoeveelheden in 1971 redelijk op het geplande niveau kun nen handhaven. Ten aanzien van een aantal producten manifesteerde zich een teruggang. De afzetmoeilijkheden doen zich nu het sterkst gevoelen in de afzet van staaf- en betonstaal, als gevolg van de terugslag in de utiliteitsbouw in ons land en de zeer scherpe concurrentie. In de komende maanden komt daar dan nog de ongunstige invloed van het wintersei zoen bij. De markt voor dikke plaat blijkt bijzonder gevoelig te zijn voor conjunctu rele terugslag. Het afremmen van de in vesteringen door de gebruikers van dikke plaat doet zich zowel in de afzet als in de prijs voelen. Vooral in het vierde kwar taal is een aanmerkelijke verslechtering opgetreden. Alleen over het artikel ver tind blik valt iets goeds te zeggen. De afzet en prijzen bleven op een bevredigend niveau. „Het valt moeilijk te zeggen hoe de markt zich in 1972 zal ontwikkelen. Op een conjuncturele verbetering in de eerste kwartalen van 1972 hoeven wij in Neder land en Duitsland niet te rekenen. Velen verwachten zelfs dat wij het dieptepunt nog niet hebben bereikt. Voor wat betreft Engeland en Frankrijk zijn de vooruit zichten minder ongunstig. Op de Ameri kaanse markt zijn er zelfs goede kansen aanwezig voor een opleving zowel qua prijzen als qua hoeveelheden. De vooruit zichten voor 1972 zijn echter weinig hoop gevend in die zin dat van een algeheel herstel geen sprake zal zijn. Wij verwach ten dat ons bedrijf ondanks de door ons getroffen maatregelen door de ongunstige economische ontwikkeling niet onberoerd zal blijven en een uitgesproken moeilijk jaar tegemoet gaat” zo vervolgde de heer Justman Jacob. Met betrekking tot de productie herin nerde hij aan het besluit om in de staaf- en draadwalserij in verband met de or- derpositie, voorlopig op een lager niveau te produceren dan tot nu toe. Mede als gevolg van de moeilijkheden op de staal- markt en de noodzakelijke aanpassingen in de productie. Het vrijkomend personeel zestig man wordt overgeplaatst naar andere afdelingen. Ook de produktie van Walserij West heeft vrijwel het gehele jaar op een lager niveau gelegen dan in 1970. De overige walserijen hebben tot en met het derde kwartaal vrijwel volbelast gedraaid. In het vierde kwartaal kon gezien de marktsituatie dat niveau niet worden gehandhaafd. De koudbandwalse- rijen produceren bijvoorbeeld sinds kort, voorlopig tijdelijk, nie<t meer in het week einde. Verder maakte de heer Justman Jacob zijn gehoor attent op de gunstige ontwik keling op het gebied van de nieuwbouw en verbouwingsactiviteiten op het bedrijf en deelde hij mede, dat de staalproductie in 1971 nagenoeg gelijk zal zijn aan die van 1970 (4,6 miljoen ton staal). Over de dochterondernemingen, die te- WAT HET VERHAAL betreft is de inhoud van de gelijknamige roman die Boris Pasternak de Nobelprijs bezorgde, grotendeels gehandhaafd gebleven. Van daar dat ook in de film Yurö Zjivago (Omar Sharif) de centrale figuur is geble ven, die als jong dokter en dichter moeite Hoogoven VI, met hellende lift, wind- verhiters en transportbanden. Een van de laatst gerealiseerde uitbrei dingen. In de toekomst zal er aan zienlijk minder geïnvesteerd worden. EN WAT DE matinee’s van beide kerst dagen betreft: zaterdagmiddag wordt „Ze ven tegen allen” vertoond, een boeiende avonturenfilm in kleuren en cinemascope, die zich afspeelt in de woelige tijden der Romeinen, zondagmiddag gevolgd door „Boemelstudenten” een der gerenommeer de kluchten met Stan Laurel en Oliver Hardy. DE POPULAIRE acteur Peter Sellers is in de Stadsschouwburg van vrijdag- tot en met zondagavond verantwoordelijk voor veel dolle pret, omdat voor deze dagen zijn klucht „The Party” in het Hij attendeerde erop, dat in het afge lopen jaar de basis is gelegd voor een aantal ingrijpende wijzigingen in de orga- De kerstrede van drs. P. L. Justman Jacob stond in het teken van twee zaken: de komende fusie met Hoesch en de economische situatie in de wereld, met onverbrekelijk daaraan verbonden uiter aard de situatie waarin het Hoogovenbe- drijf zich bevindt, zowel bezien op het ogenblik als met het oog gericht op de toekomst. kerstprogramma is opgenomen. Hij speelt hierin de acteur Hrundi V. Bakshi uit New-Dehli die naar Hollywood is geko men, om een rol te vervullen in een film met India als plaats van handeling. ALDUS IS Sellers weer eens de komi sche stoethaspel, die als argeloze en on schuldige brokkenmaker voortdurend voor de meest chaotische toestanden ver antwoordelijk moet worden gesteld. Ook in „The Party” wordt zijn gehele optreden bepaald door het verwekken van moeilij ke situaties, misvattingen en verwarrin gen, waarbij vooral de door hem veroor zaakte volstrekte chaos op een deftige party in Hollywood een gepast sluitstuk betekent voor een film, waar veel in overhoop wordt gehaald om het publiek maar aan het lachen te houden. Aan welke bedoelingen de klucht overigens volledig beantwoordt. DEZE PARTICULIERE belevenissen echter worden voortdurend onderbroken door meer grootscheepse taferelen, waarin afwisselend oorlog, revolutie en het fasci nerende Russische landschap voor visueel- dramatische intermezzi zorgen. Het vak manschap dat aldus door regisseur Lean weer wordt gedemonstreerd, is boven alle lof verheven, zodat het publiek, eenmaal opgenomen in het drie en een half uur durende spektakel, de film ongetwijfeld geboeid zal blijven uitzitten tot het tra gisch einde. Verder ingaande op die economische situatie sprak hij als zijn oordeel uit, dat indien bij het matigen van de loonstijgin gen geen wezenlijke resultaten worden geboekt, vele bedrijven zich gedwongen zullen zien hun investeringen drastisch te beperken onder invloed van winstdaling, voortdurende kostenstijgingen en dalende bezettingsgraden. Als gevolg daarvan zal zoals recentelijk is geschat het wer keloosheidscijfer in ons land in 1972 de 100.000 zeker overschrijden. Hij vervolgde: „De conjunctuur in Duitsland en in Ne derland heeft in 1971 een duidelijke ver zwakking ondergaan. De totale produktie zal zich vermoedelijk in 1972 in beide landen onder invloed van de consumptie ongeveer op hetzelfde peil handhaven, al voorzien wij ernstige moeilijkheden in een toch ook overwegend voor het particulier verbruik werkende sector als de automo bielindustrie. Het gehele beeld van 1972 is, gezien de marktverwachtingen, voor onze onderneming dan ook somber. Dit beeld is voor ons niet als een verrassing gekomen. Daarom hadden wij in ons beleid voor 1971 en 1972 en volgende jaren een aantal koerscorresties aangebracht. Het 6 miljoen ton plan zal wel worden afgerond (Hoogoven 7, kooksfabriek 2) met een investering in 1972 van circa 400 miljoen. Het betreft hier uitsluitend reeds vroeger goedgekeurde plannen. In de eerstkomende jaren na 1972 zal het Investeringsniveau een tijd lang aanzien lijk lager zijn. Verder hebben wij maatre gelen getroffen op het gebied efficiency vergroting. Inmiddels zijn er aanwijzingen dat de Duitse regering bereid is om de economie te gaan stimuleren. Wij hopen dat dit tegen 1973 effect zal gaan hebben op de Nederlandse export en daarmee op het geheel van onze eigen economie”. Tevoren had drs. Justman Jacob gezegd soms begrip op te kunnen brengen voor de motieven welke leidden tot protectio nistische maatregelen om de eigen natio nale belangen te beschermen; doch niette min van oordeel te zijn, dat de oplossing van de internationale economische proble men gezocht moet worden langs de weg van de samenwerking.Hij achtte het een gelukkige omstandigheid, dat op dit gebied recentelijk door de Groep van Tien Lan den een belangrijke stap in die richting is gezet. Voor Hoogovens is van grote betekenis, dat de extra-invoerheffing van tien pro cent in de Verenigde Staten, welke Hoog ovens grote schade berokkende, is inge trokken. Het leek hem gewenst, dat de EEG-landen nu, uitgaande van dit ak koord, snel tot nauwere monetaire samen werking besluiten, zodat koersschomme lingen tussen de munteenheden van deze landen, meer kunnen worden beperkt, dan voortvloeit uit de zojuist bereikte valuta- overeenkomst. MET HET OOG op een uit „jong en oud” samengesteld bezoekersaantal, draait dan zaterdag- en zondagmiddag Walt Dis- ney’s „Peter Pan”, met als inhoud hart- veroverende avonturen in een wonderland vol fantasie en liedjes. Ideaal vertier voor iedereen en Nederlands gesproken! zamen een relatief steeds belangrijker deel van het concern gaan uitmaken, werd medegedeeld, dat op enige uitzon deringen na, de resultaten van de doch ters over dit jaar door de economische omstandigheden in het algemeen te leurstellend zijn. Hoogovens zal er met kracht naar streven, dat de positie in deze sector versterkt wordt. Temeer omdat de Raad van Bestuur ervan overtuigd is, dat de moeilijkheden van tijdelijke aard zijn en de fundamenten voor een gezonde expansie aanwezig zijn. Tot slot benadrukte drs. Justman Jacob, dat de rol van de Ondernemingsraad in de besluitvormingsprocedure steeds belangrij ker wordt. In het afgelopen jaar zijn in het kader daarvan diverse belangrijke on derwerpen voor advies aan deze raad voorgelegd. De werving van Nederlands bedrijfsper- soneel is moeilijk geweest: over het gehele jaar 1971 was er een negatief saldo tussen werving en vertrek van Nederlanders voor deze categorie productiefuncties. Een tekort, dat op dit gebied zal toenemen, mede als gevolg van de verheugende ten- denzen als voortdurende stijging van het opleidingsniveau en de toenemende be langstelling voor het algemeen vormend onderwijs. Mede daarom zal Hoogovens wil het kunnen blijven produceren, op zijn minst voor afzienbare tijd nog aangewe zen blijven op buitenlandse werknemers. Zelfs al wil de minister van sociale zaken op langere termijn selectiever worden in het toestaan van het aantrekken van bui tenlandse arbeidskrachten voor bepaalde industrieën. nisatiestructuur van het bestuur en van de onderneming. Het betreft een aanpassing van die structuur aan de eisen van de toekomst. Voor een snel expanderend be drijf als Hoogovens is het noodzakelijk, dat men bereid is om voortdurend kritisch te bezien in hoeverre de ontwikkeling van de bestuursstructuur gelijke tred houdt met de ontwikkeling van het concern als geheel. Verwacht wordt, dat de nu aan de orde zijnde aanpassing van de organisatie- en bestuursstructuur spoedig vruchten zal gaan afwerpen. De algemene gedachtengang achter de fusie is bekend. Hoogovens en Hoesch wil len blijven behoren tot de acht a tien grote staalondernemingen, die zich naar onze mening, gezien de technologische en eco nomische ontwikkeling, iri West-Europa zullen handhaven. Beide bedrijven vullen elkaar onder andere qua markt voor een groot deel aan. De ligging van Hoogovens aan de kust en van Hoesch in een groot afzetgebied behoren tot de belangrijkste overwegingen waarop deze fusie rust. HET KERSTPROGRAMMA theater wordt rondgemaakt nogal uiteenlopende films. In de avond voorstellingen gaat hier namelijk van donderdag tot en met dinsdag de klucht „Geluk bij een ongeluk” draaien, terwijl voor de matinees van vrijdag tot en met woensdag „De woestijn leeft” zal worden vertoond. i» effectueerd Binnen een aantal maanden wanneer de vraagstukken opgelost zijn, zal de Ondernemingsraad op de hoogte worden gebracht van de resultaten van de uitwerking der voorgestelde maatregelen in de werkgroep.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9