Bond komt niet van de grond Klaverjassen moet een JAAR VAN (STRIJD TEGEN) MILIEUVERVUILING aardigheidje blijven” i" Al X r r s VRIJDAG 2 4 DECEMBER 1971 Erbij (Van onze redactie in Amsterdam) Oneerlijk Lucht Bodem Blijven proberen Zeeën W ereldkampioenschap Lawaai Rijn Staand ging niet” AMSTERDAM „Ome Chris” Derkschoten eet kalkoen, deze kerstdagen. „Een goeie, en eerlijk verdiend”, verzekert hij achter zijn kelkje jong. In zijn Amster damse stamcafé pakte hij dit jaar de vetste prijs, klaverjaste hij het hoofdbestanddeel van zijn kerst- dis bij elkaar. Toch lijkt de Schwung een beetje weg te zakken uit de traditie van de kerst-klaver- jastoernooien. Poelier Pieter Kee uit een van de Amsterdamse Hel- mersstraten kan het merken. „Vroeger kreeg ik heel wat be stellingen voor kersttoernooien. Ik zie ze niet meer. De klaverj asclubs zijn aan het uitsterven. Kijk in de krante-advertenties. Hoe vaak lees je niet van bridge- en klaverjas clubs die leden zoeken?” de organisatie Samenwerking De mensheid kan niet verwachten dat zij over twee generaties nog bestaat als zij doorgaat de natuur te misbruiken. Met deze waarschuwing raakte de secretaris-generaal van de VN-conferentie inzake het menselij ke leefklimaat, de Canadees Mauri ce Strong, onlangs de kern van het probleem van de milieuvervuiling dat in 1971 bijzonder veel belang stelling kreeg. Als de wereld op dit gebied niet de handen ineen slaat zal de mi lieuvervuiling een even vernietigen de catastrofe gaan vormen als een atoomoorlog. Er is een beslissend stadium in de geschiedenis bereikt en het gevaar is groter dan ooit, zei Strong. vengebieden, Amsterdam, IJmuiden en Rotterdam. Arnhem-Nijmegen is ook zo’n kern, wellicht geworden door de Rijnvaart. Binnenlandse migratie helpt het klaver jasspel steeds verder op te dringen. nationale organisatie tot stand zou ko men. Scharff: „Dat werd een zakelijk object en dat is niet goed voor zo’n organisatie”. Scharff wil het zo ver mogelijk buiten de commercie houden. Menigmaal is geprobeerd een klaver- jasbond op te richten. Het is geen succes geworden De Zwitsers, die het spel waarschijnlijk in de Tweede We reldoorlog hebben geleerd van naar Zwitserland uitgeweken Nederlanders, zagen een overkoepelende bond wel zitten. Maar in zulk buitenland heb je Amsterdam en Rotterdam niet. Ajax en Feijenoord geven soms al problemen. Over havens kun je als Amsterdammer beter niet met een Rotterdammer in de clinch gaan en als Rotterdammer kun je bij een Amster dammer beter niet aankomen met cul tuur en gezellig uitgaan. In het klaver- Toch gaat Scharff hij is nu ge pensioneerd opnieuw proberen een overkoepelende organisatie met bijpas sende competitie op poten te zetten. Hij heeft goede hoop, want hij meent dat de Nederlander uitgekeken begint te raken op zijn televisiebuis. Henk de Oude en een van zijn vaste klanten, Tanis: „Een competitie is leuk, maar om te zeggen dat we erop zitten wach ten Een bond van distilleerders heeft er lange tijd achterheen gezeten dat een het voordeel dat de oevers eens een schoonmaakbeurt konden krijgen. In West-Duitsland sleepten honder den vrijwilligers voor duizenden kubieke meters vuil, variërend van vaten teer en olie tot autowrakken en kinderspeelgoed uit de modder. In München, waar in 1972 de Olympische Spelen worden gehou den, veroorzaakt het verkeer de ernstigste luchtverontreiniging van alle steden in West-Duitsland, zo werd bekend gemaakt. Een uitermate onverantwoordelij ke vorm van bodemverontreiniging deed zich in augustus in West- Duitsland voor. Daar stortte een zinkfabriek bij Düsseldorf vierdui zend ton met arsenicum vermengde kalk op vuilnisbelten. De hoeveel heid arsenicum was volgens de des kundigen zo groot dat de helft van de wereldbevolking ermee uitge roeid zou kunnen worden. Een vereniging voor de bescher ming van de bossen gaf de burgers van de Duitse stad Lüneburg een lesje door alle rommel die zij in de loop van de tijd in de bossen rond de stad hadden gedeponeerd te ver zamelen en op het marktplein te storten. Internationaal ontstond menings verschil over het gevaar van DDT. Dit alom gebruikte insektenbestrij- dingsmiddel vormt volgens velen een bron van ernstige milieuvergif- tiging. Anderen, zoals de Ameri kaanse landbouwdeskundige en No belprijswinnaar Norman Borlaug, waarschuwde evenwel dat de we reld tot honger en chaos zou ver vallen als het gebruik van DDT verboden zou worden. Tegen een andere vorm van be derf van het leefklimaat, lawaai, waarschuwde de organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling. De deskundigen van de OESO wezen vooral het verkeer als de schuldige aan. Zij pleitten voor krachtige maatregelen, want dagelijks moet voor het lawaai de prijs van een verminderde arbeids prestatie betaald worden. De Belgi sche overheid deed er iets aan door de politie van „sonometers” te voor zien om te controleren of voertui gen de vastgestelde lawaaigrens overschrijden. Hoe we in Nederland met zijn allen op een kluitje zitten bleek uit de berekeningen van de EEG. Ons land is met 384 inwoners per vier kante kilometer nog steeds het dichtstbevolkte van de gemeenschap. Het gemiddelde voor de gehele we reld staat op 26 mensen per vier kante kilometer. Uit de Verenigde Staten kwam het bericht dat jaarlijks in New York 10.000 mensen aan de gevol gen van luchtvervuiling sterven. Dat is 12 percent van alle sterfge vallen. Dit jaar kwam in de Verenigde Staten een wet tot stand die de fabrikanten verbiedt met ingang van 1975 auto’s op de markt te brengen met motoren die schadelij ke uitlaatgassen produceren. jassen komt daar nog zo het een en ander bij, zeker als, het mes op tafel ligt.” Want Amsterdammers volgen hun Amsterdamse gewoonten als het op troefkaart spelen of niet troeven aankomt. Hun gewoonten in dat op zicht liggen de Rotterdammers en degenen die het spel van hen geleerd hebben helemaal niet. De complica ties liggen voor de hand in een spel waarin met een kwart van de 32 kaarten zo fundamenteel anders mag worden gehandeld De Rijn is een afschuwelijk open riool geworden, zei de Westduitse bondspresident Gustav Heinemann enkele maanden geleden. In deze rivier, die drinkwater le vert voor 3,5 miljoen Duitsers en 9 miljoen Nederlanders, worden grote hoeveelheden chemisch afval ge loosd Er wordt de laatste tijd ech ter veel gedaan het afvalwater te reinigen. In West-Duitsland gebeurt dat al voor 60 percent, in Zwitser land voor ruim vijftig en in Neder land voor 40 percent. Het is naast het vervoer van giftige stoffen over de Rijn vooral het hoge zoutgehalte van het Rijnwater dat de deskundi gen verontrust, onder meer door de lozing van de Franse kalimijnën in de Elzas. Besprekingen op internatio naal niveau hebben nog weinig opgeleverd. De lage waterstand in de Rijn in november had, naast de nare geyol- gen voor het drinkwater althans. In zijn café aan de Ferdinand Bol straat zegt kastelein Henk de Oude: „Ik houd hier elke donderdagavond prijs-klaverjassen. Met de kerst mis schien iets erbij dat in de sfeer past, maar ik heb altijd zulke fraaie prijzen dat de mensen echt niet op een speci aal kerst- of paas- of ander gelegen- heidstoemooi extra zitten te wachten.” Het toegedekte biljart staat donderdags vol prijzen die samen meer waard zijn dan er aan inleggeld wordt opgehaald. „Maar het verschil maak ik op een andere manier weer goed.” Er moeten in Amsterdam en in een stad als Rotterdam trouwens niet minder zo’n 1200 klaverj asclubs en -clubjes zijn, soms van niet meer dan een paar mensen. Het is een schatting van klaverjaskenner (van welk kaart spel is hij dat trouwens niet?) J. H. Scharff. „Daarmee heb je dan nog niet alle klaverjassers te pakken, want niet te schatten valt het aantal mensen dat het spel thuis speelt. Zet vier chauf feurs of havenwerkers bij elkaar, de kaarten komen voor de dag en er wordt geklaverjast. Een moeilijk spel is het niet.” Bij zulk een grote aanhang zou er in elke andere tak van sport- of spelbeoe- fening al een bond van formaat zijn ontstaan. Niet echter bij de klaverjas sers. Scharff: „Er bestaat een Neder landse Klaverjas Federatie. Het is een doodgeboren kind gebleken.” Een com petitie bestaat er daardoor niet en algemeen geldende spelregels zijn er evenmin. Klaverjasclubs zoeken onder ling hun tegenstanders en vullen hun prijzenkasten met de triomfen die ze hebben behaald in te hooi en te gras georganiseerde wedstrijden. Klaverjas-spelend Nederland zal zich overigens wat „volwassener” moeten gaan gedragen, wil er ooit van een landelijke of regionale competitie spra ke kunnen zijn. Allereerst zal men het eens moeten worden over de spelregels. In personeelclubs zal men af moeten van een veel voorkomend euvel dat men neerkijkt op clubjes die in café’s ontstaan en bestaan, een mankement dat ook omgekeeid voorkomt. En men zal moeten leren dat spelen met vaste partners niet automatisch vals-spelen in de hand werkt. Scharff: „Oneerlijkheid moeten we te vuur en te zwaard bestrijden. Bij een groot toernooi ten bate van het Koningin Wilhelminafonds heb ik zelfs eens twaalf mensen wegens valsspelen de deur uitgezet Er waren overigens 1.200 deelnemers.” Maar Scharff meent dat de mensen ook weer geen spoken moeten gaan zien waar ze niet zijn. Bridge bestaat voor het grootste deel bij de gratie van vooraf gemaakte afspraken, conventies, bied- en spelsys temen. Dat moet bij klaverjassen ook kunnen. „Velen vinden echter dat je dan al vals speelt. Dat is natuurlijk onzin. Veel te veel hangt in het kla verjassen, zoals het hier nu wordt gespeeld, het resultaat af van het ge luk. Een goede speler kan nog altijd verliezen, louter doordat hij slechte kaarten krijgt.” Scharff meent een sys teem voor wedstrijd-klaverjas te heb ben gevonden waarbij de beste speler of het beste koppel inderdaad ook de kans heeft om zijn kunnen te bewij zen. Eind Wat dat betreft gaat het in het buitenland belangrijk nauwkeuriger. Ze hebben het spel daar nog maar pas geleerd, maar een land als Engeland heeft anderhalf jaar na de oprichting al een grote klaverj asbond. In Londen krijgt de bond volgend jaar al meteen het tweede toernooi om het wereld kampioenschap te organiseren (het eer ste was vorig jaar in Rome). Het klaverjassen heeft er lang over gedaan om het nu ook tot wereldkam pioenschappen te brengen. Weliswaar menen sommigen dat het spel nog geen honderd jaar oud is Scharff weet dat de Portugezen het in de zestiende of het begin van de zeventiende eeuw uit China hebben gepikt Klaverjassen ver toont althans veel overeenkomst met een spel dat indertijd bij de Chinezen in zwang was. Van de Portugezen die tegen woordig trouwens nog klaverjassen hebben de Nederlanders het geleerd. En waar Nederlanders komen komt het klaverjassen in opmars, tot in Ca nada en Australië toe In ons land is het heel lang een niet ze sterk ver breid spel geweest Nu nog zijn de oorspronkelijke kernen duidelijk at te bakenen. Het zijn voornamelijk de ha- De aan de zeeën grenzende lan den klaagden over vervuiling van hun stranden en kustwateren. Veel beroering ontstond rond het Neder landse schip Stella Maris, dat door de felle protesten van o.a. Dene marken en Noorwegen een partij chemisch afval niet in zee kwijt kon en onverrichterzake terugkeer de. In Oslo werden eind oktober twaalf Europese landen het eens over een ontwerp-conventie die het storten van giftige afvalstoffen in het noordoostelijk deel van de At lantische Oceaan, met inbegrip van de Noordzee, verbiedt. In juni 1972 vindt de grote milieuconferentie van de Verenigde Naties in Stock holm plaats. 1972 hoopt Scharff wat met zijn plannen te zijn opgeschoten Veel ouderen lijken er niet veel in te zien. „Het moet een aardigheidje blijven, ’t Moet niet zo bloedserieus worden.” Voor velen schijnt het spannende trou wens juist ook te zitten in die geluks factor bij het delen van de kaarten. Scharff hoopt een beetje op de jonge ren, zoals hij zegt. „Die prakkizeren er wat anders over Onder de huidige omstandigheden zit een wereldkampioenschap er voor Ne derland niet in. Wat menigeen ook een zorg zal wezen, zo lang men zijn eigen onderlinge wedstrijdjes en competitie- tjes heeft al wordt het aantal café- tjes met een eigen klaverjasploeg klei ner en tegen de kerst de normale reeksen worden onderbroken voor dat speciale toernooi. Er zijn een hoop „Ome Chrisser,” die deze dagen hun hoofdprijs consumeren. De noodklok werd ook geluid door de Franse diepzee-onderzoeker Jacques Cousteau die voor een com missie van de Amerikaanse senaat verklaarde dat „nog vijftig jaar oceaanvervuiling het einde van alles zal betekenen”. Zijn Zwitserse collega professor Jacques Piccard noemde de schat ting van Cousteau aan de optimisti sche kant. Naar zijn mening zullen, wanneer er geen maatregelen wor den genomen, de oceanen binnen 25 tot 30 jaar dood zijn. Vooral de Adriatische en de Middellandse Zee worden ernstig bedreigd. Vele malen is in het afgelopen laar alarm geslagen voor diverse vormen van milieuverontreiniging: in het water, in de lucht en in de bodem. JP 6 O

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23