Voor 25 miljoen gulden gekocht HARTMASSAGE KAN LEVENS REDDEN aan kerstbomen Melick stopt met eigen t.v.-omroep Vier vrouwen beroofden bejaarde Steeds meer ambtenaren zenuwziek BEJAARDEN TERUG UIT SPANJE Bouw ziekenhuizen moet worden beperkt Griekse rovers gearresteerd JEU KvanVEELEN Dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen meent: MINISTER HEEFT BEZWAREN PRINS BERNHARD TWEE JAAR Niet meer dan twee foto’s bij I pasaanvrage l Minister Stuyt in brief aan Ziekenhuisraad i i Wijnhandelaren voor kwart miljoen op gelicht Kamervragen over dierenmishandeling met up dranken tonic of sodawater coebergh is beste maatjes 2 BALLEN c Uil V VRIJDAG 24 DECEMBER 1971 thi/iiia w/m (Van onze correspondent) UTRECHT De bouwactiviteiten in de sector gezondheidszorg kunnen niet ongewijzigd worden voortgezet. Dit heeft minister Stuyt van Gezond heidszorg en Milieuhygiëne medege deeld in een brief aan de Nederlandse Ziekenhuisraad. De brief is al enkele weken geleden aan de raad gestuurd, maar de inhoud is pas donderdag be kend geworden. k ■v w v< te V fnmn. EERSTE IJMUIDER MARKieZENFABRIEK ■F1 I ILkS.’* ADVERTENTIE Coebergh F de (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE rvi VN De Katholieke Bond van Overheidsperso neel heeft aangedrongen op een onder zoek naar de oorzaken van het stijgen de aantal psychische stoornissen bij ambtenaren. DEN HAAG. Gemeenten, die bij bet aanvragen van een paspoort drie pasfoto's eisen (waarvan er dan één in het plaatse lijke politie-archief verdwijnt), zullen dat in het vervolg niet meer mogen doen. In de in 1952 vastgestelde paspoortinstructie staat dat ten minste twee pasfoto’s moe ten worden ingeleverd. Een voorstel van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten om de woorden ten minste uit deze bepaling te schrappen, zal door de minis ter van Buitenlandse Zaken worden over genomen. De minister stelt vervolgens nadrukke lijk dat ook in verband met de premie druk van de sociale verzekering hiertoe moet worden besloten. De minister laat vervolgens weten dat de ziekenhuiscommissie, die hem moet Deze maatregelen komen globaal op het volgende neer: Dat onderzoek zou al moeten beginnen op de middelbare scholen. HET BESTAAN van vijf groepen van bloedvetten heeft in Amerika geleid tot het geven van vijf verschillende diëten. De Nederlandse Hartstichting is in samen werking met de voedingsraad bezig de vijf Amerikaanse dieetboekjes aan te passen aan de Nederlandse gewoonten. Ten aanzien van de bouwplannen van psychiatrische en zwakzinnigeninrichtin gen, waarvan de investeringskosten een bedrag van tien miljoen gulden te boven gaan, zal een gematigd temporiseringsbe- leid worden gevoerd. De bouw van verpleegtehuizen zal in 1972 niet onder de temporisering vallen. Dit in het kader van het door de regering te voeren bejaardenbeleid. Het is te verwachten, aldus de minis ter, dat ten gevolge van de afremmings- maatregelen een stuwmeer van bouwacti viteiten zal ontstaan. In 1972 zal nader worden onderzocht of en in hoeverre de bouwactiviteiten in de gezondheidszorg, reeds vooruit lopend op de Wet Zieken huisvoorzieningen, in 1973 en volgende jaren moeten worden gekanaliseerd. De minister zegt dat de uitgaven voor gebouwen op het gebied van de gezond heidszorg de afgelopen jaren sterk zijn gestegen, van 250 miljoen in 1966 naar 518 miljoen in 1970. Een verdubbeling in een periode van vijf jaar. Landgenoot beroofd. De Amsterdamse po litie heeft drie Marokkanen aangehou den. die een 26-jarige landgenoot in diens woning hadden beroofd van 800 gulden en vijf gouden ringen. n n d b h zi en in dringt aantal land. AMSTERDAM. Een 24-jarige Rotter dammer, firmant van een cash-and-carry- bedrijf in Rotterdam en Tilburg, heeft bij de Amsterdamse recherche bekend, in ok tober en november zeven wijngroothande laren in Amsterdam, Schiedam en Rotter dam voor een kwart miljoen gulden te hebben opgelicht. HELE LITERFLES 1< b e d rii ei dt be H hc de VE be Ei ae ni gi hi P 01 ei ai di te di zi R te to w VE PI er w> U j* di bi ra Wi nc hê re te de H: be vs vi gr g€ de di ds ge ar zi: hc re dc te ri' ge tii bl 8t; as g« m (o: O! ne ne de W' vs di de bi Tevredenheid ook bij de leveranciers van kerstartikelen. Bij een firma in Sneek arriveren ieder jaar alleen al circa 50 spoorwagons met glasartikelen Omwonenden zagen de vier vrouwen in een zwarte auto stappen, die door een man werd bestuurd. Een onderzoek van de politie in de wijde omgeving leverde tot dusver niets op. De vier vrouwen zijn vermoedelijk zi geunerinnen, zo verklaarde de politie. Als uitvloeisel van de prioriteit aan de sector woningbouw en ter voorkoming van te grote spanningen op de kapitaal markt, zal in de toekomst niet te ontko men zijn aan een beperkend en selectief beleid bij het verlenen van goedkeuringen voor de bouw van inrichtingen voor ge zondheidszorg, aldus de minister. Bij het goedkeuren van schetsplannen van ziekenhuizen zal worden meegedeeld dat in 1972 niet met de bouw kan worden begonnen ongeacht het al dan niet be schikken over financieringsmiddelen. Om trent het moment van het starten van de bouw na 1972 kunnen thans nog geen mededelingen worden gedaan. VLAGTWEDDE. Vier vrouwen heb ben donderdag in Vlagtwedde (Gr.) de 80- jarige mevr. Begeman in haar huis van ƒ800 beroofd. De vrouwen kwamen bin nen terwijl de bejaarde vrouw bezig was geld onder meer haar AOW-pensioen in een trommel op te bergen. Zij zeiden dat ze honger hadden, omsingelden de vrouw en wisten het geld te pakken. adviseren over bouwplannen van zieken huizen en andere inrichtingen, de vuistre gels op het punt van behoeftebepaling in het algemeen verscherpt moet hanteren. Daarnaast zal minister Stuyt deze com missie eveneens verzoeken zowel het vo lume van de bouwwerken als de investe- ringsramingen van individuele bouwplan nen zeer kritisch te bezien. In zijn brief stelt de minister dat de Nederlandse Ziekenfondsraad in het over leg met hem begrip heeft getoond voor de noodzaak maatregelen te treffen tot af remming van de bouwactiviteiten op grond van macro-economische overwegin gen. Minister Engels heeft de burgemeester niet verweten dat deze gebruik heeft gemaakt van een leemte in de Omroep wet, waarin nog geen regels staan voor het gebruiken van kabelnetten voor plaat- selijke uitzendingen. Wel heeft de burge meester te horen gekregen dat zijn tv- uitzendtagen de minister in tijdnood heb ben gebracht. Minister Engels wil de toe zegging van zijn voorgangster, minister Klompé nakomen dat eerst de Tweede Kamer zich moet uitspreken, zowel over de organisatie van de regionale omroep als over het plaatselijk gebruik van kabelsys temen. Het kabinet-Biesheuvel heeft aanvanke lijk besloten een nota over de regionale omroep, die nog afkomstig is van het kabinet-De Jong, uit te stellen omdat er toch geen geld voor een regionale omroep is. Nu is gebleken dat regionale of lokale omroep kan worden bedreven zonder ge bruikmaking van zenders, is de minister verplicht op korte termijn met de rege ling van een en ander bij de Tweede Kamer te komen. Burgemeester Feij zei, dat de minister liet uitkomen dat hij het MELICK Burgemeester Feij, van het Limburgse Melick-Herkenbosch, die onlangs in het nieuws kwam toen zijn gemeente als eerste een plaatse lijk televisieprogramma uitzond via de kabels van centrale wijkantennes, stopt deze activiteiten. Hij heeft donderdagavond in een gesprek met CRM- minister Engels de indruk gekregen dat de minister dezer dagen de experi menten met lokale tv-omroep zal verbieden, in afwachting van een oplos sing voor de problematiek van de regionale omroep. DR. VAN NIEUWENHUIZEN verwacht goede resultaten van zogenoemde digitale rekenmachine, een soort computer die in 85 percent van de gevallen een mogelijke hartafwijking kan vaststellen. Deze me thode zou beter zijn dan het zogenoemde luisteren door een arts naar een hartge- ruis. De zaak kwam aan het licht nadat hij bij een Amsterdamse groothandel een be stelling had geplaatst voor de levering van wijn en sherry voor 80.000 gulden. Hij stelde zich voor als inkoper van het slagerijbedrijf G. Kroes, dat vele vestigin gen door het hele land heeft. De partij moest worden afgeleverd bij het cash-and-carry-bedrijf in Tilburg. De Amsterdamse groothandel kreeg echter argwaan toen de rekening maar steeds niet werd voldaan en bovendien bleek dat de dranken in Tilburg vér beneden de inkoopprijs werden verkocht. De groot handel mengde de Amsterdamse recher che in de zaak, waarna de oplichting aan het licht kwam. Ook een 25-jarige mede firmant van de Tilburger is aangehouden. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wiebenga (PSP) meent dat de industriële dierenmishandeling krachtig moet worden tegengegaan, door bijvoorbeeld de toepas sing van legkooien te verbieden en door het instellen van een verbod op het op wekken van kunstmatige rui. In het algemeen dient de controle op eventuele dierenmishandeling bij de bio- industrie te worden geïntensiveerd en ver scherpt en moet worden bevorderd, dat het pluimveevervoer alleen al uit een oogpunt van dierenmishandeling aan zeker eisen wat betreft verzorging en reisduur voldoet, aldus het Kamerlid. UTRECHT. De daders van enkele roofovervallen in Loenen en Utrecht zjjn aangehouden en hebben bekend. Het zjjn vier Grieken, die deel uitmaken van een bende van acht man, van wie de overige vier in het buitenland verblijven. De politie kwam de daders op het spoor na de arrestatie op 1 december van een 31-jarige Griek, die verdacht werd van de overval op het geldtransport van de firfna Verschuren in Amsterdam, waarbij 160.000 gulden werd buitgemaakt. In Utrecht pleegde de bende op 4 november een roof overval op een PTT-bijkantoor, waarbij 30.000 gulden werd geroofd. Een dag later was het postkantoor in Loenen aan de beurt. moest wor- België en organisaties de handel: kerst- Het aantal verzoeken om een geneeskun dig onderzoek steeg In 1970 met 12 percent tot 5733. In 13,7 percent van alle gevallen werd de keuring aange vraagd door de betrokken ambtenaren en niet door hun werkgevers. NOG STEEDS overlijden de meeste hartinfarct-patiënten in de eerste uren na het optreden van het infarct, dus voordat Vorig jaar zijn totaal 4270 ongeschikt- heidsverklaringen afgegeven. Daarbij deed zich een lichte verschuiving naar jeugdiger leeftijden voor. Opvallend is ook, dat steeds meer keuringen tot een invalid iteitsverklaring leiden: in 1969 ruim 76,1 en in 1970 ruitn 91,7. Volgens het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is de invaliditeitsgraad in veel gevallen hoger bepaald dan zuiver medisch ge zien nodig was, omdat het voor mensen boven de 50 jaar nauwelijks mogelijk is met hun restcapaciteit een plaats te vinden op de arbeidsmarkt. en nog eens 20 met bij artikelen. De glasgoederen, zoals ballen, worden geïmporteerd uit de Oosteuropese lan den en uit Azië. Men heeft berekend dat de Neder lander gemiddeld 15 besteedt aan de versiering van een kerstboom (exclu sief de elektrische verlichting). Ook de bij artikelen, zoals denneappels, kerst- klokjes en slingers, doen het goed. Dat antwoordde minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) op vragen van het Tweede-Kamerlid Zoutendijk (V.V.D.). tenschappelijke adviesraad van de Nederlandse Hartstichting, in het najaarsnummer van het blad „Hart slag.” Bessenjenever k Met name de gekleurde kaarsen zijn dit jaar erg veel gevraagd, waarbij de kleuren paars, oranje, lila en zwart favoriet waren. Ook was er een stij gende vraag naar duurdere kaarsen te bespeuren. Het goedkoopste levende licht kost 65 cent, maar speciaal ge maakte kaarsen wel 100. De kaarsenfabrikanten spreken niet meer van een concurrentie van de elektrische peertjes, hoewel tegenwoor dig naar schatting 90 percent van alle kerstbomen hiermee is uitgerust. „De kaarsen worden toch wel gekocht. Het levende licht op tafel en elders in de huiskamer kan toch nooit worden ver vangen”, aldus de kaarsenfabrikanten. WIL MEN een duidelijk beeld hebben van de hartgebreken onder de Nederland se bevolking dan zal, vindt dr. Van Nieu wenhuizen, snel op grote schaal een be volkingsonderzoek moeten plaatsvinden. Neem de proef maar op de som: Bij 2 literflessen Coebergh bes senjenever - van bovenstebeste bessen - krijgt u een fraai long drinkglas cadeau, 'n Scheutje Coebergh beste bessen met Seven Up, tonic of sodawater - en als u wilt een blokje ijs - maakt de feestdagen nög feestelljkerl coebergh MARKlEZEN/ZONNESCHStMBN RDllUIKEN/LUXAPLCX JAL0U2IE6N (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vrouwen van hart patiënten moeten in geval van nood hartmassage kunnen toepassen. Door snel ingrijpen kan een onregelmatig heid in de hartwerking beter worden behandeld. Behalve hartmassage zijn pacemakers en defibrillatoren hulp middelen waarvan gebruik kan wor den gemaakt. Aldus het advies van dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, hoofd van de cardiologische afdeling van het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht, tevens voorzitter van de we- Prinsje Bernhard, de jongste zoon van prinses Margriet en mr. P. van Vol lenoven wordt eerste kerstdag twee jaar. Max Koot maakte ter gelegen heid hiervan deze foto van de prins. ZT UMMMM OMg-rWS DEN HAAG. De handel in kerst bomen, kaarsen en kerstartikelen heeft dit jaar een drukte als nooit tevoren beleefd. Sommige kaarsenfabrikanten konden slechts ten dele aan de vraag voldoen. Er zijn dit jaar meer kerstbo men verkocht dan in voorgaande jaren. Naar schatting heeft Nederland in deze tijd ongeveer 20 miljoen besteed aan kaarsen. Er zijn drie miljoen kerstbo men verkocht terwaarde van 25 mil joen en aan kerstboomartikelen is 7 miljoen uitgegeven. men het ziekenhuis heeft bereikt. De car- dulance (hartrenwagen) heeft zijn waarde reeds bewezen door het snelle transport. Dr. Van Nieuwenhuizen is er van over tuigd dat met de hartrenwagens mensen niet alleen van de dood worden gered, maar dat ook het verloop van de ziekte door het snel kunnen inzetten van de behandeling gunstig wordt benvloed. De hartstichting steunt onderzoekingen op het terrein van de cardulances in Utrecht Heerlen. Dr. Van Nieuwenhuizen aan op snelle uitbreiding van het hartchirurgische centra in Neder- DR. VAN NIEUWENHUIZEN wijst er op dat de Nederlandse hartstichting mo menteel de mogelijkheid tot het opleiden van zoveel mogelijk mensen in de kennis van de hartmassage onderzoekt. ,Men leert zwemmen, mond-op-mond-beade- ming, laten we de hartmassage er aan toevoegen” aldus dr. Van Nieuwenhuizen, die verzekert dat een directe hartmassage „levensreddend” kan zijn. Nederland tastte ook diep in de por temonnee voor de aanschaf van kerst bomen, hoewel de prijzen in vergelij king met 1970 aanmerkelijk hoger lig gen. Gemiddeld moet voor een boom 8 worden neergeteld tegen bijvoor beeld ƒ6 in 1970. vervelend vindt dat Melick de indruk wekt de Kamer buiten spel te zetten”. De Limburgse burgemeester heeft de minister gevraagd nog te mogen doorgaan met de lokale kabelomroep, in afwachting van de regeling van het totale complex van vraagstukken. Maar de minister heeft dit niet willen toezeggen. Burgemeester Feij weet niet of hierbij een rol speelt dat zijn experimenten een proeftuin zijn van grote commerciële belangen van Philips en van het uitgeversconcern VNU. „de minister wilde wel precies weten hoe de werkgroep, die de uitzendingen heeft voorbereid in elkaar zit. Hij liet uitkomen dat hij bij een mogelijke regionale omroep wil uitgaan van voor een streek of stad representative culturele instellingen. De bewoners van het bejaardenhuis Taxandria in Valkenswaard, die wegens een verbouwing van het huis een vakantie van drie maanden in Spanje hebben doorgebracht, zijn gistermid dag op Schiphol teruggekeerd. Op de foto: de oudste bewoner van het huis, de 91-jange Jan Gall begroet zijn ach terkleinkind. Discriminatie. De AnAi-Apartheidsbewe- ging Nederland heeft de Nederlandse re gering ervan beschuldigd het zwarte per soneel bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in Zuid-Afrika te discrimineren. Volgens de begroting van het ministerie van Buitenlandse Zaken betaalt de Nederlandse staat aan de tien Zuidafrikaanse „hulpkrachten” bij de ambassade in Pretoria en de consu laten in Kaapstad en Johannesburg ge middeld 6.000 per persoon. Dit is volgens de anti-apartheidsbeweging een „wat laag gemiddelde,” gezien het feit dat volgens cijfers van de Verenigde Naties het gemiddelde jaarinkomen van blanke Zuldafrikanen ligt op 24.700. Blindenbond. In Bussum is na een ziekte van enkele maanden op 59-jarige leef tijd overleden de heer D. H. Koster, landelijk voorzitter van de „Nederlandse Blindenbond” (NBB). De heer Koster was vele jaren verbonden aan het Koninklijk Instituut tot Onderwijs van blinden in Huizen. Door zelfstudie behaalde hij diverse diploma’s, hij werd eerst onder wijzer en tenslotte leraar Engels aan genoemd instituut. Sedert vorig jaar was de heer Koster voorzitter van de NBB. Geen provinciale rokertjes. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben besloten geen rookwaren meer aan te bieden tijdens openbare vergaderingen van commissies en staten, dit uit een oog punt van volksgezondheid. Meegebrach te sigaren en sigaretten mogen nog wel in rook worden omgezet. Stempels ontvreemd bjj politie. Uit het bureau van de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie heeft een in breker stempels gestolen, die werden gebruikt voor het afstempelen van visa en verblijfsvergunningen. Er zijn maat regelen genomen ter voorkoming van misbruik van de stempels. Het grootste deel van de fijnsparren op de Nederlandse markt den geïmporteerd uit Luxemburg. Verschillende brachten de dennen in Staatsbosbeheer. particuliere boomtelers, de Vereniging van Natuur monumenten en de provinciale landr schapsverenigingen. De meeste ver kochte „lengte” van de bomen is die van 1,75 meter. Een loffelijk streven noemt men biij Staatsbosbeheer het initiatief van de gemeente Ermelo om kerstbomen „met kluit” aan de man te brengen, zodat ze na gebruik weer de grond in kunnen. Of deze natuurbeschermingsgedachte in de toekomst op ruime schaal navolging zal vinden is evenwel nog een open vraag. De medisch adviseur van het Pensioen fonds, dokter G. W. Treffers, zegt in het blad van de Katholieke Bond van Over- heidspersoneel, dat de ABP-statistieken niet verfijnd genoeg zijn om daaruit het stijgend percentage zenuwziekten te kunnen verklaren. Een mogelïjke oor zaak zou de situatie van het onderwij zend personeel kunnen zijn. Dokter Treffers heeft de indrink dat veel on derwijzers met aanpassingsproblemen kampen. UTRECHT. Zenuwziekten vormen laatste jaren vaker de grond waarop invaliditeitspensioen wordt toegekend aan ambtenaren dan de ais belangrijk ste volksziekten bekend staande hart en vaatziekten. Uit cijfers van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds blijkt, dat psychische stoornissen vorig jaar ruim 35,8 percent van de meest voorko mende ziekten uitmaakten, hart- en vaatziekten 23,5 percent en interne ziekten bijna 15 percent. 1 F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2