Recommandatie voor herstel haringstand is veel te zwak Langs sluizen en havens congres met Pasen weer bijeen Prijsdaling bij bolbloemen Kees Glas door zijn vader voorbestemd voor voetbal Noorse tanker verliest olie Deelnemers aan milieu- IJmond - drie naar LS.K. ■f 1 1 BS J Ir. Tienstra hielp Moskou-conferentie uit impasse ENTHOUSIASTE PLANNEN VOOR Rozen en anjers WERKGROEPEN bleven duur ML Ui 5 FAMILIE-DRUKWERK «40 H petri interieur IJMUIDER COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1971 Na aanvaring Opvangfondsen Vangstbeperking Onvoldoende (Van een onzer verslaggevers) - Producenten Geen Goliath Overzicht Kanaal is geen barrière meer Dameskapsalon N O O Y Kort l.lmondnieuws (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/DEN HAAG In de laatste bestuursvergadering van het jaar werd als voorzitter van het Vis- seijschap gekozen de heer B. A. de Jonge; vice-voorzitter is thans de heer J. Koningh. Secretaris dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg rap porteerde een bemoedigende gang van zaken met betrekking tot de producentenorganisaties. Over de in Moskou gehouden buitengewone ver gadering van de Noordoost-Atlanti- sche Visserij commissie bracht de heer W. G. Meyboom verslag uit. - IJMUIDEN De organisatoren van het congres „School en Milieu” dat drie dagen lang in IJmuiden is ge houden, kunnen zonder meer van een groot succes spreken. Niet zozeer om dat deze kaderopleiding geëindigd is met het aanvaarden van allerlei in drukwekkende resoluties en aanbe velingen voor de buitenwacht, maar meer omdat gedurende deze korte tijd tientallen scholieren bezield met el kaar hebben gewerkt aan een inte ressant project, waarbij creativiteit, zelfwerkzaamheid, discussie en im provisatie volop aan bod kwamen. Daarnaast zijn veel jongeren donder dagmiddag enthousiast naar huis ge gaan, vast van plan om mede-scholie- ren, leraren, rectoren en elk ander die maar wil luisteren, ervan te over tuigen dat alleen door samenwerking iets kan worden gedaan aan de ver betering van het milieu. MODEPRUIKJES vanaf59,— VAN RIXEL zo’n drukker! I I 1972 veel geluk in en prettige feestdagen zijl weg 36-38 haarlem ADVERTENTIE t, zal -■ id ad y- 20 ng st- iat. st- iat. >tr. aat. eo- :er- (Van een medewerker) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ’"o HfiSfS 1 1 Oosterduinweg 29 IJmuiden telefoon 1 47 68. Met de invoering van het EEG-beleid zijn de producentenorganisaties (een zete lend in Den Haag en een in Urk geves tigd) op het toneel verschenen. De Urker organisatie omvat ongeveer driehonderd vaartuigen, de Haagse zeshonderd eenhe den. Dr. Boelmans Kranenburg rapporteerde dat juist op 1 december toen de nieuwe IJMOND. „Eerdaags ga je voetbal len.” Met deze woorden bezegelde vader Glas de sportieve toekomst van zijn acht jarige zoon Kees. De keuze viel op de v.v. Stormvogels. Dat bleek een goed idee, want nu zo’n twintig jaar later is Kees Glas nog steeds één van de steunpi laren in de Stormvogelsdefensie. Afgelo pen zondag maakte hij in het competitie duel tegen Alkmaarse Boys zijn tweehon- derdvijftigste wedstrijd vol. Op zondag 2 januari wordt Kees Glas officieel gehuldigd bij de vriendschappe lijke wedstrijd tegen HBC. Als het aan hem ligt, is dat nog lang niet de laatste keer dat hij vermoeid en bezweet, maar in Stormvogelstenue, de kleedkamers op zoekt. Tenslotte de woorden van een van de organisatoren van dit „School en Milieu”- congres, leraar H. van der Kwaak: „Ge weldig dat we zo hebben samengewerkte en dat er zoveel ideeën naar voren zjjn gekomen. Laten we elkaar een klein beet je blijven opduwen, misschien dat we dan met Pasen duidelijke resultaten kunnen melden”. rk- -21 1.30 ran lat. -10 an- eid r i e •1 n •t X !- ir n l- GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK VELSEN. Het Velser college van bur gemeester en wethouders heeft met in- g- n ie in 15 u. :n- 30 en IS IS: ar- (Van een medewerker) BEVERWIJK. De prijzen in de bol- bloemensector zijn bij een ruimere aan voer aan het einde van de week lager geweest dan aan het begin van de week. De mindere afzet aan de export heeft hier aan ook meegewerkt. De tulpenprjjzen lagen bijvoorbeeld aan het begin van de week rond drie gulden per bos. In de loop van de week is deze prijs wel een gulden gezakt De soort „Apeldoorn’ werd dinsdag nog voor 390 cent per bos verkocht, maar kwam woensdag niet hoger dan 260 cent per bos. Ook de vrij ruime aanvoer van narcissen ging iets in prijs terug. De soort „Carlton” noteerde dinsdag 190 cent per bos om later in de week terug te vallen naar ten hoog ste 150 cent per bos. De boltulpjes daarentegen bleven duur bij een zeer geringe aanvoer van „Starren”; er werd een prijs van 35 cent per stuk betaald. Voor de goede hyacinten betaalde men van 55 tot 76 cent per stuk. Bij de irissen was de soort Prof. Blaauw goed aan de prijs en haalde de afgelopen week nog 650 cent per bos. De nerinen gingen regelmatig weg voor prijzen van 45 tot 130 cent per stuk. Fresia werd iets goedkoper en bracht het tot 420 cent per bosje. Anjers bleven duur en noteerden van 21 tot 75 cent per stuk. Voor de trosanjers werd tot 385 cent per bos betaald. Ook de rozen waren duur en gingen weg voor prijzen tot 145 cent per stuk. De chrysanten waren echter niet duur. Er was een groot aanbod; boven een prijs van twee gulden ging er heel weinig weg. De handel in potplanten liep goed. Voor goede kwaliteit werden flinke prijzen be taald. De azalea ging tot 13,50 per stuk en de cyclamen kwamen tot 9,per stuk. De poinsettia noteerde tot 380 cent per stuk. regeling in werking trad veel vis in Nederland en in België werd doorgedraaid en automatisch een beroep op de zoge noemde Brusselse pot kon worden gedaan door de bij een producentenorganisatie aangeslotenen. Het gevolg was, dat op die woensdag een run ontstond om een formulier voor aanmelding als lid van een producenten organisatie te bemachtigen. Het aantal aanvoerders van vis dat momenteel niet is aangesloten acht de secretaris vrijwel te verwaarlozen. Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15 0 20 «vwwwwwwwwvwwwwvwwwvwwwwvww Een grote stapel plakboeken geeft in woord en beeld een overzicht van zijn carrière. Als beste herinneringen komen daaruit te voorschijn de promotie van Stormvogels naar de eerste klasse ama teurs in 1968 en een jeugdtoernooi in Berlijn. Zijn slechtste ervaring houdt on middellijk verband met de beste, namelijk In het dagelijks leven werkzaam als transportplanner, zijn de trainingen drie keer per week voor hem geen probleem. Toch kan hij het billijken dat er amateurs zijn, die een vergoeding voor hun opofferingen willen hebben. Daarom voelt hij het meest voor het Belgische systeem van onafhankelijken. „Dat lost bij ons weinig op, maar de narigheid over het wel of niet betalen is in ieder geval verdwenen. Het nadeel is, dat de minst draagkrachtige clubs wegvallen.” Zijn idee van de ideale voetballer wordt belichaamd door Piet Keizer. Niet alleen omdat hij een fervent Ajax-supporter is, maar vooral Keizers inzet en capaciteiten spreken hem aan. ten van de colleges van B. en W. in Heems kerk en Beverwijk om de gemeenteraden in die gemeenten voor te stellen over te gaan tot aansluiting bij het Intergemeen telijk Samenwerkingsorgaan Kennemer- land, beter bekend als het I.S.K. Met betrekking tot de nieuwe vorm in het I.S.K.de Kennemerraad heeft het Vel ser gemeentebestuur direct gesteld in mei van dit jaar, dat het geen bevoegdheden uit handen wenst te geven, voordat er klaarheid is gebracht in de kwestie van al dan geen fusie van de drie IJmondge- meenten dan wel het positieve stand punt bekend is van Beverwijk en Heems kerk (eventueel met Castricum en Uit geest) over de aansluiting met de ISK-ge- meenten ten zuiden van het Nooddzee- kanaal. Nu het plan aanwezig is om tot aan sluiting over te gaan, acht het Velser ge meenten ten zuiden van het Noordzee- aan de door B. en W. van Velsen gestelde voorwaarde. (Hieruit blijkt dus tevens, dat het Noord- zeekanaal niet meer door Beverwijk en Heemskerk als een barrière gezien wordt getuige de uitspraken, dat er zovele bindingen zijn met de gemeenten ten zui len van het kanaal red.). De Langenburg, Crefeld en de Rhein land verdwenen in 1951 naar de sloperij. Voor de August Bröhan kwam die tijd in 1955 zodat dit schip 34 jaar gevaren heeft, hetgeen voor een Duitse trawler zeer lang is. In 1953 werd de nieuwe stoomtrawler Von Beckerath in de vaart gebracht en daarna kwamen bij de Cranzer-rederij de eerste motortrawlers hoewel er in 1961 nog een aantal stoomtrawlers bij gekomen zijn, doch die waren afkomstig van ande re rederijen. De eerste motortrawler van de Cranzer Fischdampfer A. G. was de Boreas die in 1954 gereed kwam bij de werf van H. C. Stulcken te Hamburg, een schip van 649 Een meerderheid sprak zich uit voor maatregelen ter bescherming van jonge haring, zoals de invoering van een mini- mummaat en uitbreiding van een gesloten seizoen in het eerste halfjaar ter berei king van toename in gewicht en kwaliteit en preferentie voor menselijke consump tie. Echter, de situatie in bepaalde landen met belangrijke industrie gebaseerd op visserij op jonge haring stelt hen niet in staat zich niet te verenigen met het ge- stemming te onthouden. zichtspunt van de meerderheid; in deze omstandigheid zou een zodanige maatregel weinig effect sorteren. Het is duidelijk dat bovenstaande re commandatie onvoldoende is voor een herstel van de haringstand binnen redelij ke tijd. De commissie heeft dan ook besloten verdere beperkingsmaatregelen in volgende jaren te overwegen. In deze overwegingen zal tevens worden gestreefd naar een betere gelijkheid van de offers die ieder land brengt. België, West-Duitsland, Frankrijk, Ijs land, Ierland, Nederland, Polen, Zweden, de USSR en Groot-Brittannië aanvaardden deze recommandatie als geheel, Noorwe gen en Denemarken wensten zich van De heer Meyboom hekelde de houding van deze twee landen, doch zei te blijven hopen dat ze op de vergadering in mei van het volgend jaar een ander geluid laten horen. Spreekuur. De leden van het college van burgemeester en wethouders in Velsen houden op woensdag 29 decem ber geen spreekuur. De heer Boelmans Kranenburg had nog een verheugende mededeling. Na een aan vankelijk gespannen verhouding tussen beide producentenorganisaties, heeft con tact tussen Urk en Den Haag geleid tot wat zou mogen worden gezien als een begin van samenwerking. Uit de vergadering klonk de wens, dat in snel toenemende mate zal worden sa mengewerkt en dat uiteindelijk daaruit één sterke producentenorganisatie voor geheel Nederland zal ontstaan. Kees Glas is bepaald geen Goliath, maar hij voelt dat niet als een handicap. Over een kopduel met een veel grotere tegenstander: „Ach, als je er niet bij kunt, geef je ’m toch gewoon een duwtje.” Hij heeft weinig concurrentie als links back, maar door een slechte indruk achter te laten bij trainer v.d. Kuil tijdens het Velsen amateurkampioenschap, stond hij er in de daarop volgende oefenwedstrijden naast. Desondanks speelt Kees alweer het gehele seizoen mee. De Stormvogelsverde- diger is een liefhebber van vrijwel alle sporten, waarbij zijn voorkeur naast ta feltennissen, schaatsen en hardlopen, dui delijk uitgaat naar de teamsporten. Vooral basketball boeit hem in hoge mate. de degradatie naar de tweede klasse in het afgelopen seizoen. Dat een voetballer over het algemeen langer mee gaat bij een vereniging dan een trainer is alge meen bekend. Maar liefst elf trainers hebben geprobeerd de capaciteiten van Kees Glas bij te schaven. Rentenaar, maar vooral Vembroek hebben bij Glas een uitstekende indruk achtergelaten. Onder al deze trainers heeft ook de transforma tie van aanvaller naar verdediger plaats gevonden. Bij Stormvogels begonnen als linksbinnen-mij merend merkt hij op: „Het maken van doelpunten was toch wel erg mooi” werd hij spoedig linksbuiten. Gewoon omdat er niemand anders was. Via de linkshalfplaats belandde Kees Glas op de door het vertrek van Siem de Graaff vrijgekomen linksbackplaats. Toch ambieert hij ook nu nog een positie in de voorhoede. De reden: „Je bent veel vrijer in je spel. Ik heb vooral in de vierde klasse veel doelpunten gescoord.” In 1945 had de Cranzer Fischdampfer A. G. te Hamburg vier stoomtrawlers die de tweede wereldoorlog hadden overleefd. Het waren de in 1913 gebouwde Langen- berg, de Crefeld, die van 1917 was, de Rheinland van 1920 en de August Bröhan die uit 1921 dateerde. Een paar in de oorlog gebouwde trawlers werden aan de Cranzer toegewezen die als „Este” en „Fock und Hubert” in de vaart gekomen zijn. „De Fock und Hubert” moest in 1949 aan ons land worden afgestaan en dat schip hebben we in IJmuiden gekend als Hermen IJM.2. De eerste na-oorlogse nieuwbouw bij de Cranzer kwam in 1949 en dat was de Otto Bröhan, in 1950 volgden de Alteland en de Heinrich Cols- man. Met de arbiters waar Kees Glas iedere zondag mee te maken krijgt, staat hij op zeer goede voet. Nog nooit is hij uit het veld gestuurd en hij ontving slechts twee keer een officiële waarschuwing, zonder dat die konsekwenties hadden. Het enige nare incident dat hij zich kan herinneren betreft een onbestrafte overtreding. Bij een bekende tegenstander speelde een uit stekende linksbuiten mee. Bij het betre den van het veld dacht Glas: „Jou geef ik een rotschop.” Binnen vijf minuten ver dween de tegenstander hinkend naar de kleedkamers. Dat spijt Kees Glas nog steeds. Betere herinneringen bewaart hij aan het nationale militaire team, waar hij vier keer voor werd gekozen. ROTTERDAM. De Noorse tanker „Elisabeth Knudsen” (107.000 brt.) is van morgen na een aanvaring vastgelopen op 10 mijl ten noorden van Hoek van Hol lans. Uit een lek stroomde ruwe olie naar buiten. De „Elisabeth Knudsen” kwam door nog onbekende oorzaak in de Europoortgeul in aanvaring met een andere tanker, de Li beriaan „Theogennitor” van 24.000 brt. De Noor raakte buiten de geul in het voor het diepstekende schip gevaarlijke water en kwam vast te zitten. Vier sleepboten van Smit en Co hebben later aan de „Elisabeth Knudsen” vastge maakt om het schip los te trekken. Dat de deelnemers van het congres dit nodig vonden, bleek wel uit resultaten van de groepsgesprekken die donderdag middag na een ochtend van verslagen over onderwijsprojecten betreffende de hygiëne van het milieu tevoorschijn kwa men. Elke schooldelegatie droeg namelijk haalbare ideeën aan voor nieuwe initiatie ven teneinde het onderwijs voor deze problematiek te interesseren en verder actie- en werkgroepen op te richten, do cumentatie te verzamelen, voorlichting te geven, in schoolkranten artikelen over de bescherming van het milieu te publiceren enzovoorts, enzovoort. Sommige scholen gaan deze activiteiten coördineren Zo willen een LTS en een MTS uit Beverwijk samenwerken om een eventuele uitbreiding van de plaatselijke vuilnisbelt tegen te gaan. De Spaarne- Scholengemeenschap. het Lorentzlyceum, het Eerste Christelijke Lyceum en Sancta Maria uit Haarlem zullen 7 januari aan staande een centrale werkgroep oprichten. In de komende paasvakantie komen alle deelnemers opnieuw naar IJmuiden om ervaringen uit te wisselen. Verder zijn enkele leraren van plan een grote voor lichtingsbijeenkomst over onderwijs en milieu te organiseren voor onderwijzers en leraren en deze docenten willen tevens bij het daartoe bevoegde gezag (gemeente en schoolbesturen) aandringen op voort durende stimulering van onderwijsprojec ten over de milieu-hygiëne. Beperking van de haringvangst uit de Noordzee vormde in Moskou het enige agendapunt. De heer Meyboom onthulde dat onder de twaalf deelnemende landen de standpunten zozeer uiteenliepen dat ter vergadering geen compromis mogelijk leek. De Nederlandse directeur Visserijen, ir. Tienstra gelukte het echter toch nog met een aanvaardbaar ontwerp-recom- mandatie te komen. Dit houdt in dat in de periode begin nende op 1 april 1972 en eindigende op 15 juni 1972 en van 1 februari 1973 tot medio juni van dat jaar het vissen op haring in de Noordzee en het Skagerrak veboden zal zijn. Bedoeld worden de wateren, begrensd in het noorden door 62 graden noorder breedte; in het westen door 4 graden wes terlengte, van 62 graden tot de Schotse kust, in het Engelse Kanaal 1 graad wester lengte. van 62 graden tot de Schotse kust, in het Engelse Kanaal 1 graad wester lengte en in het oosten door een lijn van Skagen naar Paternoster Lighthouse Indien voor 1 maart 1972, respectieve lijk voor 1 januari 1973, de bevoegde autoriteit van een contracterend land de commissie meedeelt dat ter vermijding van ten hoogste 1250 ton in 1972 en 2500 ton in 1973 en gebruikt voor menselijke consumptie of aas dient te worden uitge zonderd van de bepalingen dezer recom mandatie, dan: zullen de voorzieningen zodanig worden gewijzigd in hun toepas sing op onderdanen van dat land; zal de bevoegde autoriteit van het contracteren de land de commissie rapport uitbrengen over genomen of te treffen maatregelen ter verzekering dat de uitzondering niet wordt misbruikt; zal de commissie alle contracterende landen informeren om- 1 trent de uitzonderingen die enig contrac terend land heeft aangemeld. S«. Vut j bruto reg. ton met twee Deutze dieselmo toren die 1000 pk ontwikkelen. Het volgende jaar kwam de Euros eveneens bij deze Hamburgse werf gereed, groot 646 bruto reg. ton en een motorver mogen van 1500 pk. In 1956 werd de Zephyros HH.319 opeleverd en dit schip had ook bij Stulcken op de helling gge- staan. Dit schip was identiek aan zijn twee voorgangers, groot 666 bruto reg.ton, lang over alles 63,59 m. lengte tussen de loodlijnen 55,47 m. breedte 9,09 m. en een holte van 5,18 m. Het motorvermogen heeft 1800 pl bedragen. De Zephyros is in 1966 in exploitatie gekomen bij de Nord- see Deutsche Hochseefischerei met Cuxha ven als thuishaven dat heeft drie jaren geduurd, want de motortrawler werd in 1969 voor de sloop verkocht tegelijk met de Euros zodat van het drietal alleen de Boreas nog overgebleven is. In 1969 gingen voor het laatst trawlers onder de vlag van de Cranzer-rederij ter visserij en dat waren er elf. Alle schepen werden verkocht en een nieuw opgerichte rederij, de Hamburger Fischfang, kwam in het besit van vier schepen waaronder de Boreas. De vier in 1963 gebouwde hektrawlers Kap Nord, Kap Dan en Kap Walloe kregen een bijzondere bestemming na te zijn gekocht door het bergingsbedrijf van Ulrich Harms te Hamburg. Onder de na men Varius I, II en III deden zij dienst als sleep- en bergingsboot. Dat is echter van korte duur geweest. Dit jaar zijn de schepen weer in de visserij teruggekeerd en tevens voor de vloot van Hamburg verloren gegaan. De Kap Dan heet nu Arcturus en is het eigendom van de Hochseefischerei Nordstem. De Kap Nord kreeg de naam Hoheweg en de Kap Walloe is de Mellum gewor den, zij behoren toe aan de Hanseatische Hochseefischerei, beide rederijen zijn ge vestigd te Bremerhaven. ARIE VAN DER VEER Voor een zo groot aantal duels is uiter aard een niet geringe dosis clubliefde nodig. Dat bezit de familie Glas zijn vrouw heeft bij Stormvogels onder andere de zorg voor de kantine en het stencil- werk, terwijl Kees naast zijn voetbalacti- viteiten ook de totoformulieren verzamelt in voldoende mate. Alleen in het seizoen ’64-’65 kon hij de lokroep van Telstar niet weerstaan. Hij bracht het niet verder dan het B-elftal en keerde dan ook na een jaar terug. Hij heeft daar nooit spijt van gehad. Toch zou hij ook nu nog graag in het betaalde voetbal meedraaien. Eerzuchtig als hij is, merkt hij daarover op: „Ik heb helaas nooit de „mazzel” gehad een goede semi-prof te worden.” - vele modellen, ook in gemêleerde tinten. Gratis naar wens gekapt. Vele standaardmodellen in monster boek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp. De taak van het Visserij schap voor het treffen van opvangregelingen voor de di verse vissoorten is met de invoering van het EEG-marktbeleid komen te vervallen. In afwachting van een nadere regeling zou een gedeelte van de fondsen voorlopig kunnen worden gebruikt ten behoeve van vissers die in Oostende aanlanden, aldus een voorstel van het dagelijks bestuur. Hiermee is de vergadering van het voltal lige bestuur accoord gegaan. Het bestuur van het Visserij schap ver gaderde gisteren voor het eerst in zijn nieuwe behuizing: Prins Mauritsplein 24, stemmjng kennis genomen van de beslui- ’s-Gravenhage. Emd januari zal daar - - „open huis” worden gehouden. ••u ik UB '■|W_

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5