Kerstcadeau na overval GEEN VERVOLGING VAN WEIGERAARS BIJ VOLKSTELLING Frits Schiller overleden Transplantatie in Leiden Dordtenaar kreeg Californië nier uit Overvallers Mammoettanker bij de Hoek lek na aanvaring Nederland aan olieramp ontsnapt Kleuter tussen twee auto’s doodgedrukt ingerekend „TEZAMEN ONS VOORTBESTAAN REDDEN” r „Bezvijsmoeilijkheden B r— Miep Franssen thuis Pakjes in Arnhem over muur van Politie schiet twee mannen in benen Koningin in kerstboodschap: Mgr. Zwartkruis droeg kerst-mis op in Schagen gevangenis i 2 IS constructie- bankwerkers machine bankwerkers HOOGOVENS IJMUIDEN kwaliteits- draaiers schavers stekers pijpen- monteurs elektro- monteurs f M MAANDAG 27 DECEMBER 1971 M Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.631,-per jaar incl. ploegendiensttoeslag. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar: in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 1120 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. DEN HAAG De „volkstellingweigeraars” zullen niet worden ver volgd. De procureurs-generaal bij de gerechtshoven hebben hiertoe in ver band met bewijsmoeilijkheden besloten. Tijdens de telling was het onmo gelijk van alle weigeringen een proces-verbaal te maken. Daardoor is de bewijsvoering geheel afhankelijk geworden van de afwikkeling van de telling in de diverse gemeenten. Die afwikkeling per gemeente is zeer ver- schilend verlopen. De natelling van de weigeraars is niet overal mondeling afgewikkeld, zoals de minister van Economische Zaken had verzocht. Daar door is het voor die gebieden vrijwel onmogelijk geworden het strafbare feit van de weigering te bewijzen. J 5 'S h De patiënt, wiens naam niet werd bekendgemaakt maar die zich wel wilde laten fotograferen, met naast zich het perfusie-apparaat. het fcAAAAAAA/VAAAAAAAAA/V\AAAAAAAAAA/W%AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. ADVERTENTIE DEN HAAG. Koningin Juliana heeft de toespraak, die zij op eerste kerstdag over de drie Hilversumse zenders heeft gehouden, gewijd aan de kerstboodschap „Vrede op Aarde”. Op een parkeerplaats in het dorpje America in Noord-Limburg is de 3-jarige Marcel van Dijnen twee auto’s bekneld geraakt en om het leven gekomen. i i i I Mgr. De Groot, die ook secretaris van het bisdom is, legde een korte verklaring namens de bisschop af. Daarin werd ge zegd, dat de bisschop door zijn persoonlij ke aanwezigheid en door de medewerking van zijn vicarissen aan alle andere dien sten, de kerstviering in Schagen wilde uittillen boven de dreiging van de ver deeldheid, die is ontstaan door het conflict tussen de bisschop en de heer J. Rijkers, die het hem verstrekte ontslag als pastoor van Schagen niet wil accepteren. Mgr. Zwartkruis dankte na de twee nachtmissen kennelijk onder de indruk de Schagenaars voor hun stichtende en spon tane kerstviering. De heer Rijkers heeft gedurende de kerstdagen geen mis in de parochiekerk opgedragen. Zijn aanwezigheid in de pas torie bleek uit het laten neerleggen van een bulletin in de kerk. De bsischop en de vicarissen hadden tijdens de kerst geen contact met de heer Rijkers. Voor wie duidelijk de keus ziet tussen er-op-of-er-onder bij het aflopen van een Donor van de nier was een patiënt in Californië. De nier is overgeplant in het lichaam van een 41-jarige Dordte naar. Het perfusieapparaat van dr. Belzer, ontwikkeld in 1968, maakt het moge lijk nieren tot 72 uur goed te houden. Bij de meest gebruikelijke methode Dit gebaar volgde nadat de man op de avond voor Kerst, door drie jongens van ongeveer 20 jaar was overvallen en van f 180 beroofd. Op een stil weggetje bij het centrum van de stad werd de man door twee jongens vastgegrepen. Zij sloegen hem tegen de grond en trapten hem. Een derde haalde de portemonnee uit de achterzak van de aangevallene. Het drietal vluchtte na de overval en is nog niet opgespoord. VENLO. Een onbekende gever heeft tijdens de kerstdagen in de brievenbus van een man in Venio een enveloppe met 300 gulden gestopt. Bij het geld bevond zich een briefje met kerstwensen. Hek op Gooise hei. Het werk aan het enor me lange hek om de schietbaan op de Gooise hei is stil gelegd. De rentmeester had ernstig bezwaar gemaakt tegen de afrastering. Defensie en het Goois Na tuurreservaat gaan aan een tafel zitten om naar een betere oplossing te zoeken. De omwonenden waren de afgeloper da gen al in actie gekomen. Zij verwijder den enkele honderden paaltjes. m M gi w vi le te b 01 u n v b e d h g v d e t d r 2 5 I I LEIDEN. In Leiden is zaterdag de eerste „transatlantische” nieroverplan- ting ter wereld verricht. De nier, die 37 uur tevoren in Californië beschikbaar kwam, is over een afstand van onge veer tienduizend kilometer vervoerd naar het Leids Academisch Ziekenhuis. Dit transport was mogelijk door conser vering van de nier in een perfusieap paraat, ontwikkeld door de tot Ameri kaan genaturaliseerde Nederlander dr. F. O. Belzer. „Wij zijn in Gods hand”, zei koningin Juliana. „Dit stel ik voorop en niet als vage troost achteraan omdat het voor mij zekerheid is. Levend of gestorven, in vreugde en leed, we zijn in Gods hand. SCHAGEN. De bisschop van Haar lem, mgr. dr. Th. Zwartkruis, en zijn vicarissen mgr. dr. De Groot en dr. R. Kooper, zijn in de door scheuring bedreig de parochie in Schagen voorgegaan in de beide nachtmissen, die door meer dan 2000 bezoekers werden bijgewoond. Na mens de bisschop werd de wens uitge sproken, dat de ongedeelde kerstviering de voorbode zou zijn van een spoedige terug keer van de parochiële eenheid. AMSTERDAM. Twee mannen zijn zaterdagmorgen vroeg in Amsterdam bij een vechtpartij met een politieagent en een marechaussee door schoten uit een politiepistool in het been getroffen. nog steeds elkaar wantrouwt en naar de keel vliegt. Wij moeten formidabele problemen op lossen, willen we op aarde kunnen voort bestaan. Ons overweldigend grote en groeiende aantal heeft binnenkort allerlei grondstoffen opgebruikt. Wat er nog is, raakt steeds ongelijker verdeeld over de wereld. En bij dat alles vervuilen we alles en bedreigen daarmee onze gezondheid en die van moeder aarde op grote schaal. De tanker tijdens een eerste ver geefse poging tot lostrekken. De heer Schiller was tot medio novem ber 1970 directeur en mede-eigenaar van hotel-restaurant Schiller aan het Rem- brandtsplein in Amsterdam. Daarna ging het gerenommeerde hotel over in handen van de onroerend-goed-magnaat Caransa. De hotelier werd pas donderdag in de Bussumse kliniek opgenomen. Hij woonde sinds oktober van dit jaar in het Rosa Spierhuis in Laren. De 5-jarige Ronny Waterkamp is zon dagmiddag in Geldrop plotseling van ach ter een wegrijdende auto de straat op gelopen en door een andere auto overre den. Hij overleed korte tijd later. Het was de kapitein van de Liberiaan bekend dat de mammoettanker tegemoet- varend was .De gezagvoerder hoorde te weten dat de Noor vanwege zijn grootte tot de moeilijk manoeuvreerbare schepen moest worden gerekend, die op geruime afstand moeten worden gepasseerd. Handhaving van de beslissing tot ver volging zou er op zijn neergekomen dat in de ene gemeente wèl en in de andere niet zou worden vervolgd. Er zou dan van rechtsgelijkheid geen sprake meer zijn. De brieven van „volkstellingweigeraars”, die de officieren van Justitie in antwoord op hun aanschrijving van de weigeraars hebben ontvangen, worden vernietigd. Aan 18250 weigeraars was een „aanmaning” gestuurd. Daarop heeft 16 percent positief gereageerd. Het interne rapport van de werkgroep van het Openbaar Ministerie onder voor zitterschap van de Utrechtse officier van Justitie mr. J. C. van den Berg zal geheim blijven. Voordat hij minister van Justitie werd heeft mr. Van Agt zich in een interview uitgesproken tegen vervolging van weige raars. Maar in augustus kondigde hij als minister van Justitie af dat weigeraars zouden worden aangemaand alsnog de tel- lingformulieren in te vullen. Deze ommezwaai van minister Van Agt heeft nogal wat verbazing en kritiek uit gelokt. De minister verdedigde zich met het argument dat het aantal weigeraars kleiner was dan men had verwacht. Hoe groot dat aantal was werd toen niet be kendgemaakt. De 18-jarige mej. M. Heger uit Zeist is op eerste Kerstdag om het leven gekomen. Zij reed mee op de motor van 18-jarige jongen uit Zeist, die bij een inhaalma noeuvre tegen een auto reed. De motorrij der werd ernstig gewond. De 16-jarige Pieter H. Klopper uit Twisk is Tweede Kerstdag in Opperdoes met zijn bromfiets uit een bocht gevlogen en tegen een tegemoetkomende auto ge botst. De jongen overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis in Hoorn. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de roofoverval tot een oplossing gebracht die vrijdagavond was gepleegd bij de broodfabriek van de coöperatie „De Vol harding” aan de Delftselaan in Den Haag. Twee jongens van 15 en 16 jaar en een 25-jarige Marokkaan zijn aangehouden. Van de buit, die f 30.000 f 40.000 moet hebben bedragen, is f 29.000 terecht. Van het drietal kende de 16-jarige de situatie bij de coöperatie, w aar hij ge werkt heeft. Een half uur vóór de overval was hij via de dienstingang naar het bureau van de 57-jarige caissière, mej. M. J. Verbeek, gelopen, om achterstallig loon op te halen. Een half uur later kwam hij met zijn twee vrienden terug. Zij sloegen de caissière met een pistool op het hoofd, blinddoekten haar en namen een geldkist mee. De politie arresteerde de 16-jarige jon gen op straat. De twee anderen werden ’s nachts bij hun thuiskomst ingerekend. Dit betekent voor elk van ons uiteindelijk vrede in de ruimste zin. Maar voor wie in een vage angst voor de toekomst leven, zijn alle onheilsvoorspellingen een hou vast. Maar angst is nog altijd de slechtste raadgever. Het is aan alle overheden en particulie ren, alle hersens en handen ter wereld om een goed begin voor de vredere tijd mogelijk te maken. De mensheid heeft het in eigen hand. Als de overtuiging er maar is dat het kan. Het is een kwestie van „alle hens aan dek” Hier ligt een kans voor wereldwijde saamhorigheid en ka meraadschap. Uit een lek boven de waterlijn stroom de enige tijd ruwe olie in zee, maar door snel leegpompen van de lekgeslagen tank kon ernstige watervervuiling worden voorkomen. De olie die in zee stroomde, werd met chemicaliën bestreden door drie oliebestrijdingsvaartuigen van Rijkswater staat. „We hebben veel geluk gehad”, zei de directeur van het Loodswezen in Rotter dam, kapitein D. J. Maas. Met een beetje minder geluk zou zich, volgens de direc teur vrijdag voor de Nederlandse kust een ramp hebben kunnen voltrekken, die ver geleken had kunnen worden met die van de „Torrey Canyon”. Hij acht het een gelukkige omstandigheid dat de aanvaring tussen de „Elisabeth Knudsen” en de „The- ogennitor” slechts een klein lek bij de Noor veroorzaakte en dat de pogingen van de sleepboten om de vastgelopen mam moettanker los te trekken niet werden vertraagd door slecht weer. Ongunstig weer zou de kans op breken van de tanker aanzienlijk hebben vergroot. In Rotterdamse haven- en scheepvaart- kringen is men zeer ingenomen met het (Van onze correspondent) ARNHEM. Een tiental mensen heeft op eerste kerstdag honderdvijftig kerst- pakketjes over de muren gegooid van de Arnhemse koepelgevangenis, omdat de pakjes aan de deur niet aangenomen wer den. Drie initiatiefnemers van deze pakjes- actie zochten daarna minister Van Agt (Jnstitie) in zijn woonhuis in Nijmegen op. van onderkoeling is maximum. De nier die op eerste kerstdag in Leiden werd overgeplant, is geconser veerd in een onlangs door dr. Belzer ontwikkeld klein perfusieapparaat. Het kan door zijn geringe afmetingen wor den vervoerd onder een vliegtuigstoel. Het weegt 12 kilo, het grote apparaat 200 kilo Het perfusieapparaat werkt volgens het principe, dat de nier voortdurend met plasmavloeistof wordt doorspoeld. De niertransplantatie van zaterdag was de 84ste in Leiden, waar in 1966 ook de eerste in Nederland werd uitgevoerd. In Nederland komen jaarlijks 45 nie ren voor transplantatie beschikbaar, hoewel de behoefte aan nieren 300 tot 600 per jaar bedraagt. AMSTERDAM. De bekende Amster damse hotelier en kunstschilder Frits Schiller is vrijdagochtend in een kliniek In Bussum overleden. Hij is 85 jaar ge worden. Door dochter in buik gestoken. Een 45- jarige magazijnbediende is zondagmid dag in zijn huis in de Krugerstraat in Amsterdam bij een ruzie door zijn 21- jarige dochter met een mes in de buik gestoken. Het slachtoffer ging op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis waar hij werd opgenomen. Zijn toestand zou niet ernstig zijn. De vrouw meldde zich uit eigen beweging bij de politie. Onvoorzichtigheid bestraft. Conform de eis heeft de rechtbank te Maastricht een 31-jarige man uit Stelberg wegens on voorzichtigheid met vuur veroordeeld tot een geldboete van f 1500. De man was op 11 mei belast met de aanleg van een installatie in een garenloods. Overeen gekomen was, dat tijdens de werkzaam heden geen gebruik zou worden gemaakt van lasapparaten, aangezien er een grote hoeveelheid ruwe katoen in de nabijheid lag. Verdachte liet toch met lasappara- tuur werken met het gevolg dat de rti- we katoen vlam vatte. De schade be droeg ruim 1,5 miljoen gulden. Tubbergen. Minister-president Biesheu- heuvel heeft meegedeeld, dat minister Lardinois (Landbouw) zich beraadt over een eventuele wijziging van de ruilver- kavelingswet, o.m. wat betreft de stem procedure. De premier deelde dit mee in antwoord op vragen over de recente ongeregeldheden in Tubbergen. Vreemdelingenbeleid. Staatssecretaris J. Grosheide heeft het plan enkele verfij ningen aan te brengen in het vreemde lingenbeleid. Om de behandelingsduur van verzoeken tot verblijf zoveel moge lijk te verkorten, zal een proef worden genomen met enkele contactambtenaren. Verder zullen vreemdelingen, hoewel de vreemdelingenwet dat niet verplicht stelt, in bepaalde gevallen in ons land de uitslag kunnen afwachten van hun beroep tegen weigering van toelating. Tenslotte zal de bewaring van vreem delingen alleen moeten plaatsvinden in die gevallen waarin dat beslist noodza kelijk is en dan slechts zolang dat on vermijdelijk is. Huis afgebrand. De woning van de familie J. Habing aan de Laudemarkerweg in Vlagtwedde is in de nacht van zaterdag op zondag afgebrand. De brandweer van Sellingen schat de schade op f 60.000. De brand ontstond tijdens afwezigheid van de bewoners. Miep Franssen is thuis in Heerlen. Anderhalf jaar geleden had ze haar ouderlijk huis verlaten. Na ruim een jaar omzwervingen in India en Marokko strandde zij op de thuis reis in Montpelier. Omdat in de auto waarin ze meelifte hasjiesj werd gevonden eidigde de reis in de gevangenis. Ruim vijf maanden heeft zij daar doorgebracht. Na een oproep tot steun in „Brandpunt" en door bemiddeling van Release kwam er voldoende geld op tafel om de douaneschuld van 27.000 gulden te betalen. Vorige week woensdag was Miep vrij. „Brandpunt” bracht haar terug naar Nederland. Op de foto: Miep en haar moeder. De politiemannen hielden omstreeks vier uur op de Spaarndammerdijk een busje aan omdat zij vermoedden dat de bestuurder (een 22-jarige graficus) dron ken was. Volgens de politie viel de ver dachte de marechaussee aan en stompte hem verscheidene malen in het gezicht. De andere politieman werd besprongen door een 22-jarige etaleur, die in een andere auto zat. Er ontstond een gevecht, waarbij de agent een gericht schot loste op de graficus die in het rechterbeen werd geraakt. Het verzet van de man was daarmee nog niet gebroken. Pas toen de politieman nog tweemaal had gevuurd en ook de etaleur in het rechterbeen had getroffen gaven zij de strijd op. Koninkrijkscommissie. Bij koninklijk be sluit zal een koninkrijkscommissie wor den ingesteld, die voor de drie landen een keuze moet voorbereiden uit reali seerbare staatkundige alternatieven voor de huidige rechtsorde tussen de rijksdelen. De aanwijzing van de leden van de Nederlandse sectie van de com missie is zeer binnenkort te verwachten. oude tijd en de mogelijkheid van nog een toekomst, vol van nu nog fantastisch lijkende mogelijkheden, voor die is er bemoediging. En wel deze dat Christus’ komst aantoont, dat de wereld voor God de moeite waard blijkt gered te worden. Ieder van ons zal eens deze wereld verlaten. En ik voor mij zeg volkomen overtuigd: Naar een beter, hoger leven. Maar dat is geen reden om deze aarde, die ons toevertrouwd is, niet te laten voortbestaan. Ondanks de spanning tussen haar bestaan en haar vergaan ligt het in onze macht haar te redden.” Met de woorden: „Ik wens u allen goede kerstdagen en een nieuw jaar van vrede”, besloot koningin Juliana haar kerstboodschap. De adjunct-directeur van de koepelge- vagenis weigerde zaterdagmorgen de kerstpakketten, omdat zoals hij zei „tot en met Nieuwjaar alles geregeld” was en hij daarom „niet zou weten wat met die pakketjes te doen.” Eerder had het ministerie van Justitie aan de leider van de actie, dr. Tom de Booy, schriftelijk laten weten, dat de pakjes niet langs de normale weg de gevangenis binnen zouden komen, omdat het gevangenisreglement niet toestaat, dat er enig contact is tussen gedetineerden en ex-gedetineerden. Dr. De Booy „zat” vorig jaar 50 dagen voor zijn aandeel in de Maagdenhuisbe zetting in 1969. Minister Van Agt verklaarde tegenover de pakjesmakers, dat hij de afwijzende brief van zijn ministerie niet had gezien. „Maar ik wil me aan geen verantwoorde lijkheid onttrekken. Ik ben verantwoorde lijk voor het hele bedrijf.” ROTTERDAM. Negen sleepboten zijn er zaterdagavond even na half zeven in geslaagd de Noorse mammoettanker „Elisabeth Knudsen” los te trekken. De tanker, geladen met 210.000 ton ruwe olie, lag sinds vrijdagmorgen vast in de vaar geul vóór Hoek van Holland na een aanvaring met een Liberiaanse tanker. „Rampenplan” voor gestrande olietankers, dat door de oliemaatschappijen is ontwik keld. Op grond van dit rampenplan werd ijlings een in Rotterdam beschikbare tan ker naar de gestrande „Elisabeth Knud sen” gedirigeerd. Zo kon men al vrij vlot beginnen met het lossen van een deel van de lading met als resultaat dat de pogin gen van de sleepboten om de mammoet tanker los te trekken, eerder effect had den. Haven- en scheepvaartdeskundigen in Rotterdam zijn een uitgebreid onderzoek begonnen naar de oorzaak van de aanva ring. Radaropnamen wezen uit dat de „Theo- gennitor”, plotseling 90 graden naar bak boord uitzwenkte en tegen het achterschip van de tegemoetkomende Noor voer .De twee schepen voeren daarna enige tijd gelijk op. waarna een tweede botsing volgde. De vorstin zei onder meer dat het woord vrede alles bevat wat men iemand kan toewensen op aarde. Maar, zo vroeg zij, hoe staat onze aarde ervoor? „Wij gebruiken de aarde terecht, maar misbrui ken haar evenzeer. Veel van wat we deden, liep ons dus uit de hand. Dreigen we soms bij miljarden van gebrek om te komen in het vervuilde zog van de tech niek? Dit alles is nog des te onrustbaren der in een wereld waarin men bovendien acht uur v i I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2