voor India en Pakistan in Belgrado Pers in de ether HONGERDOOD BEDREIGD t Waldheim verdedigt oorlogsverleden Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam Brandt op weg naar de VS Joodse Russen in hongerstaking ORGELS MOSLIMS IN DACCA MET Alphenaar Hanoi: „Vijf Phantoms neergeschoten” Valerie, wil trouwen? |e me -.y VUURWERK GIEBELS SCHALKWIJK Meer geld voor keizerlijke familie 1 Vrijgelaten Democratie T opgesprek met Nixon Komiek „Beschermend” Slechte behandeling „IK WERD GEDWONGEN AAN HET OOSTFRONT TE VECHTEN” EMINENT SOLINA YAMAHA PHILICORDA THOMAS e.a. Betoging tegen oorlog in Vietnam KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 I MAANDAG 27 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE ADVERTENTIE BELGRADO. (AFP) In een drukke straat in het centrum van de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado is gisteren een bom ontploft, waardoor twee mensen ver wondingen opliepen. Een voorbijganger vond een geheimzinnig pakje, dat explo deerde toen hij het wilde openmaken. De secretaris had Hope geantwoord dat Noord-Vietnam het gehele probleem van de oorlog in Vietnam defintief wil regelen en daaronder valt ook de kwestie van de Amerikaanse krijgsgevangenen. sheu- nister over ilver- stem- mee jcente over ende zien, rde- rde- stitie i de de de ndat dat n en dt van van Vóór 1 JANUARI nog oude prijs! Zolang de voorraad strekt. Binnenkort starten wij weer met nieuwe lessen op ons orgel- practicum. Kort te voren maakte het Amerikaanse opperbevel melding van de honderdzeven- de zogenoemde „beschermende reactie- aanval” van dit jaar, die gericht was tegen een Noordvietnamese luchtdoelstel ling bij de grens met Laos. en met Amerikanen in november 1968 de bom bardementen officieel staakten. De Bihari’s, een niet-Bengaalse minder heid van waarschijnlijk minder dan twee miljoen mensen, streden aan de zijde van de Pakistaanse regeringstroepen tegen de Bengalen. Zij vestigden zich in de buiten wijken Meapoer en Mohammed poer vlak bij het vliegveld van Dacca. De Bihari’s zeggen hun woongebied niet te verlaten uit angst voor wraakoefeningen van de Moekti Bahini (Bengaalse vrijheidsstrij ders) en andere gewapende Bengalen. zich schuldig hebben gemaakt aan acties tot omverwerping van het bewind. Zij verklaarden zich als burgers van Israël te beschouwen. Daarom verzoeken zij toe stemming om naar dat land te gaan. In het bijzonder vragen zij dat voor Silvia Zal- manson, die in ernstige mate aan tbc zou lijden. Volgens deze briefschrijvers worden zij in de kampen slecht behandeld. Zo zouden zij er slechter aan toe zijn dan degenen die wegens collaboratie met de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog gevangen zitten. agen sbe- eeft ibus met ond NEW YORK (AP). Zestien oudstrij ders van de oorlog in Vietnam hebben zichzelf opgesloten in het vrijheidsbeeld in New York. Zjj zjjn vastbesloten er te blij ven tot nieuwjaarsdag. enor- op de eester en de s Na zitten aeken. m da- ijder- smilie ■eg in ;erdag ;r van 50.000. igheid dge- de !i was met rum :wee hem erde rzak ■htte ■d. Alles voor de Doe Het Zelver. WINKELCENTRUM Rivièradreef 30 van „een 1 45- ;mid- at in a 21- buik eigen waar 1 zou i zich leeft ïrst- i de de ver- tjes- Agt sgen Buit. Inbrekers hebben in het kerstweek- einde uit een villa in de buurt van Han nover sieraden, geld en bont ter waarde van meer dan 1,2 miljoen mark gestolen. Volgens de politie namen de dieven in hun auto een brandkast mee. De eerste secretaris van de Noordyiet- namese ambassade in Vientiane, de hoofd stad van Laos, heeft de Amerikaanse komiek Bob Hope te verstaan gegeven dat hij geen enkele kans maakt een visum te krijgen voor Noord-Vietnam. ie eis t een s on beeld a was n een reen ia am- naakt grote ijheid para- e rti- e be- In november vorig jaar bestookten on geveer 250 Amerikaanse toestellen Noord vietnamese doelen ten zuiden van de 19de breedtegraad. Aanleiding was toen vol gens de Amerikanen het neerschieten van een ongewapende Phantom. Op 21 september deden circa tweehonderd Ame rikaanse vliegtuigen om een dergelijke reden aanvallen op luchtdoelstellingen in Noord-Vietnam. be- wor- anden reali- tieven n de leden com- chten. SAIGON (Reuter en AFP) De Verenigde Staten zijn bezig met lucht acties „van beperkte duur” tegen militaire doelen in Noord-Vietnam. Dit heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon gisteren bekend gemaakt. Volgens deze verklaring gaat het om een reactie op „vijandelijke activi teiten die de vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam in gevaar brengt.” Het moet de Amerikaan Lee H. wel hoog zitten dat hij zijn toevlucht nam tot deze methode: „Valerie D. ik houd van je, wil je met me trouwen? Lee H.” Zelfs de plaats waar zijn geliefde kan antwoorden wordt met een pijl aangegeven. Deze aanzoek vol Ame rikaanse romantiek staat te lezen op een groot reclamebord boven de weg naar „Disneyland" in Californië. Hope had het visum donderdag bij de ambassade aangevraagd. Hij wilde naar Hanoi gaan om te onderhandelen over de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevan genen. Het zou zijn bedoeling zijn geweest de krijgsgevangenen vrij te krijgen tegen betaling van tien miljoen dollar (ongeveer 32,5 miljoen gulden) Naar men in Saigon vandaag nog meld de worden de aanvallen uitgevoerd op bevel van president Nixon als vergelding voor de vijf of zes Amerikaanse vliegtui gen die de VS in de afgelopen tweeëneen- halve week zijn kwijtgeraakt, en ook als waarschuwing aan Hanoi „niet te ver te gaan met de VS te tarten.” Zevenentwintig van de hongerstakers verblijven in werkkampen, waar zij von nissen van drie tot vijftien jaar uitzitten in verband met een mislukte poging tot vliegtuigkaping op het vliegveld van Le ningrad. Hun actie werd gesteund door 23 joden in Moskou, 27 in Riga, elf in Leningrad, acht in Tiflis en 76 in andere steden als Kisjinev, Wilna, Kiev, Odessa en Rostov aan de Don. In een brief die zij voor het begin van hun hongerstaking aan het Nederlandse „solidariteitscomité voor de joden in Rus land” hadden doen toekomen, hadden de deelnemers aan de actie in de werkkam pen verzekerd, dat zij nooit haat jegens de Sovjet-Unie hebben gekoesterd, noch De toekomstige betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Europa en de Oost- West-verhouding zullen de voornaamste punten vormen op de agenda van de topconferentie die woensdag en donderdag in Key Biscaine, Florida, plaatsvindt. Eerder heeft Nixon, in voorbereiding op zijn komende bezoeken aan Peking en- Moskou, al de Franse president Georges Pompidou en premier Edward Heath van Engeland ontmoet. Brandt wordt vergezeld van zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, die besprekingen zal voeren met zijn Amerikaanse collega William Rogers. Tien personen die probeerden met een bus de stad in te gaan om voedsel te kopen werden vier dagen geleden allen om het leven gebracht. Eenheden van de Moekti Bahini zouden op verscheidene punten auto’s tot stoppen dwingen die het gebied willen binnengaan. Indiase troepen in de omgeving schijnen overigens een oogje in het zeil te houden. Indiase pa trouilles rijden om de paar minuten in jeeps door het gebied heen. Een woord voerder van de Bihari’s zei dat zij in hun gebied overdag betrekkelijk veilig zijn maar zo gauw het donker is duiken over al gewapende Bengalen op. Tot nu toe zouden elke nacht ongeveer tien Bihari’s zijn gedood waardoor de mensen zelfs bang worden uit hun huizen te komen. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft Vitorlo Winspeare-Guicciardi, hoofd van het VN-bureau in Genève, aangewezen als de speciale vertegenwoor diger van de volkerenorganisatie in India en Pakistan. Hij heeft opdracht gekregen, onverwijld naar het betrokken gebied te gaan om zich met dringende humanitaire kwesties bezig te houden. De demonstratie van de veteranen heeft als doel „door de symbolische bezetting steun te verlenen aan allen die weigeren te doden”. De plaatselijke politie heeft laten weten niet in te zullen grijpen als hiertoe niet door Washington bevel wordt gegeven. regionale en plaatselijke gemeenschapsle ven vervult, zou moeten worden aange vuld met een dienstverlening via de ether. Dat in het landelijke omroepbestel de pers volkomen geweerd werd, zodat zij noch op het gebied van de informatie, noch op dat van de reclameverzorging een aandeel kreeg, was te wijten aan het na de oorlog gerezen misverstand dat de Nederlandse dagbladpers een commerciële factor in de omroep zou betekenen die de zuiver culturele strekking van de ether- media zou doorkruisen. Dat dit een mis verstand was, is wel bewezen door het feit dat de eigen nieuwsdienst van radio en televisie (uit de grond gestampt door de NTS, later NOS) voor een enigszins bevredigende werkwijze weer een beroep moest doen op nieuwsleverantie door het A.N.P., het eigen persbureau der Neder landse dagbladen en op de Nederlandse dagbladjournalisten. En wat de commer ciële factor betreft die door de STER- reclame is geïntroduceerd, het is nauwe lijks voor discussie vatbaar dat de verzor ging van etherreclame van het begin af beter door de gezamenlijke drukpers had kunnen geschieden, omdat daar de „know how” en de ervaring ruimschoots voorhan den waren, terwijl de opbrengsten van de etherreclame op een bevredigender ma nier voor een deel bij de bladen zou zijn terechtgekomen dan door de op aalmoe zen lijkende uitkeringen uit de STER-pot. Als deze en dergelijke vergissingen ver meden zouden kunnen worden nu de regionale radio en televisie in hun kinder schoenen staan, zou minister Engels de culturele en informatieve waarde van de ze ethermedia in gewestelijke en plaatse lijke samenlevingen aanzienlijk kunnen bevorderen. Het zou van grote kortzich tigheid getuigen als de kranten nu op nieuw zouden worden geweerd onder het motief dat zij „commerciële instellingen” zijn, en dat de regionaal-plaatselijke ex perimenten strikt vrij moeten blijven van commerciële invloeden. Natuurlijk moeten zij dat, maar de redactioneel-journalistie- ke kolommen van de bladen zijn dat zeer principieel ook en dat klopt dus volkomen met de journailisitieke ambiitie om de pers informatie als ciütureel-gerichte bijdrage in de regionaal-plaatselijke ether in te 1 brengen. De man werd aan hoofd en handen gewond. Een nichtje dat hem vergezelde, werd licht aan een been gewond. Waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad zijn van oordeel, dat de explo sie wellicht verband houdt met de politie ke spanningen in Kroatië, de op een na grootste deelstaat van Joego-Slavië. Naar aanleiding van wat genoemd wordt „nati onalistische tendensen” zijn verscheidene partijfunctionarissen weggezuiverd. Hier aan waren ernstige ongeregeldheden in Zagreb voorafgegaan, waarbij tientallen mensen werden gewond. Een ernstige grief aan Kroatische kant is, dat de repu bliek in verhouding tot hetgeen zij tot de nationale economie bijdraagt, karig wordt bedeeld door de federale regering in Bel grado. Op een bijeenkomst van de Kroatische Communistische Partij verklaarde zater dagavond Josip Vhrovek, de nieuwe partij leider in Kroatië, dat ondanks de intensie ve zuivering nog steeds niet alle haarden van verzet zijn opgeruimd. Hij zei dat het de eerste taak van de partij is dit alsnog te doen. is J. rerfij- ;mde- sduur noge- orden laren, zei de plicht land i hun ating. reem- !en in >odza- it on- NEW YORK Kurt Waldheim, de nieuwe secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, zegt dat hij geen andere keus had dan dienst te doen in het Duitse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog. In een interview verwierp de boze Waldheim vrijdag de in enkele kranten geuite me ning die ook herhaaldelijk in de wan delgangen van de Verenigde Naties is gehoord dat zijn dienstverlening aan de Wehrmacht de keus voor hem op de hoge V.N.-post toch wel erg vreemd maakt. Oe Thant deed deze benoeming na overleg met dr. Kurt Waldheim, de Oos tenrijker die hem op 1 januari opvolgt. De benoeming geschiedt naar aanleiding van een resolutie inzake het Indiaas- Pakistaanse conflict, die de Veiligheids- De Pakistaanse autoriteiten hebben za terdag Manzoeroel Hak Oesmani, de se cretaris-generaal van de linkse Awami- partij vrijgelaten. Hij heeft een half jaar gevangen gezeten. Oesmani was destijds zonder vorm van proces gevangen gezet, omdat hij tegen het militaire bewind van Jaja Chan zou hebben geageerd. Zijn partij werd op 26 november verboden, maar de nieuwe pre sident, Bhoetto, heeft dit verbod inmiddels ongedaan gemaakt. De nationale Awami-partij, die pro- Russisch is, heeft geen banden met de Awami-liga van de Oostpakistaanse leider Sjeik Moedjiboer Rachman. De partij kreeg bij de verkiezingen zes zetels, ter wijl de Awami-liga een absolute meerder heid behaalde. Enige leiders van de Awa mi-partij hebben gepleit voor autonomie voor Baloetsjistan, een gebied in West- Pakistan waar het merendeel van hun aanhang woont. A. M. Malik, de voormalige gouverneur van Oost-Pakistan, en leden van zijn kabinet zullen als misdadigers terecht staan, die verantwoordelijk zijn voor mas sale moorden op de bevolking van Bangla Desj, zo heeft de minister van Binnen landse Zaken van Bangla Desj in Dacca bekendgemaakt. Het Indiase persbureau PTI heeft zater dag verder gemeld, dat van de zijde der politie in Dacca is vernomen, dat Malik en acht leden van zijn kabinet In de nacht van vrijdag op zaterdag met nog 39 anderen zijn gearresteerd. De maatregel van bestuur waarmede minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk voorlopig een grendel probeert te schuiven op de deur waardoor de kabeltelevisie onze samenle ving binnensluipt, geeft tegelijkertijd een legaal tintje aan deze vorm van regionale televisie. De machtigingen tot experimenteel ka- belzenden betekenen iets nieuws in het omroepbestel, vooral omdat deze regionale uitzendingen tot stand komen buiten de monopolisten van onze ether, de omroep verenigingen om. Als de experimenten bewijzen dat het heel goed mogelijk is op een verantwoorde manier televisie en ra dio te bedrijven zonder dat daaraan de landelijke omroepgemachtigden leiding geven of een aandeel hebben, is het hek van de dam en kan men verwachten dat de ontwikkeling van de regionale televisie en radio zich zal richten op een scheiding tussen landelijke en regionale gemachtig den. In welke handen de regionale ether media zullen raken, kan nog niet met zekerheid worden voorspeld want de tot dusver uitgevoerde experimenten op di verse plaatsen in Nederland laten volko men verschillende initiatiefnemers zien. Het is er de minister toch waarschijnlijk in de eerste plaats om te doen eens geduren de een zekere periode waar te nemen uit welke bronnen de regionale en plaatselij ke zendambities opwellen. Het is ondenk baar dat de minister zou willen bevorde ren dat de regionale omroepen zich in handen van de regionale en plaatselijke overheden zullen gaan bevinden. In het democratische bestel is geen plaats voor een beheersing door de overheid van de Informatie- en opiniemedia, met welke goede bedoelingen een gemeentebestuur of een gewestelijke autoriteit die media ook zou willen gebruiken. Een andere kwestie is, of de overheid in die regionale uitzendingen niet een welko me gast zou kunnen zijn, die gelegenheid krijgt zich op informatieve wijze tot de bevolking te richten. De structuur van de regionale en plaatselijke omroepen moet echter vrij blijven van overheidsdirigisme, vrij ook van commerciële overheersing en van politieke eenzijdigheid. Het is een logische gedachte dat de Informatieve rol die de drukpers in het De hongerstaking begon precies een jaar na de beëindiging van het eerste proces in Leningrad inzake de kapings- kwestie. Toen werden Eduard Koeznetsov en Mark Aimsjitz in eerste instantie ter dood veroordeeld. Hun straffen werden later gewijzigd in respec .evelijk 15 en tien jaarwerkkamp. Koeznetsow behoorde tot de ondertekenaars van de brief. Het opperbevel wilde niet zeggen, hoe veel vliegtuigen bij de actie betrokken zijn. Volgens waarnemers zullen vermoe delijk verscheidene honderden straalvlieg tuigen van marine en luchtmacht zware aanvallen doen op Noordvietnamese vlieg velden. „Als deze acties zijn voltooid, zullen wij nadere informaties geven. Tot dat tijdstip hebben wij, om redenen van militaire geheimhouding en de veiligheid van onze piloten, verder niets te zeggen”, aldus de Amerikaanse bekendmaking in Saigon. MOSKOU. (AFP en ANP) In de Sovjet-Unie hebben van vrijdag tot gister avond 172 joodse Russen een hongersta king gehouden om te protesteren tegen de processen in Leningrad, Riga en Kisjinev en om uitdrukking te geven aan hun wens naar Israël te emigreren. Dit is gisteravond van welingelichte zijde in Moskou vernomen. (Vervolg van pagina 1) DACCA (Reuter, AP/AFP) Meer dan een kwart miljoen Bihari-mos- lims in de Oost-Pakistaanse hoofdstad Dacca dreigen langzaam te ver hongeren. Ze zijn te bang de verzameling krottenwijken aan de rand van de stad waar ze hun toevlucht hebben gezocht te verlaten. Honderden mensen, smekend om voedsel, belegerden een ziekenauto van het rode kruis die hun gebied binnenkwam. Met de auto werd het lijk van een kind teruggebracht dat aan ondervoeding was gestorven, kort nadat het naar een ziekenhuis was vervoerd. Bihari’s die zich rond de auto schaarden, zeiden dat ze het gebied niet haden kunnen verlaten om voedsel te kopen sinds het Pakis taanse leger zich op 16 december aan de Indiase troepen overgaf. Velen gaven te kennen al vijf dagen niet te heben gegeten. „Mijn broer en ik werden eenvoudig ingelijfd”, zei hij. „Welke keus hadden we?”. Waldheim gaf toe dat hij als luite nant bij de Wehrmacht aan het Russische front heeft gediend, en zei dat hij in 1941 zodanig gewond raakte dat hij verder on geschikt werd verklaard. „De goede Heer had me geholpen en ik werd naar huis gestuurd waar ik mijn universitaire studie weer kon voortzetten.” De vraag beant woordend waarom hij als officier bij de Wehrmacht had gediend zei Waldheim dat hij al tijdens zijn militaire dienst in het Oostenrijkse leger luitenant was geweest. „Waarom zouden zij mij degraderen?” De nieuwe secretaris-generaal gaf te verstaan dat tijdens de bezetting van raad op 21 december heeft aangenomen. India en Pakistan zijn met de benoeming akkoord gegaan. „De situatie op het Zuidaziatische sub continent zal niet weer normaal worden als de president van Pakistan, Bhoetto, Bangla Desj als deel van Pakistan wil handhaven” zo heeft de Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Swaran Singh zaterdag verklaard bij zijn terugkeer uit New York, waar hij bijeenkomsten van de Veiligheidsraad heeft bijgewoond Op het vliegveld van New Delhi zei Singh tegen journalisten, dat India met instemming de machtsaanvaarding Bhoetto zal begroeten als Bhoetto terugkeer naar de democratie” aanvaardt. Het Noordvietnamese persbureau meld de gisteren het neerschieten van vijf Amerikaanse „Phantoms”, waarbij een aantal Amerikaanse piloten gevangen was genomen. Een woordvoerder in Saigon zei echter niets te weten van vliegtuigverlie- zen boven Noord-Vietnam in de afgelopen 24 uur. Vorig weekeind gingen vier Phan toms verloren. Het is niet de eerste grootscheepse luchtactie tegen Noord-Vietnam sinds de TOKIO. (Reuter) „Met het oog op de sterk gestegen prijzen” krijgen de Japanse keizer en andere leden van de keizerlijke familie met ingang van april 17,9 percent hogere toelagen. Keizer Hirohito en keizerin Nagako krijgen, tezamen met het gezin van kroonprins Akihito, dan 112 miljoen jen (bijna 1,2 miljoen gulden). Vier andere ge zinnen van de keizerlijke familie, waaron der die van twee jongere broers van de keizer, ontvangen straks samen 65 miljoen jen (circa 655.000 gulden). Oostenrijk door de nazi’s in 1938 geen land in de wereld een vinger had uitge stoken behalve Mexico. „De mensen die nu kritiek uiten, zouden eens moeten terugdenken aan de tijd van de Anschluss (Duitse annexatie van Oosten rijk) toen Oostenrijk om hulp smeekte.” Volgens Waldheim vochten hij en zijn gehele familie tegen de nazi’s, voor en tijdens de Oostenrijkse bezetting. Hij was toen lid van de Oostenrijkse anti-nazi- jeugdbeweging „De hele familie werd vervolgd door de nazi’s. Mijn vader, een onderwijsinspecteur, werd ontslagen we gens zijn overbekende oppositie tegen de nazi’s en werd later in de gevangenis gezet. Ikzelf kreeg na de Anschluss geen toestemming verder te studeren wegens mijn houding tegenover de nazi’s. Dit alles is nu blijkbaar vergeten”, aldus Waldheim. BONN. (AP) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland is vandaag uit Bonn naar de Verenigde Staten vertrok ken voor een tweedaagse conferentie met president Nixon, gevolgd door een korte vakantie in Florida. X X. 7

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3