Concurrentie in visafzet Groot aantal graven vernield straks groter op begraafplaats in IJmuiden Van daders nog geen spoor ons door zijn dood laatste les „Godfried gaf Ifta p --- JH' f VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND BEWONERS KANAALSTRAAT ZIJN VERONTWAARDIGD TRAPPIST ARNOLD BOMANS: Weer 100 voor bezetter van in kerstnacht Beverwijkse academie Gezinsverzorgster krijgt meer loon Liftende honden I ï.B II I N.V. Beverwijks Automobiel Bedrijf J MAANDAG 27 DECEMBER 1971 4 Op EEG-markt: j V elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk V elsen-N oord Zoeker Kalmte met alle FORD modellen 1972 OPENINGSTIJDEN: 10 t/m 21 uur official dealer 10 t/m 16 uur BEVERWIJK SPECIALE AANBIEDINGEN maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag Afdeling verkoop: WARANDE 85 - siiiO - .V' ■r' - i (Van een onzer verslaggevers) FEESTELIJKE NIEUWJAARSSHOW I Het werk van de grafschenners heeft vorige week reeds plaats gehad. Om on duidelijke redenen heeft de Velser politie de affaire niet in de openbaarheid willen brengen. Hij zei te geloven dat Godfrieds kansen op de hemel „er aardig voor staan”. Vol- Een deel van de begraafplaats met op de voorgrond enkele omver getrok ken grafzerken. Achteraan de muur waar de daders waarschijnlijk over heen zijn geklommen. DEN HAAG. Door uitbreiding van de EEG zal de concurrentie op de West- eurcpese markt voor vis vrfj aanzienlijk verscherpt worden. De Nederlandse visse rij zal deze concurrentie wel het hoofd kunnen bieden, als vissers en vishandel voldoende aandacht besteden aan de kwa liteit van het produkt. MAANDAG 27 DECEMBER De Werf, Jan Ligthartstraat. handen arbeid (10-13 jaar). Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u.; Ruijsdael- straat 7: jeugd 19-21 uur. Tijdens de kerstdagen zijn in Heems kerk twee inbraakjes gepleegd. Voorzover kon worden nagegaan, is in beide gevallen niets ontvreemd. De inbraken hebben plaats gehad in het jongerencentrum Don key Shot aan de A. Verherentstraat en een zaak in galanterieën aan het Kerk plein. In de nacht van 24 op 25 december is een poging tot inbraak gedaan bij een juwelierszaak aan de Burg. Mooijstraat in Castricum. De nog onbekende daders zijn vermoedelijk bij hun werk gestoord. markant beeld schetste van de overledene. Bij het graf, dat verscholen ging onder vele bloemstukken, waaronder een van het koninklijk huis, sprak de oudste broer van Godfried, Rex, een dankwoord namens de familie, die daarna door velen werd ge condoleerd in hotel lepenhove. deze woelige wereld is onzeker, op één ding na dat we eens zullen sterven”. Hij bracht voorts de trappistenspreuk „cum tacent clamant” door te zwijgen roepen ze des te luider op Godfried van toepassing. „Door te zwijgen spreekt hij luider dan hij ooit tevoren gesproken heeft. En hij heeft veel gesproken, in woord en geschrift. Vijfentwintig boeken schreef hij, en hij bereikte ons via alle media, tot in de huiskamer toe. Maar nimmer heeft hij zo luid, zo diepgaand en wijs gesproken als hij vandaag heeft ge daan”. Mgr. Th. Zwartkruis woonde vergezeld van vicaris R. Koper de uitvaartdienst bij, die werd geleid door de broer van God fried Bomans, Arnold, de trappist die be kendheid kreeg door de serie „Bomans in triplo”. Hij werd geassisteerd door kape laan J. Oostelbos. Pater Bomans zei onder meer in zijn preek: „Godfried, hier opgebaard, geeft ons nog een laatste grote les. Alles in BLOEMENDAAL. Onder een hoge, ontbladerde eik op het Sint Adelberts- kerkhof aan de Bloemendaalse Dennen weg heeft Godfried Bomans op de voora vond van Kerstmis een laatste rustplaats gekregen. Een indrukwekkende menigte bracht hem daar een laatste groet. Even indrukwekkend was het aantal vrienden dat de requiemmis in de kerk van de Allerheiligste Drieëenheid bewoonde. Al een kwartier voor de eucharistieviering waren alle plaatsen bezet en stonden dichte rijen in de paden. Onder degenen die Bomans de laatste eer bewezen waren veel kunstenaars en schrijvers. Onder meer waren aanwezig Jan Wolkers, Simon Carmiggelt, Harry Mulisch en A. Roland Holst. Ook uit de televisiewereld waren een aantal vrienden naar Bloemendaal ge komen. Namens het Haarlemse gemeente bestuur was aanwezig bij de begrafenis de burgemeester, mr. L. de Gou, met zijn echtgenote. gens hem zou de hemel voor Godfried nog beter zijn dan deze zich die voorstelde in zijn boek Pieter Bas: een plaats waar engelen rondvliegen met een heel fijne soort sprits. „Ik gun hem een hartiger hapje”, aldus Arnold Bomans. Veel mensen hebben hem verteld dat Godfried veel in hun leven heeft bete kend, zelfs al had men hem nooit per soonlijk ontmoet. En dat zal zo blijven, aldus pater Bomans. „Want na zijn dood lag er een fijn lachje om z’n lippen alsof hij wilde zeggen: ik laat me niet kisten, ik leef immers door in m’n werken en door m’n persoon” Arnold Bomans meen- DEN HAAG. De salarissen voor ge- zinsverzorgsters zijn met terugwerkende kracht tot 1 juli ’71 verhoogd. Ze zullen lopen van f 716,50 per maand gedurende het eerste praktijkjaar tot het maximum van 1048,51 per maand na acht jaren en als men in het bezit van een diploma is. Deze bedragen liepen voordien van 636,17 tot hetzelfde maximum. Deze conclusie trekt het Landbouw- Economisch Instituut in een rapport. Noorse en Deense vis zullen geheel vrij van invoerbelemmeringen in de andere EEG-landen kunnen worden geïmpor teerd. Van Noorwegen, aldus het LEI. kan scherpe concurrentie verwacht worden met diepvriesvis, terwijl Denemarken een sterke positie inneemt met verse haring en andere verse vis. Pater Arnold Bomans zei voorts dat Godfried zijn hele leven, maar vooral de laatste maanden, zoekende is geweest naar de betekenis van de dood, naar de zin van het leven. Toen hun moeder in 1955 na een hartverlamming overleed zei God fried: „Zij weet het nu”. Zelfs aan Johnny Kraaykamp vroeg hij nog in het tele- visievraaggesprek of hij bang was voor de dood. Hij bleef een zoeker, aldus pater Bomans. Hij noemde het een merkwaardige sa menloop van omstandigheden dat zijn broer juist nu overleed. Zijn grote leer meester Dickens stierf (in 1870) immers ook aan een hartaanval, en ook op 58- jarige leeftijd. Het lijkt erop alsof God fried zijn tijd zelf heeft uitgekozen, aldus pater Bomans. AMSTERDAM. Het Amsterdamse ge rechtshof heeft in beroep twee bezetters van de Katholieke Pedagogische Academie In Beverwijk (in januari 1970) wegens lo kaalvredebreuk veroordeeld tot dezelfde straf als de Haarlemse politierechter hen in eerste instantie had opgelegd: een boete van 100,De procureur-generaal had bevestiging van het politierechtervonnis geëist. v De twee studenten-bezetters, een 21-jarige Inwoner van Hem en een 24-jarige Krom- menieër waren met de in oktober bij een verkeersongeluk om het leven gekomen Jan Dobber, de eersten die in beroep te recht stonden. De bedoeling van het openbaar minis terie is om met de vervolging van de 150 200 andere bezetters te wachten tot dat de Hoge Raad in de Beverwijkse bezet- tingszaak arrest heeft gewezen. sultatiebureau voor Alcoholisme. Boksvereniging Manly Sport, Les en wedstrijdtraining van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de Moerberg Comitéschool aan de Kerkstraat, Oud-IJmuiden. Bel Canto, Velsen, operakoor repetitie om 20 uur in het Cultureel Centrum. De salarisverhoging houdt verband met de herstructurering van de ambtelijke sa larissen, die ook van toepassing is op de subsidiabele salarissen in de gezinsverzor ging- Voor de gezinshelpsters, inclusief de part-time bejaardenhelpsters, is een maxi mum subsidiabel salaris verwezenlijkt, dat uitgaat boven het minimumloon. Hiermee is een lang gekoesterde wens van betrok ken partijen vervuld. Overeenkomstig de regeling voor ge- zinsverzorgsters geldt thans ook voor ge zinshelpsters, dat een op leeftijd gebaseer de salarisschaal in de subsidiëring is voor geschreven, een stap op weg naar verdere harmonisatie van de salarisopbouw van een groep uitvoerende krachten in de maatschappelijke dienstverlening. Overweldigend groot was de menigte die Godfried Bomans naar zijn laatste rustplaats in Bloemendaal begeleidde. Op de foto: familieleden rondom het graf. Geheel rechts pater Arnold Bomans. DINSDAG 28 DECEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg: geopend 19-21.30 u. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Velsense politie was in de kerstnacht enkele vreemde lif ters van dienst. Een politieman moest op de Slaperdijk stoppen voor een drietal gro te bouviers, die de weg versperden. Toen een politiefunctionaris het portier van zijn auto geopend had en was uitgestapt om de dieren te verwijderen, bedachten de honden zich geen seconde en sprongen achter elkaar de auto in, waar zij het zich gemakkelijk maakten op de achterbank. Omdat er verder geen enkele beweging meer in de dieren te krijgen was, heeft de politie ze afgeleverd bij het Kerbert Asiel. Waarschijnlijk roken de bouviers daar ook „goed volk”, want >nu wilden ze de auto wel weer verlaten. De leiding van het asiel hoopt dat de eigenaar de honden spoedig komt ophalen. MAANDAG 27 DECEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich tingencentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wüstelaan. gebouw Spaarnberg, Sant- poort-Noord, 19 tot 21.30 uur. Boksclub De Ring, 19.30-20 u. trainen in de Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg. DINSDAG 28 DECEMBER Jeugdcentrum IJmuiden, in oude Pen- cenitrale, Kanaalstraat, 20 u. kultureel pro gramma. Brulboei, Kanaalstraat 228, Peuterspeel- groep 9.30 tot 11.30 uur; Bejaardensoos 9 tot 11-30 uur; Pottenbakken meisjes en jongens 8 tot 10 jaar 16 tot 17.15 uur; Allerleiclub jongens 8 tot 10 jaar 16.30 tot 17.45 uur; Timmerclub jongens 12 tot 14 jr. 19 tot 20.15 uur; Balletles meisjes 11 en 12 jaar 19.30 tot 20.30 uur, 12 tot 14 jaar 20.30 tot 21.30 uur; Klaverjassen volwassenen 20 tot 22.30 uur. Duinwijk- en Zeewjjkclubs, Pleiaden- school, 15.45 tot 16.45 uur volksdansen jon gens en meisjes 7 tot 11 jaar; Zeewijk- school, 16 tot 17.15 uur handarbeid jongens 6 tot 8 jaar. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen, 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen. 12.15 tot 13.15 uur gemengd zwemmen. 13.20 tot 16.20 uur schoolzwemmen, 16.15 tot 16.45 uur zwem lessen, 16.45 tot 18 uur gemengd zwemmen, 18 tot 18.30 uur zwemlessen, 18.30 tot 20 uur zwemvereniging CSB, 20 tot 21.30 uur gemengd zwemmen, 21.30 tot 22.30 uur zwemvereniging CSB. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. Federatie Bejaardenzorg. Spreekuren: 9 tot 10 uur Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen 22, IJmuiden, in de beneden zaal 3, tel. 02550-15010; Santpoort, in ge bouw Cusa, Hoofdstraat 133, Santpoort- Noord, tel. 023-378015; verder volgens af spraak bij het secretariaat Hoofdstraat 133, Santpoort-Noord. tel. 023-378014. In Vel- sen-Noord is spreekuur van 11 tot 12 uur in buurthuis De Mei. Geelvinckstraat 2, tel. 02510-24025. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Vel- sen-Noord, 19 tot 21.30 uur jeugd- en tie- nerbibüotheek, Willemsbeekweg, IJmui- den-Oost, 15.30 tot 17.30 uur; filiaal IJmui- den-West, Zeewijkplein 27-29, van 19 tot 21.30 uur. Sporthal Zeewjjk, Planetenweg, IJmui den. 18 tot 23 uur BC IJmond. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat- Spaarnestraat, IJmuiden. 19 tot 20 uur spreekuur Medisch Maatschappelijk Con- IJMUIDEN. Op de roomskatholieke begraafplaats aan de Kanaalstraat in IJ muiden is een groot aantal vernielingen aangericht. In totaal zijn negenentwintig grafzerken omver gegooid of van hun voetstukken gelicht. Men vermoedt dat deze grafschennerij het werk is van opge schoten jongelui. De begraafplaats welke omgeven is met een hoge muur, ligt achter de Gregorius- kerk. Het perceel grond met voornamelijk familiegraven is te bereiken via een smal pad dat tussen het kerkgebouw en een bewoond huis ligt. Een ieder die naar de begraafplaats gaat, wordt door de bewo ners van dit huis gezien. Daarom is men van mening dat de daders voor hun DINSDAG 28 DECEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 10 u. pop penkast. De Zevensprong, Const. Huijgensstraat. 14 u. speurtocht of film. De Werf, Jan Ligthartstraat. 14-19 uur. minikermis. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Ruijs- daelstraa 7: jeugd 15.30-17.30 uur. Engeland is in totaal gezien vis-impor- terend, maar heeft een uitvoeroverschot aan diepvriesvis. Verwacht kan worden, dat hiervoor afzet op het Europese vaste land zal worden gezocht. lerlands visserij is in opkomst, ook van dit land kan toenemende concurrentie worden ver wacht. MAANDAG 27 DECEMBER Beverwijkse Sportraad, Huize Schey- beeck, Velserweg 2. 20-22 uur spreekuur Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroep AA. Gymzaal, Dreef. 19.30 u. conditietraining voor heren. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 19-21 uur. de dat Godfried vooral ook veel heeft betekend door de kalmte en rust die zijn persoon uitstraalde, „in een tijd waarin we allen geestelijk en lichamelijk over de kop dreigen te slaan". De trappist besloot zijn herdenkingswoord met: „God fried, tot ziens in de hemel”. Tijdens de voorbeden, iets later, memoreerde pater Bomans nog, dat tegelijk met Godfried diens vriend Felix Rutten in Rome begra ven werd. Tijdens de kerkdienst hield drs. H. Pre- nen, een goede vriend van Godfried Bo mans (en oud-klasgenoot op het Triniteits- lyoeum), nog een rede, waarin hij een DINSDAG 28 DECEMBER De Kelder, Hilbersplein. 14-17 u. be jaardensoos. Groene Huis, Raamveld. 19-21 u. instuif jongeren. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 uur. sinistere werk over de muur zijn geklom men. Een van de omwonenden heeft twee kleine jongetjes aangehouden die op de begraafplaats met enkele stenen aan het sjouwen waren. Hun namen zijn bij de recherche bekend en men hoopt via deze jongens de eigenlijke daders, die men veel ouder acht, te kunnen achterhalen. Vast is komen staan dat de twee knaapjes onschuldig zijn. De aangerichte schade schat men op duizenden guldens. -f1 3 :N--‘ ill i t if i' 3

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4