Alleen Frank Drost zegevierde GANTWARG GAF AAN SPORTIEF GEBAAR DE VOORKEUR Prijs Johan Cruyff erkenning voetbal Nederland in Eerste plaats vrijwel zeker van Alan Ball en Arsenal niet best tegen Nottingham Forest blijft aan Levi’s veegde Fiat Stars de vloer: 113-85 Nieuwe hoop voor de profs in paardesport s DIEKS MISTE FINALEGROEP Boksbond houdt kleine E.K. Juha Vaitanen Leeds won van Nederlaag voor basketballers Wereldtitelstrijd dammen in Hengelo Europees sportman van het jaar Derby County 17 I 1 DINSDAG 28 DECEMBER 1971 Afgebrokkeld Al drie met dertien Gelegenheidskeeper Algemeen-secretaris GOVERS v.d. (Van onze basketbalmedewerker) 'VVinHrVVVWVVVWVIRfWViHfVV'MRfVinfW'MRnriMNfVWVVVVWVWVVVVVVV'NftHAfVVINfVlN^^ AMSTERDAM. De tweede dag van het kersttoernooi van Fiat Stars in Am sterdam heeft nogmaals duidelijk aange toond, dat de hegemonie van het vader landse basketbal niet langer meer is voor behouden aan de hoofdstad. De tegenval lende resultaten van het Sewanee College Team hebben het toernooi enigszins gede gradeerd, hoewel het basketbal van de vaderlandse ploegen van uitstekende kwa liteit is. slecht dat Drost niet veel moeite meer had om zijn eerste overwinning te beha len. Van der Sluis en Hisard speelden een klassieke partij, die door beiden heel goed werd behandeld. Schotanus stond voort durend onder druk tegen Tsjegolev maar in een moeilijke stand vond de Nederlan der toch nog een oplossing, die hem een doorbraak naar de damlijn verschafte. Rusland, dat op de voorgaande drie toernooien van de partij was. heeft de uitnodiging in beraad. Indonesië, Oost- Duitsland, Spanje, Canada en de Verenig de Staten hebben nog niet gereageerd. Cuba heeft definitief afgeschreven. In totaal zullen negentig boksers uitko men, die worden ondergebracht in het sportcentrum van de KNVB in Zeist. Het is de bedoeling dat het toernooi in plaatsen gespreid over geheel Nederland wordt afgewerkt. De NBB heeft al m*t drie steden overeenstemming bereikt. Het toernooi wordt op maandag 8 mei geo pend in Voorburg (sporthal De Vliegermo- len). De finales vinden een week later in de Martini-hal in Groningen plaats. Za terdag 13 mei wordt in de Meerpaal in Dronten gebokst. Ook ’t stalpersoneel, leerlingen, leer- ling-pikeurs etc., (dus de werknemers) krijgt een aanzienlijke bijsturing. Aan gezien deze groepering in tegenstel ling tot hun bazen wel in aanmer- (33- 97-57 Aan deze eerste stap ter leniging van de sociale nood is een langdurig over leg voorafgegaan tussen de VDRP en de Stichting Draf- en Rensport. Op zich is dit een verheugende zaak, om dat hiermee eindelijk de doorbraak (de NDR accepteert de VDRP als volwaar dig gesprekspartner) tot stand is geko men. De aanwezigheid van de heer Co vers, algemeen secretaris van de NDR, vooral door zijn deelname aan de Lijstaanvoerder Manchester United liet ook een veer, tegen Coventry City. Stad genoot Manchester City, dat een spreken de overwinning van 3-1 behaalde in de uitwedstrijd tegen Stoke, is de Mancuni ans nu tot op drie punten genaderd. Leeds United is sinds maandag weer een bedrei ging voor de lijstaanvoerders, na de over winning met 3-0 op Derby County. Manchester United bleef ver onder zijn HAARLEM De verkiezing van Johan Cruyff tot Europese voetballer van het jaar betekent in feite de erkenning van de internationale sportpers dat het Nederlandse voetbal tot de absolute top van het Europese voetbal gerekend dient te worden. Cruyff, als één van de belangrijkste exponenten van deze Ne derlandse voetbalhausse, treedt daarmee in de sporen van illustere voorgangers als George Best van Manchester United (die dit keer met 38 punten op de derde plaats eindigde en tot Europees voetballer in 1970 werd uitgeroepen) en Gianni Rivera van AC Milan (winnaar in 1969). Clyde Best besliste de Londense derby tussen Tottenham Hotspur en West Ham De penningmeester van de KNAU, A. de Koster, zal per 1 januari verdwijnen. Niet vanwege de zich opstapelende affai res, maar om gezondheidsredenen. In totaal werden 48 sportlieden uit 18 landen genoemd. In Oostenrijk werd Ilona Gusenbauer, de Europese kampioene en wereldrecordhoudster hoogspringen, uitge roepen tot sportvrouw van het jaar. Atlete Meta Antenen werd in Zwitserland voor de tweede maal in vijf jaar sportvrouw van het jaar. DEN HAAG. Het toernooi om het wereldkampioenschap dammen zal van 2 t.m. 23 mei in Henegelo worden gehouden. Daags na afloop van het toernooi verga dert de internationale dambond eveneens in Hengelo. (Van onze sportredactie) BÜNNIK. Het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft gisteravond tijdens een vergadering in Bunnik besloten het voorstel van de unie raad dat 17 december bekendgemaakt werd, in grote lijnen te aanvaarden. Dat betekent, dat het uniebestuur terugkomt op een eerder genomen beslissing om de affaire-Mieke Sterk tot halszaak te ver heffen. 0-2, Bi- Het is dan echter wel zaak, dat de aangesloten leden bij de VDRP zich iets positiever opstellen ten opzichte van de problematiek in hun sport. Met een opkomst van een-achtste deel van het ledenbestand zoals maandag het geval was is een gedachtenwisseling (en besluitname) nauwelijks zin vol. Vanavond wordt de slotavond om acht uur begonnen met het duel tussen Levi’s en Mars. Weliswaar is Levi’s favoriet, maar de grote rivaliteit zal ongetwijfeld een goede wedstrijd waarborgen. De slot wedstrijd gaat tussen Fiat Stars en Sewa nee. Aanvang half tien. Gezien de belang stelling op de beide voorgaande dagen wordt ook de slotavond op veel publiek gerekend. The White Stars, dat tijdens de kerstda gen in Brussel aan een internationaal toernooi deelnam, verloor in de finale weliswaar met 74-57, doch niet zoals eer der vermeld van Clermont Ferrand, maar van de nationale Franse ploeg. ruststand rust nog dezelfde voorgaande seizoenen LONDEN. De Engelse international Alan Ball, door zijn transfer van 1.900.000 gulden de duurste voetballer van Groot- Brittannië, heeft maandag, bij zijn eerste optreden voor Arsenal, dat bedrag (nog) niet aan zijn spel laten afzien. Met Alan Ball speelde heel Arsenal niet zo best tegen het laaggeplaatste Nottingham Fo rest, dat een winstpunt in handen hield, United. Drie minuten na rust maakte hij het enige doelpunt voor de Hammers. Net zo bejubeld werd Tony Brown van West Bromwich Albion, nummer laatst van de ranglijst. Hij maakte het enige doelpunt in het duel met Liverpool. Chelsea begon de wedstrijd tegen Ips wich Town met zeer benauwde gevoelens. De drie doelverdedigers Peter Bonetti, Alan Dovey en John Phillips konden niet spelen en daarom moest achterspeler Da vid Webb in doel. De gelegenheidskeeper doorstond alle schoten van Ipswich glans rijk en aan de andere kant van het veld scoorden Steve Kember en Chris Garland voor Chelsea. De top van de ranglijst wordt gevormd door: 1. Manchester United 23-35, 2. Man chester City 23-32, 3. Leeds United 23-31, 4. Sheffield United 23-30. Ten aanzien van Jan van Heek, trai- ningscoördinator van de KNAU, werd be slist, dat het niet voldoende was, dat een aantal trainers misnoegen toonde over zijn beleid. Zijn ontslagaanvrage werd dan ook afgewezen en men wenste eerst een gesprek met de trainingscoördinator alvorens in te gaan op zijn voorstel om per 1 januari ontheven te worden van zijn functie. WARSCHAU. Juha Vaitanen, de Fin die in augustus van dit jaar in Helsinki Europees atletiekkampioen op de 5000 en 10.000 meter werd, is door tweeëntwintig Europese persbureaus aangewezen als Europees sportman van het jaar. De Fin kreeg 158 stemmen. De Russische gewicht- heffer Vassili Aleksejev. de wereldkam pioen gewichtheffen in het super-zwaar- gewicht, werd met 148 stemmen tweede. De Belg Eddy Merckx, die in 1968, 1969 en 1970 Europees sportman van het jaar was bezette dit maal met 142 stemmen de derde plaats. Ard Schenk (Nederland) kreeg 52 stemmen en staat daarmee op de zevende plaats. HAARLEM. Voor sporttoto no. 23, waarop in het kerstweekeinde werd ge speeld, stond nog één wedstrijd, die tussen Leeds United en Derby County, open. Leeds United won de ontmoeting met 30. Een juist ingevulde kolom van sporttoto 23 luid nu: 321213332113 1. De cijfers van sporttoto 23 zijn: inleg 1.430.325; deelnemers 610.633; prijzengeld: f 605.024; prijzen en premie elk 151.256. Maandagavond meldden zich bij de sporttoto in Den Haag drie gegadigden voor de eerste prijs. Door de resultaten van de negende ronde staat het vast dat een Russische speler het derde Suikertoemooi zal win nen. De eerste niet-Russische dammer is Baba Sy maar die heeft een achterstand van vijf punten op Gantwarg. Het ver schil is met nog twee partijen te spelen niet meer te overbruggen. Bepaald opzienbarend is het succes van de 15-jarige Hans Jansen uit Emmen in de meestergroep. Hij gaat nu aan de leiding met drie punten voorsprong en de kans dat hij volgend jaar als winnaar van de meestergroep in de grootmeestergroep zal spelen, is bijzonder groot. Uitslagen; grootmeestergroep: Kuyken- Koeperman 1-1, Drost-Faal 2-0, Her- melink-Andreiko 1-1, v. d. Sluis-Hisard 1- 1, Baba Sy-Gantwarg 1-1, Schotanus-Tsje- golew 1-1. Na aanvankelijk het centrum in bezit te hebben gehad zag Koeperman dit toch afbrokkelen en worden overgenomen door Kuyken. Winstmogelijkheden zaten er echter voor beiden niet in. DEN HAAG. De Nederlandse Boks Bond zal in 1972 opnieuw een groot internationaale bokstoernooi organiseren. Het vierde z.g. Holland-toernooi wordt gehouden van 8 t/m 15 mei. De NBB heeft voor de wedstrijden, die zes a zeven avonden in beslag zullen nemen, tweeën twintig landen uitgenodigd. Inmiddels heb ben vijftien landen definitief toegezegd. Het zjjn: Zweden, Denemarken, West- Duitsland, Engeland. Wales. België, Frankrijk, Italië, Polen, Zwitserland, Oos tenrijk, Hongarije. Roemenië. Tsjecho-Slo- wakije. Polen en uiteraard Nederland. Het elf leden tellende atletiekbestuur besloot aan te blijven tot de jaarvergade ring van maart en de zaak-Mieke Sterk, die aanvankelijk het struikelblok vormde om door te gaan, te verwijzen naar de strafcommissie. Deze stap terug houdt on der meer in, dat de vergadering van de unieraad heropend wordt op 12 januari. Daarvoor zal Mieke Sterk uitgenodigd worden tot een gesprek met het uniebe stuur. king komt voor de sociale voorzienin gen van het rijk, heeft deze regeling meer het karakter van een aanvulling. Bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid wordt aan hen een toelage verstrekt van 10 gulden per dag. Dit bedrag staat dus los van de normale uitkering van 80 percent van het loon. De premie 160,70) komt in zijn geheel ten laste van de subsidiepot. BREMERHAVEN. Het Nederlands basketbalteam heeft maandagavond in het internationale toernooi van Bremerhaven met 56-100 (51-26) verloren van Tsjecho- Slowakije. De Tsjechische ploeg, die eer der op de dag al een wedstrijd had gespeeld, had weinig moeite met de Ne derlanders, die uiterst zenuwachtig be gonnen en in de beginfase geregeld bal verlies leden. Daarvan maakten de Tsje chen overigens maar een spaarzaam ge bruik, zij beslisten de strijd door hun betere ploegverband, hun rijkere persoon lijke kwaliteiten en hun enorme ervaring. De beste schutters in de Nederlandse ploeg waren Hugo Harrewijn (13), Ruud Harrewijn (10). Rijswijk en Van Willigen (6). De meest produktieve spelers in de Tsjechische ploeg waren Brabenec (16, Dulsa (14) en Kos (13). Opmerkelijk is wel dat Cruyff meer punten in deze door France Football gehouden enquette heeft vergaard dan ooit een voetballer voor hem. Aan de prijs is geen geld verbonden. Ajax-voorzitter Jaap van Praag: „Het is alleen een sportieve prijs. Wij zijn gistermiddag ingelicht dat Johan gewonnen had. Hij krijgt één of andere gouden medaille. Wanneer die precies wordt uitgereikt is nog niet bekend”. Aan het jaarlijkse referendum van het voetbalblad namen voetbal journalisten uit 26 landen deel. Cruyff ontvangt voor zijn uitverkiezing de gouden bal. Piet Keizer, eveneens van Ajax, staat op de ranglijst met negen punten op de negende plaats. Het klassement ziet er als volgt uit: 1. Johan Cruyff (Ajax) 116 punten, 2. Sandro Mazzola (Inter) 57, 3. George Best (Manchester United) 56. 4. Gunther Netzer (Borussia M.-G.) 30, 5. Frans Beckenbauer (Bayern München) 27, 6/7. Josip Skoblar (Marseille) en Gerd Müller (Bayern München) 18, 8. Martin Chivers (Tottenham Hotspur) 13, 9. Piet Keizer (Ajax) 9, 10. Ferenc Bene (Ujpest) en Bobby Moore (West Ham United) 7. Johan Cruyff, die maandag van zjjn keuze hoorde, was even bl\j als verrast. Hli zei: „Het is een grote eer en het verbaast mij dat ik ben gekozen, er zjjn zoveel grote voetballers in Europa. Ik ben erg blij met deze onderscheiding. De sport heeft mij veel voldoening gebracht, met Ajax hebben wij grote successen behaald. Op het veld, maar ook in de ogen van de Europese deskundigen, want twee keer kregen w(j de trophee van France Football als de beste club van Europa. Nu heb ik, mede dank zij Ajax, persoonlijk een bekroning gekregen en dat betekent heel wat. Ieder zou het toch geweldig vinden als hij in zijn werk tot de beste van Europa wordt gekozen”. De wereldkampioen had een korte vleu- gelopsluiting aanvaard tegen Hermelink, die op een bepaald moment een schijf offerde met de bedoeling voordeel te krij gen. Hij bleek zich echter te hebben vergist en raakte een stuk achter. Even later kon Andreiko de partij winnen door een fraaie damcombinatie. Die overzag hij echter. Hermelink kreeg weer moed en zag kans een remise te behalen. Overigens leverde de negende ronde slechts één overwinning op: Frank Drost versloeg Faal kansloos. Faal worstelde eerst met een opsluiting aan de lange vleugel. Toen hij zich na veel moeite hieruit had bevrijd was zijn positie zo AMSTERDAM Dankzij het feit dat zijn landgenoot Andris Andreiko tegen de Nederlander Hermelink niet verder kwam dan remise heeft de Rus Gantwarg ook in de negende ronde van het Suikerdamtoernooi zijn eerste plaats behouden. Gantwarg zelf speelde remise tegen Baba Sy, die ernstig hinder ondervond van zijn te hoge bloeddruk. Met nog een flink aantal stukken op het bord gaf Gant warg de partij remise, waardoor de Senegalees zich sneller onder dok tersbehandeling kon laten stellen. Door het sportieve gebaar van Gant warg kreeg Andreiko de kans naast zijn grote rivaal te komen. Levi’sFlamingo’s demonstreerde maandagavond nogmaals de grote klasse van dit ogenblik, door het organiserende Fiat Stars volledig van de vloer in het Frans Ottenstadion te spelen. Beide ploeg misten een speler. Fiat Stars Gerrit van Buuren, die zondag tegen Mars E.S. een hersenschudding opliep en Levi’s de aan zijn lies geopereerde Karei Vrolijk. Be langrijk met de komende Europa-cupwed- strijden in het vooruitzicht was het uit stekende spel van Marioneaux. Akerboom en Schreur Ook aanvoerder Frank Kales speelde een eminente wedstrijd en legde Ton Boot volledig aan banden (4-6). Fiat Stars, dat vlot een 6-0 voorsprong Nu de samenspraak tussen de belan genorganisatie van de draf- en ren sport professionals en het overkoepe lend paardesportorgaan eenmaal goed op gang is gekomen, is er een gerede kans dat er voor de hangende proble men (als sanering van de banen in het noorden van het land en de bepaling van een minimum-pensioenprijs voor een paard) een voor beide partijen bevredigende oplossing kan worden ge vonden. nam kwam halverwege bij een 31-26 ach terstand in grote moeilijkheden. Een voortreffelijke man-to-man verdediging stelde Fiat Stars voor onoplosbare proble men. Opvallend was eveneens dat Mario neaux Chestnut uitstekend in bedwang hield, terwijl Marioneaux met 22-7 een belangrijke bijdrage in de score leverde. Een zware nederlaag leek halverwege bij 65-52 voor Fiat Stars weggelegd. Ook in de tweede helft een ware de monstratie van de klasse van de Haarlem mers, die de Amsterdammers tot wanhoop bracht. Zowel Rowland (12-4) en Chestnut (10-14) werden naar de kant gehaald om dat ook zij geen kans zagen het Haarlem se bastion te nemen. Schreur (12-12), Akerboom (14-7) en Bill Moore (10-5) schoten Levi’s naar een 113-85 zege. Een overwinning, die Levi’s vrijwel zeker tot toernooiwinnaar maakt. Slechts een grote nederlaag tegen Mars Stars kan nog roet in het eten gooien. Mars Stars zonder Tuinstra en Leysner, die in Bremerhaven verblijven, had het niet al te moeilijk met Sewanee. Welis waar stond de ploeg uit de badplaats de gehele eerste helft achter, rust 31-35, maar direct na de basketbalverwisseling kwam de stand bij 43-43 in evenwicht. Tommy Bissant bewees toen zijn waarde voor Mars en via zijn score van 11-20 kon Mars uitlopen naar 67-59. De Zandvoor- ters geloofden het toen wel en lieten Sewanee nog tot 72-68 terugkomen. Op merkelijk was dat Childress het deze avond weer voor gezien hield, getuige zijn aandeel in de score (6-6). normale gemiddelde en stond met rust achter (0-1) door een doelpunt van Quin ton Young. Door Willie Carr werd het zelfs 0-2, maar Denis Law en Steve James (vijf minuten voor tijd) voorkwamen de tweede nederlaag op eigen veld voor Manchester United. Leeds United speelde een geweldige wedstrijd tegen Derby County. De Schotse internationals Eddie Gray en Peter Lorimer zorgden voor een van 2-0. Lorimer scoorde na eens voor de ploeg die weer macht demonstreerde als in Stand: 1. Gantwarg 14 pnt., 2. Andreiko 13 pnt., 3. Koeperman 12, 4. Tsjegolew 11, 5. Baba Sy 9.6. Hermelink, Schotanus en Drost 8, 9 .Kuyken en Hisard 7, 11. Sluis 6, 12. Faal 5. Meestergroep: Schmutz-De Boer Birnman-Riesenkamp 2-0, Sanirsad- scons 2-0, Jansen-Cordier 2-0, De Groot- Limon 2-0. Stand: 1. Jansen 12 pnt., 2. De Boer en Birnman 9, 4. Limon, Sanirsas en De Groot 8, 7. Cordier, Schmutz, Biscons en Riesenkamp 4. GRONINGEN. Roy Dieks, de Neder landse jeugdkampioen schaken heeft de finalegroep van het Europese jeugdkam pioenschap in Groningen net niet gehaald. Na de voorronde deelt de 15-jarige Neder lander de tiende plaats met de Spanjaard Pujol. Pujol echter had zijn punten be haald tegen hoger geplaatste tegenstanders en kwam op basis daarvan in de A-groep. Ook de tweede Nederlandse deelnemer, de Groninger Christofoor Baljon, plaatste zich voor de B-groep. Gisteravond, na ze ven uur spelen, schaarde het volgende ne gental zich met de 20-jarige Hongaarse meester Gyula Sax in de A-groep, die ver der strijdt om het Europese kampioenschap in negen ronden: Konsty Kaiszauri (Zwe den), Jacob Oest Hansen (Denemarken), Aleksander Gortsjakov (Sovj.-Unie), René Bomgasser (West-Duitsland), Fabrizio Na- talucci (Italië), Peter Velikov (Bulgarije), Michael Stean (Engeland), Slavoljub Mar- janovic (Joego-Slavië) en Manuel Pujol (Spanje). In de B-groep spelen: Roy Dieks (Ne derland), Peetri Spacek (Tsjecho-Slowa- kije), Ion Biriescu (Roemenië), Markus Bassler (Zwitserland) Jacek Bileczyk (Po len), Meinrad Schauwecker (Zwitserland), Herbert Scheichel (Oostenrijk), Christofoor Baljon (Nederland), Pertti Poutiainen (Finland), lan Meiklejohn (Scohtland). De ranglijst luidt: 1. Juha Vaitanen (Fin land) atletiek 158 stemmen; 2. Vassili Alek sejev (Rusl.) gewichtheffen 148; 3. Eddy Merckx (Belg.) wielrennen 142; 4. Ilona Gusenbauer (Oost.) atletiek 117; 5. Jackie Stewart (Schot.) autosport 72; 6. Valeri Borsov (Rusl.) atletiek 57; 7. Ard Schenk (Ned.) schaatsrijden 52; 8. Annemarie Proell (Oost.) ski 50; 9. Gustav Thoeni (Italië) ski 48; 10. Faina Melnik (Rusl.) at letiek 44. De uitslagen van de andere wedstrijden, die maandag werden gespeeld zijn: Tsje- cho-SlowakijeOostenrijk 107-86 (50-45), West-DuitslandZwitserland 84-68 39). West-DuitslandDenemarken (52-30). Na de wedstrijden van maandag is de stand in de twee groepen: Groep A: Tsjecho Slowakije 2-4; Oos tenrijk 1-0; Nederland 1-0. Groep B: West-Duitsland 2-4; Zwitser land 1-0; Denemarken discussies is hier het overtuigende bewijs van. Deze klimaatsverbetering is er ook de reden van, dat Jan Leijen- dekker, eveneens adviseur van de VDRP, het bestuur heeft verzocht hem uit zijn functie te ontheffen. „De NDR houdt nu rekening met onze mening. Dat was mijn doel. Ik beschouw mijn taak dus als beëindigd”, was zijn com mentaar. (Van onze sportredactie) UTRECHT Eindelijk, na ont zaglijk veel heen-en-weer-gepraat, komt er schot in. Men gaat nu wer kelijk iets doen aan de erbarme lijke sociale omstandigheden waar in vele werknemers (maar vaak ook hun bazen) in het draf- en ren- sportwereldje verkeren. VVCS- man Karei Jansen, aan de Ver eniging van Draf- en Rensport Professionals verbonden als ad viseur, maakte maandag op een speciale ledenvergadering in Utrecht de eerste concrete hervormingsplannen bekend. Door het beschikbaarstellen van sub sidie (groot 250.000 gulden en voorlopig tweemaal toegezegd) van het ministerie van landbouw, heeft de VDRP rigou reuze verbeteringen kunnen aanbren gen in de tot nu toe bestaande verzke- ringsmogelijkheden. Ondanks het feit, dat het binnen deze tak van sport vaak moeilijk Is een belanghebbende het etiket „werkgever” of „werknemer” op te plakken (sommi gen horen eigenlijk in beide groepen thuis of zijn niet onder te brengen) is de VDRP toch van een dergelijke splitsing uitgegaan. De pikeurs en trainers (zover moge lijk dus behorend tot de groep zelf standigen) zullen binnenkort voor het bedrag van 150 gulden per jaar de overige 200 gulden komen uit de subsi diepot onder aanmerkelijk betere sociale voorzieningen kunnen gaan werken dan tot nu toe het geval was. Zo wordt bijvoorbeeld de uitkering bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid (de oorzaak moet echter wel een ongeval zijn) verhoogd van 10 15 gulden naar 35 gulden per dag. - I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17