Parijs herontdekt Van Gogh op overzichts-expositie Prijs op Japans festival Bonny St. Claire voor Attentie! Oudejaarsavond 21 uur Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+kaart ORANGERIE VERWACHT RECORD-BEZOEK Arnhemse kabel- TV gaat door breekt met BBK Maurice Chevalier doorstond achtste Sportverkiezing van het jaar nier-spoeiing Voorzieningsfonds voor kunstenaars „Fanfare” trekt nog steeds 7 111 fe Radio donderdag TV vanavond TV donderdag TV woensdag 11 WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 C. B. Doolaard kreeg prijs voor filmkritiek Zeven uur Beatles op OP WEG NAAR INTERNATIONALE TOP Radio Luxemburg Hard werken Universeel bezit voordelig uit met NS Nederlandse] Spoorwegen] (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Alsof Nederland wél wat had goed te maken, heeft het als zilveren huwelijkscadeau voor de 25ste herdenking van het culturele akkoord met Frankrijk niet minder dan 112 schilderijen, plus nog een pakket van 100 tekeningen van Vin cent van Gogh naar Parijs gestuurd, waar ze vanaf deze week gedurende bijna vier maanden in het Orange- riemuseum op de Place de la Concor de te bezichtigen, te bewonderen, te herontdekken zullen zijn. Een atten tie die zeker gezien mag worden, en die misschien de smart wat kan ver lichten van het feit dat Nederland op dit gedenkwaardig jubileum nage noeg besloten heeft, het Frans als ver plicht vak van de middelbare school programma’s af te voeren. Een voor nemen dat president Georges Pom pidou, die als doctor in de Franse let teren zijn moedertaal óók nog als diplomatiek instrument hanteert, be slist erg weinig kan waarderen. „Franse” meester Wegens moeilijkheden jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.-> 3-maandskaart p.p. f20.- voor echtpaar f 30.- Ook de brieven a?vvvvvvvv\aa/vvv^ - -w leven. 15.30 (K) Kindervakantie- 19.50 de doeken (Van onze correspondent) ADVERTENTIE 15.30 ADVERTENTIE 23.15 (Van onze redacteur in Parijs) en Montmartre waar hij de impressionis ten Seurat en Signac ontdekt, Arles in Zuid-Frankrijk en Saint-Remy de Pro vence en tenslotte Auvers-sur-.Oise waar hij ook begraven werd, toch vrij snel de top van zijn Parnassus beklimmen van waar hij, na zijn dood, de schilderkunst gedurende tientallen jaren bleef beheer sen. of althans overschijnen. Een bezoekster van de expositie voor twee bekende zelfportretten van Vin cent van Gogh. De Stichting Socutera komt met een filmpje Zelf d’r wat aan doen, voordat de hoofdfilm aan bod komt. Het is een van de aardigste en zeker een van de meest succesvolle Nederlandse speel films ooit gemaakt, namelijk Fanfare van Bert Haanstra. ENSCHEDE. Voor het eerst in de geschiedenis zullen vrijwel alle gram mofoonplaten die er van de Beatles op de markt zijn verschenen in een non- stop worden uitgezonden. Het ruim zeven uur durende programma is te be luisteren op de middengolf op 208 me ter, beter bekend als radio Luxemburg. Datum van uitzending is zaterdag 1 ja nuari. Het programma begint om 19.45 uur en duurt tot 02.00 uur ’s nachts. Eerst komen alle singles en elpee’s van de Britse groep aan bod, later zullen de solo-albums van John Lennon, Paul McCartney, Georges Harrison en Ringo Starr worden gedraaid. 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.30 21.40 22.45 21.10 21.45 22.40 22.41 19.55 20.00 20.15 20.21 21.35 22.10 22.35 22.40 18.45 18.50 18.55 19.00 19.07 19.30 De laatste treinen vertrekken omstreeks 20.35 20.55 19.55 20.00 20.15 20.20 20.30 20.35 22.05 22.30 22.35 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.55 20.00 20.15 20.21 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.13 19.55 20.00 20.15 20.20 Terug naar Vincent: gerust durf ik te voorspellen, dat de Orangerie komende weken een massale toeloop mag verwach ten die de ervaringen van enkele jaren geleden toen op deze zelfde plaats het oeuvre van Vermeer breed werd uitge stald, zal evenaren, zo niet overtreffen. Nederland 1. De NOS verzorgt zoals altijd de woensdagavond. En dan we ten we dat de eerste woorden worden gesproken door meneer De Uil, waarna de nieuwslezer aan het woord komt. Tot half acht van Gewest tot Gewest, waarin Deventer uitvoerig wordt beke ken. Het Internationaal Agrarisch Nieuws tot het journaal van acht uur. Daarna een uitzending van de P.P.R. in het kader van de zendtijd voor politie ke partijen. PARIJS. De 83-jarige Franse chan- sonnier-acteur Maurice Chevalier heeft in het Parijse ziekenhuis Necker dinsdag de achtste bloedspoeling ondergaan, die nodig was omdat zijn nieren niet meer functio neren Het ziektebulletin opende gistera vond voor het eerst echter een bescheiden hoop dat hij het leven misschien toch nog wel zou kunnen redden. Gezien de hoge leeftijd van Maurice Chevalier lijkt zijn lot, ondanks alle zor gen waarmee hij dag en nacht omringd wordt, bezegeld te zijn. Het einde schijnt daarom alleen nog maar een kwestie van dagen, zo niet van uren, te zijn. In afwachting van dat moment had het po pulairste Franse boulevardblad gisteren al de fijnheid Chevaliers zeer aanzienlijke bezittingen aan kunstschatten, huizen en waardepapieren (geschatte waarde 10 mil jard oude francs) maar vast onder zijn eventuele erfgenamen te verdelen. Nederland II NOS: (K) De Fabeltjeskrant. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: Reclame. AVRO(K) Fred Astaire Speci al. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal STER: (K) Reclame. AVRO: (K) Sportpanorama. (K) Sex in wording (serie). IKOR-CVK-RKK: Kenmerk. NOS: Journaal. Overzicht nieuwe series school televisie. A propos, wat betreft die laatste rust plaats in Auvers: binnenkort zullen Vin cent en zijn onafscheidelijke broer Theo, die naast hem ligt begraven, weer moeten worden opgedolven. Frankrijks wegenbou wers hebben het nodig gevonden een nieuwe snelweg juist over die dodenakker te projecteren. Andere ontdekkingen, in de vorm van onbekende werken staan Parijs op deze expositie natuurlijk niet te wachten. Er is bestaan van het fonds als zodanig raakte in gevaar, omdat de toelating tot het lid maatschap van de BBK geen of onvol doende waarborg inhield omtrent het kun stenaarschap van de betreffende personen. Het voorzieningsfonds is van en voor de kunstenaars. Het is in het leven geroepen om kunstenaars tijdelijk te helpen als ze buiten hun schuld niet in hun levenson derhoud kunnen voorzien. De premies voor het fonds brengen de kunstenaars geza- Nederland I NOS: (ged. K) Kindervakantie- progr. (K) De Fabeltjeskrant. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. VPROPopeye (tekenfilm). (K) Gitaarmuziek. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. VPRO: Berichten uit de samen leving. Laurel en Hardy. (K) Filmportret cartoonist David Levine. (K) De Fred Hacé-show. IKOR-CVK: (K) Paulus, ge sprekken. NOS: (K) Journaal. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). NS-legitimatiebewijs of pasfoto(’s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. Nederland II NOS: (K) De Fabeltjeskrant. STER: (K) Reclame. NOS' (K) Journaal. STER (K) Reclame. TROSZorro (serie). Kleine mensen hebben grote wensen. STER (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER' (K) Reclame. TROS' (K) Mission Impossible (film) (K) Wereld op vV’Hien (K) Marty Golddiggers NOS: (K) Journaa. (K) Buitenl. laaroverzvenl 1971. Nederland I NOS: progr. (K) De Fabeltjeskrant. STER: (K) Reclame. NOS: Journaal. STER: (K) Reclame. NOS: Van gewest tot gewest. (K) Internat. Agrarisch Nieuws. (K) Tips Nat. Bureau Toeris me. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. Pol. Partijen: P.P.R. Socutera. Fanfare (film, a.L). Studio Sport. (K) Journaal. (K) Zienswijze. Het is natuurlijk niet de eerste, veelom vattende en globale expositie die in Parijs wordt gewijd aan Van Gogh. De Fransen blijven hem altijd een beetje als een hunner eigen grote meesters zien: tenslot te koos hij Frankrijk als zijn tweede, zo niet eerste vaderland, was zijn ontwikke ling zonder het impressionisme niet denk baar geweest, en beschouwde hij het Frans als zijn preferente voertaal. Doch voorlopig zal, tenminste voor het buitenland, dit overzicht wél de laatste retrospectieve van zijn oeuvre zijn: de hele collectie behoorde vroeger toe aan Vincents neef, dr. V. W. van Gogh die later dit, in dubbele zin des woords, unieke bezit overdroeg aan de Nederland se Staat die het over enkele maanden in het gloednieuwe Vincent van Gogh Mu seum in Amsterdam definitief zal onder brengen. Nederland 2. Na de Fabeltjeskrant en het journaal op het tweede net de AVRO met om te beginnen een special van vijfenvijftig minuten, gewijd aan de Amerikaanse danser-zanger-acteur Fred Astaire, die inmiddels al in de zeventig is. We kennen hem aanvanke lijk van zijn vele muzikale films met Ginger Rogers, daarna van zijn vele liedjes op de plaat en tenslotte van zijn rol in De dief van Washington. De ongelofelijk vitale danser ontvangt ve le gasten, onder wie Barrie Chase, Ser gio Mendez en zijn Brasil ’66, de rock groep The Gordian Knot en niet te vergeten Simon and Garfunkel. Aansluitend aan het tweede journaal een uur en een kwartier Sport met Ruud ter Weyden en zijn Sportpanora- ma. In deze uitzending zal zoals ieder jaar weer een sportman, een sport vrouw, een sportploeg en een sportstad van het jaar worden gekozen. In een Amsterdams hotel zijn vele sportster ren bijeen, die hun oordeel zullen ge ven over de in het afgelopen jaar geleverde prestaties en die voorts mee kunnen kijken naar een sportoverzicht dat een beeld van 25 jaar topsport in Nederland geeft. We blijven ook hierna nog in de praatsfeer, want de volgende drie kwartier zijn voor dr. Herman Musaph en H. van Swol, die de vierde aflevering presenteren van Sex in wor ding. Ditmaal aandacht voor het vrijen van jongens en meisjes in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar. Een aantal jongelui verleent medewerking aan deze uitzending, die een zo eerlijk en onverbloemd mogelijk beeld wil geven van de werkelijkheid. Kenmerk met informatie uit kerk en samenle ving; het laatste nieuws en een voor lichtingsprogramma van de Onderwijs televisie over komende series sluiten de woensdagavond af. %wwvvvwvwvvwvvwwvwvvwwwwvvwvwwwwwwwwwvvwvvvvvwwwvvvvwwvvvwv Studio Sport, dan het laatste nieuws en tenslotte Zienswijze, de rubriek van Jack van Belle, Jaap Jongedijk en Willem Witteveen. In deze uitzending komt de vraag aan de orde, Wat is modern geloof? De vraag wordt behan deld door een forum, waarin zitting hebben een hervormd theoloog, name lijk prof. dr. J. Sperna Weiland, een officier van het Leger des Heils, name lijk luitenant-kolonel A. M. Boszhart, de mystieke auteur Simon Vinkenoog en de boeddhist drs. E. H. Verwaal. menlijk op via hun beroepsverenigingen. De rijksoverheid draagt vervolgens een subsidie bij die gelijk is aan 310 pet van de premie. De meeste gemeenten, waar kunstenaars wonen, dragen nog eens 200 pet subsidie bij. Het fonds heeft het ka rakter van een collectieve verzekering uitgaande van de solidariteitsgedachte. Vorig jaar was de BBK niet in staat om aan haar financiële verplichtingen te vol doen. Voorts waren er moeilijkheden ontstaan door de ontoereikendheid van de leden en financiële administratie bij de BBK, al dus het fondsbestuur. Het merkt nog op met vele leden van de BBK gedurende vele jaren prettige relaties te hebben on derhouden. Het attendeert de BBK-leden erop dat hun aanspraken op uitkering on aangetast blijven als zij op 1 april 1972 lid zijn van een andere aangesloten beroeps vereniging. Eddy van der Enden en een goede rolverdeling met acteurs als Hans Kaart, Bernhard Droog, Herbert Joeks en Albert Mol (die merkwaardigerwij ze nu ook deel heeft aan de triomf van „Wat zien ik”) en natuurlijk niet in de laatste plaats aan de regie van Haan stra die (met Rudi Meijer als produc tieleider) meestentijds een opvallend stevige leiding wist te geven aan wat voor hem als documentarist een groot waagstuk moet zijn geweest. CHARLES BOOST. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM. Het Japanse World Pop Festival in Tokio bracht Bonny St. Claire de „Award for outstanding artists” voor haar optreden met het liedje „Planet of love” van de Canadees Sanford Alexan der. Nog vier anderen van de 47 vocalis ten die in Nederland nauwelijks enige bekendheid genieten werden onderschei den. Na het festival is Bonny vijf weken in Japan gebleven om op te treden voor vijf televisie- en zes radioprogramma’s, in terviews te geven, een tv-film te maken en opnamen te maken voor twee nieuwe singles die in Japan zullen worden uitge bracht. Op een hiervan zingt Bonny een Japanse versie van „I won’t stand between them”: „Tokei wo”. Er wordt bij het festival geen onder scheid gemaakt tussen de winnende arties ten, maar Burkhandt, Bonny’s manager, was te weten gekomen dat Bonny St. Claire bij de jurering de meeste punten verwierf. De komende zomer gaat Bonny weer naar Japan, voor een toernee, op nieuw radio- en tv-opnamen en een enga gement in de Getsukai-club in Tokio. Daarna zal zij haar werkbezoek aan Ame rika brengen, waar ze ook platenopnamen zal maken. Bonny St. Claire: „Ik heb op dit festi val aanbiedingen gekregen uit Amerika, Argentinië en Polen. Daarvoor zijn festi vals heel nuttig. Je kunt contacten leggen. Maar ik wil nog wel wat aan mijn positie in Nederland verbeteren ook, al ben ik heel blij met het plaatsje dat ik in de va derlandse show-wereld heb. Ik ben bezig mijn repertoire uit te breiden en te ver beteren. Want ik wil gewoon een goede show hebben, een goed live-optreden. Een show die zowel het publiek als mij goed bevalt. Dat is belangrijker dan zo maar eens een plaatje dat hoge ogen gooit op de hit parade, hoewel ik dat toch ook graag zou willen. Ik werk vrij veel met het or kestje van Wim Jongbloed, voor Welzijns zorg treden we vaak op”. „Al die publiciteit, die tv- en radio-op- tredens, dat zou in Nederland veel te veel zijn, maar in Japan ligt dat heel anders. De showbizz verschilt zoveel van de Ne derlandse”, vertelt Bonny. „Je moet daar erg veel van jezelf laten zien en horen. Daarom komen mijn sing letjes ook vrij kort na elkaar uit. Tijdens het festival is er ook al een uitgebracht, die in Nederland was opgenomen”. Ma nager Burkhandt: „Ze hebben veel eigen artiesten in Japan. Je ziet gewoonlijk wei nig buitenlandse vocalisten op de tv. Ze hebben ook een streng gescheiden hit pa rade. een Japanse en e eninternationale. „Broederliefde is een machtige steun in je leven, zo schreef (in het Frans) Vincent in het jaar 1885 aan zijn broer Theo, en de gedachte aan jou is dan ook voortdu rend aanwezig in mijn geest. Vandaar dan ook dat ik je zoveel schrijf”. Die aanwe zigheid van zijn broer en voornaamste confident Theo voel en ervaar je ook in de hele collectie die door hem verzameld werd: betrekkelijke verdienste, in zekere zin, in die dagen toen niemand zich nog interesseerde voor Vincent die, zoals be kend, gedurende zijn hele leven, dan ook niet één enkel doek heeft verkocht. Talrijke brieven in handschrift ARNHEM. Het Arnhemse kabel televisienet, dat door de Arnhemse Courant sinds 4 december wordt ge bruikt voor informatieve uitzendingen, is op dinsdag zowel om 13.00 als om 18.00 uur normaal in gebruik geweest in weerwil van de ministeriële beschik king tot afkappen van dergelijke uit zendingen. De Arnhemse Courant is ook stellig van plan er gewoon mee door te gaan, zo werd ons dinsdagavond verzekerd. Arnhem Centrum Televisie, zoals de Arnhemse Courant en technicus Nuboer het net noemen, heeft intussen de mi nister van CRM een telegram met be taald antwoord gezonden, daarin stel lende vernomen te hebben van de mi nisteriële beschikking; medegedeeld werd dat ACT sinds 4 december twee maal per dag met uitzendingen ove rigens zonder reclame bezig is; ver zocht werd voorlopig door te kunnen gaan daarmee, met aankondiging van een formeel verzoek tot het verlenen van een tijdelijke vergunning. Tot dinsdagavond was van het minis terie geen antwoord ontvangen, zodat dinsdagavond om zes uur een toelich tend programma over vuurwerk de draad in ging. vermoedelijk geen schilder te noemen die1 met zijn scheppingen en zijn visie zo diep! in het dagelijkse leven van generaties im de ganse wereld is doorgedrongen als; Vincent en wiens oeuvre aldus het uni-5 Lagerwiede (waarin men versele bezit van de hele mensheid isï mag herkennen), de pittige ondersteu- geworden. Maar in de Orangerie kan ie-5 nende en stimulerende muziek van Jan dereen nu niettemin toch de originelen? Mul, het verzorgde camerawerk van terugvinden waarnaar de reprodukties die! in zijn eigen huiskamer hangen of zij n; wandkalender versieren, werden gekopi-; eerd. De acht zelfportretten met en zonder; hoed alleen de Vincent met het afge-; sneden oor ontbreekt De aardappel-; eters (in twee versies), Het weefgetouw, De Zonnebloem, de korenvelden die door een zomerwind worden beroerd, de ophaal-' brug uit Arles, de Parijse straatgezichten' en noem ze verder maar op: wie zou ze, niet kennen of onmiddellijk herkennen?; Voor het overgrote deel dus teke ningen en schilderijen die ook in Frank-; rijk zijn ontstaan, en die nu voor enkele maanden hun land van herkomst weer hebben teruggevonden. Een (tijdelijke) te rugkeer naar de Orangerie, waarvoor tienduizenden Fransen alle dagen nu me-; terslange files schuiven. Om mogelijk Vermeers record van 400.000 bezoekers te kunnen slaan. i Op de laatste woensdagse filmavond van dit jaar heeft de NOS voor een plezierige verrassing gezorgd door Bert Haanstra’s „Fanfare” op het scherm te brengen. Haanstra’s speelfilmdebuut beleefde op 23 oktober 1958 zijn feeste lijke première in het Amsterdamse Tuschinski Theater en ging de dag daarop in normale roulatie in een tien tal andere steden. Na enkele weken al kon men spre ken van een succes als geen Neder landse speelfilm ooit had mogen be ven. Sindsdien is het record van „Fan fare” (die maandenlang repertoire hield en nog steeds vertoond wordt) wat het bezoekersaantal betreft, over troffen door „Wat zien ik?” maar het is de vraag of straks, over dertien jaar, nog enige belangstelling voor die eerste proeve van „gedurfd” filmen in ons land zal zijn overgebleven. Terwijl het meer dan waarschijnlijk is dat „Fan fare” vanavond opnieuw een grote kijkdichtheid zal halen. Er zijn verschillende redenen op te noemen voor het enorme plezier dat „Fanfare” nog steeds weet op te roe pen: een overzichtelijk en eenvoudig scenario van Jan Blokker en Bert Haanstra, over twee elkaar beconcur rerende fanfarecorpsen in het plaatsje Lagerwiede (waarin men Giethoorn Bonny St. Claire toont lachend haar prijs. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.22 (S) Dag met een plaatje. 8.00 Nws. 8.11 Journ. 8.20 (S) Dag met een plaatje. 8.30 De groenteman. 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Toppers van toen. 9.35 Wa terstanden. 9.40 ’t Was me het jaartje wel. 10.00 Voor kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen. 11.00 Nws. 11.30 Voor de vrouw. 11.55 Beursber. 12.30 Sportrevue. 13.00 Nieiiws. 13.11 Journaal. 13.30 (S) Intern, festival van hedendaagse muz. te Royan. 14.30 Marinierskapel 15.00 Voor zieken. 16.00 Nws 16.03 Aspecten. 17.00 Mobiel 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 Journ. 18.20 Uitz. G.P.V. 19.0C (S) Zing met ons mee. 19.25 De gesproken brief. 19.30 Kleur. 20.00 Nws. 20.05 (S) Residentie orkest. 21.50 Hoorspel 22.30 (S) Mod. chansons. 22.55 Meded 23.00 Nws. 23.10 Journ. 23.20 Causerie met platen. 23.55 Nws. HILVERSUM III 7.00 Nws. 7.02 Hugo van Gelderen show. 8.00 Nws. 9.00 Nws. 9.03 Take nine. 10.00 Nws. 10.03 Robbie Dale on Radio. 11.00 Nws. 11.03 Gospelsound. 12.00 Nws. 12.03 Van twaalf tot twee. 13.03 Raden maar 13.00 Nws. 14.00 Nws. 14.03 KRO-op-Drie. 15.00, 16.00 en 17.00 Nws. BRUSSEL 324 17.15 Voor oudere luisteraars. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.03 Voor sol daten. 18.28 Paardesportber. 18.30 Weg wijs wezen. 18.45 Sport. 18.55 Taalwen- ken. 18.57 Intermezzo. 19.00 Nws. en actualiteiten 19.40 Zigeunermuz. 20.00 Operettemuz. 22.00 Nws en De Zeven kunsten. 22.20 Jazzmagazine. 23.00 Nws. 23.10 Kamermuz. 23.40 Nws. DEN HAAG. Het bestuur van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars heeft besloten om met ingang van 1 januari de relatie met de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) te verbre ken De BBK-leden hebben dan geen aan spraken meer op eventuele uitkeringen uit het voorzieningsfonds, dat vorig jaar meer dan een kwart miljoen gulden verstrekte, opdat kunstenaars hun zelfstandigheid kunnen behouden. Een complex van factoren leidde tot een vertrouwenscrisis tussen het fondsbestuur en het bestuur van de BBK. Er was een situatie ontstaan, waarin samenwerking onmogelijk was, aldus het fonds, dat alle leden van de BBK op de hoogte heeft ge steld van zijn beweegredenen. In een brief aan de afzonderlijke leden van de BBK merkt het fondsbestuur op, dat het BBK-bestuur niet in staat is ge- ROTTERDAM. De Rotterdamse filmcriticus C. B. Doolaard heeft dinsdag middag in de Doelen in Rotterdam de; Pierre Bayle-prijs 1971 voor de filmkri tiek ontvangen. De medaille werd hem] overhandigd door dr. J. Bartels, voorzitter! van de Rotterdamse kunststichting. De jury koos Doolaard vanwege de helderheid van zijn werk. Het juryrapport typeert de filmcriticus als één van de weinigen, die uitgaan van de betrekkelijk-; heid van zijn eigen standpunt bij de| beoordeling van een film. De heer Doolaard, die als filmcriticus is! verbonden aan Het Parool, vond de uitrei-l king van een prijs voor de filmkritiek erg; belangrijk, omdat het volgens hem met de; cultuur in Nederland de richting van de, kruidenier op gaat. Zijn werk omschreef; hij als „een zeer duister bedrijf.” „Ik weet; niet hoe mijn kritiek overkomt bij de! lezers, dat is erg frustrerend.” en meestal van snelle krabbels voorzien die hij aan Theo richtte en waarin hij zich uitvoerig over zijn moeilijke bestaan in Frankrijk, zijn plannen en de ontstaans- geschiedenis van zijn werken uitspreekt, weest het vertrouwen te herstellen. Het zijn aan de tekeningen en de doeken toegevoegd. Die ontwikkelingsgang en groei worden bovendien nog duidelijk geïllustreerd door de schetsen en voorstudies van en voor zijn beroemdste doeken. Een bijzonder harmonische en consequente groei, zo voor het oog, want als het gevecht met de engel Vincent in zijn persoonlijke bestaan zware en zelfs fatale offers heeft gekost, dan zijn die sporen in zijn kunst toch vrijwel of geheel afwezig. De kleinste krabbel op een menukaart van een eet huisje of de vluchtigste situatieschets voor een groepsschilderij als De aardappeleters, lijken hem moeiteloos, spontaan en zonder één druppel zweet of bloed uit de pen of het penseel te zijn gevloeid. Toch zou hij via die verschillende etap pes als de eerste doeken uit Nuenen die nog helemaal de geest van Breitner en de Haagse School ademen Parijs HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.01 Het levende woord. 7.07 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 (S) Preludium II. 8.10 Te Deum laudamus. 8.30 Nws. 8.41 (S) Podium voor de vrouw. 9.10 (S) Mo dern vioolconcert. 9.40 Semi-klass, klass. muz. 10.30 Nws. 10.33 (S) Samen 11.05 Gewijde muz (gr.) 11.30 Hier en Nu. 11.32 Pop. klass. muz. 11.55 Meded. 12.00 Los-Vast. 12.10 Kunst- en vliegwerk. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Hier en Nu. 13.00 De tafel van drie. 13.10 Pauze- dienst. 13.30 Volksmuziek. 13.45 65 min. poëzie rond het thema arbeid. 14.05 (S) Lichte muz 14.25 (S) Pianore cital. 15.00 Geref. dienst. 15.30 Nws. 15.33 (S) NCRV-Jeugdkoor met De Speelgroep. 16.00 Jeugdwerk ’72. 17.00 (S) Popmuz. 17.30 Nws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Lichte muz. 18.24 Op de man af. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpano- rama. 18.50 (S) Muziek Het leger de# Heils. 19.05 (s) Kerkorgelconcert. 19.35 Muziek in vrije tijd. 20.05 De kleine wereld. (13) 20.30 (S) Radio Actief. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Nietz sches Oude jaarspr eek. 23.10 Toppers van 1971. 23.55 Nws. —is;

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11