Naturisten ontslagen Rapport Club van Rome dekt niet alle rechtsvervolging van Amerikaanse conclusies Exota moet Seth Oudejaarsshow van betalen Consumentenbond: Persoonlijke lening bij grote banken het duurst genezen Gastronomerie in verkeer VOOR BEHOUD VAN FLORA EN FAUNA Natuurgebied om Amsterdam beschermd Vorig jaar 3250 doden Invalide na mishandeling „de bokkedoorns” Dick Bartels BONTMANTELS en BONTHOEDEN PROEFPROCES IN ALKMAAR Toekomst van de wereld somber - maar niet zó erg De Vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair gebied! „Twintig families in Nederland rijker dan wij” V i V” A 2 1 5 WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 Prins Bernhard: Minder somber Kind gewond door explosie fles Gematigder Fosfaten „Ik ben mijn aanvaller erg dankbaar” In verband met het einde van het jaar hebben wij enkele zeer voordelige aanbiedingen in Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij Ook op 1 januari ’72 voor een feestelijk Nieuwjaarsdiner met passende muziek kunt U nu reserveren! Wij wensen U een voorspoedig 1972! SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN BONTMODEHUIS DICK BARTELS STAPELSTEIGERS ‘«ül temidden van romantisch natuurschoon in het Wethouder Van Gelukpark, Zeeweg 53, Overveen, tel.: 023-263600. Bontmodeh u is KL V Prof. BÖTTCHER 1 ADVERTENTIE ver- ADVERTENTIE A, Beide partijen dienen volgens het von nis onderling tot overeenstemming te ko men over de grootte van de schadevergoe ding. De vader van het slachtoffertje, dat aan een oog ernstig werd gewond, heeft in totaal vier jaar geprocedeerd. De Club van Rome, opdrachtgever voor het computerprogramma, dekte die con clusies echter niet in alle opzichten en had nogal wat kritiek op dit Amerikaanse voorlopige rapport. Dit kritiek kwam ook van de Nederlandse hoogleraar prof. dr. C. J. F. Böttcher het Nederlandse lid van de Club. AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben de gemeenteraad een plan voor het behoud van een aantal tot het grondgebied van Amsterdam behorende of daaromheen gelegen natuurgebieden ter vaststelling voorgelegd. Het plan beoogt de bescherming van het karakter en de natuurwetenschappelijke en landschappe lijke waarde van die gebieden. Het plan omvat onder meer een com plex van natuurgebieden en waterlopen in Ransdorp, Holysloot en Uitdam met tus- gronden en aanliggende verkeersproblemen, vervuiling. Dat merkt men in Nederland nu erg sterk. Daarom is het onderzoek van de Club van Rome vooral in ons land bijzonder aangeslagen”. Het definitieve rapport verschijnt in de loop van maart als 500ste pocket in de Aula-reeks. Het boek legt verantwoording of over het hele onderzoek. De conclusies zullen er genuanceerde! instaan dan in de vele publicaties vooraf. En wat nieuw is: het boek zal ook het commentaar van de stuurgroep van de Club van Rome bevat ten, aldus prof. Böttcher. schuwd voor instellingen die vragen om vooraf een bedrag over te maken. In ruil voor de 30 of 40 gulden die men naar zo’n instelling stuurt, krijgt men dan een ge stencilde lijst van banken, die persoonlij ke leningen verstrekken. Voor de in het plan opgenomen gronden gelden speciale voorschriften en bijzonde re bepalingen over bebouwing of ander gebruik ervan. De twee verdachten, mevr. P. Molen- kamp-Quast en de heer A. H. Wil helm, beiden uit Amsterdam, hadden zich op 22 augustus op het strand van Callantsoog bloot laten verbali seren door de rijkspolitie. De rechtbank sloot zich dinsdag bij de zienswijze van de verdediger van de naturisten aan wordt uitgevoerd. De Nederlandse proble men zijn analoog aan de wereldproble men. We hebben ook in Nederland de bevolking te sterk laten groeien. Pas nu Het Amerikaanse rapport laat er weinig twijfel over bestaan dat over een aantal jaren (dertig, veertig of honderd?) de koek op zal zijn. De belangrijkste grond stoffen zullen dan uitgeput zijn, de over bevolking zal leiden tot vreemde excessen en de milieuverontreiniging zal verder leven nagenoeg onmogelijk maken. In het rapport van de Club van Rome lijkt de toekomst iets minder somber te zijn. De Club van Rome heeft een studie op het programma staan, die betrekking zal hebben op een gebied rond Rotterdam met een middellgn van minstens 600 kilo meter. Regeringen of groepen van rege ringen zijn niet in staat gebleken dergelij ke projecten tot stand te brengen. AMSTERDAM. De civiele kamer van de rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag Van Tuyn’s limonadefabrieken NV (pro ducent van onder meer Exota) uit Dongen (NB) veroordeeld tot het betalen van schadevergoeding ten bate van het zoontje Willem van het echtpaar De Meijer uit Amsterdam. Medio 1967 werd het toen 1- jarige jongetje getroffen door rondvlie gende glasscherven van een exploderende fles Exota. Deze stond voor dit feit terecht voor de Arnhemse rechtbank Er was die dag ruzie ontstaan tussen enkele mannen op het terrein van het slachthuis. De heer De Bree werd erop uit gestuurd om de zaak te sussen. Uitsluitend kwaliteitsprodukten. Oriënteert U zich alsnog vóór de aankoop van uw bontmantel bij Wagenweg 146, Haarlem. Tel. 316529 (Van onze correspondent) DEN HAAG Het rapport van de Club van Rome is klaar. Na drie-en- een-half jaar van voorbereiding heeft de internationale club van geleerden, industriëlen, ambtenaren en politici het commentaar geformuleerd op het in hun opdracht uitgevoerde onderzoek naar de gevolgen van de verder gaande groei van de wereldb.evolking, de industrialisatie, de voedselpro- duktie, de uitputting van natuurlijke hulpbronnen en de door dit alles veroorzaakte milieuvervuiling. Een belangrijk deel van het ontwerp-rap- port was al uitgelekt door onzorgvuldigheid van de Amerikaanse geleerden, onder wiens leiding met behulp van een computermodel de onderlinge in vloed van de grote wereldproblemen door een internationaal team werd onderzocht. Voor eigen verantwoordelijkheid verbonden zij aan de verkre gen resultaten conclusies en maakten die al bekend. De leden van de Club van Rome erken nen dat er ook tekortkomingen zijn in hun onderzoek, dat beschouwd moet wor den als een eerste stap in een belangrijke nieuwe richting, het vaststellen van de onderlinge relaties tussen de belangrijke wereldproblemen. Bij volgende onderzoe kingen zal men veel geraffineerder mo dellen gaan gebruiken en nauwkeuriger we met dertien-en-een-half miljoen zijn, gegevens. Napoleon werd onteigend. Het is een be langrijk watergebied met biologische be langrijke oevervegetaties. Het Kinselmeer is een belangrijke pleisterplaats voor wa tervogels; verder de polder IJdoorn, „een merkwaardig buitendijks rietmoeras en grasland met een rijke en zeldzame be volking van weidevogels.’ ’Ook het gebied, omvattende delen van de Diemerzeedijk, de Diemerbuitendijkse polder en de Die- merakkerswade is in het plan opgenomen. Het zijn zeer belangwekkende laatste res ten van het min of meer natuurlijke ALKMAAR. De rechtbank in Alk maar heeft dinsdag twee leden van de Nederlandse Federatie van Natu ristenverenigingen in een door hen zelf uitgelokt proefproces vrijgespro ken van de hun ten laste gelegde schending van de openbare zeden en eerbaarheid. Verhuur Montage -- Demontage '.mm Vraag onze conc. offerte Op 14 december had de officier van Justitie bij de rechtbank in Alk maar, mr. J. P. Wooldrik, wegens schending van het over de openbare schennis handelende art 239 van het Wetboek van Strafrecht een symbo- DEN HAAG. Men kan honderden guldens besparen door bij de juiste bank geld te lenen. De Consumentenbond is tot deze slotsom gekomen na een onderzoek naar de rente waartegen, en de voorwaar den waaronder persoonlijke leningen wor den aangeboden. De ene bank, zo is geble ken, vraagt maar 10 percent aan rente, de ander 25 percent. De grote handelsbanken vragen voor bijna elke lening het maxi- mumtarief van de geldschieterswet. Goed koper zijn de Boerenleenbanken, de Raif- feisenbanken en enkele kleine handels banken, zoals de Hollandse Koomansbank, Lippmann Rosenthal, de Nederlandse Cre- dietbank en de Crediet Maatschappij Ven lo. Naar de mening van prins Bernhard bestaan er tussen de programma’s van de rechtse en linkse partijen in West-Europa nauwelijks wezenlijke verschillen. Alle landen streven in navolging van Zweden, een welvaartstaat na die in feite socialis tisch is, aldus de prins. De vraag of de monarchie niet gebaat is met handhaving van de status quo in een land, beantwoordde hij ontkennend. „De regeringen kunnen veranderen, maar het staatshoofd moet neutraal blijven. Als het staatshoofd zich met de toestand in het land niet kan verenigen of meent niet langer dienstbaar te kunnen zijn, kan het immers altijd aftreden”. „Het is een fabeltje dat de Nederlandse koninklijke familie een der rijkste ter wereld is. In Nederland zijn zeker 20 families die rijker zijn dan mijn vrouw en in elk geval dan ik”, aldus prins Bernhard. Het geval Willem de Meijer was een der voorbeelden in het programma van VARA-ombudsman Marcel van Dam, waarin deze het explosieve karakter van limonade-gazeuseflessen aan de kaak stel de en daarbij enkele keren de naam Exota noemde. Naar aanleiding van dit programma spande Van Tuyn NV een kort geding aan, Exota won. Het werd Van Dam verboden op enigerlei wijze de naam Exota te noemen in verband met zijn verdere onderzoek naar de explosie van limonade-gazeuseflesen. In beroep werd het vonnis van de president beves tigd. Hetzelfde geldt voor een a antal ge meentelijke kredietbanken en een aantal spaarbanken, waarvan enkele voor som mige bedragen of looptijden zelfs nog goedkoper zijn. Er zijn banken die meer aan rente vragen dan de geldschieterswet toestaat, zegt de consumentenbond. Hij noemt de Bondsspaarbank Oost-Brabant, Oyens en Van Eeghen, Spaarbank voor Protestants Nederland, Mavic/Finamij, Mundus en Nillmij Financiering. In de Consumentengids wordt geadvi seerd zich voor een lening direct tot een bank te wenden, bemiddeling kost alleen maar extra geld. Verder wordt gewaar- senliggende en aanliggende voorts het Barnegat met gronden. Deze gebieden worden omschre ven als „buitengewoon waardevol veen weidelandschap, rijk aan oude waterlopen en plassen. Zij bezitten een grote orchi deeënrijkdom. Het zijn broed- en voeder- plaatsen van water-, moeras- en rietvo- gels”. Voorts zijn in het plan opgenomen het gebied, waarin gelegen zijn het Kinsel meer en een deel van een historisch kanaaltracé, zoals dit destijds op last van IJsselmeerkustlandschap en een waarde vol broed- en voedselgebied van zeldzame water- moeras- en rietvogels. Het Gein met oeverstroken, gelegen binnen de landzijde van de begrenzende wegsloten, wordt in het plan omschreven als een landschappelijk fraai polderwater met rietkragen en oeverbeplantingen. constateren we dat het veel te veel is. Nu constateren we allerlei tekorten, waaruit we concluderen dat zes miljoen aantrek kelijk was geweest Nu kun je de klok niet meer terugdraaien. Je kunt ook de industrie niet afschaffen, want je hebt werkgelegenheid nodig voor die dertien- en-een-half miljoen. Alle problemen grij pen dan op elkaar in, zoals woningnood. WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAA1 60 HAARLEM Telefoon 023-25 34 56: b.g.g. 326792 DEN HAAG. Het verkeer in Neder land heeft dit jaar aan tenminste 3250 mensen het leven gekost volgens een offi ciële opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 850 meer dan het ANP aan de hand van ontvangen berichten over verkeersongelukken had berekend. Op de plaats van het ongeluk overleden 1550 verkeersslachtoffers, 1700 stierven la ter aan de gevolgen ervan. Vorig jaar bedroeg het aantal keersslachtoffers 3181. De consumentenbond schrijft ook over de acties van huisvrouwen, die „milieube wust” wassen. Van de fabrikanten verwacht de bond dat zij zich op fosfaatloze en fosfaatarme wasmiddelen toeleggen en dat ze om te beginnen in gebieden met zacht water produkten met minder fosfaten brengen. Daarnaast zouden ze niet een hoeveelheid wasmiddel moeten voorschrijven, die de wasmachine net n iet laat overschuimen, maar een hoeveelheid, die werkelijk nodig is om de was schoon te krijgen. De Amerikaanse Consumers’ Union liet een panel van huisvrouwen onlangs ach tereenvolgens wassen met de voorgeschre ven hoeveelheid, de helft en een achtste daarvan. Met de helft vonden de huis vrouwen de was nog goed schoon gewor den en zelfs met een achtse was het resultaat naar hun mening nog niet eens zo gek. Meisje van 13 verkracht. De Amsterdamse zedenpolitie heeft vier Surinaamse jon gens aangehouden die ervan worden ver dacht op 16 december om beurten een 13-jarig meisje te hebben verkracht. De jongens, twee van 17, één van 16 en één van 14 jaar, die het meisje kenden, ont moetten haar in een jongerencentrum. Zij namen het meisje en een 15-jarig vrien dinnetje onder bedreiging mee naar het huis van een familielid van een hunner, dat niet thuis was. Daar verkrachtten zij het meisje. Het 15-jarige meisje werd met rust gelaten, vermoedelijk omdat zij het vriendinnetje van een van de ver dachten was. Noorse kerstboom stukgezaagd. De dienst Gemeentewerken van Rotterdam heeft de kerstboom vóór het stadhuis aan de Coolsingel, een geschenk van de gemeen te Oslo aan de Maasstad, moeten verwij deren. Onbekenden hadden de boom bij de stam ingezaagd, zodat deze bij een opstekende wind zou omvallen. Toen dit werd ontdekt heeft het elektriciteitsbe drijf de verlichting verwijderd, waarna de gemeentewerken de grote boom weg haalde. De kerstboom zou er tot na nieuwjaar blijven staan. Weer Griek gearresteerd. Opnieuw is een lid aangehouden van de uit Grieken be staande bende, die wordt verdacht van gewapende roofovervallen in Amster dam. Utrecht en Loenen. De 34-jarige verdachte verbleef in een hotel in Ko penhagen. en was in het bezit van een vals Fins paspoort. Eerder deze maand waren in ons land reeds de twee Griekse hoofddaders gearresteerd. HILVERSUM. De NCRV-televisie heeft gisteravond een fragment uitgezon den van een interview, dat prins Bern- hard heeft toegestaan aan de Amerikaan se Televisiemaatschappij N.B.C. Ir het uitgezonden gedeelte ging de prins onder andere in op het karakter van de westeu- ropese welvaartstaat, de ositie van de monarchie en de vaak gelanceerde berich ten dat de koninklijke familie over grote rijkdommen beschikt. Prof. Böttcher: „De Amerikanen zijn te ver gegaan met het trekken van conclu sies. Toch zijn er twee dingen duidelijk naar voren gekomen. In de eerste plaats dat de situatie labiel is. De toestand is bezig uit de hand te lopen. De problemen worden groter Kijk alleen maar eens naar de kloof tussen de ontwikkelingslan den en de ontwikkelde landen. Die wordt groter. In het algemeen blijkt dat alle problemen met elkaar in verband staan. En als iedereen zijn eigen problemen gaat proberen op te lossen zonder met de andere problemen rekening te houden, dan loopt het pas goed uit de hand, ook in ons eigen land”. De tweede conclusie die uit het rapport getrokken kan worden is volgens prof. Böttcher dan ook, dat alleen door een combinatie van maatregelen een meer stabiele toestand bereikt kan worden. Wat nu precies de combinatie van die maatre gelen moet zijn is uit het computermodel nog niet te concluderen. Hier zijn de Amerikanen dan ook te ver gegaan. Zij hebben de gegevens voor Amerika zonder voldoende correctie op de hele wereld toegepast. De leden van de Club van Rome heb ben dan ook veel kritische kanttekeningen op het Amerikaanse rapport gemaakt. De Amerikaanse leiders van het team waren gedeeltelijk akkoord met die kritiek en hebben nogal ingrijpende veranderingen in hun rapport aangebracht. In het Amsterdamse Concertgebouw werd gistermiddag de generale repe titie gehouden van Seth Gaaikema’s oudejaarsavond-tv-show. Hier is hij samen met Tante Leen en de Blue Diamonds. De verdachte voelde zich op een gege ven moment bedreigd door iemand, die met een deksel op zijn hoofd wilde slaan. Hij draaide zich om en greep de eerste de beste man, die hij za.g. Dat was de invali de vredestichter De Bree. Hij pakte hem op en smeet hem tegen de grond Vele weken lang is de heer De Bree in een Arnhems ziekenhuis verpleegd, waar hij volledig genas. „Een medisch wonder”, zei de officier van Justitie, die meende geen hoge straf te moeten eisen. Hij vorderde een boete van 300 en een maand gevangenisstraf voorwaardeli j k. Op 11 januari doet de rechtbank uit spraak. lische boete van 20 of twee dagen hechtenis geëist. Hij had zijn eis gebaseerd op een arrest van de Hoge Raad inzake eenzelfde overtreding op het strand van Zandvoort. De verdediger, mr. H. H. Flesseman uit Amsterdam, had voor beide verdach ten ontslag van rechtsvervolging ge vraagd, omdat het hier ging om ideële exhibitie. De studie van de Club van Rome richt te zich op de hele wereld, maar ook voor Nederland zijn er een aantal waardevolle conclusies uit te trekken, verklaart prof. Böttcher. „Het wordt hoog tijd dat in Nederland ook een dergelijk onderzoek Het definitieve rapport zal daarvoor gematigder kunnen zijn. De Amerikaanse schattingen over de nog beschikbare grondstoffen waren nogal pessimistisch. Er is te weinig rekening gehouden met nieuwe vindplaatsen en de voortdurende verbetering van de techniek”. ARNHEM. „Ik ben nu veel beter dan ooit. Voordat ik tegen de grond gegooid werd en ik mijn heup brak, was ik een invalide. Nu ben ik helemaal fit en ik loop als een jong veulen. Ik heb alle reden om mijn aanvaller erg dankbaar te zijn.” Dat zei gistermiddag de 65-jarige Arn hemmer G. de Bree. die op 19 februari het slachtoffer was van een mishandeling door een 34-jarige employé van het Arn hemse slachthuis. Mr. Flesseman was van oordeel dat de Hoge Raad slechts uitgemaakt had dat bepaalde handelingen onder be paalde omstandigheden kwetsend kunnen zijn, maar dat dit in de onderhavige zaak niet het geval was geweest. d t J 1 5 I r T 1 I s r t

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2