Westduitse animo voor LINDSAY WIL PROBEREN PRESIDENT TE WORDEN Dit jaar wellicht toch geen oorlog Indiase minister: Pakistan bedreigt nog steeds vrede santaro O.-Berli jn graan- never] I Burgemeester van New York streeft naar Democratische kandidatuur Afrekening 1972 Vrijheidsbeeld ontruimd door s Brandt sprak met Nixon Ifl ,ffiHOEVEN s in „bezetters” Zuurstof en waterstof in atmosfeer van Mars EGYPTE ZOU TIJDSLIMIET WILLEN VERSCHUIVEN Montevideo WAARSCHUWING AAN PRESIDENT BHOETTO Anti-abortusmars Drughandelaren in Teheran Tupamaros steelt plattegrond van riolennet in Nieren uit Lyon gehaald voor twee patiënten Nieuwe premier in Kroatië terechtgesteld in Engeland L échte graan-genever Volwaardig brood voor een gaaf gebit. WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 3 2 1 Speciaal voor kinderen.. KS 1 zuiver natuur- produkt e I 3 NEW DELHI/RAWALPINDI (Reuter/DPA) Pakistan blijft volgens de Indiase minister van Defensie, Jagjivam Ram, de vrede nog steeds be dreigen. In een toespraak in New Delhi waarschuwde Ram gisteren de Pa kistaanse president Bhoetto dat hij hetzelfde lot zal ondergaan als zijn voorganger Jaja Chan als hij doorgaat met het ondermijnen van „de on schendbaarheid en het zelfrespect van India.” MIAMI (AFP/DPA) Burgemeester John Lindsay van New York heeft gisteren in Miami bekendgemaakt dat hij er naar zal streven door de demo- mocratische partij kandidaat voor het presidentschap te worden gesteld. De Amerikaanse presidentsverkiezingen worden op 7 november 1972 ge houden. Op bevel van rechter van BURGEMEESTER LINDSAY De twee ruimtevaartuigen hebben ook de MONTEVIDEO (Rtr.) Leden van >29 ADVERTENTIE %nno 17< ver- in ADVERTENTIE •leden en la de de de temperatuur gemeten op de oppervlakte van de „rode planeet”. Op de dagzijde van Mars kwam zij niet beneden de 15 graden Celsius onder nul en op de nachtzijde kwa men gebieden voor, waarin de tempera tuur circa 20 tot 25 graden afweek van die in hun omgeving. Het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie zegt voorts in zijn Duizenden Westduitsers maken tijdens hun verblijf in West-Berlijn met de feestdagen gebruik van de mogelijk heid een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen. dienst heeft an de meen- erwij- >m bij ij een en dit ■itsbe- >aama weg- ot na e eder- 3250 i offi- nrean ANP ichten nd. is een :n be lt van nster- jarige n Ko- n een naand riekse =9 j ie id e- id ie as dt e- m :n is ig bij uw warme bakker De Amerikaanse regering, aldus Lind say, wil wel naar Peking of Moskou maar niet naar Harlem of Watts, de negerget- to’s van New York en Los Angeles, of de Appalachen, „en dit zijn juist de plaatsen waar behoeftige Amerikanen hulp ver wachten”. Lindsay, die vijf maanden geleden uit de Republikeinse partij trad, deed een felle aanval op de regering-Nixon die hij ervan beschuldigde de noden en behoeften van de armen in de Verenigde Staten en de wereld te negeren. DEN HAAG. Van de marinevliegba- sis Valkenburg is gisteravond een Neptu- ne-vliegtuig vertrokken naar Lyon voor het ophalen van twee nieren, die daar beschikbaar zijn gekomen voor transplan tatie op twee patiënten in Groningen en Rotterdam. Zij legden een krans ter nagedachtenis van de 85.000 baby’s die volgens hen als gevolg van vruchtafdrijving dit jaar in En geland niet het levenslicht hebben kunnen aanschouwen. De mars was georganiseerd door de „Na tionale Jeugdcampagne voor het Recht op Leven”, die een aantal leerlingen van een middelbare school in Salford, bij Manches ter, een jaar geleden hebben opgericht. de stadsguerriila Tupamaros hebben maandag bij een overval op een gemeentelijk kan toor in Montevideo de plattegrond van het riolennet van de hoofdstad buitgemaakt. Dit heeft de politie gisteren bekendge maakt. MOSKOU (DPA). De Russische ruim tevoertuigen Mars 2 en Mars 3 hebben in de bovenste lagen van de atmosfeer Mars zuurstof en waterstof ontdekt. Perisin is de opvolger van Dragutin Ha- ramija, die vorige week woensdag aftrad. Dat gebeurde tijdens een reeks ontslagen in Kroatië als gevolg van een crisis over de mate van autonomie van de zes republie ken van de Joegoslavische federatie. Eerder deze maand trad de gehele lei ding van de communistische partij van Kroatië af nadat president Tito beschuldi gingen had geuit over haar gebrek aan waakzaamheid in de strijd tegen nationa lisme en separatisme. Toen Haramija als premier heenging zei hij dat hij niet meer het vertrouwen be zat dat hij nodig achtte om de Kroatische standpunten in Belgrado met succes te ver dedigen. In de sector Ganganagar aan het weste lijke front zijn maandagavond volgens officiële kringen in New Delhi vijf India se militairen (twee majoors en drie solda ten) gedood bij een beschieting door Pa kistaanse troepen. Er vielen 29 gewonden. De Indiërs hadden het vuur beantwoord. Indiase zegslieden bestempelden de be- standsschending als „een kleine schermut seling”. Twee van hen hadden bij hun arrestatie een grote hoeveelheid heroïne bij zich. De derde was in het bezit van 41 gram heroïne. Een militaire rechtbank had de drie man nen ter dood veroordeeld. Dit duidt erop dat Sadat het fiat heeft gekregen om de door hem gestelde tijdsli miet eind 1971 te verlengen De Egyptische president krijgt daardoor meer ruimte voor zijn pogingen om de crisis langs vreedzame weg op te lossen. Reorganisatie. De Boliviaanse president, kolonel Hugo Banzer, die op 22 augustus door een militaire staatsgreep aan de macht kwam, heeft zijn kabinet gere- orgniseerd. De belangrijkste wijziging is de verdwijning van kolonel Adres Selich, die tot dusver minister van Binnenland se Zaken is geweest. De sfeer bij het overleg is ontspannen. Er zijn geen belangrijke geschillen tussen Washington en Bonn, en Nixon en Brandt kunnen zich concentreren op wereldpro blemen op langere termijn. In het middel punt zullen kwesties staan als de Duitse „Oostpolitiek”, de voorbereidingen voor de Europese veiligheidsconferentie en onder- handelingen over' wederzijdse troepenver mindering in Europa, de komende bezoe ken van Nixon aan Peking en Moskou en de verhouding tussen de uitgebreide EEG en Amerika. De 50-jarige Lindsay wil als pleitbezor ger voor de verpauperde massa’s in de grote Amerikaanse steden naar de presi- dentskandidatuur dingen. Hij zou daarbij munt willen slaan uit zijn eigen falen als burgemeester van New York. In de zes jaar dat hij nu hoofd van deze stad van acht miljoen inwoners is, heeft hij maar weinig succes kunnen boeken met zijn acties. Zij hervormingsplannen zijn vast gelopen in de jungle van de stedelijke bureaucratie. Stakingsgolven en corruptie schandalen hebben zijn prestige aangetast en de toenemende misdadigheid en handel in verdovende middelen hebben de roep om een daadkachtig stadsbestuur luider doen worden. Lindsay stelt nu dat de grote Ameri- CAIRO, (Reuter/AFP) Egypte heeft gisteren laten weten dat het nog steeds vrede in het Midden-Oosten wil maar dat het gedwongen is met Israel te vechten om zijn gebied terug te krijgen. KEY BISCAYNE (DPA/Rtr.) In z«n bungalow op het eilandje Key Biscayne bij Miami heeft president Nixon gisteren bondskanselier Brandt van West-Duitsland ontvangen voor tweedaags overleg. Daar aan nemen ook deel de ministers van Bui tenlandse Zaken van de twee landen, Roger en Scheel. vermoedelijk Washington zal bezoeken. „Ik ga er voor zorgen, dat wij een nieuw 'tijdperk beginnen op het gebied van onze buitenlandse betrekkingen.” Hij zei dit op een ontvangst in Rawalpindi voor diplo maten, ministers en correspondenten. Bhoetto sprak ook over zijn ontmoeting met sjeik Moedjiboer Rachman, d ie hij „de gekozen leider van Pakistan die het volk van Oost-Pakistan vertegenwoor digt”, noemde. De president zei, adt hij zioh gelukkig voelde na de ontmoeting. „Wij zaten met elkaar te praten en zullen verder spreken.” „Nu ik sjeik Moedjiboer ontmoet heb, zullen de zaken snel gaan”, aldus presi dent Bhoetto, die niet wilde zeggen, waar hij met hem gesproken had en waar de sjeik zich bevindt. De president had aan vankelijk de vraag of hij Moedjiboer wilde ontmoeten, vermeden, omdat hij elke stap wenste te nemen met in stemming van de bevolking. „Ik geloof echter, dat de bevolking van Pakistan wilde, dat ik de dialoog zou beginnen. I ken haar gevoelens. Ik weet, dat de be volking ons het beste wenst bij de pogin gen om te komen tot een bevredigende oplossing in het belang van de eenheid en onschendbaarheid van Pakistan.” De Tupamaros hebben eerder dit jaar 38 vrouwelijke gevangenen bevrijd uit een hoofdstedelijke gevangenis via een tunnel die zij van een riool uit hadden gegraven. Heber Mejias Collazo, een van de op richters van de Tupamaros, is maandag avond uit de gevangenis van Punte Carre- tas ontsnapt, zo is gisteren in Montevideo meegedeeld. Hij was in 1970 gearresteerd. Hij had niet willen deelnemen aan de massale ontsnap ping in september, toen 106 leden van de Tupamaros de weg naar de vrijheid von den. Rechter Lawrence Pierce was maandag avond naar het monument gegaan om te proberen tot een akkoord met de oudstrij ders* te komen. Zij wilden het vrijheids beeld echter niet verlaten en zeiden voor een week voedsel bij zich te hebben. De mannen hebben nu het bevel van Pierce opgevolgd. kaanse steden niet gesaneerd kunnen worden als de regering hiervoor niet mil jarden dollars beschikbaar stelt. Volgens hem moet nu een man president worden die weet wat de stadsbewoners nodig hebben. In november van het volgend jaar wor den in de Verenigde Staten presidentsver kiezingen gehouden, die meer dan ooit tevoren de grote nationale frustraties van Amerika tot inzet zullen hebben. De Republikeinse Partij heeft met Nixons ambtsperiode een zodanig prestige verlies geleden, dat een herhaling van Nixons overwinning bij de verkiezingen nauwelijks denkbaar moet worden geacht. Maar de Amerikaanse presidentsverkiezin gen zijn niet alleen een kwestie van politiek prestige of afweging van verdien sten, zij zijn ook voor een groot deel een zaak van dollars. De verkiezingscampag nes der kandidaten zijn kostbare aangele genheden, die te vergelijken zijn met de duurste reclamecampagnes voor een nieuw produkt op de commerciële markt. Wie de grootste genieën op het gebied van de „promotion” kan huren en betalen, is zijn medekandidaat al een grote stap vooruit. De sympathie van de grote Ame rikaanse massa is, meer dan elders in de wereld het geval is, tamelijk goed be speelbaar met grove middelen die ook op de consumptiemarkt met succes worden gebruikt. Daarbij komt nog dat de gemid delde Amerikaan nationalistische gevoe ligheden heeft die moeilijk door nuchter heid en realiteitszin te beheersen blijken. Het thema van de Amerikaanse leidersrol in de wereld, de grootheid van de Ameri kaanse natie en de heldhaftigheid van de Amerikaanse strijd op de fronten tegen het communisme is een werkzaam middel om eventuele gewetensbezwaren tegen wat er nu al sinds jaren in Vietnam en heel Indo-China gebeurt te verdoven. Dat middel is door Nixon dan ook naarstig gebruikt en het valt te verwachten dat het ook in de komende verkiezingen op geld zal doen. De Democraten echter hebben langza merhand genoeg gekregen van deze soort, van nationalistische inspiratie en zijn eveneens teruggekomen van de Johnson- doctrine, die hun al bij de vorige verkie zingen zeer zuur is opgebroken. Deze poli tieke leidraad, die niet zozeer op de patri ottische gevoelens van het Amerikaanse volk was gericht maar ervan uitging dat Amerika de roeping had andere volken te redden van en te beschermen tegen China en de Sovjet-Unie, heeft zijn actualiteit en aantrekkelijkheid volkomen verloren De waarnemend president van Bangla Desj, Nazroel Islam, heeft gisteren op een persconferentie in Dacca Bhoetto gwaar- schuwd, niet te proberen het voormalige Oost-Pakistan weer onder gezag van Isla mabad te brengen. Islam deed voorts een beroep op de Verenigde Staten en China „de realiteit van Bangla Desj” te erken nen. Zijn regering zou dan haar houding jegens die landen herzien. Waarnemers vonden de verklaring van Islam tamelijk verzoenend van aard. Inmiddels is de eerste gro-te groep Paki staanse krijgsgevangenen uit Dacca ver trokken om per trein'en schip naar India te worden overgebracht. Meer dan 2000 Pakistani’s werden met vrachtauto’s weg gevoerd. De hele operatie (het gaat om 30.000 man in totaal) zal waarschijnlijk tien dagen in beslag nemen. Volgens een in Dacca gepubliceerd communiqué zijn in de hoofdstad van Bangla Desj dertig personen gearresteerd wegens collaboratie met het vroegere Pakistaanse militaire bewind. Onder hen bevinden zich een voormalige provinciale minister en politie functionarissen. Bhoetto, die al eerder had aangekondigd dat hij spoedig naar Peking zal gaan, heeft verklaard, dat hij ook Moskou en In een verklaring, uitgegeven door het centrale comité van de Arabische Socia listische Unie de enige politieke partij in Egypte wordt gezegd dat er „geen andere keus dan oorlog is om ons land te bevrijden”. Het centrale comité bevestigt hiermee zijp besluit van 8 december. Het comité vraagt de wereld in zijn verkla ring er nota van te nemen dat „het Egyptische volk vrede wil en zijn nieuwe maatschappij wil opbouwen zonder een bedreiging te vormen voor anderen of door anderen bedreigd te worden”. Het steunt de diplomatieke inspanningen van president Sadat volledig en verzoekt de Egyptische regering door te gaan met de pogingen op diplomatiek gebied om tot vrede te komen TEHERAN (AFP) In Teheran zijn gisteren drie handelaren in verdovende middelen terechtgesteld. verklaring dat het besluit om de strijd aan te binden is genomen in verband met de aard van de crisis in het Midden- Oosten waar „Israël, gesteund door het Amerikaanse imperialisme, een staat pro beert te creëren die zich uitstrekt van de Euphraat tot de Nijl”. Israel en de Verenigde Staten hebben dezelfde belangen, aldus de verklaring. En Israel kan zijn gebied niet uitbreiden zonder de Arabische revolutie aan te tas ten en progressieve regeringen als die van Egypte ten val te brengen. „Alleen een rechtvaardige oorlog kan voorkomen dat Israel in zijn opzet slaagt”. Het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie is een dag in besloten zitting bijeen geweest. ZAGREB (DPA/ANP) Het parlement van Kroatië heeft gisteren eenstemmig de directeur van de nationale bank van Joe goslavië, Ivo Perisin, tot premie»1 van deze deelstaat gekozen. MANCHESTER (Reuter). Tweehon derd mensen hebben gisteren in Manches ter een protestmars tegen de abortuswet geving in Engeland gehouden. Onder hen waren verpleegsters. geestelijken en schoolkinderen. >J Het toestel was vanmorgen vroeg op Valkenburg terug. De voor Groningen be stemde nier is met een toestel van de Rijksluchtvaartschool daarheen overge bracht. Het vervoer van de nier naar Rotterdam geschiedde per auto. NEW YORK (Rtr.) De zestien Ameri kaanse oorlogsveteranen uit Vietnam die sinds zondag uit protest tegen de oorlog in Vietnam het vrijheidsbeeld „bezetten” hebben dit moeten verlaten. Dit heeft een federale rechter in New York gisteren be slist. «a>® nadat gebleken is hoezeer goede relaties met de twee grote communistische naties noodzakelijk zijn om de Verenigde Staten politiek en economisch in een bevredigen de concurrentiepositie te handhaven tegen over Europa, Japan en Zuid-Amerika. Nixon freewheelt nu op een tweeslach tige en onzekere opportuniteitspolitiek naar het einde van zijn ambtsperiode toe. Zijn toenaderingsacties tot de Soviet-Unie en China zijn volkomen in tegenspraak met de ontzaglijke bommenlast die hij dagelijks laat neerdonderen op een kleine communistische mogendheid als Noord- Vietnam. Hij probeert deze mensonterende manier van „buitenlandse hulp” te recht vaardigen met het excuus dat de veilig heid van de Amerikaanse troepen in Viet nam zulks vereist, maar zelfs de meest patriottistische Amerikaan kan langza merhand beseffen dat de lukraak-bom- bardementen op een dichtbevolkt land de positie van de Amerikaanse troepen in Indo-China niet meer kunnen redden, te meer waar volgens de dagelijks aan het daglicht tredende strategische situatie de regimes in Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja van minuut tot minuut zwakker worden. De Democratische kandidaten die de strijd met elkaar zullen aanbinden om uit te maken wie van hen tenslotte tegen de republikeinse kandidaat in het krijt zal treden, zijn allen fel tegen voortzetting van de oorlog gekant. Muskie, MacGovem en Lindsay (burgemeester van New York en kortgeleden overgelopen uit het Repu blikeinse kamp) zijn voorlopig nog bezig met terreinverkenningen ten aanzien van de steun die zij in de Democratische gelederen zullen kunnen verwerven, waarbij grote politieke strijdvragen buiten beschouwing blijven en de financiering van hun campagnes de voornaamste zorg uitmaakt. Wie van hen ook tenslotte wordt uitverkoren, hij zal vernietigende kritiek op het regime van Nixon uitoefe nen op drie belangrijke punten: de verlo ren Vietnamese oorlog, de verpaupering in de Amerikaanse getto’s en de sociale nood in de onderontwikkelde landen. Het ant woord van Nixon (of van een andere Republikeinse kandidaat) zal afhangen van wat Nixon in enkele maanden nog kan goedmaken. Met nóg meer bommen lijkt dat onmogelijk. ^vvvvvvvvvvwwwvwvvwnAnwvvvwvwvvwvvwwwwvvvvwwvvvvvvvvvvwvvvwvvvwrinAWVvwwvvvvvv VWWVWWvvwwvvvvvwvvv»An«AnAnn»vwvvvwvwvvvv,n«nnnnAAAAAnA~vvwv»nwwvvwwvi»wwvwvi«»vw' WZ: DUBBELE GRAAN-GENEVER IS VOLGENS 05 KIPT UIT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKT» «MDEERD. IS VOLGENS MEN GESTOOK WCJDT DOOR ONS ALS HOOGSTE KWAUTPT WWERD MV Dfetifleerderlj en Ukewstokenj ioK$ Verhoeven *-Grav«l»nd - Hilversum - Hofcwxi E»f

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3