WITTE TEJATER VELSEN HIELD TWEE OPEN WERKDAGEN Zoeken naar theatervormen voor maatschappijkritiek Velsen-Noord Jubilarissen in Jubilaris P. Kok met pensioen Aangevers BÜRC STAND i TWEE DAGEN VRIJ IMPROVISEREN LEIDDE TOT LEUKE RESULTATEN IN DE VISHAL Na kwarteeuw B rievenbussen netten maken voor door vuurwerk IJmuiden Stores Havenberichten Sluiting zeearmen van grote invloed op de visstand geheel vernield „Lichting 1947” volgend jaar in zilver Kapitein „Agnes” schuldig aan stranding ZAAL 5 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 1947 Kort IJmondnieuws (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) 'Muziek bepalend Prof. Korringa: VELSEN r k van hem, want de heer Kok gaat per 1 januari a.s. met pensioen. merk krijgen. Want ook in kwamen honderdtallen arbeidzoe- kenden aan de slag; vooral eerst de grote bedrijven openden hun poor ten bij de heropbouw van hun fabrie ken. IJMUIDEN IJmuiden Stores aan de Trawlerkade, met een drukke klandizie voor alle denkbare scheeps- benodigdheden vooral ten behoeve van de zeevisserij, sloot dinsdagmid dag om half vier haar deuren. Dat was om alle personeelsleden in de gelegenheid te stellen collega P. Kok te feliciteren bij zijn zilveren jubi leum en tevens afscheid te nemen VELSEN-NOORD Nadat 1971 zich door een groot aantal jubilaris sen bij de verschillende bedrijven in de IJmond-Noord heeft gekenmerkt als gevolg van een grote toeloop van personeelsleden, die in 1946, het eer ste jaar na de oorlog, wegens een uit breiding van de werkgelegenheid zich meldden, zal ook het jaar 1972 door dezelfde omstandigheden zijn ken- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In de hun toebedeelde ruimte in de PEN jeugdcentrale hiel den de mensen van het Witte Tejaterde groep kritische theaterwerkers die eenmaal per maand een openbare bijeenkomst houdt op het toneel van de stadsschouwburg bij gesloten brandscherm twee werkdagen, waarop zij intensief met elkaar bezig waren, druk in de weer met velerlei uitings vormen, die in een eventueel klaar werkstuk „zouden kunnen worden” in gepast. „Zouden kunnen worden”, want het heeft geenszins in de bedoeling gelegen tijdens deze werkdagen tot een afgewerkt eindresultaat te komen. Het ging er meer om dat de deelnemers met elkaar zochten naar vormen teneinde bepaalde zaken waar zij „mee zaten” (dat zou bijvoorbeeld een persoonlijk probleem kunnen zijn, maar even goed maatschappijzaken) dramatisch gestalte te geven. De twee werkdagen werden begeleid door Marijke Stuyff en John van Lier, twee vaste beroepskrachten wat betreft hun inbreng in het Witte Tejater. „DE POORT VAN VELSEN” ADVERTENTIE n r. p. een zonder hem zal moeten (Van een onzer verslaggevers) o 40 ««MS 3 In een wijde kring trachten de deel nemers aan de Witte Tejater-werk- dagen zich intensief te concentreren onder leiding van Marijke Stuyff en John van Lier. Zelfs de hond Ilja van Marijke, ontbrak niet. 5. g I. I, Zoals bijvoorbeeld op de avond van de tweede dag, toen er op het thema „Hier namaals” geïmproviseerd werd. Theater technisch gezien kwam er misschien op wat naïeve wijze en doorspekt met „schoon- heidsfouten” toch een bepaalde basis te voorschijn die aantrekkelijke perspectieven bood om op voort te borduren, verder uit te werken, om wellicht door samenvoeging en uitdiepen van losse scènes tot een com pleet theaterwerkstuk te komen dat direct en boeiend van inhoud.kan zijn. Zo kan aansprekelijk theater ontstaan, dat voor meer traditioneel gerichte toneel liefhebbers misschien even moeilijk zal lig gen. Maar het inbouwen van maatschappij kritiek is eigenlijk zo oud als het theater zelf. Wie de Griekse antieke spelen leest, ontdekt dat ook toen reeds maatschappe lijke haperingen en misstanden stof voor het theater leverden. Wie de jonge mensen van het Witte Te- jater meemaakt, moet ervaren dat zij wei nig anders betogen, maar meestal het pro bleem directer in hun midden smijten. (Van een onzer verslaggevers) b- ;el n ir is n ■y r. F. ie n V. 5.. ri in Stadsschouwburg (voor iedereen toeganke lijk) ten tonele te brengen. Op de slotavond kwamen alle aanwezi gen tot de conclusie dat ze twee boeiende dagen achter de rug hadden, waarop er een nauwelijks in woorden uit te drukken sfeer was bereikt, omdat een ieder op deze bijeenkomsten (die dagelijks van tien tot tien uur duurden, en waarbij eten en drin ken was inbegrepen) door het ontspannen klimaat geheel zichzelf kon zijn. Op het Stratingplantsoen in Velsen- Noord stopte een onbekende eveneens vuurwerk in een brievenbus, welke ver loren ging. De PTT zal haar uiterste best doen de poststukken voor zover de adres sen nog herkenbaar zijn, te bestellen. Gestolen. In de nacht van zondag op maandag is uit een kamer achter een café aan de Kanaalstraat in IJmuiden een. draagbare televisie ter waarde van vijf honderd gulden gestolen. Men kwam bin nen door aan de achterzijde een ruit te vernielen. Aangehouden. Op verzoek van de Vel- ser politie is in Amsterdam een Duitser aangehouden, die ervan verdacht werd re nn«*k <4 TUz-vlV»-. weg in Velsen-Noord te hebben gepleegd. De verdachte heeft bekend. Als bijzonder heid valt nog te vermelden dat de inbraak plaats had in het jaar 1969. Op de tweede dag werd het „Dieren tuinspel” gespeeld, waarbij de deel nemers zich sterk moesten inbeelden een dier te zijn. Dat het resultaat van improviseren in belangrijke mate kan afhangen van ach tergrondmuziek, bleek vooral op de middag van de eerste werkdag. Toen mocht iedere aanwezige zich op de vrije improvisatie werpen, gewoon doen wat hij of zij wilde. Dat ging erg goed met behulp van aller hande kledingstukken, oude lappen, rekwi sieten en decordelen. Maar toen er barok ke muziek ten gehore werd gebracht en muziek met een oosters tintje, bleek dit sterk richtingbepalend te werken. Zo ont stonden er Jeroen Boschachtige taferelen, waarbij iedereen zijn eigen inbreng kon inpassen. De twee begeleiders, John en Marijke, lieten zich echter niet verleiden door uiter lijke praal. Na elke improvisatievorm werd er terdege gediscussieerd en het „waarom” van het wel of niet gelukken van de im provisatie werd daarbij intensief onder de loep genomen. Na de twee dagen bleek dat er uit de deelnemers een hechte groep ge groeid was, waarin men openstond voor elkanders kritiek en waarbij niemand een blad voor de mond hoefde te nemen. Overigens is een kleine groep toch tot een in zekere mate afgerond werkstukje van circa tien minuten gekomen en het ligt in de bedoeling dit tijdens de eerstkomende Witte Tejateravond, op 24 januari in de IJMUIDEN. De aanvoer in IJmuiden bestond dinsdag uit: 2 kisten en premie- kisten schelvis, 196 kisten en 113 premie- kisten wijting, 3738 kisten gul. 11 premie- kisten makreel, 154 kisten sprot, 375 kisten schol, 261 kisten schar. 32 kisten tarbot, 89 kisten diversen, 666 stijve kabeljauwen, 9000 kilogram tong. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 10.68-9.73, gr. tong 7.66-7.31, grm. tong 8.18- 7.78, kim. tong 7.05-6.69, tong 1 5.71-5.20, tong 2 4.29-3.91. Per 50 kg.: tarbot 399-161, griet 121-57, kabeljauw 1 144-65, kabeljauw 2 157-59, kabeljauw 3 65-38, kabeljauw 4 50-34, ka beljauw 5 40-17.50, schelvis 4 112-77, wij ting 1 53-24. wijting 2 74-22,50, schar 75- 11,50, schol 1 47-40, schol 2 50-45, schol 3 51-48, schol 4 51-40, steenbolk 24, lever 32- 30, kuit 52-37, sprot 37,20-31,40, makreel 60-40. Besommingen: KW 42 25.000, 66 12.100, 137 4.800, 174 8.080, 185 4.900, 205 7.400, VL 7 12.745, YE 25 1.400, IJM 23 3.300, ZL 6 1.570 UK 18 900, EB 28 en UK 147 5.200, EH 7 en VD 6 4.600, KW 211 en VD 1 3.600, IJM 205 en IJM 221 2.800, UK 7 en UK 16 4.000, 23 en 70 5.380, 48 en 245 5.000, 56 en 200 6.100, 107 en 131 7.000. 135 en 145 3.040, 197 en 215 4.600, VD 9 en VD 19 5.700, 15 en 89 6.800, 24 en 77 3.700, 44 en 75 6.600, 46 en 115 3.900, 53 en 180 3.800, 73 en 128 4.800 WR 35 en WR 137 4.060. SCHEVENINGEN. De aanvoer in Scheveningen bestond dinsdag uit: 20 kis ten wijting, 1200 kisten kabeljauw en gul, 120 kisten schol en 1000 kilogram tong. URK. Van 20 tot en met 25 december werd in Urk 419.304 kilogram Noordzeevis ter waarde van 767.227,02 aangevoerd. Bij Van Gelder Papier Velsen was dit ook het geval: in 1972 zal dit bedrijf niet minder dan vijfenveertig jubilarissen met elk een vijfentwintigjarig dienstverband hebben en twee personeelsleden met ieder een veertigjarig dienstverband. De jubilarissen zijn de heren N. Tim mer op 7 juni, thans administrateur eco nomische dienst en J. de Poel op 16 december, thans kassier economische dienst. De heer R. Bok opent op 2 januari de lijst van vijfentwintigjarigen, gevolgd door J. B. de Boer op 6 januari; 14 januari J. C. Klaver; 16 januari M. Voor hout; 20 januari J. Engelhart; 27 januari P. Schouten; 3 februari P. de Graaf en J. van der Griend; 16 juni A. T. Bogaard; 19 juni J. N. Duin; 28 juli N. C. Boon; 13 augustus J. A. Wubbenhorst; 20 augustus C. Warmenhoven; 27 augustus F. Bruin zeel; 8 september K. F. Visser en B. H. G. Stigt; 29 september J. P. Groentjes; 6 oktober S. Knorren; 29 oktober H. Ben- nink; 3 november C. Molenaar; 5 novem ber E. L. van der Wel; 11 november J. J. Brandenburg; 17 november R. Hollander en W. A. Lute. 20 november J. Tijtsma; 24 november C. Duinmeijer; 8 december C. Stam; 18 december C. Jansen. Om welke reden dan ook willen zeven tien zilveren jubilarissen de viering zon der meer laten passeren. Met een kortere of langere diensttijd, waarbij een viertal van drieënveertig tot achtenveertig dienstjaren hebben, wordt in het nieuwe jaar wegens pensionering afscheid genomen bij Van Gelder Papier Velsen. Bij Stork Plaatwellerij gaan dertien personeelsleden in 1972 een vijfentwintig jarig jubileum tegemoet en wel op 6 januari A. E. Daniels en Th. Groen; 3 maart J. Scholten; 6 april J. Wüst; 8 april S. M. Janssen; 2 juni B. Oosterveen; 25 augustus C. Berghuis; 5 september mejuf frouw D. van Vliet; 22 september G. Bos; 29 september J. W. van den Berg; 16 oktober C. Neeft; 3 november A. J. P. van Borre en C. van Suntenmaartensdijk. De heer L. Otte, thans bedrijfsleider, hoopt op 22 augustus zijn veertigjarig dienstver band bij Stork Plaatwellerij vol te ma ken, terwijl slechts de heer C. de Boer wegens pensionering op 17 augustus af scheid neemt. Marjjke Stuyff en John van Lier zagen zich niet ais strakke regiebepalers, doch vooral als figuren die met impulsen moes ten komen, als aangevers van bijvoorbeeld een bepaald thema dat geboren werd uit oefeningen of gesprekken. John van Lier zei erover: „Zelf wil ik vanuit het Witte Tejater eigenlijk een soort kadertraining geven, zodat de mensen daarvan straks zelf groepen kunnen vormen en theater kunnen bedrijven waarin zij zich goed kunnen uiten en waarin zij ook hun maatschappij kritiek kwijt kunnen, kunnen uitdragen”. John van Lier is een man van weinig woorden als hij met de groep aan het werk is, en als hem eens door één van de deelnemers wordt verweten dat hij zelf nooit zijn eigen mening heeft laten horen, glimlacht hij filosofisch voor zich uit. Hij vindt zijn mening van ondergeschikt be lang en tracht juist zoveel mogelijk te put ten uit meningen en suggesties van de mensen waarmee hij theater bedrijft. Zelf wil hij ze tot iets laten komen en de bui tenstaander die niet in zijn theorie over het scheppen van dramatische situaties gelooft, moet wel tot inkeer komen wanneer hij soms de resultaten ziet. Netten voor de zeevisserij, op bestel ling vormen een kwart van de omzet van IJmuiden Stores. De heer P. Kok, (links) heeft in de vervaardiging van dit vistuig gedurende 25 jaar een be langrijk aandeel gehad. Rechts: di recteur G. van de Toorn. Slipparty. De auto van een 20-jarige inwoner van Noord-Scharwoude is door de gladheid op de provinciale weg tussen Uitgeest en Krommenie bij Bus en Dam dinsdagavond in een slip geraakt en in een sloot terecht gekomen. De bestuurder liep slechts enkele builen en schrammen op. De auto werd zwaar beschadigd. Gesloten. De diensten van Beverwijk zullen op vrijdag 31 december a.s. de ge hele dag gesloten zijn. Met uitzondering van de burgerlijke stand, welke geopend is van 99.30 uur, uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden. SANTPOORT. In Santpoort is veertienjarige jongen aangehouden die er van verdacht wordt in een PTT-brieven- bus op de J. T. Cremerlaan vuurwerk te hebben gestopt. De rotjes explodeerden, waardoor de bus geheel werd vernield. Prof. Korringa maakt nog eens duide lijk dat de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen en de Waddenzee beschouwd moeten worden als kraamkamers voor de vis. Afsluiting van de Oosterschelde zal het einde betekenen van de garnalenvisse rij en ook de situatie in de ondiepe kustwateren aanmerkelijk verslechteren, omdat door het wegvallen van de ebstro- men het vuile wgter van de Westerschel- de dichter langs de kust zal blijven stro men. Ook dit zal van invloed zijn op de visvangst, omdat volgens prof. Korringa de meeste vis gevangen wordt in wat hij noemt de rand van de zeeën. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Nabij Westport (Ierland) is op 3 november van het vorig jaar de kustvaarder „Agnes” gestrand. De kapi tein is door de Raad voor de Scheepvaart gestraft door hem de bevoegdheid te ont nemen om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van twee weken. De stranding van het schip is het gevolg geweest van het krabben van het anker tijdens zwaar weer. De kapitein wist dat er zwaar weer op komst was. Hij verzuim de tijdig een tweede anker te laten vallen. Bovendien werd het ankertuig onvoldoen de gecontroleerd. voor uw BRUILOFTEN, RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Aaltje, Londen; Vaslui, Antwerpen; City of Oakland, Antwerpen; Myeiney, Noordzee; Pratita, Bela- wan; Gazelle, Greenwich; Treuholz, Temeuzen; Roerborg, Rotterdam; Athenian Glory, Vlaardin- gen; Tor HoUandia, Gothenborg; Spierkeroog, Bremen; Angarak, Leningrad; Bright Sun, Ham burg; Bengkalla, Rotterdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Gazelle, Londen; Rijnstroom, Shoreham; Anda, Solves- borg; Georg Kopenhagen; Wunner, Flixborough; Schiekerk, Antwerpen; Brad, Constanza; Allee, Oslo; Rolf Behrmann, Londen; Hondsbosch, Londen; Irus, Fowey; Lista, Cardiff; Maren C, Londen; Prinsenborg, Delfzijl; Mycene, Noord zee; Siegstein, Antwerpen; Into, Rotterdam; John Kruse, Rotterdam; Amstelstroom. Huil; Gullhav, Leith; Pride of Candia, Salermo; Si rius, Stavanger; Ardeas, Hamburg; Aida, Ant werpen; Walenburg Sandame; Theron, Rotter dam; Autority, Le Havre; Parthenon, Alicante; Oscar Mathies, Flixborough; Lizard, Rotterdam; Seveilla, Hamburg; Jason, Antwerpen. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Thaletas, Rotterdam; Cielo Azzurro, Cortyton. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Inge Fiedler, Wisbech; Nikolay Podvoisky, Rotter dam; Hoegh Bamiere, Duinkerken; T. Flixborough; Gertud Harren, Hamburg; Sea Rhine, Klnglynn. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip ▼an of naar Amsterdam gegaan.) Onder de heersende omstandigheden had hij een matroos op wacht moeten roe pen om tijdens de storm het anker regel matig te controleren. Hij zou dan eerder zijn gewaarschuwd en had zodoende tijdig maatregelen zoals het presenteren van een tweede anker en het starten van de motor kunnen nemen om te trachten het schip voor een stranding te behoeden. Door zijn nalatigheid in het nemen van voorzorgsmaatregelen voor het zware weer losbrak en het niet nemen van voldoende controle-maatregelen tijdens het zware weer, heeft betrokkene schuld aan de stranding van zijn schip. De raad merkte voorts op, dat er geen gediplomeerde stuurman aan boord was. Acht dagen na de stranding is de „Ag nes” op eigen kracht vlot gekomen. Het sdhip was eerder helemaal droog komen te liggen. De schade aan het schip was niet onaanzienlijk. Directeur G. van Toorn sprak in een gezellige bijeenkomst op de bovenverdie ping, waar de heer en mevrouw Kok het middelpunt waren, de jubilaris hartelijk toe. Spreker maakte het kort; hij zei dat alle aanwezigen wisten wie de heer Kok was en wat hij voor het bedrijf heeft gedaan. Daarom was het alleszins terecht, dat deze prima vakman die vijfentwin tig jaar lang bewezen heeft een uitste kend nettenmaker te zijn het zilveren speldje van de Verenigde Touwfabrieken, die het materiaal voor de netten leveren, werd toegekend Directeur van de Toorn wees er voorts op dat met het bereiken van z’n 65ste verjaardag op 10 december de heer Kok rijp voor een alleszins verdiend pensioen was geworden waardoor IJmuiden Stores het voortaan doen. Collega Kok zal wel erg worden gemist. De heer Van de Toorn dankte zowel de heer als mevrouw Kok namens het be drijf en bood de scheidende jubilaris een gesloten envelop aan. Namens de collega’s sprak de heer C. Koper, die een royale boekenbon overhan digde met de beste wensen voor het echtpaar Kok IJMUIDEN. De afsluiting van de zeearmen in het kader van de Deltawer ken zal grote gevolgen hebben voor de visstand op de Noordzee en zelfs op de oceaan. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Vlsserijonder- zoek in IJmuiden, voorspelt dit in een artikel over de wisselwerking tussen wa- terstaatwerken en visserij in het jongste nummer van het tweemaandelijkse tijd schrift „Land en Water”. BEVALLEN E. Y. van der Meij-de Jong, d., Heide- straat 41, IJmuiden; J. Korf-Wolthuizen, d., Kastanjestraat 10, IJmuiden; A. Prima-Lo Re, d.. Schulpweg 58, Velsen-noord; K. W. van den Hoek-Mooij, d.. Herculesstraat 11, IJmuiden; A. C. A. Gruijthuijsen-Gijsbers, d., Schiplaan 110, IJmuiden; P. G. Nieuw- laat-van Dam, z., Langevlak 83, IJmuiden; T. M. Mul-van Waarde, d., Van Dalenlaan 161, Santpoort. OVERLEDEN A. Verbeet, 76 jr., weduwe van P. de Bie, Veeteeltstraat 4, Amsterdam; C. F. Smit, 73 jr., echtgenoot van K. Jongejan, Maas straat 43. IJmuiden; D. van der Pol, 73 jr., weduwnaar van T. Amelsbeek, Keizer Wil- helmstraat 1, IJmuiden; K. Schriever, 79 jr., echtgenoot van W. A. Bruinink, Aca- ciastraat 25, IJmuiden; K. Mandemaker, 87 jr., echtgenoot van E. de Vries, Kanaal- straat 57, IJmuiden; C. J. M. Kromhout, een inbraak in een woning aan de Heir- Trenhoiz, 76 jr.. echtgenote van P. F. van Huizen, Middenduinerweg 12, Santpoort; W. Meems, 55 jr., echtgenoot van R. Kornelis, Van Saelenplantsoen 30, Velsen-noord. PLEIN 1945 - 4 - IJMUIDEN Telefoon 1 65 51 - 0 2550 tilV A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5