Grote verslagenheid bij IJmondkwestie begin 1972 buurtbewoners in Prof. Tweede Kamer in de ten Doesschatestraat PAULVANEWIJK Moeilijke dagen voor 60-jarige Frans Spies VUURWERK ACHTER DE RUG IS” SMfi „IK BEN BLIJ ALS DE VERKOOP VAN Parkeren in MEUBELHANDEL WESTENBRINK Duinwijklaan aan banden gelegd Popconcert op valreep 1971 Ramp in familie Roozendaal EINDE AAN ONZEKERHEID Noordkant voor V rijdagtniddag uitvaartdienst in Laurentiuskerk Nieuwjaarsloop DEM en BRC bankfiliaal over Banque de Paris neemt Haarlems Provincie geeft subsidie voor gewestvorming “ULQE aanleg oeverpark Oudejaarsavond-lekkernijen z 6 7 WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 IJMUIDER COURANT van de ECHTE BAKKER 3500 m2 woonplezier Van Eeghen Rotje Zwart vuurwerk Kerkdijk nieuws (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op de agenda welke de leden van de Tweede Kamer op 25 januari in behandeling gaan nemen prijkt dan eindelijk het „ontwerp van wet tot opheffing van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk en de vorming van de nieuwe gemeente IJmuiden”. Op welke dag na die 25ste januari de IJmondkwestie aan de orde wordt gesteld, staat nog niet ge heel vast. Er aan voorafgaande na melijk komen in discussie de begro ting van defensie, een wijziging van het Medisch Tuchtrecht en een ont werp van nieuwe bepalingen voor de huur en verhuur van woningen om maar enkelvan de eerst aan te snijden agendapunten op te noemen. Ter Griffie van de Tweede Kamer is men van oordeel, dat het waarschijn lijk wel begin februari zal worden al vorens de Kamerleden in debat gaan over de zo langzamerhand berucht geworden IJmondkwestie. maar o wee als het gezond verstand het moet afleggen tegen al te enthou siaste en doldrieste vuurwerkplan- nen. Na 1 januari is er nog ieder jaar een lijvige collage te maken van krantenkoppen, die de ongelukken vermelden, ontstaan bij ondeskundig gebruik van vuurwerk. BEVERWIJK De winkeliers met rekken vuruwerk in hun zaken stro pen in deze dagen de hemdsmouwen op. De verkoop van het gillende, knallende en suizende materiaal is vandaag begonnen en het ziet er naar uit, dat de Nederlander weer iets dieper in zijn buidel zal gaan tasten dan vorig jaar, om het verhelderende vuurwerk aan te schaffen. Miljoenen guldens worden over de toonbank geschoven en verdwijnen in de rin kelende kassa. De klant krijgt in ruil daarvoor materiaal, dat bij verstan dig gebruik ervan voor de nodige op winding en vrolijkheid kan zorgen, I S Gevaarlijk Oyens en hete ADVERTENTIE HO APPELFLAPPEN 70 APPELBOLLEN (Van een medewerker) 60 APPELBEIGNETS van 65 SNEEUWBALLEN 70 SAUCIJZENBROODJES 80 SALADES ADVERTENTIE 60 45 90 De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. UW ECHTE BAKKER (Van een onzer verslaggevers) et b ZOUTE KOEKJES, 150 gr. PASTEITJES, ongevuld - PASTEITJES, gevuld WILLEMSBEEKWEG 1 - Tel. 14640 CANOPUSPLEIN 5 - TEL. 12006 KROKETTEN HAM- EN KAASSOESJES, 100 gr. 150 160 Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar U ALTIJD BETER en VOORDELIGER slaagt BEVERWIJK Heemskerkerweg 85 Tel (02510)-27682 HEERHUGOWAARD Middenweg 554 (to. H.H. Kerk) NACO-bushalte v. d. deur Tel. (02207)-! 287 FRANS SPIES gevaarlijke handel (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Herculesstraat 6A t/o het bodecentrum bij de Massamarkt Tel. (02200)-11225 (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester W. M. B. Bosman van Velsen achtte het verheugend, dat de Kamer nu weliswaar zeer langzaam, maar dan eindelijk toch zéker tot een concrete bepaling van de plaats der IJmondfusie Liefhebbers kunnen zich zondagmorgen voor de start, die om twaalf uur is, voor deelname opgeven in hotel Rijckaerts. De inschrijfgelden bedragen voor de ouderen 2,50 en voor de jongeren tot vijftien jaar 1,50. Er moet respectievelijk zeven en vier kilometer afgelegd worden en daaro ver mag men maximaal een uur doen om in het bezit van een medaille te kunnen komen. Er zijri bovendien zowel voor de heren, dames, veteranen, jongens als meis jes vijf extra prijzen in het vooruitzicht gesteld. Pas bij de start in de Zwaanstraat zal de looprichting aan de deelnemers bekend worden gemaakt. De organisatoren van DEM en BRC hebben daarmee al verschillende keren een valse start weten te voorkomen. Voor de vuur werk winkels staan jon gens en meisjes, met gretige ogen te kijken naar parachuutjes, gillende keukenmeiden, Chinese rotjes, bom metjes en meer van dat spul met de meest verrassende namen. Wij mogen vijf kilo vuurwerk in huis hebben. En die hoeveelheid moet je in drie dagen verkopen. Meestal ga ik of mijn zoon nog effe naar Amsterdam om een kilootje of tien te halen als blijkt dat de verkoop zeer snel gaat. Uurtje rijden heen en terug. Weet je, wat momenteel de pest is. Die verkoop van vuurwerk door de postorder bedrijven. In de zomermaanden kwamen de brochures uit en iedereen kon zoveel vuurwerk bestellen als ie wilde. Geen werknemer van dat bedrijf, die zich gaat afvragen, hé, een briefje van een jongen uit Beverwjjk, hoe oud is ie. Welnee, als die jongen een net briefje kan schrijven van, meneer, ik wil vijf kilo vuurwerk met dit en dat, dan komt die rommel (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Het verkeersongeval, dat de familie Roozendaal dins dagmiddag heeft getroffen, heeft bij de buurtbewoners in de Prof ten Does schatestraat grote verslagenheid teweeg gebracht. Op de speelplaats van de basisschool De Otterkolken, op een steenworp afstand gelegen van de Prof, ten Doesschatestraat, spelen de kinderen, onwetend van het feit, dat drie van hun speelkameraadjes plotseling uit hun midden zijn weggerukt. op weg naar Friesland om de jaarwisse ling bij zijn schoonouders door te bren gen. De familie Boonsma uit Friesland verblijft momenteel in de woning van de familie Roozendaal. vergoed, want de verzekeringsmaatschap pijen weigeren je een verzekering te geven. Ja, je kunt er wel een krijgen, maar dan wordt de premie zo hoog opgeschroefd, dat je beter maar geen vuurwerk kan gaan' verkopen. Mevrouw Heine, die op nummer 131 woont, drukt zich in dezelfde bewoordin gen uit. „Het waren lieve, vrolijke kinde ren. Echte lieverdjes. Ik vind het ver schrikkelijk. Iedereen in de straat is ver drietig over de ramp, die de familie is overkomen”. Het Streekziekenhuis te Hoorn deelde vanmorgen mede, dat de heer Roozendaal „het aardig maakt. Verder kan ik u alleen vertellen, dat hij een hersenschudding heeft opgelopen. Het ziet er naar uit, dat hij spoedig naar huis wordt gebracht”. De heer Roozendaal is hoofd van de basis school „Maerten van Heemskerck” aan de Pieter Breughelstraat. Hij was dinsdagmiddag met zijn gezin naar het adres van die jongen. Helemaal geen controle of zoiets. Het vuurwerk, dat de winkeliers kunnen inkopen staat onder strenge controle van de fabriek. Tegenwoordig komt er veel zwart vuur werk op de markt. Spul dat bijzonder gevaarlijk is en alleen maar mag worden gebruikt bij grote vuurwerken, bijvoor beeld bij feestelijke gelegenheden. Maar die zwarthandelaren trekken zich daar niets van aan. Als er maar verkocht wordt. Ik kan ook van dat spul krijgen, atoom koppen bijvoorbeeld, halve bommen, zijn het. Ik ben er bang voor. Je ziet die dingen dan ook niet in mijn zaak. Ja, die verkoop, dat is vaak ruzie geblazen. Hoe weet je nou of een jongen achttien jaar is. Hij kan er wel flink uitzien en toch maar vijftien zijn. Ik hou mijn poot stijf als ik denk, joh, jij bent geen achttien en je krijgt niets van mij. Mijn vrouw kan waarin men doorlopend het woord ge- westvorming op de lippen heeft, doet het vreemd aan nu over een fusie te gaan spreken. De burgemeester hoopt dan ook, dat de Tweede Kamer voorrang zal geven aan de gewestvorming voor deze streek. Wethouder H. J. M. Roozen, loco-burge- meester van de gemeente Heemskerk, is evenals burgemeester Bosman verheugd, dat er thans een einde komt aan de onzekerheid waarin de gemeenten nu le ven. Ook in Heemskerk is er een aantal zaken, dat op een uitspraak over de IJmondkwestie van de regering wacht. Zo is er de huisvesting van het gemeentelijk apparaat, her en der over de gemeente verspreid. Alles is gedecentraliseerd, het geen veel tijd vergt van degenen, die steeds maar heen en weer moeten lopen. „En zo zijn er meer van die voorbeelden te noemen”, vervolgt de wethouder. AWfMÊJ De man in de vuurwerkwinkel draagt, in dit licht bezien, een verantwoordelijk heid, die velen zwaar valt. Want wie wordt het eerst door de politie verhoord, als blijkt, dat de jeugd reeds enkele dagen vóór het tijdstip, waarop volgens de ge meentelijke verordening vuurwerk ver kocht mag worden, rotjes en dergelijke afsteken, diezelfde man in de vuurwerk winkel. De heer Roozen acht het grootste be zwaar van een fusie van de drie IJmond- gemeenten: dat het daarna moeilijk wordt om tot gewestvorming te komen. Men krijgt dan twee grote steden: het nieuwe IJmuiden met 140.000 inwoners en Haar lem met 170.000 inwoners. Voor de klei nere gemeenten in de omgeving is dan een gewestvorming niet meer aantrekke lijk, omdat zij als het ware zullen worden overvleugeld door de beide grote steden. De heer Roozen zou zich kunnen indenken, dat die kleinere gemeenten in dit verband de minister attenderen op het gevaar van een fusie. Daarnaast acht hij het nodig, dat vanuit Heemskerk met name de nieuwe Kamer leden wordt gewezen op het belang van gewestvorming voor dit gebied. Klasgenootjes van de drie overleden kinderen zullen vrijdagmiddag aan de A. Verherentstraat de slachtoffertjes naar de laatste rustplaats op de roomskatholieke begraafplaats begeleiden. De liederen in de uitvaartdienst worden gezongen door leerlingen van De Otterkolken, waar Ani ta, Alexander en Elizabeth de lessen volg den. In het hofje aan de prof, ten Doesscha testraat vertelt de heer G. Hennephof, naaste buurman van de familie Roozen daal, het verschrikkelijke nieuws vanmor gen van de koster te hebben gehoord. „Wij zijn dinsdagavond laat thuisgekomen. De schrik sloeg ons om het hart. Eliza beth, Anita en Alexander speelden vaak met onze kinderen en gingen samen naar de Muziekschool”. dat effe beter, dat afpoeieren.Hup, de winkel uit. Ze is in deze dagen een halve politieagent. De vuurwerkhandel is gevaarlijk. Ik sta niet voor niets drie dagen als een gespan nen veer achter de toonbank. Je mag gerust weten, dat ik blij ben als die verkoop achter de rug is. Het geeft je wel een paar centjes extra hoor, dat vuur werk. Honderd procent winst zit er vaak op. Soms wel 200 procent. Maar mag dat. De risico’s zijn groot. Er kan altijd iets in je winkel gebeuren als een onverlaat met een brandende sigaret de winkel binnen komt, verborgen achter zijn hand, en de as in de vuurwerkrekken deponeert. In de vuurwerkhandel moet je strenge eisen gaan stellen, niet alleen aan de verkoper, maar ook aan het publiek. Als de nood aan de man komt heb ik altijcf een paar emmers water en een emmer zand in mijn omgeving. In de winkel, ja, Ik heb ze gelukkig nooit hoeven te ge bruiken.” Het vuurwerk, dat in vroeger tijden werd gebruikt om kwelgeesten en andere onheuse demonen te verjagen, kan bij verstandig gebruik vermakelijk werken. De verkoper van het spul slaakt 31 de cember, als de pin op de winkeldeur gaat, een zucht van verlichting. Frans Spies wilde zijn gedachten even kwijt, alleen al vanwege het feit, dat de verkoper van vuurwerk het vaak zwaar heeft te verdu ren als hij néén moet verkopen. „En daar wordt zo weinig rekening mee gehouden. Ik verdien graag een paar stuivers aan het vuurwerk. Maar ik wil het schuurtje bij hei huisie laten Veiligheid voor alles. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De provincie wil voor 25.000,bijdragen in de kosten van uit voering van de eerste fase van het oever park in de Klaas Hoorn- en Kijfpolder onder Akersloot. Doordat het Alkmaarder- meer bij recreanten sterk in trek is, is er allengs een steeds grotere drukte op de oevers ontstaan. De Recreatiestichting Alkmaarder- en Uitgeestermeer werkt plannen uit om een oeverpark voor dag- recreanten te laten aanleggen. Het park van 1 hectare groot sluit aan op de on langs gereedgekomen jachthaven. De to tale kosten van het park worden geschat op 115.000, HAARLEM. Dankzij het Stedelijk Tieneroverleg is er in Haarlem op de valreep van 1971 nog een concert voor de jeugd. De bekende Nederlandse popgroe pen Supersister en Q’65 zullen zoals wij al eerder berichtten, donderdagavond in het Concertgebouw aantreden voor een con cert van bijna vier uur dat georganiseerd is door Haarlemse tieners zelf met steun van diverse beroepskrachten van club- en buurthuizen. Geref. Kerken Benoemd tot ziekenhuispredikant aan het academisch ziekenhuis van de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam Ph. Stoffels te Laren. Aangenomen naar Genderen S. E. Wigboldus te Amsterdam. Bedankt voor Winschoten drs. K. Dijk te Oostwold. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Groningen-noord C. Bijl te Hilversum. Z'hr. Geref, kerken ÜM61iedrec)>t P. Op den Velde •e Zierikzee. Bedankt voor west P. Beekhuis te Woordeloos. Geref. Gemeenten Beroepen te Nieuwdorp E. Venema te Zwijndrecht. Bedankt voor Sioux Centre (V.S.) J. van Haaren te Amersfoort. Baptistengemi enten Beroepen te IJmuiden R. Reiling te Leiden. De Duinwijklaan, die een breedte heeft van zes meter, maakt deel uit van de route van de stadsautobusdienst en wordt bovendien druk gebruikt door het locale verkeer. BEVERWIJK. Het parkeren op de Duinwijklaan wordt aan banden gelegd. B. en W. hebben besloten, dat slechts het parkeren van personenwagens op de noordwest (oneven) zijde van de Duin wijklaan is toegestaan. Overige motor voertuigen is het verboden te parkeren. De vrije doorgang in de laan werd her haaldelijk belemmerd door geparkeerde motorvoertuigen, in het bijzonder vracht wagens. HAARLEM. De Banque de Paris des Pays Bas gaat het Haarlemse kantoor van het Amsterdamse bankiershuis Oyens en Van Eeghen N.V. overnemen. Het Haar lemse bijkantoor, Kruisweg 70. heeft tien man personeel. De andere filialen van Oyens en Van Eeghen (het hoofdkantoor staat in Amsterdam) in Den Haag, Roer mond en Zutphen zullen niet worden ver- gedaan. De Banque de Paris et des Pays Bas heeft kantoren in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Maastricht en Utrecht. In Beverwijk zijn een aantal winkels, waar vuurwerk wordt verkocht. In één daarvan, aan de Hendrik Mandeweg, bij de 60-jarige Frans Spies (De Feestartike lenwinkel) wordt een wens geuit, die wel als de meest kenmerkende van de vuur werk verkopers mag worden beschouwd: Frans Spies: „Je moet weten wat je verkoopt. En laten de mensen goed de aanwijzingen lezen hoe het voorwerp te gebruiken. Als dat in acht wordt genomen kan er niets gebeuren. Kijk, wanneer wij vertellen, dat een donderbom zeer gevaar lijk is als je het ding onder een leeg groenteblik stopt geloven ze je wel. Maar eenmaal op straat moeten ze het toch even proberen. Nee, je hebt er rare klan ten bij hoor. Vorig jaar nog, kreeg ik een knallend rotje in mijn winkel. Nou mogen ze van alles uitspoken op straat, daar heb ik geen oog op. Voor mijn winkel moeten ze geen kuren krijgen, want dan ben ik er vlug bij om ze even goed te vertellen, dat ik van geintjes met vuurwerk niet ge diend ben Nou, dat rotje kwam mijn winkel binnen en begon te knallen. Ik schrok me wezenloos. Mijn halve zaak vol vuurwerk en dan dat kreng op de vloer. Als de boel de lucht in vliegt kan nie mand mij helpen. De schade wordt niet De jongeren zijn voor het eerst eind oktober rond de tafel gaan zitten Voor morgenavond kon alleen nog beslag ge legd worden op Nederlandse groepen, maar nog dit lopend seizoen wil het Overleg ook buitenlandse groepen naar Haarlem halen Juist vorige donderdag is daarover overeenstemming bereikt met de Stichting Pop Haarlem en vertegenwoordi gers van het Concertgebouw. Morgenavond begint het concert om 20 uur met Q’65. De toegangsprijzen zijn laag gehouden, dankzij onder meer een garan tie van ƒ2500 van de gemeente Haarlem' ƒ4.- en ƒ4.50. Voordat Supersister be licht door de Perspekt ligtsjo het to neel zal betreden, treedt de bekende Haarlemmer Mister Mozes nog op. Supersister heeft zich sinds de op richting in 1968 als huisorkest van een Haags lyceum binnen korte tijd naar de toppen van de Nederlandse popwereld gewerkt en dat nog wel met vrij avant- gardistische muziek. Dat het ook goede muziek was, bleek wel uit de van alle hoeken komende hoera’s die Supersister kreeg voor haai single ..She was Naked”, de LP’s „Present From Nancy” en ,.To the Highest Bidder" en tijdens haar optreden op het Holland Pop Festival 1970. Ook uit een geheel andere hoek kregen Robert Jan Stips (piano, zang, orgel), Sa cha van der Geest (fluit, zang), Ron van Eek (bas) en Marcc Vrolijk (drums) er kenning. Het Nederlands Dans Theater vroeg hen de muziek te schrijven voor een 30-minuten durend ballet. Samen met Su persister zal dit volgend jaar worden uitgevoerd. WIJK AAN ZEE. Op het strand Wijk aan Zee verzorgen de Beverwijkse sportverenigingen DEM (atletiek) en Ken- nemerland (wielrennen) zondag een nieuwjaarsloop. Alles en iedereen mag daaraan meedoen. Men verwacht ook al omdat er elders in de buurt geen lopen zijn een groot aantal lopers en loop sters aan het vertrek. op de agenda is gekomen en dit hangijzer thans gaat benaderen. Het meest belangrijk acht hij, dat er een beslissing zal komen. Hoe de uitslag ook moge worden, er komt in ieder geval een einde aan de onzekerheid en de frus tratie, welke bepaald een verlammende invloed heeft op het gehele IJmondgebied. Uiteraard zei de burgemeester te hopen, dat het wetsontwerp het zal halen. Ge beurt dat niet, dan wel wordt het zodanig geamendeerd, dat er iets volkomen anders uit ontstaat, dan zal dat weliswaar niet in overeenstemming zijn met het standpunt van de gemeenteraad van Velsen, doch is er in elk geval klaarheid gekomen in een zaak, welke al veel te lang lopende is gehouden. De drie IJmondgemeenten had den elkaar op dit gebied feitelijk al lang moeten vinden en gezamenlijk in Den Haag moeten aandringen op een snelle beslissing naar het oordeel van burge meester Bosman. Beverwijks eerste burger, burgemeester J. G. S. Bruinsma zei diep teleurgesteld te zijn in „Den Haag”, althans bezien vanuit het Beverwijkse standpunt. In deze tijd, f' «y-ffr

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7