Huisvrouwen tegen zakken Basisakkoord over éénjarig contract BIJ HOOGOVENS 5 PCT PER Engelsen verlaten 1 JANUARI Malta Schietpartij in Sankt Wendel Drie bankrovers Meer subsidie gearresteerd op eigen huis Luchtaanvallen Dit jaar 21.500 ontslagen bij vijfhonderd bedrijven op N.-Vietnam gestaakt Horse Club Koopkracht 2,5 beter Commissie van 30.000 HET WEER Rijexamen duurder Uit raadhuis Tiel beroep van de KNVB afgetreden gestolen I I L 18 AGENDA pagina 7 Verder in de krant In 1971: DONDERDAG 30 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 48 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... ADVERTENTIES ADVERTENTIES Autobedrijf KONING N.V. Veel wind Wensen u een gezellig uiteinde en een voorspoedig 1972. Oudejaarsnacht geopend van 0.30 tot 6 uur. Vrjjdag 31 december a.s. (oudejaarsdag) zijn onze kantoren van 4 uur af gesloten. De directie ALLE MEDEWERKERS VAN Toeval (Van onze correspondent) DEN HAAG Vijfhonderd bedrijven hebben in de loop van 1971 onge veer 21.500 werknemers ontslagen, 300 bedrijven wegens sluiting en 200 wegens afstoting van onderdelen. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers over 1971 van de gewestelijke arbeidsbureaus. In de loop van 1970 werden door 300 bedrijven (waarvan 200 sluitingen) ongeveer 13.000 werknemers ont slagen. 4 6, 11 6 7 7 9 2, 13 3 3 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Kerkdiensten Kunst Films Beeldverhalen W eerrapport Radio en tv Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directje: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur „Kans geroken' Bar - Discotheek - Nachtclub (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Hoogovens en de vakbonden hebben op een groot aantal punten een akkoord bereikt over een nieuwe CAO die per 1 januari 1972 voor een jaar van kracht zal worden. De beleidsinstanties van de werk nemers moeten er hun goedkeuring nog aan hechten. In het akkoord springen de volgende materiële resultaten naar voren: IJmuider Courant (Van onze redacteur in Bonn) (Zie verder pagina 3). dealer official I RON in °Pen enveloppe zonder postzegel opsturen ti i a I lm naar Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Bloemstraat Showroom betrokken, zodra deze geen commissaris sen van politie zijn. De leider van de roofoverval in Keulen de 44-jarige Kurt Vicenik was vanmorgen na een operatie buiten levensgevaar. Hij werd door de politie in maag en lever geschoten. nik, de handen omhoog. Eén hunner werd hierna niettemin nog getroffen door ko gels die de wagen binnendrongen, waar mee collega’s van de wachtmeester nog een bijdrage aan het vuurgevecht wilden leveren. in de rest van het land 19.000. De klap viel vooral in de bouwnijverheid (16.000 min der) en in de industrie (eveneens 16.000 minder). Het aantal vacatures daalde met 39.000. DEN HAAG. De koopkracht reëel beschikbaar inkomen van de Neder landse werknemers is in 1971 gemiddeld met 2,5 pet. toegenomen. Vorig jaar steeg de koopkracht met ongeveer 6 pet. Zo heeft het centraal bureau voor statistiek berekend. Het bruto-loon, inclusief bijzondere uit keringen, nam in beide jaren gemiddeld toe met 11,5 pet. De koopkrachtstijging was in 1970 groter, doordat de prijsstij ging toen aanzienlijk geringer was. De toename van ontslagen is dit jaar vooral in de provincie Limburg het grootst geweest. Hier was namelijk sprake van een verdubbeling met 1970. De kledingindus- (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De op één na laatste re clamezuil van Engelands ontmantelde heerschappij in de Middellandse Zee, Mal ta, staat op het punt te worden neerge haald. De premier van het eiland Mintoff heeft de Britten tot 1 januari de tijd gegeven om hun militaire contingent van zijn eiland terug te nemen. ker bij collectieve ontslagen betrokken dan vorig jaar. Het bedrijfsleven verschafte per oktober van dit jaar aan 41.000 mensen minder Eind oktober 1971 bestond een werkloos heid voor 80.000 mensen, een stijging van 25.000 vergeleken met het vorig jaar. Eind november van dit jaar was dat al opgelo pen tot 90.000, waarmee er meer werklo zen zijn dan openstaande vacatures. Van deze 90.000 werklozen zijn een kwart bouwvakkers. Niet onbelangrijk zou ook Verwachting van het K.N.M.l. tot vrij dagavond De leden van de commissie van beroep hebben zich bereid verklaard de lopende zaken af te handelen. De vijf leden en twee plaatsvervangende leden van de commis sie dienen op grond van artikel 45 van het algemeen reglement te worden benoemd door de bondsvergadering. De toch al in het slop geraakte bespre kingen tussen Mintoff en de Britse minis ter van Defensie lord Carrington krijgen waarschijnlijk geen vervolg meer.Het handelsverdrag dat Malta met de Sovjet unie gesloten heeft zal het eiland waar schijnlijk geen volledige schadeloosstelling geven voor de gederfde inkomsten wan neer de Britten verdwenen zijn, maar de deur met Londen lijkt desondanks defini tief dicht. Engeland had een jaarlijkse vergoeding van 70 miljoen gulden willen geven voor zijn marinebasis op Malta. Mintoff wilde het dubbele en dit verschil bleek financi eel onoverbrugbaar. Ondanks het feit dat de Britten er ook nog eens zo’n 100 mln. gulden per jaar spenderen en dat er 7500 Maltezers op de basis en toeleveringsbe drijven werk vinden. Het parlement van Malta heeft zich met Mintoffs besluit om de Britten de huur op te zeggen, akkoord verklaard. De vraag blijft, of de bevolking het daar mee eens is. De politie van Malta is vandaag in staat van alarm gebracht naar aanleiding van het mislukken van de onderhandelingen. Men vreest pro-Britse betogingen. Medische verzorging 10 Economisch nieuws 13, 14 Scheepsberichten 14 Beurs 14 Sport13 Luidsprekers 10 geworden. Knelpunt was de beveiliging tegen prijsstijgingen met behoud van de mogelijkheid er zo’n 2,5 percent reëel aan arbeidsvoorwaarden op vooruit te gaan. De belangenbehartiging van de laagst betaal den speelde ook een belangrijke rol. Zestig percent van het CAO-personeel bij Hoog ovens werkt in ploegendiensten en heeft voor die diensten nu 3 percent extra ge kregen. Bovendien betekende 300 per 1 juli (2 percent van 15.000) voor de laagst betaalden een voordeel. Voor hen wordt het 2,5 of soms wel 3 percent prijscompensatie, omgeslagen hun lagere inkomen. (Zie verder pagina 4). BONN. Iedereen is opgelucht, dat de bankoverval van Keulen nu ten einde is. Maar niemand mag tevreden zijn met de afloop. De bloedige „bijna-executie” van de daders op de parkeerplaats van Sankt Wendel in het Saargebied kan ook al vielen hierbij „slechts” ernstig gewonden evenmin geruststellend werken voor de toekomst wanneer zonder aanzien des DEN HAAG. De jaarlijkse bijdragen voor te bouwen huur- en eigen woningen zullen per 1 januari worden verhoogd. Al dus heeft minister Udink van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening besloten. Het betreft de jaarlijkse aanpassing. Aan leiding was de stijging van de stichtings- en exploitatiekosten van woningen. In de tabellen is een verschuiving toe gepast ten gunste van kleine woningen. Dit in verband met de voortgaande gezinsver dunning en de verhoudingsgewijs hoge stichtingskosten van kleine woningen. Ook de bijdrage per bed voor bejaardentehui zen is verhoogd. Tevens is een aantal ge meenten uit de tweede klas ingedeeld in de eerste klas, hetgeen een verhoging van de subsidiebedragen tot gevolg heeft. De bijdragen voor experimentele wo ningen en het onderhoud van woningwet woningen zijn eveneens verhoogd. Utrechtse huisvrouwen zijn vanmor gen begonnen met de actie „Emmer op de stoep” uit protest tegen het per 1 januari door de gemeente verplicht stellen van plastic vuilniszakken. De huisvrouwen protesteren tegen de invoering van de zakken uit een oog punt van milieuvervuiling. SAIGON. (Reuter) De Verenigde Staten hebben vanmiddag de bombarde menten op Noord-Vietnam gestaakt, zo is door het Amerikaanse opperbevel in Sai gon meegedeeld. Zij hebben viereneenhalve dag ononder broken geduurd en waren voornamelijk gericht tegen doelen tussen de gedemili tariseerde zone en de 18de breedtegraad. Het waren militaire doelen, aldus het opperbevel, zoals batterijen luchtafweer, radarinstallaties en opslagplaatsen. (Zie verder pagina 3). DEN HAAG. De inschrijfgelden voor de rij-examens gaan per 3 januari met 3,50 omhoog. Een (volledig) examen voor het rijbewijs B E (auto) zal voortaan f 27.75 kosten. Ambrose Bierce: Een ongelovige is in New York iemand die niet van het christelijke geloof is, en in Konstantinopel ie mand die dat wél is. Wachtmeester van politie Julius Gross die met een in zijn jaszak verborgen pistool de aanvoerder van de bende, de 44-jarige Kurt Vicenik, door een schot in de maag tijdens de onderhandelingen over een nieuwe vrijgeleide plotseling buiten gevecht wist te stellen, schilderde gister avond gewetensvol het dilemma waarin hij zich had bevonden. Hij „rook zijn kans”, toen hij de mogelijkheid bespeurde de bendeleider buiten de auto meteen te treffen en onmiddellijk daarop de beide andere bankovervaller, die met de gijze laar in de auto waren blijven zitten, te overbluffen. En inderdaad terwijl de kordate wacht meester de gijzelaar uit de auto sleurde, staken de twee Franse helpers van Vice- De 21-jarige jongeman, die de rovers in de loop van gistermiddag samen met de door hem bestuurde auto wisten te be machtigen, leed uiterlijk slechts onder wat lichte verwondingen tengevolge van rondspattende glassplinters. Innerlijk was hij echter gisteravond hevig getroffen door de shock, daar hij niet zozeer aan de kunde in het scherpschieten van de politie zijn leven te danken had, maar vee] meer aan het toeval en dat hij in principe toch maar op de nominatie had gestaan mede te worden geofferd op het altaar van de Westduitse rechtsstaat Veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Matige, aan de kust krachtige tof harde oosteliike wind. Minimumtem peraturen om het vriespunt Maximumtemperaturen rond 2 graden. KoningstrJhoek Paarlaarsteeg Gistermiddag werd de personenauto, waarin de drie bankovervallers uit Keulen met hun gijzelaar reden dor een helikopter opgemerkt, op het moment dat de wagen het dorp Sankt Wendel binnenreed. Het dorp werd onmiddellijk door een grote poltiemacht van de buitenwereld afgesloten. De auto van de bankrovers werd vervolgens door een groot aantal patrouillewagens van de politie ingesloten. Honderden dorpsbewoners sloegen vanuit de verte de onder handelingen (zie foto) tussen de politie en bankrover Vicenik gade. Toen het tussen beide partijen tot een heftige woordenwisseling kwam, vielen de schoten die Vicenik velden. Honger had de rovers uit hun schuilplaats die de politie niet had kunnen vinden, gedreven. DEN HAAG. De leden van de com missie van beroep van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond zijn afgetreden. Zjj nemen aan niet meer het vertrouwen te bezitten van de amateursectie in de bond, gezien de kritiek van een deel van het amateurvoetbal op de motivering van de uitspraak van het beroep in de zaak- OVVO. Een salarisverbetering van vijf percent per 1* januari. Daarin zit een voorin- dexering en een reële arbeidsvoorwaar denverbetering van ongeveer 2,5 per cent. Optrekking van de jaarsalarissen per 1 juli met f 300,—. Dat is een prijscom pensatie van 2 percent voor salarissen van 15.000, Een verhoging van de ploegentoeslagen met drie percent gemiddeld. Bij Hoog ovens werkt 60 percent van het CAO- personeel in ploegendienst. Het akkoord behelst verder: Een verhoging van de vakantietoeslag met 0,6 tot 6,6 percent. Een extra verhoging van de minimum vakantietoeslag met f 200,tot 1.124 per jaar. Een verlaging van de leeftijd waarbij de salarisschalen voor volwassenen gaan gelden van 23 naar 22 jaar. Een verlenging van de vakantie voor de laagstbetaalde functiegroepen van het CAO-personeel met één dag. Een verhoging van de vakbondsbijdrage van f 12,50 tot 32,50 per lid. Dat komt neer op 15 per werknemer en op min der dan 0,1 percent van de loonsom. Het streven is over enkele jaren 0,5 percent van de loonsom te bereiken, aldus de vakbonden. De totale kosten van de verbeteringen voor 1972 (exclusief de periodieke verho gingen) bedraagt 10,22 percent van de sa larissen. De prijsstijging in de tweede helft van 1972 zal Hoogovens per 31 december compenseren tot maximaal 3 percent. Deze prijsstjjgingscompensatie zal in het kader van het volgende contract gelden als op stap naar een na-indexeringssysteem (bij sturing achteraf van de ,onen persoons gijzelaars in de schieterij worden prijzen stijgen). Hoogovens erkent oven- r gens het recht van de vakverenigingen om bjj een hogere prijsstijging het gesprek over de dan ontstane problematiek te ope nen. Districtshoofd J. W. Martijn van de in dustriebond NW vindt dat hij op deze basis wel de goedkeuring van de beleids organen voor de nieuwe CAO Hoogovens kan vragen. Zeker als men er rekening mee houdt dat het een eenjarige CAO be treft, met belangrijke verbeteringen voor de laagst betaalden. Het zijn harde i onder handelingen geweest, aldus bestuurder Martijn, en partijen hebben ver van elkaar gelegen als men in aanmerking neemt dat Hoogovens per 1 januari eerst maar 1 per cent wilde geven, terwijl het er nu 5 zijn 34, IJmuiden TeL 15141» Vechtstraat 2 - Tel. HOOI TIEL. In de afgelopen nacht hebben inbrekers de gemeente Tiel van 30.000 beroofd. Zij brandden de kluis open in een van de kelders van het raadhuis. NAAM ADRES 4} Doorhalen wat met verlangd wordt en kantoorpersoneel. ten waren 22.000 minder arbeidsplaatsen, nijverheid waren dit jaar aanzienlijk va- TE:--- Daarna kunt u mf| noteren als O maandahonnee f /.8C M (rwartaatal'Annoa f 12 66

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1