Luide protesten in Verenigde Staten HAALT t NOORD-VIETNAM 14 VLIEGTUIGEN NEER Verstedelijking in Kennemerland en IJ mond Kloof tussen links en rechts vergroot Italiaanse president Leone ambt bevestigd m zijn s Discussie over oorzaak en gevolg is al begonnen Duitse bankroversodyssee geëindigd NAVO mag niet aan kracht inboeten Viktor Louis wil weer op bezoek in Israel Tips veer Cud^l [en Aïewjvl Britse militair ir in Londonderry doodgeschoten VUURWERK GIEBELS SCHALKWIJK éi» K wK i Li i 2 DONDERDAG 30 DECEMBER 1971 jr* Bf taten (Van onze redacteur in Rome) F an-f ascisme Geheime contacten Nixon en Brandt: Prijs Vraag Cijfers SAIGON/NEW YORK (Reuter/AP) Radio-Hanoi heeft gemeld dat er gisteren vier Amerikaanse jachtbommenwerpers boven Noord-Vietnam zijn neergeschoten en vanmorgen nog eens drie. Sinds de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, in vijf dagen tijd dus, zijn volgens Hanoi veertien Amerikaanse toestellen neergehaald. Sinds het begin van de Amerikaanse aktiviteiten in de Vietnamese oorlog, in 1965, zouden in totaal 3.422 Amerikaanse vliegtuigen boven het noorden zijn neergehaald. e ROME De nieuwe president van Italië, Giovanni Leone, is in zijn ambt bevestigd met 101 saluutschoten en een hartelijke omhelzing van zijn voorganger Giuseppe Saragat. Na zijn toespraak voor het parlement maakte de nieuwe president een officiële rondrit door de straten van Rome op weg naar het presidentiële paleis „het Quirinaal”. (Vervolg van pagina 1) BONN Zo eindigde gisteren een bankroversodyssee, die maandag in Keulen was begonnen bij het vertrek in een auto met 300.000 mark en twee commissarissen van politie, die maandagavond in de bossen van het Duits- Franse grensgebied werd onderbroken, toen de gijzelaars werden vrijge laten en de daders spoorloos verdwenen. Die gistermiddag vervolgens on verwacht weer kon worden voortgezet toen de gezochten, van wie de politie had gevreesd dat ze al over de Franse grens waren verdwenen, plot seling verderop in het Duitse Saargebied weer opdoken. WW®: - Vriend van Fellini s iC fL Frank senator de 529 ADVERTENTIE In de Verenigde Staten nemen de pro testen tegen de nieuwe luchtaanvallen toe. De New York Times noemt ze „een ramp spoedige gok” en de Washington Post „Walgelijk.” felle i hou- assen- t>ergen »n. die >k vijf 'eelhe- schade eige- ar van d ver- Men kan zich afvragen, in hoeverre de politie onbewust op de volksemoties heeft ingehaakt door het geweldige risico te nemen de Bankrovers neer te schieten, en niet slechts in hand of been, maar meteen flink in de maag. Aan de zaak van de vrede zal Italië steeds zijn meest welgemeende hulp ver lenen, aldus de nieuwe staatspresident. Hiermee is het aantal Britse militairen dat dit jaar in Noord-Ierland om het leven is gekomen gestegen tot 48. Sinds het begin van de ongeregeldheden in 1968 zijn nu 206 mensen in Ulster gedood. Russische initiatieven op de een of andere manier een vorm van diplomatieke be trekkingen met Israel te herstellen. e sn of :ning !t it leve- punt Van r de taten LONDONDERRY. (AFP en Reuter) In de rooms-katholieke wijk Bogside in Londonderry is gisteren een Britse mili tair door een scherpschutter neergescho ten. Onderweg naar een ziekenhuis is hfj overleden. Alles voor de Doe Het Zelver. WINKELCENTRUM Rivièradreef 30 af de lid- het agen, tot van ïkent vol- heer ■"Si Voogd n Bin- in ons i ver hel in- en bij rplich- talen al van spreking over de misdadigheid was uitge schreven, zodat, aldus de woordvoerder, „Barzel met vreemde veren pronkt”. Voorts heeft minister van Binnenlandse Zaken Hans-Dietrich Genscher tot verba zing van de goegemeente cijfers bekend gemaakt waaruit blijkt dat het record aan bankovervallen niet dit jaar is gevestigd maar met 420 stuks uit 1967 stamt Daar na is het aantal bankovervallen tengevol ge van de betere technische veiligheids voorzieningen teruggelopen tot 320 dit jaar. Niettemin achtte ook Genscher nieuwe preventieve maatregelen hard nodig om de nu weer stijgende curve andermaal terug te dringen Eén van die preventieve maatregelen betekent overigens al sinds 19 december de van kracht zijnde ver scherping in het Westduitse strafrecht, dat nu voor bankroof, wanneer die met gijze- n Ko- russel t ver- fover- )u lid ie de isport, touder n, een i een deze ds de Intussen is aldus meldt onze redacteur in Bonn naast de directe oorlogsverslagge ving waarin de Westduitse kranten, radio en televisie zich uitleven, de discussie over oorzaak en gevolg al op gang geko men. Oppositieleider Rainer Barzel heeft van de regering een spoedconferentie met de ministers-presidenten van de Duitse deelstaten geëist, waar dan, zei hij, maat regelen tegen de stijgende criminaliteit dienden te worden getroffen. Volgens de Maariv heeft Louis onlangs aan Israëlisch laten weten dat hij op nieuw naar Israel wil komen. De woord voerder van premier Golda Meir zei niets over een mogelijk bezoek van Louis te weten. Aangenomen wordt dat Louis meer contact heeft gehad met Israëliërs en dat men deze contacten geheim wil houden. KEY BISCAYNE. (Reuter) President Nixon en de Westduitse Bondskanselier Willy Brandt zijn het er gisteren over eens geworden, dat het defensief vermo gen van de NAVO onaangetast moet blij ven als er met de Russen onderhandeld wordt over wederzijdse en evenredige troepenverminderingen in Midden-Europa. Hij doet dienst als reizend ambassadeur voor de Russische regering en wordt als de onofficiële spreekbuis beschouwd van het Kremlin. Twee weken geleden opperde Viktor Louis in een andere krant, „Jedioth Achronoth” de idee Israëlische diplomaten toe te voegen aan de Nederlandse ambas sade in Moskou. Zoals bekend behartigt Nederland de Israëlische belangen in de Sovjet-Unie. Het mogelijke bezoek van Louis wordt in verband gebracht met de Church meent dat de indruk wordt ge wekt dat de Verenigde Staten „een gena deloze reus” is. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarde giste ren dat de bombardementen de langste luchtacties tegen Noord-Vietnam waren die tot nu toe zijn ondernomen sinds Nixon drie jaar geleden president werd. In San Francisco hebben gisteren onge veer twintig betogers het kantoor van het Zuidvietnamese consulaat bezet. Zeventien van hen zijn later door de politie meege nomen. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Volgens het Israëli sche blad „Maariv” wil de Russische jour nalist Viktor Louis binnenkort een bezoek brengen aan Israel. Louis bezocht Israel eerder in april dit jaar, zogenaamd voor medische behandeling. ling gepaard gaat, maximumstraffen van vijftien jaar tot zelfs levenslang stelt. En in geen geval mag de vereenvoudigde formule worden toegepast zoals ook de regering-Brandt geneigd is deze in zijn aankondiging voor de conferentie van 28 januari te verwerken dat namelijk de criminaliteit en het politieke links-extre- misme in één -en dezelfde adem moeten worden behandeld. Want met de beste wil van de wereld kan men niet beweren, dat bijvoorbeeld de Baader-Meinhof-groep in de Keulse overval de hand kan hebben gehad. In augustus handelde men bij een over val op een filiaal van de Duitse Bank in München even krachtig: daarbij werd toen niet alleen een misdadiger, maar ook een gegijzeld meisje gedood. Bondskanselier Willy Brandt, die zelf ver van het gevaar weg in Florida na besprekingen met Nixon nog een weekje op vakantie blijft, heeft zijn Bonner woordvoerder laten antwoorden, dat er voor 28 januari al een dergelijke stafbe- Als men het proces van de urbanisatie in Nederland waarneemt de ontwikke ling van stedelijke woongebieden die zich steeds verder meester maken van de om melanden is men wel eens geneigd de grootste woonkernen in de agglomeratie- gebieden het recht toe te kennen tot overheersing van de kleinere randgemeen ten. Die neiging is verklaarbaar, omdat men ervan uitgaat dat in die grootste kern voldoende kennis, deskundigheid en erva ring aanwezig zijn om de dienst uit te maiken in het grotere geheel. Dat uitgangs punt is echter eigenlijk tamelijk onver antwoord. Bij nadere beschouwing is het immers best mogelijk dat de kleinere gemeenten beschikken over krachten en persoonlijkheden die de problemen van de tijd met betrekking tot bestuur en struc tuur ener woongemeenschap uitstekend beheersen en dat zij bovendien voldoende argumenten hebben om de zelfstandigheid en het eigen karakter van de kleine gemeente met kracht te verdedigen. In West-Nederland en met name in Kennemerland voltrekt de bestuurlijke schaalvergroting zich uiterst moeizaam, waarbij het voorbeeld van de IJmondge- meenten die nu al jaren wachten op een wetsvoorstel tot eenwording van Vel- sen, Beverwijk en Heemskerk wel bij zonder illustratief is. Maar ook daar waar niet eens bestuurlijke schaalvergroting aan de orde is, doch slechts een in vrije wil te organiseren inter gemeen telijke sa menwerking, gebeurt weinig dat wijst op een passende vooruitgang. De agglomera tie Haarlem, zich organisch ontwikkelend in handen van de ISK (Intergemeentelijke Samenwerking Kennemerland), vormt in dat opzicht eveneens een sprekend voor beeld. In de ISK is enkele jaren geleden enige onrust merkbaar geworden ten gevolge van uitlatingen van Haarlemse kant, die schenen te wijzen op een neiging tot annexatie. Ofschoon deze Haarlemse nei ging niet werkelijk bestond althans niet in officiële en ten hoogste in per soonlijke opvattingen was de reactie van. de randgemeenten indertijd nogal heftig. Men kop daaruit concluderen dat de wil tot samenwerking zeker niet uit mondde in een bereidheid tot unificatie en dat het gebrek aan coördinatie tussen de regionaal zo logisch op samenwerking aangewezen gemeentelijke diensten en voorzieningen werd gehinderd door een zeker zelfstandigheidssentiment in de klei nere gemeenten. Nu kan men zo’n senti ment gemakkelijk brandmerken als ver ouderd, en dat is het eigenlijk ook wel, maar aan de andere kant is er toch te weinig begrip voor de werkelijke beweeg redenen van dit „vorstendommetje-spe- len”, zoals het wel eens laatdunkend ge noemd wordt. Er zijn intussen enkele jaren voorbijge gaan en in Kennemerland zowel als in de IJmond zijn de dingen intussen wat dui delijker komen te liggen. <vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv\ (aaa/vvwwvvvvv\awvvvvvvvvvwvvvwvwvvvvwvvwvvvwwvvvvvvvwwvwvvvvvwvwvvvvwwwv Leone’s toespraak tot het verzamelde parlement het Huis van Afgevaardigden en de Senaat werd eenmaal door applaus onderbroken. Dat was toen Leone over de relatie tussen Vaticaan en repu bliek sprak. Deze dient te worden bestierd door de Italiaanse grondwet, aldus Leone. Hij verklaarde verder nog dat zijn land geduldig naar de voorbereiding zoekt van een conferentie over vrede en samenwer king in Europa, waaraan „behalve de Verenigde Staten en Canada in Europa alle belangstellende staten moeten kunnen deelnemen.” is. Drie zoons met een ernstige blik, wilde stropdassen en ravenzwart haar, een an dere op vierjarige leeftijd gestorven aan difterie, waarover vader Giovanni Leone een boek heeft geschreven. Leone is bevriend met Fellini de film maker en hij bewondert de linkse rebel Pasolini, een andere filmmaker wiens om streden en eerst verboden film Teorema Leone onvoorwaardelijk geprezen heeft. an de i over n De- bezol- re het ander- onder ament, mare- nog s. Als il het szoldi- unctie. Toen de politie van Keulen maandag veelomzichtiger te werk ging en aanvan kelijk openlijk verkondigde, dat mensen- En nu, in een situatie waarbij een nieuwe gijzelaar geen lid van de politie bleek te zijn, weer zonder pardon de volle laag werd gegeven, nu moeten de voor de vervolging verantwoordelijken (en dat was praktisch de geconcentreerde West duitse politiemacht) het verwijt incasse ren, dat ze deze prijs de uitslag waard vonden om uiteindelijk te kunnen zeggen, dat de misdaad toch niet loont en dat zelfs het in gijzeling nemen van onschul- digen aan misdadigers geen enkele kans biedt de buit binnen te halen. De in feite uiterst deprimerende afloop van het jongste Westduitse gangsterstuk, dat alle afschrikwekkende werking ten spijt zeker nie* het laatste in zijn soort zal blijken te zijn leert vnnra! hoe rade loos de maatschappij nog altijd staat te genover wendingen, waarbij gijzelaars in het geding zijn. levens haar gingen boven het terugkrijgen van de buit van 300.000 mark, oogstte zij voor deze consideratie aanvankelijk alom lof. De stemming sloeg echter prompt om, toen het nadat de beide gegijzelde politiecommissarissen ongedeerd waren vrijgelaten tegen alle verwachtingen in niet gelukte de bandieten meteen te ar resteren. Emigratie. De emigratie van Duitsspre kende Polen naar West-Duitsland houdt onverminderd aan. In het kader van de normalisatie der betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland is een over eenkomst gesloten waardoor de Duits sprekende minderheid in Polen de gele genheid wordt gegeven het land te verlaten. De Democratische senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de betrekkingen met het buitenland heeft gisteren gezegd dat uit de bombardemen ten blijkt dat het bewind van Nixon evenals de vorige Amerikaanse regeringen Deze overeenkomst is vervat in een gemeenschappelijk communiqué, dat aan het eind van een tweedaagse conferentie tussen de Amerikaanse president en de Westduitse Bondskanselier is uitgegeven in ,,het Witte Huis in Florida” op Key Biscayne. In het communiqué wordt gezegd dat Nixon Brandt verzekerd heeft dat hij geen besluiten zal nemen omtrent de NAVO zonder volledig overleg met de bondgeno ten. „De Amerikaanse president herhaalde dat de Amerikaanse verplichtigingen in Europa onverkort gehandhaafd blijven en dat, in het bijzonder de in Europa gele gerde Amerikaanse troepenmacht niet verminderd zal worden”, aldus het com muniqué. De nieuwe president van de Italiaanse republiek is een witharige vrolijke Napoli- taanse advocaat voor strafzaken. Hij is 63 jaar, verzot op mooie vrouwen maar de gelijk, harmonieus en op z’n Italiaans onlosmakelijk getrouwd met een knappe Napolitaanse die ruim twintig jaar jonger En dan zoals de kranten wisten te melden: Leone is afgevallen om gezond heidsredenen en hij onderbreekt ieder de bat hoe serieus ook in de Senaat om even aan de bar een broodje met kaas te gaan eten. Leone is senator voor het leven, be noemd door de nu afgetreden president Saragat, sociaal-democraat in tegenstelling tot Leone, die tot de machtige christen democraten behoort. De presidentsverkiezingen hebben ech ter de kloof tussen links en rechts in Italië weer aanzienlijk vergroot. De chris tendemocraten stelden aanvankelijk Fan- fani kandidaat de man van wat ultra links het toekomstig fan-fascisme heeft genoemd, dat zou zoiets zijn als een soort verhevigd gaullisme in Italiaanse stijl De christen-democraten kozen aanvankelijk Fanfani om hun aanhang van rechts niet te verliezen, die een steeds grotere nei ging blijkt te vertonen zijn heil bij Giori- gio Almirante van de neo-fascisten te gaan zoeken. 1) Garnalencocktail 1 dl. room, I 2 dln. tomatenketchup, A 3 dln. mayonaise, sKS» 1 dl. sherry of cognac, zout SK en kruiden naar smaak. JSiïl Per coupe 15 20 garnalen.^gj V 2) Mosselen-saté F± 10 gekookte mosselen aan/ F saté-stokje rijgen en in i dampend frituurvet k W dompelen. A w Opdienen met saté-saus. J 1 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes 1 gefileerde paling. Eventueel garneren l met schijfje augurk. 1 I 4) Hartig hapje 1 A Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje SL wit brood. Garneren met streepje tomatenketchup Ook het communistische parlementslid Meir Wilner, leider van de pro-Russische Rakach Partij die afgelopen zondag uit Moskou in Israel is teruggekeerd zei niets over een mogelijk bezoek .an Louis te weten. Wilner wilde niet bevestigen dat hij bemiddeld heeft om een Russische delegatie uit te nodigen voor een congres dat de Russisch-Israelische Vriendschaps- vereniging volgende maand in Israel orga niseert. De luchtaanvallen zjjn vandaag ge staakt. In Laos hebben Amerikaanse B-52 maakt wanneer zij zullen worden stopge zet. In Laos hebben Amerikaanse B-52 bommenwerpers de Vlakte der Kruiken dagelijks systematisch gebombardeerd sinds de strategisch belangrijke vlakte tien dagen geleden geheel door de Noord- vietnamese troepen werd veroverd, zo is in goed ingelichte kringen in de Laotiaan- se hoofdstad Vientiane vernomen. Wat de IJmond betreft, is wel bewezen dat de honger en heerszucht van Amster dam in de richting van de IJmuider havens de regering voor grote moeilijkhe den plaatsen bij de bepaling van de be stuurlijke organisatie en structuur der IJmondgemeenten. Onderlinge frustraties hebben deze gemeenten niet meer, maar wel stellen zij er duidelijk prijs op hun eigen karakter te beveiligen in de toe komstige eenheid, waarbij zij ook nog te maken krijgen met de noodzaak tot front vorming tegen de hoofdstad. De beveili ging van hun eigen karakter in onderling verband lijkt minder moeilijk dan de gezamenlijke verdediging tegen Amster damse havenplannen. De aarzelingen van drie kabinetten om de knoop door te hakken wat de IJmond betreft wijzen erop dat het vraagstuk heel wat moeilijker is dan wanneer het om uitsluitend een bestuurlijke coördinatie tussen de drie genoemde gemeenten zou gaan. Amsterdam ligt op de loer en ook ten opzichte van Amsterdam heeft de regering grote verantwoordelijkheid. Het is de vraag of het huidige kabinet mans genoeg is om eerst de belangen van de drie IJmondgemeenten te beveiligen en daarna de Amsterdamse belangen aan die IJmondstructuur aan te passen. Wat de Haarlemse agglomeratie aan gaat, het Is de laatste jaren wel duidelijk geworden dat de stad Haarlem de grootste moeite heeft met bepaling van haar eigen structuur en op een aantal belangrijke punten daarvan in een slop is geraakt. Wat de stadssanering, het verkeersplan en de bedrijfspromotion betreft zijn geen grote dingen tot stand gekomen. Haarlem heeft in dat opzicht een duidelijke achter stand bij vergelijkbare gemeenten des lands. In de randgemeenten daarentegen waar de problemen wel eenvoudiger maar ook geheel anders liggen blijkt men nu en dan zeer voortvarend en met visie te kunnen werken. In die visie is uiteraard het eigen karakter als kenmerk van de aparte functie van die randge meenten verwerkt, waarbij zeker niet een noeste vlijt tot unificatie van een „groot- Haarlem” merkbaar is. Het is echter wel steeds nadrukkelijker de vraag geworden of die unificatie wenselijk is, of Haarlem werkelijk de toon zou moeten aangeven en of de leefwaardigheid van de streek niet beter gediend is met een zo sterk mogelijk aan bod komen van de visies die in de kleine gemeenten voorhanden zijn. „Klein” of „groot” zijn hierbij van betrek kelijke waarde. Dat de actuele, urgente eis tot samenwerking onder deze overwe gingen niet mag lijden, is vanzelfspre kend, maar het functioneren van een zekere coördinatie der diensten behoeft niet gehinderd te worden door behoud van een genuanceerd patroon. Ook in het proces van urbanisatie is de nuance, de verscheidenheid, de gemeentelijke per soonlijkheid waardevol genoeg om niet lichtzinnig te worden opgeofferd aan ge tallen. „hopeloos jaagt naar een militaire over winning.” De Democratische De nieuwe Italiaanse president Giovanni Leone op weg naar het presidentiële paleis over de natgeregende straten van Rome. De auto van Leone werd gevolgd en voorafgegaan door ruiters. s ^'i'sz KEY BISCAYNE. (Reuter en AFP) President Nixon heeft de oud-minister van Financiën David Kennedy benoemd tot vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de NAVO. Kennedy, die buitengewoon vertegen woordiger voor internationale economi sche aangelegenheden was, volgt Robert Ellsworth op die zes maanden geleden zijn ontslag heeft ingediend. Z/ «Li*? -.'V f /Si" -***.■;-■ '//■F J ,'zi.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3