ETA pleegde grote bankoverval BASKISCH VERZET IS NOG STEEDS ACTIEF 1 voor Engeland gepikeerd weg van Malta in Chili On tvoeri ngszaak-A Ibrech t werd in Mexico opgelost Vier doden bij uitbarsting van vulkaan Israel krijgt weer Phantoms Israëlische generaal waarschuwt Egypte grote oorlog Boze geesten blijven dcnicuwoserie yan twaalf bnecnkc start vo! weefc.fa TïöAm Anthony Russo aangeklaagd Grote militaire ostgn: NIEUW SUCCES VOOR DUITSE POLITIE jnlich^n^en& inschrijving: MINTOF NAAR LIBIË oefening in Egypte 2 EX-CHEF GENERALE STAF PLEIT VOOR POLITIEKE OPLOSSING 'j i VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 met Amerikaan tv-station: a (Van onze redactie in Bonn) BONN Een dag nadat de Westduitse politie de bankrovers van Keulen met de vuurwapenen buiten gevecht had gesteld, lukte het haar met de middelen der recherche de tweede coup van dit najaar te doorkruisen. De organisator van de ontvoering, die West-Duitsland enkele weken geleden in de ban hield, werd ontmaskerd. Dat hij met de buit van 7 miljoen mark aanvankelijk nog voortvluchtig bleef, werd door de politie een schoon heidsfoutje van tijdelijke aard genoemd, en inderdaad, kwam gisteravond uit Mexico het bericht dat de zaak helemaal was afgerond met de arrestatie van de 47-jarige Düsseldorfer advocaat Hans-Joachim Ollenburg, de kid napper van de 49-jarige multi-mijonair Theo Albrecht uit Essen. teiceneirscliilderen. ADVERTENTIE nieuwe campagne van terrorisme. uit- (Van onze redacteur in Londen) u inses en 3 ngen 5 fe- dent rige ke- lige de Anthony Russo, hier in gezelschap van zijn verloofde, is door het Ameri kaanse ministerie van Justitie be schuldigd van een samenzwering om documenten te stelen, die het eigen dom waren van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie, de zogenaamde „Pentagon-papers”. Het is de er este aanklacht tegen Russo. Ook dr. Daniel Ellsberg is aangeklaagd. Op een pers conferentie in New York zei Ellsberg dat deze nieuwe beschuldiging „vals” is. „Ik heb niets gestolen”, aldus Ells berg. SANTIAGO. (EFE en Reuter) Zeker vier mensen zijn gisteren om het leven gekomen na een hevige uitbarsting van de Viilarrica, een 2840 meter hoge volkaan in het zuiden van Chili. Tien Russische vliegtuigen van het type Toepolev-16, die Egypte van de Sovjet unie heeft ontvangen en die uitgerust zijn met gronddoelraketten, die van een af stand van ongeveer 200 km kunnen wor den afgeschoten, zijn volgens Barlev nog steeds in Russische handen. „Maar zij zullen aan de Egyptenaren overgedragen worden”, zo voegde hij eraan toe. Een dergelijk wapen zou Egypte in de verleiding kunnen brengen, burgerlijke doelen aan te vallen. Maar desondanks acht generaal Barlev de kans dat de Israëlische luchtverdediging met dit wa pen doorbroken wordt zeer gering, hoewel niet nihil. deel zie- iwe- e en zijn tui- ilde zelf Het .000 m) sr- en an >e- dag- win- n de itge- ivor- t de sg- sti- r u aar an- 'jdz on- üt- aar net ■tje ïU- De de >P). (bij de in iog er- len ele iet ar- ers zes op vi- in 4R CAIRO, (Reuter en AFP). De Egyp tische strijdkrachten hebben een week lang grootscheepse militaire oefeningen gehou den, waarbij ook regionale burgereenhe- den waren ingeschakeld. De minister van Oorlog, generaal Sadek, deelde gisteren mee dat de manoeuvres een „volledig succes" zijn geworden. Ze hebben volgens Sadek het hoge gevechts- peil en -moraal van officieren en man schappen aangetoond, „vereist voor de be- vrijding van de bezette gebieden”. ;r- n- jze Met 7 miljoen mark, minus een klein beetje, en met ten minste drie paspoorten op zak, alsmede een goede dosis ervaring en intelligentie, bleek dr. Ollenburg dus met onbekende bestemming op reis te zijn gegaan. Een vindingrijk detective-roman- schrijver had de hoofdfiguren kunnen uit denken: een miljonair als slachtoffer, een rooms-katholiek bisschop als tussenper soon, een advocaat als boos brein. De vraag tot gisteravond laat was nog slechts, of de plot ook kon eindigen met het voor altijd verdwijnen van de dader met zijn buit. Er waren genoeg mensen, die in hun hart hoopten, dat het zó ook zou aflopen. Maar de totale jacht, die Interpol op hem opende, deden dr. Ollen burg dus niet verder komen dan Mexico, van waaruit de Duitse politie nu op zijn uitlevering hoopt en de familie Albrecht, die haar onverschilligheid over de hoogte van het losgeld de laatste weken wel moest spelen, maar die in ernstige liquidi- teitsmoeilijkheden bleek te zijn gekomen, mag verwachten dat ook het geld terug keert TEL AVIV. (Reuter) Het aftredende hoofd van de generale staf van de Israëli sche strijdkrachten, generaal Haim Bar lev, heeft gisteren een beroep gedaan op president Sadat van Egypte, naar een politieke oplossing van het conflict in het Midden-Oosten te streven. Hij waar schuwde Sadat, dat een beperkte hervat ting van de vijandelijkheden tot een tota le oorlog zou kunnen leiden. 1969 werd door het regime-Franco een noodtoestand van drie maanden in Bas kenland afgekondigd en verklaarde hij na afloop officieel dat de ETA nu uitgeroeid was. Het wereldbekende of liever ge zegd beruchte proces van Burgos be wees eind 1970 het tegenovergestelde. het toch al grote leger werklozen op het eiland zullen versterken. In de hoofdstad Valetta was van die veranderingen don derdag nog niet veel te bespeuren. Geen Engelsman bestelde de verhuizer al en de meerderheid der Maltezers stak de be wondering voor de halsstarrige Mintof niet onder stoelen of banken. Düsseldorf had de ontvoerde comestibles- handelaar ook al die dagen gevangen gezeten bij een huisbezichtiging heeft Albrecht de muren herkend. Vanuit dr. Ollenburgs huis werden zelfs, zonder dat de politie dus kennelijk bij machte was dit eerder te lokaliseren, de telefoonge sprekken met de familie over de betaling van het geld gevoerd. En aan de Graf- Adelstrasse heeft vervolgens ook het kof fertje gestaan met de 7 miljoen, minus 10.000 mark die medeplichtige Krone kreeg uitgekeerd teneinde wat lopende onkosten te voldoen. Gisteren reisde Mintof naar buurman kolonel Moeammar Kadaffi, sterke man van het rijke Libië. Kadaffi heeft hem weer eens financiële steun beloofd. Indien Libië inderdaad over de brug komt, rijdt Kadaffi voor de derde keer binnen vier maanden Engeland in de wielen. Eerst door het Britse verkeerstoestel tot landen te dwingen, dat de twee leiders van de mislukte staatsgreep in Soedan vervoerde, vervolgens door zich de olievelden van British Petroleum toe te eigenen. naam doorgaf van zijn vriend uit het Düsseldorfer herenleven, die de plannen voor de ontvoering had ontworpen. In de woning van dr. Ollenburg aan de Graf- Adelstrasse midden in het mondaine Het zo snel uitgeven van het geld is de daders noodlottig geworden. Intussen postte de politie de afgelopen dagen te vergeefs voor dr. Ollenburgs appartement. De corpulente, in Düsseldorf bekende ad vocaat, keerde niet terug, juist toen de politie hem dacht te vangen. Boze tongen beweren nu zelfs, dat hij via relaties uit het commissariaat van politie over zijn ontmaskering nog net tijdig is getipt. Mintof zelf vindt het niet nodig om verder commentaar te geven op zijn be slissing. Men kan zich afvragen of hij wel gretig toegehapt zou hebben indien de Engelsen inderdaad de 19 miljoen pond voor de basis voor een jaar hadden willen betalen die hij eiste. Zijn droom is om van Malta een soort vreedzaam Zwitser land te maken, ongenaakbaar voor de grote wereldmachten. geringe, maar in vermenigvuldigde vorm toch belangrijke bijdrage te leveren tot bestrijding van het euvel waarover zoveel gedebatteerd en zo achteloos met schul digverklaringen wordt gegooid. Er zijn trouwens nog andere dingen die enige zorg baren over de richting, waarin onze samenleving zich ontwikkelt nu de welvaart blijkbaar zijn nadelige invloed op de mentaliteit volledig botviert. In 1971 zijn niet minder dan 116 keer mensen met al of niet geladen schietwa pens openbare geldinstellingen binnenge drongen om met geweld een zo groot mogelijk aantal bankbiljetten te verwer ven. Deze toeneming van de Wild-West- mentaliteit in ons zo beschaafde milieu beweegt zich in dezelfde curve omhoog als het misbruik van schietwapens bij ruzies en overvallen in de particuliere sector. Het wapenbezit is ongetwijfeld een van de belangrijkste factoren voor de toeneming van roofovervallen en het ge mak waarmee schietwapens kunnen wor den verkregen bevordert het gebruik of liever het misbruik ervan zodanig, dat in enkele jaren tijds de situatie van de openbare veiligheid volkomen veran derd is. De aanduiding Wild-West wordt hier niet ten onrechte gebruikt. Zij herinnert aan de kolonisatie van een volkomen ongeciviliseerd en gezagloos Amerika, waar de openbare veiligheid nog niet door recht en wet werd beschermd en gehand haafd. Daar moest iedereen voor eigen veiligheid zorgen en de misdaad kon door gebruik te maken van de beste wapenen de samenleving beheersen. Toch is daar tenslotte een min of meer ordelijke en veilige samenleving ontstaan. Daaruit blijkt dat er wel degelijk wat aan te doen is, maar dan moet het gezag niet alleen tegen de zwakke, maar juist tegen de sterke misdaad een onwankelba re strengheid in acht nemen en de Justitie voorzien van strafmiddelen die een af schrikwekkend karakter hebben. De openbare veiligheid is een deel van de welstand en een onmisbare voorwaarde voor een samenleven in orde en rust. Als men de snelle ontwikkelingen op het gebied van maatschappelijke normen ten onrechte aanziet voor misdadige aanvallen op het gezag en intussen de echte misdaad met handschoenen aanpakt, worden voor waarden geschapen voor een maatschap pij waarin bruut onrecht de hoogste zetel inneemt en eerlijke vernieuwings drang achter tralies wordt gezet. Op de scheiding tussen 1971 en 1972 kan men constateren dat het gevaar voor een dergelijke ontwikkeling in Nederland niet denkbeeldig is. wvwwwwvwvwwwwwvwwwwwwwwvwwwwvwwwwwwwwwwwvwwwwwwwvw WVWWWWVWWWVWVWVWVWVVWVVVVWVWVVWWVVWVVVVVWVWWVWWWVVWVVVWVVVVVVVVVMW Veroordeeld. De Indonesische marine officier Soeradi is tot achttien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965. Op 29 november werd de, dank zij zijn goed lopende levensmiddelenfiliaalbedrij ven tot welstand gekomen kruidenier uit zijn woning ontvoerd en op 16 december werd hij weer vrijgelaten, nadat hij het voor de Westeuropese criminaliteit re cord-losgeld van 7 miljoen mark door familieleden van de bank had laten opne men en het geld door bemiddeling van de bisschop van Essen, mgr. Hengsbach, die als een soort makelaar tussen geest en materie optrad, aan de ontvoerders was overhandigd. Het geval-Albrecht is opgelost, zo deel de de politie gisteravond in Düsseldorf triomfantelijk mee. Ze was er reeds enke le dagen nadat de familie door het beta len van de gevraagde losprijs had gepro beerd het politionele verloop buitenspel te zetten, toch in geslaagd de Düsseldorfer Paul Krone als ernstig verdachte gevan gen te nemen. Krone viel op, doordat hij toen wat schulden afbetaalde met enkele van de tot de losprijs behorende 500- markbiljetten, waarvan de nummers aan de politie bekend waren. Bovendien her kenden toen tientallen mensen Krones •tem op de bandopname, die de politie dit op haar beurt weer buiten medewe ten van de Albrecht-clan om van tele foongesprekken tussen de kidnappers en de getroffen familie had gemaakt en die ze via de radio vervolgens had laten ver spreiden. Het duurde de gebruikelijke verhoorda gen lang voordat Krona bekende en hij de (Van onze redacteur in Madrid) SAN SEBASTIAN Acht jonge Basken, van wie één met een machine geweer en de anderen met pistolen gewapend, hebben gisterochtend in Beasail, 43 kilometer ten zuiden van San Sebastian, een roofoverval op een filiaal van een Baskische bank gepleegd. Dit leverde hun ongeveer 10 mil joen peseta’s een half miljoen gulden op. Hun manier van optreden droeg het onmiskenbare stempel van de uiterst linkse, ondergrondse ver zetsbeweging ETA. Deze vierde grote bankroof in weinige weken tijds is een teken aan de wand voor het regime in Madrid. De ETA, die men of ficieel uitgeroeid had verklaard, is weer in volle actie. Dat is ook niet verwonderlijk, de Baski sche oppositie is al zo oud als de geschie denis zelf. Reeds de Romeinen kondigden om de zoveel jaar aan dat ze het Baski sche probleem hadden opgelost. Dit be wijst alleen dat zij het nooit werkelijk hebben weten op te lossen. Om bij de recente geschiedenis te blijven: in januari WASHINGTON, (Reuter). De VS heb ben Israel beloofd dat de levering van su personische Phantom-jachtbommenwerpers zal worden hervat. Waarschijnlijk wordt daar omstreeks 1 april een begin mee gemaakt, zo meldde het Amerikaanse televisiestation CBS gisteravond. Israel zou als gevolg van de toezegging nu bereid zijn, in januari weer deel te gaan nemen aan vredesbesprekingen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken wilde geen rechtstreeks com mentaar geven op het bericht. Een woordvoerder van dit ministerie deelde later nog mee dat het „hoogst waar schijnlijk” is dat president Nixon besloten heeft de Phantom-leveranties aan Israel te hervatten. Volgens CBS zullen mogelijk volgende week al onderhandelingen tus sen de VS en Israel beginnen om de details van de nieuwe overeenkomst uit te werken. Na de crisis rond het proces van Burgos en de nieuwe noodtoestand, die toen een half jaar duurde, verzekerde het regime de afgelopen zomer voor de zoveelste maal dat de ETA was uitgeschakeld en voor de zoveelste maal bleek de mens de vader van de gedachte. Waarschijnlijk is het enige wat het regime met zijn machtsvertoon heeft be reikt een verschuiving van de discipline in de ETA, die haar organisatie in een nieu we, nog kleinere groep heeft opgebouwd. Men kan zeggen dat de uiterst linkse Baskenóppositie een splinter is, maar dit blijkt geen obstakel voor haar doeltref fendheid te zijn. De bankroof van gisteren wordt toege schreven aan de zgn. „militaire groep” van de ETA, een „knokploeg”, die zich minder om de ideologie dan wel om de actie bekommert. Overigens is het opval lend dat de ETA ditmaal zo weinig tijd nodig heeft gehad om weer de kop op te steken. Deze marxistisch-separatistische organisatie erd in 1962 opgericht vol gens een strak acht jarenplan in vier etap pes. Tee jaar voor de werving van leden, twee jaar voor commando-training (die vooral in de Franse Pyreneeën plaats vond), twee jaar voor het verkrijgen van middelen (een eufemisme voor bankover vallen en de aanschaf van apens achter het Ijzeren Gordijn) en tenslotte de etap pe van het openlijke, gewapende terroris me. De ETA, die nog geen zes maanden geleden „geheel uitgeschakeld” was, is nu al weer aan de voorlaatste etappe toe. De bankovervallen vormen de prelude op een Generaal Balrev heeft op een perscon ferentie de Egyptische leider tevens ge waarschuwd, dat elke poging om niet- militaire delen in Israel te bombarderen grootscheepse vergelding zou uitlokken. Volgens generaal Barlev oefent de Sov- jet-Unie nu drang uit op Egypte, te stre ven naar een politieke oplossing in plaats van naar oorlog. De Verenigde Staten zijn de voornaamste leverancier geworden van militaire uitrus ting, die Israel in staat zou stellen de door de Sovjet-Unie geleverde raketinstallaties langs de westelijke (Egyptische) oever van het Suezkanaal te vernietigen, aldus Bar lev. Generaal Barlev zei van mening te zijn dat de militaire macht van Israel vergele ken met vier jaar geleden of zelfs met zestien maanden geleden weergaloos is gegroeid. Kreqier koudenhorna Van binnen 48 uur vertrekken kan geen sprake zijn, zei Carrington gistermiddag. „We hebben de huur tot en met maart betaald en die tijd zullen we dubbel en dwars nodig hebben om ordentelijk in te pakken en te verdwijnen.” De bewindsman stelde menig gekweld Brits gemoed gerust met de verzekering dat Engeland zal blijven surveilleren in dit gebied van de Middellandse Zee. Hij wilde echter niet zeggen of dat vanuit Zuid-Italië of zelfs vanuit Cyprus zal gebeuren. Optimisten schakelen overigens nog altijd niet de minieme mogelijkheid uit dat op de valreep toch nog een compromis tussen Mintof en de Britse regering uit de bus zal komen. Voorlopig ziet het er naar uit dat 171 jaar Britse aanwezigheid op Malta inder daad tot een einde komt. Dat betekent dat 2500 militairen en 7000 huisgenoten ver trekken en dat nog eens 7000 Maltezers Aan het einde van het jaar houdt men •ich bezig met herdenken, het aanwijzen van mannen en vrouwen van het jaar, het opsommen van alle narigheden en het koesteren van de overigens volkomen valse illusie dat bij de klokslag van 12 uur in de nacht alles vergeten en verge ven kan worden en de lei weer geheel schoon is. Het opmaken van de eindrekening des jaars, dat voor sommige sentimentele ge moederen ook nog gepaard gaat met een gewetensonderzoek en het maken van goede voornemens, is eigenlijk een com merciële gewoonte, die door het gehele maatschappelijke leven is overgenomen. In zaken moet men wel eens per jaar de verlies- en winstrekening opmaken, om tot een balans en een eventuele winstver- deling te komen, maar het heeft weinig zin een jaareinde te beschouwen als een afsluiting van bepaalde situaties, omstan digheden en ontwikkelingen. De situaties, de omstandigheden en de ontwikkelingen gaan door en ook in andere opzichten verandert er bij de laatste klokslag van vandaag niets, behalve dan dat de kalen der kan worden vernieuwd. y Het is jammer dat bepaalde illusies die de viering van oud en nieuw begeleiden niet tot de werkelijkheid behoren. Als het waar was dat door het afsteken van vuurwerk en het daarmee gepaard gaande lawaai de boze geesten uit onze samenle ving konden worden verdreven, dan zou den wij in 1972 geen enkele boze geest overhouden. Want het bedrag dat dit jaar aan de inkoop van vuurwerk is besteed overtreft het cijfer van vorig jaar weer met een grotesk percentage. Het mag belachelijk schijnen om over zoiets te vallen, maar de werkelijk enorme hoe veelheid buskruit die in de vorm van klappers, sissers, vuurpijlen, bommen en gillende keukenmeiden vannacht in kruit damp wordt omgezet, staat in absurde tegenspraak met de in 1971 te pas en te onpas aangeheven protestkreten tegen de vervuiling van onze atmosfeer. Natuurlijk «ou het ten aanzien van de milieuhygiëne geen zoden aan de dijk zetten als er eens helemaal geen vuurwerk zou worden af gestoken, maar deze vanzelfsprekende rookmakersactiviteit is symbolisch voor de nonchalance en de absolute afwezigheid van enige zorgvuldigheid bij het publiek om zelf ook eens iets tegen de luchtver vuiling te ondernemen. Het afzetten yan de motor bij gesloten overwegen, het nalaten van roken in benauwde ruimten waar veel mensen bijeen zijn, het gebrui ken van niet-vervuilende middelen bij de was, er zijn honderden kleine zorgvuldig heden op te noemen die het grote pu bliek zich zou kunnen aanwennen om een Negenentwintig van de 70 inwoners van het dicht bij de vulkaan gelegen dorp El Turbio worden vermist. De dorpjes Pucon en Conaripe zijn van de buitenwereld afgesloten. Ook de verbindingen met Vii larrica, een stadje van 18.000 inwoners, zijn verbroken. Uit het rampgebied zijn ongeveer 900 mensen geëvacueerd. Bij de vorige uitbarsting van de Viilar rica in 1965 kwamen 22 mensen om. Na enige jaren „slapend” te zijn geweest, was de vulkaan de hele maand al actief. Gistermorgen kwam de eerste eruptie. De streek waar de vulkaan ligt is een bekend vakantieoord en wordt vanwege zijn mooie meren „Klein Zwitserland” ge noemd. LONDEN. Engeland reageert met een mengsel van gekwetste trots en een wat verdacht medelijden voor de arme weerloos wordende Maltezers op het be sluit van premier Dom Mintof om het Britse militaire contingent buiten de deur te zetten. Maar als dan toch het onver mijdelijke moet gebeuren en weer één van de laatste kruimels van vergane glo rie door de Middellandse Zee wordt opge slokt, dan moet dat wel in het eigen Britse tempo gebeuren. Zo vindt de minis ter van Defensie, Lord Carrington.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3