Meer dan diamant in Driehuis nieuwjaarsbijeenkomst Vooral door kan veel worden Onderwijs moet belangrijke bijdrage gaan leveren I .yJ fe'' pa VERENIGINGSNIEUWS -OW Jubilarissen in 1972 bij Hoogovens in IJmuiden Dienst artsen Nieuwjaarsreceptie mgr. Zwartkruis ORGANISATOREN CONGRES ■teMM 5 X IJMUIDER COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 99 (Van een onzer verslaggevers) Stage Taaluren (Van een onzer verslaggevers) Subsidies zal worden gehouden. leder is hartelijk welkom. Uitnodigingen voor deze bijeenkomst worden niet verzonden. Van 's avonds acht uur af staat de burgerzaal open voor allen, die ter gelegenheid van de jaarwisseling de leden van het gemeentebestuur en elkaar willen ontmoeten voor het uitwisselen van goede wensen. Burgemeester en wethouders van Velsen delen mede, dat op maandag 3 januari in het stadhuis te IJmuiden de GEMEENTEBESTUUR VAN VELSEN Beverwijk Heemskerk V elsen-N oord Wijk aan Zee DRIEHUIS In een knusse en daardoor bijzonder gezellige woning aan de Valeriuslaan in Driehuis, met daarachter een mooie, grote tuin, woont het echtpaar S. Korver en M. Korver-Smit, waarvan de heer des huizes ons met een glundere oogop slag verzekert „een best huwelijk” te hebben gehad. Deze gelukkige ver bintenis werd maandag 3 januari 1906 in Nieuwendam gesloten, zodat het echtpaar over enige dagen zijn 65-jarig huwelijksfeestmag vieren. Een feit dat zelfs in deze tijd, nu dia manten bruiloften al lang niet meer tot de hoge uitzonderingen behoren, stellig opmerkelijk mag worden ge noemd. VELSEN. „Dag bloemen, dag vogels, dag mensen?” is zo langzamer hand de slagzin geworden van Frank Gutteling (15), Paul van der Harst (20) en Hans van der Kwaak (33) uit de gemeente Velsen. Met andere leraren en leerlingen van de IJmuider Vissering Scholengemeenschap or ganiseerden zij het congres „School en Milieu”, dat vorige week gedurende drie dagen werd gehouden. Hoewel deze drie duidelijke vraagtekens zetten bij de toekomst van de mens in verband met de verslechtering van het mi lieu, zijn zij niettemin van mening dat vooral door een mentaliteitsveran dering veel kan worden verbeterd. Het onderwijs kan hierin een belang rijke bijdrage leveren en tijdens het afgelopen congres hebben tweehon derd enthousiasten hierover dan ook gediscussieerd. 14.30 tot 17.30 uur. V elsen-IJ tnuiden y y y H - ■Kb MODEPRU1KJES vanaf59,— Dameskapsalon N O O Y ■pi» fcS 'F.?”": k jBmm F ADVERTENTIE I i J. HAARLEM. Mgr. drs. Th. Zwartkruis, de bisschop van Haarlem, houdt op zater dag 1 januari 's middags van half vier tot half zes een nieuwsj aarsreceptie in zijn woning, Nieuwe Gracht 80 in Haarlem. zich tenslotte ongeveer dertig jaar geleden blijvend in Velsen vestigde. uur en Tolsduiner- Het idee om een driedaagse cursus te organiseren ontstond in het voorjaar toen op de Vissering-Scholengemeenschap een project over milieu-hygiëne werd gehou den. Later nam een vertegenwoordiger van het Anti-Vervuilingsleger contact op met ondermeer Hans van der Kwaak, die op deze school lesgeeft over geestelijke stro mingen. „Wij zijn toen met leraren en leerlingen aan het praten gegaan hoe dit gerealiseerd kon worden en het aantrek kelijke was dat de leerlingen zelf zo’n enorme bijdrage hebben geleverd.” Het Ministerie van Onderwijs heeft bo vendien aan enkele leraren van „Operatie Injectie” bij elkaar zo’n zesentwintig taak- uren gegeven voor het voorbereiden van allerlei onderwijsactiviteiten. Hans van der Kwaak is (terecht, red.) trots op het feit dat hij. als een van deze docenten, enkele van deze taakuren heeft toegewezen ge kregen. Hij zei hierover: „Het zou natuur lijk van een enorme visie getuigen als hon derden andere leraren hiervoor speciale uren zouden krijgen, maar dat is voorlopig niet mogelijk. Op deze manier moet de basis voor dit stuk onderwijsvernieuwing voornamelijk op vrijwillige basis en in da vrije tijd worden gelegd door, je zou het kunnen noemen, „pioniers”. geld van de deelnemers (vijf gulden per- persoon) precies rond te komen. Frank Gutteling, Paul van der Harst en Hans van der Kwaak hebben bijzonder ho ge verwachtingen van de bijeenkomst met Pasen, waaraan waarschijnlijk weer alle congresgangers zullen deelnemen. Paul: „Dan kunnen we zien of er iets tastbaars uit is gekomen’ Je kunt natuurlijk wel zeggen: „We maken het strand schoon”, maar dat doe je ook maar één keer en meestal is dit enthousiasme al uitgeblust voor je naar huis gaat’’. Vooi' de kosten van het congres kregen de organisatoren van de gemeente Velsen een subsidie van zeventienhonderd gulden, terwijl de gemeente zich verder garant stelde voor eventuele verliezen wanneer het Ministerie van Volksgezondheid en Milieu-hygiëne geen bijdrage zou leveren. Twee dagen voor het congres kwam van het departement nog een beschikking bin nen, waarin een bedrag van duizend gul den werd toegezegd. De organisatie hoopt met de twee subsidies en het inschrijvings- majorettenpeloton in laan. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, 16-17.30 u. tennis; 18.30-21 u. Exercitia; 21-23 u. Full Speed. VRIJDAG 31 DECEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend tot 18 u. Sociëteit Alpha. Moensplein 8. Geopend vanaf 20 u. ZATERDAG 1 JANUARI Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 2 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 u. De Grenspost, Soerstraat. 14 u. Disco theek Fire. De Uitwijk, Arendsweg. 20 u. jeugdso- ciëteit Biebbieb. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 u. MAANDAG 3 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Gymzaal, Dreef. 19.30 u. conditietraining voor heren. Leger des Heils. Geijsendorfferlaan. 20 u. werkgroep-avond AA. Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg 2. 20-22 u. spreekuur. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- drik Burgerstraat 7: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15- 17.30 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Parmentier- straat 2: jeugd 15.30-17.30 u. VRIJDAG 31 DECEMBER Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vanaf 20 u. ZATERDAG 1 JANUARI Progress-sociëteit. Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 2 uur. Donkey Shot. A. Verherentstraat. 20 u. discotheek. ZONDAG 2 JANUARI Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. discotheek. MAANDAG 3 JANUARI Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 19.30 u. MAANDAG 3 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg: geopend 14.30-17.30 u. MAANDAG 3 JANUARI Hotel Rijckaertz, De Zwaanstraat. 20 u. jaarvergadering Rennersclub Kennemer- land. De diensthebbende artsen in IJmuiden zijn: vrijdag 31 december van 18 uur tot zaterdag 1 .januari 24 uur P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 14084; P. Brouwer, Koningin Wilhelminakade 79, tel. 14507; zondag 2 januari van 0 tot 24 uur J. Noorda M. K Hofstedestraat 48. tel. 15652: P H J de Weerdt, Oosterduin- weg 8, tel. 16158. F M van Stekelenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 14290. Tenslotte Hans van der Kwaak: „We zijn echt benieuwd wat er gaat gebeuren. Op het congres zei een vertegenwoordiger van de Actiegroep „Strohalm”: „Nu begint het pas”. We hebben heel summier aange geven, waar de mogelijkheden voor acties op school liggen. Het hangt gewoon van het initiatief van de deelnemers af wat er uit komt. Wat dat betreft zitten we ge woon te wachten op een initiatief in IJmuiden om alle werkgroepen van de scholen in één actiecomité te bundelen, juist als in Haarlem”. Het gemak waarmee dc heer Korver geregeld van patroon wenste te verwisse len. heeft hem echter een betrekkelijk nadeel opgeleverd. Hij werkte namelijk overal steeds te kort om ergens in een pensioenfonds te worden opgenomen, zo dat het echtpaar thans geheel op de AOW’ is aangewezen. „Maar we hebben het best, hoor”, verzekert de bruid, „geen kip die ons pikt en bovendien zijn de kinderen goed voor ons” Als wij dan vragen of zij bij de huishouding nog geholpen wordt, antwoordt de bruidegom: „Ja natuurlijk, door mij. En we vervelen ons geen mi nuut”. Het echtpaar heeft een werkzaam leven achter de rug, zoals dat heet, waarvan de heer Korver altijd in de metaal vakken in het onderhoud van zijn gezin heeft kun nen voorzien. De spreekwoordelijke oude kous werd daarbij niet vergeten, zodat na tientallen laren van werken sparen hun huidige woning in eigendom kon worden verworven. De heer Korver werd in 1880 in Benningbroek in de kop van Noord- Holland geboren en omdat zijn vader nogal van verhuizen hield, heeft hij daar als kind in bijna alle steden en dorpen gewoond. In deze omgeving leerde hij ook zijn in 1886 in Schellingwoude geboren bruid kennen, waarmee hij dus in 1906 in Nieuwendam trouwde. Evenals zijn vader heeft de heer Korver zich nimmer tot een patroon beperkt, zodat hij zich al lang niet meer weet te herinneren in welke plaatsen hij zijn loonzakjes alleemaal in ontvangst heeft genomen. „Als ik ergens een paar centen meer kon verdienen, was ik meteen weer vertrokken” vertelt de bruidegom, die Dat waren voornamelijk de leerlingen van klas 4A, waarin ook Frank Gutteling zit. Hij vertelde: „Wij hebben met een man of negen maanden hard gewerkt aan stencils, wandversieringen, adreslijsten, administratie, het samenstellen van con gresmappen, natuurlijk het verzenden van uitnodigingen en gedurende de dagen zelf het verwelkomen van de gasten en het re gelen van maaltijden en slaapplaatsen. Er waren naast de vele belangstellenden uit Haarlem en het IJmondgebied eveneens drie jongens en meisjes uit Den Haag, twee uit Enschede en één uit Tilburg. Iedereen heeft bijzonder hard meegewerkt om voor deze leerlingen een plaatsje te vinden, waar zij konden eten en slapen”. „W(j zijn bljj dat het geen soort manifestatie is geworden”, zei Hans van der Kwaak een week na beëindiging van deze kadercursus. „Gelukkig geen happening met alle maal wilde kreten of bla-bla-gedoe. Dan zou het congres niet aan zijn doel hebben beantwoord. Er is nu gepraat over de mogelijkheden om het milieu te verbeteren door activiteiten op school en daarom is dit congres zo bijzonder geslaagd”. Een ander belangrijk man in de organi satie is Paul van der Harst geweest, die als tweedejaars student van de Amster damse Sociale Academie tijdens dit con gres in IJmuiden stage liep. Ook hij is nog vol van het enthousiasme waarmee de con gresgangers naar huis gingen. „Vooral de plenaire zitting op het laatst was erg in drukwekkend en bijzonder goed bezet!” Hans van der Kwaak vulde aan: „We waren in het begin een beetje bang dat na de eerste dag de belangstelling wel zou dalen, vooral omdat het programma van die eerste dag erg zwaar was. Gelukkig heeft iedereen bijzonder goed gereageerd en begrepen dat je eerst een heleboel in formatie moet verstrekken, wil je met el kaar iets bepraten of activiteiten ontwik kelen”. Paul vervolgde met: „Het is verder erg belangrijk dat de toen aanwezige leraren nu met hun collega's over dit congres gaan praten en dat de gemeente- en schoolbe sturen attent worden gemaakt op de moge lijke invloed van het onderwijs bij de ver betering van het milieu”. Leraar Hans van der Kwaak is aange sloten bij een landelijke groep van kriti sche, coördinerende docenten, die op hun scholen actief zijn op het gebied van on derwijsvernieuwing, het organiseren van projecten over ontwikkelingshulpsamen- werking, over milieu-hygiëne enzovoorts. Deze groep noemt zich „Operatie Injectie”. Een uitvoerig verslag over het gehouden „School en Milieu'’-congres zal behalve aan alle deelnemers eveneens aan deze ac tieve leraren als informatiebulletin worden gezonden. Een gelukkig en tevreden echtpaar dus, waarbij het geen beleefdheidsfrase is, te kunnen vaststellen dat geen van beiden hun hoge leeftijd is aan te zien. De heer en mevrouw Korver hebben drie kinderen en zeven kleinkinderen, voldoende gega digden dus voor een intiem familiefeest. IJmuiden, 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen, 8 tot 16.15 uur schoolzwemmen, 16.15 tot 16.45 uur zwemlessen, 18 tot 21 uur zwemvereniging Kennemer Staten 21 tot 22.30 uur zwem vereniging r.-k. Velsen. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u; filiaal Wijkerstraatweg Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u; Parochiezaal onder Pe truskerk. Venusstraat, IJmuiden, 15 tot 18 u; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-zuid, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u; filiaal Willemsbeekweg IJmuiden-Oost, Jeugd- en Tienerbibliotheek, 15.30 tot 17.30 uur, filiaal Zeewijk, Zeewijkplein 27-29 van Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich tingencentrum van de Ned. Vereniging voor Seksuele Hervorming. Culturee Centrum, Moerbergplantsoen, 19.45 uur bridgeclub De Jump. Boksclub De Ring, in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg van 9.30 tot 20.00 uur trainen. IJmuider Harmonie, 18.30-20.00 jeugd-, tamboer- en trompetterkorps majorettenpeloton in MMS IJMUIDEN. Bij Hoogovens zullen in januari 1972 twee personeelsleden veertig jaar in dienst van het bedrijf zijn. Het zijn de heren: D, L. van Staveren, koud- walserijen, uit Beverwijk; J. Kramer, postzaken, uit Wijk aan Zee. Voorts zullen er zesenveertig perso neelsleden komende maand vijfentwintig jaar in dienst van Hoogovens zijn. Hier volgen de namen van de jubilerenden. J. de Wilde, railvervoer; J. van Itegem, werktuigkundige dienst; G. de Groot, blok- walserij 1; B. A. Kerman, elektrotechni sche en instrumenttechnische dienst; W. A. Harmsen, centrale technische dienst; A. Weezepoel, oxystaalfabriek 1; U. Hoitinga, havens; M. Kruijer, martinstaalfabriek; J. Vosse, ertsvoorbereiding, allen uit IJmui den. W. Doekes, elektrotechnische en instru menttechnische dienst; P. de Wolf, be drijfsadministratie ijzer; W. A. Uilenburg, walserij west; B. Bijtenhoorn, koudband- walserij 1; D. Hoogland, centrale werk plaats; A. F. Inpijn, elektrotechnische en instrumenttechnische dienst, allen uit Be verwijk. J. G. van Berkom, koudbandwalserij 1; B. A. Guikema. mobiele vaklieden D. Rous, blokwalserij 1; W. Meems, koud bandwalserij 1; L. T. Jak, havens en vervoer, allen uit Velsen-Noord. J. C. Kooien, hoogovens; Th. J. ter Metz, Mekog; P. L. van de Velde, algeme ne werkplaats; G. Pothuizen, martinstaal fabriek; A. Koper, warmwalserijen; A. de Vries, havens; F. J. L. M. van Putten, blokwalserij 1, allen uit Haarlem. W He- kelbeeke, werktuigkundige dienst; G. J. Meinders, elektrotechnische en instru menttechnische dienst; J, H, Zuijdam, warmbandwalserij 2; P. Zonneveld, rail vervoer; J. de Ruijter, railvervoer, allen uit Heemskerk. N. C. Vlaarkamp, elektrotechnische en instrumenttechnische dienst; J. Heere- mans, warmbandwalserij 2; L. A. van Wijngarden, werktuigkundige dienst; A. P. Heeremans, martinstaalfabriek; C. Spanjaard, walserij west, allen uit Sant poort. J. Jongsma, centrale werkplaats; F. van de Fange, martinstaalfabriek, beiden uit Amsterdam. A. T. van Schooten, research- en be- drijfslaboratorium; W. Kaandorp, werk tuigkundige dienst, beiden uit Heiloo. H. Berkhout, elektrotechnische en in strumenttechnische dienst, uit Heerhu- gowaard. R. W. Cooke, Mekog technisch bureau, uit Castricum. R. Lubach, materiaalbe- heer en magazijnen, uit Alkmaar. P. L. Warmerdam, buizengieterij, uit Heemstede. T. de Jong, kwaliteitsafdeling, uit Drie huis. ZATERDAG 1JANUARI Jeugdcentrum IJmuiden. in oude Pen- centrale, Kanaalstraat. 01 uur: Caaboodle; 20 u. Panthéon. ZONDAG 2 JANUARI Velserbad, Briniostraat, 9-10.30 u. VZV. 10.30- 12 u. gemengd zwemmen, 12-13.15 u. CSB 13.15-15 u. en 15.15-16.30 u. gemengd zwemmen. Goede Herderkerk, Velserduinweg, 16 u. afscheidsdienst ds. G. van ’t Wout. MAANDAG 3 JANUARI Stadhuis. Plein 1945, 20 u. Nieuwjaars bijeenkomst. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 9.30- 11.30 uur Peuterspeelgroep 9-11.30 uur Bejaardensoos. Bewegingsimprovisatie. 16.30- 17.30 uur 6 tot 8 jaar, 17.30-18.30 uur 9-11 jaar. Pottenbakken meisjes en jon gens 10-13 jaar van 19 tot 20.30 uur, Tienerssoos Back Home 14-18 jaar van 19.30 tot 22 uur. Velserbad, Briniostraat, IHM WHl di vele modellen, ook in gemêleerde tinten. Gratis naar wens gekapt. ii’HiWi?’’*- Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15 0 20 WWWWVWWVWWWWWWVWWVWWWW.WWW Ir. in" iimimM. W J' Ar ’W llBii.. uiï .idtllnlf ,:im1 -üUi uV

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5