Queen gelukkig zonder Ellery himself Kookboekjes in goede serie WERKELIJKHEID IN ROSS MACDONALD ROMANTISCH JASJE FIJN GESCHREVEN THRILLERS HET FLITSBOEK: Perspectief op nieuw en boeiend werkterrein r i jjl il WUWR10 Romans over Uruguay en Indonesië Mijn leven met chimpansees 11 o s 1 s> 1 i ftl SSS WIJ ONTVINGEN B i MAANDAG 3 JANUARI 1972 n Nieuwe „hard boiled” Zweedse speurder „Poepoetan” Moord-tol BB Tupamaros Hijgerig debuut Vier pockets Heel register - Mi 9 ■fiM'zaï j W:»l r IN „DE INSTANT VIJAND” onlangs verschenen in de Zwarte Beertjes-reeks van de uitgeverij Bruna in Utrecht, voert de Ameri kaanse schrijver Ross Macdonald de privéspeurder Lew Archer ten to nele, een iet of wat mistroostige, door het leven geslagen figuur, ditmaal te hulp geroepen door een verontruste vader wiens dochter naar pa meent is ontvoerd. Ze blijkt mee te zijn gegaan met haar vriendje, een labiele gefrustreerde jongeman met moorddadige neigingen. Lew Archer slaagt tenslotte in zijn opdracht, na een moeizaam avontuur waaruit hij nimmer ongeschonden tevoorschijn komt: bij RossMacdonald krijgt de speurder de hardste klappen. Het verhaal zit waterdicht en logisch in elkaar en is zeer spannend geschreven, een niet ongewone of bijzondere prestatie voor een geroutineerd schrijver van misdaadromans. Wat bij Macdonald wel bijzonder is, is zijn stijl en schitterende taalge bruik Wat zou u bijvoorbeeld zeggen van zinnen als „De avond hing als dunne rook in de lucht” en „Ik had het gevoel alsof ik in een beslagen lachspiegel naar mezelf zat te kijken”, om er maar enkele te noemen. Het is een niet te onderschatten prestatie van vertaler Frits Lancel dat hij deze beeldende, aparte stijl goed intact heeft weten te houden. Het boek als geheel is trouwens enkele kleine slordigheden daargelaten uit stekend vertaald. IN DE MEESTE BOEKEN over fotografie wordt het flitsen als onderdeel en dan nog als een delr kunstlichtmethoden behan deld Günter Spitzing heeft echter van dit facet een specialisme ge maakt, waaruit het bij Focus Else vier, Amsterdam/Brussel ver schenen werk „Het flitsboek” is geboren. I - Bk 1 I - s g - il ""-'j I. De instant BIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIBIIIIIfllIlllliailllllllllHllllllllllllfllIllllllHRHIllllllllliaillMllllllllllllllllllllllllllllllll ia 7 u aanbevelenswaardige A. J. V. JAAP FABER :«w»» onder u J. P BOS A, J. V. 7® Het debuut van de Vlaamse schrijver Johnnie Verstraete bij de Bezige Bij Bij J. H. Gottmer in Haarlem ver scheen van Wim Hornman een roman over de stadsguerrilla in Zuid-Afrika, getiteld „In de greep van de Tupama ros”. UITGEVER!.DE BOEKERIJ-BAARN Twee boeken van de Nobelprijswinnaar Alexander Soizienitsyn: „In het belang van de zaak” en „De Kamphoer en de simpele ziel” Hef eerste is een bundel verhalen het tweede een toneelstuk DE BEZIGE BIJ-AMSTERDAM. Cees Nooteboom: .Gemaakte Gedich ten” J. W Holsbergen: „Wimpie de naai doos” Rudolf Geel: „De Terugkeer van Buf falo Bill” Sybren Polet: „Persoon-Onpersoon”. Bernard J. Si.jtsma: Bloed onder de nagels’ en andere verhalen. zijn raapse en keiharde manier zijn tegenstanders één voor één en soms ook bij bosjes tegelijk uitschakelt. John Shaft is een aanwinst voor de liefhebber van de „hard boiled” thril ler. Het Nederlands is van Dolf Koning die opnieuw bewijst het moeilijke vak van vertaler uitstekend te verstaan. TENSLOTTE NOG TWEE pockets, verschenen in de Camerareeks van Fo ton Publishing, Amsterdam-Wagenin- gen. Waarom koop ik dié fotocame ra?” van Piet van der Ham en Waar om koop ik dié filmcamera?” van Gert Ebeling willen de keus voor de en thousiaste beginner vergemakkeliiken temidden van de doolhof van typen toestellen waardevol voor de beginner is de aard van de onderwerpen die hij schot” kan gaan nemen In tegenstelling tot zijn grote broer wordt in deze pocket slechts een enke le formule gebruikt Tal van illustra ties tonen wat met eenvoudige macro- middelen a] te bereiken valt. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl - boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl „MIJN LEVEN MET CHIMPAN SEES” is een boeiend verslag, geschre ven door Jane van Lawick-Goodall, uitgegeven door Elsevier Amsterdam. Hugo van Lawick maakte er de mooie foto’s voor, de meeste in zwart-wit. maar ook enkele in kleur. Prins Bernhard, als voorzitter van het World Wildlife Fund, tekent voor het voorwoord, terwijl dr. J. van Hooff, wetenschappelijk leider van het Burgers’ Dierenpark een Ten Geleide schreef. Het boek beschrijft het boeiende en interessante onderzoek van een jonge Engelse vrouw naar het leven en de gedragingen van Chimpansees in het wild in de omgeving van het Tanganyi ka meer, in de binnenlanden van Afri ka Jarenlang leeft zij, grotendeels al leen „als witte haarloze aap” onder deze mensapen, die haar na moeizame en voorzichtige benadering heel lang zaam en schuchter leren accepteren in hun wereld. Uitgezonden door de wereldvermaar de antropoloog, dr. Louis Leaky, heeft Jane Goodall tien lange jaren geduldig en zeer minutieus wetenschappelijke gegevens verzame!4 en uitgebreid bio logisch onderzoek verricht. De schrijf ster moet wel over een enorm uithou dingsvermogen en een sterke wil om door te zetten beschikken, want de ontberingen en gevaren, die zij heeft moeten doorstaan, om dit onderzoek te doen, liegen er niet om. Maar daar naast heeft haar grote liefde voor deze dieren haar toch wel geweldig geïnspi reerd. Haar affectie voor dit „in de schaduw van de mens” levende zoog dier is sterk voelbaar, het gehele boek door aanwezig. Zij doet dan ook een dringend be roep op iedereen, deze ook al weei met ondergang bedreigde chimpansees, voor uitroeiing te sparen. Het uit wetenschappelijk oogpunt minder, maar uit menselijk oogpunt méér bijzonder en belangrijk gegeven, dat een jonge man, Hugo van Lawick, haar komt begeleiden als fotograaf, maar dit blijft doen als echtgenoot, laat het boek, mede door de vlotte stijl, lezen als een roman. Dat geldt niet zozeer voor het tame lijk op de feiten gerichte boekje van Edita Morris, dat door H. Nelissen in Bloemendaal werd uitgegeven. Het heet „Poepoetan, gevecht tot de dood” (Vertaling P. van Antwerpen). Een soms poëtisch, soms gruwelijk vertelde geschiedenis van de balletdan ser Ktoet uit Bali, die verdacht wordt van communistische sympathieën. Het verband met de werkelijkheid wordt gelegd door de herinneringen van Ktoet aan de massamoord van 1965 in Indonesië, waarbij volgens de New York Times meer dan een half miljoen mensen werden af geslacht. De schrijfster wil ons nu eens af- brengen van het ouderwetse idee: een eitje is alleen geschikt voor het ontbijt, gekookt of hoogstens gebakken en in het meest overdadige geval met nog wat spek ook: als garnering of gesnip perd over sla en met een omelet houdt het in de meeste gevallen dan wel op. Een ei als hoofdmaaltijd kan vis of vlees volwaardig vervangen, want be halve de hoogwaardige eiwitten bevat het vitaminen en mineralen en weinig van die funeste caloriën. Met eieren kan je alles doen, van voorgerecht tot nagerecht van hartige hap tot toetje en alles wat daar tussen ligt. Dit boekje biedt u allerlei suggesties voor de meest spannende en exotische ei- gerechten! IN DE RIJ VAN HARDE privé- detectives is een nieuw fenomeen op gevallen John Shaft, een soort zwarte Humphrey Bogart, zoals uitgever Else vier zegt „barstensvol lef en hormo nen” De Amerikaanse schrijver Ernest Tidvman laat John Shaft iemand die hem om welke reden dan ook niet bevalt door ramen heen van de bovenste verdieping op straat keilen. John Shafts nrestaties in bed doen die van James Bond in het niet zinken. Dit eerste verhaal volgens de uit gever zullen er nog vele volgen voert de he'd door de duistere buur ten van New York op zoek naar de losgeslagen dochter van Knock Pear son, een mar die in Harlem een mis- daadmonopolie heeft, een waar mis- daadriik, waarop vele begerige ogen, die ’an de Maffia niet uitgesloten zijn gericht. Ook de Brothers, een militante en gewelddadige organisatie wi' zich wel van Pearson’s koninkrijk meester maken. Maar allen rekenen buiten waard John Shaft die op recht-voor- „BETERE FOTO’s” met de cassette camera” van Dick Boer (ook bij Focus Elsevier) geeft op populaire wijze en in kort bestek zeer veel tips aan de gebruikers van onder andere de Insta- matic, Tsopak en Autopak. Vaak wor den deze toestelletjes gekocht door mensen die met fotograferen beginnen. Rekening houdend met de meestal nog geringe technische mogelijkheden laat de schriiver zien dat men door meer te letten op algemene fotografische voorr waarden niet in het beginnersstadium behoeft te blijven vastzitten. Met eigen .foto’s in zwart-wit en kleur geeft de schrijver voorbeelden van de gevarieer de onderwerpen die met de cassette camera te maken zijn. Zo’n eenvoudig toestelletje kan op deze wijze de aan loop zijn tot het nog betere werk met een duurder apparaat. Dit kan je als voetganger in de hoofdstad van Uruguay Monte video overkomen: soldaten fouil leren voorbijgangers op wapen bezit in hun strijd tegen de stads guerrilla’s, de „Tupamaros”. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl wat men flitsgebied zijn hele register open van vuistregels, variaties, tips, tabellen, formules, schema s, trucs en speciale effecten Hi! draait zijn hand niet om voor de venijnigste reflecties, frontaal geflitste spiegelbeelden, het flitsen door glas heen en onder water, objecten met grote diepteverschillen, indirect flitsen, macrofotografie kleurzwemen en com- UITGEVERIJ IN DEN TOREN- BAARN S. Von Nostitz: „De Moord op Winnetou c.s.” de uitroeiing van de roodhuiden in Amerika. binaties van lampjes met elektronen- flits. Hij zet de flits op de camera, haalt hem los van de camera werkt met twee of meer flitsers, uitgroeiend tot tientallen lichtbronnen, neemt bij zondere flitsonderwerpen zoals vogels en insekten met de daarvoor toe te passen methoden onder de loep en verschaft in een vakcursus aanvullende gegevens voor de professionele flitsfo- tografie. Bij alle grondigheid, waarmee dit werk is samengesteld, zal de opmerk zame lezer echte’ een. naar wij menen, belangrijk aspect missen, namelijk het vermelden van de voorzieningen om de lichtval van één of meer flitslampen te kunnen beoordelen Want dat maakt zoveel amateurs zo huiverig om vaak of uitsluitend met flitslicht te werken. Juist met het oog op de creatieve uitbuiting van de flitstechniek liikt ons die heoordelingsmogelijkheid tevoren van belang. Een van de talrijke verdienstelijkhe den van dit boek is het steeds tussen de tekst terugkerende gedeelte waarin de behandelde stof in telegramstijl wordt samengevat. „Het flitsboek” dat in het Neder landse taalgebied uniek lijkt te zijn, staat in zijn specialiteit op hoog peil. Van onze „eigen” Gaston Gourmet, na zijn boekje „A la minüüt”, nu het voortreffelijke boekje „Alles in één pan”. Het kan natuurlijk ook allemaal in één kookpot of één ovenschotel, dat mag U zelf weten, het gaat er maar om dat alles bij elkaar gevoegd wordt en bij elkaar blijft om samen gaar te worden. Dat is het uitgangspunt van Gaston Gourmet en zijn recepten. Het zijn kostelijke recepten en uit alle windstreken. Om de schrijver te volgen moet men natuurlijk wel even het alledaagse idee van aardappelen, vlees, groenten en een sausje uit het hoofd zetten. Moeilijk is het niet, maar het eist wel enige oefening. Wanneer u een paar maal zijn recepten hebt ge maakt, begint vanzelf uw fantasie te werken en dat is nu juist zijn bedoe ling. Hij geeft „vluggertjes” en „lan- gertjes”, naar gelang u min- of méér tijd heeft. Heerlijk boekje voor wer kende vrouwen, die zo graag een beetje snel, gemakkelijk en toch lekker voor haar gasten willen koken. De meest kostelijke en originele ge rechten leert de schrijver U in die „ene” pan of pot bereiden en opdienen. Wat zou U denken van „Clive’s Stew” of te wel „Armeluiskost?.ik zou het gerust de koningin durven voorzet ten. en er zelfs als aanbeveling nog bij zeggen dat het „van de vorige dag” was, want.een dag tevoren bereid, smaakt het namelijk nog lekkerder! En nu maar gauw aan de slag!! Eet smakelijk! met „Het uitzinnig gezelschap doet de revolutie falen” zou men kunnen type ren als hijgerig staccatostrooiwerk. De pocket geeft een stroom van twintigste eeuwse gedachte-invallen en indrukken weer, even vermoeiend als het snelver keer op een spitsuur. Eén kort toepas selijk voorbeeld om dit te illustreren: „Een lieve Simca, gevolgd door een aanminnelijke Citroën, een allesover- treffende Mercedes, een hartverwar mende Fiat 850 - rood licht. Dan opnieuw een Chevrolet brêedheupig en trillend van uitlaatgassen, een Morris klein maar sexy, een Volkswagen ta melijk bronstig op het regense asfalt”. Bij de uitgeverij Leopold in Den Haag verscheen „De Tol”, een parapsy chologische thriller van D. Spicer ver taald door Lidi Luursema. Dit uiterst spannende verhaal gaat over een te vondeling gelegd klein meisje met bo vennatuurlijke begaafdheden die door het doen draaien van een tól „gezich ten” krügt waardooi ze in verleden en toekomst kan kijken. De tol bezorgt haar echter uitsluitend narigheid. Ze wordt van moord verdacht en voor heks gehouden. Alles komt echter tenslotte op zijn pootjes terecht waar na Dorcas, zo heet het vondelingetje, nog lang en gelukkig zal leven Een voor de vele liefhebbers van dit genre Romankunst die heel dicht de wer- keli’kheid benadert Een goedgekozen verschijningsdatum bovendien om streeks het tijdstip dat in Uruguay verkiezingen werden gehouden. Horn man die ook boeken op zijn naam heeft staan over Dom Helder Camara en de vermoorde Zuidamerikaanse n-’oster Camillo Torres is duideli’k en ingewijde in Latiins-Amerikaanse (wan)toestanden. Zijn figuren zijn soms raak getypeerd Carson bijvoor beeld, de gladwerkende CTA-technicus en president-dictator Araco. Een roman van de gruwelijke wer- keliikheid dit boek van Hornman en juist omdat die werkeliikheid zo gru- v’etiik is rijst de vraag of de roman vorm goed gekozen was Een reportage met alleen maar blote feiten kan het effect nog veel groter maken. A. WILLINCK. ■- •'Kuit «T Mf: ELSEVIER-AMSTERDAM. Jaap A. M. Kramer: „De Goede Zeiler” hand leiding voor het zeilen op binnenwate ren en voor wedstrijdzeilen, geïllu streerd met vele foto’s en tekeningen waarvan een aantal in kleur Het is de vierde geheel herziene en aangevulde druk van laar’ Kramer’s nocket-uitgave maar nu op groter formaat en beter uitgevonrd thriller uiterst reuzenpocket. Bij Prisma in Utrecht is opnieuw een Ellery Queen utgebracht, „Uitge teld”, een verhaal over een driekoppige bende die een overval pleegt maar niet de tijd krijgt de buit te tellen- de politie oewaak< alle vluchtwegen Een politieagent is natuurlijk ook maai een mens. Zoals Mallone bijvoorbeeld Zijn kind wordt door de bende ontvoerd en gegijzeld om vrije aftocht af te dwin gen. Wat moet pa Mallone nu doen? Ten koste van alles zijn kind terug zien te krijgen of, zoals zijn voorschriften lui den, de schurken „opsporen en voorge leiden”? „Uitgeteld” is een spannende en met vaart en verve geschreven detective zeer redelijk vertaald door L. Montagne-Andres. Een meevallei althans voor mij is dat in dit boek niet de figuur van inspecteu.rszoon Ellery Queen zelf voorkomt. Het mateloos kwallerige en arrogante ontreden van deze jongeman die altijd zo zorgvuldig sigaretten pleegt op te steken bederft voor een groot deel het genoegen dat aan het lezen van ziin romans te beleven valt. DE WERKELIJKHEID geromanti seerd of een roman over de werkelijk heid? Wie het weet mag het zeggen. Een genre boeken dat niet iedereen zal liggen omdat men met een kluit ro mantiek in een onafzichtelijk rietveld van mystificaties gestuurd kan worden. Twee boekles die de aspirant-koper niet alleen tot het inzicht brengen welk apparaat het best bij hem of haar past, maar ook veel algemene kennis ter beschikking stellen. De ondertitel luidt „De creatieve toe passing van de flitstechniek” en dat is nu juist wa< dit boek ze waardevol maakt. De auteur geeft niet alleen aanwijzingen vooi het maken van goe de flitsfoto’s, maar hij wijst ook steeds weer op de scheppende mogeliikbeden van een beredeneerd gebruik van de flitser. Daarbij komt hij tot vaak verrassen de verlichtingstechnieken, die vooral voor de wat op zijn beperkte flitsme- thode uitgekeken amateur een geheel nieuw en boeiend werkterrein opent. Om een voorbeeld te noemen: steevast wordt geleerd, dat bij een daglichtfilm een blauw flitslampje hoort, maar Spitzing gebruik’ luist in bepaalde ge vallen een blank (of afgepeld blauw) lampie. Die uitzonderingen hanteert hij ook met kunstlichtfilm. Zeer illustratief voor zijn revolutio naire techniek zijn de afbeeldingen van een en hetzelfde onderwerp in kleur opgenomen met zowel dag- als kunst lichtfilm en geflitst met zogenaamd verkeerd licht. lp beknopte en overzichten ike vorm worden de begrippen op foto- en film gebied omschreven en worden de voor- en nadelen van de verschillend» for maten. uitvoeringen en systemen be licht. In de Zwarte Beertjes van Bruna zijn opnieuw twee speurdersromans verschenen van het Zweedse echtpaar Maj Sjöwall en Per Wahloö, in deze kolommen al eens eerder geprezen om hun originaliteit en werkelijkheidszin. Politie-inspecteur Martin Beek moet in „De man die in rook opging” een Zweedse journalist opsporen die in Boedapest is verdwenen. In „De la chende politieman” schiet iemand een machinepistool leeg in een volle auto bus en opnieuw krijgt Beek de taak een intrigerend mysterie op te lossen. Ook deze boeken zijn weer uitstekend geschreven en van begin tot eind zeer spannend. Het Nederlands van Heleen ten Holt is uitstekend. UITGEVERIJ A OOSTHOEK - UTRECHT. Dr A. Stam: „Honderd jaar wereldgeschiedenis 1870-1970’ MEULENHOFF - AMSTERDAM. In de bekende Meulenhoff-Reeks een paar buitenlandse aanwinsten Bertolt Brecht’s „Leesboek”, een bundel verha len in vertaling van Martin Mooij Jean- Paul Sartre: „De teerling is geworpen”, vertaald door A. Glavimans en C. de Ligt-van Rossem. Jorge Luis Borges en Adolfo Bioy Casares: „Kronieken van Bustos Domecq” vertaald door J Lecji- ner. Charles Baudelaire: „Onechte Pa radijzen Opium en hasjiesj”, vertaald ioor Rein Bloem. DE BEZIGE BIJ - AMSTERDAM. J. G. Ballard: „De Gruwel ten toonstel ling”. vertaald dooi Jet van der Mijn. Het irrationele geweld van de moderne wereld is het onderwerp van dit vreem de en verbijsterende boek; een verwar rend journaal van het onderbewustzijn. Harry Mulisch: „Over de affaire Padil la” Nawoord bij „Het woord bij de daad” Robert Wolfgang Schnell: „In de leer bij de meid”, uit het Duits vertaald door Jaap Walvis. Een verhaal dat zich afspeelt tegen de achtergrond van de Spartacusopstand die in het begin van de jaren twintig in het Rijnland en het Ruhrgebied. Peter Andriesse: „Beweren en bewijzen zijn twee”, 54 beweringen o.a. over waansystemen, psychosen, vrijheid en kreativiteit. met polemieken tegen prof. J. Drooglever Fortuyn, Gerard Kornelis van hel Reve en dr. C. W Rietdijk en een briefwisseling met Willem Frederik Hermans, zoals dit alles letterlijk is aangegeven. Astère Michel Dhondt: „De Koning en de Koningin van Sikkim in de Haarlem merhouttuinen”. Ivo Miehiels: „Exit”, het derde boek van een vierdelige cyclus, waarin het boek „Alfa” en „Orchis Militaris” als deel I, resp. deel II zijn verschennen en „Dixi” als het vierde en laatste deel zal ver schijnen WYT ZONEN N.V. - ROTTERDAM Ter herdenking van het feit dat het tien jaar geleden is dat de bekende „Blauwe Tram” haar diensten beëindigde Is in de „Trams en Tramlijnen”-uitgaven- reeks ,De Blauwe Tram 1924-1961” ver schenen. Met tientallen foto’s geeft het boekje in plus minus 100 bladzijden een compleet overzicht van het aandeel dat de N.Z H in hei openbaar vervoer met electrische trams heeft gehad. UITGEVERIJ LUTTTNGH-LAREN. Marv Schuurman- .Het Gourmet Bar been. Boek' en .Het Goumnet Fondue Boek' Hel .barbecue-en” en „fon due- en” is in” de laatste laren in Ne derland en deze gezellig uitgevoerde boekjes sluiten hierop aan en bieden een reeks van va-iaties op dit gebied. J. H E Eelman Rooda laten U „Spelen mei Uw intelligentie in een bunael „kwelgeestigheaen voor scherp zinnige doordenkers” VAN DISHOEK-KOOKBOEKJES- SERIE is weer met een paar leuke gezellige boekjes uitgebreid. „Ei-Ei” van Toesy Donskoy is een aaneenscha keling van „Columbus”-eieren.geen ingewikkelde recepten dus, maar kom maar eens op het idee. De auteui rrekt in dit gerust standaardwerk op mag noemen UITGEVERIJ VAN HOT.KEMA WARENDOR F-BUSSUM. Annie Oos- terbroek Dutschun: „Het stille Licht” een vervolg op de Drentse roman „Tweedon ker” BIJ FOCUS ELSEVIER IS eveneens verschenen Macrofotografie, dichtbij foto’s zondei problemen’ van dr. W. Kruyt. Deze pocket geeft de amateur die zich met deze fascinerende maar moeilijke tak van fotografie wil gaan bezig houden, veel goede wenken zon der veel technische details Men kan zich, na enige ervaring te hebben opge daan. dan verder bekwamen aan de hand van „Het makroboek” van dezelf de auteur Na een korte karakteristiek van dichtbij en macrofotografie laat dr. Kruyt het fotograferen met voorzet- lens, tussenringen en balgapparaat de revue passeren De scherptediepte voor het macrowerk van uiterst groot be lang, is uiteraard niet vergeten en A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11