NEDERLAAG VAN FEYENOORD DE DOODSTEEK VAN COMPETITIE DOELPUNT MONNE DE WIT EINDE VAN Ajax sloeg na zijn achterstand iets sneller toe dan was gepland Operatie van Eijkenbroek „SPITSLOZE” PERIODE BIJ TELSTAR Happel: „Als het mis gaat, gaat alles mis” 1 I Ik Ml Ere-divisie Verdonk tekende Bekerprogramma bij Olympique BCW 13 MAANDAG 3 JANUARI 1971 Beslissing i i •’toto (Van onze sportredactie) Van der Meeren tikt een schot van Jensen over de lat. De Vries en André kijken toe. Hier wordt Johan Cruyff door Den Haag-lïbero Aad Mansveld weliswaar ten koste van een overtreding nog gestuit. Enkele minuten later zou de weergaloze klasse van de Ajacied de zoveelste Amsterdamse triomf inluiden. „Den maaammwvwwmmmmmnwuwwmmmmAammmmammuwmmmmmmamiummmmimmwuuvwu (Van onze sportredactie) I aMMMMMMMMMMMMMMMMMMMAMIMMMMMMMMMMWMMMM Het was voor de slimme Cruyff vol doende om het juiste moment te taxe ren waarop Thie iets te ver voor zijn doel stond. De effectvolle boogbal, bui ten bereik van Thie, getuigde van zeer uitzonderlijke klasse. 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 16 15 10 10 10 10 8 7 8 6 5 5 3 5 4 2 2 1 0 3 2 3 5 5 7 7 8 7 7 8 7 10 10 12 13 13 35 31 27 26 24 24 20 19 19 18 17 16 15 14 13 9 8 7 43-10 39-10 41-20 23- 7 37-22 29-20 21- 22 29-28 19-21 22- 28 25-31 25-20 24- 28 17-30 11-26 8- 31 11-40 9- 39 3 1 7 6 4 4 4 5 3 6 7 6 9 4 5 5 4 5 Het wedstrijdprogramma voor de eer ste ronde van de KNVB-beker op zon dag 9 januari luidt: DWS—Vitesse FC GroningenFC Den Bosch NAC—SVV AZ ’67—FC Den Haag FeyenoordBlauw Wit VeendamVolendam FC VW-MW Fortuna SCFC Twente PSVEindhoven NEC—Roda JC Willem IIExcelsior AjaxPEC Zwolle TelstarWageningen HaarlemFC Utrecht HeraclesGo Ahead Eagles HeerenveenSparta en Jensen te effectueren. Telstar trapte wel in het ondoorzichtige trucje. Fran sen legde de bal voor de Telstar-muur zorgvuldig gereed voor gebruik. Ter wijl Jensen vanaf het middenveld qua si achteloos kwam toelopen. Het korte breedtepassje van Fransen schakelde de muur van Telstar als moeilijkheids- factor uit en bracht Jensen in een vrije schietpositie. Rab: „Ik heb nog geschreeuwd naar Dick Rond. Ja. het is erg jammer als er op zo’n manier doelpunten vallen. Bond had de situa tie zelf moeten doorzien.” Al rommelend groeide middenvelder Willy van der Kuylen uit tot de beste man van het veld. Verdedigend stond hij zijn onzeker spelende defensie uit stekend bij en aanvallend bestond zijn taak uit het de diepte in zenden van Johan Devrindt en Oeki Hoekema. Vooral in de snelheid van Hoekema verslikte Feyenoord zich danig. Met veel kunst- en vliegwérk konden aan voerder Rinus Israel en Eddy Treytel tot halverwege de tweede helft de stand op 0-0 houden. Feyenoord moest daarbij enkele keren naar de noodrem grijpen met een massaal „ha ha Feye noord” tot gevolg. PSV merkte dat het publiek als vanouds achter zijn elftal stond en putte daaruit de inspiratie om toe te slaan. De vrije trap van Willy van der Kuylen werd door Johan De vrindt tot 1-0 gemaakt en nauwelijks drie minuten later werd het na voorbe reidend werk van Hoekema door de Belg 2-0. Vooral de tweede treffer van Ajax, een doelpunt van Cruyff, moet Weimar een slapeloze nacht hebben bezorgd. Een wilde trap van Krol werd door de eenzame Cruyff ineens meegenomen. Weimar reageerde te laat en Thie ver keerd. De Den Haag-doelman aarzelde: moet ik er uit komen of blijven staan. Op de suggestie van de trainer van Excelsior Castenmiller: „Zet Van Koo- ten naast Fred André in de voorhoede, dan krijg je een levensgevaarlijk duo” zal Rab dus niet ingaan. „Ook als Driesen niet geblesseerd was geweest” (de rechtsback wordt geplaagd door een liesblessure; red) verklaarde de trainer van Telstar, „was André toch in de verdediging teruggekeerd. Ik kon dat doen omdat ik in een uitwedstrijd maar twee spitsen gebruik.” Wie in de voorhoede moet wijken als Van Kooten zich aandient staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal de beslis sing afhankelijk zijn van de vorm van de dag van de diverse kandidaten. Gisteren werd in Groningen Co Stout naar de reservebank gehaald, om de come back van Monne de Wit mogelijk te maken. Stout was tot dan toe (het was de vijfentwintigsste minuut van de tweede helft) evenals Dick Bond nog geen moment gevaarlijk geweest. Rab had er de volgende verklaring voor: „De bedoeling was tijdens een aanval een middenvelder in de voorhoede te laten verschijnen. Dat lukte aanvanke lijk niet. Manders kwam wel naar voren, maar de passes op hem waren onzuiver. Hij kwam meestal één of anderhalve meter tekort om aan de bal te komen. In de tweede helft ging het met Josje Jonker in die rol beter." Op het Groningen-middenveld werk ten Bos en v.d. Heide hard, maar was veteraan Piet Fransen een hinderpaal. Trainer Ron Groenewoud „Piet schakel de terug nadat hij twee keer kort achter elkaar een tik kreeg”. Telstar greep in het begin van de ontmoeting inderdaad fors in. Een taktiek, die scheidsrechter Coen Brouwer nood zaakte om Bijl te noteren wegens vast houden van een tegenstander. GVAV bracht er evenals Telstar aanvallend weinig van terecht. Jensen had niets in te brengen bij Fred An dré, terwijl de getructe Bos en Olden- burger bij respectievelijk Bischot en Cees de Vries ook weinig kansen kre gen. MARSEIl t. Oud-international Lambert Verdonk heeft een contract getekend bij de Franse kampioensclub Olympique Marseille. Verdonk is af komstig van Go Ahead Eagles. Hij speelde op 24 november een proefwed- strijd met de ploeg van de Grand Delta tegen Feyenoord. De Nederlandse linksbuiten wordt de derde buitenlan der van Olympique, naast de Zweed Roger Magnusson en de Joegoslaaf Josip Skoblar. Haag speelt thuis te goed om onmiddellijk te veel risico’s te nemen. Daarom koos men bij de toss ook dit keer wind mee. Daarom zijn wij een beetje voorzichtig begonnen.” De kansen die nog kwamen (één keer was Swart uit een voorzet van Keizer met een kopbal tegen de lat heel dicht bij een derde treffer) ontstonden uit de risico’s die Den Haag moest gaan ne men. Illustrerend voor de suprematie van Ajax, waarin Rep in de slotfase werd ingezet voor Swart (Kovacs: „ik heb Rep weer enkele knappe bewegin gen zien maken; het is goed als hij in dit soort wedstrijden wat ervaring op doet”), was echter dat de kans op drie één constant groter is geweest dan de gelijkmaker. Uitslagen: DWS—Go Ahead Eagles 1-1 NEC—MW 0-0 PSVFeyenoord 2-0 NAC—FC Utrecht 1-2 FC GroningenTelstar 1-1 ExcelsiorVolendam 1-0 SpartaFC Den Bosch 0-0 FC Den HaagAjax 1-2 FC TwenteVitesse 0-0 Stand: Ajax Feyenoord Sparta FC Twente FC Utrecht FC Den Haag 19 NEC Go Ahead E. MW Telstar NAC PSV FC Gron. DWS Excelsior Volendam Vitesse FC Den Bosch 19 de Amsterdammers echter het initiatief weer tot zich trokken was verbluffend. De Caluwe werd geblesseerd vervangen door Weimar, die de opdracht kreeg om als centrum-verdediger bij Cruyff te gaan lopen. Korevaar verdween weer naar de defensie, De Zoete werd op het middenveld geposteerd en Rog geveen werd naar de spits gedirigeerd. Weg was het evenwicht. Natuurlijk kwam de dreun van twee Ajax-voltref fers binnen vijf minuten na de rust voor Den Haag hard aan maar waarom kon Ajax zo gemakkelijk overschake len naar een zo succesvolle aanvallen de taktiek? Jezek: „Ik ben ook daar evenals in het resultaat trouwens erg teleurgesteld. Weimar had de opdracht om af en toe eens op te komen om dan aanvallend verwarring te stichten. Dat is niet gebeurd. Waarschijnlijk was hij toch te geïmponeerd door Cruyff en Keizer. Dat is dan weer de routine die wij missen als zo’n grote naam als Ajax op bezoek komt.” Sparta moet in de komende zon dagen onder andere tegen Ajax en de FC Twente spelen. Elek Schwartz: „We zullen hem wel mis sen maar we moeten er toch door heen bijten”. Het doelpunt van de FC Groningen tenslotte werd gescoord uit een vrije trap. Nooit was het gelukt de inge studeerde vrije schop van Fransen (Van onze sportredactie) GRONINGEN Even nadat de FC Groningen zich opmaakte om de 10 voorsprong op Telstar te consolideren (trainer Ron Groene woud bracht zijn „renpaard” Hyl- kema in stelling; een snelle, niet al te technische spits, die hij tot nu toe hoofdzakelijk in uitwed strijden gebruikte, waar de FC Groningen de ruimte kreeg) kopte Monne de Wit een voorzet van Dick Bond in. De gelijkmaker was voor de FC Groningen een morele opstopper, die het de rest van de wedstrijd niet meer te boven kwam. Voor Telstar betekende het doelpunt van De Wit het einde van een „spitsloze” periode. Immers: De Wit was wekenlang ge blesseerd. Al die tijd trachtte Telstar via de verdediger Fred André doelpun ten te forceren. Aan die lijdensweg lijkt nu definitief een eind te zijn gekomen. Met de opstelling van Fred André op zijn oude plaats in het centrum van de verdediging sloot trai ner Jan Rab dit intermezzo doelbewust af, want binnenkort zal hij naast De Wit ook de beschikking krijgen over de van Lille gehuurde Schiedamse spits Kees van Kooten. Met de entree van Van Kooten heeft Rab dan zijn ideaal twee spelers voor één plaats ook voor de zo vitale positie in de spits verwezenlijkt, r „Als het meezit, pakken we een 2-0- voorsprong”, zou Ernst Happel later over die eerste minuten opmerken. Maar als het mis gaat, dan gaat ook alles mis. Dick Schneider moest ver vangen worden door Wim Reijsbergen, die een voortreffelijke wedstrijd speel de, maar toch niet het lef kon opbren gen om Schneider aanvallend te doen vergeten. Willy van der Kuylen had de opdracht Schneider te remmen. Hij werd na het uitvallen van Schneider een vrij man. Willy van der Kuylen: „Dinsdag heb ik tegen Heylens van Anderlecht geoefend in het uitschake len van een opkomende verdediger. Toen Schneider zo snel verdween ben ik zelf maar wat gaan rommelen.” EINDHOVEN Was het het gemis van Wim van Hanegem (voor drie wed strijden geschorst), het uitvallen van Dick Schneider (trap tegen het rechteroog van de te hoog schoppende Johan Devrindt), of speelde PSV zoals het een naaste be lager van Ajax en Feyenoord aan het begin van de competitie betaamt. De nederlaag van Feyenoord in Eindhoven vindt zijn oorzaak in een combinatie van genoemde punten. Wim van Hanegem werd gemist, de aanvallende acties van de opkomende Dick Schneider evenzeer, maar zwaarder dan het gemis op het veld woog de positieve uitwerking die hun absentie op de instelling van de PSV’ers had. Dit gebeurde slechts enkele minuten nadat ook Keizer raak had geschoten. Haan ^peelde de bal naar voren, Keizer ging alleen door tussen drie verdedi gers, die aarzelden omdat Cruyff op links meeging en zodoende een gat trok, waarna de Ajax-linksbuiten één van zijn beste acties van deze middag doeltreffend kon afronden. Daarna was het afgelopen, waarbij opviel dat Wijngaarde, die meestal Cruyff op links aantrof, zich uitstekend weerde. ROTTERDAM. Sparta-aan- voerder Hans Eykenbroek, al enkele maanden sukkelend met een lies blessure, zal de eerste tien weken zijn uitgeschakeld. Dinsdag, precies op zijn verjaardag, wordt hij in een Rotterdams ziekenhuis geopereerd Hij zal dan tenminste zes weken rust moeten houden voordat hii d> training mag hervatten. Het was echter ook een strategie die aanvankelijk uitstekend van pas kwam. Vooral in de eerste helft toonde Den Haag zich vaak meer dan gelijk waardig omdat Arie Haan belast was met de uitschakeling van Roggeveen en Neeskens zich op het middenveld moest beperken tot Harold Berg, waar door er voor Ajax aanvallend weinig mogelijkheden ontstonden. Daarom wist Den Haag de strijd op het middenveld ook aardig vol te houden. De onvolko menheden aan Haagse zijde manifes teerden zich pas als de zestienmeterlijn Jtserd genaderd. Korevaar (De Caluwe was linkervleugelverdediger) was niet in 'staat om als spits het overwicht van Den Haag in deze periode genoeg ruggegraat te verschaffen. Gevaarlijk was het alleen en dat zeer inciden teel als de handig dribbelende Van Eeden aan de bal was. De linkerspits, waartegen Krol het bijzonder moeilijk had, demonstreerde enkele keren een verschrikkelijk hard schot. Het zag er voor Ajax na Den Haags verrassende voorsprong bepaald niet florissant uit. Het gemak waarmee PSV, toch al geladen aan de start, omdat men na de 4-3-overwinnlng op Anerlecht de moeilijke periode als af gelopen beschouwt, geloofde in winst kansen. Presteerde FC Twente het in Rotterdam niet Feyenoord zonder Wim van Hanegem te verslaan, dan moest het PSV, hoe diep in de put ook, lukken de ploeg van Happel voor eigen publiek klein te krijgen.Een instelling die de Eindhovense ploeg succes bracht en een stimulans voor de uit wedstrijd tegen FC Utrecht bezorgde, al blijft het overdreven om van een herboren PSV te spreken. De ploeg van Linder zegevierde dank zij deze instel ling over een Feyenoord, dat verder voorlopig zonder de druk van het moe ten winnen de competitie afwerkt. Want hoe mooi de overwinning voor het herstel van PSV is, voor de compe titie is het de doodsteek. Ajax heeft zijn voorsprong tot vier punten ver groot en voorlopig komen Israel en zijn mannen daar piet meer aan. Ernst Happel begon het duel tegen PSV met Jan Boskamp, Wim Jansen, Franz Hasil en Lex Schoenmaker op het middenveld en met Matthias Mai- wald en Henk Wery in de spits. Twee van de middenvelders moesten ter on dersteuning van de aanval om beurten diep doortstoten in het strafschopge bied van het behoudende PSV (even eens vier man op het middenveld). Feyenoord kwam met deze speelwijze dicht bij het streven, het maken van een goal. Schoenmaker kwam door, maar trof de paal. Hasil werd twee keer bediend door Wim Jansen, maar vond een voortreffelijk reagerende Jan van Beveren in de baan van zijn schot. 'X (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Uitgerekend op het moment dat Ajax-trainer Stefan Ko vacs met een tevreden gezicht kon constateren dat het eerste gedeelte van zijn taktische manoeuvre vlekkeloos was uitgevoerd besliste FC Den Haag’s Paul Roodnat anders. De door blessu res van Hestad en Couperus door Jezek aangewezen linksbuiten strafte, na een uiterst lastige eerste helft tegen Wim Suurbier, na veertig minuten een lako- nieke reactie van de Ajax-defensie goed af door een schot los te laten dat via het been van Horst Blankenburg bui ten bereik van doelman Stuy vloog. De Amsterdammers waren daardoor ge noodzaakt om nog iets sneller hun behoudende stelling los te laten dan was gepland. Kovacs: „De opzet was om Den Haag in het begin gewoon op te vangen en een beetje uit te laten razen. Het is tenslotte een sterke te genstanders die door het eigen pubhek naar een behoorlijke hoogte kan groei en. In de tweede helft zouden wij dan kunnen kijken wat voor winstmoge lijkheden er lagen. Die taktiek is ook wel aardig geslaagd. Wij hebben Den Haag tot de rust goed in bedwang gehouden. Dat doelpunt viel een beetje ongelukkig en viel ook een beetje bui ten de berekening.” En Johan Cruyff: I i lb

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13