Vanavond in finale tegen Levi’s d Mars Stars grote verrassing het Nieuwjaarstoernooi van s Westerkwartier wrong zich naast Eibers Tapion en Volgend seizoen naar andere vereniging Tus al snel JAN SCHAPPERT UIT SELECTIE uitgeschakeld ■br I fcj d Mars Stars oefent 14 Ito Ei MAANDAG 3 JANUARI 1972 (Van onze basketbalmedewerker) W aarmaken MUVWWlAJVVVWVUVVUWVMVVlAAAAA/WVVWlAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJVUtAAAJVMtA/UVWVMVVVVVVIAAA^ Uitblinker Bill More wordt van een treffer afgehouden door de Finse spelers Hoikkala en Kokke. kleine kans om de titel in de (Van onze korfbalmedewerker) eens (Van onze basketbalmedewerker) (Van onze sportredactie) THEO KLEIN Voor Jan Schappert, na een aanloop periode bij Fiat Stars de laatste zes seizoenen vaste keus in de Haarlemse selectie, was die ommekeer moeilijker te verteren. Kwam hij vorig seizoen De beslissing viel in feite in de zestien de minuut toen Kees Smit zijn vijfde persoonlijke fout kreeg bij de stand 77-73 en de zwak gestarte Paul Ruyssenaers eindelijk in zijn spel kwam. Ondanks balverlies van Bissant en Kassteen bij 82- 77 kwam de zege niet in gevaar. Ook Fiat Stars ging te gehaast te werk. Mars Stars begreep toen dat dit Fiat Stars geklopt HAARLEM. Ons Eibernest heeft zijn Waterloo in Amsterdam gevonden. De Ei bers verloren met 11-3 van Westerkwar tier, dat door deze overwinning naast de Hagenaars bovenaan de ranglijst is geko men. Rohda, dat zelf met 14-9 van Die Haghe won, heeft de nederlaag van Ons Eibernest met zeer veel genoegen ontvan gen en staat nu op de derde plaats met nog een wacht te slepen. een zeer Vlak voor tijd wist Brugman de eindstand op 12-8 te bepalen, maar verder kon men niet komen. De zicht HE weds meer «te d den i lem i betre aann dend niet Hein onbe gepls het ruim voer goals met vrij ter I moei sta j ze t< een en c hebt 4 t f l s 1 7 J l l I I aai '■ijl Sp< kei Ha inc vei pel op; vei kei sei noi mc inc gei na tui lie joi V Ha HAARLEM Voor de goed be zette tribunes van de Kennemer Sporthal heeft het Nieuwjaarstoer nooi van Levi’s zondagmiddag een verrassende ontwikkeling gekregen. In het duel tussen Fiat Stars en Mars Stars behoefden de spelers uit Am sterdam slechts te winnen om zich voor de finale te kwalificeren. Mars Stars, in het Fiat Stars-toernooi door de organiserende vereniging nog ruim geklopt, was echter op revanche uit. En wat niemand verwacht had ge beurde: kansloos werd Fiat Stars ver slagen door de Zandvoortse ploeg: 8882. Een overwinning, die de Duitse kampioen Tus 04 alsnog kan sen schonk de finale te bereiken. Een tweede zware wedstrijd voor Mars Stars bleek zondagavond geen be zwaar. Tus 04, gehandicapt door bles sures van Norbert Thimm en Die trich Keller verloor met 8381. Tegenstander van Mars Stars zal in de finale van vanavond Levi’s-Flamingo’s zijn. Zondagmiddag plaatsten de volgelin gen van Janbroers en De Wit zich reeds via een zeer duidelijke triomf op Herte- kamp-Destelberghe. Na een aanvankelijk knappe tegenstand moesten de Belgische koplopers van de eerste klasse met 137-86 het onderspit delven. De Belgen, die voor een dergelijk eve nement over te weinig spelers beschikken, steunden volledig op de kracht van de twee Amerikanen in de ploeg, te weten Carl Ashley en Jones Jefferson. Een plus punt bij deze Belgische ploeg was, dat men bereid was voor iedere bal te vech ten. Het werklustige Hertekamp slaagde er alleen daardoor in Levi’s in de beginfa se bij te houden en zelfs na elf minuten een 25-23 voorsprong te nemen. Aanvoer der Kales op het toernooi van Fiat Stars de nieuwe opzet begon, werd er altijd veel aandacht aan de sociale begelei ding van de spelers besteed. Nu is dat veel minder, terwijl de problemen voor de amateurs alleen maar groter wor den. De coaches staan nu echter mij lenver van de spelers af”. ZAND VOORT. Morgenavond om 7 uur speelt de Zandvoortse basketbalvere- niging Mars Stars een oefenwedstrijd te gen de sterke Belgische club Blankenberg. Het duel vindt plaats in de Zandvoortse Pelikaan sporthal. De standen in beide hoofdklassen luiden: Hoofdklasse A: Ons Eibernest 6-10, Westerkwartier 6-10, Rohda 6-8, AKC 6-6, Wordt Kwiek 6-6, Pams 6-4, Die Haghe 6- 2, Vicus Oriëntis 6-2. Hoofdklasse B: Archipel 7-10, Blauw Wit 7-10, De Danaïden 7-10, Koog Zaan dijk 7-7, Luto 7-7, Oost Arnhem 7-5, Het Zuiden 7-4, PSV 7-3. HAARLEM. Zaterdagavond heeft Jan Schappert definitief af moeten ha ken in de race van Levi’s naar de Europese top. Direct na de wedstrijd tegen het Finse Tapion Honka, die hij de volle veertig minuten vanaf de bank moest volgen, kwam hij in een gesprek met de Levi’s coaches Jan Janbroers en Rob de Wit tot de slot som dat het zowel voor hem als voor de Haarlemse vereniging beter is dat hij niet meer in het eerste uitkomt. Schappert: „Die beslissing is zo maar niet uit de lucht kpmen vallen Wij hebben er de laatste maanden vaak over gesproken. Ik weiger nu eenmaal aan te nemen dat ik niet goed genoeg meer zou zijn voor een plaats bij de besten. Ik ben nu 27 jaar en ik wil als het kan nog een jaar of vier goed meeballen. Bij Levi’s is dat niet meer mogelijk, dus stap ik op". Schappert is met de Levi’s overeen gekomen dat hij de rest van het sei zoen in het tweede blijft spelen Intus sen kan hij uitkijken naar een nieuwe vereniging. Schappert: „Ik krijg vrije transfer. Dat is allemaal prettig geregeld. Waar ik volgend sei zoen naar toe ga weet ik nog niet; het zal in ieder geval wel een eredivisie club worden”. De overwinning van Mars Stars op Fiat Stars was enerzijds het gevolg van minder sterk spel van de Amsterdammers en anderzijds het gevolg van uitstekend spel van Mars. Vooral in de slotfase van dit sfeervolle duel hield de ploeg uit de badplaats het hoofd koel en werd met zoveel overleg gespeeld, dat Fiat Stars volkomen kansloos geklopt werd. Behoudens de eerste vijf minuten toen Fiat Stars een kleine 6-10 voorsprong kon nemen, had Mars het initiatief. Het schie ten, dat bij Fiat Stars slecht verzorgd was, werd duidelijk overtroffen door de schotvaardige Tommy Bissant, die door een bijdrage van vierentwintig punten Mars halverwege op een 47-39 voorsprong zette. Een te laconieke speelwijze bij Mars Stars bracht Fiat Stars na acht minuten spelen in de tweede helft naast de ploeg uit de badplaats, 60-60. Het Schot werd minder zuiver, terwijl slordige passes on nodig veel ballen verloren deden gaan. HAARLEM. Zowel Fiat Stars als Levi’s wezen op de openingsdag van het internationale toernooi van Levi’s de bui tenlanders terug. Vooral Fiat Stars ver raste met een knappe overwinning op de Duitse kampioen Tus 04. Deze ploeg, die eerder dit seizoen Levi’s versloeg en in de Europacupstrijd Real Madrid tot een ui terste inspanning dwong, had pech dat het niet kon beschikken over de geblesseerde Dietrich Keiler. ’s Avonds moest Hertekamp-Destelberghe opnieuw een nederlaag incasseren. Het op de eerste dag wat teleurstellende Tapi on Honka nam afdoende revanche voor de nederlaag tegen Levi’s en won van de Belgische ploeg met 82-78 na een 39-38 voorsprong bij de rust. Waren het bij Hertekamp opnieuw Jefferson (6-2) en Ashley (12-14) die van zich deden spreken, bij de Finnen zorgden Jussi Keto (7-11) en Kari Ronnholm (8-20) ervoor, dat van avond om half acht aangetreden kan worden tegen Fiat Stars in de strijd om de derde en vierde plaats. al uitgeroepen tot de waardevolste speler, hanteerde met zijn medespelers het wa pen van de break uitermate deskundig. Langzaam maar zeker moest de kleine Belgische ploeg terug en bij de basketver- wisseling leidde Levi’s dan ook met 50-40. Evenals tegen de Finnen zaterdag, ver hoogde Levi’s na de rust het tempo. En binnen vijf minuten was Hertekamp een geslagen ploeg, 72-50. De coaching van Levi’s maakte van het verdere duel een nuttige oefening voor de ongetwijfeld zware Europacupwedstrijd van woensdag tegen Radio Koch. Via 94-60 bracht Bill More Levi’s in de elfde minuut al over de honderd. Vooral in deze tweede helft kende de scoringsdrift van More geen grenzen en vooral door het toedoen van deze speler stond bij het laatste fluit signaal de eindstand van 137-86 op het scorebord. Naast More kwamen ook Fran ke 16-0 en Ombre 0-16 goed voor de dag, terwijl bij Destelberghe de Amerikanen Jefferson (14-13) en Ashley (9-11) de meeste punten voor zich op eisten. Tijdens het onderhoud maakten de Levi’s coaches Schappert duidelijk dat hij met zijn negatieve instelling niet langer in het Haarlemse team past. Rob de Wit: „Toen wij met onze nieu we opzet begonnen, wisten we dat het Moral voor de oudere spelers moeilijk :ou worden. Zij waren in het verleden verzekerd van hun plaats in de basis- ploeg. Mede door de komst van de Amerikanen is dat rigoureus veran- ierd. Wij beschikken nu over twaalf spelers die stuk voor stuk mee kunnen komen. Daardoor moeten we voor ie dere wedstrijd een keus maken Hoort een speler die avond niet bij de vijf sterksten, dan moet hij dat kunnen accepteren, anders kan je beter een ploeg zoeken waar je meer „aan de bak’’ komt. Jongens als Frank Kales en Wim Franke hebben zich daar, eigen lijk tegen de verwachting in, wel bij zonder goed bij aangepast”. kon worden Met veel overleg werd de bal rond gespeeld en steeds weer werd de Amsterdamse verdediging opengereten. Diep ontgoocheld verlieten de Amster dammers bij 88-82 tenslotte het veld. Chestnut (17-8) en Boot (8-6) hadden hun meerdere mceten erkennen in Tommy Bissant (24-9) en Tuinstra (4-10). Lang heeft het er desondanks naar uitgezien, dat de Duitsers, die pas kort voor de wedstrijd arriveerden toch de balans naar eigen kant zouden doen doorslaan. Gedurende de gehele eerste helft bleken beide ploegen goed aan el kaar gewaagd. Tegenover het wat trage spel van de Duitsers, stond het flitsender spel van de hoofdstedelijke ploeg, die halverwege weliswaar met 45-44 achter stond, maar in de tweede helft zijn slag sloeg tussen de vijfde en tiende minuut. Fiat Stars, dat in Boot (6-14) en Chestnut (8-16) zijn topscorers had zegevierde met 96-86. Bij Tus 04 was John Ecker met 18-11 de grote man. De Finse kampioen Tapion Honka versterkt met de international Pilkevaara imponeerde in de eerste wedstrijd even min.. De met Kales, Marioneaux, Aker boom, Schreur en More van start gaande Haarlemmers duldde de Finse kampioenen precies tien minuten naast zich, 23-20. De voor Schreur binnen de lijnen gekomen Franke verhoogde de produktiviteit dus danig, dat Levi’s via 38-28 bij de basket- verwisseling al een afgetekende 48-35 voorsprong had genomen. Toen een explosie aan Levi’s-zijde Tapi on Honka in de beginfase van de tweede helft nog verder terugwierp. 56-35. was de strijd definitief gestreden. Jussi Keto en Kari Lahti wisten de Finse nederlaag tenslotte te beperken tot 89-75. Ook hier voor de gasten een onverwacht grote nederlaag, die mede het gevolg was van een bepaald niet imponerende strijdlust. Levi’s dat zeker ook niet in zijn beste vorm speelde, had in Ombre 0-12. More 12-7 en Kales en Franke beiden met 10-2 trefzekere schutters. Ronnholm, de Finse captain, raakte in de tweede helft gebles seerd, maar had desondanks een score van 16-2. Blauw Wit heeft in een zeer matige wedstrijd Het Zuiden verslagen. Het was niet aan de Amsterdammers te zien, dat zij kampioenskandidaat zijn, aangezien het vertoond spel zeer bedroevend was. Om dat Het Zuiden eveneens een zeer zwakke indruk achterliet, kon Blauw Wit toch met de zege gaan strijken. Westerkwartier heeft Ons Eibernest volledig overklast. De Hagenaars waren met de gedachte naar Amsterdam geko men om ook deze wedstrijd even te win nen en zodoende ongeslagen en onaantast baar bovenaan de ranglijst te gaan staan. Westerkwartier gooide echter roet in het eten en wel op zodanige wijze, dat Ons Eibernest geen enkele maal gevaarlijk kon worden. Vanaf het begin heeft Wes terkwartier gedomineerd en na 10 minu ten leidden de Amsterdammers al met 4- 1. Mede door het fanatieke verdedigen van Westerkwartier en het slechte schot van John Tims, die na weken weer van de partij was, konden de Hagenaars na rust geen enkele keer meer de juiste richting vinden en wist Westerkwartier de stand langzaam op te voeren en de eind stand op 11-3 te bepalen. Met de zware wedstrijd van Fiat Stars nog in de benen begon Mars Stars tegen Tus 04 weer overrompelend. Ondanks een lichte liesblessure van Michael Childress draaide de Zandvoortse ploeg opnieuw uitstekend. Aan een voornemen van de Marsleiding om de licht geblesseerde Amerikanen niet twee zware wedstrijden te laten spelen werd bij nader inzien geen gevolg gegeven. De verleiding van een finaleplaats met het daaraan verbonden duel tegen streekgenoot Levi’s bleek te groot. Het trainersduo is het daar niet mee eens. De Wit: „Wij gaan er van uit dat een speler aan zeven tot tien minuten voldoende moet hebben qm zich waar te maken. Vijf maanden lang zijn we nu bezig geweest om Schappert ervan te overtuigen dat zijn rol als guard in het huidige concept veranderd is. Maar hij weigerde dat te accepteren. Vorige week kwamen we tenslotte tot de con clusie dat onze standpunten te ver uiteen liggen” Bijzonder zwaar woog volgens Jan broers en De Wit het feit dat Schap- pert zich van begin af aan negatief tegenover de nieuwe ontwikkelingen in de vereniging heeft opgesteld. „Dat al leen zou misschien nog te accepteren zijn geweest De laatste tijd kwamen we tot de ontdekking dat hij ook andere jongens meesleepte en dat kan natuurlijk funest zijn voor de ploeg”, aldus De Wit. Vorige maand kwamen de eerste tekenen van ontevredenheid aan de oppervlakte toen Jan Schappert zelf verzocht om als „bankspeler” (een speler die zowel in het eerste als het tweede team mag uitkomen) genoteerd te worden. Als reden werd privémoei- lijkheden opgegeven. Schappert: „Ik Jan Schappert volgt het Nieuwjaarstoernooi vanaf de tribune. had inderdaad problemen op mijn werk, maar die waren kort daarop alweer opgelost. Ik kreeg zelfs meer tijd om te trainen en wilde als vaste speler in het eerste terugkomen” Die rentree mislukte. Schappert was de laatste maand voornamelijk op de bank te vinden, een logisch gevolg van de toegenomen concurrentie binnen de formatie. Schappert: „Ik ben niet tegen een professionele aanpak van het bas ketbal in Nederland. Maar dan moet het wel op de juiste manier gebeuren. Wil men werkelijk professioneel gaan spelen, dan moet er ook voor betaald worden. Bij Levi’s heeft men echter niet met profs, maar met fanatieke amateurs te doen. Dat wordt nogal eens vergeten. Voor men bij Levi’s met In de hoofdklasse B gaat het even- spannend toe. Archipel dat in de afgelopen week nog een punt moest af staan aan Luto, heeft gisteren medekandi- daat De Danaïden een 12-8 nederlaag toegebracht. Blauw Wit dat zelf met 7-3 van Het Zuiden won, moet nu de eerste plaats delen met Archipel en de Danaï den. Rohda, dat de achtervolging graag voort wilde zetten en met een nederlaag van Ons Eibernest zeer gebaat was, heeft Die Haghe geen enkele maal gevaarlijk laten worden. De 14-9 zege was dan ook zeer verdiend, al dient gezegd te worden, dat dit spel nu ook niet hoogstaand was. Die Haghe mocht dan wel een 1-0 voorsprong nemen, maar Toos Koper, de beste speelster van het veld, zorgde voor 1-1, waarna Rohda uitliep naar 3-1. Via 3-2 werd het 5-2, waarna Die Haghe toch nog tot 5-4 kon inlopen, hetgeen men te danken had aan het zwakke spel van de Amsterdammers. In de tweede helft nam Rohda echter direct het initiatief en wist tot 12-4 uit te lopen, voordat de Hage naars raak konden schieten. Die Haghe deed dit dan ook meteen goed en ver kleinde de achterstand tot 12-7, maar verder liet Rohda het niet komen. Beide ploegen konden nog tweemaal raak schie ten, zodat Rohda met 14-9 verdiend de zege in de wacht sleept.. Hoewel De Danaïden met de rust nog met 6-4 leidde, in de wedstrijd tegen Archipel, hebben de Leidenaren toch diep het hoofd moeten buigen, want ze moesten een 12-8 nederlaag incasseren. Dat het een nederlaag zou worden, had niemand van de vele toeschouwers tijdens de eerste helft gedacht. De Danaïden was zo sterk van start gegaan, dat Archipel volkomen werd overtroefd. Na twintig minuten keken de Amsterdammers al te gen een 6-2 achterstand aan en het zag er zeer somber uit voor Archipel. Toch wist men vlak voor rust deze achterstand nog te verkleinen tot 6-4 en direct al in de tweede helft zette Archipel deze opmars voort. International Janne Engelberts wist binnen de minuut de stand op 6-6 te brengen en de strijd was weer open. De Danaïden wist zich echter niet staande te houden en het was Driekus Klouwen die Archipel voor het eerst aan de leiding hielp. Direct hierna bepaalde dezelfde spe ler de stand op 8-6, maar de Leidenaren kwamen nog even terug via Casper van Nierop, die 8-7 liet aantekenen. Daarna was het echter geheel gebeurd met De Danaïden. De Leidse ploeg stortte geheel in en Archipel liep rustig uit naar 12-7. Mars dat snel een 23-12 voorsprong nam verspeelde deze bijna volledig toen de Amerikaan Ecker bij de Duitsers steeds beter op dreef kwam. Een fraaie combinaties tussen Tuinstra en Stiphout bracht Mars bij het eindsignaal voor de eerste helft toch weer op een 46-42 voor sprong. De tweede helft begon met een licht overwicht van Tus 04 en steeds dichter kwamen de gasten bij Mars Stars. Twee maal namen zij zelfs een kleine voorsprong. Mars vocht echter terug en ondanks dat ook Bissant naar de bank werd gehaald, heroverde Mars Stars het initiatief. Bij het ingaan van de laatste minuut leek de 83-76 onaantastbaar. Een laatste vertwijfelde poging bracht Tus 04 toch nog tot op twee punten, 83-81. Toen echter was de strijd gestreden en had Mars zich zeer verrassend gekwalificeerd voor de finale, die vanavond om negen uur begint. Bissant (13-4) en Tuinstra (16-121 moes ten hun meerdere erkennen in Ecker met 20-9. In de strijd om de topscorerstrofee leidt Bill More met 62 punten. Zijn voornaamste concurrenten zijn Bissant met 50 punten en Chestnut met 49 pun ten. nog vrij frequent in actie, deze compe titie slonk het aantal gespeelde minu ten zienderogen. De Haarlemse basket baller verwijt de leiding van Levi’s dat zij hem na zijn ernstige enkelblessure, waardoor hij aan het eind van het vorig seizoen drie maanden werd uit geschakeld, geen werkelijke kans op een come back heeft gegeven. Hij zegt: Er is meer nodig dan training en vijf of tien minuutjes in een wedstrijd om te bewijzen dat je er weer helemaal bent. Ik had eerst gehoopt om aan het begin van het seizoen mijn come back te kunnen maken later nam ik me voor om vooral in de Europa-cupwedstrijden terug te ko men, maar beide keren kreeg ik geen reële kans”. jiri' i,!’ .:!u lil- .1111 >iih Wpl*’ ■j' k nk ...miijja fir- 'iiiOMk ,r. W ■jii

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14