schade Kraan slaat om: 1 Moeder en twee van haar vier oen bel kinderen omgekomen NIEUWJAARSWEEKEINDE ZEKER DERTIG DODEN Kerstboomverbranding in Amsterdam: vier auto’s in vlammen Drie grote branden in Amsterdam Rellen in Epe Geen waarborg honden Medisch team naar Bangla Desj vertrokken tegen invoer van zieke 1 Kzi Driekoningen Den Bosch I u. Zelfgemaakt vuurwerk: hand afgerukt in Brandstichting in Maastricht: ateliers Macintosh verwoest T- ib 1 2 2 MAANDAG 3 JANUARI 1972 MAA For Am van 1 rmwrrmmfmmmmrmrmnffmfmnmrmmmfmmmmmmmmmmrrmrfrwmmmmmmm/mmrmmm/mrmmmrmmr/fnmm/rm Uit rechtszaak tegen dierenhandelaar blijkt: Bi Bo 4 f 1 f -«ib aange- SCHIPHOL. Onder auspiciën van het Nederlandse Roode Kruis is zaterdagmid dag een vast medisch team van het Leidse Academisch Ziekenhuis naar Bangla Desj vertrokken om daar operaties te verrich ten op slachtoffers van de oorlog. Soortgelijke relletjes deden zich voor in Kampen en Lunteren. Daar wist de politie ernstige vernielingen te voorkomen. In Rijswijk (Z.-H.) is in de nacht van vrijdag op zaterdag een fles met branden de benzine in het raadhuis gegooid, waar door aanzienlijke schade ontstond. In Arnhem is een 15-jarige jongen in de lies getroffen door een kogel, die werd afgevuurd door een 48-jarige kantoorbe diende die zich kwaad gemaakt had over een door de jongen afgeschoten rotje. De kantoorbediende is aangehouden en inge sloten. De jongen is geopereerd en buiten levensgevaar. dekens, die in Calcutta aan het Indiase Roode Kruis zullen worden overgedragen. SAI luchti In Zu lucht; - ?ji-I „uid- j' aans fogsjs WAS barden maand nam z: soldate Nixon, corresj bereid se troc nam t< gezetti Hel bericl viere de te De cong als h vietn 31 ge De beëir de te strijc Vo woor strat B-52 elf 1000 voen len en o He de onbe door is ni M ken een ver; tien proi kov anti S niet sen: drie ma; hij aan tiel in slui E tin; anc get gen k Nk A jongetje „War naar 1 maakt” ter spr ook ee: bespre] preside datum king v Zuidoo noi he< Ameril jaarsnacht wel 75 jongelui uit het jonge rencentrum „De Hoeksteen” in Amster dam-west gehaald, waarbij de wapenstok gehanteerd moest worden. Van de eige naar van het centrum mochten de jonge ren volgens contract tot 1 januari van de ruimte gebruik maken. Daar het contract niet is verlengd, werd het gebouw op 30 december reeds ontruimd. Op Oudejaarsa vond drongen de jongelui echter het cen trum toch binnen en richtten na enkele uren feestvieren vele vernielingen aan. Den Haag heeft een rustige jaarwisse ling beleefd. Wel laaiden vele met kerst bomen, afval en autowrakken gevoede straatvuren soms zo hoog op dat de brandweer moest ingrijpen, maar excessen deden zich niet voor. De GG en GD kreeg vijf mensen te behandelen, die gewond waren door vuurwerk. Een 14-jarige jon gen liep ernstig oogletsel op doordat een 18-jarige jongeman vlak bij hem een rotje afstak. Nixo mosa en hi Tsjang Maar hield zeggen gedact Ameri is ber: dr. Ki Staten van I Zondagmiddag trok door de straten van Den Bosch de Driekoningen optocht, die met een kudde schapen en een groot aantal kinderen met lampions een feestelijke aartblik had. meegegeven, te weten een röntgenappa- raat, een compact laboratorium en allerlei genees- en verbandmiddelen. Zelfs neemt het team een ingeblikte voedselvoorraad mee, waarvan het de eerste maand zal kunnen leven. Met dat alles was het vliegtuig echter nog niet vol. De overige vrachtruimte heeft het Roode Kruis gevuld met 24.500 De brandweer had het wel druk met drie grote branden en kon daardoor niet voor elke melding van kerstboombrandjes uitrukken. Op een plein in Amsterdam- Oost liep een kerstbomenverbranding uit de hand waardoor vier geparkeerde auto’s in vlammen opgingen. De Amsterdamse politie heeft nieuw- AMSTERDAM. De jaarwisseling in Amsterdam is voor de politie vrij rustig verlopen. Er moest enkele keren worden opgetreden bij vechtpartijtjes en straat- brandjes. In een paar gevallen sneed men de blusslangen van de brandweer door. In de „Pijp” en in Noord was het het rumoe rigst. Na een aanzienlijk langer durend en luider klinkend vuurwerk dan vorig jaar werd het enkele uren na middernacht weer rustig. Ernstige onlusten hebben zich bij de jaarwisseling voorgedaan in Epe. In het centrum richtten jongelui voor duizenden guldens schade aan. Verkeersborden, een wegwijzer, boompjes, verkeerslichten en bloembakken moesten het ontgelden. De politie moest verscheidene malen met de lange wapenstok charges uitvoeren. Zo’n 500 personen hadden zich in het centrum verzameld, die de politie, voorbijgangers en auto’s met stenen uit het wegdek bekogelden. Balen stro en een container werden in brand gestoken en in de stra ten werden barricades opgericht van fiet senrekken. Pas om drie uur ’s nachts was de politie de toestand meester. Acht bel hamels werden gearresteerd. Eén van hen had een hoofdagent van' achteren aange vallen en bewusteloos geslagen, waarbij de politieman een gebroken kaak opliep. Voorgrond v.l.n.r. mej. D Stolker majoor Eva den Hartog, en mej A. Feenstra. Achtergrond v.l.n.r teamleider prof. dr. M. Vink, chirurg F. R. Hohmann en anesthetist L. van den Berg. nisterie van Defensie, in een DC-8 van Martinair van Schiphol naar Calcutta om van daaruit in een Roode Kruis-toestel door te vliegen naar Dacca. Dacca zal echter naar men gelooft niet de eindbestemming worden, omdat in deze stad reeds een Zwitsers medisch team de plaatselijke ziekenhuisdienst assisteert. Het Nederlandse team zal waarschijnlijk naar een meer afgelegen deel van het land worden gebracht. die bij het oversteken werd aangereden door een auto. In Geervliet bij Vlaardingen de 21- jarige T. Kloppert die met zijn auto tegen een boom botste. In Emmeloord de 26-jarige J. G. H. Hendriks die met zijn auto tegen een brugleuning reed. In Urmond de 32-jarige J. W. Wolters uit Nieuwstad, die met zijn auto tegen een tankauto botste. Tussen Heerlen en Geleen botste de 51- jarige L. G van Geert uit Stein tegen een meubeltransportauto die door sterk rem men dwars over de weg was komen te staan. In Loppersum de 50-jarige motorrijder A. van de Berg uit Wirdum, die tegen een auto botste. In Zwolle de 47-jarige D. J. Schoenma ker uit Nieuwleusden, die op een bromfiets waarvan het achterlicht niet brandde, werd aangereden door een auto. In Roosendaal de 63-jarige mevrouw J. Thomas-Koning nadat de door haar schoondochter bestuurde auto in een sloot was gerden. In Munnikezijl de 51-jarige J. Dijkstra, die op de weg liep en werd aangereden door een auto. In Oost-Flakkee de 28-jarige C. J. S. ’t Jonk uit Dirksland, die met zijn auto in een bocht links hield en tegen een andere auto botste. In Geleen de 41-jarige J. Coumans die bij het oversteken van de weg werd overreden door een auto. In Staphorst het 13-jarige meisje K. DEN HAAG Dit nieuwjaarsweekeinde, dat vrijdag al begon veel mensen hadden die dag al vrijaf hebben zeker dertig mensen het leven verloren ten gevolge van ongelukken in het verkeer. De verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen spreekt van een zeer druk verkeer op vrijdag- en zondagmiddag. Aan het eind van de zondagmiddag ontstonden tussen Bodegraven en Harmelen op de autosnelweg UtrechtDen Haag kettingbotsingen, doordat veel automobilisten niet voldoende afstand hiel den. De gevolgen waren één vrij ernstig gewonde, enige licht gewonden en ongeveer twintig auto’s met veel schade. Grote schade liepen ook on geveer zes auto’s op bij Ouderamstel op de weg UtrechtAmsterdam. Hierbij werd niemand gewond. Zes ton voor kinderbescherming. De inza- melingsakties voor de Zespeka (zes pro testantse kinderbeschermings-instellin- gen) heeft in 1971 600.000,- opgebracht. Dit bedrag is het resultaat van een maandelijkse busjesaktie, waaraan ruim 15.000 kinderen meedoen. Het team bestaat uit twee chirurgen uit Leiden, prof. dr. M. Vink, en de arts F. R. Hohmann, die bij hun werk zullen wor den geassisteerd door de anesthesist L. van den Berg en de operatiezuster mej. D. Stolker. Aan dit Leidse team heeft het Roode Kruis twee verpleegsters toege voegd, namelijk majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils uit Alphen aan den Rijn en de benjamin van het gezel schap de 23-jarige verpleegster A. Feen stra uit Haaksbergen. Dit zestal zal vol gens de thans bestaande plannen twee maanden „ergens in Bangla Desj” gaan werken. Waar dat precies zal zijn wordt pas in Dacca beslist. Het groepje vertrok op de middag van Nieuwjaarsdag met een volledige uitrusting, geleend van het mi- AMSTERDAM. In Amsterdam heb ben in de eerste nacht van het nieuwe jaar twee grote brinden gewoed, Waarbij aanzienlijke schade is aangericht. De af gelopen nacht rteed zich ounieuw een grote brand voor. In het oude entrepot-dok aan het Ka- dijksplein in het Oostelijk havengebied brandden drie tussen andere pakhuizen ingebouwde loodsen met speelgoed geheel Uit. De brandweer had drie uren werk om het vuur met tientallen stralen vanaf twee zijden van de gebouwen te blussen. Enkele uren later brandden van een huis in de Polanenstraat drie verdiepingen geheel uit. Het benedenhuis liep grote schade op. Vier gezinnen zijn door de brand dakloos geworden. De oorzaak is onbekend. Voorts heeft een felle brand in de afgelopen nacht de derde en vierde etage van een woonhuis in de Frederik Hen drikstraat in Amsterdam verwoest. De bewoners van de bovenste etages, vijf mensen, moesten via een ladder in veilig heid worden gebracht. Ook hier is de oorzaak onbekend. Door brandstichting zijn in Maastricht de ateliers van het confectiebedrijf Mac intosh gisteravond in vlammen opge gaan. De gehele voorj aarscollectie ging verloren. De schade bedraagt volgens de directie 2V2 miljoen gulden. De brand is op dezelfde manier aangestoken als de brand die op Pinksteren vorig jaar in het bedrijf heeft gewoed. Toen bedroeg de Een zeer ernstig ongeluk gebeurde za terdagavond omstreeks elf uur op de Pur- merweg in Purmerend. Een auto vloog uit een bocht en botste tegen een boom. De drie inzittenden, jongelui uit Purmerend, kwamen om het leven: de 20-jarige J. van de Lusdonk, de 18-jarige H. D. Verschoor en de 17-jarige mejuffrouw M. Vas. Op de rijksweg Geleen-Heerlen bij Hoensbroek is vrijdag de 35-jarige me vrouw Maas-Van der Linde uit Voeren- daal met haar auto, waarin ook haar vier kinderen zaten, in botsing gekomen met een vrachtauto. Zij en twee van haar dochtertjes van 7 en 4 jaar, overleden kort na aankomst in het ziekenhuis in Heerlen. De twee andere kinderen, een van 10 jaar en een meisje van 2*7a jaar, werden zeer ernstig gewond. In Renswoude kwamen vrijdagavond de monteurs E. R. Veenstra en G. A. van Veldhuizen beiden uit Scherpenzeel, om het leven. Hun auto botste bij' een inhaal manoeuvre tegen een boom. De 66-jarige mevrouw M. M. E. Baas- van Alphen uit Wassenaar is vrijdagavond in Uitgeest om het leven gekomen, toen de door haar man bestuurde auto door een andere auto werd aangereden. De heer Baas werd ernstig gewond in het ziekenhuis in Heemskerk opgenomen. De 20-jarige B. Offenberg uit Amster dam is na een val met zijn motor door een personenauto overreden. Hij vloog op de Prins Hendrikkade uit een bocht, bot ste tegen een lichtmast en werd op de andere weghelft overreden door een auto.. Veldman dat rechts op de weg lopend door een auto werd aangereden. In Rijsbergen de 25-jarige J. G. R. Lochten die met een busje tegen een boom botstfe. In Ruinen de 22-jarige H. Kats die met zijn motor tegen een boom botste. In Someren de 29-jarige G. Obbema uit Asten, die met zijn auto frontaal op een kraanwagen botste. In Borsele de 26-jarige C. van der Weele die met zijn auto tegen een boom botste. „De meeste der bestaande ziekenhuizen hebben volgens onze informatie ernstige schade opgelopen” aldus prof. Vink bij het vertrek van Schiphol. „We hebben met alles rekening willen houden en daarom nemen we twee volledige chirur gische uitrustingen mee met eigen elektri sche stroomvoorziening door aggregaten, zodat we als het moet overal aan de slag kunnen gaan.” Aan boord van cte DC-8 bevond zich nog veel meer materieel, dat door het ministerie van Defensie in bruikleen is Nixoi krijgsgi sprek v Henrjf’ tijdens king. C Buiten] kwestie bezoek Schip op pier. Zondagmiddag omstreeks vier uur is het 21 919 brt metende schip „Helena Oldendorff” op de nieuwe Noor- derpier bij Hoek van Holland gelopen, vermoedelijk doordat het uit zijn roer is gelopen. Sleepboten hebben het schip om kwart voor zes vlotgetrokken. Oliescherm. Om de havenmonden in het Rotterdamse gebied bij het optreden van ernstige waterverontreiniging als gevolg van het morsen van olie e.d. te kunnen afschermen moet de gemeente Rotterdam beschikken over een oliescherm. Dit me nen B. en W. van de Maasstad, die de gemeenteraad een voorstel doen tot aan schaf van een dergelijk scherm voor f 300.000. Het scherm zal een lengte hebben van 600 meter. De blusboten van het ha venbedrijk kunnen het uitzetten. Mond- en klauwzeer. Op een kleine boer derij in Hilligersberg is deze week mond en klauwzeer onder varkens geconsta teerd. De varkensstapel is vernietigd. Voor een gebied met een straal van onge veer acht km rond het bedrijf is een ver- voersverbod voor varkens ingesteld. Jongeman dood gevonden. Een voorbijgan ger heeft zondagmorgen in de berm langs het Albertkanaal in Veldwezelt (L.) het lijk gevonden van de 23-jarige Maas trichtenaar F. J. M. Dassen De jongen lag onder in de berm niet ver van de waterspiegel. Uiterlijke tekenen van ge weld zijn niet gevonden. I 5 schade ruim IV2 miljoen gulden. Ook toen werd de brand op drie plaatsen aangesto ken én werden allé telèfoon- en telexlij- nen doorgesneden. In het Maastrichtse bedrijf van Macin tosh werken ongeveer 380 mensen. Het is niet bekend wanneer zij weer aan het werk kunnen gaan. Voor miljoenen schade is ook aange richt bij de Grolsch-brouwerij in Groenlo. In de oudejaarsnacht gingen daar opslag plaatsen met emballagemateriaal en lood- Ongeveer anderhalf miljoen gulden schade heeft de Graan Elevator Maat schappij te Rotterdam in de oude jaarsnacht geleden, doordat in de che- miehaven in het Botlekgebied haar drijvende kraan GEM 1 omsloeg en het pas voltooide eindpunt van de transporteurband op een nieuwe lich- terpier vernielde. Van de tien meter hoge opbouw van het eindpunt werd meer dan de helft afgeslagen. Het on derste gedeelte werd geheel ontzet- De kraan zonk; de bak ervan ligt geheel onder water. De nieuwe overslag een transportband van enkele honder den meters lengte tussen een ander havenbekken en de lichterpier in de chemiehaven zou midden maart in gebruik worden genomen. Daarin is nu een vertraging gekomen van onge veer drie maanden. Naar de oorzaak van het ongeluk kan men, zolang de drijvende kraan niet boven water is gehaald, slechts gissen. Sabotage wordt door de technische dienst van de GEM niet uitgesloten geacht. sen met gloednieuwe machines voor ve pakking in vlammen op. Het hoofdcon plex van de brouwerij bleef behoud zodat de produktie kan worden voortr zet. Men vermoedt dat de brand is ve oorzaakt door vuurwerk. Door vuurwerk is op oudejaarsavond ook een boerderij in Waardenburg (Gel derland) ih de as gelegd. Een 16-jarige jongen stak een rotje aan en gooide het op het rieten dak van de boerderij, dat mede door de harde wind direct vlam vatte. Het vee kon nog gered worden maar de inboedel ging verloren. Vermoedelijk ook door het afsteken van rotjes is in de nacht van donderdag op vrijdag een winkel in Emmen door brand verwoest. In de zaak waren grote voorra den verf, hout, plastic en andere zeer brandbare materialen opgeslagen. Het ge hele winkelpand met magazijnruimte brandde uit. De schade bedraagt meer dan een ton. Op Ameland is op oudejaarsavond de bungalow van de hotelhouder Cuperus tot de grond toe afgebrand. De oorzaak is onbekend. De schade wordt geschat op een halve ton. BREDA. Een 23-jarige Tilburgse hon denhandelaar is door de kantonrechter in Breda veroordeeld tot f 660 boete, waarvan 200 voorwaardelijk, met twee jaar proef tijd. Hij had op 21 oktober uit Engeland honden ingevoerd zonder inentingscertifi- caten. De in beslag genomen 115 honden wer den ondergebracht in de dierenkliniek van dr. J. Smit, dierenarts in Bosschenhoofd en daar ingeënt. Na het verstrijken van de quarantainetermijn werden de honden, op last van de rechtbank, aan de dierenhan delaar teruggeven. Er waren inmiddels 15 honden gestorven. Bij sectie op een van de honden bleek de doodsoorzaak paratyphus te zijn geweest. De zaak heeft veel stof doen opwaaien', vooral in de kring van de dierenbescherming. Na een beschuldiging van de hondenhandelaar dat de honden in de kliniek van dr. Smit slecht behandeld waren, heeft de dierenarts een civiele pro cedure aangespannen bij de Bredase recht bank De raadsman, mr. B. Drion uit Breda, betoogde, dat verdachte, die jaarlijks 20.000 honden verhandelt, vooral uit Engeland en bestemd voor Italië, Frankrijk en Duits land. in Engeland de honden onmogelijk kan laten inenten, zeker niet volgens het door de Nederlandse wet vereiste formu lier. Rechter mr. A. Linthorst, de officier en de advocaat waren het er roerend over eens dat de wettelijke voorschriften in ons land, in feite dus het honden- en katten- besluit, te weinig waarborgen biedt om invoer van zieke honden zoals in dit geval te voorkomen en om de gezondheid van dieren, die verhandeld worden voldoende te beveiligen. Volgens zijn raadsman zoekt de importeur van honden het nu in het vragen van ontheffing bij invoer, waarna de honden dan door een dierenarts in Tilburg kunnen worden ingeënt. Ze moe ten dan wel de vereiste tijd in quarantaine blijven. De Nederlandse Vereniging van Dieren bescherming, welke het proces in Breda met grote belangstelling volgde, gaat, nu zo duidelijk is gebleken dat de wettelijke voorschriften in ons land tekort schieten, bij de regering en de Tweede Kamer stap pen ondernemen om tot een betere wet geving te komen, zo deelde men ons mee. I ////7/7///////////77////////////////////////////////77///////7/////////////////^^ Ernstig was ook een 25-jarige elektri cien in Eindhoven er aan toe, van wie een hand werd afgerukt toen hij bezig was met een stuk zelfgemaakt vuurwerk. Een nichtje van hem werd ernstig aan een voet gewond. Twee kinderen liepen been wonden op. Een tuinmuurtje en enkele deuren werden ontzet en verscheidene ru iten braken. De electriciën had met een gaspijp een stuk vuurwerk geconstrueerd, dat hij op elektrische wijze in een voortuintje tot ontbranding wilde brengen. Dit mislukte maar toen hij de pijp weer in de hand nam, volgde er toch een ontploffing, waarbij de hand werd afgerukt. Andere slachtoffers zijn: Tn Roden (Dr.) de 36-jarige R. Turkse- ma die rechts op de weg liep en werd aangereden door een auto In Zwolle de 12-jarige J. van Werven uit Wezep, die ook, rechts op de weg lopend, door een auto werd aangereden. In Geleen de 21-jarige W. Doelitsch uit Stein (L.). die met zijn auto tegen de muur van een tunnel botste. In Amsterdam de 43-jarige mevrouw J. M. Folie-Wams, die dodelijk was gewond bij een botsing met haar auto in Diemen. In Beilen de 10-jarige Geert Verbeek «NB ...s-v,..

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2