Russen zijn nu NIXON: LUCHTACTIES WAREN EFFECTIEF Venezuela annuleert handelsverdrag met In Belfast 300 kinderen aan Staat van beleg voor Duur hotel in bomaanslag New York deel opgeheven ontsnapt een overvallen West-Pakistan naast alle belangrijke industrieën van dood Lin Piao Kwestie krijgsgevangenen blijft belangrijk punt I D-ÏOURS Verenigde Staten «II „vrijwel zeker” I 1 C’ I WEER FRAAIE BELOFTEN VAN GRIEKSE KOLONELS Zware aanvallen zes doden HAARLEM RODE KRUIS-PLOEG BIJ BIHARI’S TOEGELATEN Sacharov wil drie op Ho Tsji Minh route in Laos Engelse soldaten gesneuveld in Oman Deense koning door hartaanval getroffen I Spoorwegongeluk in Duitsland: Engelsen mogen 14 dagen langer op Malta blijven „psychiatrische patiënten” laten getuigen i Sw II 2 E I - 1 Vroegboeken: f25.- extra korting! 3 MAANDAG 3 JANUARI 1972 Formosa werd per 1 januari 1972 Si n I I Bij proces tegen Boekovski N.V. HOUT- STEEN- BOUWSTOFFEN HANDEL HOUT- STEENWERF SMITS REUNDERS i I Amerikanen maken gebruik van nieuwjaarsbestand I Betaal minder! Ga óók met 1 L» I Vi ■ft a ADVERTENTIE Een Bihari-vader houdt zijn zoontje NEW DELHI (Reuter en UPI) President Bhoetto van Pakistan heeft gisteren de overneming door de regering bekendgemaakt van alle grote industrieën in het land. Tot de industrieën behoren die van ijzer en staal, zware machines, zware elektrische apparatuur, motorvoertuigen, tractors, petro-chemicaliën en openbare nutsbedrijven zoals elektriciteitsbedrijven. ;oen sta dij- e !l moeten maken, wilde Nixons reis naar Peking zin hebben. De president legde er nog eens de nadruk op, zoals ook minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, al eerder deed, dat zijn bezoek niet zou in de armen op het terrein van de grote jutefabriek. Het kind heeft ver moedelijk cholera. Nauwelijks was de bioscoop ontruimd of de bom ontplofte. Aan en in het theater en in de omgeving is veel schade aangericht. Zeven voorbijgangers raakten lictit gewond. De aanslag was bedoeld voor het hotel. Ook daar wist iedereen zich in veiligheid te stellen. LONDEN (DPA). Bij een gevecht met guerrillastrijders in een afgelegen gebied in het zuiden van Oman aan de Perzische Golf zijn twee Britse militairen gedood en vier gewond geraakt. stad en twee andere steden vallen buiten deze maatregel, die premier George Papa- dopoelos vorige maand in een regerings verklaring bekendmaakte. In het eerste j aar van het kolonelsbe- wind hielden de militaire rechtbanken zich bezig met 1261 zaken die op burgers betrekking hadden. Volgens officiële gege- De koning had vrijdag griep gekregen met een begin van longontsteking. Hij zegde al zijn afspraken voor het weekein de af, maar gisteren deelde het hof mee dat zijn toestand bevredigend was. jgan- langs het /iaas- >ngen in de n ge- I de s tot k is op 'on< 3el- rige het dat ■lam •den joer- ond- nsta- stigd. >nge- ver- het i van jvoig nnen •dam me- e de aan- »or f bben t ha- van op •and rra- zeer ge- imte dan k Ie is It a T le n is n te r d LONDEN (UPI en DPA) Het Britse zondagsblad „The Observer” schrijft dat de Russische autoriteiten er nu „vrijwel zeker” van zijn dat Lin Piao, eens de tweede man naast voorzitter Mao Tse Toeng, is omgekomen bij een vliegtuigon geluk in september vorig jaar in Mongo lië. geconstateerd en waren er al 17 mensen aan cholera overleden. De ingesloten niet-Bengalen hebben, zo als eerder gemeld, te kampen met voed selgebrek. Ze durven niets te gaan kopen in de stad uit vrees voor represailles, en bovendien zijn in veel gevallen hun bezit tingen, die ze hadden kunnen verkopen, na de Westpakistaanse overgave op 16 december geplunderd. Zaterdag is 18 ton Amerikaans graan gratis uitgedeeld, maar deze hoeveelheid zou slechts voor twee dagen toereikend zijn. In de jutefabriek werkten veel Bihari’s, die na het uitbreken van de burgeroorlog de plaats hadden ingenomen van ontsla gen Bengalen. Ook hun gezinnen hebben na de Westpakistaanse nederlaag hun toe vlucht gezocht in de fabriek, evenals een aantal andere niet-Bengalen, die eveneens van steun aan de Westpakistaanse troepen worden verdacht. Het Indiase leger heeft gisteren een deel van hen overgebracht naar de niet-Bengaalse steden Mirpoer en Mohammedpoer, waar ze zich bij hun familie hebben gevoegd. KOPENHAGEN (AFP). Koning Fre- derik de IX van Denemarken is maandag morgen door een acute hartaanval getrof fen. De 72-jarige vorst is vanmorgen om kwart voor tien in het gemeentezieken huis van Kopenhagen opgenomen. Zaterdag nog weigerden de plaatselijke politie en Indiase militairen de Rodekruis- mensen de toegang tot de fabriek. Ze zullen nu een rapport opstellen over de medische en voedselbehoeften van de in gesloten Bihari’s. Het Indiase leger heeft al medicamenten geleverd en er is een inentingscampagne tegen cholera' begon nen. Volgens een medische medewerker van de fabriek was bij 40 mensen cholera vens heeft zich daarna een daling ingezet. In 1970 en 1971 stonden jaarlijks 200 burgers voor krijgsraden terecht. Zelf zei de premier dat het gevaar van de chaos een produkt is dat uit het buitenland komt. Het zou voor de veilig heidsdiensten moeilijk zijn in grote bevol kingscentra dit gevaar onder controle te houden. Volgens de pers op Cyprus zal Engeland zijn nu op Malta gelegerde troepen waar schijnlijk naar de Cyprische basis Adrotiri overplaatsen de grootste RAF-basis op het eiland. Waarnemers zijn van mening dat Papa- dopoeios Athene, Piraeus en Saloniki nog onder echtstreeks militair bestuur Iaat omdat daar de universiteiten staan en er de meeste intellectuelen wonen. Deze cen tra worden beschouwd als bolwerken van verzet tegen de militaire dictatuur in Griekenland. Volgens het Britse ministerie van De fensie maakten de soldaten deel uit van het „Special Air Service Regiment’’ dat als enige is achtergebleven langs de Perzische Golf om het leger van Oman op te leiden. Het gevecht had zich afgespeeld tijdens een veldoefening van de Britse militairen. Volgens berichten uit Londen waren de guerrillastrijders lid van het „Volksfront voor de Bevrijding van de Arabische Golf”, een organisatie die door China van wapens zou worden voorzien. „Wanneer er tegen de tijd van mijn reis naar Peking geen vooruitgang is ge maakt”, zei Nixon dan zal het opnieuw ter sprake komen en, indien noodzakelijk, ook een agendapunt vormen voor Nixons besprekingen in Moskou mei dit jaar. De president weigerde echter opnieuw een datum vast te stellen voor de terugtrek king van alle Amerikaanse eenheden uit Zuidoost-Azië de voorwaarde die Ha noi heeft gesteld voor de vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen. S itOomaflrtnala roicnrnanicotia var (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixon heeft verklaard dat de recente bom bardementen op Noord-Vietnam zo effectief zijn geweest, dat hij nog deze maand verdere terugtrekkingen van Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam zal kunnen aankondigen. Hij achtte het niet uitgesloten dat er meer soldaten terug zouden kunnen keren dan oorspronkelijk was voorzien. Maar Nixon, die dit commentaar gaf in een vraaggesprek van een uur met een correspondent van CBS-televisie, zei tegelijkertijd dat wanneer Hanoi niet bereid zou zijn de Amerikaanse krijgsgevangenen vrij te laten, Amerikaan se troepen in Zuid-Vietnam gestationeerd zouden blijven, en Noord-Viet nam tevens rekening zou moeten houden met de mogelijkheid van voort gezette bombardementen. Correspondent Dev Murarka meldtuit Moskou dat „medische deskundigen”, waarschijnlijk Russische en Mongoolse, de stoffelijke resten hebben gereconstrueerd van negen met kogels doorzeefde licha men, die in het vliegtuig waren gevonden. De functionarissen zijn er nu vrijwel zeker van dat twee lijken die waren van Lin Piao en diens vrouw Jeh Tsjoen „hoe wel er bij enkelen vermoedens bestaan dat het mogelijk dubbelgangers waren”. „In Moskou zijn voorts inlichtingen ontvangen en als juist aanvaard” dat de vroegere Chinese premier Lioe Sjao Tsji begin november in Peking is overleden. Lioe Sjao Tsji werd in het begin van de culturele revolutie verwijderd. [imiimiHmniiiiiiinnitiiiiiM CARACAS (UPI). President Rafael Caldera van Venezuela heeft bekendge maakt, dat zijn land een bilateraal han delsverdrag, dat de handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten gedurende meer dan dertig jaar heeft geregeld, heeft gean nuleerd. Hjj deed dit tijdens zjjn nieuw jaarstoespraak in zijn paleis Miraflores. De maatregel zal niet van invloed zijn op buitenlandse investeringen en kredie ten, aldus Bhoetto in een korte radiotoe spraak. De rijkdommen moeten het wel zijn van het hele volk dienen en niet geconcentreerd zijn in de handen van enkele mensen. Later ontkende Bhoetto in een verkla ring tot een verslaggever te hebben ge zegd dat hij sjeik Moedjiboer Rachman, de Oostpakistaanse leider, binnen enkele dagen on voorwaardelijk in vrijheid zal stellen. „Time Magazine” had dit geschre ven in een vraaggesprek. „Wat de presi dent in feite zei, was dat*er geen behoefte bestaat aan onnodige speculatie en dat hij over deze kwestie zal spreken in zijn openbare toespraak binnen enkele dagen”, aldus de verklaring. Voor het eerst is gistenen een Rode-Kruis- ploeg toegelaten tot de jutefabriek Adamji, waar zo’n 30.000 Bihari’s een niet-Bengaalse minderheid hun toe vlucht hebben gezocht Ze vrezen de wraak van de bevolking omdat ze tijdens de burgeroorlog in meerderheid de kant van West-Pakistan hebben gekozen. •eeks schip loor- spen, er is p om :In- t is het Een beeld van de ravage die de zware bom aanrichtte aan de achter kant van het Kensington Hotel. LONDEN (DPA) Driehonderd schoolkinderen zijn op oudejaarsdag op het nippertje aan een bomaanslag ontko men. Zij zaten in een bioscoop in Belfast, toen achter het theater, op de parkeer plaats van een hotel, een auto met vijftig kilo springstof werd ontdekt. Sacharov, een van de oprichters van het niet-erkende Russische comité voor men senrechten, stelt dat uit een brief van het drietal blijkt dat Boekovski „geen laster maar ware feiten” had gepubliceerd toen hij in een brief aan westerse psychiaters aandacht vroeg voor het gebruik om poli tiek andersdenkenden in de Sovjet-Unie in inrichtingen voor geesteszieken op te sluiten. Het drietal was verpleegd in de inrich ting in Leningrad, waar ook Boekovski anderhalf jaar heeft gezeten, en zegt getuige te zijn geweest van mishandelin gen. Nixon zei verder dat Washington For mosa diplomatiek, zou blijven erkennen, en het defensievedrag met generaal Tsjang-Kai Tsjek zou blijven nakomen. Maar ten aanzien van dit laatste punt hield Nixon een slag om de arm door te zeggen dat er op dit ogenblik nog niet gedacht werd aan de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Formosa. Eerder is bericht dat Peking in gesprekken met dr. Kissinger had geëist dat de Verenigde Staten in ieder geval een nominaal gebaar van terugtrekking uit Formosa zouden Mintoff had oorspronkelijk verklaard dat de 3.500 man Britse troepen en hun 7.000 verwanten Malta nog voor nieuw jaar moesten verlaten als Engeland niet direct 4,25 miljoen pond extra stortte als financiële steun voor het onderhoud van de Britse bases op het eiland. Het Britse ministerie van Defensie deelde in com mentaar op Mintoffs boodschap mee dat het uitstel niets verandert aan het Britse plan, de terugtrekking de komende drie maanden in fasen te laten verlopen. Op oudejaarsavond hadden we hoe dan ook niet kunnen vertrekken, zo zei een woordvoerder in Londen. Waarnemers op Malta menen, dat er in ieder geval een afkoelingsperiode is geschapen voor moge lijke nieuwe onderhandelingen die alsnog tot een compromis zouden kunnen leiden. BONN (DPA). In West-Duitsland zijn vrijdagmiddag bij een frontale bot sing tussen twee railbussen zes mensen om het leven gekomen en 18 gewond geraakt, het merendeel ernstig. Het onge luk gebeurde op een enkelspoor tussen Hachenburg en Bad Marienberg, ten oos ten van Bonn. resulteren in een diplomatieke erkenning van China. „Een lange dialoog (met Peking) is noodzakelijk, zei Nixon, om een onvermij delijke confrontatie te voorkomen”. Hij wees in dit verband op China’s groei van een kleine tot een grote nucleaire mo gendheid. „Wij kunnen beter over onze meningsverschillen praten, dan er om vechten”, aldus Nixon. De president zei verder dat er al een top-gesprek in Moskou had kunnen plaats-vinden, kort nadat hij in 1969 in- functie trad, maar dat hij daarvan had afgezien omdat het ogenblik zich daar niet toe leende, Nixon verwees naar het geringe succes van de ontmoeting tussen president Lyndon Johnson en premier Ko sygin in Glassboro, en zei dat de overeen komst over Berlijn de doorslag had gege ven voor het aanstaande topgesprek, in mei, in Moskou. ATHENE. (Reuter) De sinds de mili taire staatsgreep van april 1967 van kracht zijnde staat van beleg in Grieken land is op 1 januari opgeheven. De hoofd- Het verdrag dat in 1939 werd onderte kend en in 1952 werd herzien, bestaat uit twee produktenlijsten, waarvan één lijst preferentiële invoer van Venezolaanse olie en ijzer in de Verenigde Staten toestaat, de andere bevat voorkeurstarieven voor Amerikaanse produkten die Venezuela binnenkomen. Venezuela zet bijna de helft van zijn olie af op Amerikaanse markten en sa men met ijzer vertegenwoordigen deze twee produkten ruim negentig percent van de totale uitvoer van het land. President Caldera zei, dat hij er zeker van was, dat de Amerikaanse regering de maatregel in zijn volle betekenis zou zien en dat „de stap met grote voldoening zou worden begroet door alle Venezolanen, die daarin een bevestiging van ons democrati sche nationalisme zouden zien.” Venezuela begon zich ernstig over het verdrag te beraden in 1959, toen de Vere nigde Staten bepaalde quota’s voor de olie-invoer begonnen op te leggen. De Venezolaanse president zei, dat nati onale belangen van de ontwikkeling van Venezuela de noodzaak tot wijziging van het verdrag vergden, teneinde een grotere industrialisatie mogelijk te maken. De Venezolaanse minister van Buiten landse Zaken, Calvani, deelde UPI mee, dat het besluit op geen enkele wijze de traditionele goede betrekkingen tussen Venezuela en de Verenigde Staten wijzigt. „Integendeel. Het biedt positieve vooruit zichten voor uitbreiding van de'betrekkin gen onder nieuwe auspiciën.” De 51-jarige oud-kolonel van de artille rie, die in 1967 met een aantal wapen broeders zijn land onder een militaire dictatuur bracht, beloofde in deze verkla ring verder het democratische stelsel op basis van de Grondwet van 1968 te her stellen. De Urondwet zou volledig worden uitgevoerd zodra zijn regering had ge zorgd voor de nodige voorwaaren om de democratie veilig te doen functioneren. Als een eerste stap in die richting heeft Papadopoelos nu de staat van beleg voor tweederde van Griekenland laten verval len. Wel onder rechtstreeks militair be stuur blijven Athene, Piraeus en Saloni ki. De staat van beleg betekent onder meer dat in bepaalde gevallen militaire recht banken zaken kunnen afhandelen die an ders onder de jurisdictie van de burgerlij ke rechter vallen. Enkele van deze zaken zijn poging tot omverwerping van het regime, aanzetting tot opstand, de vor ming van illegale groeperingen, onwettig bezit van wapens of explosieven en het verspreiden van valse geruchten of be richten. NEW YORK (Reuter) Een bende van vier a vijf man heeft gisteren een overval gepleegd op het deftige 42 verdiepingen tellende Newyorkse hotel „Pierre”, Twee mannen en een „chauffeur” stap ten uit een limousine, haalden er koffers uit en belden aan. De portier kreeg te ho ren dat de heren kamers gereserveerd had den. De man deed open en werd onmiddel lijk in de boeien geslagen. De overvallers haalden nog vier paar handboeien uit hun koffers en boeiden nog negentien personeelsleden en gasten van het hotel, wier monden daarna dichtge- pleisterd werden. Vervolgens gingen de ongenode gasten over tot het lucratieve deel van hun „ar beid”, namelijk het kraken van de hotel- kluizen. In ruim anderhalf uur tijds braken zij vijftig van de tweehonderd kluizen open. De buit waarmee de overvallers er van door zijn gegaan, wordt geschat op een half miljoen a ruim een miljoen dollar. VALETTA (Reuter). Premier Dom Mintoff van Malta heeft zijn ultimatum aan Engeland voor de terugtrekking van de Britse troepen van het eiland met twee weken verlengd tot 15 januari. Hij deelde dat oudejaarsavond mee in een boodschap aan de Britse premier Heath. Nixon zei dat het vraagstuk van de krijgsgevangenen al onderwerp van ge sprek was geweest tussen zijn adviseur dr. Henrjf Kissinger en premier Tsjoe En Lai tjjdens Kissingers tweede bezoek aan Pe king. Ook met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko is deze kwestie besproken tijdens diens recente bezoek aan het Witte Huis. SAIGON (DPA). De Amerikaanse luchtmacht heeft het nieuwjaarsbestand in Zuid-Vietnam benut voor de zwaarste luchtaanvallen sinds maanden op de Ho sji-Minhroute in Laos. Inmiddels bgon in „uid-Vietnam voor de slinkende Ameri- aanse strijdkrachten het twaalfde oor logsjaar in bijna volledige rust. internationale reisorganisatie van het DIRK VAN OEN BROEK-CONGERN Boekingskantoor in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 =iiiiiuiiiHniimiiiiiniiiiiiiiiin<Hini>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiii»iiiiiiË Ige- ■nlo. lag- )Od- ve I or f tr - MOSKOU (Reuter). De Russische kerngeleerde Andrei Sacharov heeft in een brief aan de rechtbank van Moskou verzocht drie vroegere psychiatrische pa tiënten te laten getuigen in het komende proces tegen de 29-jarige Vladimir Boe kovski die terecht moet staan wegens anti-Sovjet-agitatie. i - Het Amerikaanse opperbevel in Saigon berichtte gisteren dat het bestand van vierentwintig uur slechts driemaal door de tegenstander was geschonden. De Zuidvietnamezen zeggen dat de iVet- cong het bestand 31 maal schond, even vaak als het kerstbestand. Daarbij zijn 30 Zuid- vietnamese soldaten en burgers gedood en 31 gewond geraakt. De Zuidvietnamezen en Amerikanen beëindigden hun 24-uursbestand zaterdag, de tegenstanders zouden gistermiddag de strijd hervatten. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon hebben zware strategische bommenwerpers van het type B-52 in Laos de Ho Tsji-Minh-wegen in elf golven aangevallen en totaal bijna 1000 ton bommen gegooid. Tegelijkertijd voerden jachtbommenwerpers duikaanval len uit op Noordvietnamese vrachtauto’s en opslagplaatsen. Het Noordvietnamese persbureau meld de gisteren dat op nieuwjaarsdag een onbemand Amerikaans verkènningstoestel door Noordvietnamees luchtafweergeschut is neergehaald Boek nu uw super-voordelige D-TOURS vakantie voor maart, april, mei, augustus of september (seizoen x mei, augustus ui sepiemuer \seizuen 2 I AenB) en VERDIEN f25.- EXTRA KORTING PER PERSOON! 3 I sv/ji BI WW' MA'.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3