vo< Gewestvorming in Kennemerland HEEMSKERK WIL AANSLUITING Begrafenis drie kinderen BIJ KENNEMER GEMEENTEN ontroerende eenvoud van NOS-show het water gevallen Vijf gewonden Jaarwisseling in de IJmond verliep bijzonder rustig Meer vuurwerk dan voorheen Duo nassagier e gewond naar ziekenhuis „Vrijblijvende contacten behoren tot verleden” bij aanrijding in de ijskast” „Samenvoeging F1 in J te 4 I Vrijdagmiddag in Heemskerk AM Teg van zon ond ENKELE KLEINE STRAATBRANDJES r r L i MAA 4 IJMUIDER COURANT MAANDAG 3 JANUARI 1972 (Va Motieven Besluiten Eisen (Van een onzer verslaggevers) AM? onvera van ee veront dustrit reide bied worde reinen ontwil dustri; hals o1 zou Wl E. G. S van E Amste Provii week van h Overleg In Beverwijk en Heemskerk Geen ajbreuk IJMOND „De jaarwisseling is in de gehele IJmond bijzonder rustig verlopen” aldus is de conclusie van de politiemannen, die in Velsen, Beverwijk en Heemskerk Oudejaars nacht dienst hebben gehad Een me ning, waarbij zich ook hun collega’s uit Castricum en Uitgeest hebben aangesloten. Van excessen is geen sprake geweest. Wel werden hier en daar kleine brandjes ontstoken, doch deze hebben geen moeilijkheden ver oorzaakt. De hoeveelheid afgestoken vuurwerk was weer groter dan in voorgaande jaren. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Op de laatste dag van het oude jaar hebben Burge meester en Wethouders van Heemskerk de raadsleden een voorstel met een uitvoerig preadvies voorgelegd, betreffende de aansluiting van Heems kerk bij het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan „Kennemerland”. In de gemeente Beverwijk is een dergelijk voorstel te verwachten en Velsen was reeds bij het ISK aangesloten, al trok men zich later terug op grond van de overweging dat er eerst een beslissing over de samenvoeging van de IJmondgemeenten moest vallen. Dat betekent, dat de IJmondgemeenten, indien de gemeenteraden in Beverwijk en Heemskerk het advies van hun colleges volgen, als zelfstandige gemeenten °f ais één grote gemeente IJmuiden (als de samenvoeging in februari aanstaande toch een feit wordt) met de gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Bennebroek, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemstede en Zandvoort een groot ge west zullen vormen, in het kader van nieuwe bestuurlijke ontwikkelingen, zoals deze zijn aangeduid in de ontwerp-wet op de gewesten. Deze ont- werp-wet is in april 1971 ter overweging aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden. Bij dit gewest Kennemerland kunnen zich nog aansluiten Castricum en Uitgeest, maar in die gemeenten zit men een beetje op de wip, want daar moet men gaan bepalen of men meer betrok ken wil zijn bij het gewest Alkmaar of het gewest Kennemerland. In de IJmond voelt men zich duidelijk meer betrokken bij de Kennemer ge meenten. Fw (Van een onzer verslaggevers) we Men acht het tegendeel het geval, want, zo schrijft men aan de raad, „het gedach te gewest Kennemerland zal voor wat zijn omvang betreft vrijwel geheel overeen stemmen met het gelanceerde blokmodel, zoals dat is opgenomen in de nota „Drie Miljoen Noordhollanders” van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, uitgege ven in januari 1966. De gedachte vorming van het gewest Groot-Amsterdam alsmede die van Groot- Alkmaar, kunnen volgens B. en W. van Heemskerk naast het gewest Kennemer land ongehinderd voortgang vinden. Alles verliep in een prettige sfeer en geen moment behoefden de dienstdoende poli tiemannen hardhandig op te treden Om streeks half twee hebben de brandweer en de gemeentereinigingsdienst de restanten gedoofd en de rommel opgeruimd. In Velsen-Noord is ingebroken in een woning aan de Van Nidekstraat, waar een De heid i de la; zien v tor. E kei w verbo komei de b verscl die r werk? werk) diens' dan c zeeka plaat: triële nen reker geleg 20.00( het g triële langr totah of ai mens progi werk zulle Stijk Hi: Zaar telijk takk kost; de c pelij te Nooi een leen nige drij’ gene ecor met De vest in I pun lanj volj T aan zeel zal ver laai tree hoo niei ma; kur ind bin nor B; u Ui V Ser lixt stel Sto Loi tin; der V we IJn Ru bui Be Ha 1 Le les Ha lm Br sar PI; Bo Gr Ce Be zu Gc tu K; M vr Door elk van de raden van de ISK-ge- meenten is namelijk medio 1971 op basis van een nota van de ISK-commissie ter bestudering van de bestuursproblemen in concreto al besloten: De I argum ging v groei omdat van c grote deze c ten w mogeli HEEMSKERK. De begrafenis van Alex, Anita en Elizabeth Roozendaal is van een ontroerende eenvoud geworden. Honderden mensen begeleidden vrijdag middag de 3 slachtoffertjes van een ver keersongeluk naar hun laatste rustplaats op het kerkhof van de H. Laurentiuskerk. Evenzovele mensen woonden de sfeervolle, plechtige uitvaartmis in de Laurentiuskerk bij. De mis werd gecelebreerd door pastoor M. van Steijn en de kapelaans J- Alleman en W. Lokkerbol. Het kinderkerkkoor stond onder leiding van de heer Humsche. Anita, Alex en Elizabeth Roozendaal werden vrijdagmiddag door honder den mensen begeleid naar hun laatste rustplaats op het Laurentiuskerkhof. Achter de drie baren liepen leerlingen van de Otterkolken, ieder met een bloemstuk in de hand. B. en W. brengen vervolgens in herin nering, dat de gemeenteraad van Heems kerk op 1 augustus 1966 reeds uitdrukke- zullen worden omgeslagen, waarbij het gouden zegelring en tien gulden aan wis selgeld werden buitgemaakt. In Heemskerk en Uitgeest verliep de Oudejaarsavond bijzonder rustig. De poli tie van Heemskerk verbaasde zich hiero ver nogal, want in het tuindersdorp wordt de overgang van oud naar nieuw door menig jeugdig inwoner gebruikt om relle tjes te schoppen. In tegenstelling tot voorgaande jaren was het in Castricum erg rustig. Er zijn maar enkele ruitjes gesneuveld. De politie hoefde niet in te grijpen. In een woning aan de Dr. Benderslaan raakte een deken door vuurwerk in brand Het vuur kon tijdig worden gedoofd, zodat ook deze familie rustig het nieuwe jaar kon be groeten. In Beverwijk rukte de brandweer in de nieuwjaarsnacht uit om een in brand staande container aan de Bullerlaan te doven. De container was geladen met oud papier en wat hout, dat door de jeugd was aangestoken Onbekenden gebruikten de nieuwjaarsnacht om in te breken in de Hendrik Mandeschool aan de Regulier- straat. Ter verhoging van de feestvreugde stak men in d° school enkele rotjes af De kerstboom en een deel van de versiering verdwenen uit het gebouw; meegenomen door de inbrekers. Volgens de kwalificatie van de Velser politie verliep de jaarwisseling „on zeer sympathieke wijze” Er waren enkele kleine straatbrandjes in Santpoort-Noord en Zuid alsmede in Driehuis, doch deze hebben geen moeilijkheden opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM Op de kruising Pro vinciale weg Zeeweg in Bakkum heeft zondagmorgen omstreeks half elf een ver keersongeval plaats gehad, waarbij een dame uit Uitgeest een hersenschudding heeft opgelopen. Zij is naar het St. Jozef- ziekenhuis gebracht. Volgens de politie ontstond het ongeval, doordat de motor waarop de vrouw als duopassagiers meereed, geen voorrang kreeg van eën automobilist uit Limmen. De motor werd zwaar beschadigd. De gewestconstructie in ISK-verband doet naar de overtuiging van B. en W. van Heemskerk niets af aan de komende gewestvorming in totaal, hoe deze er bij voorbeeld qua territoir in de provincie Noord-Holland ook uit zal zien. Gezien deze conclusie menen B. en W. zich te kunnen aansluiten bij inmiddels verschenen reacties van bestuursdeskundi- gen, namelijk waar gezegd wordt, dat herindeling van gemeenten eerst overwo gen moet worden als de gewesten er zijn en duidelijk is geworden op welke wijze een en ander zijn beslag zal moeten krijgen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Bij een verkeerson geval op de kruising HoflaanHoogdor- perweg- G. van Assendelftstraat zijn in de afgelopen nacht omstreeks een uur vijf mensen gewond geraakt. Drie van hen konden na behandeling in het St. Jozef- ziekenhuis naar hun woningen terugkeren. Een Beverwijker en zijn verloofde moes ten in het ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de politie verleende een Span jaard, die met zijn auto in gezelschap van twee landgenoten over de G. van Assen delftstraat reed, geen voorrang aan de auto van een Beverwijker, Deze kwam met zijn verloofde uit de richting Uit geest. Door de kracht van de botsing werd de auto van de Beverwijker volgens de politie „opengesneden als een sardineblik je”. Ook de auto van de Spanjaard werd totaal vernield. Verder vertonen her en der in de ge meente auto’s de sporen van ontploft vuurwerk, dat de lak heeft aangetast. Het inbrekersgilde heeft gebruik ge maakt van de afwezigheid van sommigen, die oud en nieuw elders vierden. Zo is in de Evertsenstraat ingebroken en werden uit een geforceerde muurkast drie porte- monnaies met een totale inhoud van on geveer f 90 en twee betaalzegels van elk vijf gulden ontvreemd B. en W ste” verder: „Onze ziensw; ze was en is nog steeds, dat één van de belangrijkste funkties van het openbaar bestuur is gelegen in de begeleiding van en het richting geven aan zowel sociale, sociaal-culturele, ruimtelij ke, economische en democratisch veran derende opvattingen. Gewestvorming wordt hoe langer hoe meer een urgente zaak, nu duidelijk blijkt dat verscheidene maatschappelijke facto ren tot gevolg hebben, dat de eisen die aan de bestuursorganisatie worden gesteld veel hoger zijn geworden. Het ruimtelijk be leid in streek-, structuur- en bestemmings plannen, de verkeers- en vervoersplan ning de woningbouw, het milieubeheer, de gezondheidszorg, politie, brandweer, ram pendienst en dergelijke zijn alle zaken die in meer of mindere mate over de gemeentelijke grenzen heen reiken en steeds meer in samenwerking verzorging vragen”. bestuur van het Intergemeentelijk Samen werkingsorgaan Kennemerland” wordt verzocht de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken in de kosten van de ontwikkeling van een gewest een bijdrage te verlenen; VI. uit te spreken dat in de onder I bedoelde gemeenschappelijke regeling dient te worden bepaald dat andere ge meenten tot het gewest kunnen toetreden waarbij de Kennemerraad in overleg met de betrokken gemeenteraad zijn ledental en samenstelling en die van het dagelijks bestuur opnieuw dient te bezien; VII. uit te spreken dat de onder I bedoelde gemeenschappelijke regeling voor het overige in elk geval dient te regelen de taken en bevoegdheden van de organen van het gewest, de vervanging van de voorzitter, de vervulling van vaca tures, de aanwijzing van een secretaris en een penningmeester, de reglementen voor vergaderingen van de onder 1-1 en 2 bedoelde organen alsmede de te volgen procedures voor de noodzakelijke contac ten met de gemeenteraden; VIII. uit te spreken dat voor de verga deringen van de Kennemerraad in begin sel dezelfde bepalingen ten aanzien van de openbaarheid van toepassing zijn als die, welke gelden voor de openbaarheid van vergaderingen van de gemeenteraad”. Bovendien zal de vorming van een ge west Kennemerland ten zeerste worden bemoeilijkt, indien de gemeente IJmuiden zou worden gevormd, aangezien b\j deelne ming van de gemeente Haarlem en de nieuwe gemeente IJmuiden aan dit gewest de overige, veel kleinere, gemeenten prak tisch geen stem in het kapitel zullen hebben.” Onder de aanwezigen in de kerk bevond zich onder meer de heer J. Dicker, genees- heer-directeur van het Streekziekenhuis te Hoorn, waar de heer C. Roozendaal nog steeds verblijft. Mevrouw Roozendaal is nog niet hersteld van de verwondingen, opgelopen tijdens het ongeluk en zij moest de plechtigheid, zittend in een rolstoel, volgen. Heel veel ouders van leerlingen van de basisschool De Otterkolken, waar de slachtoffertjes de lessen volgden, waren met de jongens en meisjes mee naar de kerk gekomen. Op het bitter koude kerkhof leidde pas toor Van Steijn de korte begrafenisplech tigheid. Leerlingen van De Otterkolken droegen tientallen bloemstukken, die de drie kisten bedolven onder een kleuren pracht. De vraag blijft voorlopig nog even of men als drie zelfstandige gemeenten of als één grote gemeente in het ISK-ver- band zal deelnemen. De beslissing daar over is aan de Tweede Kamer voorbehou den. De gewestvorming is zo laat op gang gekomen, dat er aan getwijfeld mag wor den, of de leden van de Tweede Kamer die gewestvorming zullen betrekken in hun beoordeling van de vraag of de IJmondgemeenten al of niet moeten wor den samengevoegd. Toch zou dit een be langrijk element in die beoordeling moe ten zijn. Want het zal niet alleen voor die IJ mondgemeenten verschil maken of men als één gemeente of als drie gemeenten optreedt in het ISK-verband, maar ook voor de andere en vooral de kleinere ISK-gemeenten. Bij een samenvoeging van de IJmondgemeenten ontstaan er in geweestelijk verband twee grote kernen binnen het totaal van de kleinere ge meenten: Haarlem en Groot-IJmuiden. lijk heeft uitgesproken, dat de bestuurs- problematiek zich niet beperkt tot de drie gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Vel sen, maar betrekking heeft op geheel Kennemerland. De Heemskerkse raad was daarbij van mening, dat de doelstelling om te komen tot de noodzakelijke be stuurlijke integratie slechts op een ver antwoorde en aan toekomstige eisen aan gepaste wijze bereikt kon worden door instelling van een agglomeratiebestuur en dat het daarom noodzakelijk was het overleg tussen het ISK en de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk en Uit geest toch voort te zetten. Op verzoek van hogerhand moest dit overleg worden on derbroken in verband met het in dat jaar gelanceerde voorstel om Beverwijk, Heemskerk en Velsen op te heffen en een nieuwe gemeente IJmuiden te vor men. Na het indienen van het ontwerp van wet op de gewesten is dit overleg weer hervat. B. en W. van Heemskerk zijn van mening, dat thans de tijd van vrijblijven de contacten in de regio naar het verle den moet worden verwezen. Dat wordt naar hun inzicht vooral duidelijk als men de stand van zaken bekijkt binnen het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland. De beheerder van de bejaardenflat „Velserhooft” heeft overigens een onaan gename herinnering aan het afgestoken vuurwerk. Bij zijn afwezigheid namelijk is een uit de koers geraakt projectie] de politie vermoedt dat het zelfgemaakt vuurwerk betrof door een bovenlicht de woonkamer binnengevlogen en in een wandmeubel geëxplodeerd. Kast, boeken en planten werden vernield en brokstuk ken werden door de kamer verspreid, samen met versplinterd glas. Een dee) van de vloerbedekking is eveneens in brand geraakt, doch uit zichzelf gedoofd. Uit de door B. en W. van Heemskerk aan de raadsleden gezonden nota ontlenen de volgende motiveringen, die het college er toe gebracht hebben de raad voor te stellen toe te treden tot de ISK- gemeenten. Uit het ontwerp van wet tot gewestvor ming en de toelichting daarop conclude ren B. en W„ dat een gemeentelijke herindeling binnen vele gewesten op de duur onontbeerlijk zal blijken te zijn, maar anderzijds, dat een zodanige herin deling niet bij voorbaat een voorwaarde behoeft te zijn om tot gewestvorming te komen. Zelfs de aankondiging van het op treden van de Go-Go-girls had geen invloed op de publieke belangstelling voor de Road-drive-in-show van de Nederlandse Omroep Stichting, vrij dagmiddag in de sporthal. Het moet voor de discjockeys Cees van Zijtveld en Ben Vreeburg, de twee aantrekke lijke Go-Go-girls en alle personen, die iets met de organisatie van dit jeugd feest te maken hebben gehad, een enorme teleurstelling zijn geweest om te zien, hoe weinig interesse er voor de show bestond. Slechts dertig jon geren hadden f 3,50 voor een toe gangskaartje over! De sfeer in de im mense sporthal was kil en erg veel enthousiasme ging er dan ook niet uit van de bekende NOS-show; compleet met light-show, flaslights, automati sche vloeistof projectie en film- en diaprojectie naar Beverwijk gekomen. Waarschijnlijk gaven de jongeren hun geld liever uit aan het vuurwerk, dat enkele uren na afloop van de NOS- show het luchtwerk in werd gescho ten, dan aan het bekijken van een show, die vrijdagmiddag figuurlijk in het water is gevallen. I. Uit te spreken dat de raad bereid is deel te nemen aan een gemeerfschappelij- ke regeling, tussen de raden van de ge meenten Bennebroek, Bloemendaal, Haar lem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemstede en Zand voort. a. welke gemeenschappelijke regeling tot doel heeft om nader door een te vormen Kennemerraad te bepalen punten de bestuurlijke samenwerking tussen de daarin vertegenwoordigde gemeenten te bevorderen; b. en krachtens welke gemeenschappe lijke regeling voor het totale gebied dier gemeenten de hierna genoemde organen voor lokaal bestuur zullen worden inge steld: 1. Een Kennemerraad; 2. Een dagelijks bestuur; 3. Een voorzitter van de onder 1 en 2 genoemde organen. II. uit te spreken, dat: 1. De raad er in beginsel mee instemt dat de Kennemerraad zal bestaan uit 45 leden en een voorzitter; 2. Dat de burgemeesters van de ge meenten Bennebroek, Bloemendaal, Haar lemmerliede en Spaarnwoude, Haarlem mermeer, Heemstede en Zandvoort alsme de de loco-burgemeester van Haarlem ad viserend lid zullen zijn van de Kennemer raad; 3. de overige leden van de Kennemer raad zullen worden gekozen door en uit de zitting hebbende leden van de raden dier gemeenten op de volgende basis: Bennebroek: 3 leden Bloemendaal: 4 leden Haarlem: 19 leden Haarlemmerliede en Spaarnwoude: 3 le den Haarlemmermeer: 7 leden Heemstede: 5 leden Zand voor: 4 leden een en ander op zodanige wijze dat dit deel van de Kennemerraad zoveel moge lijk een afspiegeling vormt van de totali teit van de gemeenteraden in politieke zin; III. uit te spreken dat het dagelijks bestuur naar zijn oordeel zal moeten wor den gekozen door de Kennemerraad en zal dienen te bestaan uit een aantal leden gelijk aan het aantal deelnemende ge meenten, de voorzitter daaronder niet be grepen, met dien verstande dat per deel nemende gemeente één zetel in het dage lijks bestuur beschikbaar zal zijn; IV. uit te spreken dat de burgemeester van Haarlem voorzitter van de Kenne merraad en van het dagelijks bestuur zal zijn, waarbij hij in de Kennemerraad slechts een adviserende stem zal hebben; V. uit te spreken dat de raad er in beginsel mee instemt dat de financiële consequenties van de gemeenschappelijke regeling op basis van de inwonertallen der samenwerlsende gemeenten per 1 ja nuari van elk dienstjaar per gemeente B. en W. schrijven in dit verband aan de raad: „Bij instelling van gewesten moeten blijkens deze visie bestaande an nexatieplannen dan ook minstens in de ijskast worden geplaatst. Tot deze in de ijskast te plaatsen annexatieplannen zal de voorgenomen samenvoeging van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Vel sen naar onze mening zeker als een der eerste moeten behoren. w

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4