Politie Velsen in Beverwijk Noordze ekanaalgebied m Baptistengemeente IJmond van Geen straf of maatregel na explosies aan boord schepen HAVENBERICHTEN Consequenties voor Nederland nu uitgebreide EEG-visserij „Nieuwe industrieën nodig Zeemijn bleek bom te zijn "reep autodief Ds. Van ’t Wout nam afscheid VERENIGINGSNIEUWS voor export onderzoek Twee matrozen en twee officieren Tegen wijziging van streekplan zonder nader Vooral: hoge eisen stellen aan vis VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL AMSTERDAM IN NIEUWJAARSREDE: werden gewond MAANDAG 3 JANUARI 19/2 IJMUTDER COURANT 99 Braak terrein (Van een onzer verslaggevers) UK minst gevaarlijk Kerkelijk nieuws Vertrek naar Utrecht jaren in IJmuiden Ve!sen-N oord Platvis AMSTERDAM „Het zou beslist onverantwoord zijn indien op grond van een in het algemeen bestaande verontrusting ten aanzien van in dustrialisatie het zorgvuldig voorbe- reidé streekplan Noordzeekanaalge bied zonder nader onderzoek zou worden herzien en indien aan ter reinen die voor een evenwichtige ontwikkeling van dit gebied voor in dustrievestiging zijn gereserveerd, hals over kop een andere bestemming zou worden gegeven”. Dit zei de heer E. G. Stijkel, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, in zijn nieuwjaarsrede. Provinciale Staten zullen over een week over een eventuele herziening van het streekplan discussiëren. Haring Dreiging (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Als uitbreiding van de Europese Economische Gemeen schap met de sterke visserijlanden Groot-Brittannië, Ierland, Noor wegen en Denemarken plus associatie met Zweden en Ijsland effectief wordt, dan is het voor de Nederland se zeevisserij zaak hoge kwaliteits eisen te stellen aan alle aan te voeren en de exporteren vissoorten. V elsen-IJmuiden na zeven vreugdevolle sa- d uur vis- DINSDAG 4 IAN”AR1 „De gemeente is Gods planning in deze wereld- De concrete vreugde van het heil is alleen in de gemeente der heiligen te beleven”. Dit zei ds. G. J. ’t Wout gister middag in de Hervormde Goede Herder kerk by zyn afscheid van de baptisten gemeente IJmond. iren zijn litie ling ;ken kon deze be- Geref. Kerken. Beroepen: te Treebeek K. W. Kakes te Idskenhuizen. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Hoogkerk' S. Knossen te Vollenhoven. Aangenomen: naar Urk en Nagelen T O. G. M. Bosma te Rijnsburg. Bedankt' voor Zivdhorn R. te Velde te Hattem. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Elburg P. Beekhuis te Noordeloos. ten in Bilthoven, begroette ds. Van ’t Wout namens de gemeente Utrecht. Het laatste woord van de scheidende predi kant: „God is met u”. (Van een onzer verslaggevers) de van Groot-Brittannië is het enige nieuwe EEG-lid dat reeds grote hoeveelheden vis invoert. De verwachting is. dat in de toe komst hierin weinig verandering zal ko men. Het kan alleen haring uitvoeren naar de andere EEG-landen. Voor Nederland is er aldus in mindere mate invloed van de Britse visserij te verwachten. Ierland exporteert haring naar Neder land; de Nederlandse vissers kopen in Ier land haring, die op zee wordt gezouten en in Nederland wordt verkocht. De betekenis van Ierland als haring-ex- Geref. Gemeenten. Beroepen: te Wage- ningen L. Blok te Beekbergen; te Veen A. Hofman te Scheveningen; te Rilland-Bath A. M. den Hoor te Ridderkerk. Bedankt: voor IJsselmonde J. van Haa- ren te Amersfoort. i de rand i te oud sugd kten n de lier- ugde f De ?ring imen de oli- 3ro- irdt ioor He rn le n- in ijf sn :f— ;n. !S- 1. n- an n- de im it- rd de k- ■rd ;e g is i, st 1, n ir in le regelmatig gecont/oleerd worden. ïk ben er overigens van overtuigd dat de leiding van de industriële bedrijven evengoed als wie ook zich er rekenschap van geeft dat het nakomen van aangegane verplichtin gen op het gebied essentieel is voor het voortbestaan van die bedrijven” aldus de voorzitter. Op het motorschip Medusa werden op 16 januari van het vorig jaar door een zware explosie twee matrozen gewond, toen het schip op weg was van Emden naar Leith. De ontploffing had plaats in de bak van het schip, nadat de matroos Silva zijn benzine-aansteker had gebruikt. Het schip vervoerde kolen, maar na onderzoek is de raad tot het inzicht gekomen, dat de kolen geen gas kunnen hebben gevormd waarmee de explosie verklaard zou kun nen worden. Als enige mogelijkheid blijft over, dat een half-lege butagasfles gelekt moet hebben. Daar butagas twee keer zo zwaar is als lucht, moet aangenomen worden dat toen de matrozen Silva en Gemes voor de eerste maal in de bak kwamen het eventueel aanwezige butagas op de bodem verzameld was. Toen Silva voor de eerste keer z’n aansteker gebruik te is er dan ook niets gebeurd. Pas door het heen en weer lopen en het verplaat sen van wrijfhouten is het butagas hoger gekomen en toen Silva voor de tweede keer z’n aansteker gebruikte zal dit ge beurd zijn in een explosief mengsel. Aan de kapitein kan verweten worden, dat hij niet wist dat hij geen butagasfles- Hij wees er op dat er in Amsterdam, Zaanstreek en Haarlem nog vele ambach telijke en industriële bedrijven en bedrijfs takken zijn die met het toenemen van de kosten en met het scherper worden van de concurrentie binnen de gemeenschap pelijke markt moeite zullen hebben zich te handhaven. „Natuurlijk heeft het Noordzeekanaalgebied in de Hoogovens een sterke troef. Maar de Hoogovens al leen zijn niet voldoende om tot een zoda nige samenstelling van de industriële be drijvigheid in de regio te komen dat deze genoeg weerstand krijgt om de structurele economische ontwikkeling van het gebied met vertrouwen tegemoet te kunnen zien De conclusie moet dan ook luiden dat vestiging van nieuwe industriële bedrijven in het Nordzeekanaalgebied uit een oog punt van werkgelegenheid op een wat langere termijn onontbeerlijk is”, zo ver volgde de heer Stijkel. Ten aanzien van de vrees die leeft voor aantasting van het milieu door verdere zeehavenindustrialisatie zei hij: „Niemand zal rond het Noordzeekanaal een situatie verlangen met smog-alarm zoals die vorig jaar enkele malen in Rijnmond is opge treden. Van milieudeskundigen heb ik ge hoord dat een dergelijke ontwikkeling ook niet nodig is, als men maar tijdig de maatregelen treft die de zaak in de hand kunnen houden. Voorschriften zullen de industriële en andere vervuilers moeten binden aan duidelijke milieuhygiënische normen en de nakoming daarvan moet porteur neemt toe als gevolg van slechte haringvangsten op de Noordzee. Ijsland kan de uitvoer van bevroren vis eh haring vergroten. De positie van Zweden zal niet veel ver anderen. althans in de naaste toekomst. Transito van Zweedse haring door Dene marken naar West-Duitsland zal toenemen en zo iets zal druk uitoefenen op de Neder landse haringexport naar de W.-Duitse Bondsrepubliek. sen voor het koken aan boord mocht hebben; toch wijt de raad de explosie niet aan de schuld van de kapitein. Gomes kon spoedig zijn werk weer hervatten, Silva moest nog geruime tijd aan wal blijven voor medische behande ling. De schade aan het schip was aan zienlijk. Bij een explosie aan boord van de Acres, onderweg van Bordeaux naar Selby werd de kapitein ernstig gewond. De ont ploffing had plaats op 4 februari van het vorig jaar, na het openen van het carter van de hoofdmotor. Met de motor was iets niet in orde en men was doende met een reparatie. Nadat opnieuw gestart was bleek dat de motor nog niet goed draaide. De eerste werk tuigkundige zag onder de voorkant van de motor rookontwikkeling, zette de motor op zeer langzaam en haalde het carter- deksel van cilinder I op; hij constateerde ook in het carter rookontwikkeling. Hij deed het deksel dicht en stopte de motor. Onmiddellijk daarna volgde een explosie, waarbij een steekvlam naar buiten sloeg. Daardoor werden de kapitein en de werk tuigkundige getroffen en gewond. De raad is van oordeel, dat de werk tuigkundige een fout gemaakt heeft door het carterdeksel te vroeg te openen. Hoewel een zekere onzorgvuldigheid bij de werktuigkundige aanwezig is geweest, ziet de raad geen reden om het te straf fen. In de gegeven omstandigheden lag het niet direct voor de hand dat het voorval zich zou voordoen. Maar de werk tuigkundige had ieder risico moeten ver mijden. De kapitein heeft voor medische behan deling twaalf dagen in hét hospitaal van Morlaix gelegen: de werktuigkundige hoefde niet naar een ziekenhuis. Het schip moest wegens de uitgescha kelde motor naar Cherbourg worden ge sleept. Openbare bibliotheek, -'iliaal Wijker- straatweg: geopend 19-21.30 u. Ook gaat hij in tegen het argument voor de wijziging van het streekplan, dat gebleken zou zijn dat het Noordzeeka naalgebied als vestigingsplaats minder uniek is dan men drie jaar geleden heeft verwacht. Men leidt,dit af, aldus de heer Stijkel, uit het feit dat enkele honderden hectaren terrein beschikbaar voor de ves tiging van zeehavenindustrieën braak zijn blijven liggen. „Dat tot dusverre dit ter rein nog niet is uitgegeven zegt natuurlijk weinig over de mogelijkheden in de naas te toekomst. De totale beschikbare hoe veelheid aan diep vaarwater gelegen in dustrieterrein is beperkt en nu elders met name in het Waterweggebied, een zeker verzadiging begint op te treden, zal de vraag zich ongetwijfeld sterker op het Noordzeekanaal gaan richten. De aarze lende conjuncturele situatie kan dit wel- De positie van Nederland wat tong be treft (tachtig percent van de Westeuropese handel in tong is nog altijd een uitsluitend Nederlandse affaire) zal geen verandering van enige betekenis ondergaan. Maar ten aanzien van schol ligt de zaak wel anders. Want Denemarken, Groot-Brit tannië en Ijsland voeren reeds veel schol uit. Daarom zal Nederland speciale aan dacht moeten gaan besteden aan de kwa liteit van deze platvissoort die voor export is bestemd. De scheidende predikant, die naar Utrecht gaat, baseerde zijn prediking op „Gemeente van de Here Jezus Christus” uit het door hem voorgelezen schriftge deelte, Efeze 1 15-20. De gemeente is ove rigens niet statisch. Zij is het Woord dat geschiedt. „Het is alleen mogelijk gemeen te te zijn als we het tijdelijke aanvaarden”, IJMUIDEN. De Raad voor Scheepvaart heeft in twee gevallen „explosie aan boord” geen straf of maat regel op de betrokkenen de kapitein van de Medusa en de eerste werktuigkun dige van de Acres toegepast. VELSEN. Op het zogenoemde wrak- kenterreintje bij de Velsertunnel is don derdagavond een auto in brand gevlogen die daar door een inwoner van Castricum met pech was neergezet. De Velser politie begon het vuur te blussen, hetgeen werd overgenomen door de brandweer. De auto brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is onbekend. Het bleek onmogelijk te zijn deze bom aan boord te demonteren, terwijl vervoer ervan naar Den Helder te gevaar lijk was. Men heeft toen om half zes de bom zeer voorzichtig naar het duinterrein in de omgeving van de haven gebracht dat reeds volledig door de politie was afgezet. Na een uur is men er in geslaagd het projectiel onschadelijk te maken. De Nederlandse grote zeevisserij met trawlers zal zo mag worden verwacht ten gevolge van concurrentie in de winter maanden ten aanzien van rondvis maat- rekening houden met een toeneming van serij minder verliesgevend te maken. Onze haringvisserij zal in de zomer rela tief minder last van concurrentie hebben. Wat de kottervisserij betreft: deze zal, als gevolg van meer concurrentie, rekening moeten houden met wat lagere prijs voor schoL Visserij en vishandel moeten wel geducht rekening houden met een toenming van de Noorse uitvoer naar de andere EEG- partners van bevroren vis en van vispro- dukten. Voor bevroren vis neemt Noor wegen een belangrijke plaats in, hetgeen al blijkt uit de sterke positie van Noorse be vroren vis op de Britse markt. Nederland heeft slechts een kleine pro- duktie van bevroren vis. De invloed van Noorse haring-export naar EEG-landen hangt mede af van ver vanging van haring voor de vismeelindu- strie door andere vissoorten. Denemarken zal zijn uitvoer naar EEG- landen kunnen vergroten: in het bijzonder van verse schol, verse kabeljauw en verse haring. De Deense export is vooral gericht op West-Duitsland. waar de Nederlandse uitvoer zware concurrentie ondervindt van de Deense exporteurs. Haring en andere vis uit Denemarken zijn door de strenge kwaliteitseisen die daar door de keuring worden gesteld van zeer goede kwaliteit. De invloed van de uitvoer van de Faroer en (in mindere mate) van Groenland naar de EEG-landen, hoofdzakelijk haring en bevroren rondvis, zal toenemen. Deze slotconclusie is te trekken uit een dezer dagen gepubliceerd rapport van de afdeling Visserij van het Landbouw-Econo- misch Instituut over de gevolgen van uit breiding van de EEG voor de Westeuropese visserij. Het rapport kwam tot stand na onderzoek door de heer G. van Santen, student aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, die hierin begeleid werd door drs. A. G. U. Hildebrandt hoofd van eer dergenoemde afdeling van het LEI. De ontwikkeling van de internationale haringhandel hangt met name af van de vangsten en deze zijn onzeker geworden. Wanneer Denemarken en Noorwegen minder haring voor vismeel gaan verwer ken, dan zal het aanbod van verse haring voor consumptie de Nederlandse positie kunnen verzwakken. Voor zoute haring wordt geen ernstige concurrentie verwacht. Op de Westeuropese EEG-markt voor kabeljauw zullen Noorwegen en Denemar ken een belangrijke rol gaan vervullen. En dit geldt eveneens voor schelvis en wijting. Deze rondvissoorten zullen al of niet ge fileerd vers of bevroren worden geleverd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Om drie uur vrijdag morgen is de TX 20 met een bijzonder gevaarlijk projectiel de haven van IJmui den binnengelopen. Het vissersvaartuig had donderdagavond reeds gemeld dat het een mijn aan boord had, maar de deskun dige van de Velser politie die later op het schip een onderzoek instelde, constateerde dat hier sprake was van een grote bom met een inhoud van negentienhonderd pond. aldus ds. van ’t Wout. Hij waarschuwde er voor dat het niet is „Wij zijn het” maar „wij zijn het ook!” De gemeente van Chris tus is een gegeven dat volop ter discussie staat. De grenzen van de gemeente staan altijd naar voren open. Ds. Van ’t Wout wees er op dat zeven jaar geleden zijn komst naar IJmuiden uiterst problematisch leek- De financiële problemen leken onoverbrugbaar, maar in het geloof besloten hij en de kerkeraad het te wagen. In die zeven jaar is het „God is getrouw” gebleken, aldus ds Van ’t Wout, „we kunnen spreken van een triomf van Gods genade”. Hij zei dat de positie in die zeven jaar altijd wat moeilijk is geweest. Van de ene kant werd er uit de Raad van Kerken gevraagd: „hoor je er nu bij of niet?”, van de andere werd er kritiek geuit op grond van teksten uit de Openbaring. Ds. Van ’t Wout die zei zich tegenover ande re groeperingen steeds positief te hebben opgesteld, al was het resultaat dan ook niet groot, zei dat de afgelopen zeven jaar voor hem een vreugdevolle dienst hebben betekend. Tegen de gemeente zei hij: „U hebt geproefd van de volheid der genade, die dorst zal nooit overgaan”. De taak van de gemeente is om in de toekomst te tonen hoe lief God ons heeft. Dat het leven van de kerk kan opgaan in dat van de wereld noemde hij een fatale vergis sing. „Wij moeten de kolonisten van de hemel zijn”. Ouderling Blanken sprak woorden van afscheid. Hij zei dat één thema steeds centraal heeft gestaan in de prediking van ds. Van ’t Wout: „Jezus Christus en dien gekruisigd”. Hij memoreerde het ve le dat is gebeurd: velen kwamen tot ge loof, in IJmuiden kwam een nieuwe ka pel, boven het kanaal groeide de ge meente uitbundig, de kerk is er alweer te klein. Ds. J. Reiling, directeur van het semi narie van de Unie van Baptisten Gemeen- Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Trojam Service, Noordzee, IJmuiden; Zaanstroom, Fe- lixtowe; Conbalt, Vargoen; Bjella. Dundee; Am- stelstroom, Hull; Tor Mercia, Immingham; Stormvogel, Cont. Plat, IJmuiden; Battersea, Londen; Thea Nagel, Noordzee, IJmuiden; Cor tina, Kristlneham; Finness, Dordrecht; IJmui den; Otto, Bremen. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Ardea, Lo westoft; Trecame, Huil; Stormvogel, Cont. Plat. IJmuiden; Tor Mercia, Immingham; Hermann Russ, Rotterdam; Baltique, Oslo; Pratita, Ham burg; Main Ore, Capitaine; Kingennie, Gent, Beverwijk; Alberta, Hamburg; liesha Palm, Hamburg; Bjella, Hallstemvik; Deneb, Tallen. Zaterdag aangekomen In IJmuiden: Kingisepp, Leningrad, Velsen; Glowe, Gent, IJmuiden; Har- lesiel Tunadal; Cometa, Bremerhaven; Kalydon, Hamburg; Victoriasand, Stettin; Tor Hollandia, Immingham; Finlandia, Ipswich; Dan Fodio, Bremen; Constance, Brest; Nassauborg, Stry- sand; Asteropel, Casablanca; Stormvogel, Cont. Plat, IJmuiden; Forel, Hartlepool, Zaandam; Borodlne, Iggesund, Zaandam; Fuchsberg, Par; Grade Westers, Par; Tor Anglia. Gothenburg; Celia, Hamburg; Sommen, Kristlneham: Rolf Behrmann, Londen. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Cielo Az- zurro Oslo; Vaslui, Constanza; Tor Hollandia, Gothenburg; Athenian Glory, New York; Nep tunes, Willemstad; Jean E, Londen; Oemberg, Karlscrona, Beverwijk; Otto. Bremen: Globe, Malmo, IJmuiden; Femdene, Noordzee, Bever wijk; Ruestringen, Londen, IJmuiden. Zondag aangekomen in IJmuiden: Budapest, Bayonne; Malbork, Stettin; Wroclaw 2. Gdynia; Ursa. Hamina; Aegis Courage, Antwerpen; Vo- Une. Dagenham; Tor Parisia, Kopenhagen; Ville licht nog enige tijd afremmen, maar dit zal naar wij hopen van voorbijgaande aard zijn” Volgens de voorzitter zullen de bedrij ven die zich voor vestiging aandienen en en bedrijven die met actief marketing beleid worden aangetrokken, zowel uit een oogpunt van ontwikkeling van de werkgelegenheid als uit een oogpunt van milieubeheei nauwkeurig en kritisch moe ten worden beoordeeld. Maar het terrein hals over kop een andere bestemming toekennen noemde hij overantwoord (zie aanhef). De voorzitter pleitte in zijn rede ook voor een wet voor de Amsterdamse regio waarbinnen de totaliteit van de grote werken die op uitvoering wachten kan worden gerealiseerd. Hij noemde de fi nanciële regeling tussen rijk en Amster dam „volstrekt ontroereikend”. Men gaal volgens hem de gevaarlijke weg op indien men een in nationaal opzicht zo belangrijk centrum als Amsterdam de middelen ont houdt, die nodig zijn om de stad te regenereren. „Amsterdam wordt bedreigd de binnenstad dreigt te verstikken. Ei moet nieuwe kantoorruimte worden ge bouwd, de achterstand in de woningbouw moet worden ingehaald, een ringweg is dringend nodig”. de Metz Norfolk; IJmuiden; Venus, Sandestone, Velsen; Treuholz, Flixborough; Sir Johnstone Wright, Londen; Prins der Nederlanden, Puerto Delgado; Heino Broehann, Gunness; All, Pent land; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Warszawa, Bilbao; Loraine-D, Port Talbot; Carl Jacob, Londen, Beverwijk; Ilse Feldtmann, Hamburg; Gullhav, Leith, IJmuiden; Hamis, Flixborough; Verona, Nieuwstonde; Benhope, Londen; Stormvogel, Cont. Plat, IJmuiden; Me don Funchal; Wunner, Flixborough; Hunnau, Gunness; Scheldeborg, Ramvik, Zaandam; Oran- jeborg, Hamina, Beverwijk; Golfstrom, Goole; Oscar Mathies, Flixborough; Gripen, Kristine- ham; Hondsbosch, Londen, Zaandam; Westridge, Rotterdam; Frfo Trader, Nieuwhaven; Aarden- burgh, Gunness, Velsen; Gillian Everhard, Bir kenhead. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Anglia, Immingham; Rijnstroom, Shoreham; Tweelo, Bremen; Cometa, Bilbao; Gooiland, Hamburg; Dina Bleith, IJmuiden; Amstelstroom, Hull; Reind, Kiel; Bright Sun, Bilbao; Constance, Brest; Zaanstroom, Felixtowe; Stormvogel, Cont. Plat, IJmuiden; Isebek, Bremen; Martha Frie secke. Londen, IJmuiden; Victoriasand, Leixoes; Mynias, Vlissingen. Maandag aangekomen in IJmuiden: Martina, Selby; Mercur Ipswich; Rljnborg, Norsundet; Kabala, Freetown; Emsskipper, Skutkaer, Zaan dam; Karin Winkler, Swansea; Crail, Wisbeck; Thalasse Bayonne; Martha Peters, Brussel; Haithabu, Gunness. Maandag vertrokken van IJmuiden: Kalydon, Rotterdam; Memel. Dagenham; Tinness, Seixal, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Door een toevallige menloop van omstandigheden heeft de Velser politie op de avond van Nieuw jaarsdag in Beverwijk de hand kunnen leggen op een autodief, die geen rijbewijs bezat. De politiemannen hadden namelijk in eerste instantie een verzoek gekregen om een bericht van overlijden over te bren gen aan een familie in Velsen-Noord. Deze familie bleek zich echter volgens de dochter des huizes in Beverwijk te bevinden. Zij wist geen straatnaam, doch zei er regelrecht de weg heen te weten, reden waarom de politiemannen haar ver zochten even mee te rijden naar Bever wijk. Aldus geschiedde en de boodschap werd overgebracht. Op de terugweg zagen de politiemannen op de Spoorsingel een tiental mensen bezig een auto uit een berm te duwen. Achter het stuur bleek een 21-jarige Beverwijker te zitten, die rook naar het gebruik van alcoholica. Hij werd door de Velser politie meegenomen naar het Beverwijkse politiebureau. Daar kwam aan het licht, dat de man de auto had gestolen en geen rijbewijs bezat. MAANDAG 3 JANUARI Stadhuis, Plein 1945, 20 u. nieuwjaars bijeenkomst. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich tingencentrum van de Nederlandse Vere niging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wüstelaan. gebouw Spaarnberg, Sant- poort-Noord, 19 tot 21.30 uur. Boksclub De Ring, 19.30-20 u. trainen in de Osserdorpschool, Wijk aan Zeeërweg. DINSDAG 4 JANUARI De Vogelvrienden, 20 u. bijeenkomst in oude Pencentrale, Kanaalstraat, IJmuiden. Brulboei, Kanaalstraat 228, Peuterspeel- groep 9.30 tot 11.30 uur; Bejaardensoos 9 tot 11.30 uur; Pottenbakken meisjes en jongens 8 tot 10 jaar 16 tot 17 uur; Allerleiclub jongens 8 tot 10 jaar 16.30 tot 17.45 uur; Timmerclub jongens 12 tot 14 jr. 19 tot 20.15 uur; Balletles meisjes 11 en 12 jaar 19.30 tot 20.30 uur, 12 tot 14 jaar 20.30 tot 21.30 uur; Klaverjassen volwassenen 20 tot 22.30 uur. Duinwijk- en Zeewijkclubs, Pleiaden- school, 15.45 tot 16.45 uur volksdansen jongens en meisjes 7 tot 11 jaar; Zeewijk- school, 16 tot 17.15 uur handarbeid jon gens 6 tot 8 jaar. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden; 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen, 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen, 12.15 tot 13.15 uur gemengd zwemmen, 13.20 tot 16.20 uur schoolzwemmen, 16.15 tot 16.45 zwemlessen. 16.45 tot 18 uur gemengd zwemmen, 18 tot 18.30 uur zwemlessen, 18.30 tot 20 uur zwemvereniging CSB, 20 tot 21.30 uur gemengd zwemmen, 21.30 tot 22.30 uur zwemvereniging CSB. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tele foon 02550-10715. Federatie Bejaardenzorg. Spreekuren: 9 tot 10 uur Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen 22, IJmuiden, in de benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Santpoort, in gebouw Cusa, Hoofdstraat 133, Santpoort-Noord, tel. 023-378015: verder volgens afspraak bij het secretariaat Hoofdstraat 133, Sant- poort-Noord, tel. 023-378014. In Velsen- Noord is spreekuur van 11 tot 12 uur in buurthuis De Mei. Geelvinckstraat 2. tel. 02510-24025 Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19 tot 21.30 uur jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg, IJmui- den-Oost, 15.30 tot 17.30 uur; filiaal IJ- muiden-West, Zeewijkplein 27-29, van 19 tot 21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 18 tot 23 uur BC IJmond. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat- Spaarnestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur spreekuur Medisch Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Boksvereniging Manly Sport, Les en wedstrijdtraining van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de Moerberg Comité- school aan de Kerkstraat. Oud-IJmuiden. Bel Canto Velsen, operakoor repetitie om 20 uur in het Cultureel Centrum De heer Stijkel nam stelling tegen de argumenten var. degenen die voor wijzi ging van het streekplan zijn. Economische groei is nodig, aldus de heer Stijkel. omdat zowel individueel als op het vlak van collectieve voorzieningen nog altijd grote leemten bestaan. Het geld om al deze dingen te betalen zal verdiend moe ten worden, en wel bij voorkeur zoveel mogelijk in de eigen regio. De ontwikkeling van de werkgelegen heid in het Noordzeekanaalgebied geeft in de laatste tien jaar een verschuiving te zien van de industrie naar de dienstensec tor. Daaraan wordt volgens de heer Stij kel wel eens te gemakkelijk de conclusie verbonden dat de tertiaire sector in de komende decennia niet alleen de groeien de beroepsbevolking werk zal kunnen verschaffen, maar dat ook van degenen die nu nog in industrie en ambachten werkzaam zijn een toenemend aantal werkgelegenheid zal kunnen vinden in de dienstverlenende sector. „Men wijst er dan op dat de prognoses voor het Noord zeekanaalgebied in de periode 1960-1980 in plaats van een toeneming van de indus triële werkglegenheid met 42.000 perso nen zoals oorspronkelijk geraamd, thans rekenen met een teruggang van de werk gelegenheid in de industrie met ongeveer 20.000 personen. Dat betekent echter iiï het geheel niet dat er geen nieuwe indus triële vestigingen nodig zouden zijn. Be langrijken dan de constatering dat de totale industriële werkgelegenheid zal toe- of afnemen is de vraag waar de 200.000 mensen die ook volgens de gewijzigde prognose in 1980 nog in de industrie werkzaam zullen zijn, werkgelegenheid zullen kunnen vinden”, aldus de heer Stijkel.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5