Wagen werd twaalf meter SAMENWERKING KENMERKTE weggeslingerd NIEUWBOUW ZIEKENHUIS IN DE VISHAL EN OP ZEE Franciscusschool II na verbouwing weer in gebruik genomen Ontwerp verpleegtehuis Nieuw Kennemergaarde bij minister b Tl 11 GENEESHEER-DIRECTEUR ZEEWEG-ZIEKEN HU IS IN TRADITIONELE NIEUWJAARSREDE Wrakkendienst bracht 289 auto’s Contacten met ziekenhuizen KLEUTER- EN BASISONDERWIJS IN ÉÉN GEBOUW Havenberichten Kosten: 3V2 ton F! Rectificatie Premieregelingen voor vis voorlopig gecontinueerd I naar de sloper I fep H in Haarlem 5 ||||g o wp nt It IJMUIDER COURANT 4 DINSDAG 4 JANUARI 1973 TWEE GEWONDEN Bouwstop Verpleegprijs Samenwerking Opleiding S i l- (Van een onze verslaggevers) IJMUIDEN Op 26 april van het vorig jaar startte men in de oude Sint Franciscusschool II aan de Zeeweg in IJmuiden een ingrijpende verbou wing. De uit 1917 daterende, voorma lige Anthoniusschool voldeed niet meer aan de eisen welke men tegen woordig aan scholen stelt. Stijlen, ko zijnen en sponningen waren verrot, de sanitaire voorzieningen waren slecht en ontoereikend, in de lokalen was het voor de leerkrachten bijna onmogelijk les te geven door de slech te akoestiek. Het gebouw maakte me de doordat het houtwerk reeds jaren een verfkwast je nodig had, een have loze indruk. fü'. t l MP tl U tl i BW SM 1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Heeft Velsen zich van 1927 af tot nog toe beholpen met een verbouwd en steeds weer ver bouwd en aangepast ziekenhuis, dat was gehuisvest in een voormalige Rijkstuchtschool, sedert enkele we ken heeft Velsen dan werkelijk een echt ziekenhuis, tot stand gekomen na een intensieve voorbereiding van bijna tien jaar, gebouwd door parti culier initiatief, zonder één cent sub sidie”. Met deze woorden opende de geneesheer-directeur van het Zeeweg Ziekenhuis, dokter C. F. J. Lampe, zijn nieuwjaarsrede, maandagmiddag in de aula van het ziekenhuis. De toe spraak van dokter Lampe stond in het teken van de ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis en de daarmee nauw samenhangende nieuwe ontwikkelingen en plannen voor het vers begonnen jaar. Ui Oai i KS/ uari Ook de lokalen hebben een grote ver- (Van een onzei verslaggevers) 6 6 6 5 5 4 4 2 2 0 8 6 6 4 4 3 3 2 2 2 De geheel verbouwde Sint Francis cusschool II aan de Zeeweg in IJmui den. (Van een onzer verslaggevers) Op het ogenblik heeft de Velser wrak kendienst nog slechts drie gevallen in behandeling, zodat volgens de politie ge steld kan worden dat de straten in de gemeente vrij schoon van wrakken zijn. Het is de bedoeling de leer- en hulpmid delen op elkaar af te stemmen. Tevens vindt men het noodzakelijk de leerkrach ten van de basisschool en de kleuterleid sters meer over beide soorten onderwijs te informeren. Onderlinge werkbezoeken zijn reeds verschillende keren afgelegd. Het is de bedoeling dat op 20 en 21 ja nuari aanstaande de Sint Franciscusschool II ’s avonds voor ouders van leerlingen en andere belangstellenden zal worden open gesteld, zodat eenieder de verbouwingen welke ongeveer driehonderdvijftigduizend gulden hebben gekost, in ogenschouw kan nemen. Maandag waren de kleuters van „De Wildzang” druk in de weer om hun nieuwe klassen in te richten. De twee kleutergroepen hebben naast hun lo kalen nog de beschikking over een zo genaamde speel-werkklas. Er is ook zo’n ruimte voor de eerste en tweede klassen. kabeljauw 3 98-75; kabeljauw 4 90-60; ka beljauw 5 70-53; kuit 100; haai 71; krab 40;' steenbolk 56-55; schelvis 4 92-70 wijting 2 102-67; schar 70-55; schol 1 75-63; schol 2 84-63; schol 3 92-55; schol 4 81-55; haring 46.40-42.40; makreel 50-40-50. Besommingen HD 4 40.600; IJM 11 25.800; IJM 44 19.100; KKW 213 9.100; KW 42 37.600; KW 44 KW 85 17.500. Scheveningen Maandag werden in Scheveningen aan gevoerd: 100 kisten schol en 1.200 kilogram tong. het loop am- om ver- ule- aar) den ten) be- 8 ly 6 5 4 4 3 3 3 2 2 4 3 3 1 1 an- ord ro- er- ;ste de ’A- —5, as 2 in- M. )SV C: iar- de ten dit dse eb- :sa- dit djn ly”. 188 va der :zet ka. sul tan. ro de ten ns- een de srd, eer ert: rert les- een in i’/», )- B: n >ort Op de Beverwijkse oprit naar de Vel- sertunnel ontweek maandagavond een 25- jarige automobilist uit Heerhugowaard een overstekend dier. De man kwam met zijn wagen in de rechterberm terecht, ramde een lantaarnpaal en verloor daarna geheel de macht over het stuur. De auto reed vervolgens de acht meter hoge hel ling af en kwam aan de overkant van een sloot tot stilstand. De automobilist kon ongedeerd uitstappen. Zijn auto werd ge heel vernield en moest later met een kraanwagen op de weg worden getakeld. De politie meldde verder dat van deze kleine driehonderd wrakken drie auto’s afkomstig waren van diefstal. Twee wa gens waren ontvreemd in Beverwijk en één uit Haarlem. In „Consequenties voor Nederland na uitgebreide EEG-visserij” (in de krant van maandag) is de derde alinea verminkt overgekomen; in het LEI-rapport staat ten aanzien van rondvis: De Nederlandse grote zeevisserij met trawlers zal ten gevolge van concurrentie in de winter maanden ten aanzien van rondvis maatre gelen moeten nemen om de wintervisseri, minder verliesgevend te maken. De spreker noemde het afgelopen jaar vooral ook belangrijk omdat daarin een belangrijke stoot werd gegeven aan diverse samenwerkingsverbanden en zei hierover: „Ons ziekenhuis heeft zich aangemeld bij de Stichting Samenwerkende Haarlemse Ziekenhuizen; onze verpleegtehuizen Vel- serduin en Kennemergaarde, waar sinds de aanstelling van dr. Westerweel als di rigerend geneesheer in toenemende mate aandacht wordt besteed aan de reactive ring van gehandicapte patiënten, werden betrokken bij het overleg van de Haarlem se verpleegtehuizen. Ook waren zij nauw betrokken bij het werk, dat het Centraal Orgaan voor het Opnamebeleid in de be jaardenverzorgingstehuizen in de afgelopen twee jaar in Velsen heeft verricht, zo be langrijk omdat in anderhalf jaar tijds een drietal grote bejaarden verzorgingstehuizen voltooid werd. Wat de bouw van de twee verpleegte- IJMUIDEN. Maandag werden in IJmuiden aangevoerd: 2 kisten en 50 pre- miekisten schelvis, 28 kisten en 41 premie lasten wijting, 558 kisten kabeljauw, 730 premiekisten haring, 11 kisten makreel, 415 kisten schol, 30 kisten tarbot, 20 kisten scharren, 12 kisten diversen, 208 stijve ka beljauwen, 6.200 kilogram tong. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 11-12-10.69; gr. tong 8.53-8.05; grm. tong 9.42-8.92; kim. tong 8.94-7.79; tong 1 9.48- 7.62; tong 2 8.63-6.79. Per 50 kg.: tarbot 395-225; griet 2-0-150; kabeljauw 1 138-110; kabeljauw 2 192-143; Is Ss schikt over een volledig uitgeruste instruc- tiezaal voor de electronische bewaking van onder andere hartpatiënten. Wat de verpleegkundigen betreft: daar van zijn er momenteel honderddertig in het Zeeweg Ziekenhuis in opleiding voor verschillende diploma’s- Het ziekenhuis be- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op het kruispunt Mid- denhavenstraat-3e Havenstraat in IJmui den gleed maandagavond een wagen door over de natte klinkers, toen de bestuur der, een 28-jarige Haarlemmer, wilde stoppen om aan een andere auto voorrang te geven. Deze laatste wagen werd in de flank geramd en twaalf meter weggeslin gerd. De chauffeur van de geramde auto, een 26-jarige elektrotechnicus uit IJmui den, kreeg een hersenschudding en werd in het Zeeweg Ziekenhuis opgenomen. Een 20-jarige passagier van de Haarlem mer werd licht gewond en kon door de ongevallendienst worden behandeld. andering ondergaan. De plafonds zijn ver laagd en lopen schuin af naar de ach terzijde van elke klas. Dit zal ongetwijfeld de akoestiek aanzielijk verbeteren. Op de bovenverdieping heeft men twee lokalen bij elkaar gevoegd, waardoor een zogenoemde gemeenschapsruimte is ont staan. Deze aula zal worden gebruikt voor toneelspelen, filmvoorstellingen, euchari stievieringen. Deze ruimte is eveneens uit stekend geschikt voor het houden van ouderavonden. Tot slot van de verbouwing heeft men de gehele school van binnen en van buiten geschilderd. Het is de bedoeling dat van de Sint Franciscusscholen de eerste en de tweede klassen (in totaal vier groepen) in dit ge bouw worden gehuisvest. Tot nu toe zijn deze klassen ondergebracht in de Francis- cus-I ten zuiden van het Groene Kruis bureau. In de „nieuwe” school komen even eens twee kleutergroepen van „De Wild zang”, de kleuterschool aan de Willems- beekweg. Maandag waren de kleuters met hun leidsters hard aan het werk om hun klassen zelf in te ruimen. Twee grote wa gens hadden de meubeltjes naar het ge bouw aan de Zeeweg vervoerd. De kleu ters mochten daarna zelf alles op zijn plaats zetten hetgeen zij met groot en thousiasme deden. Het bestuur van beide scholen hoopt door deze samenvoeging kleuter- en basis onderwijs te integreren. Hoofdleidster A M. Mol en hoofdonderwijzer H. Boddeke hebben met dit bestuur de afgelopen maan den voorbereidende besprekingen gevoerd De heer D. N. Dammers, voorzitter van de Stichting Medisch Centrum Velsen, zuster M. G. W. Weteling, ver pleegkundig directrice en de heer C. F. J. Lampe, geneesheer-directeur tijdens de ongedwongen receptie, maandag, in het Zeeweg Ziekenhuis, waar tal van belangstellenden het nieuwe jaar kwamen inluiden onder het genot van een drankje en een hapje. In verband met de afgekondigde bouw stop voor ziekenhuizen zei dr. Lampe: „Daarvan heeft de Minister nadrukkelijk de verpleegtehuizen uigezonderd. Datgeeft ons goede moed, dat wij onze plannen zon der grote vertragingen zullen kunnen rea liseren, vooral ook daarom zo belangrijk, omdat in onze omgeving de nood aan ver- pleegaccommodatie voor geestelijk gestoor de bejaarden zo ontzaglijk groot is en er in wijde omgeving nog vrijwel geen be hoorlijke voorzieningen zijn. „Ook de kosten voor al deze voorzienin gen spelen daarbij een grote rol. Het nieu we ziekenhuis heeft tweeënveertig miljoen gulden gekost; ook de stichtingskosten van onze beide verpleegtehuizen lopen in de tientallen miljoenen. Jaarlijks keren de exploitatiekosten terug en helaas is het l.aalcijfer ieder jaar weer hoger”. IJMUIDEN. In afwachting van even tuele EEG-regelingen terzake, heeft de minister van Landbouw en Visserij be paald dat vijf bijdrageregelingen in het kader van de maatregelen ter verbetering van de structuur van de Nederlandse visserij ook dit jaar zullen gelden. Deze bijdrageregelingen hebben betrek king op: de kwalitei; van aangevoerde verse en dieo; evr ren schelvis en wijting; idem van haring en makreel; de kwaliteit van garnalen; de aanschaf en het gebruik van de gamble ispoelsorte0r'macbinp de kwaliteit van ver schol. In de komende maanden zijn nog be schikkingen te verwachten met betrek king tot andere structuurmaatregelen. Dat het beroep „verpleegkundige niet meer alleen voor de vrouw is weggelegd, liet dr. Lampe uitkomen toen hij zei „Niet onvermeld mag blijven, dat in de afge lopen twee jaar een snel groeiende groep jongemannen in opleiding tot verpleeg kundige is gekomen. Wij zjjn daar om ver schillende redenen bijzonder gelukkig mee; het wordt langzamerhand duidelijk dat ook in de verpleging een goede carrière kan worden gemaakt, en dat de moderne ver pleging ook voor mannen een interessant en belangrijk beroep geworden is, juist ook door de technische ontwikkelingen die de moderne geneeskunst met zich meebrengt”. Het nieuwe ziekenhuis heeft een belang rijke uitbreiding van het personeelsbe stand ten gevolge gehad en dr. Lampe sprak dan ook de hoop uit, dat het onder ling contact tussen het personeel de ko mende maanden zo zal verbeteren, dat het weer „één grote gemeenschap wordt”, en hij sprak: „Wij kunnen ons nu gaan voor bereiden op de officiële opening van het nieuwe ziekenhuis in de tweede helft van dit jaar; door daaraan tal van activiteiten te verbinden zal het mogelijk zijn op nieuw velen onzer in commissies te ver enigen, waardoor in de loop van dit jaar nog een belangrijke bijdrage gegeven kan worden aan de nieuwe saamhorigheid, waarbij zoveel mogelijk medewerkers zul len worden betrokken.” Na een dankwoord aan alle medewerkers voor de royale inzet in het afgelopen jaar, accentueerde dr. Lampe de dankbaarheid van de directie, met een extra vrije dag in het komende jaar, voor iedereen. Voorafgaande aan de omvangrijke toe spraak van de geneesheer-directeur, voer de de heer D. N. Dammers, voorzitter van de Stichting Medisch Centrum Velsen, het woord. De heer Dammers memoreerde het gun stig verloop van de verhuizing van het zie kenhuis, waarmee een langdurig proces, begonnen met de eerste gedachte aan nieuwbouw, werd voltooid. Hij dankte daarbij in de eerste plaats de directie-leden met de woorden: „In het bij zonder wil ik nog aandacht geven aan het feit dat het gehele bouwproces van begin tot eind moest samenvallen met het uit oefenen van een normale directietaak, het leiden van een functionerend ziekenhuis. Hulde aan de directie”- In zijn nieuwjaarsrede schonk de ge neesheer-directeur eveneens aandacht aan de opleiding van artsen en verpleegkundi gen. Hij zei te hebben geconstateerd dat steeds meer artsen-in-opleiding zijn aan gewezen op algemene ziekenhuizen. Dr. Lampe: „Ook in ons ziekenhuis neemt het aantal co-assistenten en artsassistenten de laatste tijd snel toe. Verwacht mag wor den dat de modernisering van de artsen opleiding in de nabije toekomst tot gevolg zal hebben dat steeds een aantal zoge noemde zevendejaars-artsen in ons zieken huis gestationeerd zal worden”. Dat is nu allemaal veranderd. In de voorgevel zijn grote ramen aangebracht, waardoor het aanzien van de school geheel is veranderd. Binnen heeft men alle donkere, tochtige toilethokjes gesloopt. Hiervoor zijn grote ruimten in de plaats gekomen, met telkens drie of vier w.c.’s en enkele gootsteentjes, waar de leerlingen hun handen kunnen wassen. In het afgelopen jaar moest volgens dr. Lampe druk overleg gepleegd worden met het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven eii met de directies van de Algemene Zieken fondsen IJmond en Kennemerland om te komen tot de vaststelling van de verpleeg prijs in het nieuwe ziekenhuis. Deze is voor ziekenfondspatiënten 132,85 per dag, naar dr. Lampe zei „Een hoog bedrag, waarmee ieder nieuw gebouwd ziekenhuis wordt geconfronteerd. Graag wil ik hier bij aantekenen, dat het vooral dankzij de krachtige steun van de ziekenfondsbestu ren mogelijk is geweest een apart tarief voor normale bevallingen te verkrijgen, 80.- per dag, dat wil zeggen 50.- min der dan de ziekenhuis-prijs. Voor de pas geborene is het bedrag f. 40.- per dag. Het is bekend dat de ziekenfondsen in deze kosten bijdragen, momenteel 60.- per dag. Daardoor is de normale bevalling in de kraamafdeling, uit sociaal oogpunt voor velen zo belangrijk, betaalbaar gebleven.” Voorts deelde dr. Lampe mede dat het Zeewegziekenhuis in 1972 ook met de zo genoemde poliklinische bevallingen hoopt te beginnen, waardoor het mogelijk zal worden nog meer kraamvrouwen tegen niet al te hoge kosten te helpen. Tijdens voorbereidende besprekingen met de kruisverenigingen is reeds gebleken dat op de onontbeerlijke hulp van de kraam- centra kan worden gerekend”. Maandag aangekomen in IJmuiden: Martina, Selby; Mercur, Ipswich; Rfjnborg, Nonsun Det; Kabala, Freetown; Emsskipper, Skutkper; Zaan dam; Karin Winkler, Swansea; Crall, Wisbeck; Tbalasse, Bayonne; Martha Peters, Brussel; Haithabu, Gunnes; Otello, Iggesund, Rhön, Ta- koradl; Manuel Campos, Leixoes, IJmuiden; Hummel, Swinoyscie; IJmuiden; Amberley, Bar- kow: Balton, Oxelosund IJmuiden; Authority, Hull; Caranda, Albany; Norderstedt, Gunness; Reinhold Krusemark, Hull; Gevostan, Gothen burg; Sagacjty, Hull; Gretha Thulsin, Australië; Boreas Rotterdam. Maandag vertrokken van IJmuiden: Kalydon, Rotterdam; Memel, Dagenham; Tinnes, IJmui den Seixal; Forel, IJmuiden, Helsingborg; Boro- dlne, Rouen; Treuholz, Flixborough; Hein Brö- han, Flixborough; Zaan, Gent; Stormvogel, IJ muiden Cont Plat; Fuchsberg, Vlaardingen; Wunner, Flixborough; Harnis, Flixborough; Sommen, Gothenburg; Crall, Boston; Battersea, Londen; Celia, Rotterdam; Use Feldmann, Goole; Gerpen, Rotterdam; Hondsbosch, Bosten; Corti na. Smoghull; Vassanborg, Delfzijl; Voline, Da genham: Rensborg, Cristobal; Oranjeborg, Be verwijk, Delfzijl; Oscar Mathies, Flixborough; Benhope Djakarta; Hunnau, Flixborough; Ems skipper, Antwerpen; Haithabu Flixborough. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Ganymedes, Rotterdam; Scharhom, Gent; Slawno, Szlcecin; Bamberg, Patenimi; Abbenfleth, Rotterdam: La- don, Antwerpen; Djattiluhur, Antwerpen; Jytte Skou. Le Havre Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Authority, Londen; Brind, IJmuiden, Whitby; Maria Del- mas, Duinkerken; Amberley, Newport; Kenne merland, Hamburg; Norderstedt, Flixborough. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). VELSEN. Door de wrakkendienst van de Velser politie zijn in het afgelopen jaar 289 auto’s naar de sloper gebracht. Van dit aantal werden er 194 van de straat gehaald, 64 meer dan vorig jaar. Van ongelukken, verkeerscontroles enzo voorts waren 95 wrakken afkomstig. huizen, „Nieuw Kennemergaarde” (100 bedden voor de verpleging van geestelijk gestoorde bejaarde patiënten) en „Velser- duin” (de definitieve accommodatie van 150 bedden voor langdurig zieken) betreft, deelde dr. Lampe mee dat voor eerstge noemde verpleegtehuis inmiddels een vol ledig ontwerp bij de Minister ter goedkeu ring is voorgedragen, terwijl aan het ont werp van het tweede momenteel hard ge werkt wordt, zodat verwacht mag worden dat indiening hiervan bij de Minister nog in de eerste helft van 1972 kan plaatsheb ben. De plannen voor de beide tehuizen hebben enkele jaren geleden reeds de prin cipiële instemming van de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne verwor ven. I Dat het tijdsbestek van tien jaar, nodig voor de tot standkoming van het zieken huis, zeker niet ongunstig is geweest voor het nu afgeleverde produkt, illustreren dokter Lampe’s woorden: „Het nieuwe ziekenhuis werd tussen 1961 en 1965 ont worpen, in de loop der volgende jaren wer den de ontwikkelingen op medisch en ver pleegkundig gebied nauwkeurig gevolgd en in het ontwerp opgenomen, zodat wij nu een ziekenhuis hebben, dat in allerlei op zicht geheel up to date is. Al onze mede werkers en medewerksters zeg ik vanaf deze plaats nog eens van harte dank voor hun medewerking en inzet. Tot onze spijt ontbraken er twee mensen, die ons ontvie- len vóór de overgang naar het nieuwe bouwwerk: ons personeelslid Rens Admi raal, die na een moedig gestreden strijd dit jaar overleed en onze sympathieke wet houder van Volksgezondheid, de heer J. van Leeuwen, die zo plotseling door de dood aan zijn gezin en de gemeenschap I werd ontrukt. 'AS ié Bi feu

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5