Hartenvrouw Caecilia driekwart eeuw FILMS in wijzer Drie kluchtjes Studentenorkest met hedendaagse muziek Haarlem Vera Beths Centrum met bij NPO sexy kwartet en vijf jaar Jazzclub Mooi weer vandaag Exposities Cabaret Evenementen in Amsterdam Orgelconcert fluitspel I Litterair Galerie^T I 11 DONDERDAG 6 JANÜARI 1972 Steppenruiters Griezel Pastoor Herhalingen ji-w j Onder redactie van Charles Boost ovei concert het HUBERT BARWAHSER Anton PETER DE JONG UIT Maxim Hamel en Marja Ha- braken. vol. de en van een groot, machtig koor, dat in 1948 het predikaat, „koninklijk mannenkoor” verkreeg. HET OPERETTEGEZEL- SCHAP Diogé geeft op maan dag 10 en dinsdag 11 januari in de Haarlemse stadsschouwburg voorstellingen van de operette „lm weissen Rössl” van Ralph Benatzky. IN DE BEVERWIJKSE Gale rie Boumans wordt vrijdag avond 7 januari een tentoonstel ling geopend van het nieuwste werk van Piet Zwaanswijk uit Haarlem. De opening belooft ’n festijn te worden door de me dewerking van The Mozes Com pany. De tentoonstelling loopt tot en met 5 februari. HET IS EEN gecompliceerde en roman tische geschiedenis die John Frankenhei- mer ons in zijn meest recente film „The horsemen’’ (hier uitgebracht onder de titel „De steppenruiters”) in fraaie beelden van cameraman Claude Renoir vertelt. Een roman van Joseph Kessel is door Dalton Trumbo („Johnny got a gun") tot scenario verwerkt met als resultaat een actiefilm die zich in Afganistan afspeelt en zich daar ter plaatse ook ettelijke eeuwen geleden had kunnen afspelen. Maar de tijd van handeling is het heden wat o.m. valt af te leiden uit de straalvliegtuigen die een enkele maal overvliegen. „CAECILIA” wordt vanavond om acht uur op het stadhuis door het gemeentebestuur ont vangen, evenals het 50-jarige Haarlems Gemengd Koor. Za terdagmiddag 8 januari van 3 tot 5 uur is er voor het koor een receptie in de tuinzaal van het Concertgebouw. Paul Cammermans temid den van Ina van Faassen, Mariëlle Fiolet en Sylvia de Leur. een veel een gravin te pas moet komen om het IN FRANS HALS gaat een griezelfilm met in de hoofdrol Vincent Price die nu eens niet vampieren tot thema heeft maar hekserij: De doodskreet van satan”. De heks Oona wil zich wreken op een lord, die verantwoordelijk is voor de vernieti ging van Oona’s tempel. In het huis van de lord gebeuren angstige dingen en de bewoners worden steeds kwaadaardiger. Allemaal door Oona en de geheimzinnige stalknecht Roderick EEN GREEP UIT nieuwe evenementen in Amsterdam. Het Concertgebouworkest speelt woensdag en donderdag werk van Diepenbrock, Mendelssohn, Badings en Prokofjef, in het Concertgebouw. In de Brakke Grond tot en met 28 jan. de Nieuwe Komedie met een nieuw stuk van Lodewijk de Boer: „Zeven manieren om een rivier over te steken”. In het Shaffy- theater het nieuwe programma van de mimespeler Will Spoor en de zingende Sis sies en het Resistentie orkest. Vrijdag en zaterdag ook Peter en Adriaan met hun clowneske mime-spektakel In de schouw burg, behalve het Amsterdams Toneel, de opera met „Cosi fan tutte op imsdag, het Nationale Ballet op woensdag en Theater met „De vrolijke vrouwtjes van Windsor” op donderdag. Het Amsterdams Studen ten Kamer Orkest repe teert. IN DE TONEELSCHUUR zou vanavond vrijdag en zaterdag het Nieuw Uruguyan Theatre voorstellingen geven. Deze kun nen wegens ziekte van twee spelers niet doorgaan Ze wor den nu de volgende week ge geven: 13, 14 en 15 januari om half negen, Smedestraat 23 Haarlem. DE FLUITIST Hubert Bar- wahser, die 35 jaar deel uit maakte van het Amsterdams Concertgebouworkest, is de so list op het winter-orgelconcert, dat de stadsorganist Piet Kee op donderdag 13 januari in het Haarlemse concertgebouw geeft. Barwahser, een Neder lander van Duitse afkomst, baalde in 1925 zijn solistenexa men en drie jaar later de prijs van uitnemendheid in Ham burg. Hij was solofluitist bij de opera en de radio in Hamburg, alvorens hij in 1936 een aan stelling kreeg bij het Concert gebouworkest in A’dam. Daar speelde hij onder Mengelberg, Van Bein'tm en hun opvolgers OP 9 JAUAR1 zal het vijf enzeventig jaar geleden zijn, dat het Koninklijk mannenkoor Caecilia” te Haarlem werd op gericht. Met zijn zustervereni ging, de Koninklijke Lieder- tafel „Zang en Vriendschap” geheten heeft „Caecilia” in een veeljarige glansperiode de naam van Haarlem als zan- gersstad zeer hoog gehouden, in het bijzonder wel toen het mannenkoor in een voor koor- zangwaardering gunstige tijd geleid werd door de dirigent Nico Hoogerwerf. IN STUDIO draait nog steeds de aanbe- velenswaardige film „Le souffle au coeur”; in Luxor „Aristo Cats” de uitste kende tekenfilm voor jong en oud; in Cinema Palace „Diamonds are forever”, de laatste James Bond. In de nachtvoorstelling van Cinema Pa lace de „Italiaanse” western „De bastaard” met o.a. Rita Hayworth. In die van Frans Hals „Zoek een plaats om te sterven” en in die van Roxy de griezelfilm „Kelder der 1000 gruwelen”. Voor de jeugd enige avontuurlijke films: „De man met het zwarte masker” in de matinees van Palace en het Karl May-vrehaal „De woesteling van Koerdis- tan” in Studio, waar zondagochtend „Der Czardaskönig” gaat. tot hij in oktober vorig jaar afscheid nam. Hij is hoofdle raar aan het conservatorium en het muzieklyceum in Amster dam. Piet Kee zal zowel het Flen- trop-positief als het Cavaillé Coll orgel bespelen. Uitgevoerd worden werken van Bach, Handel, sonates van Telemann, Franck en tenslotte is er een improvisatie. Het concert is gratis toegankelijk. PETER DE JONG en Donald ten Hooven, uit Leiden, komen zaterdag 8 en 15 januari in het Haarloheimtheater, Smedestraat 23, Haarlem hun cabaret bren gen. Ze zijn hier al eerder ge weest, maar het programma is voor een derde deel nieuw. Onze recensent Ko van Leeu wen meldde de vorige keer dat de humor van Peter de Jong bijzonder fijnzinnig is en schijn baar terloops aan de man wordt gebracht. „Soms is het slechts een enkel woord of gebaar waarmee De Jong trefzeker een hele geschiedenis laat opflitsen. ZATERDAG EN ZONDAG is in de Haarlemse Stadsschouw burg het stuk „Sex a la meu- nière” te zien van de produktie- ve Amerikaanse blijspelschrij ver Neil Simon (o.a. van Blote Voeten in het Park) vertaald door Annie M. G. Schmidt. „Het is een avondje uit, bestaande uit drie kluchtjes, elk van één be drijf, die met een heel dun draadje losjes aan elkaar zijn gebonden”, aldus onze criticus Simon Koster. „Dat dunne draadje is het feit, dat de eigenaar van een vis restaurant Kees de Beukelaar, na een tamelijk gelukkig maar niet opwindend huwelijksleven van 23 jaar eindelijk eens een avontuurtje wil beleven en voor dat doel achtereenvolgens drie vrouwen uitnodigt in de flat van zijn afwezige moeder. Dat zijn voornemen telkens mislukt om dat de stommeling telkens weer een vrouw uitkiest die gegaran deerd ongeschikt is. hetzij voor hem als partner hetzij voor een avontuurtje in het algemeen is de enige „frappe” van het stuk. De eerste vrouw is een door de wol geverfde, getrouwde vrouw, de volgende een mallotige, hy sterische stickiesrokende nacht- club-artieste en de derde een depressieve vriendin van Kees’ vrouw”. De rollen worden gespeeld door Paul Cammermans (aan stekelijke humor), Ina van Faas sen (die de rol van Ellen Vogel overnam), Mariëlle Fiolet (een voortreffelijk kluchtspeelster) en Sylvia de Leur (een fraai type tje). De regie (feilloos en glad jes) is van Guus Ooster. IN GALERIE EYLDERS in Zandvoort wordt op zaterdag middag 15 januari een expositie geopend van de in deze con treien al bekend geworden sur realistische schilder Johan Hermsen, aangevuld met werk van de Engelse beeldhouwer Trevor Nicholson. De kunstcri ticus Hans Redeker zal deze tentoonstelling openen. Ze loopt tot en met 6 februari. Het verhaal gaat over een patriarchale vader die in de volksmond Grote Tursen heet (Jack Palance) en geen grotere eer kent dan dat zijn zoon Uraz (Omar Sha rif) de Buskashi wint. Tot goed begrip: de Buskashi is een gecompliceerde paarden race, waarbij de deelnemers elkaar met de zweep mogen herinneren en als extra- opdracht een gekeeld kalf mee te rug moeten brengen. De Grote Tursen is natuurlijk eens als overwinnaar uit die meedogenloze strijd te voorschijn geko men en nu eist hij eenzelfde prestatie van zoon Uraz. Maar deze valt tijdens de race van zijn paard en breekt een been. Om deze schande weer een beetje goed te maken, maakt hij het zich op zijn terugtocht naar het vaderlijke huis zo moeilijk mogelijk. Hij verwaarloost zijn gebroken been, zodat het op een gegeven ogenblik onder de knie geamputeerd moet worden en verder kiest hij zich twee reisgezellen, een hebzuchtige dienaar en een nomadevrouw, die alle reden hebben hem naar het leven te staan. Het wordt dus, ongeacht de tijd waarin het gegeven speelt, een film over het primitieve leven met voorwereldlijke op vattingen omtrent eer en familietrots, die haar hoogtepunt vindt als Uraz, eenmaal thuisgekomen, ondanks zijn geamputeerde been een demonstratie van rijkunst weg geeft die iedereen van zijn gelijkwaardig heid met zijn legendarische vader moet overtuigen. Het is allemaal wat ouderwets-heroiek, maar er is voldoende avontuur en span ning in „The horsemen” en bovendien een paar goede acteursprestaties om de film die grotendeels ter plaatse is opgenomen, tot geschikte uitgang voor kijkgraag pu bliek te verklaren. GALERIE-T BESTAAT al weer vijf jaar. In die vijf jaar hebben Rithé en Frans Funcke hun galerie een plaatsje tussen de allerbesten kunnen geven. De ogen van velen in Haarlem zijn in die galerie geopend voor wat er op de internationale „markt” verschijnt binnen het terrein, dat de Funcke’s voor zichzelf hebben afgepaald. In het alge meen is dat kunst, die van de realiteit uitgaande de persoon lijke boodschappen overbrengt van moderne jonge schilders, die zich geëngageerd voelen met mens en maatschappij. Ik ga hier al die namen niet noemen van kunstenaars uit de hele wereld, die hier in die vijf jaar hebben geëxposeerd en die bovendien de laatste paar jaar ook hun boodschap konden brengen in de Amsterdamse de pendance, Galerie Jalmar, even-, eens een „creatie” van de Fun cke’s. Dat eerste jubileum wordt een reprise, van wat er in die vijf jaar is gebeurd. Er komt een heel speciale tentoonstelling met werken van al die schilders, die in Haarlem bekend zijn gewor den door hun exposities bij Ga- lerie-T. Het wordt een „motto- expositie”, werk, dat speciaal voor deze gelegenheid is ver vaardigd, een hommage aan de galerie. Deze expositie gaat vergezeld van een uitgebreide catalogus. De tentoonstelling wordt ge houden van 16 januari tot en met 27 februari. H.S. ter, die in het voormalige Haarlemse hotel Funkier lo geerde en een aan de beroemde opera- en concertzanger Jos. M. Orelio. Dat gebeurde allemaal in „die goeie ouwe tijd”!. Eind augustus 1901 was het leden aantal van het koor gegroeid tot drieënzestig. Toen nam men op 6 septem ber 1910 het besluit om een fusie aan te gaan met een ou der, in 1876 opgericht Haarlems mannenkoor „Crescendo” gehe ten. Onder de naam „Crescendo- Caecilia” ging men verder wer ken. Zeer geslaagde concerten werden gegeven, maar met het leden-bestand ging het bergaf waarts. Tot de lente van 1914 hield werd maar men nog vol. Daarna besloten de repetities op te schorten en te wachten op een gunstiger om standigheid voor de hervatting daarvan. De eerste wereldoor log brak uit en het zag er naar uit dat het met „Cresendo-Cae- cilia” gedaan zou zijn. Het be stuur van bet koor liet echter de moed niet zinken. In de zomer van 1920 riep het de oude getrouwen bijeen voor een ledenvergadering, die op 14 juli werd gehouden en waarop besloten werd weer te gaan beginnen. Op 22 januari 1921 volgde opnieuw een vergade ring, waarin het voorstel werd aangenomen om het koor niet meer „Crescendo-Caecilia” maar alleen „Caecilia” te noemen. Onder deze naam begon, na enkele moeilijke jaren de op- IN DE VELSENSE schouw burg wordt op woensdag 12 januari het blijspel „Harten vrouw” gebracht, een van de betere vrije produkties van dit seizoen. Het ging als „The se cretary bird” in Londen in pre mière in 1968 en wordt sinds dien daar met groot succes ge speeld. Alfred Pleiter vertaalde het •stuk van William Douglas Home en Guus Oster regisseer de het. Hij kreeg een sterke bezetting met Ton Lensink, Mar ja Habraken, Maxim Ha mel, Joeki Broedelet en Leon- tien Lukassen. Het stuk gaat over een ro manschrijver die zijn vrouw verwaarloost ten koste van zijn werk. Zij wil scheiden om te hertrouwen met een zekere John Brownlow en vervolgens naar Italië verdwijnen. De schrijver voelt zich schuldig, stemt toe in de echtscheiding en nodigt zijn opvolger uit voor een gesprek. De komst van Brownlow geeft aanleiding tot vrolijke en spirituele verwikke lingen. De voorstelling, die de eerste is in Kennemerland wordt georganiseerd door de Velser Kunstkring „Voor Al len.” HET AMSTERDAMS Stu denten Kamerorkest geeft op 7 januari in het Concertgebouw in Haarlem een concert van moderne muziek. De ene helft van het programma is gewijs van het programma is gewijd Satie, Varèse en Strawinsky, de andere helft heeft een experi- menteler inslag: werken van Gilius van Bergeyk, Misha Mengelberg, Kagel en Bakels. In een tijd, waarin vele spanningen door de ontwikke ling der toonkunst te weeg ge bracht zich krachtig doen gel den, begon De Beer aan een moeilijke, zeer veeleisende taak. Ook het koninklijk mannen koor „Caecilia” heeft de gevol gen van de verandering der tijden en de invloed van de mentaliteit der hedendaagse ge neratie op de koorstructuur in al haar aspecten, als zoveel an dere nog bestaande koren, met alle zwaarte moeten ondervin den. Niemand weet wie over winnen zal en op welk gebied de victorie behaald zal worden. Laat ons er over verheugd zijn, dat „Caecilia” het tot nu toe volgehouden heeft en laat ons hopen, dat het koor volhardend verder zal kunnen gaan tot het ogenblik waarop bezinning een tijdperk van nieuwe bloei weer mogelijk zal doen worden P. ZWAANSWIJK meldt de Jazzclub de aantal leden, voegt er vermanende woorden aan toe, tot degenen, die menen dat de Jazzclub een kroeg of een dancing is. „De HJZ is een jazzclub waar ook nog gedron ken kan worden” zegt het be stuur en belooft streng op te treden. DE HAARLEMSE Jazz Club ontvangt vrijdagavond 7 janua ri in de Zanderzaal, voormalig Elisabeth Gasthuis in Haarlem, de Wind City Jazz Band. Een orkest oude stijl met opvallen de vocale kwaliteiten van lei der Siem Keyzer. In een rond schrijven meldt het bestuur van de Jazzclub de toename van het aantal leden, maar LEONIE KOOIKER Frank Herzen spreken avond over hun werk op de litteraire avond in De Waagta- veerne in Haarlem. Leonie Kooi ker schreef boeken voor kinde ren onder andere „Bobbistiek en het malle ding” waarmee zij vorig jaar de kinderboekenprijs won. Deze Papendrechtse dok- tersvrouw schrijft verder ver halen voor het kinderblad Kris Kras De Haarlemmer Frank Herzen schrijft korte verhalen, gedichten, hoorspelen en heeft een jeugdboek geschreven „De zoon van de woordbouwer” waarmee hij in 1970 de jeugd boekenprijs won. Het Amsterdams Studenten Kamerorkest, dat zes jaar gele den werd opgericht, heeft zich van meet af aan op de heden daagse muziek gestort. En wel omdat de hedendaagse muziek veel te weinig wordt uitge voerd, teveel nieuwe composi ties blijven in de la leggen en er onvoldoende geprobeerd wordt brede lagen van het mu- ziekpubliek met modernere Een vrij lange voorgeschiede nis is voorafgegaan aan de in zet van die indrukwekkende evolutie van „Caecilia”. Toen het koor op 9 januari 1897 werd opgericht, kon het onder leiding van de slagvaar dige dirigent Henri Pielage met vijfentwintig leden gaan repe teren. Pielage maakte in korte tijd van het jonge „Caecilia” een uitnemend ensemble. Met groot succes nam het aan de destijds zo geliefde zangcon- coursen deel en in Haarlem kreeg het een uitstekende naam door vele goede concerten. Aan elf zangwedstrijden heeft dat koor in de eerste tien jaren van zijn bestaan deelgenomen, ne gen keer behaalde het een orijs, zelfs twee keer een eerste met een ere-prijs. Twee serenades bracht het koor in die tijd: een op 17 januari 1902 aan de vermaarde toneelspeler Louis Bouwmees- gang van het koor. Dirigent werd Nico Hoogerwerf, toen nog naar gewoonte „directeur” genoemd. Deze dirigent had er slag van om met zijn zangers om te gaan en hen te inspire ren tot inderdaad uitzonderlijke prestaties. Hij bewerkte, dat de repetities van „Caecilia” voor vele zangers met voortreffelijke stemmen verrukkelijke muzi kale bijeenkomsten werden, waarop zij naar hartelust kon den genieten van de grootse koorklank, die ook mede dank zij hun eigen stem, ontwikkeld werd en dienstbaar werd ge maakt aan werken, waar zij „achter konden staan.” Steeds groter werd „Caecilia”, steeds veelvuldiger de hoge onder scheidingen, die op spannende concoursen werden behaald. Op 11 juli 1925 had het koor al honderdvijfentwintig leden, zangers! Het was intussen in het bezit gekomen van een ei gen gebouw, het oude museum van Stolk in de Jansstraat. Ook aan de toekomst dacht Nico Hoogerwerf, getuige de vorming in 1928 van een kna penkoor „Klein Caecilia” gehe ten, dat, begonnen met tien, binnen een jaar uitgegroeid was tot tachtig jeugdige zan gertjes. De oorlogsjaren van 1940- 1945 hebben „Caecilia” niet kunnen breken. Op 8 mei 1945 zong het koor ter herdenking van de zeventien gefusilleerde verzetstrijders op de Haarlemse Dreef. „Caecilia” werd weer IN ROXY GAAT de Zweedse film „De pastoor kan geen bloot meer zien” waar van de pikanterie gebaseerd is op de omstandigheid dat tijdens een oorlog alle mannen uit een dorp weg zijn en alleen de pastoor bij de vrouwen over is Hij is de maagdelijkheid zelve en komt in grote lichamelijke moeilijkheden door voortdurende erectie, waaraan na vrouwelijke frivoliteiten tenslotte Franse i_ euvel in juiste banen te leiden. muziekvormen vertrouwd te maken. Aldus de overweging van het orkest, dat meent dat „een orkest van amateurs, dat zich grondig voorbereidt op dit terrein gemakkelijk kan con curreren met beroepsensembles, iets wat op het terrein der klassieke muziek natuurlijk on mogelijk is”. Het orkest zegt: „Wij willen aantonen dat de hedendaagse muziek toeganke lijk is voor gewone musici, ge wone amateurs. De indruk wordt wel eens gewekt dat al leen hoog gespecialiseerde be roepsensembles aanvaardbare uitvoeringen van hedendaagse muziek kunnen geven”. Het Studenten Kamerorkest geeft twee keer per jaar een reeks concerten in verschillen de Nederlandse steden. Ook zijn er reizen gemaakt naar Zweden, Denemarken en Duits land. In 1970 ging het als Ne derlandse afvaardiging naar het festival voor moderne muziek in Warschau. Het ASKO be staat uit 55 musici (studenten, scholieren, muziekstudenten) uit Amsterdam en omgeving. Onder leiding van drie dirigen ten heeft men het programma ingestudeerd: Fred van der Kooy, Reinbert de Leeuw en Ed Spanjaard. Voor de stukken van Varèse („Offrandes”) en Satie („Socrate”) werken twee sopranen mee: Marjan Kwek- silber en Marion Schmitz. „OOOOVERHEERLIJKE Szmulewicz-salade”, zo heet het programma, dat vrijdag 7 janu ari om 20.30 uur in het Micro Theater (Huize Scheybeeck) Beverwijk komt. De cabaretier Gabriël Chaïm Szmulewicz bracht 8 jaar gele den zijn eerste liedje. Sindsdien heeft hij zijn hart verpand aan het cabaret. In 1967 richtte hij zijn eerste groep „Kardoes” op. Nadat hij op het Loosdrechtse cabaretconcours de prijs voor het beste Nederlandse lied 1970 won ontstond een nieuwe caba retgroep: Szmulewicz. In no vember kreeg de groep de le prijs op het cabaret festival Ca- maretten. Het oordeel van dè jury was dat Szmulewicz buiten de geijkte paden was getreden. VERA BETHS IS de soliste op de „Russische” concerten die het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest dinsdag 11 januari in Beverwijk en vrijdag 14 ja nuari in Haarlem zal geven. Zij speelt met het orkest het viool concert in D grote terts opus 35 van Tsjaikofski. Op het pro gramma staan verder de ouver ture Russian en Ludmilla van Michael Glinka, een componist uit de eerste helft van de vori ge eeuw en de bekende „Schil derijententoonstelling” van Moessorgski in de orkestratie van Ravel. Het orkest staat onder leiding van de jonge Franse dirigent Yves Prin, een van de kandida ten voor het vaste dirigent- schap van het NPO. Prin, die ook in het vorig seizoen het orkest leidde; studeerde piano in Parijs bij Yves Nat en direc tie bij Pierre Revel en Louis Fourestier. Hij is vaste dirigent van het Théatre de la Region Parisienne en dirigeert veel opera en operette. Vera Beths behoeft nauwe lijks introductie. Haar vader was en haar broer is concert meester van het NPO. Ze speelt al van haar vijfde af viool, studeerde bij Herman Krebbers, won in 1969 de eerste prijs van het Oskar Back-concours en studeerde in de Verenigde Sta ten. Ze treedt vaak op met Nederlandse orkesten. Het concert in Beverwijk heeft plaats in de Vredesvorst- kerk aan de Laan der Neder landen. Kaarten zijn niet alleen te krijgen bij het reisbureau de Magneet in de C. H. Moeng- straat, maar ook bij reisbureau Orion, Deutzstraat 6 in Heems kerk. Het concert in Haarlem wordt natuurlijk ip het con certgebouw gegeven. Slechts node geeft in 1957 Nico Hoogerwerf, door een wankele gezondheidstoestand gedwongen, de leiding van „Caecilia” het koor, dat zijn levenswerk was, in handen van de jonge dirigent Anton de Beer. DE HAAGSE COMEDIE geeft woensdag 12 januari een voorstelling „Mooi weer van daag” van de Engelsman David Storey. Het is het grote Haagse succes van het vorig seizoen, dat weer op het repertoire is genomen, nu ,,’t Is voorbij” niet gespeeld kan worden. In het stuk ziet men twee heren op leeftijd, die uiterst beleefd en vriendelijk, zelfs enigszins def tig onbenulligheden uitwisselen. Pas als twee vrouwen van „iets lagere komaf” zich bij hen voe gen blijkt langzaam maar zeker dat zij allen zich in een psychi atrische inrichting bevinden. Onder de oppervlakte van heel korte simpele mededelingen komt de levensangst en r ade- loosheid van de heren, en in mindere mate van de dames, naar buiten. Het geheel is zeer luchtig van toon en toch zeer tragisch. In regie van Karl Guttmann spelen Ko van Dijk, Paul Steenbergen, Myra Ward en Enny Meunier schitterende rollen. DE TONEELGROEP Cen trum brengt op 20 januari weer een nieuw stuk uit. „Kwartet” heet het en het is geschreven door de jonge E. A. Whitehead, de nieuwe dramaturg van het Royal Court theater in Londen, waar zeer veel hedendaagse to neelschrijvers in Engeland de buteren. Het is een sexy stuk twee jongens en twee meisjes, die elkaar proberen te versie ren in een duinpan. Eerst wil len de jongens de meisjes en dan andersom. Maar beide ke ren blijft het bij halfbakken pogingen, niet uit preutsheid (die is verre in dit stuk) maar gewoon omdat de twee stelle tjes op die bepaalde dag niet op elkaar vallen. Intussen wil de schrijver een beeld geven van een jeugd, die zich uitdrukt in goedkope pop muziek, goedkope make-up, sexuele avontuurtjes, en zich half bewust is d'at het niet hele maal zo lekker zit op deze manier te leven. Zaterdagmiddag om half vijf vertellen de regisseur Chris tiaan Nortier en Carel Alphe- naar over het stuk in de stads schouwburg. Kwartet zal worden gespeeld door Theo Pont, Johnny Peters; Margreet Heemskerk en Karin Kilian. De vertaling is van Gerrit Kouwenaar. /ZZ>^zZ O/^ZzZ-ZZXZZ^z- ^ZZZZ/^ZZ^^

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11