JANBROERS Oostenrijkse kampioen verslagen Matige Levi’s nog altijd te sterk voor Radio Koch Niet Concordia maar Technische Commissie handbalbond faalde Brundage wil geen skiërs in Sapporo „DEZE AMERIKANEN VOOR ONS NIET GOED GENOEG” De Wit: „Ik had meer van Radio Koch verwacht I Real verloor van Ignis B o u Sax heeft titel Brigitha erkend Loting EC op televisie voor het grijpen W aterpoloteam Record Enith Overwinning voor Ton Sijbrands i i, f 17 DONDERDAG 6 JANUARI 1972 overwinning (Van onze sportredactie) Geen rust Rehabilitatie Balverlies L 1 V THEO KLEIN (Van onze sportredactie) een De derde De Levi’s-spelers Mart Smeets en Hans van Staveren hadden gisteravond voor het begin van de wedstrijd tegen Radio Koch al de nodige emoties doorstaan toen zij met hun auto, op weg van Amsterdam naar Haarlem, betrokken raakten bij een botsing. Van Van Staverens auto was niet veel meer over, maar de spelers kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. Even later zaten zij alweer op de spelersbank in de Kennemer Sporthal. Gerhard Schreur kan Ron Johnson het scoren niet beletten. V/im Franke duikt al weg. in de Het publiek en Levi’s maakte zich toen op voor een duidelijke afronding van de zege. Franke en Kales deden Flamingo’s tot 99-83 weglopen. Een duidelijke zege leek toch nog voor het griinen. De weinig intelligent spelende Bill More verknoeide echter weer veel. Veel balverlies schonk Radio Koch de gelegenheid de schade te beperken. In plaats van met overleg de Oostenrijkse defensie uiteen te spelen, strandden individuele acties in schoonheid. Series persoonlijke fouten stelden Koch in staat via het benutten van strafwornen door Erich Tecka de nederlaag tot 102-89 te beperken gen. beantwoording (Van onze sportredactie) VARESE. In een zeer matige wed strijd heeft Ignis Varese gisteravond de eerste wedstrijd van de kwartfinale om de Europese beker voor landskampioenen gewonnen van Real Madrid. Het duel in Varese werd via een 43-40 ruststand afge sloten bij 90-76 in het voordeel van de Italianen. Ignis en Real zijn in één groep ingedeeld met Levi’s en Radio Koch. Uitblinker bij Real Madrid, viervoudig bekerhouder, was de Amerikaan Clifford Luyk, die met 26 punten de hoogste score voor zich opeiste. Topscorer van Ignis, be kerwinnaar in 1970 en vorig jaar finalist, was Raga: 24 punten Enigszins teleurstellend moet voor Le vi’s ongetwijfeld ook zijn geweest, dat de wedstrijd niet uitverkocht was. De ruim 1200 honderd toeschouwers hebben als thuisfront eensgezind achter Levi’s ge-' staan. Aan dit publiek heeft het zekef Pas toen in de negende minuut Wim Franke binnen de ploeg kwam, kwam er enige rust in het spel. De scoringsdrift, die het tot dat ogenblik af had laten weten, kwam terug. Levi’s heroverde het initia tief en binnen drie minuten werd een gat van 29-22 geslagen. Het publiek begreep, dat hier de kansen lagen en probeerde Levi’s tot grotere daden te inspireren. Een time-out van Radio Koch in de twaalfde minuut deed de kansen echter keren. Mike Redd en Ron Johnson begonnen het Haarlemse spel te ontregelen, terwijl Pe ter Bilik en Erick Tecka het scoren niet vergaten. Tot 37-34 kon Radio Koch te- SCHIPHOL Niets staat de erkenning van Enith Brigitha’s nieuwe nationale re cord van 59.6 seconden over de honderd meter in de weg. Aan alle faciliteiten was bij de wedstrijd voldaan. Het Curagaose meisje vond na één Nederlandse winter in het zonnige Las Palmas op de Canarische eilanden, waar de KNZB de voor-Olym- pische zwemploeg rond de jaarwisseling naar toe dirigeerde, de inspiratie om zich te ontpoppen als de snelste zwemster van Zuid-Amerika, tweede van Europa en eerste op de nog prille wereldranglijst van dit jaar, zoals coach Nico van Dam het bij aankomst op Schiphol samenvatte. Overigens waren er op Schiphol bloemen teveel. Door de gebrekkige communicatie tussen Las Palmas en Nederland was de tijd van de wisselslag-estafette dames ge flatteerd doorgekomen. Marjan Vermaat, Tineke Hofland en Anke Rijnders keken wat verbaasd, toen hun bloemen in de hand werden gedrukt. Zij hadden in het HAARLEM. Niet Concordia blijkt op nieuwjaarsdag in gebreke te zijn gebleven maar de technische commissie van de handbalbond. Zoals bekend werd De Blin- kert twee dagen voor zijn jaarlijks toer nooi geconfronteerd met het feit dat een aantal Concordia-spelers niet beschikbaar waren voor het Haarlems team. Terecht reageerde De Blinkert fel. De handbal bond had al geruime tijd tevoren toege zegd met een team te zullen komen. Topscorer voor Levi’s was Wim Franke met (8-12). Deze speler en Jan Mart Smeets redden Levi’s in de moeilijke peri oden. Akerboom (5-12) en Schreur (14-2) hadden eveneens een belangriik aandeel in de score Voor Radio Koch scoorden uitblinker Mike Redd (6-13), Erich Tecka (14-5), de Bulgaar Ilpscheff (8-9) en Peter Bilik (4-12). rugkomen, alvorens Levi’s zich herstelde. De inmiddels weer binnen de ploeg geko men Frank Kales, rehabiliteerde zich enigszins voor zijn slechte start en bracht Levi’s b(j de rust op een 47-40 voorsprong. DEN HAAG. Op woensdag 12 janu ari zal de NOS in een extra uitzending van Studio Sport een rechtstreekse re portage brengen van de loting voor de wedstrijden van de kwartfinales van de Europa-Cup I. Deze reportage, die van 12.00 tot 13.00 uur via Nederland I wordt uitgezonden en waarin ook aan dacht wordt besteed aan de loting voor de andere toernooien, bevat tevens bij zonderheden over de aanstaande tegen standers van Feyenoord en Ajax en eerste reacties van spelers en officials. De spelers krijgen in de komende week geen gelegenheid om uit te rusten. Zater dag wacht het topduel tegen Fiat Stars en donderdag treden zij in Wenen aan voor de tweede wedstrijd. Helmut Schultmey- er: „Toch zal het voor ons in Wenen erg zwaar worden. Levi’s heeft een team dat veel beter kan. Het is sterker dan Villeur- banne, omdat er niet op twee topspelers gesteund hoeft te worden zoals bjj de Fransen, maar op vijf basketballers, die er stuk voor stuk wat van kunnen.” GRONINGEN De Hongaarse meester Sax heeft de titel „jeugdschaakkampioen van Europa” voor het grijpen. In de woens dag gespeelde 7de ronde van het Gronin ger Niemeyer-toemooi versloeg hij de Russische meester Gorchakow op pijnlijke wijze, terwijl concurrent Borngasser, die op weg was de Westduitse schaaktraditie hoog te houden, slechts tot een puntende- 1 ing kwam met de Spanjaard Pujol. Er resten nog twee ronden: daar bij gelijk- uitkomen Sax aan het langste eind trekt, mag men beweren dat nog slechts een ne- gatief-wonder de Hongaar van de zege kan afhouden. niet gelegen, dat Levi’s niet geheel in zijn spel kon komen. De wedstrijd, die in verband met een rechtstreekse tv-uitzending naar Oosten rijk een kwartier later begon dan oorspron kelijk was vastgesteld, begon voor Levi’s veelbelovend. Snel vond Tyronne Mario- neaux twee keer de basket, maar al ras bleek, dat de vloeiende combinaties ont braken. Aanoverder Frank Kales, altijd een grote stimulerende figuur in de Haarlem se basis, bleek al snel zijn avond niet te hebben. Twee foutieve passes volgden en de stand was weer in evenwicht. Ruste loos bewogen de Levi’s-spelers zich over het veld. Steeds weer waren de Oostenrij kers een fractie eerder bij de bal. Iedere rust verdween voor zover aanwezig uit het Haarlemse spel. De sterk en geraffi neerd verdedigende Radio Kochploeg maakte Levi’s steeds nerveuzer. Het geloof in eigen kracht leek weg te ebben. Na de nogal heftige reacties op het bekendworden van zijn briefwisseling met de drie vice-presidenten heeft Avery Brundage woensdagavond zijn standpunt verduidelijkt. „Ik heb gezegd dat de Olympische regels in acht moeten worden genomen en dat vele skiërs luist vanwege het niet inacht nemen van deze regels uitgesloten dienen te worden van de Olympische Spelen.” Namen kon Brunda ge in dit verband niet noemen, omdat de lijst van deelnemers nog niet compleet is. Maar wel wilde hij enkele voorbeelden geven. „Bijvoorbeeld: Olympische skiërs overtraden onlangs in de Italiaanse plaats Sestriere de Olympische regels, door op de ZÜRICH. Bij de Winterspelen Sapporo, van 3 tot 13 februari zullen skiërs kunnen deelnemen aan de zoge noemde omlijstingswedstrijden, waarvoor geen Olympische medailles beschikbaar zijn. Dit sensationele voorstel, dat zowel voor de deelnemers aan de Alpine- als aan de Noordse nummers geldt, heeft de 83-jarige voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brundage, per brief gedaan aan de drie vice-voorzitters van het IOC, lord Killanin, Jean graaf van Beaumont en Herman Jonkheer van Karnebeek. Marc Hodler, de Zwitserse president van de Internationale Skifederatie, heeft bevestigd dat Brundage dit voorstel heeft gedaan. Hij stelde, dat als het plan van de voorzitter van het IOC inderdaad wordt uitgevoerd, de skisport in wezen uit de Olympische beweging wordt gestoten. „Wanneer deze discriminatie plaatsvindt, zal de Internationale Skifederatie overwe gen de wedstrijden in Sapporo als wereld kampioenschappen te beschouwen”, voeg de hij eraan toe. HAARLEM Als men gisteren na afloop van het eerste treffen tus sen Levi’s en Radio Koch af had moeten gaan op de stemming onder coaches en spelers, dan zou er geen winnaar aan te wijzen zijn. De ge zichten stonden allemaal even som ber. En toch had de Haarlemse ploeg de zekerheid gekregen dat het in ieder geval niet de zwakste formatie van de acht kwartfinalisten is, want ondanks het zeer middelmatige spel dat de 1.200 toeschouwers voorge schoteld kregen bleek toch duidelijk dat de Haarlemmers meer klasse bin nen de lijnen kunnen brengen dan hun Weense opponent. Die weten schap had in de kleedkamer echter een averechtse uitwerking, want niets werkt op een topsporter zo frustrerend als het idee de sterkste te zijn zonder dat op het veld dat duidelijk tot uitdrukking te kunnen brengen. En dat was gisteravond on- Een voorsprong, die alle perspectief bood voor de tweede helft, temeer daar de Amerikaan Ron Johnson en Erich Tecka reeds vier persoonlijke fouten hadden. Weinigen konden op dat ogenblik vermoe den, dat het duo MoreSchreur waar het hele spelpatroon van Levi’s op geënt was, in de tweede helft volledig zou falen. Maar de communicatie tussen de bond en Concordia verliep niet zo goed. Op 14 december van het vorige jaar werd een oefenwedstrijd gehouden tussen De Blin kert en de kandidaten voor het Haarlems team, waarbij slechts twee spelers van Concordia aanwezig waren. Deze spelers accepteerden de invitatie van de bond. Eén moest echter later afschrijven. Hij was geblesseerd. Vijf Concordianen ont vingen drie dagen voor het toernooi een uitnodiging om in het Haarlems team te spelen. Zij hadden echter nimmer toege zegd te komen. Desondanks accepteerde een speler de uitnodiging. Voorzitter Ten Have van Concordia: „De Technische Commissie heeft gefaald. Het enige con tact dat er met het bestuur van Concordia is geweest dateert van 6 december, toen de Technische Commissie om een opgave van de in aanmerking komende spelers vroeg. Een achttal namen werd doorgege ven. Maar uitdrukkelijk is door ons ge steld, dat niet bekend was of deze spelers interesse hadden voor het Haarlems team”. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Het Nederlands waterpolo- team, dat onder de naam De Kikvorsen dit weekeinde deelneemt aan het traditionele Van Haselen-toemooi in Amersfoort, wordt samengesteld uit de volgende spe lers: Keepers: Wim van der Schilden en Ruud Misdorp (beiden Zian), spelers: Hans Hoogvliet en Mart Bras (beiden Neptunus Amersfoort), Piet Reedijk (DZV), Hans Wouda, Tonny Buunk en Ton Schmidt (al len De Meeuwen), Jan Evert van 't Veer, Hans Parrel (beiden Zian), Gerrit Jansen (Neptunus Arnhem), Cock Mudde (HZPC) en Harm Drenth (Zwemlust Den Hommel). Evert Kroon en Wim Hermsen spelen ge durende dit toernooi met hun vereniging HZC-De Robben mee. Naast De Kikvor sen en HZC-De Robben komen naar Amersfoort: het Hongaarse Aegri Dosza, het Spaanse CN Barcelona, het Zweedse SKK Stockholm en het organiserende AZ en PC, versterkt met de gastspelers Loet Geutjes (Neptunus Amersfoort) en Wim van Springelen (HZPC). Levi’s-coach Rob de Wit: „Ik had, ge meten naar hun prestaties in de eerste twee ronden toch meer van Radio Koch verwacht. Het is een ploeg van slechts vijf man. Wat er verder op de bank zit is aanzienlijk minder. Onder normale om standigheden hadden we met minstens twintig punten verschil moeten winnen. Maar wij hebben ver beneden ons kunnen gespeeld. Over de hele ploeg lag een matheid. Ik kan geen speler aanwijzen die vandaag geschitterd heeft. Dat geldt even zeer voor More. Schreur en Marioneaux.” Vooral het anders zo verdienstelijke duo More-Schreur moest het bij de coa ches ontgelden. Jan Janbroers: „Dit zijn de wedstrijden waarin zij zich waar moe ten maken. Het mag dit soort jongens niet meer gebeuren dat zij als verlamd raken, dat er niets meer goed gaat en ze ver onder hun kunnen blijven. Daarvoor heb ben zij te veel meegemaakt. Het is jam mer dat ik dit hier zo hard moet zeggen, maar vanavond is gebleken dat deze spe lers niet goed genoeg zijn voor het ambi tieuze plan dat wij uit willen voeren. Ons systeem was vanavond helemaal on More en Schreur afgericht. Maar More liep als een blind paard rond en Schreur speelde zo slecht dat het niemand opviel toen we hem eruit haalden.” Het was voor de Haarlemse Amerika nen een schrale troost te weten dat Hel mut Schultmeyer, coach van Radio Koch, net zo over zijn buitenlanders dacht. Op zijn zachtst gedzegd vreemd, omdat met name de 28-jarige Mike Redd een uitste kende rol vertolkte. Niet alleen scoorde hij 19 punten, maar bovendien onder schepte hij toch minstens een tiental aan vallen van Levi’s die dan prompt met twee punten afgestraft werden. Schultmeyer echter: „Daar staar ik me niet blind op. Redd verwaarloose zijn defensieve op dracht onder de basket. Hij liet zijn man, Bill More, zomaar lopen. Dat mag niet voorkomen. Hij en Ron Johnson speelden ver onder de maat. In een wedstrijd als deze, waarin Amerikanen tegenover el kaar komen te staan, komt hun werkelij ke klasse aan het licht.” maatstaven aan. Zij gaan er vanuit dat Amerikanen niet gekocht worden om net zo goed (of slecht) te spelen als de Nederlanders, maar beter. Gisteravond was het vaak andersom. Als enig geldig excuus voor het matige spel van de for matie voerden Janbroers en De Wit de overbezetting van de laatste weken aan. In zestien dagen speelde Levi’s niet min der dan zeven zware wedstrijden. Achter af betwijfelden de coaches dan ook of zij er wel goed aan gedaan hadden om maandagavond in de finale van het nieuwjaars toernooi tegen Mars Stars vol uit te spelen. De Wit: „Er zat toch een zekere vermoeidheid in de ploeg. Van het begin af hebben we vrij frequent de bal verloren. Dat zou niet voorgekomen zijn als wij een frisse start hadden kunnen maken. Het is geen toeval dat de mensen die op toernooien uitblonken, Kales, More en Schreur, er vanavond niets van maak ten.” Een tekenend beeld voor de wedstrijd van gisteravond: de Amerikanen vielen. Even leek het erop, dat direct na de basketverwisseling de sfeer van Levi’s Mars terug zou keren. Het publiek tracht te met een gescandeerd handgeklap Levi’s over het dode punt heen te brengen. Het wilde echter niet lukken. Levi’s wilde wel, maar de ploeg was uitgeblust. Louter wilskracht hield de titelhouders op de been. De matige arbitrage van de Italiaan Albanesi en de zwak fluitende Jager was zeker niet in het nadeel van Levi’s. Des ondanks slaagde Radio Koch erin steeds dichterbij te komen. De zwakke verdedi ging van de Haarlemmers, waar het bal verlies zeer groot was en ook Marioneaux niet kon imponeren, moest het steeds weer afleggen tegen Mike Redd, die vrij wel alleen Radio Koch naast Levi’s hield Het keerpunt in de wedstrijd kwam, toen na de diskwalificatie Chladek in de zes tiende minuut Mike Redd ook ten prooi viel aan een maximum aan persoonlijke fouten. De inmiddels weer in de ploeg gekomen Wim Franke redde Levi’s. Zijn schot, en zijn doorzettingsvermogen brachten Levi’s over het dieptepunt heen. Langzaam liep Levi’s uit en bij het ingaan van de laatste drie minuten was een voorsprong van zes punten, 89-83 opge bouwd. Ondanks het matige spel van gistera vond had men in het kamp van de overwinnaars alle hoop op een tweede overwinning. Rob de Wit: „Het probleem is dat wij met deze ploeg nog maar zo weinig internationaal contact hebben ge had. Speel je drie jaar met dezelfde formatie, dan weet je zo ongeveer waar je op de ranglijst staat. Dat wij daar eigen lijk geen goed idee van hebben, bleek vanavond weer. Radio Koch achtten wij veel sterker dan het in werkelijkheid is. Ik ben benieuwd hoe dat verder zal aflopen.” In hun uitspraken lieten De Wit en Janbroers wel doorschemeren dat van More en Schreur, Marioneaux werd als een „redelijke speler” voorlopig buiten beschouwing gelaten, verwacht wordt dat zij zich op niet te lange termijn zullen rehabiliteren Over wat de consequenties zullen zijn als dit niet mocht gebeuren, wilden zij zich voorlopig nog niet uitlaten. Het Amerikaanse tweetal was er zich volledig van bewust dat er revanche moet komen. More: „Wij hebben in Wenen wat goed te maken. Het is voor mij onbegrij pelijk hoe dit vanavond zo kon lopen. Ik had me goed op deze wedstrijd geconcen treerd en toch sta ik in de eerste minuten als een dweil te spelen. Later liep het wat soepeler. Toen konden we elkaar in het hele team wat beter vinden, maar tevre den ben ik zeker niet.” Gerhard Schreur kon zich daar wel bij aansluiten. Ook hij besefte dat zij kans om hun waarde te bewijzen om onverklaarbare redenen hadden laten lig- Cantain Frank Kales wilde bij de van de schuldvraag de Amerikanen echter niet zwaarder belasten dan hun Nederlandse collega’s: „Het is natuurlijk waar dat de inzet bij Schreur, juist zijn sterkste punt, ver te zoeken was, terwijl Bill More er volgens mij ongecon centreerd bijliep Maar dat gold niet al leen voor hen. De hele ploeg draaide vooral in de eerste helft slecht. Het ging allemaal veel te langzaam. Als wil aan vielen liep er niemand.” De coaches leggen echter terecht andere danks de 10289 zeker het geval. HAARLEM Levi’s-Flamingo’s, dat als eerste Nederlandse vereniging de kwartfi nales in de strijd om de Europacup be reikte, is in de eerste wedstrijd tegen de Oostenrijkse kampioen, Radio Koch uit Wenen, goed van start gegaan. Na een overigens niet ai te sterke wedstrijd zege vierden de Haarlemse titelhouders met 102-89. Een redelijke basis voor de ploeg van coach Janbroers om de uitwedstrijd eveneens met succes af te sluiten. Duidelijk heeft dit eerste treffen tussen beide kampioenen aangetoond, dat Levi’s in deze wedstrijd een kloof had moeten en kunnen slaan, die voor de Oostenrij kers in de thuiswedstrijd onoverbrugbaar zou zijn geweest. Levi’s, dat op impone rende wijze achtereenvolgens het Fiat Stars-toernooi en het eigen toernooi won, bleek in de achterliggende weken, te veel gevraagd te hebben van zijn spelers. In dit belangrijke duel moest Levi’s boeten voor de ongelofelijke prestatie van maan dagavond in de finale van het eigen toernooi tegen Mars Stars. De Levi’s- spelers, die toen in de tweede helft een waar huzarenstukje uithaalden, bleken woensdagavond niet in staat deze prestatie te herhalen. Voor een ploeg als Levi’s, bestaande uit pure amateurs, overigens zeker geen schande. nummers aan de voorzijde en op hun rug reclame te maken voor een wijnmerk. De ruimte op hun trainingspakken was ver kocht om op te adverteren. Dit alles is tegen de reglementen. Dit is geen sport. Dit is business.” „Nog erger is”, aldus de IOC-president, „dat de Amerikaanse skiërs, die de recla me onzichtbaar hadden gemaakt door er een stuk papier over te plakken met diskwalificatie werden gedreigd door de organisatoren van de wedstrijd.” Willi Daume, voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, tilde niet zwaar aan het plan van de heer Brundage. Hij ver telde: „Dergelijke gedachten zijn al vaker geuit, maar zij bleken onuitvoerbaar. Een beslissing ten aanzien van de skisport ligt overigens niet in handen van de heer Brundage of de drie vice-voorzitters. Een dergelijk besluit moet worden genomen tijdens de vergadering van het IOC, die op 27 januari in Sapporo begint. Ik hoop dat tijdens die vergadering een regeling zal kunnen worden getroffen, die voor iedereen aanvaardbaar is.” Het Internationale Olympische Comité gaat onderzoeken of de Britse hippische coryfeeën, wereldkampioen David Broome Harvey Smith en Ann Moore nog wel te beschouwen zijn als amateurs. Mocht de uitslag van het onderzoek negatief uitval len, dan lopen zij het risico te worden uitgesloten van de Olympische Spelen van München. Het Britse team wordt be schouwd als één van de kanshebbers voor de landenwedstrijd. Sandy Duncan, de secretaris van het Britse Olympische Comité, die dit bekend maakte, voegde eraan toe, dat het de eerste keer in de geschiedenis van de Britse sport is, dat een dergelijk onder zoek zal plaatsvinden. AMSTERDAM De Nederlandse kam pioen Ton Sijbrands heeft in Amsterdam de tweede wedstrijd van de damtweekamp tegen de Zwitserse titelhouder Andreas Kuyken gewonnen. De Nederlander leidt thans met 3-1. Het was een levendige par tij, die 50 zetten vergde. Sijbrands begon al spoedig druk uit te oefenen op de voor posten van zijn tegenstander Kuyken trachtte door een schijnoffer zich nog te redden. Deze poging mislukte echter jam merlijk. mede door de enorme tijdnood, waarmee hij te kampen kreeg partij wordt vandaag in Hoorn gespeeld. 4 -•

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17