V Inpoldering Markerwaard di niet beperken D< bi Per 1 april 3 boven de „normale” 6 K Touwtrekken tussen KVP EXTRA-HUUR VERHOGING en PvdA VOOR 48.000 HUIZEN IN AMSTERDAM Wit-kar Palen onder w maakt caisson kans Vorm van ondervoeding door overvoeding BRUG IN OUDE STIJL sU F F Kerstbomen terug in het bos Landbouwschap tot minister: ki Ook onderzoek door Volks- gezondheid Pakistani’s Te veel „lege” calorieën in snacks Politieteam tegen antiekdieven SYMPOSIUM IN AMSTERDAM „Nieuw gebied niet tot eiland maken” Rover kreeg f 100 bij overval op PTT-bijkantoor aangehouden a? 1 2 GIEBELS IJZERHANDEL Hout - Boards - Triplex alles op maat gezaagd I f B- it DONDERDAG 6 JANUARI 1972 DON Leiding Raad van State Amsterdamse abortuskliniek AMSTERDAM In Amsterdam zullen de huren van de woningen van gemeente- en woningbouwverenigingen die tussen 1936 en 1966 zijn ge bouwd op 1 april met gemiddeld drie percent extra worden verhoogd. De gemeenteraad nam deze beslissing woensdagavond met de aanvaarding van een globaal huurharmonisatieplan dat door B. en W. was ingediend. De extra-verhoging, die voor 48.000 woningen geldt en bij de normale jaarlijkse huurverhoging van 6 percent komt, wordt ingevoerd in het kader van de landelijke huurharmonisatie. Tegen deze extra-huurverhoging stemden de CPN, de kabouters en de eenmansfracties van de PSP, be jaardenpartij en Actie ’71. „Horeca-gat” - f Z J - K Pi (Van onze Haagse redactie) t Deze foto werd genomen onder het WIST U DAT Alles voor de Doe-het-zeiver Rivièradreef 30 Bakker. „Dat is verkeerd. Want we nemen dan voornamelijk „lege” calorieën op, dat wil zeggen calorieën die uitsluitend ver- brandingswaarde hebben, maar geen bij- Overleden na vechtpartij. De politie in Sit- tard heeft woensdag een 44-jarige Am bonees uit die plaats aangehouden. Hij heeft in de ouderjaarsnacht de 47-jarige Ambonees P. Riny, ook uit Sittard, mis handeld, die dinsdag aan de gevolgen is overleden. I ten he< drs aai Be 1 dei sp< zoi ini Le he Bc Es ve tv de k\ so ni za Naast ons uitgebreide pakket ijzer waren en gereedschappen, ook alles op 't gebied van Bouwstenen - cement - tegels - schrootjes - wandrekken - parket enz. Natuurlijk ook VERF. Vo Tanj dat ontp zoud het won „Bo: Joes besc ei d< ai h' h ti ti g ZA expl< pakk bode „Bor tijda toor in 1 Kroa (Van onze correspondent) DEN HAAG. Er dreigt een touw trekken te ontstaan tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. over de opvolging van dr. L. J. Beel als vice-president van de Raad van State. Prof. Beel, bijna 70 jaar, is sinds 1959 vice-president van de Raad van Sta te. Hij treedt in mei af. De P.v.d.A. vindt, dat zij als grootste partij sinds de verkiezingen aanspraak mag maken op het vice-presidentschap. Deze post zou voor de P.v.d.A. bekleed kunnen worden door de Amsterdamse hoogleraar in het staatsrecht prof. J. van der Hoeven. (Van onze correspondent) ARNHEM. Een team, dat is gevormd uit leden van een groot aantal politie korpsen uit Gelderland en Noord-Brabant werkt momenteel aan de oplossing van antiekdiefstallen, die de laatste tijd vooral op de Zuid-Veluwe worden gepleegd. Het team is gestationeerd op het hoofdbureau van politie in Arnhem. Met name in de gemeente Renkum zijn herhaaldelijk an tiekdieven actief. Friese staartklokken zijn hier zeer gewilde objecten. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM De snack, het kleine, warme-of-koude-hapje-tussendoor, zit verkeerd in elkaar. De kroketten, band en nasiballen, taartjes. Ijsjes, frikadellen en noem maar op leveren vrijwel uitslui tend veel en „lege” calorieën: suiker, mee], vet en in het algemeen vooral ook vetten van een verkeerde samenstelling, waardoor het cholesterol-gehalte in het bloed van veel mensen omhoog wordt gestuwd, hetgeen ziekten aan hart en bloedvaten dichterbij haalt. Mej. P J. A. Bakker van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, zei dit op het „Snack-sympo- sium”, dat gisteren werd gehouden ter gelegenheid van de jaarlijkse vakbeurs voor het hotel café- en restaurantwezen Horecava '72 in de RAI in Amsterdam. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. —Het lijkt erop dat het plan van het vroegere provo-raadslid Luud Schimmelpennink, om in Amsterdam openbare voertuigjes te i ntroduceren witkarren, in goede provotaal toch een kans op verwezenlijking heeft. Tech nici van het Amsterdamse vervoerbedrijf hebben verkeers- en vervoerswethouder Brautigam gerapporteerd, dat het idee bij nader onderzoek in beginsel nog niet zo gek is, ook al moet worden nagegaan, in hoeverre er behoefte aan witkarren bestaat. AMSTERDAM. Naast het onderzoek dat de Amsterdamse zedenpolitie in op dracht van de officier van Justitie instelt naar een abortuskliniek in het voormalige Bachhotel in de hoofdstad wordt ook een onderzoek ingesteld door de inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Hol- land, de arts C. Mets. Deze heeft dinsdag een bezoek aan de kliniek gebracht, die sedert 22 december in bedrijf is. Zijn indruk is dat het een commerciële zaak is. De man gaf de kantoorhouder een for mulier waarop hij „Geld en vlug” had ingevuld. De beambte schoof het biljet terug met de opmerking dat het niet goed was ingevuld. De „klant” trok daarop iets dat op een pistool leek te voorschijn en gromde ,Dit is een overval, geld en vlug!” Hij zette een tas op de balie, waarop de beambte een bundeltje vijfguldenbiljetten pakte en in de tas deed. De overvaller verlangde meer, maar op dat moment stapte een collega van de kantoorhouder binnen, die bevestigde dat er niet meer geld in huis was. Daarop verdween de rover. metro-caison op het Waterlooplein in Amsterdam, dat, zoals gisteren werd gemeld, voorlopig niet verder zakken kan omdat men gestuit is op een oude walmuur en heipalen. drage leveren aan bouw en beschermings stoffen zoals eiwitten, mineralen en vita minen, die ons lichaam elke dag nodig heeft. Men kan zich zo door overvoeding toch een vorm van ondervoeding bezor gen”. Mej. Bakker pleitte voor snacks (en andere kleine schotels) die geen aanslag op onze gezondheid betekenen. „Vuistregel voor de snack zou moeten zijn: aantrek kelijk van aanblik, goed van smaak, lage calorische waarde (plm. 250 calorieën), bacteriologisch betrouwbaar en bereid met Over de Nieuwe Herengracht bij de Amstel in Amsterdam wordt een originele houten ophaalbrug gebouwd, die veel lijkt op de Magere Brug. Het voornaamste verschil is, dat de nieuwe brug, die eind januari vol tooid zal zijn, een stenen onderbouw krijgt en geen houten. De bouw verg de een half jaar. Op de foto de nieuwe brug, nummer 237, gezien vanaf de Nieuwe Herengracht. In Nuntspeet zijn woensdagmiddag onder grote belangstelling ongeveer honderd kerstbomen teruggeplant in het bos. Het betrof een klein deel van de duizenden kerstbomen die ditmaal mét kluit zijn verkocht om een ver loren gaan van de bomen te voor- De witkar van Luud Schimmelpennink, eerst als mogelijkheid in de raad geopperd en uitgelachen kwam in 1968 op straat, doordat verscheidene sympathisanten Luud de middelen hadden verschaft, om een enkel exemplaar te bouwen. Het elek trisch aangedreven voertuig is net groot genoeg voor het vervoer van twee men sen, en heeft een opbouw als een huisje, waarin, vooral in Zuid-Europa, een ver keersagent zijn taak verricht. Volgens Luud zouden de witkarren gratis of tegen huurprijs beschikbaar moeten zijn voor iedereen. In de Zuidfranse stad Montpellier is zo’n plan al verwezenlijkt, zoals onze Parij- se correspondent enige maanden geleden heeft bericht. Daar staan op particulier initiatief kleine Simca’s te huur voor vervoer in de stad. De auto’s kunnen op bepaalde plaatsen worden gehuurd, en moeten op soortgelijke plaatsen worden achtergelaten. Wethouder Kuijpers (huisvesting) zei, dat hij de wet op de huurharmonisatie een slechte wet vond, maar nu deze er eenmaal is wil het gemeentebestuur haar zo goed mogelijk uitvoeren ten bate van de huurders. Als de gemeente niet met een dergelijke vorm van harmonisatie zou komen bestaat de kans dat de regering dwingende maatregelen zou opleggen. Het harmonisatieplan moet nog ter goedkeu ring aan de minister van volkshuisvesting worden voorgelegd. Volgens de wethouder bestaat een redelijke zekerheid dat de minister geen bezwaar tegen de regeling zal hebben. Amsterdammers met lagere inkomens die hun woning in verband met de stads sanering moeten ontruimen kunnen een aanvullende gemeentelijke huursubsidie krijgen als zij een woning in de nieuw bouw wensen te betrekken, aldus heeft de gemeenteraad tevens besloten. Voorwaar den zijn dat de huurders in aanmerking komen voor een individuele huursubsidie van het rijk en de huur van de te betrekken woning hoger is dan eenzesde van hun inkomen, vermeerderd met de rijkssubsidie. In beginsel wordt uitgegaan van een maximaal te betalen huur van 350 per maand. Voorlopig wordt aangenomen dat er bij een ontruimingsprogramma van tweedui zend woningen jaarlijks 200 gezinnen (10 percent) belangstelling voor een nieuw- In de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. moet nog uitvoerig over de opvol ging van prof. Beel worden gesproken. Deze partij is niet van plan deze zetel af te staan. Voor de K.V.P. zouden oud premier P. de Jong en oud-minister dr. G. H. Veringa in aanmerking komen. Thans hebben in de Raad van State meer leden van de K.V.P. dan van de P.v.d.A. zitting. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Met twintig briefjes van vijf gulden die hij onder bedreiging met een pistoolachtig voorwerp had losge kregen van een PTT-beambte, is gister middag om een uur of vijf een ongeveer 23-jarige man verdwenen uit een bijkan toor van de PTT aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam. DEN HAAG. Het Landbouwschap verklaart in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat tegen eventuele beperking van de inpoldering van de Mar kerwaard te zijn. Het zegt dat landaan winning in dit gebied van grote betekenis kan zijn voor volkshuisvesting, industrie, verkeer (tweede nationale luchthaven),? landbouw, tuinbouw, bosbouw en recrea tie. Het Landbouwschap betoogt voorts dat er in het nieuwe land tevens moge lijkheden bestaan om te experimenteren met, nieuwe woonvormen en landschaps bouw. Het winnen van een groot landop pervlak verdient dan ook de voorkeur boven een beperkte inpoldering, die de laatste tijd door sommigen wordt bepleit. „Het is een steeds algemener wor dende gewoonte, vooral ook bij de jonge ren, om een snackje-tussendoor te nemen, naast maar ook als vervanging van de brood- of warme maaltijd”, aldus mej. slechts een kleine markt voor gourmets en snobs, voor een authentiek, traditio neel, culinair produkt. De groep mensen die veel geld over hebben voor een exquis diner, wordt kleiner Maar er zijn grote markten voor een lichte, calorie-arme maaltijd en voor kleine, aantrekkelijke schotels of maaltijden, die met winst kunnen worden gemaakt. Er zijn vele oplossingen om de klant een goed produkt te leveren, dat aan de verwachtingen van de klant voldoet en tegen een winstgeven de prijs kan worden geserveerd. De snack is er daar een van” zei drs. Nijenhuis, die meende dat deze snacks de Horeca wat kunnen „opkrikken” Hij vond dat deze bedrijfstak zich de laatste jaren de kaas een weinig van het brood had laten eten. Hij constateerde dat de totale, reële con sumptie in Nederland tussen de jaren 1952 en 1970 met 147 parcent. is toegenomen, maar dat de consumptie in de Horeca- sector in diezelfde periode, volgens dezelf de statistische wijze van berekenen, met 3 percent daalde. Slasaus-besluit. Mayonaise mag alleen mayonaise heten als er ten minste tach tig percent olie en ten minste zes percent eidooier in zit. Slasaus of fritesaus mag die namen alleen dragen als hij ten minste 25 percent olie bevat en een hoe veelheid eidooier die ten minste 7,5 per cent is van de hoeveelheid olie. In Ne derlands eerste mayonaise- en slasaus- besluit op grond van de warenwet, thans in het staatsblad verschenen, wordt dit voorgeschreven. In mayonaise mogen al leen lecithine-vrije olie en geen andere eieren dan kippe-eieren worden ver werkt. bouwwoning zouden kunnen hebben. „Maar we weten het niet precies, het kan meer maar ook minder zijn. We wachten maar gewoon af wat de reactie uit de saneringswijken zal zijn”, aldus wethou der Kuijpers (huisvesting). De regeling geldt voor een periode van ten hoogste vijf jaar, in afwachting van een verbete ring van de rijkssubsidie-regeling. B. en W. verwachten dat deze binnen een „aan tal jaren” stellig tegemoet kan worden gezien. komen. De rest van de bomen prijkt nu in Nunspeet en omliggende plaat sen in de tuinen van de kopers. De actie (onder het motto „Niet voor de branddag, maar voor de plantdag") is op touw gezet door de Stichting Behoud Natuurschoon Nunspeet. Voorzitter K.W.F. Woensdag is de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding, de heer E. A. Schüttenhelm te Bussum, geïnstal leerd. De heer Schüttenhelm volgt dr. P. Beijer op, die vanaf 1949 penningmeester was en vervolgens sinds november 1967 voorzitter. Protest Auschwitz-Comité. Het Nederlands Auschwitz Comité heeft de minister van Justitie donderdagochtend een telegram gezonden. Hierin protesteert het comité scherp tegen het hernieuwde voornemen tot dubbele gratie voor de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. Di bete kent. aldus het telegram, een aanmoedi ging voor het neo-nazisme en trotseert de publieke opinie. „De zaak is al lang afgedaan” zo besluit het telegram. Raadselachtige schutter. De Rotterdamse politie heeft de oplossing nog niet ge vonden van een raadselachtige schiet partij, waarbij dinsdagavond een 28-ja- rige secretaresse uit de Maasstad aan een van haar armen werd gewond. De vrouw werd beschoten toen zij op de Maasboulevard uit haar auto stapte. Zij heeft de politie alleen kunnen vertellen dat zij vijf knallen had gehoord en dat zij op het viaduct van de Willemsbrug een man had zien staan. De politie vond onder het viaduct 7 patroonhulzen. De verwondingen van de secretaresse zijn niet ernstig. In het havenziekenhuis zijn twee stukjes metaal uit de arm gehaald. Nauw keurslijf. „Het regeerakkoord ervaar ik als een vrij nauw keurslijf. Af en toe krijg ik een aanvechting om eruit te springen” Dit zei het KVP-Tweede- Kamerlid dr. P. G. J. Zelissen in de woensdagavond uitgezonden NOS-radio- rubriek „Den Haag vandaag” in ant woord op de vraag naar zijn ervaringen na 4 maanden Kamerlidmaatschap Het Kamerlid noemde als een van zijn be zwaren tegen het regeerakkoord de ge detailleerdheid ervan. Overigens ontken de hij dat er sprake zou zijn van span ningen in de KVP-fractie. Verkleining van het in te polderen ge bied zou naar de mening van het Land bouwschap alleen nog kunnen worden gemotiveerd op financieel-economische gronden. „Wanneer men echter bedenkt, dat de dijk tussen Enkhuizen en Lelystad en die van Lelystad naar de Noordhollandse kust in elk geval moet worden aangelegd en ook een kleinere polder haar bedijking zal móeten krijgen, dan staat wel vast, dat de aan een grotere inpoldering verbonden kosten verhoudingsgewijs laag zullen zijn. Alleen het gebied rond Marken kan nog onderwerp zijn van nadere studie, meent het Landbouwschap. „Een verdere verbre ding van de randmeren daar of elders moet echter worden afgewezen, ook om dat het de nieuwe polder te veel tot een eiland zou maken. De integratie met het oude land zou daardoor niet df voldoende tot stand kunnen worden gebracht, zodat veel van de voordelen van de landwinst niet benut zouden kunnen worden. Vergroting van de opslagcapaciteit van water kan beter verkregen worden door het hoger opstuwen van het water op het verkleinde Ijsselmeer omdat men dan be langrijke verliezen door verdamping voor komt. Het Landbouwschap verwacht, dat de behoefte aan nieuwe stadsgebieden in de Markerwaard de eerste tijd niet groot zal zijn. Ook de behoefte aan industrieterrein zal waarschijnlijk beperkt zijn. Dit beeld zou echter drastisch kunnen veranderen als de tweede nationale luchthaven in de Markerwaard zou komen. Beperking van het in te polderen op pervlak zou volgens het Landbouwschap ook verbetering van verkeersverbindingen beperken. ScbBikSjk TeL 0 23 - 33 06 65 Er zijn aanwijzingen dat er buitenlands kapitaal Engels bij betrokken is, aldus dokter Mets. De inrichting als poli kliniek noemde hij redelijk goed, hoewel er nog een en ander aan ontbreekt. Er werken geen buitenlandse artsen en voor een abortus wordt 400 gerekend evenals in de klinieken van de Stichting Medisch Verantwoorde Zwangerschapsonderbre king. Er is nauw overleg tussen dr. Mets en de Amsterdamse officier van Justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsui ker, over het onderzoek naar de kliniek. Er zal nog onderzocht worden naar welk land ze zullen worden uitgewezen. De aanhoudingen werden verricht bij en kele controles van pensions in Rotterdam. De meesten van de Pakistani’s waren per vliegtuig naar Nederland gekomen an deren bereikten ons land via Parijs ROTTERDAM De Rotterdamse vreemdelingenpolitie heeft woensdag 17 Pakistani’s aangehouden in de leeftijd van achttien tot veertig jaar. Ze waren volgens de politie niet in het bezit van voldoende middelen van bestaan. Sommi gen van hen hadden valse of vervalste paspoorten. weinig vet van goede samenstelling en met eiwitten, mineralen en vitaminen. Daarom moet worden gestreefd naar een goede samenwerking tussen Horeca en andere instellingen, zoals grote bedrijven met hun kantines, voedingsdeskundigen, levensmiddelenindustrieën, cateringsbe- drijven en automatenfirma’s om tot goede alternatieven te komen voor wat nu aan snaks bestaat, zodat een bijdrage kan worden geleverd aan de bevordering van betere eetgewoonten. Drs. H. J. Nijenhuis van het Instituut voor Sociale Wetenschappen meende dat de snack de Horeca trouwens ook kan helpen een gat te vullen. „Er is een grote, groeiende koopkrachtstroom, waarvan de Horeca niet voldoende profiteert, hoewel er een groeiende interesse is voor beter en gevarieerder eten. De traditionele restau- rant-produktie eist door de sterk gestegen kosten echter een te hoge prijs voor een rendabele omzet. Er is bij deze prijzen si i sa- s r r* j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2