Vijf jaar vrijheidsstraf; drie jaar verbanning UITERST ZWARE STRAF VOOR BOEKOVSKI Dode gevallen bij aanslag krant in Kroatië Nixon stemt toe in proberen Anderson krijgt nog steeds documenten Onderzoek van FBI naar nieuwe reeks onthullingen Eyskens gaat het opnieuw bouw „ruimtebus” Ipllll k l 1 Ulster in Pravda Grap over A/phenaar 1 Meer overlevenden voor vrouwen Tanks waren te duur: order Zuidvietnamese van vliegramp in Peru Egypte overweegt invoering van dienstplicht geannuleerd troepen blijven in Cambodja „Schaf doodstraf voor politieke vergrijpen af” 3 HAARLEM O 1 J 1, DONDERDAG 6 JANUARI 1972 Volgens Westduits meisje „SPACE SHUTTLE" MOET OVER 8 JAAR IN RUIMTE PENDELEN werd per 1 januari 1972 Weer formatie-opdracht Piano’s Orgels Muziekinstrumenten Grammofoonplaten Stereo - apparatuur Bladmuziek Beslissing Amerikaans Congres: Verzoek Turkse intellectuelen Voorkeuze AANBIEDING voor onze cliënten N.V. HOUT- STEEN- BOUWSTOFFEN HANDEL A.S. ZATERDAG 8 JANUARI FEESTELIJKE HEROPENING KEUKENSHOWROOM uitgebreid met de bekende ALNO-kollektie. HOUT- STEENWERF SMITS REIJNDERS Vuilnisbakken KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 „Niet gezond” Ambassadeur Pegov 1*w T f i N/j k- i V* l A 5 J1 K Z: i LX** r Een model van de „ruimtebus” die de NASA gaat bouwen. ADVERTENTIE een te ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De demissionaire Chris tendemocratische premier Gaston Eyskens heeft ten tweede male een formatie-op dracht aanvaard om een eind te maken aan de nu ai bijna twee maanden oude Belgische kabinetscrisis. In het Russische dagblad „Pravda” werd gisteren kritiek geuit op het Britse optreden in Noord-Ierland. Dit gebeurde in de vorm van een cartoon. LIMA (Reuter). Het 17-jarige West- duitse meisje Juliana Kopeke, die dinsdag door twee boeren werd gevonden nadat zij elf dagen door het oerwoud van Peru had gezworven, heeft verteld dat er nog meer overlevenden zijn van de vliegramp waarbij zij betrokken is geweest. Het passagiersvliegtuig is met 92 inzit tenden neergestort in de omgeving van Tournavista 800 kilometer ten noordoos ten van Lima. CAIRO (UPI) Egypte overweegt in voering van de militaire dienstplicht voor vrouwen. Dit meldt het Egyptische dag blad „Al Achram”. In Egypte zijn nu al bijna één miljoen mannen onder de wapenen. Inmiddels zien lagere regeringsfunctio narissen in Washington dagelijks uit naar Andersons rubriek. „Wij weten dank zij zijn artikelen nu meer van de gedachten wisselingen binnen de ministeries, dan wij anders in onze functie te weten komen”, zo wordt daar gezegd. Ondanks het door de FBI en het Penta gon ingestelde onderzoek naar het „lek”, is Anderson zelf tot nog toe niet lastig gevallen. Het is dan ook de vraag in hoeverre de regering hem een proces zal kunnen aandoen, aangezien het Hoog Ge rechtshof in de Pentagon-studiezaak alle dagbladen vrijsprak. Aan de fabriek moet toch nog 40 mil joen dollar worden betaald: de kosten van het prototype. Het Pentagon zal nu uitkijken naar een minder „luxueus” type. WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft een order voor tanks bij General Motors ge annuleerd. Zij moesten een miljoen dollar per stuk kosten en het Congres vindt dat te veel, zo deelt het departement mee. KAMPERSINGEL 20 groot eigen parkeerterrein. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de vrouwelijke openbare aanklager Aza Boroesjko. Zij vertelde de rechtbank dat het bewijs voor Boekovski’s schuld aanwezig was. Hij had activiteiten bedre ven die gericht waren op ondermijning en verzwakking van de staat. Shuttle” ook door bevriende mogendheden kunnen worden gebruikt. Dr. Fletcher van de NASA, het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, zei na afloop van zijn onderhoud met president Nixon dat de president ook buitenlandse hulp bij de ontwikkeling wenst en dat de Europese Economische Gemeenschap al bereidheid had geuit een belang van 10 tot 15 percent in de ont wikkelingskosten te nemen. Politieke waarnemers in Brussel veron derstellen dat aan het bestuursvacuüm spoedig een eind kan worden gemaakt Dit zou dan vooral te danken zijn aan het informatiewerk dat de socialist Edmond Leburton in de afgelopen twee weken heeft verricht. WASHINGTON (UPI en DPA) De Amerikaanse kolomschrjjver Jack Anderson, die deze week opzien baarde met de publikatie van geheime documenten van het Witte Huis tijdens de crisis tussen India en Pakistan, heeft gisteren geschreven dat Nixons adviseur Henry Kissinger tijdens de crisis geheime wapenleveranties aan Pakistan heeft overwogen, hoewel de Verenigde Staten hun militaire hulp aan dat land al in januari 1971 hadden gestaakt. Ofschoon het proces door Tass als openbaar werd aangemerkt, werden bui tenlandse correspondenten niet toegelaten. Toen de correspondenten vroegen wat de reden daarvan was (ze mochten zelfs niet in de buurt van de rechtszaal komen) antwoordde een agent van de veiligheids politie dat „de lucht in de wijk niet gezond was”. Een Britse soldaat met opgewonden Noordieren achter prikkeldraad tele foneert met Londen en meldt: „We hebben hier de situatie volkomen in de hand”. de speciale werkgroep van het Witte Huis, die zich bezighield met het Indiaas-Pakis- taanse conflict, behoren de volgende: Kissinger: „Ik krijg ieder half uur op mijn donder van de president dat wij niet krachtig genoeg optreden tegen India. Hij heeft me zo net weer laten komen. Hij gelooft niet dat wij zijn opdrachten uit voeren. Hij wil dat we meer pro-Pakistan zijn. Hij heeft het gevoel dat alles wat wij doen, op een andere manier wordt uitgevoerd.” Dr. Kissinger (zei): „dat wij in alge mene bewoordingen akkoord gaan met een politieke oplossing in Oost-Pakistan, maar dat wij zeer zeker geen details zullen voorstellen, zoals de vrijlating van sjeik Moedjiboei Rachman.” „Dr. Kissinger gaf ook opdracht dat wij van nu af aan een zekere distantie tegenover India moeten tonen. De ambas sadeur van India moet niet op al te hoog niveau worden tegemoetgetreden.” gernis van FBI-directeur Edgar Hoover, wijdde Anderson een aantal van zijn artikelen aan de leef- en werkgewoonten van de bejaarde Hoover gegevens die hij had verkregen door één van zijn assistenten Hoovers vuilnisbakken te laten napluizen. De nu gepubliceerde documenten, die gisteren volledig werden afgedrukt door de Washington Post, één van de 700 dagbladen waarin Andersons rubriek ver schijnt, werden door hem vrijgegeven na dat dr. Henry Kissinger journalisten had gezegd dat de citaten die hem door An derson in de mond waren gelegd, uit hun verband waren gerukt. De documenten tonen echter aan dat Kissinger volledig en juist werd aangehaald. Tot de meer op zienbarende passages uit de notulen van Ook de bekende Russische atoomgeleer de Andrej Sacharov, die met zijn illegale comité voor de Rechten van de Mens had aangedrongen op een rechtvaardig en openbaar proces, werd de toegang gewei gerd. Volgens vrienden van de verdachte zou een woordvoerder van de rechtbank hebben gezegd dat de aanwezigheid van de geleerde invloed zou kunnen hebben op de beslissing van de rechtbank. Onze redacteur in Washington tekent hierbij aan: „De documenten werden in eerste instantie gepubliceerd door de jour nalist Anderson en worden nu dan ook aangeduid als de „Anderson-documen- ten”.” ZAGREB. (DPA en AFP) Bij de explosie van een plastic-bom, die in een pakketje was verpakt, is woensdag de bode van het Joegoslavische dagblad „Borba” om het leven gekomen. Het par- tijdagblad „Borba” heeft zijn hoofdkan toor in Belgrado, maar de bom ontplofte in het kantoor van Zagreb, waar Kroatische editie wordt uitgegeven. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg was de bedoeling van de daders dat de bom in het redactielokaal zou ontploffen, waar nog meer slachtoffers zouden zijn gemaakt. De herkomst van het pakje is niet bekend. Gedacht wordt aan Kroatische nationalisten, die „Borba” hoewel het een dagblad voor heel Joegoslavië is, als een „Servische” krant beschouwen. In een verzoekschrift, gericht tot presi dent Cevdet Sunay en premier Nihat Erim zeggen zij dat de doodstraf voor politieke overtredingen uit de tijd is en stellen zij dat de tijdens de staat van beleg gevelde doodvonnissen niet ten uit voer moeten worden gelegd voor het par lement de gelegenheid heeft gehad de wet te wijzigen. Twintig linkse activisten zijn ter dood veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan pogingen de grondwet met geweld buiten werking te stellen. De doodvonnissen zijn nog niet uitgevoerd. Jack Anderson, een mormoon van onge veer 45 jaar, is de opvolger van Drew Pearson, die in september 1969 overleed en voor wie hij als assistent werkte. Pearson had zich gespecialiseerd in het opdiepen van vaak compromitterende ge gevens en werd dan ook vaak gekwalifi ceerd als een sensatiejournalist. In de verkiezingscampagne van 1968 tussen Nixon en Humphrey, bijvoorbeeld, had Pearson ontdekt dat Nixon enige tijd onder behandeling was geweest van een psychiater, maar het was één van de weinige feiten, waarvan hij het beter achtte ze vóór de verkiezingen niet te publiceren. Jack Anderson deed verleden jaar van zich horen toen hij een campagne begon tegen de spionagemethoden van de bin nenlandse veiligheidsdienst Tot grote er van de in Saigon woordvoerder Anderson schrijft in de Amerikaanse krant „Washington Post”, een memoran dum van 7 december citerend, „Dr. Kis singer vroeg of wij het recht hebben, Jordanië of Saoedi-Arabië te machtigen militaire uitrusting naar Pakistan te zen den”. Van Hollen (plaatsvervangend Ameri kaans onderminister van Buitenlandse Za ken voor Zuidaziatische kwesties) ver klaarde dat de Verenigde Staten een der de land doorzending van door ons gele verde wapens niet kunnen toestaan als wij zelf geen directe verkoop aan de uiteindelijke ontvanger als Pakistan per mitteren. Anderson meldt dat hij nog steeds do cumenten krijgt: „Ik zal ze blijven publi ceren omdat ik geloof dat het in het openbaar belang is dat te doen”, aldus Anderson die schrijft ook kopieën van telegrammen te hebben van de Ameri kaanse ambassadeur in Pakistan John Farland en diens collega in India Kenneth Keating. Keating in het bijzonder was woedend over wat de regering deed. Volgens Juliana Kopeke overleefden nog enkele mensen de ramp, maar zij zijn vermoedelijk verdwaald in het oerwoud waar het toestel terechtkwam. De opspo ringsacties worden voortgezet met twee hefschroefvliegtuigen en een amfibietoe- stel. De BSP-voorzitter kreeg van koning Boudewijn een informatie-opdracht nadat Eyskens na vier weken van informeren en vervolgens formeren was vastgelopen op twee belangrijke kwesties: de bevoegdhe den van de culturele raden en de school kwestie. De christen-democraten en de socialisten konden elkaar op die punten niet vinden, hoewel voor vele andere zaken overeenstemming werd bereikt. Edmond Leburton, wie velen ook de eigenlijke vorming van een regering had den toegedacht, mede vanwege zijn- eigen aspiraties om eerste minister te worden, heeft de partijen weer bijeengebracht, zij het dat bij het ontwerpen van de defini tieve afspraken voor het regeringsakkoord tussen de twee grootste partijen van Bel gië nog zeker kortsluiting kan ontstaan. De „Space Shuttle” zal ongeveer even groot zijn als een passagiersvliegtuig van het type DC-9, dat 38 meter lang is en een spanwijdte van 23 meter heeft. Het toestel zal een drukcabine krijgen waardoor bemanning en passagiers zonder ruimtepakken kunnen reizen en geen spe ciale opleiding zullen hoeven volgen voor de ruimtevaart. In verband met de zeer complexe tech nische ontwikkeling mag het budget met 20 percent worden overschreden. Eenmaal operationeel zal de „Space Verder wist Anderson de inhoud berichten van een rapport van de Ameri kaanse buitenlandse geheime dienst, waarin gemeld werd dat de Russische ambassadeur in India, Nikolai Pegov, functionarissen van India had verzekerd dat de Russische vloot in de Indische Oceaan het de Amerikaanse Zevende Vloot niet zou toestaan om aan Pakis taanse zijde in te grijpen in het conflict met India. Zoals Daniel Ellsberg, die de Pentagon- studie ter beschikking stelde van de pers (en wiens rechtzaak opnieuw verschoven is tot het voorjaar), beroept Anderson zich erop dat de gepubliceerde documenten de nationale veiligheid niet aantasten. Vol gens hem is het zo, dat documenten die in het Congres openlijk beschikbaar zijn, door het Witte Huis als „geheim” worden geclassificeerd. MOSKOU (Tass, Reuter en AFP) De Russische dissidente intellectueel Vladimir Boekovski is gisteren door een rechtbank in Moskou veroordeeld tot een vrijheidsstraf van zeven jaar gevolgd door een verbanning van vijf jaar. Het vonnis is de maximale straf die staat op de beschuldiging van het voeren van anti-Russische activiteiten. Van de vrijheidsstraf van zeven jaar zullen er twee in de gevangenis moeten worden doorgebracht en de overige vijf in een werkkamp met streng regime. Buitenlandse waarnemers in Moskou zien het zware vonnis voor Boekovski als een bewijs van onwil van de rechtbank rekening te houden met de reactie van de buitenwereld. Volgens hen is het de be doeling andere Russen te waarschuwen niet dezelfde beschuldigingen te uiten als Boekovski heeft gedaan. „De verdachte verspreidde onder Russi sche burgers en in bepaalde buitenlandse publikaties lasterlijke verzinsels over de sociale en maatschappelijke toestanden in de Sovjet-Unie. Hij poogde Russische bur gers en zelfs legerofficieren te overreden dergelijke verzinsels in het buitenland te verspreiden, en wilde illegaal duikmateri aal invoeren voor de reproduktie van ondermijnende anti-Russische geschrif ten”. Volgens de openbare aanklager wa ren „foutieve informaties” van Boekovski gebruikt door buitenlandse anti-Russische organisaties. Hoewel Tass met geen woord rept over het pleidooi van Boekovski’s verdediger, zou deze volgens dissidente kringen in Moskou vrijspraak voor zijn cliënt hebben gevraagd. Tass zegt wel dat de verdachte in zijn slotverklaring niet de feitelijke kant van de tegen hem ingebrachte be schuldigingen heeft ontkend. De 29-jarige Boekovski is in het buiten land bekend geworden door het publice ren van beschuldigingen dat politieke dis sidenten in de Sovjet-Unie een gedwongen behandeling moeten ondergaan in psychi atrische inrichtingen. Wegens zijn kriti sche instelling tegenover het Russische systeem en zijn overeenkomstige hande lingen heeft Boekovski het grootste deel van het afgelopen decennium achter tra lies of in zenuwinrichtingen doorgebracht. Hij werd voor de eerste keer in 1963 gearresteerd omdat bij hem twee fotoko pieën werden aangetroffen van het boek „De nieuwe klasse” van Milovan Djilas. In 1967 werd hij wegens het organiseren van een demonstratie tot drie jaar werkkamp veroordeeld, die hij volledig uitzat. De laatste keer werd hij vorig jaar maart gearresteerd aan de vooravond van het 24ste partijcongres. DAIGON (Reuter en AP). De Zuid vietnamese troepen handhaven hun twee belangrijke bolwerken in Cambodja. Zuid-Vietriam is niet van plan de tactiek in dat gebied belangrijk te wijzigen. Dit heeft een woordvoerder Zuidvietnamese legerleiding vandaag verklaard. De sprak berichten tegen, dat de Zuidvietna mese regeringstroepen in Cambodja hun basis in dat land gaan prijsgeven. Het vertrek van de Zuidvietnamezen uit Oost-Cambodja zou in Pnom Penh onge twijfeld met vreugde begroet worden. Hoewel er gestreden wordt tegen „een gemeenschappelijke vijand” is de eeuwen lange haat tussen Vietnamezen en Cam- bod janen niet verdwenen. Cambodja heeft in het verleden her haaldelijk de wens kenbaar gemaakt dat de Zuidvietnamezen uit het land weggaan. De Zuidvietnamese troepen zijn door de Cambodjanen beschuldigd van plundering, wangedrag tegenover de burgerbevolking en landroot SAN CLEMENTE. (Reuter) President Nixon heeft gisteren machtiging gegeven voor de ontwikkeling van een nieuw ruimtevaartuig, „Space Shuttle” genaamd, dat geleerden, artsen en anderen naar permanente ruimtestations moet kunnen vervoeren en weer naar de aarde moet kunnen terugkeren zonder te verbranden. Het project betekent werkgelegenheid voor ongeveer 50.000 mensen. Bij de ruimtevaartindustrie zijn de afgelopen ja- ren al meer dan 200.000 ontslagen geval len. Fletcher zei dat de „Ruimtebus” in essentie een burgervoertuig zal zijn, maar dat de militaire instanties wellicht hun eigen versie zouden willen ontwikkelen. De kosten zullen 5,5 miljard dollar bedragen en het voertuig zal tegen het einde van dit decennium operationeel moeten zijn. Het toestel zal een week tot 30 dagen in de ruimte kunnen blijven en de uit twee leden bestaande bemanning zal een landing moeten kunnen uitvoeren als met een vliegtuig. ANKARA (Reuter) Rond 1.800 Turkse juristen, hoogleraren, politici, au teurs en journalisten hebben zich gisteren tot de regering gewend met het verzoek de doodstraf voor politieke vergrijpen af te schaffen i j f t f ‘—•'I, X 7*”%^ V r*n*1 F -i r gDr.<Nl 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3