voor Haarlemse politierechter B< ze Afronding van universitaire cursus milieubeheer met werkweek DISCONTO begint 13 januari a.s Ambtenaar haalde twee stukken door elkaar Eckmann in Alkmaar moet 38 man ontslaan MET 0,5 VERLAAGD „Zesentwintigers” en „dertigers” VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND In onze textiel-afdelingen op alle niet-afgeprijsde artikelen 10% KORTING GI Jc lo 130 deelnemers naar Heemskerk Ig baas over I Assumburg ZIET ONZE OPRUIMINGS-ETALAGES MET UITZONDERLIJKE KOOPJES. VELE KOOPJES EN RESTANTEN. Textiel- en Woninginrichting Twee weken tegen beroepsvoetballer geëist Carillon Boys DONDERDAG 6 JANUARI 1972 4 DO! Rijden onder invloed Beverwijk Heemskerk Vï Vrienden Geschrokken V elsen-N oord A Fout in wetsontwerp I Lange Nieuwstraat - Marktplein - IJmuiden Volop parkeerruimte De gehele dinsdag gesloten Telefoon 1 52 05 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Haarlemse po litierechter, mr. B. Swanenburg en de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman hebben woens dagmorgen weer een aantal zaken moeten behandelen, waar zowel „zesentwintigers” als „dertigers” bij waren betrokken. Zo worden na melijk door de verbaliserende politie mannen dikwijls verkeersovertreders genoemd die na een aanrijding ano niem zijn doorgereden, of waar ge bruik van alcohol bij werd geconsta teerd. Deze overtredingen worden in het W.V.M. immers omschreven in de artikelen 26 en 30. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De deelnemers aan de nieuwe cursus van de Amster damse universiteit „Milieubeheer” komen van 10 tot 14 april naar de jeugdherberg Assumburg om de cur sus af te ronden met een werkweek. Vijf dagen lang zal dan praktisch werk worden verricht tegen d» achtergrond van de problematiek van het Noordzeekanaalgebied. V eisend J muid en en wie (Van een medewerker) nze 91 BEVERWIJK 350 opzienbarende OPRUIMING J, 1 HAARLEM. In de Da Costastraat is gisteren een 82-jarige Haarlemmer dood aangetroffen in zijn bed. Een buurman, die zich ongerust maakte toen hij de bejaarde al enkele dagen niet had gezien, waarschuwde de politie. De huisarts con stateerde een natuurlijke dood. Voorts ziet men in de maatregelen een stimulering voor de Nederlandse econo mie. Het bedrijfsleven zal, doordat ook het promessedisconto is verlaagd, goedko per krediet kunnen opnemen. Voor het publiek is het promessediscon to het belangrijkste. Op basis van dit disconto berekenen de banken hun rente tarieven voor kredieten en leningen aan het bedrijfsleven. Een kredietnemer van een handelsbank betaalt over het opgeno men bedrag het promessedisconto plus een zekere opslag. Een verhoging van dit dis conto wordt vaak toegepast om een kre- dietrestrictie te ondersteunen. In België is het disconto per heden eveneens verlaagd van 5,5 tot 5 percent. DONDERDAG 6 JANUARI Zaa! Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u.: schiet vereniging De Vrijheid. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat, 21 uur Harry Vooren over de componist Moessorgski. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 uur. VRIJDAG 7 JANUARI De Mei, Geelvinckstraat, 19.30-21 uur sport, 21 uur disco. Openbare bibliotheek, filiaal Wijker- straatweg. Geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. DONDERDAG 6 JANUARI De Mei, Geelvinckstraat, 20-21.30 uur tienerinstuif. 21.30-22.30 uur volksdansen. IJ 1945 een stel ligg' dit aan hij E aan was losr verl n n n P BE uur geme comi voor van hebb zulle actie (jout caat) J. S< gel Vess r 2 i g WE da gu I jar ma gul ten dai I tui. de: aai eei gu de: in ki ir v ir v (Van onze redactie economie) ALKMAAR. Bij Eckmann in Alk maar zullen door een reorganisatie 38 werknemers worden ontslagen. Hierbij zit een groep van 24 part-time krachten. Eckmann produceert „Lastina foundati on”. De officier van justitie achtte het in het gevaar brengen van het verkeer echter wel degelijk bewezen, waarbij de automo bilist wellicht ongelukken heeft voorko men door het geval bij de politie te melden. Hij eiste dan ook de hiervoor gebruikelijke straf: twee weken hechtenis en drie jaar ontzeggen van de rijbevoegd heid. Met de gevraagde gevangenisstraf ging de politierechter daarop akkoord, maar omdat hij in aanmerking wilde nemen dat de chauffeur geen brokken had gemaakt, liet hij daarnaast het rijbe wijs twaalf maanden inhouden, waarvan negen voorwaardelijk. De cursus is ingesteld op initiatief van de hoogleraren prof. dr. ir. A. P. A. Vink (fysische geografie). Zielhuis (sociale ge neeskunde) en bioloog dr. D. Hillenius. Nu. een maand na de start, blijkt de cursus een succes van eerste orde te zijn. De toeloop van studenten uit diverse fa culteiten, ook van buiten Amsterdam, bleek dermate groot dat een studentenstop moest worden ingesteld. Het merendeel van de faculteiten van de Amsterdamse universiteit erkende de cursus als docto raal keuzevak. Ongeveer 130 deelnemers, onder Minder goed te spreken was de politie rechter over het gedrag van een 19-jarige jongeman uit Velsen, die zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn in juni met de auto van zijn vader was gaan toeren. Hij was al eens eerder voor een kleine diefstal met de justitie in aanraking ge weest, zodat de officier van justitie hem toch even voor de omgang met verkeerde vrienden meende te moeten waarschuwen. Op zijn jeugdige leeftijd wilde hij hem de gevangenis nog besparen, vandaar zijn eis: honderdvijftig gulden boete en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De poli tierechter bracht hem eveneens onder de aandacht dat een eventueel volgend von nis onherroepelijk hechtenis zal beteke nen. Hij handhaafde de boete, doch bracht de voorwaardelijke straf tot een week terug. VRIJDAG 7 JANUARI De Schuilhoek, W. van Velsenstr., 10-12 uur kindercrèche, 18.30-20 uur instuif. De Zandkraai, Handelstraat, 13.30-15.30 uur peuteroppas, 13-18 uur bejaardensoos, 20.30 uur bar (met informatiecentrum werkgroep Padoe). De Werf, Jan Ligthartstraat, 14-16 uur peuteroppas, 19-21 uur instuif (10-13 jr.). De Zevensprong, Const. Huijgensstraat, 20 uur kienen volwassenen. De Vlotter, Oosterweg, 20 uur contact- wond ADO '20. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat, 20 uur jazz-discotheek. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 uur. Zo werd een 35-jarige chauffeur uit IJmuiden ervan beschuldigd in oktober het verkeer in Velsen in gevaar te hebben gebracht, door zijn wagen hoogst onvoor zichtig te besturen. Ook had hij m et gedoofde verlichting gereden, terwijl bo vendien een alcoholgeur bij hem was waargenomen. Een andere automobilist had hiervan de nodige hinder ondervon den, omdat de chauffeur zich reeds in de tunnel op gevaarlijke wijze bij het ver keer had ingevoegd, om zijn weg daarna in het midden van de rijbaan te vervol gen. En omdat deze automobilist de chauffeur even later nog zonder licht op de Parkweg zag rijden, had hij de Velsen- se politie op deze slordige weggebruiker attent gemaakt. Voor de politierechter gaf de chauffeur toe zes glazen bier te hebben gedronken, welke hoeveelheid volgens hem te gering was geweest om moeilijkheden bij het besturen van zijn wagen op te leveren. Daarom had hij ook onmiddellijk in een bloedproef toegestemd. En het rijden zon der licht schreef hij toe aan het feit, bij vergissing het contact voor de ruitewis- ser met dat va nde verlichting te hebben verwisseld. Tweehonderd gulden boete werd ook opgelegd aan een 52-jarige huisvrouw uit Velsen, die in september van een door haar veroorzaakte aanrijding in de Din- kelstraat zodanig was geschrokken, dat zij eveneens, zonder erbij na te denken was doorgereden. Doordat zij echter later naar de plaats van de aanrijding was terugge keerd, liet de politierechter haar het rij bewijs behouden. DONDERDAG 6 JANUARI Het Groene Huis, Raamveld, 19.30 uur Multi movement. Beverwjjkse Sportraad, Sporthal, Van Loenenlaian, 20-22 uur spreekuur. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20-15-21.30 uur. ook afgestudeerden, bijvoorbeeld artsen, die de colleges als belangstellenden bijwo nen, hebben in de afgelopen vier weken de introductieperiode afgewerkt. In die periode gaven 20 docenten een inzicht in de basisproblematiek van het milieube heer. Op 13 maart start de tweede helft van de cursus, waarin aan de orde ko men luchtverontreiniging, waterveront reiniging, geluidshinder, natuurbescher ming, milieubeheersing, en de achtergron den van de milieuproblematiek. Daarna volgt dan de werkweek te Heemskerk. Prof. Vink is uiterst tevreden over de bereikte resultaten: „Onze bedoeling is niet milieuspecialisten te kweken, deze cursus heeft de opzet studenten uit aller lei faculteiten de kans te geven kennis op te doen van de vele aspecten van het milieubeheer.” 16.15-16.45 u. zwemlessen, 16.45-18 u. ge mengd zwemmen, 18-19.30 u. U.R.B., 19.30- 21 uur gemengd zwemmen, 21-22.30 uur IJ.R.B. IJmuider Harmonie van 19-21 uur in gem. vergaderlokaal, Abeelenstr., jeugd orkest en van 20-22 uur tamboer- en trompetterkorps in MMS, Tolsduinerlaan. Een vonnis van tweehonderd gulden boete, plus een voorwaardelijke ontzeg ging van het rijbewijs voor drie maanden voor een 21-jarige glazenwasser uit Vel sen mag eveneens mild worden genoemd, maar hiervoor heeft de jongen dan ook ongetwijfeld veel aan zijn vader te dan ken. Op een nacht in oktober was de glazen wasser namelijk doorgereden, nadat hij door het opsteken van een sigaret bil het wegrijden op Plein 1945 in Velsen een hier geparkeerde auto had geraakt. Bo vendien werd hij ervan beschuldigd „on der de invloed” te zijn geweest. Tegenover de politierechter gaf beklaagde toe inder daad te zijn doorgereden, omdat hij zich „rot was geschrokken”. Thuisgekomen stelde hij zijn vader van het ongeval in kennis, die zich daarop direct had aange kleed om met de zoon de aanrijding op het politiebureau te melden. Zij hadden de woning echter nog niet verlaten, of de politie stond reeds aan de deur. Wat het alcoholgebruik betreft, was bij de bloedproef een redelijk pro-mille vast gesteld, zodat de officier van justitie in een dergelijk grensgeval van de beschul diging van alcoholmisbruik wilde afzien. Voor het doorrjjden eiste hij echter een geldboete van tweehonderd gulden, plus een ontzegging van het rijbewijs voor drie maanden. De politierechter wilde niet na laten de vader te prijzen voor zijn ener giek optreden, waar ongetwijfeld een zwaardere straf door kon worden voorko men. Hij handhaafde daarom de geëiste geldboete, doch het intrekken van het rijbewijs wilde de politierechter als voor waardelijk zien beschouwd. De beha-produktie, die tot nu toe zowel in Alkmaar als in Den Helder geschiedde, wordt geconcentreerd in de onlangs nieuw gebouwde vestiging in Den Helder. De produktie van panty’s en korseletten daarentegen wordt geconcentreerd in de hoofdvestiging Alkmaar. Door de aard van de in Alkmaar te produceren artikelen kan het bedrijf niet langer gebruik maken van de part-time krachten. Met de vakbeweging is overleg gepleegd omtrent de afvloeiingsregeling die tot stand is gekomen. AMSTERDAM. De Nederlandse bank heeft vandaag het wisseldisconto van S percent tot 43 percent verlaagd. De Nederlandse bank zal ook haar an dere tarieven met een half percent verla gen: wisseldisconto 4,5 percent (was 5 percent), promessedisconto 5 percent (was 5,5 percent), rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen: voor oarticulieren 6 percent (was 6,5 percent) en voor anderen 5 percent (was 5,5 per cent). Deze verlaging, aldus een communi qué dient uitsluitend te worden gezien tegen de achtergrond van de daling van de rente in bet buitenland. In kringen van de geldmarkt wordt de verlaging een aanpassing genoemd aan de huidige situa tie op de geldmarkt, waarbij de renteta rieven al vooruitliepen op de verschillende verlagingen. VRIJDAG 7 JANUARI Jeugdcentrum IJmuiden, in oude Pen- centrale, Kanaalstraat, 20 uur „Southern Comfort”. Openbare leeszaal en bibilotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Zeewijkplein 19-21.30 u.; filiaal Santpoord-Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Willemsbeekweg, IJmuiden-O., jeugd- en tienerbibliotheek, 15.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden. Allerlei clubs meisjes 7-10 jaar, 16.30-17.45 uur; Watersportclub jongens 10-13 jaar 16.30-17.45 uur; Judolessen jongens, meis jes 5-7 jaar 16-17 uur en 7-10 jaar 17-18 uur. Allerlei clubs jongens 9-12 jaar 19- 20.30 uur, pottenbakken jongens 10-13 jaar 19-20.30 uur. Damesgymnastiek in Dolfijn- zaal 19-20 uur; trimmen volwassenen in Dolfijnzaal 20-21.30 uur. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30-8 u. gemengd zwemmen, 8-12.15 u. school zwemmen, 13.20-1615 u. schoolzwemmen, (Van onze sportredactie) HAARLEM Wegens het rijden onder invloed heeft de Haarlemse officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen tegen een zesentwin tigjarige in IJmuiden woonachtige be roepsvoetballer twee weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf en één jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist. De IJmuidenaar werd door de officier van justitie niet in staat geacht zijn auto te besturen, toen hij enige tijd geleden met zijn auto in de Lange Nieuwstraat in zijn woonplaats van de weg raakte en tegen een lichtmast botste. De voetballer was daarna naar het politiebureau gelopen, waar hij een bloed proef weigerde. „Ik weet toch wel. dat ik te veel gedronken heb”, zei hij. De verdediger van de IJmuidenaar, mr. Catz, achtte het primair ten laste gelegde (het rijden onder invloed) niet bewezen. Hij vroeg voor zijn cliënt een geldboete of een voorwaardelijke gevangenisstraf. Uit spraak op 20 januari. In de zaak tegen een 51-jarige huis vrouw uit Haarlem die op de Parallelweg in Beverwijk een aanrijding had veroor zaakt, terwijl zij onder de invloed van sterke drank verkeerde, sprak de officier van justitie van een vrij zeldzaam geval. Het gebeurt namelijk niet dikwijls dat een dame zich wegens drankmisbruik voor de politierechter moet verantwoor den. Omdat de informaties over deze be klaagde, die niet op de zitting was ver schenen, op het gebied van de alcohol bepaald ongünstig waren, wilde de officier tussen mannen en vrouwen geen onder scheid maken en eiste hij de gebruikelijke straf: twee weken gevangenisstraf en ont zegging van het rijbewijs. Om dezelfde reden was de politierechter het met de VRIJDAG 7 JANUARI De Uitkjjk, Arendsweg, 9.30-11.30 13.45-15.30 uur peuterspeelzaal. De Hoppera, IJsselstraat, 9-11.30 uur peuterspeelzaal en -klas. De Kelder, Hilbersplein, 14-14.45 u. be- jaardengymnastlek. Het Tolhuis, Soerstraat, 14-16 uur peu terspeelzaal. De Grenspost, Soerstraat, spreksgroepen. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwas senen 14-17.30 en 19-21 uur; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 uur; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30-17 en 18.30 -20.30 uur. commissie lag Volgens het ministerie heeft een ambtenaar die met de aanbie ding was belast een oud stuk aan een nieu- e toelichting gehecht Aanvankelijk was het de bedoeling de NS een bedrag van 300 miljoen te garan deren. Het voorstel, dat begin vorig jaar door minister Bakker was voorbereid, moest echter worden aangepast toen bleek dat het verlies van de NS hoger uitkwam dan was geraamd Daardoor kwamen er tee voorstellen in omloop die bij terug keer van de Raad van State per ongeluk door elkaar zijn gehaald. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Als gevolg van een vergissing van een ambtenaar heef» mi nister Drees van Verkeer en Waterstaat een reeds ingediend wetsontwerp, dat al door de koningin wks getekend moeten terugnemen en vervangen door een nieuw. Het wetsontwerp garandeerde de NS een lening van 300 miljoen gulden. In de Memorie van Toelichting werd echte» ge sproken ove» 100 miljoen. De fout is door het departement pas ontdekt toen het stuk al bij de Kamer- Hij ziet in de toekomst geen aparte leerstoel voor de milieukunde. Milieukun de is een zo interdisciplinair vak, er zftn zoveel verschillende specialisten mee ver bonden, dat je het nooit in een leerstoel kunt bundelen aldus prof. Vink. Volgens de hoogleraar zal de „milieuspecialist” al tijd de steun nodig hebben van de bioloog voor de biologische aspecten en van de jurist voor de juridische aspecten. De doelpunten van Carillon Boys wer den gescoord door Ton Hoogerwerf (2), Loet Hoogerwerf, Riteco en De Vries. Voor de beide tegenpunten zorgde Hart kamp. HFC nam door een hattrick van Betting snel een 3-0 voorsprong op FC Hills, maar nog voor rust haalde Pik tot 3-2 op. Na de rust kwam HFC door een oenalty van Tekelenburg op 4-2. FC Hills gaf het nog niet gewonnen en kwam door Pik en Gooyei weer langszij4-4 FC Mercedes mocht zich steeds in een voor sprong verheugen op WH, maar moest het tenslotte toch met een 5-5 gelijkspel doen. Voor Mercedes scoorden Fransen (2), Los (2) en Van Wonderen, terwijl Koster viermaal voor WH doel trof. Stijvers zorgde aan het slot voor de gelijkmaker. In de Treslongsporthal te Hillegom was de belangstelling heel wat minder groot. Lucky Stars zegevierde daar in een partij voor de derde klas met 10-2 over de Tweede Jeugd Van Denzen, Bloem en Hagendoorn kwamen alle drie tot een hattrick. Weyens scoorde eenmaal. De te genpunten waren van Fred Gaus en Van Kampen. SIZO bleef ook al in de derde klas met een score van 4-3 de meerdere van SMS. De Hillegomse treffers waren van Nederpel* (2). Rikkers en J. Griek- spoor. A. Griekspoor kwam voor de Ven- nepers tot een hattrick. officier eens, zodat hij tot een zelfde uitspraak besloot. Twee tabletten librium in de morgen en drie glazen cognac en zes pinten pils ’s middags. Deze combinatie was een 47- jarige IJmuidenaar in augustus van vorig jaar noodlottig geworden. Hij was op weg van het filiaal in Amsterdam, waar hij vertegenwoordiger was, naar IJmuiden en bleef in Spaarndam in de berm steken. De politie, die er spoedig bij was constateer de, dat de man onder invloed was. De man vertelde dat zijn ar*/ en neuro loog hem niet over het gevaar van de combinatie van alcohol en medicijnen hadden ingelicnt. maar stelde zelf dat hij het uit krantenpublicaties had kunnen weten. Huiselijke omstandigheden hadden hem tot het drinken gebracht. Hij had door het gebeuren zijn baan als vertegen woordiger verloren, ook al had zijn firma hem op allerlei manieren proberen te behouden. De man was er erg somber over of hij op zijn leeftijd nog een andere baan zou kunnen krijgen. De officier sprak van een triest geval en vond dat de man de drank niet met de auto had moeten combineren. Hij eiste twee weken on voorwaardelijk en een jaar ontzegging. De politierechter wilde reke ning houden met de omstandigheden en vonniste: veertien dagen, waarvan vier voorwaardelijk en twaalf maanden ont zegging, waarvan drie voorwaardelijk. toe schouwers werden gisteravond in de sport hal te Beverwijk drie wedstrijden voor de tweede klas van de Haarlemse zaal voetbalcompetitie gespeeld Alleen Caril lon Boys bracht het daarbij met een zege van 5-2 tegen Assumburg tot de volle winst. De twee andere ontmoetingen ein digden in een gelijkspel. DONDERDAG 6 JANUARI Openbare bibliotheek Velsen. Filiaal Parochiezaal onder Petruskerk, Venus- straat, IJmuiden, 19-21 uur; filiaal Sant poort Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72, 19- 21.15 uur. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- ning van 19.30 tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerkstraat, oud- IJmuiden. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, 19-23 u. BC Velsen. 20 uur ge- Voor zo’n

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4