Een nieuw perspectief aan Hoogovenschaaktoernooi INLAS VAN ACHTKAMPEN VOOR ZEER VEEL TELEURGESTELDEN Kennemerduin weer centraal Dorpshuis geeft volgend jaar meer soelaas w! «O f hl 'J IN DE UMOND I IJmuiden Beverwijk Heemskerk commentaar Dodelijk ongeval in Wijk aan Zee Iedere dag n ■k wl DONDERDAG 6 JANUARI 1972 De peiler Vooruit zien City Luxor Stadsschouwburg Kennemer Theater (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/WIJK AAN ZEE In hotel „Kennemerduin” te Wijk aan Zee heeft woensdagmiddag de laatste kaderbespreking plaats gehad voor dat het grote doek op gaat en de strijd om de hoogste plaatsen in het 34ste Hoogovenschaaktoernooi ontbrandt. Een belangrijke bespreking zonder daarbij overigens aan de voorgaande ook maar enige afbreuk te willen doen. De organisatoren hebben namelijk besloten een nieuw facet aan het schaakgebeuren toe te voegen. Er komt nu ook een achtkamp. Het klinkt wellicht tegenstrijdig, doch door het overstelpend aantal aanvragen om mee te doen aan de tien- en vierkampen, waardoor meer dan honderd schakers moesten worden afgewezen, heeft men er een extra-schaakactiviteit bij moeten inlassen. Het is zo bleek mogelijk de achtkampen te laten plaats hebben op de avonden van de dagen gedurende welke de tienkampen worden gespeeld. Verrassingen Cinema Marquette lit F I -la eens c=f ilms vriendinnetje. Tenslotte moet Stan van controleur Blakey nog een nieuwe rij proef afleggen en moet niemand minder dan Olive een kind baren, terwijl zij bij haar „liefhebbende echtgenoot” Arthur in de zijspan zit. Misschien lijkt het allemaal wat gezocht, doch wie zin heeft in een onbezorgd en amusant bioscoop je kan daarvoor heel goed terecht in City, waar deze film vanaf vrij dag tot en met woensdag draait. DE TERUGKEER van de Gladiatoren, zo heet het filmisch spektakelwerk dat vrijdag tot en met zondag in de stads schouwburg wordt vertoond. Het is een film over Romeinse intriges en slavenop standen. Van innerlijke conflicen van een De bezoekers aan de badplaats zien al van verre, dat het schaaktoernooi in aantocht is. Op een van de viaduc- plaats in zijn agenda gekregen, ieder jaar weer. Regeren is vooruitzien, daarom ook, dat men al vaak in de toekomst denkt en er over praat. Een van die toekomstonder- werpen is de eventuele verplaatsing v™ het Hoogovenschaaktoernooi vanuit Wijk aan Zee naar het Cultureel C Beverwijk, over drie jaar. De derde ver huizing van het schaaktoernooi. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat dit nogal wat hoofdbrekens met zich mee brengt. Ofschoon bepaald nog niet onher roepelijk vast staat, dat het schaaktoer nooi naar het Cultureel Centrum zal wor den overgeplant. Naar wij menen te weten, heeft de directie „in principe” daartoe be sloten, echter bepaald wel onder betere voorwaarden. Enkele daarvan zijn zij werden door de gemeente Beverwijk echter nimmer bekend gemaakt dat het aller- In het Kennemer Theater draait donder dag-, vrijdag- en zaterdagavond de film Het gestileerde schaakembleem, bekend van tot dusver op het Stationsplein en van de speldjes van „de Vrienden”, alsmede al het overige drukwerk, is ook van zijn hand. Het was zijn eerste bijdrage aan het schaaktoernooi. Daarna rijden zich de bij dragen samen met de toernooien aaneen tot een bonte rij, terug te vinden in vroe gere menukaarten en programma’s ook van de bonte avonden. Verleden jaar al zijn die menukaarten van het programma ver dwenen. Heel nuchter merkt de graficus op, d!at het toch onzinnig is om bij een snertmaaltijd naast elk bord een kaart te zetten met als menu-opgave „snert”. Het zelfde geldt voor de zuurkoolmaaltijd. Dit jaar zullen ook de programma’s voor de bonte avond ontbreken, wederom niet ten onrechte geredeneerd: „iedereen zwerft toch al de hele avond door alle zalen van het Kennemer Theater. Men heeft er echt geen programmaboekje voor nodig. Een paar borden met aankondigingen in de za len zijn immers dan voldoende.” Het ongeluk gebeurde om half twee in de afgelopen nacht, toen een personenau to, bestuurd door een 31-jarige inwoonster van Krommenie, eerst tegen een tuinhek en vervolgens tegen de paal van een verkeersbord reed. De mede-inzittende ei genaar van de auto, de 32-jarige Duitser, werd uit de auto geslingerd en kwam onder het kantelende voertuig terecht. Voor de jeugd zijn er ridders en schur ken te zien in de spannende film „De laat ste Robin Hood”, het verhaal over de hel dendaden van een vogelvrijverklaarde, al leen op zondagmiddag. ten over de Zeestraat wapperen al de nationale en de Hoogovensvlag. nachtvoorstelling van vrijdag en op zon dagmiddag in de tweede matinee. „De Zwarte Piraat” komt in de eerste matinee van zondagmiddag zijn kunsten vertonen en dan zijn er deze week in dit theater ook nog twee films van regisseur Torgny Wickman. Namelijk „De Pastoor kan geen bloot meer zien” (zaterdagnachtvoorstel- ling) en de prent „Zij zijn naakt” van zondag- tot en met woensdagavond. Dit verhaal gaat over een Zweedse dominee die in een afgelegen dorpje woont samen met zijn vrouw. Zij krijgen bezoek van vriendin Hedvig, die aan zwarte magie doet. Deze kunst beoefent zij ook naakt bij de dominee in bed, maar de geestelijke hoeder merkt daar niets van, want de (ongelukkige) man blijft doorslapen. Er mag dan dus wel wat zijn wegge vallen, graficus L. v. d. Maarel heeft niet temin zijn handen al vol om naast het ge wone werk zijn bijdragen aan het schaak toernooi te leveren. Een werk, waarmee hij in augustus al begint. Dat heeft een vaste eerst een financieel haalbare kaart moet sen zijn trouw aan Rome of aan zijn vrien den, de slaven, die zich als gladiatoren een weg naar de vrijheid willen vechten. De film draait om Marcus, een jong Romeins veldheer, die wordt aangesteld als com mandant van een slavenkamp in Azië, waar wordt gezwoegd aan de aanleg van een aquaduct door de moordend hete woestijn. De slaven gaan er gebukt onder de wreedheden van Marcus’ voorganger Gaius, die Marcus’ assistent wordt. De hu mane wijze van optreden van de nieuwe bewindvoerder wekt de afgunst van Gaius, die een slavenopstand tracht te forceren. En dan begint een spel van intriges en lis tigheden, waaruit Marcus tenslotte als de nobele overwinnaar tevoorschijn komt, ter wijl de trouwe gladiatoren van Rome de vrijheid krijgen. Marcus keert terug bij zijn jonge mooie vrouw, die reeds met on geduld op hem wacht, en het bioscoop publiek mag naar huis. Andere ingrediënten om de lachlust op te wekken zijn het tijdelijk baantje van Stan’s zuster Olive als kokkin in de chauf- feurskantine, waarbij zij de maaltijden volledig ruïneert; de amoureuze avonturen van Stan en Jack met Olive’s vervangster in de keuken, het Ierse warmbloedige meisje Bridget, dat bij de heren chauf feurs eet- en andere lusten opwekt; en dan nog Stan’s ervaringen wanneer hij Vanavond presenteert City in een spe ciale voorstelling de rolprent „Zeventien”. Deze behelst de liefderijke avonturen van een zeventienjarige jongeman, die gaarne echt „man” wil worden en weinig onbe proefd laat om zijn kennis omtrent vrou welijk schoon te verrijken. Vooral dienst meisjes laten hem daarbij lang niet on verschillig. De matinee op zondag wordt gevuld met de avonturenfilm „De gouden p<jl”, die zich afspeelt in het land van Duizend-en- één-nacht, „Spectaculair, vol wonderen en fantasie” Op donderdag, vrijdag en zaterdag kun nen cowboy-liefhebbers en andere schiet grage bioscoopbezoekers in de Luxor gaan kijken naar de western in kleur „Latigo” met James Garna en Suzy Leichette in de hoofdrollen. Zondagmiddag slingert Tarzan zich van liaan tot liaan om de strijd aan te binden met de woeste Barcunakrijgers. De film heet dan ook „Tarzan contra de Bar- cunakrjjgers”. Op zondagmiddag dan ook nog een her haling van de kostelijke komedie „Irma la Douce” die eveneens wordt vertoond van zondag- tot en met woensdagavond. in het Kennemer Theater begonnen en naderhand in de badplaats voortgezet. Wie opmerkt, dat iets dergelijks bij het IBM-toernooi ook niet gebeurt, heeft alle gelijk van de wereld, doch ziet dan wel over het hoofd, dat het Hoogovenschaak toernooi mede zulk een goodwill onder de schakers heeft gekregen juist dóór dat ge- zelligheidselement. Vervalt dat straks, dan verdwijnt daar mee een bepaalde karakteristiek van het Hoogovenschaaktoernooi. Zeker niet uit gesloten mag worden, dat dan dit Neder landse schaakfestij n verandert in een strak en stijf georganiseerd toernooi, met een af nemend aantal deelnemers in de toekomst. overal de aandacht heeft getrokken. Geor ge C. Scott speelt briljant de rol van deze keiharde, taaie generaal met zjjn opzich tige kleding en opmerkelijk taalgebruik. Deze Patton krijgt het bevel over vol ledig gedemoraliseerde troepen, maar weet toch Rommel een beslissende neder laag toe te brengen door zijn soldaten vol ledig op te peppen. Dan wordt hij belast met de inval in Italië en rukt hij koppig op. vastberaden „de oorlog te winnen”. Als hij eens een veldlazaret bezoekt en een jonge soldaat hem verklaart niet gewond te zijn door kogels, maar totaal van streek te zijn door het voortdurend bulderend ar- tillerie-vuur, geeft Patton de jongen een draai om de oren en bijt hem toe: „Ik had je eigenlijk zelf moeten doden”. Dit incident wordt de keiharde generaal noodlottig. De Amerikaanse pers maakt melding van dit voorval en Patton wordt naar Engeland gestuurd, waar hij in Lon den een nietszeggend baantje krijgt. Wanneer later de invasie in Normandië vast dreigt te lopen krijgt Patton het be vel over het Derde Leger en trekt als een wervelwind door Frankrijk om dan diep in Duitsland door te dringen. Daar moet hij zijn offensief stoppen om de Russen de eer te gunnen Berlijn binnen te rukken. Patton is het met deze politiek in het ge heel niet eens en steekt zijn kritiek dan ook niet onder stoelen of banken. Tenslotte wordt deze veelomstreden figuur van zijn commando ontheven. exterieur als de grafische verzorging van het interieur der boekjes graag zelf op mij nemen” vertelt, hij, tegelijkertijd een foto tevoorschijnhalend van het nieuwe embleem, dat de programma- en standen boekjes thans siert. Hij is daarbij zoals hij het zelf uitdrukt gaan spelen met wat donker en licht gekleurde houten blokjes van divers hoogte formaat, doch wel alle vierkant van doorsnede. Door de hoogte van de blokjes te variëren constru eerde hij als het ware een verdiept schaak bord. Een „pan”, een „arena” een .zwem bad”. Hij heeft er allerlei namen voor. Doch al die namen ten spijt is en blijft het weer een gloednieuw idee zoals vorig jaar ook het ronde schaakbord uit zijn brein ontsproten is. Razend moeilijk om op te schaken, maar het kon toch op dat ronde bord. Jan Hein Donner kwalificeerde het als een onmogelijk bord om op te schaken. Repliek van Leo v. d. Maarel: „Als je je hele leven op een rond bord zou hebben geschaakt, zou je nu niet op een vierkant bord kunnen spelen Dat verdiepte bord heeft hij gefotogra feerd en met de cliché’s daarvan is hij zoals hij dat pleegt uit te drukken op nieuw gaan spelen, waardoor een positief en een diapositief ontstonden, die als het ware in elkaar passen en die nu aan de voor- en achterkant van het programma boekje een „apart smoeltje” geven. IJMUIDEN/WIJK AAN ZEE. Wa ren de bezoekers aan het schaaktoer nooi tot' dusver gewend aan een com mentaar tijdens de weekeinden op de strijd van de grootmeesters dit jaar zullen zij er alle dagen van kunnen profiteren. De organisatoren hebben na melijk Lex Jongsma bereid gevonden elke dag de „slag op de 64 velden” te becommentariëren in de grote zaal be neden, waar dankzij een gesloten tele- visiecircuit veel van het denkwerk bo ven te zien zal zijn en bovendien de grote standen-borden van zet tot zet worden bij gehouden. Zoals ook bij de serie, stelt de inhoud van de rolprent weinig voor. Het aantrek kelijke zit in de wijze waarop de acteurs en actrices de hele zaak presenteren. In de bioscoop-Dubbeldekkers besluit de busonderneming ter ondervanging van een chronisch personeelstekort, vrouwelijk personeel op te leiden als chauffeuse voor de dubbeldekkers. Omdat de dames er weinig attractief uitzien en omdat de maat regel inhoudt dat er in de toekomst niet meer zal worden overgewerkt, besluiten Stan en Jack tot een boycot. noot losbrandt. De al eerder ge publiceerde namen van de deel nemers staan zonder meer borg voor heel wat vuurwerk. De zaken moeten echter terdege voorbereid en ge regeld zijn. Daarom was men woens dagmiddag in „Kennemerduin” nog eens bijeen. Op de foto van links naar rechts: A. Rettig (de man van de kaartjes), B. Wulms en R. de Lange (wedstrijdleiders), R. Vernes (beheerder Kennemerduin), H. Bak ker (organisator), P. Zwart (toernooi directeur), L. C. A. v. Kuijk (voorzit ter organisatiecomité), mej. E. Nol (toernooisecretaresse), J. Minnes (stafmedewerker), H. Steeman en J. C. Muyen (wedstrijdleiders). (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Op het kruispunt Zeestraat-Julianaweg heeft woensdag een verkeersongeval plaats gehad, dat het le ven kostte aan de 32-jarige Duitser Kiister uit Recklinghausen, tijdelijk werkzaam bij Hoogovens. zijn en ten tweede, dat de huisvesting geen problemen met zich zal brengen. De huisvesting wel te verstaan van de deel nemers en deelneemsters in de hoofdgroe pen. En wie daarover gaat nadenken, die ziet die problemen dan levensgroot. De tijd is voorbij, dat deze hoogst geklasseerden uit het schaakmilieu bij burgers gehuisvest worden zoals eertijds in de beginjaren van het Hoogovenschaaktoernooi. Dat zij in „Kennemerduin” genoegen hebben genomen met de huisvesting aldaar in de vrij kleine, sobere kamertjes, spruit voort uit de bijzonder gunstige omstandig heid, dat zij die privé-ruimten in hoogstens twee minuten vanuit de schaak- en eetzaal konden bereiken en dus terstond met ana lyseren konden beginnen en bovendien allerlei hulptroepen en secondanten om zich heen hebben. Bij bet Cultureel Centrum is die moge lijkheid ten enenmale niet aanwezig, zodat men er niet op zal behoeven te rekenen, dat de schakers over drie jaar al scha kend in dat Centtum na afloop van de dag genoegen nemen met „Kennemerduin" terwijl zij in alle andere toernooien van formaat gehuisvest worden in eerste klas hotels met alle accommodatie, welke men zich maar denken kan. De organisatoren van het toernooi zullen dan voor huisvesting naar Haarlem en Zandvoort moeten uitwijken. Wat dat in houdt, laat zich denken. Dat betekent dan zonder meer het scheppen van een door lopende gelegenheid om per auto de spelers naar hun hotels te vervoeren. Het twee maal of driemaal per dag laten rijden van een bus naar Zandvoort is ondenkbaar. Immers het gaat niet aan, een grootmees ter, die om half 4 klaar is met zijn partij te laten wachten tot omstreeks zeven uur. half acht een bus naar zijn hotel rijdt. De man wil zich na zo’n partij dan zo snel mogelijk gaan prepareren op de volgende ontmoeting. Zoals hij dat nu dan kan doen in „Kennemerduin”. En is hij daarmee om een uur of tien 's avonds gereed, dan kan hij zich in de kelderruimte van het Wijk aan Zeeër „schaakpaleis” wat gaan vertre den. Dat nu immers is ook zo’n onderdeel van het Hoogovenschaaktoernooi. Zo’n historisch gegroeide mogelijkheid, Gehoopt wordt volgend jaar wat meer armslag te hebben, daar dan het Dorps huis gerealiseerd zal zijn, waar volgens de berichten plaats is voor ongeveer 200 scha kers. Dat houdt echter nog niet in, dat dan dóór de tien-kampen gehouden zullen worden. Er zijn namelijk diverse andere mogelijkheden. Een daarvan is het geven van meer ruimte aan de deelnemers in de hoofdgroepen en de damesgroep op de bo venste etages van „Kennemerduin”, waar het soms rondom vijf uur een gedrang van jewelste kan zijn. De kans bestaat straks volgend jaar de grootmeester-, mees ter- en damesgroep te verplaatsen naar het Dorpshuis en vervolgens de hoogste groepen van de tien-kampen over te heve len naar de bovenverdiepingen in „Kenne merduin”. En andere mogelijkheid zou kunnen zijn, alles bij het oude te laten, waardoor het Dorpshuis zou kunnen gaan dienen als uit breiding aan het aantal tienkampers, waarvan men er dan aan zo’n 500 plaats zou kunnen bieden. Er zijn nog andere mogelijkheden te berde te brengen. De or ganisatoren van het schaaktoernooi hebben er tot nu alleen maar vluchtig aan kunnen denken, inbeslaggenomen als zij zijn tot nu toe met andere besognes, verband houdend met dit 34-ste schaakgebeuren. Aangezien de voorbereidingen voor het 35-ste zevende lustrum toernooi om streeks maart al beginnen, zullen zij hun Zoals wij zojuist al schreven wordt me dio maart reeds begonnen met de voorbe reiding van het volgend toernooi. Het sa menstellen en goedgekeurd krijgen van het beschikbare budget is daarbij een eer ste vereiste. Het vormt de pijler als het ware van het gehele toernooi en is van uitermate belang onder meer voor het in- vitatiebeleid. Daarna moeten de lijsten worden samengesteld en nog voor de maand mei gaan dan de uitnodigingen de deur uit. Hoewel men dan tijdig genoeg antwoord kan krijgen is het bepaald een uitzondering als niet vlak voor het begin nog meer wijzigingen ontstaan. Indeling en samenstelling van de groepen vormen ook een integrerend deel van die voorbe reidingen en daarna komt die hele vloot van alle andere zaken, die elk toernooi weliswaar hetzelfde kunnen zijn, doch vaak ieder jaar weer nieuwe verrassingen met zich meebrengen. DE DUBBELDEKSE avonturen van de buschauffeurs Stan en Jack en hun nurkse controleur Blakey zijn na succesrijke te levisieseries ook gevangen in een avond vullende speelfilm, bestemd voor de bio scoop. Evenals op de tv heet de film „On the buses”, in het Nederlands „Dubbel- dekkers”. Er zullen maar weinig mensen zijn die de grollige avonturen van de Londense bus mensen niet kennen, want voor velen be tekent de wekelijkse zondagavonduitzen- ding een klein uurtje amusement dat zij node willen missen. gedachten daarover ongeveer maand of twee gaan bepalen. Overigens betekent het incalculeren van acht-kampen, dat er ook voor meer huis vesting van deelnemers gezorgd moet wor den. Daarbij is tot nu toe nimmer tever geefs een beroep gedaan op de medewer king van de burgerij, welke verzocht wordt voor een bepaald aantal dagen een of meerdere schakers huisvesting te willen geven in de vorm van slaapgelegenheid en ontbijt. Degenen, die wel een kamer, doch geen bed en voldoende beddegoed bezitten, kunnen deze voor de huisvesting noodza kelijke attributen van de schaakorganisatie te leen krijgen. Toernooisecretaresse mejuffrouw Elly Nol, zal gaarne de namen noteren van de genen, die bereid zijn enkele dagen een logé te herbergen. Zij is tot en met vrijdag te bereiken onder nummer: 02510 - 9 17 65. Daarna, vanaf zondag dus in Wijk aan Zee onder telefoonnummer 02517 - 5 41 - 5 42. Ruim 50 personen worden daardoor als nog in de gelegenheid gesteld hun krach ten te meten in het Hoogovenschaaktoer nooi. Van de honderd afgeschrevenen heeft men er nu ongeveer vijftig bericht ge stuurd van deze mogelijkheid om alsnog deel te nemen. De invitaties zijn daarbij uitgegaan aan die tien- en vier-kampers, die zich voor een bepaalde datum hadden aangemeld, doch toch nog te laat waren. Schakers, die al vijftien jaar of langer aan de tien- of vier-kampen meededen, en te leurgesteld moesten worden, kunnen zich nu alsnog prepareren op een aantal strjjd- volle dagen in de badplaats. Onder hen bevinden zich ongeveer 25 buitenlanders. Het heeft de organisatoren wel een aantal hoofdbrekens gekost, doch het is gelukt deze inlas te maken. Nadat de politie het slachtoffer onder de auto bevrijd had, volgde vervoer naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, waar men de dood van de Duitser vast stelde. Na het nemen van een bloedproef is het rijbewijs van de bestuurster inge vorderd en proces verbaal tegen haar opgemaakt. De man, die dat speciale cachet, dat het Hoogovendrukwerk siert, ook weet te verlenen aan het Hoogoven schaaktoernooi: L. G. M. v. d. Maarel. Hier achter zijn bureau, waar hij de laatste aanwinst, een verdiept over een Nu eenmaal het woord „verrassingen” is gevallen, mag op deze plaats de schijn werper der publiciteit toch zeker'ook wor den gericht op een „medewerker-achter- de-schermen”, die elk jaar weer voor ver rassingen zorgt. De man, die achter zijn bureau in een zeer specifieke hoek van de afdeling public relations Studio, de ont werpen maakt voor de invitatiekaarten, de programmaboekjes en al het andere schaaktoemooi-drukwerk: L. G. M. v. d. Maarel. De schepper van een reeks van verrassingen in de loop der jaren, ontspro ten aan zijn geheel grafisch ingesteld brein. „Veel ontwerpen doe ik de laatste tijd niet meer, dat komt door de hoeveelheid andere werkzaamheden op dit terrein, waar ik ook mee bezig ben, of bij wordt betrokken. Maar dat schaaktoernooi, dat is een hobby van me. Daarvoor wil zowel het Voor de tweede week in Cinema ..Dr. Zjivago”. Verder op zondagmiddag de avonturen van „Sjors en Sjimmie en de gorilla” en de film „Honderd geweren” De laatste kaderbespreking in „Ken nemerduin” voordat het schaaktoer- t» ''i «i f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7