Honderd artikelen jaar lang in prijs bevroren bij Simon de Wit regen ngssteun MAAR BELOOFD IS BELOOFD Alleen kippevel maar Meer huizen gereed dan vorig jaar Opmerkelijk weinig omzettingen tot besloten n.v Franse pers krijgt „DESNOODS MOET ER GELD BIJ INTENSIVE CARE® INTENSIVE CARE® INTENSIVE CARE® Uit safeloket 25.000 verdwenen Instituut voor Neerlandistiek f3.5O NOTARISSEN BEZORGD 13.50 Rouwkaarten voor eigenaren van autowrakken CHEVRON bestelt twee manmoets 15.50 noodlijdende dagbladen Ontvoerde Studenten bezetten vrijgelaten DONDERDAG 6 JANUARI 1972 Lage prijs STIJGING Alarmbel EIGEN MERK TOT DECEMBER: Kantoorbediende in arrest Na betaling 1,3 miljoen Helpt direkt tegen schrale huid, ruwe handen. Afdoend tegen kloof jes en J schrale huid. A POLITIEK GEMIST Ni en geneest schrale huid, ruwe handen. (Van onze redacteur in Parijs' (Van onze redactie economie) En de loonkosten? Waarom dat alles? zlDVERTENTIE f Waarom de kaas dan niet in de 100? ADVERTENTIE i ZAANDAM Simon de Wit is geen filantropische instelling. Dit voor degenen die het misschien mochten hebben gedacht na de advertenties van deze week. Tóch is het bedrijf bereid, zegt president-directeur D. L. de Bruyn in Zaandam, eventueel geld toe te leggen op bepaalde produkten. Want voor 100 artikelen geldt dit jaar bij Simon de Wit: beloofd is beloofd, en wat u nu betaalt voor die artikelen betaalt u 31 december gegarandeerd ook nog zelfs al zou de kostprijs uitstijgen boven de „afgesproken” prijs. Directeur De Bruyn: „Dat is ons risico. Dat is de gok die wij nemen”. Nu zijn de zaken tevoren grondig onderzocht. Het zal daarom zo’n vaart niet lopen. Maar zeker is wel, dat met het verstrijken van de maanden, Simon de Wit zijn winst op de bewuste artikelen zal zien dalen zo niet helemaal zal zien verdwijnen. Maar „beloofd is beloofd”. Als twee pakjes margarine nu 69 cent kosten, zal de prijs daarvan dit jaar niet stijgen, maar hoogstens omlaag gaan. Wat met de margarine nu juist toevallig zal gebeuren. De Bruyn: „Als we het anders zouden doen, zou het toch een geweldige anti-reclame zijn?” DEN HAAG. De Chevrongroep van maatschappijen heeft twee mammoettan- kers van 264.000 ton besteld bij de Mit subishi scheepswerven in Japan, die in 1973 en 1974 zullen worden opgeleverd. Waarom komt Simon de Wit er nu pas mee? De Bruyn: „Het vloeit voort uit een onderzoek dat we in ons bedrijf hebben laten instellen. Dat heeft geleid tot een totale heropstelling in de markt. Het heeft geleid tot reorganisaties en nieuwe reorga nisaties. We zijn gaan werken naar een nieuw soort identiteit. Alles met in de eerste plaats de bedoeling een groter marktaandeel te verwerven”. De Bruyn: „Allerminst. Als er zoveel méér wordt verkocht, is het mij best. De verhoging van de verkopen compenseert dan de mindere winst per artikel. De uitkomsten van 1972 kennen we nog lang niet. We zullen moeten zien”. De heer De Bruyn meent in ider geval dat de actie „geen lolletje” is. „Het is bittere ondernemersernst. Al moet ik zeg gen dat onze risico’s verantwoord zijn”. Daarvoor staan voor een deel contracten en massaal inkoopbeleid garant. Van het door het ministerie van Justitie geschatte aantal omzettingen van 40.000 zijn er tot en met eind december 1971 plicht tot publikatie van de jaarrekening, slechts voor de grotere BV’s is een zeer beperkte verplichting tot publikatie inge voerd. Het onlangs gepubliceerde voorontwerp van een vierde EEG-richtlijn stelt voor een beperkte publikatieplicht van jaar stukken, ook voor besloten vennootschap-- pen. Besloten vennootschappen behoeven ook na eventuele invoering van deze nieu we EEG-richtlijn in vele gevallen slechts een zeer beperkte publikatie van stukken te doen. Als men zijn naamloze vennoot schap niet omzet in een besloten vennoot schap, .begint de verplichting tot publika Op „Le Monde” na, die 70 centimes per nummer kost, bedraagt de prijs van een Frans dagblad nu 50 centimes, of onge veer 32 cent. CHESEBROUCH Van het uitbreidingsprogramma van de Chevron mammoettankervloot zijn thans negen schepen in de vaart. De overige 15 zullen voor 1975 gereedkomen. Een daar van is de 251.000 ton tanker „Rudolph Peterson” die in februari door Verolme zal worden opgeleverd. Voorts heeft Che vron nog drie tankers van 70.000 ton in bestelling in de Verenigde Staten. Etage uitgebrand. Door een felle uitslaande brand is woensdagavond laat de vierde etage van een woonhuis in de 1ste Hel- merstraat in Amsterdam verwoest. Een vrouw en een echtpaar die op de in kamers verdeelde zolderetage woonden, zijn dakloos geworden. De Bruyn: „Ja, de lonen zullen weer aanzienlijk stijgen, maar ze drukken na tuurlijk niet uitsluitend op de 100 pro dukten”. Ze drukken ondertussen wel zwaar op het bedrijf. De Bruyn: 50 van onze kosten zitten in de lonen. In vorige jaren zijn de salarissen uit de hand gelo pen. De winstcapaciteit in onze branche is daardoor ernstig afgenomen. Dat kwam doordat we de loonstijgingen in het alge meen niet in de prijzen mochten doorbe rekenen. Velen konden de stijging echter niet opvangen door een verhoging van de verkopen. Het heeft er heel benauwd uitgezien in onze bedrijfstak. Er zijn heel wat handstanden gemaakt”. die als compensatie is bedoeld voor het verlies aan inkomsten dat de kranten heb ben geleden doordat ze, op verzoek van de regering, vorig jaar van een prijsverho ging hadden afgezien Deze prijsverhoging staat nu voor maart toch op het program ma. AMSTERDAM. Een groep studenten in de neerlandistiek heeft woensdagavond het Instituut voor Neerlandistiek van de Universiteit van Amsterdam bezet. De studenten willen tot maandagavond blij ven. In zijn aanwezigheid werd op 6 oktober 35.000 in een safeloket van de AMRO- bank gelegd. Bij controle op 30 december bleek daarvan 25.000 verdwenen te zijn. De verdenking viel op de kantoorbediende omdat alleen hij intussen in de safe was geweest. Bovendien bleek hij diezelfde dag een safe op eigen naam te hebben gehuurd. In deze safe vond de politie alleen eén lege enveloppe. Tegenover de politie heeft de kantoor bediende verklaard dat hij inderdaad op 25 november in de safe is geweest en ook dat hij er 25.000 heeft uitgenomen. Hij zou dit bedrag echter hebben overhandigd aan een ander personeelslid, dat dit ten stelligste ontkent. bij onze concurrenten te koop. Je zou toch alleen maar klanten wegjagen als je het zo zou spelen dat je uitverkocht bent.” (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft rouwkaarten bedacht om autowrakken sneller van de weg te krijgen. Alle Amsterdammers krijgen in de komende dagen kaarten met een rouwrand in hun bus, die zij kunnen gebruiken als verklaring van afstand van hun langs de straat gratis gepar keerd staand wrak. De kaarten moeten ingevuld en getekend op het politiebu reau worden ingeleverd. Voor in totaal 270.000 gulden heeft de stadsreiniging van de hoofdstad in 1971 circa 10.000 wrakken van de straat gesleept. In veel gevallen is nog wel te achterhalen wie de eigenaar van de auto is. Maar in bijna alle Amster damse straten is het parkeerprobleem zo groot, dat de politie de wrakken graag gratis laat weghalen, als de eige naar daarmee maar akkoord gaat. Een idee als dit van Simon de Wit staat of valt met de invloed die het bedrijf zelf heeft op de prijzen. Daarom bestaat het grootste deel van de 100 produkten uit de zogenoemde eigen merk-artikelen. Er is één restrictie: als er algemene, door rege ring of parlement afgekondigde prijs maatregelen komen die prijsverhogend zouden werken, gaat Simon de Wit mee. Alle andere verhogingen van de kostprijs loonsverhogingen, prijsstijgingen op de wereldmarkten enz. zullen niet worden doorberekend. „Al zal onze marge erbij inschieten, beloofd is beloofd.” Bij de Consumentenbond, overigens zeer In zijn sas met de actie van Simon de Wit, wil men de consument wel waar schuwen erop te letten dat men in de zaken van Simon de Wit niet blindweg gaat kopen” „omdat daar immers alles zo goedkoop blijft” Zijn een heel jaar lang de nu genoemde artikelen wel verkrijg baar? Raken ze in de loop van het jaar niet uitverkocht en worden ze dan niet vervangen door gelijksoortige produkten, met een hogere prijs? dam. Drie jaar tevoren was hij al in de handel gegaan, met een mand kazen trok hij langs de deuren. De Bruyn: „We zijn nóg goed in kaas”. MAZATLAND (EFE) De Mexicaan se miljonair Carlos Felton, die elf dagen geleden in Mazatlan werd ontvoerd, is gisterochtend vrijgelaten. Zijn familie had op oudejaarsdag een losprijs van 400.000 dollar (ongeveer 1,3 miljoen gulden) be taald. Behalve over die veel te lage prijzen voor abonnementen en losse verkoop be klagen de Franse kranten zich ook over de concurrentie van de televisie als recla memedium en over de sterke terugloop van de kleine advertenties voor de ar beidsmarkt ten gevolge van de malaise. Ook in Frankrijk, en wel speciaal in Parijs, is het aantal kranten door fusie, concentratie of opheffing de laatste jaren in snel tempo sterk verminderd. Het zijn vooral de partij- of opiniebladen, die de meeste veren hebben moeten laten. Maar ook de regionale dagbladpers, die tot dus ver minder van de televisieconcurrentie had te lijden, heeft deze week het storm- sein gehesen. Terwijl de radio het nieuws het snelst aankondigt en verspreidt en de televisie de actualiteiten visueel vertoont, zag hij voor de pers als voornaamste en onmisba re taak de dagelijkse feiten en verschijn selen in hun onderlinge samenhang te plaatsen en van commentaar te voorzien. Van zijn kant heeft de minister van Financiën aangekondigd dat de regering nu onmiddellijk een bedrag van tien mil joen gulden aan de noodlijdende dagbla den ter beschikking zal stellen. Een som Bang dat het accent in de aankopen door de klanten op de groep van 100 komt te liggen, waarbij de winst per artikel steeds lager wordt? CHESEBROUCH AMSTERDAM. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Broederschap der No tarissen in Nederland is ernstig bezorgd over het feit dat de stroom omzettingen van naamloze vennootschappen in beslo ten vennootschappen praktisch nog niet op gang is gekomen. Het hoofdbestuur heeft de indruk, dat te veel directies van naamloze vennoot schappen te lang wachten met de op dracht aan de notaris. CHESEBROUCH DEN HAAG. In november 1971 werd volgens definitieve gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek met de bouw van 11.519 woningen begonnen te gen 11.265 in de maand november van 1970. Het aantal voltooide woningen be droeg in november 1971 14.586 tegen 12.182 in de overeenkomstige maand van 1970. PARIJS Op hun respectieve nieuw jaarsrecepties heeft zowel de Franse president Pompidou, als de minister van Financiën, Giscard d’Estaing, uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de toekomst van de Franse dagbladpers. Het staatshoofd zag de schrijvende pers als „voertuig van de intelligentie en van de cultuur” en hij maakte een scherp onder scheid tussen de dagbladen, de radio en de televisie. Ruwweg 2500 mensen aan personeel, verdeeld over hoofdkontoor en ongeveer 150 winkels, heeft Simon de Wit in dienst. „Dat zijn een hoop monden”, aldus De Bruyn. De omzet wordt geraamd op een kwart miljard gulden. Dat betekent al een stijging met 10 ten opzichte van het jaar tevoren. Het is, meent de heer De Bruyn, een hoger stijgingspercentage dan het gemiddelde in het grootwinkelbedrijf. Dit jaar hoopt men door te stoten naar een omzet van 300 miljoen. Gerekend over de eerste elf maanden van 1971 bedroeg het aantal begonnen woningen 126.746 (118.475 in dezelfde peri ode van 1970) en het aantal voltooide woningen 121.147 (103.502). Het aantal in de eerste elf maanden begonnen woningen bestond uit 41.376 (41.012) woningwetwo ningen, 62.054 (57.414) premiewoningen en 23.316 (20.049) ongesubsidieerde woningen; ten aanzien van de voltooide woningen waren deze aantallen respectievelijk 44.652 (40.558), 56.826 (45.036) en 19.669 (17.908). In de 12-maandsperiode december 1970- november 1971 werden 135.573 woningen in aanbouw genomen (waarop het aantal in die periode gemelde correcties ad 1817 niet in mindering is gebracht) en 134.929 woningen voltooid. Hiervan bedroeg het ■aantal bijzondere wooneenheden (voorna melijk bejaardenwoningen) respectievelijk ’2.445 en 17.862. Verdeeld naar financie ringswijze bestond het aantal in die perio- le begonnen woningen uit 44.984 woning- De dame die een jas van mij wil, komt maar even in mijn hok, schijnt dit prachtige luipaard te willen zeg gen. Zij is te bewonderen in een dierentuin in Chessington, Surrey. De Bruyn, geflankeerd door directeur Inkoop- en verkoopbevordering J. A. van Brakel en zijn hoofd verkoopbevordering E. P. Balledux: „Kort en goed om een hogere omzet te halen, een grotere greep op de markt te krijgen, nieuwe klanten te winnen. Per slot zijn we een zakelijke onderneming. Maar we doen het ook om de huisvrouw, de klant, een bonk zeker heid, een stukje vastigheid te geven. Uit onderzoeken is ons gebleken, dat de men sen de prijzen in de levensmiddelensector en in de supermarkten een warwinkel vinden” waarvan men op een gegeven ogenblik bijna niet meer kan nagaan wat goedkoop of duurkoop is. „We hebben aan de hand van een dagindeling van een huisvrouw de lijst van 100 artikelen opgesteld. Het zouden er ook 25 meer hebben kunnen zijn. We hennen op de drie maaltijden waar de huisvrouw elke dag voor heeft te zorgen (ook de persoonlijke verzorging) en op de schoonmaaksector in het huishouden. Vlees en groenten moesten we er buiten houden omdat je daar met dagprijzen te maken hebt, waar je je niet tegen kunt indekken. Enige compensatie daarvoor hebben we gezocht in de diepvries en conservenprodukten.” „In die sector zijn de prijzen onderwor pen aan de politiek. Wat de melk betreft kunnen wij nog duidelijk zijn tegenover de huisvrouw. Als de regering of de EEG zegt dat de melkprijs met een cent per liter omhoog moet, is dat voor de huis vrouw een klare zaak. Daarom konden we melk in ons vaste prijzenpakket opnemen. Maar de huisvrouwen kunnen moeilijker doorzien wat zo’n melkprijsverhoging be tekent voor de kaas. Zij weten niet dat in één kilo kaas tien liter melk gaat zitten”. Al tevoren door fabrikant of andere leveranciers aangekondigde prijsverhogin gen, zijn in de prijzen voor de 100 artike len al ingecalculeerd. „De prijzen van het pakket zijn niet hoger dan men elders betaalt, meent de Consumentenbond na kennisneming van de lijst. „Ze zijn ook niet lager. De concurrentie is. immers groot in deze branche. Simon de Wit belooft alléén dat de prijzen niet zullen stijgen gedurende het komende jaar. En dat is heel mooi”, aldus de Consumenten bond. „We zullen het in de gaten houden”. Die waarschuwing heeft Simon de Wit zichzelf trouwens ook al gegeven. 1 President Pompidou heeft de journalis ten nu verzekerd dat hij voor die alarm bel niet doof was en minister Giscard d’Estaing beloofde dat hij spoedig een plan ter ondersteuning van de dagblad pers bekend zou maken. BERGEN OP ZOOM. De politie heeft een kantoorbediende gearresteerd op verdenking van diefstal van 25.000 ten nadele van het makelaarskantoor waar hij werkt. Een groot brok reclame blijft het on dertussen. Maar Simon de Wit behoefde langzamerhand wel een stevige injectie om zich in de wereld van de supermark ten te handhaven. In de jaren ’30 heeft het concern een grote groei doorgemaakt, maar „we hebben de laatste jaren de aansluiting een beetje gemist” aldus presi dent De Bruyn, die nog maar een nieuwe ling in het bedrijf is. „Een familiebedrijf moet op tijd de bakens verzetten. Dat is in ons bedrijf wat laat gebeurd. Aan „marketing” is te weinig gedaan. Dat wil len we nu zien in te halen.” Bij Simon de Wit NV zijn nu ook geen leden van de familie De Wit meer in dienst. „En de NV is zo open als de Shell, al zijn onze cijfers natuurlijk niet vergelijkbaar.” Er is een nieuwe „huisstijl” voor Simon de Wit ontworpen en alle supermarkten zullen een ander gezicht krijgen. „Niet in een tempo dat De Gruyter er op na kan houden, want daar hebben we de miljoe nen niet zo maar voor bij de hand. We zullen het langs de weg der geleidelijk heid doen. Tot juli, augustus zullen er in het westen van het land nog zeker tien supermarkten van het bedrijf komen, met oppervlakten van om en nabij 1.000 vier kante meter. Na die tien zullen er nog vele volgen,” Ruim 100 jaar oud is het bedrijf nu. Simon de Eerste richtte het op. Zijn eerste winkel opende hij in 1867 in Zaan- Als maatstaf zal de regering waar schijnlijk de omvang van de advertentie kolommen hanteren, om zo in de eerste plaats kranten met een kleinere oplage bij te kunnen springen. Die steun zou dan vooral worden gezocht in een verlaging van de BTW, die in het bijzonder krachtig drukt op de papierprijzen. Of die bijstand of beter die belas tingverlichting nog op tijd en in vol doende omvang komt om verscheidene noodlijdende kranten van de dreigende ondergang te kunnen redden is een vraag die de wereld van de Franse pers nog niet zo vlot bevestigend durft te beantwoor den. Alle officiële woorden van begrip en deelneming ten spijt, kan inderdaad toch ook het politiek belang niet helemaal uit het oog worden verloren. De gaullistische regering kan nu een mogelijkheid zien zich, dank zij de huidige crisis, van een stel lastige oppositie-organen te ontdoen. De bezetting is een protest tegen de houding van de directeur van het insti tuut, prof. Stuiveling. Deze voert volgens deze studenten de besluiten van het alge- rriteen bestuur van de studierichting niet meer uit en verhindert een congres op maandag aanstaande. Doel van het con gres: de verworvenheden van de democra tisering te bewaren. De demonstrerende studenten willen voorkomen dat de hoogleraar directeur prof. Stuiveling en een groep docenten die het vertrouwen in het algemeen bestuur heeft opgezegd hun wil in de studierichting zullen doordrijven. De bezetters die woensdagavond meedeelden dat zij met ca. veertig a vijftig mensen in het instituut zijn verklaarden dat de ASVA zich met hun actie solidair heeft verklaard. De mannen van Simon de Wit: „Dat is een goedkope aanval. Het alleen te laten voorkomen als of het om een reclame stunt gaat.” Van Brakel: „Ik zie niet ge beuren dat er artikelen van de lijst van 100 niet meer leverbaar zouden zijn. Of het zouden de moten kabeljauw moeten zijn, doordat we de zeeën zo blijven vervuilen dat er geen kabeljauw meer te vangen is. Maar dan zijn ze ook niet meer CARE INTENSIVE CARE vetwoningen, 66.090 premiewoningen en 4.499 ongesubsidieerde woningen Voor de oltooide woningen waren deze cijfers espectievelijk 49.443 63 540 en 21.946. Eind november 1971 waren 156.646 wo ningen in aanbouw (te weten 101.911 een- •ezinshuizen en 54.735 woningen in neergezinshuizen) tegen 158.943 ulto no vember 1970. men zijn naamloze vennootschap zal om zetten in een besloten vennootschap is voornamelijk afhankelijk van de waarde ring van de voordelen, die de vorm van besloten vennootschap biedt boven die van de naamloze vennootschap, zoals het ontbreken van de publicatieplicht, zo stelt de broederschap der notarissen. Voor de BV’s geldt in principe nog geen kracht met het boekjaar waarin 11 sep tember 1970 viel. Als men wél omzet in een besloten vennootschap, krijgt mer eerst na invoering van de nieuwe EEG richtlijn mogelijk een beperkte verplich ting tot publikatie. Het verwerken van de EEG-richtlijn in de nationale weigering kan vier tot acht jaar vergen, zo schat de broederschap.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9